Waterweggemeenten 'ernstig bezorgd' over samenwerking 1 Lichtere straf voor hasj-smokkel Schiedam is tegen plaatsingsbesluit 'De mensen hebben genoten' VLAARDINBS DASBLAD SGHIEDAMSCHE COURANT MME WATERWEB COURANT Directeur Huekriede teruggefloten? Zijdeveld: geen tekort aan bejaardenwoningen 'Beter goede buur dan verre vriend' In hoger beroep: 'Laat ze maar gaan fietsen' Schoenen op straat Slachtoffer grensrellen Krappe meerderheid voor 'ultieme overlevingspoging' Kritiek op raadsleden CPN boos op Van Aardenne Honderden inbraken WATERWEG Schiedam/ Vlaardingen- Maassluis Aan burge- lijke ongehoorzaamheid doen de drie gemeenten, die samen de regio Nieu we Waterweg-Noord vor men, „natuurlijk niet mee", vertelt de Vlaar- dingse burgemeester Fred van Lier. Maar hij en zijn collega's Hans van Es uit Maassluis en Reinier Scheeres uit Schiedam zijn wel vastbesloten er alles aan te doen om te voorkomen, dat hun ge meenten als gevolg van de nieu we wet op de gemeenschappelij ke regelingen worden ingedeeld bij de regio Rotterdam. Over dat voorstel van gedeputeerde staten van Zuid-Holland maken de 'Waterweg-drie' zich ernstig zor gen. _Een brandbrief naar de pro vincie is gisteren op de bus ge gaan. Aan het voorstel van gedeputeer de staten kleven volgens de bur gemeesters alleen maar nadelen. „De regio Rotterdam, zoals GS die zich voorstellen met Schie dam, Vlaardingen, Maassluis, Al- brandswaard, Barendrecht, Ca- pelle, Krimpen en Ridderkerk is veel te groot", vinden zij. „Het gaat om een gebied met bijna een miljoen inwoners. Het is niet rea listisch om te verwachten, dat daar goede samenwerking uit voortkomt", aldus Van Lier. „GS hebben alleen een negatief argu- ment voor dat voorstel. Zij zijn bang voor een isolement van de gemeente Rotterdam." De Wa terweggemeenten vinden het echter onlogisch en niet zinvol om met Rotterdam en de andere Rijnmondgemeenten te moeten samenwerking. „De problemen daar liggen heel anders." Elkaar gevonden De samenwerking tussen de Wa terweggemeenten, die samen zo'n 180.000 inwoners hebben, verloopt goed. Daar hoeft niets aan veranderd te worden, vinden de drie gemeenten. „Wij hadden elkaar al gevonden", legt burge meester Van Lier uit „De pro vincie zou bij het aanwijzen van de gebieden uitgaan van bestaan de samenwerkingsverbanden. Wij hebben met z'n drieön een GGD, een RIAGG, een muziek school en een onderwijsbegelei dingsdienst en werken nog op al lerlei andere manieren samen. Daar mankeert niets aan." Als de regio Waterweg-Noord zou wor den ingedeeld bij Rotterdam zou den al die reeds bestaande vor men van samenwerking weer opgeheven moeten worden. „Daar hebben wij wat problemen mee", zegt Reinier "Scheeres voorzichtig. Van Lier vermoedt dat de pro vincie via de nieuwe wet op de gemeenschappelijke regelingen het 'gat' op wil vullen, dat valt door de opheffing van het open baar lichaam Rijnmond. De bur gemeester: „De provincie heeft ingestemd met het opheffen van Rijnmond. Nu lijkt het erop, dat GS gedacht hebbe n: er valt een bestuurlijk gat, stop al die ge meenten maar in een samenwer kingsverband. Dat riekt naar de vierde bestuurslaag, die we alle maal niet willen." Zijn ambtsge noot Van Es vindt de gedachte gang van de provincie bovendien niet consequent. „Rozenburg en De drie Waterweg- burge meesters, Van Es, Van Lier en Scheeres, zijn ernstig bezorgd over de plannen van gedepu teerde sta ir ten. Voome-*Putten hoorden