'De vraag is niet of het lukt m v.a. 19.995.- SPOlT 17 SW schandalig Middendorp en IThe Gophers blij met elkaar „LUXURY GLASS" in auto-comfort GARAGE VAN DALEN mi Cadeau your posthoorn: een zinkend schip iféï Buys Balloilaah 4 - Tel. 010-343700 ?:>K:=vlaardingen .4 I n nmiiii irarmimminuiurmniriuitiiiiiii itiu innm m Sponsor juventus hoopvol WIK eerste Typische-foto. van Posthoorn: -bedaard pijprokend aan schouwt hij mensen die druk .aan het redeneren zijn. De foto is gemaakt tijdens het werkbe zoek van B en W aan Schie- dam-Zuid, eerder dit jaar Schiedam Bram Uil gaf hem onlangs een collage ca deau, samengesteld uit "knipsels die allemaal iets over Herman Posthoorn vertellen, ook intimiteiten. -Het plaatje rechtsonder valt het meest op. Het is de teke ning van een zinkend schip. In Posthoorns kamer staat de collage op de grond, te gen een muur. De wethou der weet nog geen plekje voor het kunstwerk. Het zinkende schip heeft -alles te maken met berichten dat Post hoorns populariteit tanende is, ook in eigen PvdA-kring. Som migen zien hem na de raadsver kiezingen niet als wethouder te rugkomen, omdat Posthoorn niet begiftigd lijkt met dadendrang. Dat er zo over de PvdA-wethou- der wordt gepraat, heeft in socia listische kringen een stormpje uoen opsteken. En zoals dat gaat, er ontstaat dan een tegenreactie, een pro-Posthoom-beweging in dit geval, die ec stevig aan gaat trekken om de 4I-jarige wethou der in het zadel te houden. Dat gebeurde drie jaar geleden met Chris Zijdeveld precies zo. Diens rehabilitatie werkte trouwens verrassend uit, want nadien door Kor Kegel kreeg Zijdeveld amper kritiek meer op 2ijn functioneren. Posthoorn zelf loopt voorop, waar het gaat om eerherstel. Hij ïs het niet eens met bepaalde ver wijten aan zijn adres, wordt over een enkele opmerking ronduit kwaad. Hij vraagt zich af waar om partijgenoten met hun kritiek niet eerst naar hem zijn toege- stapt ..Schijtlijsters zijn het als 2e met hun kritiek direct naar de krant stappen. Zo iem nd kwali ficeert zich dan behoorlijk." Initiatief „Traag op gang komend, dat wel", leest Herman Posthoorn voor uit hel artikel dat voor hem op tafel ligt. Het slaat op hem. Herman Posthoorn tijdens een ander werkbezoek van B en W, deze keer in een fabriek in indus triegebied 's-Graveland, Mompelt: ,,Dat had ik zelf nog niet bedacht." Het is halverwege het interview; eraan voorafgaand heeft hij -op een vad e r-i s-n iet-boos- maar-ver- drietig-toon geprobeerd de kri tiek op hem de grond in te boren, Een voorbeeld. Het is Posthoorn aangerekend dat er over de schdol op het Oude Kerkhof een 'draaierig' beleid wordt gevoerd. Nijdig: „Ik - streef al jaren naar meer ateliers voor kunstenaars. Toen hebben wij de vier aan het Oude Kerkhof aangeboden de school 'om,niet' over te dragen. Dat was mijn initiatief. Twee van de vier wilden wel, de andere twee niet. Toen dacht ik: dan is het gebouw geschikt voor kunst uitleen. Ik heb hen gezegd: dan wil ik er de artotheek vestigen en zorg ik voor andere ruimte voor jullie. Tenslotte, we zijn hier niet bezig om echt helemaal kwajon gens werk te bedrijven. Zij gingen niet op het aangeboden contract in. Moeten wij dan nog meer L-Serie 1300-1600-1800 doen? Ja, toen inderdaad dreigde dat zij weg moesten, kwam er een schriftelijk verzoek of zij alsnog de school mochten