Vlaardingers springen bij in Schiedam Eerste grond aan Scheur verkocht Wim Borsboom injury standwerkers Schieland trekt directeur voor patiënten aan Vlaardingen creëert 23 'leerlingplaatsen' Te veel bin Comité: VLAARDINGS DASBLAD SGHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Jongen valt van ladder Nieu w grond- beleid werpt vruchten af 'Viadukt snel slopen' Bibliotheek toon t vele gezichten Half uur weg: video gestolen Bestrijding kanker: tien procent méér Drie van de negen dagen Brandersleesten in cafés Markt 35 jaar in binnenstad DINSDAG 17 SEPTEMBER 1985 - Schiedam De collectanten ;van de Nederlandse vereni ging tot steun aan het Konïn- j gin Wilhelminafonds voor de -«kerbesrrijding hebben bij de inmiddels afgesloten cam pagne in Schiedam een bedrag van 50229,80 gulden opge haald. Dat is volgens de secretaresse van de Schïedamse afdeling, A.A. Geerdes-Jonker Roe- lants. ongeveer tien procent meer dan vorig jaar. De vere niging is de straat- en huis- aan-huiscollectanten hiervoor zeer erkentelijk. Schiedam Een 17-jarige jongen uit CapeUe aan den IJssel is gisteren in de Dwarsstraat van een ladder gevallen. Hij hield aan de val ver wondingen aan knie en enkel over. De jongen was voor een schoon maakbedrijf aan het werk op de eerste verdieping, toen hij zijn even wicht verloor. Vlaardingen Vlaardingse 'lopers' voor het volkspetitionnemem springen de komende dagen bij in buurgemeente Schiedam. Zij zijn de afgelopen weken alle deuren langs geweest om handte keningen op te halen. De lopers waren zo enthousiast, dat zij er nog best een paar avondjes aan vast wilden plakken, „En in Schiedam zijn ze er erg blij mee", weet,Jaap Wapenaar, die de ac ties in Vlaardingen gecoördi neerd heeft De burenhulp aan Schiedam is volgens de organisatoren van de vreesweek een teken, dat de Vredesbeweging leeft in Vlaar dingen. Zij zijn nogal trots op het programma van die week. Tus sen 19 en 29 september komen drie kopstukken van de landelij ke vredesbeweging naar Vlaar dingen. Op, 19 september spreek Mient- Jan Faber in de zaal-van de her vormde kerk aan de Maassltüsse- dijk. Tijdens het grote vredesfeest dat' op de avond van vrijdag 27 september wordt gehouden in de Harmonie is Sienie Strikwerda van ihet Komitee Kruisraketten Nee te gast. Zij neemt die avond de kaarten van het volkspetition- nement in ontvangst „En daar slaan wij geen gek figuur mee", vertelt Riet Eggermont Secreta ris Jan ter Laak van Pax Christi leidt.de zondagavond daarop een interkerkelijke vredesdienst in de Johannes de Doperkerk. Officieel begint de vredesvveek op'zondag 22 september. Vanaf die dag is er elke avond van ze ven uur tot half acht een wake voor de vrede in de Johannes de Doperkerk. Vrijdagavond is er darj een feest in de Harmonie. „Daar hebben wij de meeste aan dacht aan seeeven". vertelt Tine ke van der Luit. „Dat moet een gezellige, gevarieerde avond worden met veel muziek, theater en dans." Schiedam Het Schïelandzie- kenhuis in Schiedam heeft in H.F.P. Terpstra een nieuwe di recteur gekregen, die speciaal be last is met de patiëntenzorg. Dat is een meer hedendaagse om schrijving dan de kwalificatie 'medisch directeur, waarvoor in feite een vacature bestond sinds het vertrek van C.J.M. Vloot man. Terpstra is de derde kracht ge worden in het directieteam, dat al bestond uit K.F.D. Peters (alge meen. directeur) en C.de Frel- Schop (verpleegkundig directri ce). Op den duur is het de bedoe ling dat Schieland een tweehoof dige directiestructuur krijgt. Dat zal het geval zijn, als over enkele jaren mevrouw De Frel vertrekt. Omdat de directiestructuur daar mee wordt ingekrompen, is lang durig gezocht naar kaliber. Terp stra is voorheen directeur ge weest van een