WATERWEG SPORT I Kooiman bloeit op Wonen met het strand en de duinen ais extra ah tertuin. ÊHï Paalman opent Sportbeeld '45-'85 mm's Marcel van Buuren niet fraaie vrije sektor woningen bij de monding van de waterweg in Hoek van Holland. Eric de Nijs twee duels aan de kant De Vette moet zich bewijzen Tegenslag Kostense Excelsior M: 'onwijs veel zelfvertrouwen' Rotterdams Nieuwsblad vrijdag RW 13 september 1985 Klanten worden van het terras geblazen' Schiedam Foto's, tekeningen, maquettes. Het Stedelijk Museum in Schiedam heeft er werk van gemaakt om de sport in de stad in het tijdvak 1945 tot heden zo dui delijk mogelijk in beeld te bren gen. De expositie Sportbeeld '45- '85, die zaterdag om elf uur door museumdirecteur Hans Paalman wordt geopend, is de tweede in een serie van drie tentoonstellin gen, waarin dit jaar aandacht wordt geschonken aan de bevrij ding. Veel aandacht daarom voor be staande of inmiddels verdwenen sportaccommodaties. Maar ook aan een lichte vorm van per soonsverheerlijking heeft het Stedelijk niet kunnen ontkomen. In allerlei vitrines liggen sportat- tributen uitgestald, die ooit onlos- makelijk verbonden waren met bekende Schiedam se sporters. Zo kan men zich vergapen aan het zwempak van Cocky Gastelaars, het voetbalshirt van Jan van Schijndel {'die rooïe met de uit- schuifbare benen') en de boks-' handschoenen van Luc van Dam. Aan de hand van die attributen en ander documentatiemateriaal wil het Stedelijk inzicht ver schaffen in de stormachtige ont wikkeling van allerlei sporten gedurende de laatste veertig jaar. Parallel met deze documentaire tentoonstelling loopt een exposi tie van het werk van Nederland se kunstenaars die zich door sport en sportbeleving hebben laten in spireren. Het aanbod varieert van schilderijen tot wandkleden, en van grafieken tot video. Ter gelegenheid van Sportbeeld worden in en buiten het museum verschillende schaakmanifesta ties gehouden. De tentoonstelling loopt tot 4 november. Vlaardingen Drie Jaar lang heeft Gerard Mas- salt uitgezien naar maat regelen tegen het sluip- verkeer op de Hoog straat Gedurende drie zomers reden auto's vlak langs zijn terras en hij merkte dat sommige vaste klanten niet meer terugkwa men bij L'escargot „Dan zag ik ze bij een ander zitten en vroeg waarom. Ze zeiden: jar ik wil niet 2o'n stinkauta voor mijn neus." De 43-jarige horeca-ondememer was dan ook van hoop vervuld, toen de gemeente Vlaardingen drie 'kinderlokkertjes' plaatste op het kruispunt van Hoogstraat, Brede Havenstraat en Peper- steeg. Het is een voetgangersgebied en de drie borden met een wande lende man en een kleuter aan de hand .tonen dat sinds een week ondubbelzinnig aan. Maar na zeven dagen is de hoop vervlogen. Zittend aan de bar van zijn eetcafé L'escargot kijkt door Kor Kegel Gerard Massalt naar buiten: „Die bordjes haleri absoluut niets uit Er wordt hier nog elke dag net zo hard gereden als eerst Vanmid dag kwam hier, weer een agent langs. Heeft alleen wat waar schuwingen uitgedeeld. Ik reken er nog half op dat het een aan loopperiode is en dat de maatre gelen straks effectiever blijken, maar dan zal er ook een absolute limiet moeten zijn: geen luxe wa gens meer voor de deur tussen tien en vijf uur. Laten die maar op de Westhavenkade gaan staan." Hij geeft toe: „Helemaal uitban nen kan je het verkeer