John kroes Frankeland sust bewoners: er is f een alternatief SCHIEDAM KLAAGT OVER BEZORGING hiilsta studio. GEMEENTERAAD TOCH 'N DAGJE NAAR HEUSDEN VLAARDINGS OAGBIAD SCHIEOAMBCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Energieverbruikers niet te verlokken ÓNS: betere resultaten Motorrijder luit bocht Buit inbraak 65.000 gulden Vuurwapen: arrestatie Honki-Ponk en Katja duurder Boterham met tevredenheid voor leidsters van Harlekijn Oorbellotheek gat in markt Frituurpan in brand Reünie Erasmus Kerken solidair Twee maal Jarmusch Naaicursus in De Kreek DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1985 Vlaardingen Het GEWB ziet geen leans om iets te doen aan het lage aantal automati sche incasso's. Uit een lande lijke enquête van de Vegin is gebleken, dat zo'n 54 procent van alle Nederlanders een machtiging heeft gegeven aan een energiebedrijf. In VTaardingen ligt dat percen tage op 34. Administrateur Appels heeft daar geen ver klaring voor en weet ook niet wat hij eraan zou kunnen veranderen. Raadsleden hebben Appels gevraagd om eens op papier té zetten, wat er gedaan zou kunnen worden om het aan tal automatische overboekin gen te verhogen. Dat scheelt het GEWB veel administra tieve rompslomp en dus geld, dachten zij. De administra teur heeft een notitie geschre ven, maar erg hoopvol zijn zijn conclusies niet. Het Vlaardingse energiebe drijf heeft overwogen om, net Kees van der Windt: schot voor de boeg. als in sommige andere plaat sen, energieverbruikers in ruil voor een machtiging een korting op de rekening te ge ven. Maar dat lokkertje kost dat je mensen als beloning voor het afstaan van een machtiging ook een presentje kunt geven „een badhand doek of een telefoonklapper ofzo, net als kranten en tijd schriften doen als je een abonnement neemt" doet Appels af met: „Je moet wel zakelijk blijven." Van der Windt erkent overigens dat het maar een grapje was, dat in de commissie voor finan ciën wat te serieus is opgevat „Je moet mensen niet verlei den om een machtiging te ge ven", vindt de PvdA'er. „Als ze dat niet willen moetje dat respecteren." De administrateur houdt het dus voorlopig maar op een bijsluiter bij ae nota, waarin meer dan het oplevert, heeft mensen gevraagd wordt over Appels uitgerekend.Hoven- te gaan op automatische in dien, je mag je afvragen of je casso. „Dat helpt wel weer daarmee veel mensen over- even." Maar Appels verwacht haalt De meeste mensen wih niet, dat het het GEWB veel len die betalingen gewoon in rompslomp zal schelen. „De eigen hand houden. ,En grote mensen die op zo'n verzoek kortingen kun je sowieso niet ingaan, dat zijn vaak degenen geven." die hun rekening op tijd vol- Een schot voor de boeg van; doen. Daar heb je toch al niet Pvd A'er Kees van der windt, veel extra werk aan." PTT doorkruist vredesbeweging Schiedam Bij de Openbare 'r Nutsbedrijven Schiedam (ONS) worden voor komend jaar betere resultaten verwacht, die bij el- kaar een bedrag van 1,12 miljoen gulden aan besparing opleveren. 1 Dat blijkt uit de ontwerp-begro- ting van de algemene dienst, waarin overigens wegens een. renteverlaging een stelpost van 850.000 gulden moest worden op- genomen. ■Het waterleidingbedrijf van de 1 ONS besteedt minder werk uit - aan derden en noteert tevens minder lekverlies. Ook het gas- bedrijf besteedt minder werk uit 1 en registreert een bijstelling in het verschil tussen in- en ver- koopvolumes gas. De VROM (vuilnisophaal) verwacht eenbe- ter bedrijfsresultaat omdat een verwachte kostenstijging van de - Vuil Afvoer Maatschappij (VAM) in Drente kon worden afge- raamd- En ook het elektriciteits- I bedrijf rekent op winst, wegens een verlaging van inkoopkosten, 1 waarmee al tijdens een bezuini- gingsronde van de gemeenteraad - rekening was gehouden. 