ook bij Rijnmond, maar die regio mag volgens de plannen van de pro vincie wel zelfstandig blijven. Daar wonen 40.000 mensen, dus om de omvang van het gebied ging het GS blijkbaar ook niet" Goede buur De drie gemeenten hopen dat provinciale staten in tegenstel ling tot GS wel overstag gaan voor hun argumenten. ..Alle re- felingen die wij nu hebben wor- en er heus niet beter op met die andere gemeenten erbij", zegt Van Lier en, kijkend naar zijn collega's: „Een goede buur is met beter dan een verre vriend," De gemeenteraden van Maassluis en Den Haag Een 45-jarige Vlaardinger is gisteren in hoger beroep door het Haagse gerechtshof ver oordeeld tot 15 maanden gevangenisstraf. De man was betrokken bij de smokkel van ongeveer 700 küo hasj. Die zat verstopt Schiedam CPN-gemeente- raadslid Ulf red Bruseker heeft er nooit een geheim van gemaakt dat hij tegen de benoeming van twee externe controleurs bij de sociale dienst is. Niemand keek gisteravond tijdens de gemeente raadsvergadering dan ook vreemd op toen hij ook tegen een krediet van 18.000 gulden voor de aanschaffing van een dienstauto stemde. „Het is idioot dat de uitkeringsge rechtigden het geld voor die functionarissen moeten opbren gen", verwoordde Bruseker an dermaal zijn grieven. „Ben dus ook tegen een auto voor die ma ten. Laat ze maar gaan fietsen, dat doen uitkeringsgerechtigden ook. Of lopen, dat zoekt wat mak kelijker", liet hij er minzaam op volgen. Aangezien de andere fracties geen bezwaren hadden, nam wethouder Herman Posthoorn niet eens de moeite tegen te strib belen. m en container met alu- mimium-afval, die in Delft werd aangetroffen. De Vlaardinger was in fe bruari van dit jaar veroor deeld tot 2Vz jaar cel. Procureur-generaal mr. K.H. Meijring eiste veertien dagen ge leden 114 jaar. Hij vond dat er on voldoende bewijs was om de man ook aan te klagen voor een ande re smokkelaffaire, waarvoor hij eerder wèl was veroordeeld. Daarbij" zat 1507 kilo hag in blik ken olijfolie verstopt. Rechter mr M. Mol sloot zich bij die visie aan. In deze geruchtmakende Delftse hajszaak werden in februari ook een 40-jarige Delftenaar en een 46-jarige Rotterdammer veroor deeld tot gevangenisstraffen van respectievelijk 214 en 114 jaar, De zaak was aan het licht geko men toen een douane-beambte in Den Hoom de blikken olijffolie aan een nader onderzoek onder wierp. Daarna werd op het ter rein van een sloopbedrijf aan de Rotterdarnsexveg behalve de olijf- olie-hasj ook de container met aluminium afval aangetroffen. Schiedam praten deze week over de brief aan de provincie, die de bestuurders graag mondeling ■willen toelichten tegenover GS. In Vlaardingen heeft de commis sie voor algemene zaken al haar fiat aan het schrijven gegeven. Frankeland zet 133 woningen op het spel Maassluis Inbrekers hebben voor een schoenwinkel in het Maassluise winkelcentrum Ka- - ningshoek eerr berg schoenen achtergelaten. Er werd een etala geruit vernield, maar de daders konden blijkbaar geen passend schoeisel vinden. Toen alle schoe nen weer in de etalage waren ge zet bleek, dat er niets werd ver mist In de Bethelkerk aan de Wagen straat hebben inbrekers zich zon dag het geld toegeëigend, dat bij de collectes was opgehaald. Ook de., geluidsinstallatie werd ont vreemd.. De inbrekers gooiden een ruit van de kerk in. Uit éen bouwkeet in Konings hoek verdwenen een rekenma chine, een boormachine, een cir kelzaag en rookgerei. De inbre