kopen. Daar over komt straks een besluit van B en W. Zo liggen de zaken. Wie draait er dan?" Over zijn atelierbeleid is Post hoorn niet ontevreden. „Twee scholen aan de Warande leveren samen dertien lokalen op. De kunstenaars uit de school aan de Zwartewaaisestraat verhuizen daarnaartoe, want zij hadden klachten over het pand waar zij nu zitten." Hij zegt dat er wel de gelijk ateliers bijkomen, want: „Daarna gaan wij de school aan de Zwartewaaisestraat opnieuw uitgeven." Alsof hij van zijn bedaarde pij prokersimago wil afkomen, laat hij deze keer het ding liggen. Het lijkt wel of hij er openhartiger van wordt, in ieder geval meer op de man af. „Ik heb een makkelij ke baan? Tijd genoeg over om .mijn horecapapieren te halen? Hoeveel tijd denk je dat ik daar voor nodig had? Als ik nou een boek lees, wil dat dan ook zeggen dat ik als wethouder een lui le ventje geniet?" Ligt eraan of het Doornroosje is of alle werken van Piato. Hij gnuiftHoeveel tijd denk je dat ik aan het wethouderschap kwijt ben?" Laat eens raden: naast de gewone werkweek twee tot drie avonden en een halve dag van het week end. „Aardig geschat," vindt hij. Over de veronderstelling dat zijn toekomst in hethoreeawezen ligt: „Een café? Schat je me zo in? Be dankt Het zou op zijn minst een restaurant wezen. En ik betwijfel of dat in Schiedam zou zijn." Wordt boos over het gerucht dat de beoogde horecaruimte in de gerestaureerde Lindenhof voor hem vrijgehouden wordt, totdat hij wethouder-af is. „Dat is echt stompzinnig. Wie haalt dat nou in zijn hoofd?" Posthoorn is er wel eens naar ge vraagd, maar reageerde toen met een minzame glimlach. Begrijpt achteraf wel dat er een bevesti ging in kon worden gezien, maar zegt verklarend: „Ik reageerde met een glimlach, omdat het ge rucht gewoon te dol was om los te lopen." Dan, fel: „Het is zelfs laster. Puur laster. Als iemand het lef heeft om in het openbaar te zeggen dat de Lindenhof voor mij gereser veerd staat, dan hangt ie, dan maak ik er werk van. Want het zou haaks staan op de eed die ik heb afgelegd en die is dat je er voor de stad zit en niet ten eigen bate. Nee, ik denk dat als iemand over de Lindenhof begint, .dat diegene er zelf baat bij heeft Het gerucht zal wel komen van men sen die er zelf in willen zitten." Rancune Eigenlijk wil Herman Posthoorn het helemaal niet over eventuele horecaplannen hebben, want: hij wil als wethouder niet weg. „Wie gesproken heeft dat ik maar be ter kan opstappen, maakt geluk kig de dienst niet uit. Het is de le denvergadering. die dat uit maakt." Hij noteerde de afgelopen weken drie reacties op de theorie van het zinkende schip. „Die waren alle drie: onbegrijpend. Alsof er een steen in het water gegooid werd en alleen de kringen beschreven werden in plaats van de steen." Spreekt nog twee puntjes van kritiek tegen, alvorens hij aan de grote zelfrechtvaardiging begint. „Ik heb mijn meeluisterapparaat nooit aanstaan om mensen in mijn kamer te laten meelachen om telefoongesprekken. Ik ge bruik die meeiuisterapparatuur alleen om de hoorn niet in mijn hand te hoeven houden. Dan kan ik namelijk ondertussen gewoon door werken. Oh, maar ik kan die verdachtmaking wel plaat sen. hoor. Het zal wel rancune zijn van iemand uit de SG." Die afkorting staat voor Schie- damse Gemeenschap. Het is een culturele club, die gezien kan worden