nooit. Een vrachtwagen uit Groningen kan hier nooit voor tienen zijn. Daar heb ik begrip voor. Maar cr zijn er die daar misbruik van maken. Daarom zou je een vaste parkeer wachter moeten hebben, die de mensen hier leert kennen. An ders zal je zien dat de vaste over treders de dans ontspringen en dat bij een controle nou net die ene automobilist gepakt wordt, die hier verder nooit rijdt". Massalt is realist genoeg om te weten, dat zijn buren hem z'n strijdlustigheid tegen het sluip- verkeer niet In dank zullen afne men. „Zij denken geen last te hebben van die auto's. Maar indi rect is dat natuurlijk wel zo. Al leen merken zij het niet meteen. Voor voetgangers wordt de Hoogstraat minder aantrekkelijk. Zij gaan een straatje om, want an ders rijdt er een auto voor je gie chel. Zelf winkel ik hier niet Ik ga steevast naar een ander win kelcentrum, Rotterdam, parke ren in de Schouwburggarage of Gerard Massalt: „Die bordjes helpen geen zier." bij de Bijenkorf. Daar moet je voor betalen, maar dat interes seert me niks. En het is ook niet om het winkelbestand, want Vlaardingen heeft genoeg te bie den, maar ik moet teveel om al die auto's heen lopen. Of dan komt er zo'n brommertje met een vaart van zestig kilometer..." „Vroeger deed je dat niet," herin nert Gerard Massalt zich. „Dan stak er iemand een stok in je wiel, zodat je je te barsten viel Of ze zeiden het tegen je vader en dan ging de brommer een w<eek de kelder in. Tuurlijk, ik re*ti vroe ger ook op een brommertje. Er flink opgevoerd was dat ding. Maar ik reed niet over winkel straten". Gerard Massalt weet van collega ondernemers dat zij over het sluipverkeer niet meer durven klagen bij de politie. „Als ik aan de bel trek, pakken ze mij", be vestigt één van hen. „De politie kwekt namelijk. 21e doen niet aan bescherming van tipgevers, maar ze zeggen tegen een foutparkeer- der. die en die heeft je aangege ven. Dat is toch het toppunt?" Gerard Massalt: „In de winter in teresseert het mij net zoveel als ieder ander. Maar in de zomer staat mijn terras vijf maanden buiten en ik vecht tenslotte voor mijn boterham. Ik betaal voor 37 vierkante meter wel 200 gulden per jaar aan precario. Mijn terras heeft een bepaalde investering gevergd. Meubilair aangeschaft, extra personeelslid voor buiten, en dan zie ik dat mijn klanten het terras worden afgeblazen. Een enkele vrachtwagenchauffeur zegt nog netjes: sorry. Maar van anderen kan je een grote bek krijgen." „Ik heb deze zaak gekocht van wege de goeie plek, middenin het centrum, en met de Kijkshop als overbuurman trekt het hier wel aan. Maar er zouden^ nog meer wandelaars kunnen zijn. Alleen, als je de auto's telt is het hier nog dru kker dan op rijksweg 20. Relativerend zegt Gerard Mas salt „Nou ja, door het slechte weer loop ik mij godzijdank niet zo vaak te ergeren. Dan zijn er minder mensen buiten. Toch snap ik de winkeliers niet. Neem nou de Korte Hoogstraat daar parkeren winkeliers voor hun ei gen pandje. In plaats dat zij die ruimte vrijlaten voor winkelend publiek. Daar zou eigenlijk de winkeliersvereniging een rol in moeten spelen," Schiedam SVV'er Marcel van Buuren is er morgenavond tegen SC Cambuur, welk duel om 18 uur wordt voorafgegaan door de D-pupillen van SVV en Vlaar dingen, niet bij. Z'n enkelblessure maakt spelen onmogelijk. De kwetsuren van Hans Loovens (lies), Henk Salari (been), Jan Mulder (nek) en Hans Neeskens (heup) zijn dermate hersteld, dat zij gewoon van de partij zijn. Uit de basis verdwijnen Mark Wotte en René Coufreur, wiens posities worden overgenomen door Harry van Kapel (reehts- Gtenn Sonneville back) en Rob Koevermans (laat ste man). SW heeft na de wan prestatie tegen DSO natuurlijk wel iets goed te maken. Trainer Dick Buitelaar heeft daar gister-, avond op ingespeeld en verwacht een tot in de tenen geladen SW. - De joviale Brabander: „Het moety^ weer ons avondje worden, Dt)£t mensen moeten niet meer aan^j een goed voetballend Cambuur v denken, maar aan een ploeg die speelt op messcherpte. Daarom, omdat wij dat ook zullen doenjj^ kan het zaterdagavond een prachtige wedstrijd worden. Wik len we bovenin blijven meedraai- en, dan zullen we die twee pun-; ten moeten pakken. Je zou inder- y daad kunnen zeggen, dat de ver- liezer van dit duel voorlopig af- V haakt," Oe vermoedelijke opstelling van', SW: Dirven; Van Kapel. Koever- - mans, Salari, Mulder; Neeakenr, - Treling, Loovens; KÖnemann, Son- neville en Van Delft. Vlaardingen Ton Kooi man had zijn terugkeer naar de rijen der amateurs ongetwijfeld anders voor- gesteld. Na vier turbulen te seizoenen als tweede, derde en soms vierde doelman bij de eredivisie club Excelsior zocht hij bewust de luwte van de zaterdagse vierdeklasser TSB op. Om op verhaal te komen en om eindelijk eens zijn studie bedrijfse conomie te voltooien. De eerste twee competitiewed strijden van zijn nieuwe club. waar toevallig vader Jan het als trainer voor het zeggen heelt, zal Kooiman zich echter nog lang heugen. Smitshoek (4-1) en Satel liet (1-3) deponeerden achtereen volgens liefst zeven treffers ach ter de verbouwereerde Kooiman, die zich wellicht in een onbe waakt ogenblik heeft afgevraagd, Ton Kooiman...'TSB lag voor de hand'... door Norbert Kleinherenbrink waaraan hij In hemelsnaam was begonnen. „Ik heb bewust een stap terug ge daan, dus ik wist wel degelijk wat ik kon verwachten", neemt de 25-jarige student, die overigens in woordgebruik en intonatie een kopie is van zijn 'ouwe', direct alle twijfel weg. „Ik speel bij TSB puur voor de ontspanning en het plezier. Daarbij komt, dat ik sterk kan relativeren: Goed, we zijn slecht begonnen in die vierde klasse, hebben vier punten weg gegeven, maar veel moeite heb ik er niet mee. Er zullen nog meer nederlagen volgen, hoewel ik er van overtuigd ben, dat TSB, op papier tenminste, een goed elftal op de been kan brengen." Zelfverzekerd ..Maar", voegt de zelfverzekerd pratende Kooiman eraan toe, „het steekt me wel, dat ik er nu al zeven achter mijn oren heb. Want op de training en in de wedstrijd ben ik best nog fana tiek. Momenteel speel ik vrijwel alleen op mijn routine, omdat mijn vader door een knie-opera tie nog geen keeperstraining kan geven. Dat is voor mij echter geen probleem. Bij TSB heb ik het plezier in het voetbal terugge vonden en dan speel ik op voor hand al vijftig procent beter." Ton Kooiman heeft op z'n zachtst gezegd een merkwaardige carriè re in het betaalde voetbal achter de rug. Via VFC, Hermes DVS en DHS belandde hij bij Excel sior, waar een mooie toekomst voor hem leek weggelegd. „Ik presteerde direct heel goed", al dus Kooiman. „Dat kwam voor namelijk door Joop van Daele, met wie ik enorm goed kon op