SPORT De Kuyper: 'Even aan Schiedam getwijfeld' Juvenilis is gerommel beu wwmm Bibliotheek Maassluis bezorgd over terugloop Schiedam gelijk aan Jong Oranje Toezegging 75 jaar geleden gedaan Tram brengt Midden-Delfland dichterbij Buitelaar tevreden met Roda I5P0BHBHMAI mm;m. - Verbindings weg heet De Bie VERBLINDENDE MODE VOOR MEIDEN. Zilver voor Van der Linden Rotterdams Nieuwsblad dinsdag RW 3 september 1985 Rémi de Kuyper is duidelijk blij met het ridderschap in de orde van Oranje-Nassau. „Daar staat de auto van meneer Rémi achter!" riepen werknemers waarschuwend, toen burgemeester Scheeres vervaarlijk op het doek af reed. Maar het was een grap je. Alleen het doek kwam er niet zonder kleerscheuren af. CIRRI* as®** >3 Schiedam De trambaan verbetert ook de recreatie mogelijkheden voor de Schiedammers. Het wordt vooral gemakkelijker om in Midden Delfland te ko men. Vanuit die opvatting haakt ook boerderij Lans bergen zaterdag met een open dag in op de inge bruikname van tramlijn 1. Het motto van de open dag is dan ook heel toepasselijk 'Recreatie Midden Delf land, de tram brengt je er midden in'. Tijdens de open dag, die van 11 tot 3 uur duurt, kan men er terecht voor een foto-expositie, die gaat over het doortrekken van de tramlijn. Die dag bestaat ook de mogelijkheid deel te nemen, aan een excursie door bet polderpark rond de boerderij. De tocht is een voorproefje op de excursies, die scholieren vanaf 9 sep tember in het kader van het programma 'School en natuur'kunnen maken. De bedoeling van de excur sie is vooral het leven in en bij de sloten aan een onder zoek te onderwerpen. De scholieren zullen zich voor die gelegenheid dan ook wapenen met schepnetten, emmertjes en potjes. Sten gels, wortels, bladeren en waterdiertjes zullen aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen worden. Boerderij Lansbergen her bergt zaterdag ook stands van de KNMTP (bloem schikdemonstratie en tuin- voorlichting en verzorging) en de Natuurhistorische Vereniging. Schiedam De nieuwe verbin dingsweg tussen de Vlaardingse- weg en het Bachplein, die is aan gelegd in verband met de realise ring van de trambaan in Kethel, zal De Bie worden gedoopt Die straatnaam werd eerder gebruikt voor het weggedeelte dat nu Hargplein heet Als belangrijk argument voor die naamgeving noemt de advies commissie het feit dat dominee J.P. de Bie zich voor de Kethelse gemeenschap bijzonder verdien stelijk heeft gemaakt, in het bij zonder gedurende en na de wa tersnoodramp. P&C GLANS Een glansbfoes moet ie hebben dit nojoar \fan polyester In cyclaam, kobalt en wit. Mi 15° t'm 176 49.90 Katoenen ru tbloes waarop ;e kiest u<: de modekleuren fuchsia/zwei fcooaLzwon en groen/zwart Mi iCM 13590) tfrn 176 139901 Vcnof 35.90 Zwane broek met glanzende onni Var» katoen Ml 146 (59901 'Jm 17616990! Vanaf 59.90 O^erszed bloes van glanzende chio£2 met roosprmi in cyclcom/zwan en koboMzwon. Mt 152 t'm 176 49.90 Eronder een felgeWeurde katoenen ofoes In fsjchs c smaragd en kooali Mc 104 '29 -I t/m 176 '39 -I Vanaf 29.