als Posthoorns grootste opponent. Posthoorn op zijn beurt wil de SG opheffen en dat kost tijd, maar het lijkt te lukken. „Ze kunnen het daar niet. ver kroppen dat het gaat zo^L bet gaat. Rancune." Het andere puntje gaat over Goof Hendriks, voorzitter van de Au tocrossclub Schiedam, die over drie jaar haar crossterxein dreigt kwijt te raken en naarstig op zoek is naar een nieuwe locatie. Hen driks verweet Posthoorn daar de draak mee te steken, omdat de wethouder een keer langs kwam met een pannetje zand. Posthoorn: .Hendriks heeft ze ker vergeten te vertellen wat er verder in zat? Aarde en plantjes! Het was een cadeautje. Ik begrijp niet wat Hendriks mij te verwij ten heeft. Ik heb destijds gezegd: jongens/blijf zitten vtóar je zit en ouwehoer niet over andere Rotterdams Nieuwsblad D... woensdag KW 13 september 1985 I ??kiedam Het schaduwteam van P J SW was gisteravond niet opgewassen *k(iSerVeS Onderuit tegen AZ'67. Na een 2-0 achterstand bij Scttedamse 'toekomst' weggevertjes waren. Kort na rust ver- ëge? Noord hoi- klemde Marcel Oosterdijk, die ook een I iandse ploeg teleur. Het kon vooral het gele kaart kreeg, de marge tot 2-1. Een hogere (bal)tempo van AZ G7 niet bij- foutje van Berry van der Gaas bete- houden, wat tevens tot gevolg had, dat kende 3-1, waarna AZ'67 heel soepel de dne van de vier treffers min of meer eindstand op 4-1 bepaalde Hans Neeskens I Zoetermeer Zelfs Martin de Jager, zeker geen toevallig passant in het Zoe- termeerse Van Tuyïlpark, had er geen zin in zijn onvrede te verbergen. „Op zo'n prestatie", schamperde de voorzit ter van SVV's betaalde tak na de 2-2 deling tegen vierdeklasser DSO, „moet gewoon een boete van honderd gulden staan. Nee, zeuren over geld kunnen ze uitstekend. Laten ze eerst maar eens I gaan voetballen." Spraken de teksten van De Jager boek delen. het gezicht van trainer Dick Bui telaar stond gisteravond voor aanvang door Donald Bax al op onweer. De joviale Brabander had dit oefenpotje ingelast met de idee ein delijk inde opstelling te kunnen spelen, die hij voor ogen had. Maar zie, plotse ling stak de blessuregolf weer de kop op, waardoor Hans Neeskens, Hans Loovens, Marcel van Buuren en Jan Mulder verstek lieten gaan. Buitelaan „Dan had ik beter kunnen trainen." Neeskens kwam maandagavond na een onbenullige botsing met Van Kapel dusdanig ten val, dat hij een gekwetste heup en een gekneusde hand opliep. Loovens heeft last van een ernstige liesblessure, terwijl Van Buuren nog lang niet hersteld is van de tegen Kaw- kab opgelopen kwetsuur. Mulder, die later toch nog opdraafde voor de ogen schijnlijk ernstig geblesseerde Henk Salarï. kampt met een verdraaide nek. Zodat in geen enkel opzicht het ko mende eompetitietreffen tegen SC Cambuur kon worden doorgenomen. De afwezigheid van deze spelers gaf SVV kennelijk de vrijbrief om er tegen DSO, de oude club van Glenn Sonne- ville, met de pet naar te gooien. En niet te zuinig ook! De wijze, waarop SW acteerde, was ronduit schandalig. Daar om wordt slechts volstaan met het ver melden van de schutters (René van Delft en Peter de Haan), omdat iedere verdere aandacht volledig misplaatst is. SVV speelde tegen DSO in de vol gende opstelling: Overstege (Dri ven), Wotte, Koevermans, Salari (Mulder), Coufreur, Van Kapel. Treling, Van Delft, Könemann. Sonneville en De Haan. Hans