voor t Architectenbureau voor de rechter Nationale bibliotheekdag begint in Blauwe Brug Milieugroepen willen kennis meer uitdragen Wesp speciaal voor werkloze jongeren VlflAROINGS DAGBLAD SCHIEOAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEB COURANT Betrapt De Bruijn wil voor De Naald ruim drie ton extra yanf1Sa i£ ilör isi m- Bank opent en sluit Auto rijdt tegen boom Fiets kwijt: kleine buit niet meer te laten zien De toren kooit ste staan. Maassluis De Rotterdamse provinciale statenleden Meijer en Van der Helm, "beiden lid van de PSP/CPN/PPR-fractie, vinden dat de provincie het Maassluise gemeentebestuur op het matje moet roepen. In een serie vragen kanten zij zich tegen de nieuwe verdeelsleutel die Maassluis voor de onroerend-goed- belasting heeft gekozen. Die komt er grofweg op neer dat dure koopwoningen' lager belast worden en goed kope huizen aanmerkelijk hoger. Hun vragen spitsen zich toe overlast van het overladen op de nogal geïsoleerd lig- van puin, verkeersoverlast gende wijk het Hoofd, die van wachtende auto's voor wordt- omsloten door de do pont naar Rozenburg, het spoorlijn Rotterdam-Hoek ontbreken van enige onder van Holland, de Buitenha- wijsvoorziernng in de wijk, ven, de Nieuwe /Waterweg opheffing van het toch al en hét industrieterrein ach- zeer beperkte openbaar ver- ter- het. station. De-bewoners voer naar dé wijk énde lig-: .yan hét Hoofd zijn vorige ging aan de buitenzijde van maand met ogb-aanslagen de in aanleg zijnde deltadijk, geconfronteerd die meer dan. waardoor ook in de toekomst .'- het dubbele ivan vorig Jaar.r het gevaar blijft bestaan dat bedroegen.. Dattwas reden de wijk bij'stormvloeden, on- voor de leefbaarhéidscom- der water komt të staan, missie 't Hoofd' om te weige- Meijer én Van der Helm vin- ren die te betalen.. Hun argu-y den dan ook dat. dé maatsta- merit daarvoor is tweërlei: de ven die het Bouwcentrum gemeente doet wéinig of hanteert voor berekening - niets';ten gunste van de wijk van de ogb, én die door en'de liggingsfactor is' niet Maass]üis zijnovergenomen, verbeterd. - onvoldoende rekeninghou- - den met de specifieke positie st.Meijer en Van der Helm van het Hoofd. hébben zich 'niet hun vragen De briefschrijvers roepen GS achter de bewoners., ge- op met het gemeentebestuur schaard. Zij- wijzen GS op van Maassluis te gaan'praten, een reeks, argumenten dié zodat er alsnog aan eeri.be- een beduidend lagere ogb- vredigende, oplossing kan "i aanslag rechtvaardigen: worden gewerkt Schiedam De landelijke bibliotheekdag heeft dit jaar voor Schiedam een extra feestelijk tintje. Het 65-jarig bestaan van de openbare bibliotheek in Schiedam is voor het Nederlands Bibliotheek en Lektuur Centrum, organisatoren van de dag, aanleiding geweest om de officiële opening aan de jenever- stad te gunnen." Directeur D. Reumer van het centrum is za terdag 28 september in wijkcentrum De Blauwe Brug om om tien uur het startsein te geven voor de bibliotheekdag. Vlaardingen De Vlaardingse politie heeft gistermiddag drie vrou wen uil Den Haag op he- terdaad betrapttoert.„zij probeerden schoenen en -kleding vyéjg te. hemen uit een groot winkelbedrijf.