Schiedamse successen op drumbandfestival Putman begint seizoen met vol theatercafé POSTHOORN KRAAKT SLEUTELWERKPLAATS Drukke braderie Hof van Spaland Vlaardingen wil fleuriger abri's VIAARBIN6S MOUB SCHIEOAMSCHE COURANT NIEUWE WATEBWEB CDBBAHI Jongeren Groenoord vragen om clubhuis Ruiten ingegooid bij wethouder Goudriaan Inbreker aangehouden Öp heterdaad Onder de 69.000 Vrouw onwel op fietspad Slagboom maait agent van motor IfWOERWEB Schiedam De vaste bezoekers van het drumband- en majorettefestival In Schiedam wisten het al voor aanvang van het concours te vertellen: het moet al vreemd gaan als deze zevenentwintigste editie niet door de Rijnmondband wordt gewonnen. En inder daad: aan het einde van de middag prijkten de Schiedamse drumband en haar jeugdafde ling aan de top van het klassement. Wat dat betreft kende Fanfare *85 geen verrasssin- gen. .Eén onprettige verrassing moest de organisa tie wel verwerken. De vrachtauto die bij het défilé'over de Lange Nïeuwstraat als podium voor de genodigden dienst zou doen ver scheen niet. Dus. dromden zii, met de rest van het talrijke publiek, aan de kant van de weg samen onder paraplu's. Want juist om drie uur, vlak voor de eerste band in de stoet vertrok, begon het te regenen. „Hier moet je gaan staan, hier spelen ze", zei iemand die er verstand van had. Hij troonde zijn vrienden en kennissen mee en nam plaats naast de jury. Het publiek zag 39 drumbands en kleumende majorettes in kor te jurkjes aan zich voorbij trekken. Eén ma jorettekorps verscheen wegens de regen in trainingspakken, een ander korps had voor paraplu's gezorgd. Behalve de Rijnmondband en de Jeugdrijn- mondband zorgde ook tamboer- en trompet terkorps Gusto voor een Schiedams succesje. Gusto werd eerste in de middenklasse. Bij de majorettewedstrijden gingen alle prijzen naar Den Haag. Zowel in de jeugd- als in de nor maalklasse wonnen de Flamingo's. In de middenklasse ging de eerste prijs naar het majorettekorps Onder Ons uit de hofstad. Ballon in Hamburg Schiedam De ballonnenwed strijd die maandag 19 augustus werd gehouden ter gelegenheid van de eerste officiële schooldag van het basisonderwijs in Schie dam, heeft inmiddels een win naar opgeleverd. In totaal zijn slechts 54 kaartjes die bij de bal lonnen behoorden teruggestuurd. De winnende ballon kwam tot iets voor Hamburg. - Een leerling van de Woudhoek was de trotse eigenaar. Zijn school heeft daarmee een casset terecorder verdiend. Het defiié over de Lange Nieuwstraat. MAANDAG 16 SEPTEMBER 1985 Schiedam Jongeren uit de wijk Groenoord grepen de opening van sleutel-werkplaats aan het Bachplein aan om wethouder Herman Posthoorn een lijst met vijftig handtekeningen te over handigen. „Er moet een jeugdclub komen voor jongeren van 12 tot 20 jaar", betoogde Hans van Barele namens de groep. „Dè Blauwe Brug is voor ons niet geschikt als ontmoetingsplaats.'" Hans Verlinde van het bureau vervangend werk en beheerder Johan Droog van de Wesp konden 2ich het verzoek maar al te goed voorstellen. „De SSSN moet als de sodemieter zorgen, dat er accommodatie komt Je kunt het gerust a-sociaal noemen, zo als de jongeren hier in de wijk behandeld worden." Van Barele kwam zelf met twee suggesties. De dependance van school De Ouverture, of een lokaal in de Stuurhut aan het Faas- senplein lijkt de jongeren wel wat. Zij verzamelden nog het hele weekeinde handtekeningen om hun verzoek te ondersteunen, „Wij zijn allemaal bij elkaar gekomen sinds er hier met het in richten van de sleutelwerkpïaats is begonnen." „Nou zitten we ons 's avonds maar te vervelen op een bankje"' vertellen de jongeren uit Groenoord. „En overal worden wè weggestuurd." Van Barele zucht: „Ja, je kunt gaan stappen' Maar dat moet je ook niet te vaak doen, want dat kost geld hè! We willen gewoon een lokaal waar we warm zitten, waar wé tafelvoetbal of zoiets kunnen spelen." Het clubhuis zou volgens de jongeren moeten worden gerund door vrijwilligers. „Er moei