kers vernielden de deur. Vlaardingen/Schiedam Een 27-jarige Vlaardingse trimmer is gisteravond het slachtoffer ge worden van de jaarlijks terugke rende grensrellen op de busbaan tussen Schiedam en Vlaardingen. De sporter werd op de Bredero- weg door een groepje jongeren op zijn gezicht geslagen. De man liep oogletsel op en moest worden overgebracht naar het Holyzie- kenhuis. De politiekorpsen van Vlaardingen en Schiedam hiel den de ongeveer honderd vech tersbazen in de gaten, maar tot aanhoudingen kwam het niet Er werd gistermiddag op het Casimir enthousiast gerepeteerd. Vlaardingen Zelfs de jongens van de vierde klas Havo van scholengemeenschap Casimir, die het aan vankelijk 'helemaal niet zagen zitten', waren achteraf enthousiast over de dansuitvoering, die zij gisteravond na een midddag repeteren in de aula van de school ga ven. „Kunnen we dat volgend jaar niet nog eens doen", vroegen zij gretig. Stoelen en tafels werden 's mid dags aan de kant geschoven en gastdocenten van het Scapino- ballet namen de leerlingen onder hun hoede. Zo, samen werkend naar één doel ontstaat er mis schien een hechte groep, hoopten de organisatoren. In voorgaande jaren wilde dat, vooral met leer lingen die met een Mavo-diploma doorstroomden naar de Havo, nogal eens mislopen. Sommige leerlingen liepen er soms een heel jaar wat verloren bij en daar wilde de school iets aan doen. 's Avonds gebruikten leerlingen en docenten samen de maaltijd, om de sfeer erin te houden. De voorstellingen van de zes groe pen, die improviseerden op ver schillende thema's, werden door het publiek enthousiast ontvan gen. Dat publiek was veel talrij ker dan de dansers hadden dur ven dromen. „De mensen hebben genoten", vertelt tekenlerares EUy Dijkshoorn. „Dat we maar een middag de tijd hadden om te repeteren was geen enkel pro bleem. Zo bleef juist het enthou siasme erin." Schiedam Het CDA in Schie dam kent, althans in de gemeen teraadsfractie, geen dissidenten. 'Als. dat al niet bekend was, was dat'het enige "nieuwe gerichts- punit dat de discussie, over de kemwapenproblematiek gister- avond tijdens de gemeenteraads vergadering opleverde. Zoals verwacht resulteerde de door de PvdA aangeslïngerde discussie in een nipte 'overwinning' voor de tegenstanders van plaatsing: 16 - ,14- ï)at betekent dat een onder- ling verdeelde raad de bevolking gaat oproepen deel te nemen aan het volkspeb'tionnement dat af gelopen weekeinde is gestart Het ooroeel van de Schiedamse poli- tiek zal bovendien naar Den Haag worden dóorgesl uisd. .-„Gé Brouwer wilde er vooraf niet <van_ weten dat het i van met name CDA en WD vast zou staan. Hij hield een bewogen betoog waarbij de luisteraar elk moment verwachtte dat de tra nen vanachter rijn bril op het spiekbriefje uiteen zouden spat ten. „De kern wapenrace leidt maar tot één eindstreep, het ein de van onze beschaving. Ons land dreigt te kiezen voorde race naar de vernietiging." Theatraler heeft Brouwer in de raadszaal zelden geklonken. De handteke ningenactie bestempelde hij dan ook als een 'ultieme poging tot overleven'. Herman Noordegraaf kon CDA en VVD evenmin vermurwen, hoewel zijn - constatering dat 'sinds de Assyriërs alle ontwik kelde wapens ook zijn gebruikt5 als steekhoudend werd ervaren. De voorstanders van het plaat singsbesluit lepelden eveneens voorspelbare argumenten op. André Klug (WD) zei het te be treuren 'dat Nederland het machtsvertoon in stand moet