-1 Hun buit vertegenwoor digde een waarde van ongeveer 2.000 gulden. Uit 'een woning aan de mr. L.A. Kesnerweg zijn sieraden, geld, cheques en twee' paspoorten ge- y stplen. Na de openingshandeling zal wethouder Herman Posthoorn zijn visie op het bibliotheekwerk in Schiedam ontvouwen. Ook aanwezig is die dag oud-staatsse cretaris van CRM, de heer HA. de Boer. Hij reikt als voorzitter van de jury de Bibliotheekprijs van 2.500 gulden uit. Die prijs wordt gegeven aan de biblio theek die met hét meeste succes een samenwerkingsproject heeft afgerond. Na afloop van het offcièle gedeel te kunnen bezoekers kennisma ken met een nieuwtje in de Schiedamse bibliotheek: een ge computeriseerd bestand van on der andere tijdschriftartikel(yt. Maassluis Vereniging Milieudefensie en kringloopwinkel De Kleine Schaal hebben samen een stap gezet om het mi lieubewustzijn in Maassluis te vergroten. Hun activiteiten pakket wordt deze rriaairid uitgebreid met de cursus 'Milieu in je eigen omgeving', die er op is gerichf dat mensen actiever milieuproblemen te lijf gaan.- J - ,j- De initiati ef nemers, gaaner word en gezien als een' instru- vanuit dat met zaken als ment om een sneeuwbalef- zurë 'regen en allerlei afval- fect te .bereiken, - problemen wat agréssever moet worden omgesprongen dan tót nu toe het geval was. Tijdens de in totaal bijeenkom- Aleid Bi uil van het project er veel, ruimte njn voor Milieu .en Huishouden van Suss,e- De i"6Uat MiUcdofnn deelnemers redelijk goed besla- de Vereniging M.l.eudefe.,- ,cn komcn f sie hoopt dat deelnemers aan brochuros en art. de cursus zelf met de opgeda- kelen ,e lezen. De sessies worden IV:. nr;is ,.or opgaan, gebruikt om standpunten uit te Hij denkt daarbij aan het wisselen en duidelijk over te voeren van acties tegen brengen. De organisatoren den- overbodige verpakkingen of ken dat te bereiken door met stel- het organiseren van koffie- Hngen te werken en door af en ochtenden tijdens welke mi- toe een rollenspel te spelen, lieuprobieraen breed uitge- De cursus start donderdag 19 sep- meten '.kunnen worden. De tember om 20.00 uur in gebouw cursus moet dan ook primair De Kern. WOENSDAG .11 SEPTEMBER 198S Maassluis ue scneeistana van de kerktoren van de Grote Kerk in Maassluis is niet verontrus-, tend. Hoewel ieder jaar twee keer tnrPD de afwijkingen worden gemeten, U1 c"* is de gemeente Maassluis niet van plan om maatregelen te nemen. „We houden de situatie goed in de gaten, maar echt verontrust zijn we niet. De ene keer is de to ren wat schever gaan staan, de andere keer is het wat teruggebo- gen", aldus J. de Hondt vaii de af deling gemeentewerken van de gemeente Maassluis. van de Grote Kerk scheve'" te Het carillon dat enkele jaren ge leden in de toren werd i épla/ heeft geen invloed op de sehr tand. „Dat hebben we la* derzoekèn", wéét De Hor wordt voorlopig nog gee.. toren van Pisa." ..- Schiedam Onder de naam 'Wesp' start zaterdag in het.vpor- malig jongerenhonk aan het Bachplein een sleutelwerkplaats, die is'opgezet vanuit het landelijk, beleid sociaal cultureel werk voor vverkloze jongeren. .Doel. van het project is werkloze jonge ren vertrouwd te maken met werken waarbij-het leren hoog genoteerd staat. Wethouder van sociale zaken Herman Posthoorn tekent om 13.00 uur voor de offci- eiële openingshandeling. - De start van het project, dat on der gezamenlijke verantwoorde lijkheid van het Buro Vervan gend Werk en de Stichting Sa menlevingsopbouw Scliiedam- Noord is opgezet, gaat gepaard met een reeks andere i ctivitei- ten. Het hele weekend staat er een