— De sk.orcek is er m zwart, cyciacm en kobalt Mi 10412590) t'm 176 (39 90) Vanaf 25.90 PEEK CL OPPEN BURG, Schiedam Het is dat De Kuyper altijd recla me heeft gemaakt waar de naam Schiedam in voorkomt, maar anders had het bedrijf mis schien wel het plan opgevat om de Jeneverstad te verlaten. Het duurde namelijk nogal lang voordat de distilleerderij aan de Buitenhaven weg mocht uitbreiden. Dat onthulde gisteren de scheidend directeur R.C.M. de Kuyper, in het bedrijf beter bekend als 'meneer Rémi', want er zijn meer De Kuypers. „Wij besloten echter dat Schiedam en De Kuyper onlosmakelijk met elkaar verbonden zijn", aldus meneer Rémi. Het plan om naast de distilleerderij een ankerloods te bouwen werd doorgezet daartoe werd grond gekocht van de Anker- en Kettingfa- briek aan de Bakkersstraat en werd met de buur man, de glasfabriek, afgesproken dat deze een deel van de nieuwe loods zou huren voor opslag van fles sen. Burgemeester Reinïer Scheeres opende gisteren de loods, die een oppervlakte heeft van 4200 vierkante meter", een immense hal om te zien. Hij prees de ma nier, waarop Joh's de Kuyper Zoon BV haar pro- dukten altijd aanprijst. De naam Schiedam komt er altijd in voor en er is zelfs een drank Schiedam ge doopt Volgens Scheeres ('Ik ben zelf ook een lief hebber') staat de stad daarmee op gelijke voet met de streek Cognac. „Wij zijn trots dat wij hier nog zitten", erkende me neer Rémi daarna. Hij had van de burgemeester de versierselen gekregen, die horen bij een benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Hij was hiervoor voorgedragen in verband met zijn ver vroegde uittreding, nadat hij 35 jaar bij het bedrijf heeft gezeten, waarvan twintig jaar als directeur. Als vut'er zal hij zich wijden aan de kronieken van het 290-jarige bedrijf, dat zich 75 jaar geleden in Schiedam vestigde. Directielid Van Oosten herinnerde aan die verhui zing uit Rotterdam naar de Jeneverstad. „De ge meente Schiedam deed toen de toezegging dat het plaveisel op de Buitenhavemveg opgeknapt zou worden. De glasfabriek zei toen dat zij iets aan alle stof zou doen. Misschien mag ik hen daar 75 jaar la ter nog eens aan herinneren?" Voor de werknemers van het bedrijf schreef de di rectie een prijsvraag uit Het personeel kan raden hoeveel maal het vignet met de anker en het hart op de gevels voorkomen. Het bleek dat lang niet elke werknemer dat wist MaassluisDe openbare bibliotheek van Maassluis maakt zich zorgen over het afnemend aantal lezers. Bezuinigingen en een dalend inwonertal zijn vol gens het bestuur en directeur Wlm van Dijk de be langrijkste oorzaken. Vorig jaar daalde het aantal gebruikers van de bibliotheek van 13.590 tot 12.600. De daling begon in 1983, nadat het jaar ervóór nog sprake was geweest van een lichte stijging. Vorig, jaar zette de terugloop echter pas goed in. Eén en ander blijkt uit het jaarverslag. De rijksoverheid heeft de laatste jaren fors het mes gezet in de subsidies aan de bibliotheken. Veel ge meenten hebben een bijdrage geleverd om de te korten, die daardoor ontstonden terug te brengen. In Maassluis bestond die bereidheid echter niet Toen zat er voor het bestuur weinig anders meer op dan de contributie te verhogen. Directeur Wim van Dijk is er van overtuigd, dat dit voor een aantal van de 'opzeggers' een reden is geweest om geen gebruik meer te maken van de bibliotheek. Teleurstelling Een andere teleurstelling in het verslagjaar was het mislukken van de besprekingen met de gemeente Maasland over samenwerking op bibliotheekge bied, In de buurgemeente is men nog steeds aange wezen op de bibliobus. Ook hier gooide echter de