Commissie dreigt: wij stoppen ermee Wereldbekend aroma in goud nu ook Wat is er fout gegaan Alles mmmm Staatssecretarissen in sporthal Margriet Bulva: Haast maken met weg tussen Emaus en Voorstraat 'Geef jongeren iets om handen' Moeilijke diefstal 10 DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT 4 NIEUWE WATERWEG CDURANI fitswasga Wie bezorgde Vlaardingen goede naam Dammen op Dam met Wiersma Inbraken in auto's Pijpen gestolen Tien arrestaties busbaan- rellen Kinderen met kapmes bedreigd St!i8§8l 'm/Mï m Installatie Raad Beroepenmanifestaties Reijnhout wil nu eens antwoord DRIE JAAR GEH ARREWAR OVER LUCIFERSDOOSJE Koningshof week gratis DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1985 Vlaardingen Met spanning zien veel Vlaardingers uit naar dinsdag 24 september: dan wordt 1s avonds in de kantine van het Toeleveringsbedrijf Vlaardingen aan de G. Stephensonweg be kend gemaakt wie de Vlaarding- se Promotie Prijs heeft gewon nen. De prijs bestaat uit duizend gul den en een wisselplaquette werd door de Kamer van Koop handel ingesteld in 1973, toen de stad Vlaardingen 700 jaar be stond. Een jury onder voorzitter schap van burgemeester Van Lier bepaalt welke instelling, welk bedrijf of welke persoon de naam Vlaardingen het meest hooghield. Drie jaar geleden wonnen Bassie en Adriaan, twee jaar geleden Havenbedrijf Vlaardingen-Oost en vorig jaar Jan Anderson van het gelijknamig streekmuseum. Schiedam - Huis-, tuin- en keu kendammers opgelet Volgende week is er een unieke kans om het op te nemen tegen niemand minder dan oud-wereldkam pioen Harm Wiersma. De Friese grootmeester zal het in het kader van de eerste Brandersfeesten in een simultaanpartij opnemen te gen een slordige 35 tegenstan ders. Plaats van handeling is (heel toe passelijk) de Dam. Geïnteresseer den wordt door de winkeliers vereniging geadviseerd tijdig te reserveren bij banketbakkerij Scheffers, telefoon 739000. De 35 dam tafels zullen die dag tussen de diverse braderiestandjes staan 'De oproep van de winkeliersver-, •eniging om mee te doen, is in een ontwapenende zin gegoten: „Dammen kan iedereen, daarom is dit een unieke kans het eens te gen een grootmeester op te ne men." Vlaardingen Uit een auto die 'geparkeerd stond op de Klap- 1 roosstraat is een radio-cassettere- 'corder ter waarde van 2.000 gul- 'den gestolen. Het portierslot 'werd geforceerd. Op identieke wijze werd een auto onder han dden genomen die op de Lepelaar- Isingel stond. Daar bedroeg de ,buit een autoradio met boxen, ■twee zonnebrillen en autopapie- Vlaardingen Vanaf een op slagterrein aan de Koningin Wil- helminahaven is een partij roest- vrijstaien pijpen met een geza- menlijke waarde van ongeveer 9.000 gulden gestolen. De dieven verschaften zich toegang door het hek rond het terrein te vernielen. Schiedam/Vlaardingen Het leek er de laatste dagen even op, dat de jaarlijks terug kerende busbaanrellen tussen groepen Vlaardingse en Schie- damse jongeren althans voor dit jaar verleden tijd waren. Dat bleek schijn. De Schie- damse politie arresteerde gis- Een aangehouden rel schopper wordt weggeleid. teravond tien stadsgenoten, in leeftijd vaderend van 14 tot 22 jaar. De politie ging tot die reeks ar restaties over, nadat omwo nenden van voornamelijk de Smetanalaan in Schiedam bij het bureau geklaagd hadden over jongeren, die met stenen gooiden. Volgens de politie bleef het daarbij. Er zou nie mand gewond zijn geraakt, terwijl er evenmin vernielin gen werden, aangericht De arrestanten mochten, na op het politiebureau een repri mande in ontvangst te hebben genomen, weer naar huis. Vlaardingen Waar de buurt huizen in Vlaardingen al jaren op hebben aangedrongen, dreigt de commissie democratische plan ning nu zelf te doen. De commissie, die na inspraak de subsidies in de sociaal-culturele hoek en het welzijnswerk ver- VlaardingenEen 38-jarige Vlaardinger heeft gisteren even voor zes uur een aantal kinderen bedreigd