CDA wilde Verdoes niet benoemd zien Welzijnswerkers feesten met ICMD Verkopers staatsloten hekelen nieuw tarief 'Sport en alcohol gaan niet samen9 VlAftRDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSEHE COURANT NITHWE WATERWEG COURANT Schiedammers aangehouden Sint Jozef: geen huur verhoging Delftse Hout voorbeeld voor natuurplan Kethel 'Nu Vlaardingen nog' Halte opgeheven HBH WiÊISÊÊÊÊi PPSC wacht op groen licht Inbraak Lion Schiedamse voorspelt stiptheidsactie Inbreker dreigt met breekijzer Winst Schiemond voor drukkerij WATERWEG VEHDAG 6 SEPTEMBER 1985 Schiedam Binnen de CD A-fractie heeft de vrees be staan, dat met de benoeming van Ton Verdoes (36) tot directeur van het Gemeentelijk Woningbeheer een on beheersbare situatie ontstaat. Het CDA blijkt zich deze week om die reden te hebben onthouden van stem ming; de rest van gemeenteraad steunde Verdoes. Volgens een doorgaans welinge lichte bron is er in het CDA zelis gezegd, dat voorkomen moest worden dat het Gemeentelijk Woningbeheer Ln een zelfde situ atie komt te verkeren als de Schiedamse woningbouwvereni gingen (SSSW). Twee jaar gele den kon bij de SSSW door on macht van het bestuur een situa tie ontstaan, waarbij huurders be nadeeld werden en aannemers bevoordeeld. In CDA-kringen zou er op gewezen zijn, dat Ver does onvoldoende opleiding ach ter de rug heeft om directeur te kunnen worden. Er was enige voorkeur voor een andere sollici tant, ir J.W.P.H. van Alphen, hoofdafdelingschef van bouw- en woningtoezicht in Schiedam. De andere partijen delen abso luut de vrees niet, dat Verdoes de leiding van het bedrijf aan de Noordvest niet aan kan. Hij werkt er al elf jaar. De laatste ja ren, vooral na het vertrek van Pieter Kulik, functioneerde hij in feite al als plaatsvervangend di recteur. Hij was de aangewezen persoon om na het vervroegd uit treden van Jan van Schljndel di recteur te worden. Het is opval lend dat de advertentie, waarin kandidaten werden opgeroepen te solliciteren, helemaal op het lijf van Ton Verdoes was geschre ven. Er werd immers geen oplei dingsniveau geëist, maar alleen een niveau van werkzaamheden. En Verdoes1 werk was van dien aard dat hij met recht kon zeg- does: „Ik kan t overzien. fen: „De kan overzien wat er fin e tent gebeurt" Als adjunct-directeur hebben. B en W iemand naast Verdoes ge plaatst die goed thuis is in finan ciële zaken. Dat is Willem Meij- boom, afkomstig van de gemeen telijke sociale dienst waar hij ad ministrateur was. Zijn benoe ming is pas bekend gemaakt na de promotie van Verdoes en kan mogelijk de CDA-vrees voor een soort SSSW-affaire wegnemen. CDA-fractieleider Piet Roosen weigert te erkennen, dat zijn fractie Verdoes niet steunde „Ik heb er een hekel aan om als per sonen in het geding komen, zeker bij een schriftelijke stemming, daar inlichtingen over te ver strekken. Daar doe ik niet aan mee. Er waren inderdaad acht onthoudingen en het is een dom me constatering als dan gezegd wordt: het CDA was er met acht mensen. Ik bevestig die condusie niet Ik ga geen mensen bezoede len. Personen zijn mij heilig. Bij dat standpunt heb ik altijd wel gevaren." Vlaardingen De Vlaardingse politie heeft opnieuw twee jeug dige Schiedammers aangehou den, die dinsdagavond op de Nunspeethoeve een 16-jarige Vlaardingse jongen hebben mis handeld. Eerder was voor deze vechtpartij in de buurt van de busbaan al een 16-jarige Schie dammer aangehouden. De Vlaardingse politie verwacht, dat er in deze zaak nog meer ar restaties zullen volgen. Het on derzoek is nog niet afgerond. Het slachtoffer liep messteken op en ligt nog in het Holyziekenhuis. De drie verdachten, 15, 16 en 18 jaar oud, zijn vandaag voorgeleid aan de officier van justitie. Schiedam De bewonerscom missie Sint Jozef, de stichting Sa menwerkende Schiedamse Wo ningcorporaties en de projectlei ding rond de renovatie van 213 woningen in Schiedam-West zul len een brief schrijven aan het ministerie