houden.' Een andere mogelijk heid 2ag hij echter niet Voor het CDA had ae discussie op Schie dams niveau helemaal niet ge voerd hoeven te worden. „Wij mengen ons niet in regeringsza ken en onthouden ons dus van discussie en menings- en besluit vorming." Dat was alles dat Piet Roosen erover kwijt wilde. Het initiatiefvoorstel van de f PvdA was vooraf door het plaat selijk comité dat zich met het "volkspetitionnement bezighoudt, niet bijster positief ontvangen. Het comité zei het 'flauw' te vin den dat de socialisten het onder werp politiek gezien naar zich toe hebben toegetrokken. Dat moest bijvoorbeeld ook blijken uit het feit dat de wethouders Posthoorn en Zijdeveld zaterdag op de wel- zijnsmarkt de eerste handteke- n ingen p] aatsten Schiedam „"Er is nu zoveel gezegd over bejaardenwo ningen. Ik begrijp niet waar om de raadsleden dan hier niet op ingesprongen rijn. Niemand vroeg ernaar!" Gis teravond toonde Cor van Til- borg ach echt verbouwe reerd. De wethouder voor fi nanciën en stadsvernieu wing keek ervan op dat de gemeenteraad wel discus sieerde over de wenselijk heid van meer bejaarden wo ningen, maar dat niemand vroeg waarom het punt over de 153 aanleunwoningen van Huize Frankeland van de agenda was afgevoerd. CDA-woordvoerster Els Hellwig: „Juist omdat het niet meer op de agenda stond, heb ik er niet naar ge vraagd." Wist zij dat de uit breiding van Frankeland op het spel is komen te staan? „Het gaat niet definitief niet door, het is alleen in gevaar gekomen." Vindt zij dat dan geen reden om naar de stand van zaken te informeren? Hellwig: „Ik heb er vertrou wen in dat het allemaal nog goedkomL" Van Tilborg betwijfelt dat dus. Zelf staat hij achter de uitbreiding van Frankeland. Maar na het bericht op de valreep over de grondtran- sactie, waardoor het plan in gevaar komt, voelde hij er niets voor om het plan in de raad nog te verdedigen. Daarom was het punt van de agenda geschrapt Vlaardingen De CPN in Vlaardingen is woest op minister Van Aardenne. De partij verwijt de bewindsman dat hij er voor heeft gezorgd dat er in de regio maar één hooravond over kern energie wordt gehouden. „Hoe durven ze. Eén avond in Brielle, alsof mensen in Hoek van Hol land, Maassluis, Vlaardingen en Schiedam het niet zou interesse ren of er tegenvhun wil een kern centrale gebouwd wordt op de Maasvlakte", aldus een gezamen lijk schrijven van het districtsbe- stuur en het afdelingsbestuur. De CPN verdenkt de minister ervan Brielle te hebben gekozen van wege de moeilijke bereikbaar heid. De partij hoopt dat de regio don derdag toch massaal zal uitlopen voor de bijeenkomst die 's avonds om 19.30 uur in sporthal De Duk dalf aan Reede 2 begint Schiedam Op de valreep hebben B en W vernomen,- dat het bestuur van Huize Frankeland weigert grondt af te staan aan de gemeente Schiedam. Tussen de' dienst gemeentewerken en Frankeland-directeur W.J.B. Huekriede was dat echter wel afgesproken, al dus gisteravond wethouder Cor van Tilborg. Daarmee is volgens de wethou der de hele uitbreiding van Huize Frankeland op de tocht komen te staan. De Liduina-stichting, die Frankeland exploiteert, en de hieraan gelieerde stichting Aan leunwoningen hadden het plan om 153 woningen te bouwen van een type, dat bejaarden in staat stelt zolang mogelijk zelfstandig te blijven wonen terwijl toch ge bruik gemaakt kan worden van de faciliteiten die Frankeland biedt Maar onderdeel van dat plan was: