De Palmboom wordt weer echte molen Bgfa Bondsspaarbanken onderzoeken fusie mmm bibbusi VEERDIENST VOORLOPIG GEWAARBORGD Standwerkers aan de slag 'Gemeente komt afspraken niet na' SGHKIAiSCHECBUlANl IHIf WATMG CaUBflil 'Eigen gezicht behouden9 mm Burgemeester Scheeres voorstander van restauratie Beroep gewonnen Éi Niet trouwen na de kerst Illegale banden Tasjesroof Broersveld onder handen Avalance in training Hekken gstolen Auto in brand B en W nu naar Mathenesse en Spaanse Polder Inbreker vlucht Van der Louw bij Schiemond □WATERWEG VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1985 Repionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 352056, 350557 - sportredactie: 345209. Schiedam De halve molen De Palmboom is nog ste vig genoeg om weer opgetuigd te worden tot een vol waardige, rendabel draaiende molen. En inderdaad lo pen er in Schiedam mensen met plannen rond om het molenstompje aan de Noordvest in de oude functie te herstellen. Over het kapitaal, dat voor restauratie be nodigd zal zijn, moet evenwel nog het nodige overleg plaatsvinden. Burgemeester Reinier Scheeres, vurig pleitbezorger van een toeristisch aantrek kelijke Jeneverstad, verried onlangs al tussen neus en lip pen door dat De Palmboom best opgeknapt zou mogen worden. Hij zei dat tijdens een plechtigheid bij distil leerderij De Kuyper aan de Buitenhavenweg. Weinigen begrepen op dat moment dat Scheeres serieus was: er zijn inmiddels metin gen verricht. En daaruit blijkt dat het fundament van De Palmboom nog ruim schoots toelaat dat er een we deropbouw plaatsvindt, bo vendien blijkt dat ondanks de nabijheid van de Bols-silo er een gunstige ligging is ten opzichte van de meest heer sende windrichting. De Palmboom zal na restau ratie Schiedams vijfde molen zijn, die weer in bedrijf kan worden genomen. Alle ande re vier zijn in de loop van de afgelopen elf jaar grondig opgeknapt en in beheer on dergebracht bij stichting De Schiedamse Molens. Hoop In het verleden is er aan gedacht om deze stichting te dopen tot De Vier Schiedamse Molens, maar daar werd van afgezien. Toen al moet de hoop hebben bestaan dat De Palmboom ooit nog eens zou gaan draaien en dan had de stichting van naam moeten ver anderen. Of het ooit zou lukken, wist men niet; de onderhandelin gen met eigenaar Pomp-Fontijne moesten nog worden geopend Inmiddels breekt het licht door en ziet het ernaar uit dat De Palmboom over enige tijd kan gaan meetellen. Daarmee wordt meteen de geïsoleerd liggende hoek, waar distilleerderij Dirk zwager staat, meer bij het stads beeld betrokken. En daar blijft het dan niet bij, wat Schiedams hernieuwde aandacht voor haar jenevemaam en -faam aangaat, maar die plannen worden nog door een waas van geheimzinnig heid omgeven. Producenten In het Stedelijk Museum van Schiedam kwamen gisteren tal rijke vertegenwoordigers van de nationale jeneverproducenten bijeen om problemen in hun be drijfstak te bespreken. Ook in dit geval was voor Schiedam geko zen vanwege het brandersverle den en uiteraard was gekozen voor één van de dagen dat Schie dam zijn Brandersfeesten houdt. Als de feestelijkheden voorbij zijn, zal Schiedam zijn reputatie van Jeneverstad meer benadrukt hebben. Vandaar dat, om in die stijl te blijven, het Anthonisgilde voor een loetje zorgt Dinsdag 1 oktober om zeven uur 's avonds staat het Zakkendragershuiqe open voor belangstellenden, want filmer Jan Schaper, molen- coördinator Jos Gunneweg, buurtbewoner Jan Hagendoorn en Hans en Wim de Vette vieren er de oprichting van hun vereni ging. Het Anthonisgilde, com pleet met deken en hoofdlieden, staat ten doel historische activi teiten nog eens in de actualiteit te plaatsen. Zo zijn er op de eerste oktober smakkende zakkendra gers, die vervolgens honderd ba len meel van de Echte Bakkers naar 'hongerend' Leiden zullen vervoeren. Startplaats is molen De Vrijheid. Na acht uur wordt er een Polygoon-filmpje over oud Schiedam vertoond. Onder meer wordt voorgelezen uit 'Het le vend verleden van Schiedam' van oud-RN-redacteur Gerard Lutke Meijer. Volgend jaar vindt in het Passa getheater een symposium plaats over de relatie alcohol en gezond heid, Sprekers zijn onder ande ren Pierre Janssen en de Rotter damse criminoloog Hoefnagels. Palmboom is nog stevig genoeg om opgetuigd te worden tot een molen zoals De Noord, op de achtergrond. Vlaardingen De drie kapi teins en drie matrozen van veerboot De Kaag, die de verbinding over de Nieuwe Maas tussen Vlaardingen en Pernïs onderhoudt, krijgen naar alle waarschijnlijkheid op 1 oktober een vaste be trekking. Het arbeidsbureau heeft in over leg tussen de exploiterende stich ting en