van VROM om erop" aan te dringen, dat het verhelpen van alle problemen aan de wo ningen zonder huurconsequen- ties voor de bewoners moeten verlopen. Schiedam De Konink lijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde (KMTP) en de Koninklij ke Nederlandse Natuur historische Vereniging (KNNV) gaan in een hou ten onderkomen tussen het Bachplein en het Noordeinde een natuur- en milieucentrum stich ten.' De voorzitters, respectievelijk Wout van Bekkem en Wout van der Schalie, hebben hierover een gesprek gehad met wethouder Herman Posthoorn, waarin deze zich positief over het plan heeft uitgelaten, voldoende althans voor de KMTP en de KNNV om het plan verder te ontwikkelen. Er is al contact opgenomen met een bank en met een aannemer om de benodigde middelen te krijgen. Volgens Van der Schalie zal het natuur- en recreatiegebied Delft- se Hout een voorbeeld rijn voor het Kethelse project Het houten onderkomen staat middenin het groen, ten westen van de Harre- weg, en aan de overkant staat de boerderij van Lansbergen, waar van de - stal tegenwoordig ge bruikt wordt voor activiteiten op het gebied van natuureducatie. Van oer Schalie hoopt dat als het plan zich gunstig ontwikkelt ook de knotwerkgroep en de padden- werkgroep geïnteresseerd raken in samenwerking. De KMTP en de KNNV zijn onder meer van plan er exposities te houden. De KMTP wil al op korte termijn beginnen met het schoonmaken van de bebouwing, die eerst voor onderwijs -werd gebruikt Op 24 ^oktober vindt de prijsuitreiking plaats voor het mooiste voortuin tje en de mooiste balkonversie ring in Schiedam en wethouder Posthoorn „is gevraagd deze keer -die prijzen uit,-te reiken; de KMTP hoopt dat al in het na tuur- en milieucentrum te kun- nerrvieren. L, Schiedam loopt uit voor nieuwe tramlijn Maassluis „Welzijn is niet meer in. En wat maatschappelijk niet meer in is, is dat ook niet meer in de politiek. Daarom is het erg belangrijk dat bestuur ders van welzijnsorganisaties zich duidelijk profileren naar buiten toe. Daardoor blijven politieke bestuurders op de hoogte van de noodzaak aan opvang voor men sen met psycho-soeïale proble men. Nu is het zo dat politici steeds vaker benaderd worden door mensen, die in materiële nood verkeren. De kans is dan heel reëel dat de politici daar hun beleid meer en meer op gaan richten." Deze waarschuwende woorden sprak hoofddirecteur maatschap pelijk welzijn Richelle van het ministerie van WVC tijdens een officiële bijeenkomst in Konings hof. Deze samenkomst van meer dan tweehonderd genodigden, voornamelijk welzijnswerkers, vormde het begin van een pro gramma voor de heropening van het centraal bureau van het ICMD aan de Veeistraat Sinds 1974 zetelt het interconfes sioneel centrum voor maatschap pelijke dienstverlening in dit voormalige bejaardenhuis. De hulpverleners, de maatschappe lijk werkers en de gezïns- en be- jaardemverkers van het ICMD, konden hier de laatste jaren in verband met het toenemende aantal cliënten niet meer uit de voeten. Het gebouw was onprak tisch ingericht, er kon nauwelijks geventileerd worden en in een groot aantal kamers kon het dag licht niet eens binnenkomen. De eigenaar van dit gebouw, de diaconie der hervormde gemeen ten, heeft het riante gebouw grondig laten verbouwen en ver beteren. Een goede aanleiding, menen de werknemers van het ICMD, om nu eens nadrukkelijk J naar buiten te treden. Burge- meester J. van Es, een van dé gasten, prees bet initiatief van hetJ ICMD voor deze stap tot uitbrei ding en verbetering. „Er is tegen- woordig een discussie gaande over de eigen verantwoordelijk- heid van zowel het particulier^ initiatief als die van de overheid, r Het ICMD is typisch zo'n particu- - liere instelling, waarbij de relatie tot de overheid en andersom sterk naar voren komt Voor bei de hebben ze de verantwoorde- lijkheid, maar ik denk dat het in het belang van de burgers is dat - ze tot een goede samenwerking komen. We