'Van Lier gaat buiten boekje' Kramers verlaten vrijwillig huis 'Recreatiebos Dat wordt een rariteitenbos' De 'truc' van Wolfs UIAARDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Motoraubade voorpolitiepaar COLLEGE WEIGERT SP INTERPELLATIE STATION GEOPEND Sint Joris Schennispleger aangehouden Circus Holiday op Bachplein 'Grens gevechten' bij Brederoweg Sluiproute de mist in Langdurige behandeling blijft bij Schiedam Psychiatri sche patiënten, die gedu rende langere tijd opgeno men moeten worden, blij- vèjDp ook in de toekomst aangewezen op voorzienin géi*! buiten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Mét name het gasthuis Sint Joris in Delft zal die functie blijven vervullen. Staatssecretaris Van der Reijden heeft de overheveling van ver- blijfsafdelïngen naar het Water weggebied geblokkeerd. Dat is namelijk een direct gevolg van zijn afwijzing om in de Wa terweg een psychiatrisch zieken huis te vestigen, zoals de drie Wa- terwegsteden en Sint Joris wil den. Van der Reijden is niet over tuigd van de noodzaak van een nieuw algemeen psychiatrisch ziekenhuis (APZ). Zoals bekend willen de drie buurgemeenten met Joris nu ko men tot de oprichting van een multi-functionele eenheid (MFE). De raadscommissie voor volksgezondheid vindt dat er snel een plan moet worden ge maakt, zodat de MFE op de rails kan. Wethouder Luub Hafkamp zei gisteren te verwachten dat zo'n aanvraag voor een 'troost prijs' versneld behandeld zal worden. Een belangrijk verschil met het traditionele APZ is dat in een MFE geen langdurige opnamen mogelijk zijn. Dat doet enigszins afbreuk aan de M van de afkor ting: een MFE is minder 'multi' in haar disciplines dan een zie kenhuis. Wat er in een MFE wel gebeurt, zijn poliklinische behandeling, dag- en deeltijdbehandeling, kor te klinische behandeling, crisisin terventie en middellange resocia- •Usatie. Als plaats voor dit alles wordt gedacht aan het voormali- ge'Noletziekenhuis aan de Stad houderslaan, waar momenteel nog enkele afdelingen van Sehie- land zijn gevestigd. Schiedam, Vlaardingen, Maas sluis en Joris hopen hun aan vraag voor het MFE dit najaar bij de staatssecretaris in te dienen. De verdere planvorming gebeurt bij het Regionaal Instituut voor GeestelijkeGezondheidszorg, waar ook verpleeghuis Drie- maasstede, het RIAGG, het Schielandziekenhuis en de be schermende woonvormen in deelnemen. Erg rouwig toonde de welrijns- commissie in Schiedam zich ove rigens niet over het niet doorgaan van een psychiatrisch ziekenhuis. „De MFE staat dichter bij de mo derne behandelmethoden dan een APZ", wist PvdA'ster Truus de Nijs. Maar zij koppelde daar aan gelijk „dat er toch altijd be hoefte blijft aan de functie lan- gerdurende behandeling." Uit het verleden destilleerde zij de vrees dat Joris niet staat te trappelen om in deze regio 'leuke dingen voor de mensen te realise ren'. Wethouder Luub Hafkamp schatte dat anders is. „Ik proef een wat positiever houding.' Vlaardingen -De Vlaardingse politie vermoedt dat zij met de aanhouding van een 63-jarige Vlaardinger gisteravond de man te pakken heeft gekregen die in Holy-Noord al sinds enkele da gen voor onrust zorgt Hij werd op de Eksterlaan betrapt, toen hij daar diverse kinderen in de leef tijd van 5 tot 13 jaar oneerbare voorstellen deed. Vlaardingen Burge meester Fred van Lier heeft de Socialistische Par tij schriftelijk laten weten dat het college niet van plan is Remi Poppe toe stemming te geven om in de komende raadsvergade ring te interpelleren over de affaire Drieeen-Huysen. De burgemeester is niet van plan het verzoek van de SP voor te leggen aan de ge meenteraad. „Dan gaat hij zijn boekje te buiterr', aldus de SP-voor man, „Burge meester en wethouders