bezuinigingsdrift van minister Brinkman van WVC roet in het eten. Maasland besloot toen niet mee te doen en zo bestaat nog steeds de situatie, dat veel inwoners van Maasland gebruik maken van de bibliotheekvoorzieningen in Maassluis, zonder dat dit Maasland een cent kost Het is al vele jaren lang een bron van grote ergernis voor Maassluis, maar zonder financiële steun van de rijksoverheid valt hierweinigaan te doen. Ondanks de bezuinigingen zijn in 1984 toch enkele nieuwe activiteiten van de grond gekomen. Eén daarvan is de bibliotheekdienst voor bejaarden, zie ken en gehandicapten. Verder is men begonnen met het uitlenen van bladmuziek. Het hiervoor be nodigde geld moest echter wel komen uit het geld dat bestemd was voor de aanschaf van boeken. Het totale bezit aan boeken en andere banden, zoals bij voorbeeld video, steeg in 1984 van 64.135 tot 65,280. Het aantal abonnementen op kranten, tijdschriften en andere regelmatig verschijnende bladen steeg van 247 tot 261. Hoewel het aantal 'leners' daalt neemt het gebruik van de lees-en studieruimte duidelijk toe. De be schikbare grote hoeveelheid op microfilm vastge legde informatie speelt hierbij een belangrijke rol. Het totaal aantal uitleningen (inclusief de bezorg- winst) bedroeg vorig jaar 377.340, een daling met 32.059 vergeleken met 1983. Daarnaast wen 11389 keer een legpuzzle uitgeleend —want dat kan ook in de Maassluisse bieb— tegen 1838 in 1983. In tegenstelling tot eerdere jaren kon de personeels formatie, ondanks de bezuinigingen, op peil blijven. Er werken nu achttien mensen bij de openbare bi bliotheek, die met elkaar 464,5 uur per week in touw zijn. Schiedam Voor zijn 40-jarig dienstverband bij De Jong airconditioning BV heeft de heer G.H, van der Linden vanmiddag de eremedaille in zilver, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau ontvangen. De versierselen werden hem tijdens een receptie op het bedrijf door burgemeester Scheeres opgespeld. Van der Linden is groepsleider van de tekenkamer. Schiedam Na Emmen (1982), De Graafschap (1973) en FC Den Haag (1984) heeft SVV in de eerste ronde van de 'betaalde' KNVB-beker weer eens een thuiswedstrijd geloot. De Sehiedamse eerste divisie club ontvangt het in de eredi visie uitkomende Roda JC, dat onlangs nog Feyenoord met 2- 0 terugwees. Het is vrijwel ze ker, dat deze wedstrijd ook op een zaterdagavond (12 okto ber) wordt gespeeld, omdat Feyenoord (MVV) en Excel sior (FC Den Haag) eveneens een thuisduel toebedeeld heb ben. gekregen. „Ijskoud zeg, klasse", was de eerste reactie van SVV's oe- fenmeester Dick Buitelaar, die zich niet op voorhand wenst neer te leggen bij een neder laag. „De wonderen zijn de wereld nog niet uit, dus hoeft niemand gek te kijken als wij Roda JC uitschakelen. Het moet spoken op Harga, iedere zaterdagavond, dus ook tegen Frans Eijken- Mark broek die Limburgers. Bovendien is een bekerwedstrijd natuurlijk iets heel anders dan de compe titie. In het verleden is SVV er altijd uitgekletst door een min dere, dat moet nu maar eens andersom." Mark Wotte, vertegenwoordi ger van de spelersraad, was iets behoedzamer. ..Het lijkt door Donald Bax me aantrekkelijk, hoewel we zo'n ploeg beter in de tweede of derde hadden kunnen lo ten", aldus de modieus gekapte verdediger. „Het is in teder ge val een voordeel, dat we thuis spelen. Ik had