zijn er tenslotte alle- bei voor het welzijn van alle i mensen." Na het officiële gedeelte bewon derden de aanwezigen het ver-"' nieuwde onderkomen aan de Veerstraat. Een van de belang- rijkste plannen van het ICMD is om nog dit jaar te starten met 7 x 24 uur hulpverlening voor gezin nen en bejaarden. Schiedam/Vlaardingen De Rotterdamse wethouder drs. Jan Laan was de eerste, die het publiek bij de offi ciële ingebruikname van de nieuwe tramlijn 1 in Schiedam een lachsalvo wist te ontlokken. „Onze vriend Bas Goudriaan heeft echt de tram gemist", zei hij. Laan hekelde het Vlaardingse gemeèntebestuur, dat tot nu toe geweigerd heeft mee te werken aan het doortrekken van de trambaan naar de wijk Holy. ,Da's echt dom", zeiden de geno- Schiedam Bij alle feestelijk heden rond de nieuwe tramlijn waren er in Schiedam ook mensen, dje verdrietig waren over het RET-beleid. De halte op de Rotterdamsedijk bij de Grensflat werd gisteren opge heven. „De eerste stopplaats in Schie dam. Een begrip. Opgeheven. Dat kan toch niet", vindt het inderhaast opgerichte comité 'Halte Pompstation Blijft'. „Bijna elke passerende tram stopte bij die halte", beweert het comité en zij vindt het van onnadenkendheid getuigen dat de RET daar resoluut een eind aan heeft gemaakt. „Onbegrij pelijk en hoogst onfatsoenlijk vindt het comité. Borden bij de opgeheven halte moesten dat duidelijk maken. digden die de eerste rit naar de noordelijke Schiedamse wijk Woudhoek meemaakten. Schiedam liep massaal uit om de eerste rit over de zeven kilometer lange, gloednieuwe trambaan te zien. Langs het traject stonden honderden mensen te filmen, fo to's te maken en te zwaaien. „Het lijkt de bevrijding wel", lachten de politici en ambtenaren in de tram. Het was ook niet niks, zei den ze. Het werk is in 1982 be gonnen en er is zo'n slordige hon derd miljoen gulden tegenaan ge gooid om de lijn niet alleen aan te leggen, maar ook mooi in. te pas sen in de omgeving. De RET ver wacht vandaag en morgen, als een ritje met de nieuwe tram gra tis is, bijna tweehonderdduizend nieuwsgierigen. Wethouder Laan merkte op, dat hij niemand uit Vlaardingen had gezien bit de ingebruikname. „Die stad doet helaas niet mee. Daar denken ze dat het winke lend publiek naar Schiedam en Rotterdam gaat als de lijn wordt doorgetrokken naar Holy. Vlaar dingen moet dat standpunt nog maar eens heroverwegen", vond Laan. „De mensen bepalen toch zelf hun koopgewoonten." En vervolgens wees hij de Schie dammers erop, dat zij nu het hele Rotterdamse centrum ter be- Schiedam De ledenvergade ring van PPSC heeft in no- 'r vember het laatste woord over- de in 1987 op stapel staande-j verhuizing naar een nieuw aan te leggen sportcomplex in" de Schiedamse nieuwbouw- wijk Woudhoek-Noord. Bij de voetbalvereniging is een spe ciale commissie in het leven', geroepen, die zich met de voorbereiding van deze plan nen bezighoudt. J Eef Collé, gemeenteraadslid,' namens de CPN èn voorzitter van PPSC, wil voorlopig een-' stevige slag om de arm hou"--; den. Hij zegt: „Op de meeija-,- renbegroting, die nog moet": worden goedgekeurd door der raad, is inderdaad geld vrijge-j maakt voor sportvelden m. Woudhoek-Noord. De hele,' procedure moet eigenlijk nog- in werking worden gesteld, de^ sportraad moet bijvoorbeeld nog beslissen, zodat we medel afhankelijk zijn van de hogere instanties." j Een daadwerkelijk vertrek van PPSC zou op sportpark Thurlede bijna automatisch in- houden, dat SFC de beschik king krijgt over de totale ac-' commodatie van deze park- hoek. Aan té nemen is, dat die. zustervereniging op dat mo-I ment de' thans in de ijskast lig"-* gende nieuwbouwplannen zo." snel mogelijk zal verwezenlij- ken. i Schiedam liep uit, om het feest rond de nieuwe tramlijn mee te maken. schikking hebben en dat dat cen trum steeds mooier wordt Laan moet de Vlaardingse ver- keersingenieur Hans van Loos broek over het hoofd hebben ge zien, want die was er wel