kun nen helemaal geen verzoek tot interpellatie afwijzen. Dat recht is voorbehouden aan de gemeenteraad". Poppe en zijn partijgenoot Van Wezel hebben vanmorgen een gesprek gehad met de burge meester. Het onderwerp Drieeen-Huysen is niet interpel- label", aldus Van Lier. Als de SP opheldering wil over het gedrag van directeur Verburg van de Algemene Stichting tot Huisves ting en Verzorging van Bejaar den, dan kan zij die krijgen van het bestuur van die stichting. Van Wezel heeft zitting in dat be stuur. De SP'ers begrijpen niets van de redenering van de burgemeester. „Burgemeester en wethouders kunnen zich nietaan hun verant woordelijkheid onttrekken. Zij moeten alle besluiten die de ASHVB neemt over personele aangelegenheden goedkeuren. Het college is verantwoording schuldig, daar komt zij niet on- nder uit". Poppe wil met name wethouder mr. Mariette Hoogen- dijk aan de tand voelen. Hij wil haar mening over het gedrag van directeur Verburg, die de voorzit ter van de bewonerscommissie zou hebben geschoffeerd. Schiedam Op zijn zesde tour nee komt 'het laatste grote circus van Nederland' ook in Schiedam, Circus Holiday slaat zaterdag en zondag zijn tenten op op het Bachplein en verzorgt daar vier voorstellingen. Met zijn kozakken, abrobaten, clowns, magiërs, koorddansers, musici, roofdieren, honden, paar den, olifanten, duiven, apen en zelfs een vos reist circus Holiday jaarlijks 150 steden in het land af. Het circus bezit sinds vorig jaar zelfs een eigen bedrijfsbrand weer. Directeur Hans Martens vindt dat men in het circusbedrijf de blik ver over de grenzen dient te werpen om kwaliteit te waar borgen. De voorstellingen zijn zaterdag om 15.00 en 20.00 uur en zondag om 13.00 en 16.15 uur. Kaartjes zijn in de voorverkoop verkrijg baar bij het VW en bij boekhan del Mercurius. Voor de voorstel ling ook aan de kassa van het cir cus. De entree varieert voor vol wassenen van een tientje tot 27,50 gulden en voor kinderen van 7,50 tot 25,00 gulden. Schiedam Directeur Wolfe van de GGD Nieuwe Water weg-Noord heeft het aan zijn 'boekhoudkundige trucs' te danken dat de ambulancedienst waarschijnlijk ook komend jaar kostendekkend kan werken. Twee maanden geleden werd nog met een verliespost van 50.000 gulden rekening gehou den. Wolfs wilde de raadscommissie voor volksgezondheid wel uit de doeken doen hoe hij dat drei gende verlies heeft kunnen wegpoetsen. „We hebben de di- rectiekosten wat opgevoerd. Of we dat geld daarvoor ook zullen gebruiken, betwijfel ik. Ik maak me daar trouwens niet druk om, als we het maar krn- gen." Veel moeite had het ae GGD-directeur niet gekost om die constructie uit te dokteren. „Met het invullen van m'n be lastingbiljet ben ik ook op een zaterdagmiddag in twee uur klaar", vertrouwde hij de com missie toe. Het verlies wordt ook gunstig beïnvloed door het feit dat de tarieven onlangs zijn bijgesteld. Al dat goede nieuws neemt vol gens wethouder Luub Hafkamp niet weg dat de ambulance dienst op wat langere termijn voor 'fikse extra kostenposten' zal worden geplaatst. Met name de bedragen die voortvloeien uit het functioneel leeftijdsont slag van werknemers kunnen volgens de portefeuillehouder flink oplopen. De jaarlijkse vechtpar tijen tussen grote groe pen Vlaardingse en Schiedamse jongeren op de grens tussen de twee steden zijn weer begonnen. Op en rond de Brederoweg hadden gisteravond zo'n naar schatting IQü jongeren zich verzameld voor de gebruikelijke confronta tie. De Schiedamse politie was prominent aanwe zig, maar kon niet voor komen dat er op ver schillende plaatsen ver nielingen werden aange richt. 