ten toch genoeg werklozen zijn, die dat werk willen doen." Alcohol taboe in de Wesp Vlaardingen Bij wethouder Bas Goudriaan zijn in de nacht van zaterdag op zondag twee ruiten ingegooid. De politie ver moedt, dat het gaat om een protest van bewoners van de wijk yiaardinger-Ambacht tegen de afsluiting van Voorstraat en V 'naus. „Al is dat natuurlijk niet te bewijzen", zegt inspecteur G. Laurens. Pe bakstenen kwamen niet in de huiskamer terecht, omdat de wethouder dubbel glas heeft. Hoewel wethouder Jan Madem te genwoordig de verkeerszaken onder zijn beheer heeft, is Gou driaan voor bewoners en winkeliers in de Voorstraat de gebeten" hond, Hij wordt gezien,als de bedenker van de plannen tot af- sluiting. Vorige week leefden de bewoners hun agressie al uit op de ver keersborden, die in verband met de wegafzetung op Emaus en Voorstraat zijn geplaatst Een paar borden werden vernield, an deren werden verwijderd. De nieuwe borden was dit weekeinde eenzelfde Jot beschoren. Het vandalisme is voor de politie aanlei ding om vaker te gaan surveilleren in de buurt ,Jk begrijp best, dat de mensen in de buurt niet blij zijn met die afsluitingen", zegt Laurens. „Maar ik heb toch de indruk, dat het meer de jongeren uit de buurt zijn die zich aan dit vandalisme schuldig maken. Wij hebben vorige week gesprekken gehad met de bewoners en daar is heel goed mee te praten." Vlaardingen De Vlaardingse politie hoopt met de aanhouding van een 30-jarige Rotterdammer de dader te hebben aangehouden van een groot aantal inbraken in bejaardentehuizen. De man werd vrijdagavond in de kraag gevat terwijl hij zich verdacht ophield in de buurt van bejaardentehuis Uitzicht aan deHolysingel. De Rotterdammer had een porte monnee met enkele tientallen guldens bij zich. die kort daar voor was gestolen uit een kamer in Uitzicht De man is in verzeke- ring gesteld en wordt waarschijn lijk dinsdag voorgeleid aan de of ficier van justitie. Schiedam Drie Schiedammers van 45, 25 en 23 jaar zijn van nacht om vijf uur op heterdaad betrapt tijdens een inbraak in een woning aan de Boylestraat Twee van hen hadden in de woning al de nodige spullen klaargezet, de derde stond op het punt de gesto len'waar in de auto te gaan laden. Uit een woning aan de Pieter de Hoogstraat is ongeveer 700 gul den gestolen. Men is vermoede lijk met behulp van een valse sleutel binnengekomen. Jn.de Leendert Langstraathof is nut een auto een fotocamera, Boormachine en persoonlijke be-' .scheiden gestolen. De politie turf de dit weekeinde bovendien twee pogingen om in een auto in te breken. Op de Prins Bemhard- jaan werd een ruit vernield, ter wijl op de PKO-laan de kap van .een wagen werden opengesne den. SchiedamHet aantal inwoners yah Schiedam is. voor het eerst onder 69.000 gekomen. In juni stonden 68.971 mensen als Schie dammer te boek, 36 minder dan de maand ervoor.. Begin dit jam- zei wethouder Chris Zijdeveld te verwachten dat de leegloop van de stad tot staan zou worden ge bracht Hij filosofeerde bij die ge- Tegenheid zelfs voorzichtig over1 een", toename, van' het aantal Schiedammers. r t Schiedam„Alcohol is hier niet aanwezig en dat zal hier ook nooit zijn." Hans Ver linde, consulent van het bureau vervan gend werk (BVW), zei het voor de duide lijkheid maar even, nadat wethouder Her man Posthoorn zich met een breekijzer toe gang had verschaft tot sleutelwerkplaats de Wesp in de bosjes bij het Bachplein. De geschiedenis van Playboy's Place, het jon gerenhonk waar werd gedronken, geblowd en gevochten bij het leven, lag de aanwezi gen nog vers in het geheugen. „Dat nooit meer", hebben zij besloten. Het BVW hoopt dat in de Wesp. nuttiger dingen gaan gebeuren. De werkplaats in Schiedam-Noord moet een ontmoetingsplaats worden voor werkloze schoolverla ters. In het opgeknapte ge bouwtje, waar nu de tram langs rijdt, kunnen zij zich bekwamen in elektronica en het gebruik van de computer en er hangt wat eenvoudig gereedschap waar zij