schieten. Hij gaf me veel zelfver trouwen en mede door zijn spe ciale keeperstraining, tweemaal in de week, ging ik echt met sprongen vooruit. Na dat seizoen was er belangstelling van Feye- noord en Sparta, maar met oog op mijn studie, die later overigens toch in de verdrukking kwam. was het beter om op Woudestein te blijven." „Daarbij kwam, dat de nieuwe trainer Rob Jacobs, me absoluut wilde houden. Hij had bij wijze van spreken nog liever, dat Peter Brunings of René Vermunt ver trok. Achteraf bleken de praatjes van Jacobs totaal niet te kloppen. Op een gegeven moment ging Vermunt door zijn knie en werd Brunings door Feyenoord gecon tracteerd. Ik keepte de hele voor bereiding goed, maar vlak voor het begin van de competitie kwam Jacobs plotseling met Sjaak Storm op de proppen. Van af dat moment was de relatie met Jacobs verziekt." Eindelijk Het seizoen daarna leek Kooi man toch eindelijk zijn kans te krijgen c q. te grijpen. Niessen en Van Kelle waren niet voorhang den, waardoor hij tegen PSV (3-0 nederlaag) eindelijk z'n debuut in 'tt de eredivisie kop maken. DrieJ»!": dagen later ging het echter weer fout Op de dag van de uit» *7 wedstrijd tegen Roda JC had*** Kooiman een tentamen, ging-*?* daarom met eigen vervoer rich- ting Limburg, kwam in een file -*• -* en daardoor te laat voor de wed- j strijd, waarna hij voor Jacobs der, foutief een 'persona non grata51 -- werd. In februari van het vorige sei3 zoen hield Kooiman tenslotte dê -1-- eer aan zichzelf. „Het voetbaj-* kwam me toen echt de strot uit* maar na verloop van tijd begoif - het binnenin weer te kriebelen. De keuze voor TSB lag in feitq voor de hand. Een Vlaardingse vereniging, met een prachtige ac? commodatie en een- prima sfeer? 1 Wat wil je nog meer? Mijn ambi^ ties heb ik even oprij gezet. AD J- studeren is nu het voornaamste."t Op een steenworp afstana van 's-wereias belangrijkste haven- monding start Eurowoningen üe realisatie van een kleinschalig vrije sektor woonplan met 13 fraaie woningen, voorzien van zowel zonnige tuinen ais dakterrassen. Een gezellige open haard is standaard. Het woonplan is gelegen aan hetRospad, bij de Hoefslag en het poiitieouro, ai rekt achter ae veerhaven. Het N.5.- station ligt op slechts enkele honderden meters. De duinen en het strand krijgen inwoners van Hoek van Holland er ais extra achtertüin bij. EEN INKOMEN VAN 58.500.-... waarin de partner 13.500.- mag bijdragen, is voldoende voor een 100% fïnanclenng met gemeentegarantie tegen de aantrek- - kelijke rente van 5.9% vijfjaar vast. De koopsommen zijn vanaf 172.500.- v.o.n. KOM 'NS LANGS OF BEL 010-532045 in de Eurowoningen Huizenwinkel aan net weena 142 in Rotterdam-centrum rca 100 mtr. van het Hilton hotel richting de Doelen) ligt een brochure en een inschrijfformulier voor u klaar. Hier kunnen wij u volledig informeren en na afspraak een duide lijke berekening maken van uw maandlasten in de komende jaren, openingstijden: maandag t/m donderdag 09.00-1730 uur. vrijdag 09.00-21.00 uur en zaterdag 10.00-16 00 uur. Tel. 010-332045. El I Eurowoningen: werkmaatschappij' van Blauwhoed (0e vastgoeddiv.sie van Pakhoed), deelnemer van oe Sttcnöng WaarOorgfonfls Koopwoningen en aangesloten bij de Neprom: - 'Jfói"ÉétiLï&AJ 1Ê: Schiedam -Cor Habermehl moet zaterdag thuis tegen Oost- kapelle z'n formatie op twee plaatsen