stichting met vier verpleeghuizen in Den Helder. Wanneer eenmaal 'de directie van het Schielandziekenhuis uit tweepersonen zal bestaan (Peters en Terpstra), kan ook op topni veau het fusieproces als afgerond worden beschouwd. Vijf jaar ge leden hadden het gemeentezie kenhuis en de Noletstichting alle bei drie directieleden. Bij Nolet waren dat behalve Vlootman zuster J.L.A. Bruinier en de eco noom drs HJ". van Zuiden, bij het GZ waren dat drs J. de Koning, econoom AJ. Baks en (voor de verpleegkunde) mevrouw De Frel-Schop. Al voor de fusie ver trokken Bruinieren Van Zuiden, kort daarna nam De Koning af scheid; de lastigste opponent van de fusie met het katholieke zie kenhuis was daarmee van het to neel verdwenen. Het bindend element in de fusie proces werd Frits Sonneveld, die voor de duur van enkele jaren als algemeen directeur werd aange trokken van de Heidemïj. Sonne veld werd vorig jaar opgevolgd door Peters. Inmiddels had Vlootman wegens persoonlijke omstandigheden van het Schïe damse ziekenhuis afscheid geno men. De eerste grond is verkocht, ter Van Lier wethouder Hoogendijk zim blij. Vlaardingen Het nieuwe gronduitgiftebeleid van de ge meente Vlaardingen heeft zijn eerste vruchten afgewor pen. Gisteren zetten directeur F, Pluimers van de bv Say- bolt-van Duyn en burgemeester Fred van Lier hun hand tekening onder een contract, waarmee het chemisch labo ratorium de eerste koper werd van industriegrond aan het Scheur. Wethouder ttir Mariëtte Hoogendijk-van Holst Pel- lekaan was dolgelukkig. „Een unieke gebeurtenis." Vlaardingen Deze maand zijn bij de diensten en bedrijven van de gemeente Vlaardingen 23 jongeren op een leerling-arbeidsplaats aan de slag gegaan. Alle jongeren krijgen voor de duur van. hun opleiding een plaats in de gemeentelijke orga nisatie. De gemeente heeft met het open stellen van de leerling-arbeids plaatsen twee doelen voor ogen. Enerzijds wordt een bijdrage ge leverd aan het oplossen van het jeugd werkloosheidsprobleem, anderzijds is het goed in te passen in het kader van de besteding van herbezettingsgelden. De meeste jongeren zijn gaan werken voor energie- en water leidingbedrijven (9) en gemeen tewerken (9) Het merendeel van de jongeren is als administratief medewerker Vlaardingen Was het aan vankelijk de historische vere niging, die protesteerde tegen de sloop van het mooie viadukt aan de Binnensingel, nu zijn omwonenden boos. De helling naar het viadukt is afgegraven, maar het viadukt en de wan den zijn blijven staan. Kinde ren vinden het prachtig om daar te spelen. „Maar dat is ge vaarlijk", zeggen hun ouders D'66-raadslid Nel Kester heeft namens die ouders bij de ge meente aan de bel getrokken. De sloop moet snel verder gaan. vindt zij. Maar Vlaardin gen heeft over die werkzaam heden niets te vertellen. Daar Het viadukt is afgesloten. is het hoogheemraadschap van Delfland verantwoordelijk voor. Directeur Gerritze van gemeentewerken loofd, clat hij de zaak daar zal aankaarten. Het viadukt, dat aan het begin van deze eeuw met veel trots werd geopend, staat er ontta keld bij. Delen van het fraaie hekwerk zijn gesloopt en lig gen her en der verspreid. De bonnen van de spoorwegover gang achter het viadukt gaan nog steeds dicht als er een trein aankomt. De bellen rinkelen en de rode lampen branden. Maar nie mand zal op het idee komen om daar het spoor over de ste ken, want achter het viadukt gaapt een akehgediepie. „Als burgemeester en wethou ders in mei niet hadden besloten om verkoop van grond aan het Scheur mogelijk te maken, was Saybolt-van Duyn uit Vlaardin gen vertrokken", verzekerde Pluimers, een van de twee aan deelhouders in het bedrijf. De an dere aandeelhouder is een ameri- kaanse firma. „Die