mee kunnen sleutelen- „Daar ko- Kinderen deden goede zaken op de braderie in het Hof van Spaland, Schiedam In hei Hof van SpaJand hebben ze natuurlijk ge dachtnu gauw voordat die Brandersfeesten in de binnenstad beginnen zelf nog even een aardigheidje opzetten. Als dat inder daad de drijfveer achter de zaterdag gehouden braderie was, heeft het goed aangeslagen bij het publiek in Schiedam-Noord. Het was overweldigend druk in het winkelcentrum. Een braderie trekt toch al veel mensen en menigeen had dus een extra aanleiding om voor het eerst een ritje te maken met de tram naar Woudhoek. Voor lang niet iedereen was het de week eraan voorafgaand van gekomen om de nieuwe tramlijn te beproeven. En, zoals een passagier zei, ,je moet toch even de kat uit de boom kijken, of er soms niet méér botsingen op die nieu we lijn plaatsvinden.Hij doelde uiteraard op hei ongeluk met een na de opening van de tramlijn. men de jongeren wel op af'*, verwacht Verlinde. En dat vindt hij het belangrijkste van het project. „Als de jon geren eerst maar binnen zijn. Je moet niet verwachten dat ze een loonvormend bedrijf kunnen starten." De wethouder verscheen za terdag als chauffeur van een fietstaxi, niet een gele, Chinese hoed op. In de bak zat de jong ste medewerker van de Wesp, Marco de Wolf. „Zo zie je maar weer", zei Posthoorn, „hoe je vanuit de politiek altijd weer voor joker zit en de mal loot speelt. Maar", voegde hij eraan toe, „dat geeft niks, als er maar iets nieuws van de grond komt." Met een paar welgemikte trappen trachtte hij de dichtgespijkerde deur van het gebouw te openen, maar dat lukte niet. Er moest gereedschap aan te pas komen. De gemeente heeft het project, waarvoor subsidie is gevraagd aan het rijk, voorgefinancierd. „Want als jongeren een idee" heb ben, dan moeten ze a la minute kunnen beginnen", verklaarde Posthoorn. Hij noemde de Wesp een nuttig project. „Je moet schoolverlaters zonder werk niet buiten de maatschappij laten staan. Als ze twee jaar thuis zitten zijn ze vaak tot niets meer te be wegen." Hij vond het positief, dat een grote groep jongeren bij het opknappen van Playboy's Place betrokken is geweest. „En geloof me, het was echt een zwijnen stal", vertelde Johan Droog, een van de twee beheerders. Voorlopig is slechts tot het einde van. hei jaar subsidie beschikbaar voor de sleutelwerkplaats. „Het moet dus tot het einde van het jaar gewoon goed lopen", aldus Droog. „We moeten ons bewijzen, zodai we eenten krijgen om ver der te gaan. Want het zou zonde zijn, als we dit gebouw in januari weer onbeheerd achter moesten laten." Hij heeft tot nu toe alleen maar positieve ervaringen met de jongeren uit Schiedam-Noord. „In de wijk knallen ze mekaar voor d'r kop, hier zijn het vrien den. Hier voelen ze zich thuis, dit is hun plek." Vlaardingen Een 69-jarige Vlaardingse heeft haar linker pols gebroken, toen zij op bet fietspad aan de Burgemeester Heusdenslaan reed, onwel werd en ten val kwam- De GGD heeft haar naar het Holyziekenhuis ge bracht. Tijdens de voetbalderby tussen Vlaardingen en Zwaluwen kwam zaterdag een 39-jarige man ongelukkig te vallen. Met een rugblessure moest hij naar het Holyziekenhuis. Daar lagen toen ook al twee sporters, die el kaar tijdens een wedstrijd bij HVO met een kopduel uitscha kelden. t De jongeren in de zaterdag geopende sleutelwerkpïaats. Vlaardingen Als de Stadsge hoorzaal zich het hele seizoen '85- '86 in een even grote belangstel ling mag verheugen als op de open dag van zaterdag, hoeft di recteur Marten Putman zich niet al te veei zorgen te maken. Rond drie uur zat de Harmonie stamp vol. Muziektheater Kip leefde zich daar uit met 'Gat in lucht' en de dolle fantasieën van de heer Mens boeiden zeker niet alleen de talrijke kinderen. Kip maakt vooral straattheater, maar ook binnen de muren van de Harmonie kwam het prima tot zijn recht De vele opblaasrequi- Vlaardingen „Nuchter en be scheiden." Zo omschrijft secreta ris Piet Boschman