en is hen vervolgens met een kap mes achterna gegaan. Dat gebeurde op de Groen van Prinstererstraat. De kinderen waren zich van geen kwaad bewust. Nadat de politie de :man had ingerekend bleek dat hij te diep in het glaasje had gekeken. De man is voor bedreiging ingesloten. □LVAKSm /inrr- VÓllM deelt, staakt haar werk als de ge meente haar plannen tot reorga nisatie niet intrekt „Dan moet u ons maar met onmiddellijke in gang ontslag verlenen", schrijft Gerda Visser namens de commis sie aan B en W. De CDP denkt dat zij haar ge loofwaardigheid verliest als de plannen van burgemeester en wethouders doorgaan. Het gemeentebestuur wil de on dersteunende ambtenaren, het bureau voor democratische plan ning, die nu nog een aparte posi tie hebben, opnemen in de stad huisorganisatie. Dat zal de ver houding tussen de commissie en de clubs die om subsidie aanklop pen er niet beter op maken, ver onderstelt de CDP. Maar het gemeentebestuur peinst er niet over de ambtenaren hun aparte status te laten behouden, „Dat geeft maar onduidelijk heid", zeggen B en W. In de wandelgangen van het stadhuis circuleert al geruime tijd een andere reden. Het feit dat een aantal ambtenaren binnen het gebouw een eigen winkeltje heeft zou op de afdeling maat schappelijk welzijn van de ge meente veel kwaad bloed hebben gezet. De CDP heeft de secretarie-amb tenaren er al vaak van beschul digd, dat zij werk zouden afne men van 'haar' bureau. Burge meester en wethouders zouden hebben nagelaten daar iets aan te doen De comnn^it en W tot 8 oktober de tijd gegeven om een bsluit te nemen. De commissiele den, uitgezonderd CPN'er Jan Vons, vinden dat het bureau juist meer werk moet krijgen. Zij denken aan een grote 'wel zijnsdienst'. Als daar niet over te praten valt, legt de commissie het bijltje erbij neer. Staatssecretarissen werkgelegenheid) zullen morgenmid dag in de Schiedamse sporthal Margriet Schiedam drsNJl Ginjaar-Maas (onderwijs en- wetenschappen) en mrA. Kappeijne de^Nederlandse RaadBeroepenraani- van de Coppello (sociale zaken en festaties installeren. Deze raad komt er, nadat enige tijd ge leden het Nederlands comité voor na tionale en internationale beroepenma nifestaties besprekingen startte met het overlegorgaan van informatiebeurzen voorstudie- en beroepskeuze. Beoogd werd een structuur tot stand te brengen, waarin landelijk tot een ge coördineerd stelsel van periodieke re gionale beroepenmanifestaues kon worden gekomen, liefst onder één koe pel. Dat is met de installatie van de raad door de twee staatssecretarissen ge slaagd. Voorzitter is A.Lenderink, die vrijdag in de Margriethal een rondgang zal verzorgen over de manifestatie Weg wijzer. Zuid: 'SSSW, geef bezit aan gemeente' Schiedam De ruim vier duizend woningen van de SSSW moeten allemaal aan de gemeente Schiedam wor den overgedragen, vindt de werkgroep huur en renova tie van. de bewonersvereni ging Schiedam-Zuid. „De SSSW wankelt", schrijft de werkgroep in het gisteren verschenen verenigings- "bfad."'" Eveneens gisteren heeft D'66- raadslid Adri Reijnhout een brief geschreven aan B en W, waarin hij vraagt waar de antwoorden blijven op de schriftelijke vragen, die hij samen met Klein Links al op 9 mei stelde. Op 7 juni deelde het college mee dat het wat lan ger ging duren, hetgeen Reijn hout kan billijken, maar daarna hoorde hij er helemaal niets meer van. Hij vraagt nu spoed om aan onduidelijkheid en onzekerheid bij veel huurder* en werknemers van de SSSW een einde te ma ken. De stichting Samenwerkende Schiedamse Woningcorporaties, zoals de SSSW voluit heet, wordt al twee jaar geplaagd door proble men, eerst tengevolge van wan beleid waarin aannemers werden bevoordeeld en huurders bena deeld, later omdat bleek dat van de vijf aangesloten woningbouw verenigingen er enkele noodlij dend begonnen te worden of reeds waren. „Gevolg zal zijn", schrijft de vakgroep in Schie- dam-Zuid, „dat het onderhoud aan de woningen