Loovens 1 Peter de Haan grond, dan is er misschien geen vuiltje aan de lucht" Maar ja. Posthoorn haalt de schouders op en komt met een ontboezeming: „Een wethouder is per definitie niet aardig. Het is geen kunst om bij elk initiatief te gen de mensen te zeggen: dat kan niet Opzijn minst denk je mee." Socialistisch Posthoorn rechtvaardigt zijn be leid. „Het is geen eenvoudige baan. Het aantal contacten per week, met ambtenaren, in Den Haag, met instellingen, bepaalt de eenvoudigheid ervan. Ik houd niet bij hoeveel dat er zijn. De contacten zijn niet stroef, maarzij vragen tijd. Onderwijs, cultuur, personeelszaken, sociale zaken, voorlichting, het is met elkaar toch geen portefeuille waarvan je kunt zeggen; dat is eenvoudig." Kan Posthoorn uitleggen wat het socialistische gezicht is van zijn culturele beleid? „Dat is flauw, je weet drommels goed dat om te beginnen de hele PvdA zoekt naar de rode draad in het cultuurbeleid, landelijk is men daar niet uit, Maar ik denk dat dit het meest eigen is aan de PvdA-houding ten opzichte van cultuur: namelijk, vrij simpel, dat onze manier is om tegenover kunstenaars veel toleranter te zijn dan bijvoorbeeld het CDA." Zoekt een ander voorbeeld. „Met het Stedelijk Museum hebben wij de laatste jaren steeds getracht om met een vernieuwend ten- toonsteUingsbeleid meer mensen te trekken." Met het Passagetheater ook? „Ja, met Passage hebben wij dat ook geprobeerd." En is dat met het museum en Passage gelukt? „Dat is volstrekt niet te meten. De vraag is dan ook niet of het lukt, maar of je het wilt. Dóe je het, strééf je ernaar, daar gaat het om! Ik zie Passage als een positief punt. Ik kan niet aangeven hoe veel mensen er komen, maar als ik kijk naar het aantal abonne menten, dat staat nu op 500. Een paar jaar geleden begonnen wij met 120." „Onze aandacht voor de biblio theek is de laatste tijd veel groter. De heropening van wijkcentrum Nieuwland, opwaardering van het filiaal in de Blauwe Brug, uit breiding van het filiaal in Zuid, aanpassing van het boekenbud get, het geld vrijmaken voor een nieuwe bibliotheekcentrale. Aar dige resultaten toch? Is het ook flauw om ie vragen wat het socia listisch gezicht is van Posthoorns onderwijsbeleid? Zijn antwoord: „Wij hebben ont zettend veel aandacht gegeven aan de positie van de minima, de achtergestelde groepen in het on derwijs. De hele gebouwensitua tie is bekeken. Er is een school werkplan gemaakt, ofschoon dat niet eens een vereiste was, en het is een schoolwerkplan van een vrij hoog gehalte." Zijn rijtje is langer dan dit Gevraagd waar om hij met die meer positieve kanten van zijn beleid nooit eens naar buiten treedt (valse beschei denheid?), terwijl juist hij verant woordelijk is voor de gemeente lijke voorlichting, antwoordt Posthoorn: „Het gevoel voor pre sentatie is bij ons weinig ontwik keld. Het is een verschil met een fotograaf, die op straat loopt en dan naar mooie plaatjes kijkt. Dan denk je aan presentatie. Maar wij letten niet zo op de nieuwswaarde." Je wilt wethouder blijven? „Ja." Vind je je baan nog leuk? „Ja. Afgezien van dit gesprek wei" Maassluis Het zo juist beëin digde bonkbalseizoen is niet zo- I maar voorbij getrokken. Er zijn dit jaar weer heel wat opvallende en verrassende 'gebeurtenissen geweest op de 'diamonds' van het Waterweg-gebied. De prestaties van Schiedam