tent naast het verbot ,wde on derkomen. Daar worde,i allerlei activiteiten gehouden .rite nauw in relatie staan met het Wesp project Om de opening een fees telijk tintje te geven tn edt zater dagmiddag het Schied imse duo Bob en Bert op. Ook is er een discjockey dievoor de verdere, muzikale omlijsting zorgt. Alle winkels aan de Voor straat staan te koopi Het is het gesprek van de dag. Vlaardingen Als laatste uiting van hun woede hebben alle win keliers in de Voorstraat hun win kel 'tè koop' gezel Een symboli sche protest 'tegen, dé" gemeente, die gisteren is begonnen met de afsluiting van Emaus en Voor straat 'De straat is dood, de winkeliers zijn zonder brood', meldt een spandoek. „Het is het gesprek van de dag, de klanten vinden het ook .verschrikkelijk", vertelt slager Bénard, voorzitter van de winkeliersvereniging. „De stem ming is te snijden, de mensen'zijn woedend", vertelt sigarenboer Hoek. Bénard is eryan overtuigd,-dat de afsluiting heel wat winkeliers de kop; zal kosten. „En waarom, waarom",; vraagt hij zich af. „Door de voprrangs wijziging bij de Anthóny Knottenbeltsingel waser de laatste maanden al haast geen sluipverkeer meer; Er groeit gras tussen destenen, dat is in jaren niet voorgekomen." Bénard ziet het somber in voor de kleine ondernemers aan de Voorstraat. „De gemeente had ons allerlei beloftes gedaan ën die komen ze nou niet na", vertelt hij. „Tegelijk met het afgraven van de helling naar de Schiedam- sedijk zouden er,huizen gebouwd worden, in de Put tussen Emaus en Voorstraat Nou, dat zal nog wel een tijdje op zich laten wach ten. Tegen de tijd dat die huizen - er staan is de helft van de mid denstand hier al kapot. Een helé- boel winkels moet het hebben van het doorgaand verkeer en dat zijn. wé kwijt, Je gaat niet een paar kilometer, omrijden voor. een pakje sigaretten." V VD'er Jan Bulva durft zijn neus niet meer te laten zien in de Voorstraat- „Ik :heb die mensen min of méér beloofd, dat er een verbindingsweg tussen - Voor straat en| Emaus zou' komen, voordat met afsluiten werd be gonnen; Dat was in de gemeente raad afgesproken, maar nou ge- beurt dat niet Ik zit nu in een las tig parket" Bénard moppert oök nog wat over die verbroken be lofte. „Maar dat kan niet anders, da's een technisch probleem", vertelt wethouder Bas Goudri- aan, die bij de winkeliers dé gebe ten hond is. De wethouder kan zich de problemen van de mid denstanders wel voorstellen; „Maar het wordt er alleen maar mooier op, zeker weten", 2ei hij gisteravond. De winkeliers zijn dat niet met hem eens. „Hetwas hier gisteren een gekkenhuis", vertelt de sla ger. „Er kwamen bevoorradings- wagens, trailers, die moésten hier in dé-straat keren en steken. ..De stoep wordt kapot gereden, voor de kinderen is net niet veiliger en stiller wordt hét ook niet" Bénard begrijpt niét waarom de gemeente de afsluiting doorzet. „Om de wijk verkeersluw te ma ken, zeggen ze. Maar de wijk was al verkeersluw. We hebben de gemeente nog gevraagd om nieu we verkeerstellingen te doen. maar daar hebber, we nooit meer wat van gehoord." Vlaardingen „Leuterclub jes, waar jaren en jaren kost bare vertraging in gaan zit ten." Zo haalde wethouder Bas Goudriaan gisteravond uit naar de inspraak "in Vlaardingen. Goudriaan is maar wat blij met de plan- nen van. de gemeente om die inspraak'soberder en doel matiger van opzet' te