van de stuur groep vandalisme het beleid dat de gemeente Vlaardingen bij be strijding van de vernielingen voor ogen staat. De stuurgroep wil de mensen bewust maken van de schade die ontstaat door vandalisme. Vorigjaar werd voor vierhonderdduizend gulden ver nield aan bushokjes, scholen en openbaar groen. Er zijn onderhandelingen gaande met bedrijven om redame op de abri's te krijgen. Als die bushok jes er wat fleuriger uitzien wor den ze wellicht ook minder vaak vernield en beklad, denkt de stuurgroep. „Want dat zit ons erg dwars", vertelt Boschman. Van een aantal abri's zijn de ruiten al vervangen door staalplaten, om dat de kosten van het steeds ver vangen van het glas de spuigaten uitliepen. Boschman heeft geen al te hoge verwachtingen van de maatrege len tegen het vandalisme. „Wij moeten realistisch blijven, het is een kwestie van lange adem, van mentaliteit. Die verander je niet zomaar." De stuurgroep denkt met publicaties de mensen te doordringen van de kwalijke ge volgen van vandalisme. „Als je met eeii fotootje laat zien, kijk, er zijn tien bomen omgehakt en dat kost twaalfhonderd gulden, dan maak je misschien iets duidelijk. Veel mensen hebben er geen idee van hoe vandalisme de gemeen schap op kosten jaagt." De stuurgroep heeft scholen, het woningbedrijf en de plantsoe nendienst gevraagd om met gra fieken inzicht te geven in de schade die vandalen aanrichten, „Dan kunnen wij komen tot een gerichte aanpak", aldus Bosc hman. „Bovendien kunnen wij aan de band van die grafieken na een tijdje zien of onze maatrege len effect sorteren." De stuur groep heeft voor volgend jaar vijfduizend gulden ter beschik king. „Geld voor een clubhuis of een jongerenwerker hebben we dus niet", aldus Boschman. sleten vulden bijna de halve zaal en de muzikanten en acteurs la veerden daar behendig door heen. Een fantasiewereld met 'eetbare' decors, reusachtige ijsjes en een vervelende heer Sehar- neel die de hele fantasie wou op kopen. „Nee meneer Scharneel, fantasie is niet te koop' en daarmee kon de hele 2aal instem- Niemand hoefde zaterdag entree te betalen. Het Stadsgehoorzaal complex had al zijn deuren open gezet en na de lange zomerpauze had het publiek weer duidelijk 'trek in theater'. In het theaterca fé werden de winnaars bekend gemaakt van de affichewedstrijd en in de foyer zat een echte gri meur om wie dat wilde om te to veren tot theaterpersoonlijkheid. Plezier De lichtbrug in de grote zaal trok ondanks het vele werk dat eraan verricht werd minder "bekijks. Van een lichtbrug heb je tenslotte alleen plezier tijdens de voorstel lingen en er zijn kennelijk niet zoveel techneuten die het precie ze hoe en wat willen weten. Dat zelfde gold eigenlijk ook voor de nieuwe naadloze toneelvloer. Het resultaat daarvan is alleen te zien als er dansers en danseressen over het podium dwarrelen. Ballet en dans zijn dan ook ruim schoots vertegenwoordigd in het komende SGZ-seizoen. Marten Putman kan het vol vertrouwen tegemoet zien. Woensdagmiddag is de jeugd welkom bij theater van de sectie Kunstzinnige Vor ming, vrijdagavond de thriller Toneelbloed en zaterdagavond zingt Ramses Shaffy het nieuwe SGZ-seizoen pas goed open. Schiedam Een 27-jarige Rotterdamse politieagent is vrijdagmiddag op de westelij ke rijbaan vlak voor de Bene- luxtunne! door een slagboom, die onverwacht naar beneden ging, van zijn motorfiets ge maaid. Hij is met een gebro ken rib, enkele gekneusde rib ben, een zware hersenschud ding en een ontzette kaak in het Zuiderziekenhuis opgeno men. Hoe het mogelijk is dat de slagboom naar beneden ging. is ook de arbeidsinspectie nog steeds niet duidelijk. Van daag wordt een verder onder zoek ingesteld. Voorlopig wordt van een technische fout uitgegaan. De motorfiets reed na het on geval zonder bestuurder door en botste frontaal op een tege moetkomende auto. De 60-ja- rige bestuurder van de wagen kwam met de schrik vrij.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1