'Schipluiden Een motorrijder uit Vlaardingen is gisteren op de Gaagweg in Schipluiden uit de bocht gevlogen. De man, komend '.vanuit Maasland, reed volgens de rijkspolitie te hard de bocht In. ■Hij verloor de macht over het stuur, reed rechtdoor het schrik- hek in, maar raakte niet te water. De Vlaardinger liep een gebro ken arm op. Daaraan is hij be- handeld in het Reinier de Graaf Gasthuis. Zijn motor raakte aan i de voorzijde ontzet Schiedam Elektrisch gereed schap en lasapparatuur waren de buit van een inbraak bij het be drijf Scan Marine Service aan de Havenstraat in Schiedam. De in brekers vernielden een ruit De waarde van de buit was zo'n 65.000 gulden. Uit een huis aan de Franklin- straat werden een versterker en een videospel gestolen. Depolitie vermoedt dat de daders zijn bin nengekomen. met een. valse sleu- tel. Ook in de Streekschool Wa terweg-Noord aan de Louis Rae- maekersstraat werd ingebroken. De inbrekers haalden een ruit uif de sponning en braken een kast open. Of rij iets hebben meegeno men kon niet worden vastge steld. Vlaardingen In diens woning 'is'een 34-jarige Vlaardinger aan gehouden, omdat hij in net bezit was van een vuurwapen en 14 scherpe patronen. De politie.is zijn woning op aanwijzing van haar Rotterdamse collega's bin nen gegaan. Schiedam De kinderdagverblijven Katja en Honki-Ponk moeien zich met ingang van 1 ok tober houden aan de richtlijnen, die het minis terie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC) hanteert voor de ouderbijdragen. Dat hebben burgemeester en wethouders van Schie- dam besloten en inmiddels laten weten aan de twee stich tings besturen. Voor de twee kinder centra, die samen met de peuterspeelzalen in Schiedam al jaren proberen meer steun te krij gen van de PvdA/WD-coalitie, is dat een nare mededeling, want het betekent extra financië le problemen. Vlaardingen Meer dagop vang voor kinderen van twee tot vier jaar, dat was in de voormalige peuterspeel zaal Harlekijn gistermiddag reden voor een feestje. Daar opende wethouder Arij Maarleveld het eerste centrum voor halve dagopvang in Vlaar dingen. Dat werd heel toepasse lijk gevierd met een broodmaal tijd, want die krijgen de twaalf kinderen die er een plaatsje heb ben gevonden voortaan ook elke middag. Pijn voor studerende en werkende ouders, zei coördina trice Toos van Lint Er lag een groot brood op tafel en de wethouder viel de eer te beurt voor de leidsters Atie den Hoedt en Tecla Post de eerste twee sne den te mogen afsnijden. Twee dikke boterhammen met tevre denheid, want er moest nog hard gewerkt worden, zei Maarleveld. Atie en Tecla pakten het brood ten minste aan en dat kon niet van alle kleuters gezegd worden. Die trokken, met feestmutsen op hun hoofd, in een rij langs de wethouder. Maarleveld probeer de broodjes aan de kinderen te slijten, maar dat lukte maar ma tig. Een boterham met tevredenheid voor de leidsters dus, maar de wethouder kon zich voorstellen dat er nog 'een redelijke mate van ontevredenheid' heerste. „Dat is alleen maar goed." Maar leveld zat er niet ver naast, want bij alle feestelijkheden hadden de leidsters inderdaad wat beden kingen. Atie en Tecla hadden liever ge zien dat met het beschikbare geld de capaciteit van kinderdagver blijf ae Krentemik was uitge breid. Daar kunnen kinderen de hele dag worden opgevangen. „Dat was voor de emancipatie veel belangrijker geweest Op die manier bezien is het experiment dat wij doen eigenlijk zonde van het geld", vindt Toos van Lint „Maar ja, beter dit dan niks." Niet dat de leidster bijzonder on tevreden zijn met het beleid van de gemeente. „In de vergelijking met andere steden komt Vlaar dingen er niet eens slecht af. Al leen, het beleid is zo versnip perd." Voor de halve dagopvang, voor lopig een experiment voor een jaar, bestaat al een wachtlijst Maar die is nog lang niet zo groot als de wachtlijst voor peuter speelzalen. Alleen al voor de Bi- belebons, de speelzaal die in het zelfde gebouw aan de Van der VVerffstraat rit als de Harlekijn, staan 43 aanvragen genoteerd. „Uitbreiding van de ruimte", ver telt Atie den Hoedt „zou dus geen overbodige luxe rijn." Niet iedereen heeft zichtbaar trek in een boterham. Al 50 ca car voorlichting over wonen en slapen m de zaak met steeds weer iets nieuws! Bijvoorbeeld de nieuwe High-Line Singpl 51 (achter Sroersvestj Schiedam QIQ-267920 ScMedam/Vlaardingen/Maasslws De -vredesactivisten in Schiedam klagen steen en been. Botterdam staat niet