liever een ama teurclub gehad, dan was de Henk Safari kans op de volgende ronde toch groter geweest." En se cretaris Frans Eijkenbroek: „Eén leuke tegenstander. Het is jammer, dat ze twee weken feleden van Feyenoord heb- en gewonnen. Dat had beter een week voor deze wedstrijd .kunnen gebeuren..." In de oefenwedstrijd die SVV vanavond (Harga, 19.30 uur) tegen het Arabische Kawab speelt, maakt Rob Koever mans z'n rentree na een afwe zigheid \an ruim een maand. Ook Harry van Kapel Start in de basis, terwijl Chris Treling en Henk Salari, die .en schor- sing van een wedstrijd te wachten staan, aan de kant blijven. Ook Hans Loovens, die gisteravond tijdens de trai ning niet in staat was tegen een bal te trappen, behoeft zich niet om te kleden. Schiedam Het bestuur van Juventus is het gerommel van de laatste jaren meer dan beu. Prestatief, met als dieptepunt de degradatie van het heren team naar de kern Rotterdam, zat de Sehiedamse basketbal vereniging in een behoorlijke 'slump'. De komst van een tweetal buitenlandse coaches moet er toe leiden, dat er een frisse wind gaat waaien door sportzaal Oost. De Joegoslaaf SiniSa Rastovac (dames) en de Amerrikaan Mare Gresham (heren) staan dus voor de zwa re opgave het niveau dermate te verbeteren, dat Juventus ook naar buiten weer een ze kere uitstraling krijgt. „Met het investeren in goeie trainers", aldus voorzitter Pe ter Snel, „hopen we de en thousiaste jeugd te behouden. We zijn nu eigenlijk bezig een nieuwe vereniging op te bou wen. Er zijn veel leden wegge gaan. Dat had ook te maken met de problematiek rond trai- door Donald Bax ners en coaches. We moeten trachten van die dalende lijn af te komen. De groei is na de verhuizing naar sportzaal Oost tegengevallen. We hebben nu wèl gemerkt, dat het enthou siasme groter is dan vorig jaar. Men wil weer wat doen, blijft langer hangen in de kantine, waardoor de omzet groter is geworden." Gresham De Amerikaan Gresham weet helemaal niets van het niveau in de Rotterdamse agglomera tie en nog minder van Juven tus. Hij heeft zich tot nu toe moeten oriënteren op horen zeggen en dat kan weinig be moedigend zijn. De op de luchtmachtbasis Volkel (Noord-Brabant) gelegerde Gresham wil voorlopig alleen maar afgaan op de positieve punten, die hij heeft ontdekt. „Bovendien", zegt hij, „houd ik wel van de positie van un derdog." Zijn grootste probleem lijkt het aanbrengen van wat orga nisatie in de aanval, omdat 'free-lance' basketbal ook op dit niveau niet meer toerei kend is. „Eén tegen één zijn ze allemaal wel goed. Alleen als ze echt als team moeten spe len, zien ze het niet meer. In ieder geval zullen ze dit sei zoen meer wedstrijden winnen dan verliezen. De eerste plaats na het vorige 'losing season' zal wel te hoog zijn gegrepen." Rastovac Aanzienlijk ambitieuzer zijn de woorden van Rastovac, die na zijn werkzaamheden bij AMVJ Rotterdam, JRC Boxtel iiiifiiiiiriiitiifiiiiiiiiiviniititiniiiiiiiiiiiiii Voor de heren van Juventus gaat de competitie zaterdag al van start. Zij treden in ei gen omgeving (21 uur) aan tegen het eens zo roemruchte Silver town Lions uit Schoonhoven. De dames, die in de tweede klasse van ray on west uitkomen, beginnen een week later met een uit wedstrijd tegen het Haagse Argus. iiiiiimiiiimmmiminmiiimiinmimiii en Breda Pioniers de Neder landse mentaliteit goed