drastisch zal moeten worden verminderd Aan tocht, vocht en gehorigheid zal in de toekomst minder wor den gedaan, vreest men. Schiedam-Zuid acht de gemeente mede verantwoordelijk, omdat die onvoldoende toezicht heeft gehouden op de SSSW. Daarom pleit Zuid voor de oplossing, dat ae SSSW met het Gemeentelijk Wornngbcheer 'fusioneert'. Het begrip fusie wordt niet letterlijk genomen: verderop in het artikel staat dat de SSSW eenvoudig haar gehele wcningbezU aan de gemeente Schiedam zou moeten overdragen. De gemeente draait in dat geval op voor alle financiële conse quenties wat in de miljoenen guldens kan lopen maar dat wordt in Zuid gezien als de prijs die voor het slechte gemeentelijk- toezicht moet worden betaald. „De gemeente is er mede oorzaak van, dat de SSSW zulke tekorten heeft Sociale verhuurders zijn verplicht door nieuwbouw het onderhoud van oudbouw te fi nancieren. Dus als er te weinig nieuwbouw is, gaat de zaak fail liet De gemeente heeft de laatste jaren bijna geen nieuwe wonin gen aan de SSSW overgedragen, maar in eigen beheer gehouden. Dat is ook duidelijk te zien aan de gigantische bedrïjfsreserve van het Gemeentelijk Woningbe- heer", aldus de werkgroep in Schiedam-Zuid. Vlaardingen Terwijl het onrustig blijft rond de woning van Bas Goudriaan (de wethouder werd behalve met ingegooide ruiten ook gecon fronteerd met rotte vis voor zijn deur en een aan tal bedreigende telefoontjes), heeft WD-raads- lid Jan Bulva de situatie rond de_ Voorst raaien Plein Emaus aangegrepen voor vijf schriftelijke vragen aan B en W. Bulva heeft met eigen ogen aanschouwd, dat er amper wordt gewerkt aan een nieuwe verbin dingsweg tussen de Voorstraat en Emaus. Hij vindt echter dat dit karwei een hoge prioriteit hoort te hebben, zeker nu de Voorstraat vanaf de Schiedamsedijk zelfs voor fietsers en voetgan gers niet meer bereikbaar is. Volgens Bulva is er een gevaarlijke situatie ont staan, „het is onmogelijk er zonder gevaar te lo pen"), omdat *s nachts verlichting ontbreekt en overdag kabels en leidingen de weg versperren. Met een kinderwagen kom je er al helemaal met meer door, zegt Bul va- Snel moet de overlast voor winkelend publiek en bewoners verholpen worden, en hij vraagt B en W daaraan te werken. Hij pleit voor openstel- ling van de weg tussen Plein Emaus en het Bur gemeester De Bordesplein voor fietsers. De laatste vraag van de WD'er is voor een gé- meenteraadslid nogal ongebruikelijk: hij wil we ten welke beroepsmogelijkheden en schaderege ling van toepassing zijn voor bewoners en win keliers in verband met de afsluiting van Plein Emaus en de Voorstraat en gedurende het werk. Een overzicht van de situatie rond de Voorstraat, gezien vanaf de Schiedamse dijk. Op de achtergrond Plein Emaus. üssi® Vlaardingen Bas Goudriaan houdt een lucifersdoosje Dmhoog, „Kyk, dit is het verschil waar wij over praten." De Vlaardingse wethouder heeft schoon genoeg van het al driejaar slepende con flict over het te hoge schuurtje van VVD-raadslid Jan van He- mert aan de Mozartlaan, „Als er iets in dè geschiedenis van de ge meente Vlaardingen grondig is misgegaan, dan is het dit wel", verzucht hij. Dat moet u dan maar naar buiten brengen, dan worden andere mensen er ook wijzer van. vindt C. de Vries, die in 1982 bezwaar maakte en de zaak uitvocht tot aan de Kroon. „Dat zou pas flink zijn. Want nu schaam ik mij voor wat er in uw en mijn stad is ge beurd." De gemeente heeft De Vries ver ontschuldigingen aangeboden, wil een brief met excuses schrij ven, het op peil brengen van het schuurtje voor haar rekening ne men, maar dat is de bewoner van de Valenusstraat niet meer ge noeg. „Ik praat niet over bouw of afbraak, ik praat over iets wat mij SchiedamDe overlast, die jon geren de afgelopen maand heb ben veroorzaakt in de omgeving van de Heilig Hartkerk, is_ vol gens de bewonersvereniging Schiedam-Zuid te wijten geweest aan het feit dat de gemeente in die periode clubhuis De Dijk van