alleen met zijn jammerklacht over de erbarmerlijk slechte bezor ging van de handtekeningenkaarten tegen de kruisraketten. Naar schatting zo'n dertig procent van de kaarten zou daar niet bezorgd zijn. „Bij ons ligt dat percentage mis schien nog wel hoger," schat Jolie Hakkert namens de Schiedamse activisten in. Uit steekproeven is inmid dels gebleken dat de PTT- bezorgers overal in de stad een loopje hebben genomen met hun taak. .Het is erg triest dat de uitkomst van een dergelijke landelijke ac tie op die manier nadelig wordt beïnvloed. Ze bezorgen wel aller lei onzin, huis-aan-huis. Achteraf hadden we dus met particuliere bezorgers in zee moeten gaan. Op landelijk niveau is daarover uit voerig gesproken. Er is uiteinde lijk toch voor de PTT gekozen. Fout, blijkt nu." De vredesactivisten in de Water weg-gemeenten hebben totaal uiteenlopende draaiboeken opge steld voor het inzamelen van. de handtekeningen tegen de kruis raketten. In Vlaardingen zijn vrijwilligers deze week massaal de straat opgegaan in een poging de stad zo snel mogelijk te 'cove ren'. Schiedam wordt geplaagd door een tekort aan vrijwilligers en moet het ophalen van de handtekeningen noodgedwon gen over een langere periode uit smeren. De initiatiefnemers in Maassluis zijn nog niet begonnen. Daar worden de handtekeningen uitsluitend volgende week opge haald. Resultaten De resultaten in Vlaardingen en Schiedam lopen nogal uiteen. In Vlaardingen kon Riet Egger- mont na twee avonden lopen al over een doorslaand succes spre ken: 12.000 handtekenigen. „Ik denk voorzichtig dat we aan de 15.000 zullen komen. Vooraf had den we op zo'n 10.000 gemikt." Schiedam kan nog slechts bogen op 2,000 krabbels tegen de kern wapens, maar moet nog een veel groter gedeelte van de stad be strijken. Jolie Hakkert gaat van daag naar Rotterdam om daar ex tra kaarten los te peuteren. „We hopen dat we door die huis-aan- huïs-aanpak de slordigheid van de PTT enigszins kunnen weg poetsen." Uit allerlei reacties is haar wei gebleken dat veel mensen al de moeite hebben genomen zelf hun kaart op te sturen. 2e verwacht dat ook de 26 stembussen die her en der verspreid in de stad staan aan een positief resultaat zullen kunnen bijdragen. „De gemeente heeft ons uiteindelijk toch aardig geholpen. Die motie in de ge meenteraad was natuurlijk ook een aardige opsteker." Voor de sïotavond van de actie in Schiedam, die op 15 oktober in het Passage Theater wordt ge- houden, hebben de initiatiefne mers Jan Terlaak weten te strik ken. Hij is lid van de kerngroep landelijk comité Kruisraketten Nee. In Pax Christi, de katholie ke versie van het IKV, heeft hij een vergelijkbare functie als Mient Jan Faber, Schiedam De bejaarde bewoners van het Liduina- hofje bij Huize Frankeland hebben een brief gekregen van directeur W.J.B. Huc- kriede, waarin hij stelt dat de nieuwbouwplannen mis- Schiedam Platen, boeken, zelfs aan het uitlenen van speelgoed is bijna iedereen in middels wel gewend geraakt Toch lijkt er nog geen eind te komen aan de nieuwe stroom van de 'uitleentheken'. In Woudhoek is een nieuw gat in de markt ontdekt: een oor bellotheek. Inderdaad, een plaats waar men oorbellen kan lenen. „Heeft u ook zo'n hekel aan steeds dezelfde oor beken dragen?" verklaart de familie Vermeer het ongewo ne sntitiatief. De oorbellotheek is gevestigd aan het Kogge schip 16. Schiedam De Schiedamse brandweer moest gistermiddag de voordeur van een huis in de Daltonstraat forceren. De bewo ner had een frituurpan op het vuur gezet en was daarna in een stoel in slaap gevallen. Omwo nenden zagen rook uit de keuken komen en waarschuwden de brandweer. Die rukte meteen uit, maar op hun bellen deed de man niet open. Dus ramden de brand weerlieden de deur en het vuur werd geblust. De geschrokken bewoner bleef in een geblakerde keuken achter. Schiedam De Erasmusschool heeft de invoering van de basis school aangegrepen om alle oud leerlingen en leerkrachten op te trommelen voor een reünie. Die wordt maandagavond 16 septem ber gehouden in zaal Irene. Tij dens de bijeenkomst wordt te vens de eerste ouderraad van de nieuwe basisscholen