degelijk om de buurstad te vertegenwoor digen. „Prachtig hoor, zo'n nieu we tram, maar onder de voor waarden die Rijnmond stelt aan doortrekken naar Vlaardingen gaan wij natuurlijk nooit ak koord", zei Van Loosbroek, Vlaardingen wil de tram alleen, als die tot in het centrum van de stad komt „Zon lijn zou bijna niet in te passen ziin". aldus de verkeersingenieur. Voor een tramhaan die alleen de wijk Holy verbindt met Schiedam en Rot terdam, voelt de gemeente niets. De NS deed gisteren mee met het feest, door op het verbouwde sta tion Schiedam-Nieuwland een locomotief uit 1981 te vernoemen naar Schiedam. Wethouder ir Chris Zijdeveld mocht op een stampvol perron die naam op de vier jaar oude locomotief 1614 onthullen. In het stadskantoor kreeg hij uit handen van J,A. Flokstra, de chef van het rayon Rotterdam van de NS, een model van de loc. Schiedam Vijf pakken met' spijkerbroeken zijn gestolen uit de opslagruimte van Lion Fas hion aan de Jan van Riebeee- kweg. De kledingstukken verte-' genwoordigden een waarde van, 1800 gulden. VIaardingen/Schiedam De 880 verkopers van staatsloten in Nederland zitten met de handen in het haar. Ze zijn woe dend op staatssecretaris Koning (financiën) die een plan heeft ontvouwd om de provisie per verkocht lot te verlagen met 45 cent tot een gulden. De Schiedamse mevrouw H.J. Gumpert, woordvoerster van de Nederlandse Vereniging De- bitanten der Staatsloterij, voorziet dat tweederde van de ver kopers fors moet inleveren. Het gesprek dat zij eerder deze week met de staatssecretaris had, heeft haar slechts gesterkt in het idee dat de bewindsman zijn 'onzalig' plan zal door drukken. „Het gesprek verliep in een kille sfeer. We zijn af gepoeierd." Als spreekbuis van de debitanten verwacht zij dat, wanneer de be windsman inderdaad voet bij stuk houdt, oktober tot aetie- maand zal worden gebombar deerd. Uitgerekend tijdens de 750ste loterij moet een stiptheids actie er voor zorgen dat de omzet laag blijft. Zij verwacht de staat op die manier voor ongeveer twee ton te duperen. „Als onze lo ten op zijn, vragen we in Den Haag normaal gesproken nieuwe aan. Dit keer huldigen we het principe pp is op. Voor spontane acties van individuele verkopers kunnen we als bestuur natuurlijk niet instaan, ma ar die verwaait ik eerlijk gezegd wei" Het 'aardige' van zo'n stiptheids actie is volgens haar dat de ver kopers er in hun portemonnee weinig van zullen merken. De oude provisieregelmg, die dan nog van kracht is, zit namelijk zo in elkaar dat men voor de eerste 400 tot 90Q verkochte loten 1,45 gulden krijgt, daarna wordt nog slechts 0,40 cent per lot uitbe taald. De 400 tot 900-verdeelsleu- tel heeft te maken met het aantal dienstjaren Langer in dienst, im mers de verkopers zijn ambtena ren, betekent dat er meer loten tegen het 1,45 gulden tarief mo gen worden verkocht Tijdens de met grote geldprijzen gedoteerde oktober loterij betekent een aan vraag voor extra loten bijna auto matisch dat men in het 40 cent ta rief verzeild raakt. Kleine verkopers „Dat levert dus bijna niets meer op. Voor 100 loten vangen we 20 gulden bruto. Voor dat geld moet je bellen, soms extra personeel in zetten. Nee, die stiptheidsactie kost Koning geld, ons nauwe lijks", verdedigt Gumpert de ge kozen actievorm. De landelijke vereniging denkt dat het gelijktrekken van het ta rief vooral de kleine verkoopa dressen raakt „Het keerpunt zit ongeveer bij 1.500 loten. Twee derde haalt dat aantal niet Als je dan weet dat de verkopers er ge middeld beter van worden, is meteen duidelijk dat de grote za ken er flink op vooruit gaan." Om dat te voorkomen heeft de directie van de Staatsloterij ech ter een verfijning op de Haagse regelgeving uitgedokterd. In de directe omgeving van verkoopa dressen met grote omzetten, wordt een nieuw verkooppunt gecreëerd. „Alles is er dus op ge richt dat het de consument mak kelijk wordt gemaakt en de in komsten van het rijk worden op