kent Al realiseert de kleine Joegos laaf zich terdege, dat bij pure en oprechte amateurs een an dere benadering past dan hij was gewend. Zeker in vergelij king met de ploegen die hij in zijn vaderland begeleidde en waar dagelijks tweemaal trai nen de gewoonste zaak van de wereld was. De Sehiedamse formatie, waarin routiniers als Mieke Dalmeijer en Jenny Paans zich nog moeiteloos staande kunnen houden, moet niette- Sinisa Rastovac (geknield) en Mare Gresham zien wel moge lijkheden in de selecties van Juvertus. min rekening houden met een stevige aanpak. „Fundamen tals", aldus Rastovac, „daar zal ik grote nadruk op leggen. Snelheid van handelen, wat m West-Europa trouwens toch het grote probleem is. Ik wil snel en agressief basketbal spelen." Instelling „Als trainer", vervolgt de en-.' thousiaste coach, „wil ik een bepaalde mentale instelling op de ploeg overbrengen. Ik denk, dat ik daar de kwalitei ten voor heb en dan moet deze groep op korte termijn naar een hogere klasse kunnen. Dan denk ik toch aan mini maal de eerste divisie. Mijn trainingen zijn gericht op con ditie, zonder dat kun je net in geen enkele sport redden." „Vorig jaar is Juventus vijfde geworden, maar hebben de da mes wel van de nummers een en twee gewonnen. Waarom zouden we dan nu niet boven- in kunnen meedraaien? De kwaliteit was er in ieder geval, al. Het zal tijd kosten, dat weet ik, nuar nu al zie ik, dat ze veel accepteren. Het klikte- vanaf het eerste moment. Ze. willen 2elfs dolgraag tweemaal per week trainen..." Schiedam De tweehonkslag van Marjolijn Berkhout ^gaf gisteravond duidelijk aan,'dat de softbalselectie van Schie dam en Jong Oranje (selectie 1987) niets voor elkaar onder deden. De vanwege de inval lende duisternis tot zes innings ingekorte wedstrijd werd door de nationale talentjes welis waar met 5-4 gewonnen, echt krachtsverschil was er even wel niet. Schiedam's international Mar- jolijn Berkhout acteerde dit maal bij haar eigen club. Zij nam na drie innings het werk op de werpplaat over van San dra Bol en deed dat goed. Bó-" vendien bleek de linkshandige pitcher ook aan slag haar 'vrouwtje' te staan, heigeen te vens opging voor Ludy Rouss, die een onvervalste 'Baltimore chopper' produceerde, en Deb- by ae Gïas. BOXSCORE Jong O ranja 2 0 1 0 2 0=5 Schiedam 0 0 1 1 0 2=4 Werpcijfera; Schiedam: Sandra Boll (3 Inning») 1-0-5-1, Marjolijn Berk hout (3 Inning») 3-0-3-1. Slaggemid delden Schiedam: Ludy Rous» 0.667, Debby de Gida 0.667, Marjolijn Berk hout 0.500, Sandra Bol 0.333 en Un- da Bol 0.333. DINSDAG 3 SEPTEMBER Voetbal: 19.30 SW— Kawab (Saoedi Arabié), 19.30 DS'79 2SW 2. 18.45 Oranje Wit—Zwaluwen VI. 19.30 DHS—Hermes DVS. 19.00 Ursus— DVC, 19.00 Satelliet—DRL. 19.00 zw—VVK, 19.00 Hoekse Boys~DVJ. 19.00 GSSSFC, Wielrennen: Popu lates Zulühoilandse wielerbaan Schiedam: 13.30 jeugd en 19.30 ou deren; Korfbal: 19.00 Valto—Spirit <vr); Diversen: 20.00 Vergadering sectie III Sehiedamse Sportraad In stadhuis aan de Grote Markt te Schiedam; Wielrennen: 18.30-21.00 Sterrlt 28 TC Rijnmond. WOENSDAG 4 SEPTEMBER Korfbal: 19.00 Oranje NassauSagit- ta; Volleybal: De Saakse/VCS—Va- ret/CW (vr, h); Wielrennen: Sterrlt TC Euromast: 18.15 start Vlaardlngen (winkel Jan de Graaf) en 18.30 start Schiedam (achterzijde De Blauwe- Brug).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 2