bijvoorbeeld, dat. het zichzelf tot bij voorbaat kam pioen uitgeroepen Holy voorbij streefde. Het meest in het oog sprong de 'narrow escape' van het bij de zo merstop totaal hulpeloze en hope loze The Gophers. Pas nadat de Vlaardinger Rob Middendorp aan het roer kwam van het red deloos voortdobberende team, verrasten de geheel in het zwart gestoken Maassluizers vriend en vijand door nog nèt het kopje bo ven water te houden. Voor Middendorp, van beroep vertegenwoordiger in sportarti kelen, was de situatie van The Gophers tot eind juli nog de 'ver van mijn bed-show'. Na de bena- door Wilfried Salomons dering van het bestuur en het wegzenden van Cor van der Vel den hapte hij gretig toe. Midden dorp „Ik geloof dat het een goede zaak was om Cor van der Velden weg te sturen. Cor heeft duidelijk gefaald. Drie punten uit dertien wedstrijden is niet veel, Daar komt nog bij, dat hij iedereen te vriend wilde houden en niet in staat was daardoor enige discipli ne te handhaven." Medewerking Middendorp accepteerde de taak en eiste van de hele ploeg, dat hij van iedereen de volledige mede werking diende te krijgen. An ders zou zonder aanziens des per- soons de deur worden gewezen. „Daar kwam nog-bij dat ik Piet Bonts en Cees Reinders terug haalde, die een hele brok erva ring meebrachten. Ik heb de jon gens duidelijk gemaakt, dat nog een klasse lager spelen absoluut helemaal niets voorstelt Ik heb ze eigenlijk geprikkeld met de dreiging om volgend jaar niet meer tegen stand aard team te mo gen spelen." Inderdaad zijn wed strijdjes op zondagochtend om tién uur nu niet bepaald de plaats voor het vlaggeschip van een re delijk grote vereniging als The Gophers. Het resultaat mocht er zijn. Van de vijf 'play-off wedstrijden wer den er liefst vier gewonnen. Driemaal van Celeritas en een maal Laakkwartier, waarvan in de reguliere competitie niet één maal kon worden gewonnen. „De jongens hebben hard ge traind, vochten voor ieder punt en wat belangrijker was, er kwam weer enige lijn in het team," Richard Vogel werd uit de selecde 'gegooid', omdat hij zich had verslapen, terwijl de vertrek tijd niet bepaald voor het och tendgloren was vastgesteld. Mogelijkheden Middendorp; „Fijn, dat het alle maal zo is gelopen, maar we moe ten ons vanaf nu gaan richten op volgend jaar. The Gophers is een vereniging, heb ik in korte tijd gemerkt, die qua sfeer, qua le dental en qua mogelijkheden de club van de toekomst kan wor den. Het echte verenigingsleven overheerst en zo moet het ook blijven. Ik heb van dichtbij een voorbeeld meegemaakt zoals het nou net niet moet." Daarbij doelt Middendorp op JRisico Rob Middendorp...'Bij Holy kijken ze me nu al met dö" nek aan'... Holy, waar in het verleden enor me fouten zin gemaakt op zowèt bestuurlijk als spelteehnisch ni veau. De Euro Stars 'kliek' „in 1975, de fusie met SCR in 1977 en het voor veel geld halen van een Amerikaan (Tim Donnelly), ter-j wijl dit alles niet het gewenste re-- sultaat, het bereiken van de eer-f' ste klasse, heeft opgeleverd. Middendorp; „Met dit voorbeeld in de hand moeten wij het beter zien te doen. De manier, waarop. Jan de Vos (coach van Holy) met medeweten van het bestuur dooc de porceleinkastaan het banjeren is, geeft The Gophers misschien de mogelijkheid om het huidig^ team met enige ontevreden spe-*; Iers uit te