wijzigen. Eric Kolmeyer (ziek) speelt zeker niet, terwijl Erie de Nijs aan zijn 'rode kaart' tegen Roda Boys een schorsing van twee wedstrijden heeft over gehouden, Hun vervangers zijn Leon Klepke en Wijnand Meij boom. Vooral de voorkeur van PPSC's oefenmees ter voor Meijboom mag opvallend worden genoemd. Meijboom heeft nauwwelijks één seizoen als veldvoetballer achter de rug, speelde vorig seizoen nog in het derde en lijkt nu als een komeet omhoog te schieten. Ha bermehl: „Ik had hem pas over een half jaar willen brengen. Hij heeft lef, is fysiek sterk, kan ont zettend hard schieten en goed passeren." Do opstelling van PPECt Suurmond; Alders, Winkelman, De Nijs, Wester- veld; Eric van Hameien, Timmer», Totteroo; Klepke, 't Hoen en Meij boom. Schiedam Na de 1-0 overwin- ning op Dubbeldam brengt Ger - ter Horst voor de thuiswedstrijd tegen HION geen wijzigingen aan. Voor de tweede maal op rij acteert Excelsior'20 dus zonder voormalig aanvoerder Martin de Vette, die volgens z'n trainer nog niet heeft aangetoond voor een plaats in de hoofdmacht in aan- - merking te komen. „HION is geen ploeg waar we ge makkelijk over heen zullen lo pen", heeft de oud-Spartaan in middels inlichtingen over de Rolt terdammers ingewonnen. „We zullen het wel heel anders doen dan tegen Dubbeldam, omdat ik vind, dat we thuis iets meer moe- - ten laten zien." Ter Horst kiest derhalve opnieuw voor een aan vallend middenveld, waarin Wim van Baarie op papier als lin kerspits fungeert. De opstelling van ExcelBior'20: Van Veen; Heeabeen, Van Vooren, Do Leede, Van Stralen; Van Wijk, Wen- neke, Mesritz; Scheffers, Bierhuizen - en Van Baarie. Schiedam Hans Kcstense weet pas na de extra training van mo- genochtend welk elftal hij een, dag later aan de lastige uitbeurt tegen Oud-Beijertand kan laten beginnen. De oefen meester van1 Hermes DVS kan in ieder geval' geen beroep doen op Harry Vlas-* veld (enkelblessure). 1 Voorts wordt Jerry Visser ach-. tervolgd door een liesblessure (Kostense: 'Lopen gaat wel, maar aanzetten nietert is Leo van Ha- gen ziek. Kostense heeft z'n selee- tie voorlopig aangevuld met Rob- - bïe Kooiman, Andrc Ritman en André Aliorf. Kostense zag vorige week Oud- 1 Beuijerlaod, een van z'n oude! ploegen, aan het werk tegen Pa-k 1 pendreeht. De trainer: „Goed veldspel, maar in de buurt van de*. zestien meter hield het op. Je weet het nooit met Oud-Beijer- land. De ene keer is het alles, een: wedstrijd later helemaal niets." Maassluis Eric Gudde en Ex celsior Maassluis reizen morgen middag 'met onwijs veel zelfver trouwen af' naar Werkendam. Het maakt de trainer van de eer steklasser zelfs niets uit, dat Rob Glimmerveen (ziek, vervanger Ron van Straten) in burgertenue blijft. Paul Hussiage keert terug ten koste van Peter van Duijl. Traditiegetrouw, heeft Gudde op-' ponem Kozakken Boys dusdanig ontleed, dat hij niet voor verra%~. singen kan worden geplaatst. Gudde: „Ons probleem zal zijn het afstoppen van Philip de HaanT. en het ontregelen van hun op bouw. Dan moet het voor ons mogelijk zijn om met name aan de rechterkant goed door te ko-" men via Paul Hussiage of René' - Dueaneaux." De opstelling Van Excel»Jar M; Van* Eijk; Hussiage, Put, Gordijn, Vork;" - Dueaneaux, Van Straten, Van dab Bergh, De Reua; Gouka an Moer- man. - 1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 2