gekozen. Op het programma staat verder een cabaretuitvoering en de verto ning van een film over de Eras musschool, die door één van de leerkrachten is gemaakt SchiedamTer afsluiting van de raadsperiode gaan de I Schiedamse gemeenteraadsleden 18 oktober een dag naar het Brabantse stadje Heusden. Het college van B i en W gaat met die uitnodiging aan de raadsleden in op een verzoek daartoe. In de commissie algemeen be- stuurlijke zaken werd onlangs gepolst of er mogelijk- j heden voor een dergelijk uitje waren. De CPN-fractie 1 liet toen onmiddellijk weten niet geïnteresseerd te zijn. Burgemeester Reinier Scheeres verklaart de keuze van Heusden uit het feit dat het stadje landelijk een zekere i faam heeft verworven met de restauratie van monu- i inenten. Reden genoeg voor sceptici om zich te laten ontvallen dat een dergelijk bezoekje misschien tien i jaar geleden meer opportuun zou zijn geweest Daar mee doelend op het feit dat Schiedam nooit heeft uitge blonken in een plaatselijk monumentenbeleid. De gemeenteraad trekt een hele dag uit voor het bezoek aan het Brabantse land. Scheeres studeert nog op een nadere invulling van de dag. schïen toch nóg doorgaan, zij het met een maand vec- traging. I Burgemeester en wethouders van Schiedam buigen zich aan staande dinsdag over een ,door Frankeland aangereikte oplos sing, die zou betekenen dat de 153 beoogde woningen alsnog gerea liseerd kunnen worden door de stichting Aanleunwoningen Hui ze Frankeland. Over de aard van de oplossing vermeldt Huekriede niets in rijn schrijven aan de be woners. „Feitelijk heb ik u niets nieuws te melden," zo begint Huekriede zijn. brief, maar hij zegt te reage ren op kranteberichten. „'Juist is dat een meneer van de gemeente, die ik nog nooit had gehoord of gezien, eind augustus met eisefi kwam die voor de stichting en voor mij nieuw, te laat en onrede lijk zijn. Men wil twee keer laten betalen voor één zaak. Dat moet een misverstand zijn. In elk geval gaat de stichting op die eisen niet in." De bewonersvereniging Schie dam-West heeft kennis genomen, van de brief en verbaast ;rich over de volgens haar al te gesirp; plificeerde manier, waarop Huel kriede de gang van zaken schetst Huekriede schrijft dat in de tweede helft van september meer zekerheid zal bestaan over de bouwplannen. Ondertussen blijft de situatie zoals in het overleg was besproken, en dit is. schrijft hij, dat niets zeker is. „Intussen hoop ik dat u zich weet te stellen in deze toestand, die niemand wil, maar ook nog door niemand kon worden opgelost" Vlaardingen In het kader van de Internationale week voor de vrede in Nicaragua wordt mor genavond in de Grote Kerk van Vlaardingen een dienst van ge bed en bezinning gehouden. De dienst gaat uit van de Hervormde wjjkgemeenten Ichius, Imma- nuel, Holy-middcn en Grote Kerk I. De initiatiefnemers willen tijdens een dienst van een uur stilstaan bij de zorgelijke situatie in het midden-amerikaanse land. De kerken scharen zich openlqk achter Solidaridad, de interker kelijke actie voor Latijns-Ameri- ka, die zich kant tegen de zware politiek druk die Amerika uitoe fent. Tijdens de dienst die om acht uur begint zal er worden, gezongen en gebeden. Schiedam Filmclub Schiedam draait zowel vrijdag als zaterdag de film 'Stranger than Paradise' van de regisseur Jim Jarmusch. De rolprent oogste veel succes tij dens het filmfestival van Rotter dam dit jaar. Jarmusch won voor zijn geheel in zwart-wit gedraai de lum tevens de debuutprijs in Cannes. Beide voorstellingen be ginnen om half tien. Schiedam In buurtcentrum De Kreek aan de Lange Haven 92 start op 1? en 19 september een cursus in het zelf vervaardigen van kleding. Bij de vorige cursus sen hebben al talrijke dames er varen hoeveel voldoening dat geeft en hoeveel geld dat be- sp aart- De kosten bedragen ƒ72,50 voor de 17 weken durende cursus. Er- zijn twee ochtenden gepland en één avondcursus. Dinsdag én donderdag van 9.30 tot 11.30 utir en dinsdagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Informatie is te krijgen bij De Kreek, tel. 267767.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1