een nieuw dak voorzag. Bovendien was jongerenwerker Kees te Gussinklo met vakantie. Maar, zegt het bestuur van de be wonersvereniging. „Vanzelfspre kend kan het nooit de enige re den zijn, waarom de jongeren zo'n bron van overlast zijn. Het is een feit dat er eigenlijk voor jongeren weinig te doen is 's avonds. En thuis blijven vinden ze ook niet leuk." Daarom vraagt het bestuur aan de wijkbewoners, of hier sugge sties bestaan om de schaloze jon geren ietsom handen te geven. „Liefst geen suggesties dal die en die, ergens ver weg, er wat aan moet doen. Nee, graag gewoon ideeën die we met elkaar in Zuid kunnen uitvoeren", aldus de be wonersvereniging. is overkomen en wat ook andere Vlaardingers kan overkomen. Zoals ik behandeld ben: Ik heb nog nooit zoveel brutaliteit bij el kaar meegemaakt." „Wat is er nu iout gegaan bij de aanvraag van de bouwvergun ning? Alles", stelt het hoofd van bouw- en woningtoezicht Mole naar simpel Toen De Vries be zwaar maakte was de schuur van Van Hemert al bijna klaar. De bouwvergunning was er nog niet, maar de architect was maar vast begonnen, „omdat er dat jaar wemig werk te beleven was." Het bouwwerkje was twintig centimeter hoger dan volgens de bouwverordening was toege staan. Die twintig centimeter werd eraf gehaald, maar toen bleek dat de gemeente verkeerd had gemeten en was de schuur plotseling toch v. eer 6V% centime ter te hoog. Pinkdikte 'Wij spreken dan over een hoogte van nauwelijks meer dan die van een luciferdoosje', staat in de ambtelijke stukken, /oor vijf van die centimeters heeft de ge meente inmiddels ontheffing verleend, dus rest er ]5 millime ter. 'Of wel een pinkdikte', schrij ven de ambtenaren. „De gemeente kan mij dwingen die eraf te halen, maar de kosten daarvan staan in geen verhou ding tot de verbetering van het uitzicht, die de heer De Vries daardoor krijgt", aldus Van He mert. Bemiddeling van de ge meente heeft de partijen geen stap nader tot elkaar gebracht. De Vries heeft met verschillende ambtenaren en met de commissie bezwaarschriften bijna uitslui tend slechte ervaringen gehad. „Ja, en dan verhes je als burger natuurlijk je vertrouwen in het bestuur"zegt Kees van der Wmdt, fractievoorzitter van de PvdA, begrijpend. En zijn SP- collega Poppe heeft het ook al over 'de burger„Zo zie je wat er gebeurt als je als burger in Vlaar dingen je recht wilt halen", is zijn conclusie. „Op een vriendelijk bnefje zit ik niet te wachten", zegt De Vries Hij houdt de wethouder voor, dat deze daarmee in zo'n geval ook geen genoegen zou neme n Maar Goudriaan is met van plan verder te gaan. „Dan manoeu vreert u ons in een onmogelijke positie. U kunt een brief krijgen." Schiedam Dieven hebben zich heel wat moeite getroost om een dure personenauto van rond 30,000 gulden, die stond geparkeerd op een omheind terrein aan de Gusto weg, te bemachtigen Hun moeite werd uiteindelijk wei beloond. Met een andere auto werd eerst een hek opengeramd, blijkt uit de re constructie die de politie van de diefstal heeft gemaakt Vervolgens werd van het hek bij de uitgang het hangslot vernield. Om het terrein te kunnen verlaten moest er tenslotte voor worden gezorgd dat de auto over een groot gat vlakbij de uitgang kon worden geloodst. Met behulp van planken Tukte het de dieven een provisorische brug aan te leggen. Maassluis Verenigingen kun nen in de herfstvakantie gratis gebruik maken van de zalen van ontmoetingscentrum Koningshof aan de Ui verlaan in Maassluis. Met die actie viert het centrum bet tienjarig bestaan. Met een grote ruilbeurs in de hal en de grote zaal wordt op 12 okto ber de feestweek geopend. De rest van de week" kunnen de Maassluise verenigingen het pro gramma zelf invullen. Vast staat al, dat de gemeentebibliotheek die week een schrijversavond be legt en dat er een bridge- en kla- veijastoemooi worden gehouden. Voor de kinderen zijn er 's mid dags voorstellingen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1