neeint geen grond in erfpacht, in Amerika begrijpen ze daar niets van." Me vrouw Hoogendijk was dus 'bui tengewoon verneugd* met de hervestiging, want het was 'haar' VVD die de verkoop van indus triegrond bepleitte. De PvdA had liever vastgehouden aan erf pacht „En dan was dit bedrijf naar Schiedam of Rotterdam verhuisd." Het was in ieder geval een histo rische gebeurtenis. Sinds het aan treden van het programcollege van PvdA en PPR in 1973 was er in Vlaardingen geen industrie- grond meer verkocht. „Maar wij moesten de concurrentie aangaan met omliggende gemeenten, die wel grond verkopen. Wij hebben vrij snel succes met die nieuwe koers", aldus wethouder Hoogen dijk. Met een lachje naar Plui mers voegde zij daar aan toe: „Maar, het is met de heren ook snel zaken doen." Zij noemde Say bolt-van Duyn, dat honderd vijftig mensen in dienst heeft en een jaarlijkse omzet van onge veer 35 miljoen gulden haalt, „een béd rijf met cachet een be drijf met toekomstwaarde." Na de verkoop van het terrein van ruim zevenduizend vierkan te meter aan het Vlaardingse la boratorium. een transactie waar mee ongeveer negen ton is ge moeid. blijft er op industrieter rein het Scheur nog 13 hectare uit te* geven. De firma, die elf doch terondernemingen heeft in West- Europa en Noord-Afrika, hoopt begin volgend jaar met de bouw te kunnen beginnen. Algemeen directeur Pluimers be loonde voor het snelle zaken doen de burgemeester met een stropdas en wethouder Hoogen dijk met een sjaaltje. De wethou der was er wat gelukkig mee. „Een heel mooie, bescheiden sjaal. Daar kan ik mee gezien worden, al staat er dan reclame op..." En zij deed het sjaaltje on middellijk om. Schiedam De openbare biblio theek in Schiedam vat haar taak bijzonder ruim op. Dat blijkt uit het programma voor de landelij ke bibliotheekdag. waarvoor za terdag 28 september in De Blau we Brug het officiële startsein wordt gegeven. Die dag wordt in het wijkcentrum ondermeer de Bibliotheekprijs '85 uitgereikt. Die zal worden toegekend aan de openbare bibliotheek die volgens een deskundige jury met het meeste succes een samenwer kingsproject met een plaatselijke instelling heeft opgezet. De ruime interpretatie blijkt uit een aantal programma-onderde len: brooddeegfiguren maken (hoofdbibliotheek), een expositie van Schïedamse amateurschil ders (filiaal Noord), de verkiezing van het best verzorgde huisdier van Schiedam (filiaal Zuid) en een informatiestand van de Hart stichting (filiaal Oost). Daarnaast speelt de bibliotheek ook in op de taakuitbreiding die in de loop van de laatste decennia heeft plaatsgevonden. Een biblio theek is allang niet meer uitslui tend bedoeld als 'uitleenwinkel' voor boeken. Dat zal bijvoorbeeld worden onderstreept met de computerexpositie en de stri pruilbeurs in filiaal Noord. Ook de bijdrage van de fonotheek {vi deoclips en introduktie van com pactdiscs) aan de bïbliotheekdag past binnen die ruimere taakom schrijving. Aangezien de dag voor Schiedam tevens de viering van het 65-jarig jubileum betekent, wordt er ook aan de geschiedenis ruimschoots aandacht besteed. Zo is er een boekje over 65 jaar bibliotheek in Schiedam gemaakt. In het filiaal Nieuwland is de expositie 'Verle- den-heden-toekomst' over de^ ontwikkelingen van het biblio-T theekwezen te zien. De jeugdbi-* bliotheek exposeert gedurende- een maand speelgoed en oude kinderboeken. De Oten Sienver- kleedwedstrijd, die die dag om drie uur resulteert in een optocht door de stad, is ongetwijfeld ook bedoeld als een knipoog naar het verleden. Schiedam Drie van de negen dagen, dat in Schiedam de Bran derefeesten worden gehouden, zal het publiek op straat er niets van merken. Dan spelen de acti viteiten zich namelijk binnen