2e kon evenmin voorkomen dat jongeren slaags raakten met el kaar. Er zijn inmiddels drie arrestaties verricht. Twee Vlaardingers van 14 en 25 jaar en een 17- jarïge Schiedammer zijn wegens openlijke ge weldpleging opgepakt. Vlaardingen De familie Kramer heeft vanmorgen in alle stilte vrijwillig de woning aan de Celebesstraat ver laten. afdeling rechtspraak van de Raad van State be paalde deze week dat de gemeente Vlaardingen de wo ning mag ontruimen. De bewoners van het pand Leer. Kramer, vriendin Kathy en broer Rudi hadden bij de gemeente bezwaar gemaakt te gen de ontruiming, omdat zij zich nauw verbonden voelen mei de straat en de wijk. Na de dood van de vader van Leen en Rudi had de oudste de zorg voor zijn jongere broer op zich genomen. Hij verliet zijn wo ning in de Westwijk en Leen en Cathy trokken bij Rudi in. De woonvergunning stond echter op naam van de overleden vader en de gemeente weigerde Leen een woonvergunning. De woning zou te groot zijn voor drie mensen. Rudi wilde echter niet verhuizen uit de Celebesstraat. Hij was ge hecht aan de straat Tijdens de ziekte van zijn vader hadden buurtbewoners hem opgevangen en zo groeide een hechte band. De gemeente oordeelde echter anders en bepaalde dat het drietal het huis moest verlaten. Leen Kramer ging in beroep, stapte/ naar de Raad van State, maar kreeg nergens steun. Alleen de buurtbewoners spanden zich in, maar ook een handtekeninge nactie mocht niet meer baten. „Ik heb een vieze smaak overge houden aan deze affaire", aldus Leen Kramer. „Ik ben geboren., en getogen in Vlaardingen en dan doet het pijn als ze je zo be handelen. De buurtbewoners" vinden het schofterig dat we weg moeten. Anderhalf jaar zijn we nu al bezig en het is allemaal voor niets geweest" De familie Kramer betrekt van daag een woning aan de Londen- weg. In december verlaat de fa milie definitief Vlaai-dingen.' Leen heeft een huis gekocht in Spijkenisse en gaat daar met Cat- hy en Ruud wonen. Vlaardingen Een recrea- tiebos op de met zwaar gif tig Rotterdams havenslib opgespoten Broekpolder zou weieens een rariteiten- bos kunnen worden. Die waarschuwing komt van het SP-raadslid Remi Pop pe, die in het onderzoeks rapport van de Heidemij over de verontreiniging van de polder bevestiging heeft gevonden voor zijn bangste vermoedens. Vlaardingen moet onmid dellijk maatregelen ne men, vindt Poppe, en de zwaarst verontreinigde ge deelten met prikkeldraad afsluiten om de ernst van de situatie te onderstrepen. De Vlaardingse raadsleden zijn heftig geschrokken van het rap port van de Heidemij. Erg ver ontrustend", vindt PvdA'er Kees van der Windt en hij staat daarin niet alleen. Nel Kester van D'66 is het met Poppe eens, dat delen van de Broekpolder voor het pu bliek moeten worden afgesloten. „Dat verzoek kan ik alleen maar onderstrepen. Er fietsen en wan- delen nogal wat mensen." Ook Van der Windt twijfelt of, „bet nog wel verantwoord is wat daar allemaal gebeurt" SP'er Poppe is, in tegenstelling tot de overige raadsleden, niet in het minst geschokt of verbaasd over de bevindingen van de Hei demij. „Wij wisten tien jaar gele den al dat het Rotterdamse ha venslib verontreinigd was mat drins en zware metalen als cad mium. De dure onderzoeken ko men als mosterd na de maaltijd. Het enige waar ik verbaasd over ben, is dat er in tien jaar nog geen donder aan gedaan is. Er worden nog steeds landbouwgewassen geteeld en er wordt nog steeds ge jaagd in de Broekpolder." Eng bos Het cadmium in het slib zal er volgens Poppe op den duur toe leiden, dat recreanten in het bos dat de gemeente wil aanleggen in de Broekpotder zich regelmatig een ongeluk schrikken. „Cadmi um leidt in de loop der jaren tot wervelvergroeiingen bij dieren. Die afwijkingen zijn nog erfelijk ook. Als je daar 2omaar een bos aanlegt wordt het een heel eng bos, een