breiden. Mogelijk daf The Gophers sneller in de tweede klasse komt dan iedereen halver wege dit afgelopen seizoen vqqr mogel ijk had gehouden." Maassluis The Gophers boekte gisteravond laat het tweede succes in twee da gen. Het bestuur van de Maas- sluise honkbalvereniging sloot een sponsorcontract af met de firma Biesheuvel Sport uit Maassluis. De overeenkomst, die geen naamswijziging doch alleen shirtreclame voor de stan- daardklasser meebrengt, be helst een periode van drie jaar. Beide partijen hadden niet veel tijdig om met eikaars ideëen op dezelfde lijn te ko men. Middendorp neemt hiermee mis schien wel hetzelfde risico, dat zijn Vlaardingse collega nam bij de aanvang van de net beëindig de competitie. „Als je weet, da(ze mij bij Holy, terwijl ik toch nog een jeugdteam coach, nu al met de nek aankijken, ben ik eigen lijk een beetje blij dat ik nu-bij The Gophers ben tereehtgeko-. men..." j Schiedam Gezien het enthousiasme van de jeugd op de tribunes lij ken de basketballers van het Scbiedamse Juventus er in te slagen zich voor het vorige, desastreuze seizoen te revancheren. De Amerikaan Mare Gresham nam op de bank de plaats in van Peter Snel, die als speler is teruggekeerd. Tegen het eveneens gedegradeerde Silvertovm Lions speelden de Schiedammers een erg leuke wedstrijd. De punten gingen na een spannende eindfase echter naar de bezoekers: 62-63. Strijen De zwemploeg van het Vlaardingse WIK heeft in een vierkamp met gastheer Strijen, SZC en Viking'60 beslag gelegd op de eerste plaats. Op de laatste dag veroverde WIK liefst tien medailles, waarvan Hellen Muis alleen al tweemaal goud in de wacht sleepte. Voorts werden twee clubrecords verbeterd. Amanda de Vries deed dat op de 100 meter vrijeslag meisjes onder 10 jaar in 1.22.1 en Michel Oosterberg op de 50 meter vlinderslag heren in 31.6 secon den. Plaatsgenoot Viking'60 kaapte in Strijen zeven gouden, twee zil veren en drie bronzen plakken weg. Bovendien werden liefst €ertïen persoonlijke records ver-j eterd. SPORTAGENDA :i: WOENSDAG 11 SEPTEMBEFi: Voetbal: 20.00-22.00 Receptie 654a- rig bestaan De Hollendiaan in clubge bouw, sportpark 't Nfeuwelanl de Vlaardingen; Zaalvoetbal: Schlebroek Rotterdam: DOS'32—Hermes DVS (d); Westwijkhal Vlaardingen: Excelslor'20Leonldas. 22.00 DVO'32—HWD; Biljarten: 19.-39 Voorwedstrijden vijfde klasse liWs (poule 3) in café De Oude Markt.(e Vlaardingen; 19.30 Voorwedsirijdöij tweede klasse driebanden (poule 3)ln café Corry en Dick te Schiedarn; 19.30 Voorwedstrijden derde klasse driebanden (poule 4) In De GrlffiOfiJ. te Vlaardingen. DONDERDAG 12 SEPTEMBER Herensoftbal: 19.00 ZwiJndreCht 2r\ Schiedam; Zaalvoetbal: Energlehaj Rotterdam veld 2: 19.00 Ursus—Nep* tunus (d); idem veld 3: 19.00 Centrd. PoruguesDemos (d>: Biljart 19.30 Voorwed3trijden vijfde klasse i lif bre (poule 4) in café 't Spinnewiel ta, Vlaardingen; 19.30 Voorwedstrijddrf- tweede klasse driebanden (poule 4) JrC cafe De Kroon te Vlaardingen; 19.3d Voorwedstrijden derde klasse dr|e-= banden (poule 5) In café De Kroon Vlaardingen; 19.30 Voorwedstrijden, derdB klasse driebanden (poule 6) *v café Van der Valk te Vlaardfn&eo,'; Kampioenschap Maassluis: poutajA:, 't Wapen van MaassluisDe Vloot A.V poule 0: De Bierelier C--D6 Vloot. Bjf CSt V Het Veerhuis—Mom Ami. r-v,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 2