af, achter cafémuren. Alleen aan de kermis is zondag 22, maandag 23 en dinsdag 24 september van twee tot twaalf uur te zien, dat Schiedam in een lichte feesistem- ni ing begint te geraken, Is het organiserend comité Bran derefeesten nu niet bang, dat als er naar feestelijke activiteiten ge zocht moet worden, het publiek dan de dagen erna wegblijft? In Vlaardingen zijn de reglementen rond het Haring- en Bierfeest im mers dat er geen activiteiten bin nen mogen worden gehouden, omdat daarmee de drukte van de Schiedam Weet waar u op 27 september aan begint, want het is die vrijdag gevaarlijk voor marktbezoekers. Vlakbij de ver trouwde kiemen in de Lange Kerkstraat staan 32 kooplui van het meest geslepen soort; het zijn standwerkers die meedoen aan het nationaal concours, dat dit jaar in Schiedam wordt gehou den. De coördinatie is in handen van marktöpzichter J.van Meel cm voorlichter Man Dingenouts van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS). De toelichting van de ONS op het programma voor de 27e doet al gauw het ver moeden rijzen, dat Dingenouts zelf voor standwerker studeert. Over gratis en doldwaas cabaret heeft hij het, waarbij alle registers van originaliteit, welsprekend heid en overtuigingskracht wor den opengetrokken. „Als ware marktharlekijnen Schiedam Inbrekers hebben gisteren op klaarlichte dag een videorecorder en een klein geld bedrag uit een woning aan de Rembrandtlaan gestolen. Men kon via de niet afgesloten achter deur gemakkelijk naar binnen komen. De bewoners hadden de .woning slechts voor een half uur onbeheerd achtergelaten. Op de Vlaardingerdijk werden uit een woning girobetaalkaarten en enkele honderden guldens meegenomen. Daar kwam men binnen via een balkondeur. Van een woning aan het Lisztplein werd de voordeur geforceerd waarna het hele pand werd door zocht De bewoners raakten di versesieraden kwijt Uit twee auto's die geparkeerd stonden aan de Horvathweg zijn radio-cassetterecorders gestolen. De inbrekers bedienden zich niet bepaald van verfijnde technie ken om binnen te komen: met straatklinkers werden enkele ruitjes vernield. Op bijna identie ke wijze werd een autoinbraak aan de Buitenhavenweg uitge voerd. Ook daar werd de radio- cassetterecorder gestolen. gaan de standwerkers speculeren op de koop- en goklust van hun gehoor," aldus Dingenouts. „Een goede standwerker verkoopt zijn verhaal; zijn artikel geeft hij bij wij2e van spreken cadeau". En dat is dus het gevaarlijke. Er komen na zo'n evenemtn altijd weer mensen thuis met groente schaven, autopoets, gooehelkaar- ten en haarkrullers die zij hele maal niet van plan waren te ko pen. Brandersf eesten Het nationaal standwerkerscon cours wordt niet zomaar in Schie dam gehouden. Er zijn drie rede nen voor. Het valt om te begin nen samen met de tiende keer, dat Schiedam een plaatselijke standwerkwedstrijd organiseert. De eerste keer was in 1975, toen de stad 700jaar bestond. Bovendien is de markt in Schie- dom-Centrum jarig: zij bestaat 35 jaar. De derde reden is de meest bekende. Schiedam organiseert voor het eerst de Brandersfees ten, een negen dagen durend spektakel in de binnenstad, en de standwerkers vormen één van de vele programmapunten waar pu bliek bij verwacht wordt. Omdat het deze keer een natio naal concours betreft, zitten er met alleen Schiedammers in de jury. maar is er naast deze folklo re ook een stuk deskundigheid van buiten gehaald. Juryvoorzit ter is J.Willerose van de Centrale "Vereniging voor de Ambulante Handel, o organisatie van marktkooplieden. Bekendste ju rylid is Wim Borsboom, hoofd van Tros-Aktua (radio) en pre sentator van het tv-consuroen- ten programma Kieskeurig. Ook een 'kenner' is Ivo Janvier van het bureau De