maken. Behalve Nel Kestér (D'66) knikten alle raadsleden in stemmend bij de woorden van de wethouder. „Snel en zakelijk, da's altijd goed", vond ook CDA'erMaarten Vermeer. Het stroomlijnen van de algeme ne inspraakverordening, waartoe ex-wethouder Floor Quast (WD) ruim een jaar geleden de eerste aanzet gaf, lijkt zich zonder slag of stoot te gaan voltrekken. Door de meeste raadsleden werd er gisteravond geen woord aan vuil gemaakt. Bestuurder Aad Struis van het instituut voor sa menlevingsopbouw vroeg zich bezorgd af of wijkverenigtngen. en bewonersgroepen nog wel voldoende aan hun trekken zul- len komen. „In het voorstel staan schone woorden, een democratie waardig, maar wij hebben zo onze twijfels." Secretaris Leen de Jager zei na mens de organisatie van Vlaar dingse ondernemers, dat de in spraak sterk in waarde zal ver minderen. Nel Kestér vertelde nog, dat zij de herziening van de inspraak al met zorg tegemoet had gezien, maar daar bleef het bij. De andere leden van de com missie verkeer lieten hun beurt voorbijgaan. Zij waren het roerend met Gou driaan eens, dat inspraak en op bouwwerkers de gemeente goud hebben gekost. De wethouder haalde eens stevig uit naar met name de opbouwwerkers, „die met hun kretologie de bewoners tegen de.gemeente opzetten, om ze vervolgens ih de kou te laten staan en waarvan sommige nog te beroerd waren, om zelf in Vlaardingen te komen wonen." De twee opbouwwerkers in de zaal wisten van pure woede niet meer wat zij moesten zeggen De nieuwe verordening moet tot resultaat hebben, dat inspraak procedures niet al te lang meer kunnen duren, Eén inspraaka vond is voldoende, vinden burge meester en wethouders. Goudri aan liet duidelijk merken, dat hij zich de afgelopen jaren flink, heeft geërgerd aan de inspraak In Vlaardingen.. „In de stadsver nieuwing bepaalden de project groepen wat er gebeurde, daar had niemand ook maar enige in- Maassluis/Naaldwijk .Het ar chitectenbureau De. Bruijn BNA heeft de gemeente Naaldwijk voor de rechter gedaagd Het bu- reau, dat in Maassluis en Wasse- naar is gevestigd, eist ruim 216.000 gulden, plus dé wettelijke rente hierover vanaf 3 augustus, "^vendien zou Naaldwijk de pro- 'sten moeten betalen. Bruijn vindt, dat het hierop .echt heeft als 'een aanvullend bedrag aan honorarium' voor de werkzaamheden, die het bureau in opdracht van de gemeente Naaldwijk heeft verricht voor het sociaal-cultureel centrum De Naald/- In 1983 kreeg het architectenbu reau De Bruijn met toestemming van de Naaldwijkse gemeente raad de opdracht voor. 350.000 gulden een omwerp te maken voor het nieuwe sociaal-culturele centrum, inclusief het gedeelte van de gereformeerde kérk; Voor d<£ inrichting van het ge bouw kwam daar fater nog eens. - een vervolg-opdraeht voor 163.000 gulden bij. Beide bedra gen zijn inmiddels aan het archt- tectenbureau uitbetaald. Directeur J.I.N. de Bruijn erkent dat het architectenbureau des tijds een prijs met de gemeente heeft afgesproken. „Toen wisten we echter nog niet wat ons alle maal boven het hoofd hing". „Nadat we van de gemeente Naaldwijk het programma van eisen hadden gekregen, hebben we een voorlopig schetsontwerp gemaakt, waarmee de gemeente raad akkoord is gegaan.. Daarna is het echter door een eindeloos aantal wijzigingen, gigantisch uit de hand gelopetyEr moesteen to neeltoren bijkomen, een kelder, luchtverversing „énzovoorts, en zovoorts. Dat heeft niet alleen, ons veel extra werk bezorgd, maar ook de constructeur, die dan. ook bij 'ons een claim heeft inge diend". Dé Bruijn vindt dal Naaldwijk 'het extra werk' behoort te hono reren. „Voor ons hoefde hét geen rechtszaak te worden/Wij waden hierover best met Naaldwijk pra ten. De gemeente wilde dat ech ter niet". Duidelijk Burgemeester J. de Bruin van^ Naaldwijk is kort en bondig in z'n. commentaar. „Wij vinden dat er dc-stijds duidelijke afspraken zijn gemaakt. Zij zijn van mening dat ze, er werk hebben bijgekregen, en daarvoor extra moeten wor- den gehonoreerd. Laaide rechter het nu maar uitmaken". Pikant gegeven is dat chéf-de-, bureau J. Oprei yan het architec- tenbureau De Bruijn tevens voor. het CDA in de Naaldwijkse ge^ meenteraad „zitting heeft Hij heeft al besloten om zich buiten de discussie te houden als dit on-1 derwerp morgenavond in de raad ter sprake komt, Dé eersté zitting van dé recht- j bank: hééft inmiddels plaats ge had. Namens degemeente Naald wijk vroeg mr: J.W: - Meijer van het - Haagse advocatenkantoor Bururha Maris in verband met de. korte tijd yan voorbereiding;, om uitstel voor antwoord. Dit verzoek is gehonoreerd. Het uitstel is verleend tot 22 okto- - oer. Met een civiele procedure is normaal een periode van enkele jaren gemoeid. In dit geval be tref t het een 'dagvaarding op ver korte termijn', wat betekent dat de uitspraak van de rechter over ongeveer een jaar mag worden' verwacht I vloed op. Dat'gaat veranderen." Da's een tikje voorbarig^ viel ambtenaar Jan Morra hem. in de rede. „Stadsvernieuwing valt on- der een inspraakdeelverordening en de wijziging daarvan is nog niet aan de orde." Vlaardingen Gelijktijdig mét de opening op vrijdag 20 septem ber van het nieuwe kantoor van de Rabobank aan de Van Hogen- dorplaan 47a wordt de daarnaast gelegen vestiging en het kantoor aan de Kethehveg gesloten. De officiële handeling wordt 's middags om vier uur verricht door mevrouw Van Lier-Flier- haar, echtgenote van de burge meester. De bank grijpt de ope ning aan om voor een 'cultureel maatschappelijk doel* in Vlaar- dingen-Ambaeht een cheque aan te bieden. In het nieuwe onder komen is tevens een kleine expo-' sitie unieke foto's van Vlaardin- ger-Ambacht te bezichtigen. Maasland Twee personen zijn gewond geraakt bij een eenzijdig ongeval mei een auio op de pro vinciale weg in Maasland. De 40- jarige bestuurder uit Delft ver loor volgens de politie om nog on bekende reden de macht over het stuur en reed tégen een boom. Evenals zijn 38-jarige passagier uit die plaats liep hij hoofdwon den op en is naar het Reinier de Graaf Gasthuis in Delft gebracht- Vermöedèlijk droegen zij geen veiligheidsriemen. Schiedam Ook na een achter volging met een dienstauto is de Vlaardingse politie er niet in ge slaagd een ongeveer 18-jarige jongen, die er op een racefiets vandoor ging, in de kraag te pak ken. De jongen wist, met achter lating van zijn fiets, te.ontvluch- ten omdat hij over een hek bij scholengemeenschap Nieuwland- sprong. De politie had de achtervolging ingezet, omdat de jongen even te vórén op de Honnerlage Grete- laan een las üit de mand van een 56-jürige fietster had gegrist. De vrouw, y/erd voor enkele tientjes gedupeerd. De jongen raakte zijn fiets kwijt

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1