rariteitenbos. Dat gif kun je met groen niet afdekken." Poppe is ervan overtuigd, dat het wild dat in de polder wordt ge schoten ondanks een verbod toch voor consumptie wordt aangebo den. „Er wo^dt ook door particu lieren groente verbouwd. De ge meente stapt daar "wel, erg ge makkelijk ovei heen", vindt Pop pe. Maar dat ontkent wethouder Bas Goudriaan: „Wij vinden dat Van Woerden niet zou mogen boeren in de Broekpolder, maar wij zijn voor wat hcireft die visie altijd in het ongelijk gesteld." PvdA'er Van der Windt vindt dat er snel een conclusie moet worden getrokken uit de onder-- zoeken in de Broekpolder, Remi Poppe heeft zijn conclusie al klaar „Die gifgrond moet afge graven worden, zeker het slib dat afkomstig is uit de le Petroleum-1 haven." Volgens wethouder1 Goudriaan is dat echter geen reele oplossing: „Het gaat om mil- joenen kubieke meters. Het is' veel te kostbaar om dat allemaal., af te graven en bovendien, waar raken we het kwijt?" Er moet een einde komen aan de eindeloze cirkelgang van onder zoeken, onderzoeken en nog eens onderzoeken, vindt Poppe. „Als afgraven niet kan. dan moeten de zwaarst verontreinigde stukken- maar worden afgesloten. Vlaar dingen moet gewoon zijn handen*' er vanaf trekken, de grond aan de regering geven en zeggen: be-r. kijk het maar met het zootje",- vindt de SP'er. Goudriaan houdt,., het echter vooralsnog op de ge- bruikelijke weg van pressie-op' het openbaar lichaam Rijnmond.'- „Ja hoor, sudder maar door" bromde Poppe ontstemd toen hij', dat hoorde., VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1985 De Nederlandse Spoorwegen hebben gisteren het nieuwe station Nieuwland in Schiedam in gebruik genomen. Voor de treinconducteurs betekende dat een 50 meter eerder stoppen of later, al naar gelang de richting waaruit zij kwamen. Honderden mensen maakten er de eerste dag al gebruik van. Het viadukt heeft een vriendelijk ogende vormgeving gekregen. Het is geen grauw, donker gat. Zelfs als je onder het spoor staat, staat de zon nog op doorbreken. Cor Putting en Lia Oudheusden zijn gisteren vergast op een ongebruikelijke 'inzegening' van hun huwelijk/Het pas getrouwde paar kreeg door hun collega's van de Schiedamse politie op de Grote Markt een 'motoraubade' aangeboden. De twee hebben elkaar op het politiebureau leren kennen. Schiedam/Vlaardingen Een sluiproute, waarvan automobilis ten op rijksweg 19 veelvuldig ge bruik maakten, veriest rijn po pulariteit ten gevolge van het werk aan de 'oortjesSchiedam heeft een doodlopend stukje Pol dervaart gedempt, zodat daar volgend jaar een nieuwe rijbaan aangelegd kan worden. Het komt tijdens dat karwei voor, dat auto's of benodigd materieel gepar keerd worden in de berm van het hobbelpaadje naar volkstuincom plex Th urléde Een afrit van rijksweg 19 loopt daar vlak langs. Van die afrit mo gen alleen buslijnen 80 en 81, de politie, de brandweer en de GGD gebruik maken. Ander verkeer uit de Beneluxtunnel mag er niet overheen. Soms staat de politie op wacht aan het eind van de afrit, die via een tunnel onder de rijks weg uitkomt aan de Vlaardingse kant Sommige automobilisten rijden nu niet de hele afrit af en blijven aan de Schiedamse kant. Het ont breken van een vangrail of een hek maakt het mogelijk een me ter breed grasperkje over te ste ken. En dan komen rij op het hobbelpaadje uit. Als de politie hen dan de Vlaardingerdijk op ziet rijden, lijkt het net of zij van het volkstuincomplex af komen. Sporen van autobanden bewijzen dat deze list vaak wordt gebruikt Alleen: op die plek staan nu vaak obstakels. De illegale route is niet honderd procent veilig meer. Er hebben zich nog geen botsingen voorgedaan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1