geschroefd. Of wij nog een boter ham kunnen verdieneii, interes seert de minister kennelijk min der." Dat de spoeling dun wordt, blijkt uit het feit dat er in korte tijd zo'n 100 nieuwe verkooppun ten uit de grond zijn gestampt irEn er komen er nog een paar honderd bij," weet Gumpert. De Vlaardingse verkoper C. Kruithof spreekt van een 'poli tiek stuntte* en verwijt de be windsman zelfs 'discriminatie'. Hij doelt daarmee op het feit dat postkantoren zowel in de oude als nieuwe regeling 1,50 gulden per lot krijgen uitgekeerd. Grote moeite heeft hij ook met het stre ven dat er tegenover elke 11.000 inwoners één verkoopadres moet staan. „In Vlaardingen zijn we nu met z'n vijven. Dat moeten er dus straks één of twee meer worden." De ellende is volgens Kruithof begonnen met de directiewisse ling vorige maand bij de Staatslo terij. Volgens de vereniging heeft staatssecretaris Koning gezegd dat de verkopers dan maar meer loten moeten zien te verkopen om de inkomensdaling op te van gen. Een opmerking die Gum pert typerend noemt voor de kil le sfeer waarin zij met de be windsman heeft gesproken. „Hij wilde trouwens ook geen symbolisch lot in ontvangst ne men. Uit het hele land waren zo'n zestig verkopers naar Den Haag afgereisd om onze grieven kracht bij te zetten. We wilden hem onder het motto 'U heeft ons lot in handen' een staatslot over handigen. Koning weigerde die mensen te woord te staan. En dan te bedenken dat het om z'n eigen werknemers gaat Ik heb dan ook weinig hoop dat hij met onze ar gumenten rekening houdt" Den Haag De officier van justitie mr A. Dek heeft voor de Haagse rechtbank een geldboete van 2500 gulden en een ontzegging voor twee jaar van de rijbevoegheid ge ëist tegen een Schiedam mer. De man wordt ten laste gelegd dat hij door onvoorzichtig rijgedrag verantwoordelijk is voor de dood van zijn 24-jarige vriendin. Hij botste 'begin augustus vorig jaar middenin de nacht op de Maasdijk, ter hoogte van Heen weg, tegen een ANWB-paaL Zijn vriendin liep daarbij een schedel- basisfractuur op en overleed kort daarna. De verdachte kwam er met een gebroken kaak, een her senschudding en enkele andere verwondingen vanaf. Zijn alco holpromillage bedroeg 0,41, ver oorzaakt door consumpties na een sportwedstrijd. „Zo zie je maar weer dat de combinatie sport en alcohol vaak tot minder controle over de motoriek leidt", haakte de officier van justitie hierop in. De politie trof na het ongeval geen remsporen aan. De auto bleek na inspectie in deugdelijke staat. Verdachte, die geen advo caat had meegenomen, gaf wel toe dai beiden geen autogordel hadden gedragen. „Vanaf Maas sluis kan ik me echter niets meer herinneren", voegde hij eraan toe. In zijn verrassende slotwoord, kwam hij plotseling met de be kentenis dat de vrouw vanaf. Vlaardingen 'toenadering' had gezocht „Dat is nieuw voor mij. Nu gaat u in uw nadeel spreken. Waarom heeft u de auto dan ook niet in Vlaardingen stil gezet?" vroeg de officier van justitie zich af. Uitspraak volgt 12 september, Vlaardingen Een 70-jarige Vlaarding se is gistermiddag in haar huis aan de Fa zantlaan door een inbreker bedreigd met een breekijzer. De vrouw verraste bij haar thuiskomst de inbreker in de woonkamer. Toen de bejaarde vrouw met een 51- jarig familielid thuiskwam had de inbreker zijn buit, een horloge en wat geld, al te pakken. Hij duwde de vrouw opzij, zwaaide drei gend met zijn ge reedschap en rende de deur uit. De poli tie steLt een onder zoek in. Schiedam Minister De Koning heeft een verzoek gekregen van B en W van Schiedam, om de winst, die de bedrijfcgemeenschap Schiemond in 1984 maakte, te gebruiken voor uitbreiding van de drukkerij. Schie mond wil er apparatuur voor tekstverwer king bij hebben. Vorig jaar besloot de ge meenteraad de huisdrukkerij in het stads kantoor op te doeken; de werkzaamheden van Schiemond kunnen zorgen voor com pensatie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1