Kermisgids. Externe deskundigen zijn voorts de dames H.Voets, marktmeester mNieuwegein, en C.Cramer- Keyzer, chef algemene zaken in Sc hagen, de NoordhoUandse ge meente waar men over veel marktervaring beschikt. De Schïedamse juryleden zijn Chris Coppens namens de Hoog straat-winkeliers, gemeente raadsleden Els HeUwig (CDA) en Annie Renskers (VVD), de nes tor van de regionale journalistiek Ruud van Houwelingen en me vrouw H. Smits-Borgers van de stichting Huishoudelijke Voor lichting. Heinde en ver ONS-direeteur Jaap van Willi gen en marktmeester P.Hendriks ontvangen de standwerkers en de juryleden 's ochtends om half negen in het stadhuis, waar de standplaatsen toegewezen wor den. De twee juryronden rijn van haif elf tot kwart over twaalf en van kwart voor twee tothalf vier, dat zijn daarom voor het publiek de aardigste tijdstippen om er ook iets van te zien. De prijsuitreiking is rond half vijf door burgemees ter Schee res in zaal Beatrix. Opvallend in de Ujsx van 32 deel nemers is dat geen enkeie stand werker uit Zuid-Holland komt Er komen er vier uit Lelystad en vier uit Amsterdam, twee uit Alkmaar en de rest uit kleinere plaatsen. Ze komen dus letterlijk van hemde en ver. Onder hen bevindt zich de parmenverkoper J.Huizmg uit Erica, die vorig jaar Nederlands kampioen werd. De vreemdste artikelen, die aan de man worden gebracht, zijn Belgi sche spekken en stofzuigermond jes, hoewel dweilen, gerookte pa ling en vlekkenzeep ook wel in het oog springende koopwaren zijn. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INfORMATIEOVEB FILMS. MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSmES EN EEN COMPLETE AGENDA straat wordt gehaald, hetgeen het feest minder cachet geeft. Woordvoerder Gus Schram van het Schïedamse comité ant woordt met merkbaar venijn: „Wij zijn het Haring- en Bierfeest niet." Na ampele overwegingen voegt hij eraan toe: „Welnee, ik denk dat het wel meevalt. Zolang hoeven de mensen op die drie da gen niet te zoeken naar festivitei ten. Als maar genoegzaam be kend wordt gemaakt, waar de ge beurtenissen zich afspelen." Ook denkt Schram dat de feeste lijkheden vóór de 22e en na de 24e zoveel te bieden hebben, dat het publiek echt niet wegblijft omdat er drie dagen wat in cafés te doen is geweest Wat zijn dan die elementen van de Brandersfeesten, die zich in dé cafés afspelen? Aanstaande zon-* dag zijn er "s middags van twee tot zes uur in verschillende hore- cabeth ,jven biertapwedstrijden. Normaal gesproken doen sommi ge cafés dat wel vaker, maar dan altijd solitair. Nu wordt het een heel Schiedams biertaptoemooi, waarvan de finale maandag avond om negen uur plaatsvindt in Lion d'Or. Dinsdag beperkenv de Brandersfeesten zich tot wed strijden tafelvoetbal, die in De Pul en Ondersteboven aan de Hoogstraat worden gehouden. In Vlaardingen zijn de meningen over de Brandersfeesten ver deeld. Dertien jaar heeft de orga nisatie ervaring met het Haring en Bierfeest en men is bereid de Schiedammers bij hun eerste feest het voordeel van de twijfel te geven en een faire kans te bie den, alvorens kanttekeningen te maken bij de prille organisatie. - Een enkeling reageert scherpen „Ze zullen nog veel moeten leren; In Vlaardingen houden wij vast aan het motto: alles buiten, op straat, want daar lopen de men sen. Niets binnen, omdat véél mensen eenvoudig niet in cafés willen komen, en het Haring- en Bierfeest is tenslotte een familie feest" Het comitélid heeft ook de in druk dat de Brandersfeesten uit gesmeerd worden over te veel dagen, maar daarentegen ziet hij het als een interessant experi ment „We zien weL En voor Schiedam hoop ik toch dat ze er veel lol aan beleven."* y.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1