de grond transactie met de gemeente Schiedam. „Als dat niet doorgaat brengt het bestuur de uitbreiding wel ernstig in ge vaar. Ik weet niet of zij in 1986 nog een kans krijgen," aldus wet houder V an Tilborg. B en W hebben furieus gerea geerd door het betreffende voor stel aan de gemeenteraad onver wijld in te trekken. „Kennelijk vinden ze dat stukje grond be langrijker dan 153 woningen", al dus Van Tilborg. Hij wijst op de medewerking die de gemeente wilde geven met opvang van be jaarden, die tijdelijk elders moes ten worden ondergebracht. Zo wel in als bij de Nieuwlandflat hadden wij wisselwoningen vrij gehouden", zegt hij, voorbijgaand overigens aan de kritiek, die de bewonerevereniging Schiedam- West hier weer op had. Het heeft nog moeite gekost om ook de raadsleden zover te krij gen dat zij het plan zouden onder steunen, zegt Van Tilborg, want de uitbreiding zou de gemeente Schiedam acht ton gaan kosten: dat geld was namelijk nodig voor de aanleg van riolering, plantsoe nen enzovoorts. „Mijn commissie vroeg mij: moeten wij dat voor rekening nemen? Ik heb gezegd: ja, maar voorwaarde is dan dat wij die grond krijgen van Fran keland. Wij gaan toch geen ge meentegeld spenderen aan grond van particulieren?" Op de vraag, of directeur Hue kriede teruggefloten is door diens bestuur, durft Van Tilborg geen antwoord te geven. Wel zegt hij: „Ik had dit niet verwacht Het is een grote klap voor Schiedam. Tenslotte, 153 nieuwe woningen betekent in de praktijk al gauw 300 verhuizingen, vanwege het doorstromingseffect Dat komt nu op het spel te staan. Ik kan garantie geven dat het nog geen garar doorgaat" Schiedam Is er in Schiedam werkelijk een tekort aan bejaarden woningen? Els Hellwig (CDA) en wet houder Chris Zijdeveld konden gisteravond tijdens de gemeenteraadsvergadering geen eensluidend antwoord formuleren. Heüwig haakte in op een verontruste brief van bewonersvereniging Zuid waarin Zijdeveld wordt gevraagd meer geschikte woningen voor ouderen te bouwen. Volgens Zijdeveld is de situatie niet zo alarmerend als de briefschrij- vers voorspiegelen. „Als je de eisen die voor een bejaardenwoning gel- den strikt naleeft hebben we in Schiedam inderdaad een tekort maar In de dagelijkse praktijk blijken onze riemen toch lang genoeg te zijn. Laatje de minimumeisen erop los dan hebben we voldoende wonin gen." Daarmee doelde hij op eisen als bereikbaarheid en bet ontbre ken van trappen. „Theoretisch formeel moet je bijvoorbeeld een deur matje hebben dat in een putje valt zodat men er niet over kan struike len. Zo bekeken hebben we een tekort." Overigens ziet Zijdeveld weinig heil in nieuwbouw. „Ons beleid is sinds een paar juist bestaande woningen voor bejaarden te reserveren Nie uwbouw is voor hen vaak onbetaalbaar." Maassluis De Maassluise poli tie verhoort vier Rotterdammers, twee mannen en twee vrouwen, die ervan worden verdacht door het hele land honderden inbra ken te hebben gepleegd. Vrijdag werden twee van de ver dachten in Zoetermeer betrapt op een poging tot inbraak en overge- - dragen aan de Maassluise politie. De andere twee werden gisteren aangehouden. De twee die in Zoetermeer wer den aangehouden, hadden giul- len in hun bezit die afkomstig waren van inbraken in huizen in Maassluis. De vier Rotterdam- mere hadden het vooral gemunt op portiekwoningen- Zij openden deuren met een zogenaamde flip per.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1