de subsidiegevers bijzon der positief gereageerd op de plannen van de stichting en lijkt bereid tot begin 1987 een over bruggingssubsidie te geven om de toekomst van De Kaag veilig te stellen. De besprekingen zijn nog gaande. De gemeente Vlaardingen heeft met een zucht van verlichting dat goede nieuws aangehoord. De be stuurders waren al bang, dat de stichting Veerdienst Nieuwe Maas een beroep zou doen op steun van de gemeente, die vindt dat zij daarvoor veel te krap bij kas zit „Nu krijgen wij de tijd oiu er nog eens over na te denken", zegt verkeersdeskundige Roel Blom. Vlaardingen had zelfs al een afwijzing gestuurd op het subsidieverzoek. „En wij hebben nota bene nog helemaal geen verzoek ingediend", zegt voorzit ter Rob Wark van de stichting. Een tikkeltje voorbarig was het besluit van de gemeente dus wel. De ENFB heeft er al geschrok ken op gereageerd. Die bond wijst in een brief op het belang van de oeververbinding, niet al leen voor het woon-werkver- keer, maar ook voor de bereik baarheid van de recreatiegebie den aan de Oude Maas en op het westelijk deel van Voorne-Put- ten. Bovendien, schrijft de bond, vormt het veer een schakel in de lange-afstandroute Noordzee- Middellandse Zee. Fietsers die die monsterreïs ondernemen kunnen dankzij De Kaag buiten de stad Rotterdam blijven. „Voortzetting van de veerdienst moet gewaarborgd worden", vindt de ENFB. Vlaardingen schreef, dat de stich ting niet moest rekenen op subsi die, na de presentatie van het drie-verenplan. De stichting Nieuwe Maas wil ook de exploi tatie van twee Rotterdamse veer diensten onder haar beheer ne men. Omdat dan voor de drie diensten maar één reserveboot en één administratief lichaam nodig is, zou dat plan een aan zienlijke besparing betekenen. Het GAB ziet positieve kanten aan het plan. „Dat gaan wij dus verder uitwerken", zegt Wark. Vlaardingen Een langgekoes terde wens van de stichting Nieu we Maas gaat in vervulling. Bin nenkort wordt hij de afvaart- plaats van veerboot De Kaag aan de Weslhavenkade in Vlaardin gen een verplaatsbaar gebouwtje geplaatst De stichting heeft het beroep tegen de afwijzing van het Koningin Julianafonds gewon nen en mag nu rekenen op subsi die. In het kantoortje wil de Nieuwe Maas de administratie van het veer onderbrengen. Bo vendien zou de dienst eindelijk telefonisch bereikbaar worden m Schroevedraaiers zijn toch van die reuze handige dingen. Wat je er allemaal niet mee kunt doen! Veel meer dan schroeven draaien, legde standwerker Poelman uit Erica vanoch tend uit aan een grote groep van marktbe- zoekers in Schiedam. Daar ging het nationaal standwerkersconcours van start, met meer dan dertig deelnemers uit heel Nederland: al lemaal kampioenen, allemaal ergens wel een eerste prijs gewonnen. Vanmiddag maakt burgemeester Scheeres bekend, wie zich na tionaal kampioen mag noemen. Schiedam Er wordt, vaak om belastingtechnische rede nen, meestal druk getrouwd aan het eind van het jaar. De gemeente Schiedam waarschuwt er alvast maar voor, dat de burgerlijke stand en de rest van de gemeentesecretarie tussen kerst en nieuwjaarsdag gesloten zijn; het voltallige personeel heeft die dagen vrij. Er kunnen daarom van 21 december tot en met 1 januari geen huwelijken worden voltrokken in de Jeneverstad. ADVERTENTIE Vlaardingen 126 Illegale vide obanden nam de politié gister middag in beslag bij een video theek aan de dr wiardt Beck- mansingel. Bij de inval waren medewerkers van de Buma/S- temra aanwezig. Tegen de eige naar is proces-verbaal opge maakt Vlaardingen Een jongen op een fiets hef :t gistermiddag op de Fazantlaan in Vlaardingen een 74-jarige vrouw de tas uit de hand gerukt. De vrouw liep op het trot toir. Diezelfde middag probeerde een trimmer op het voetpad tussen Frederik Hendrikiaan en Stad houderslaan de tas van een 61-ja rige vrouw te stélen. De vrouw hield de tas echter stevig vast en de trimmer gaf zijn poging op. Schiedam/Vlaardingen „Natuurlijk willen we ons gezicht als plaatselijke bank behouden. Ik denk ook niet dat daar veel verandering in komt. Er zijn alleen een paar dingen waar je samen meer mee kan bereiken." Directeur Klaas van de Geest van de Schiedamse Bondsspaarbank wimpelt meteen iedere gedachte weg, dat de Bondsspaarbank zijn lokale bindingen gaat opoffe ren aan de door de Neder landse Bank verlangde sch aa3 ver gr oti ng. Toch zal er over twee of drie jaar sprake zijn van één bondsspaarbank voor Schie dam, Vlaardingen en het Westland. Nadelen aan die fusie zijn er volgens Van de Geest niet, wel voordelen. „Hier in Schiedam hebben we bijvoorbeeld "nooit zoveel aan effecten kunnen doen. Daar hebben we de gespecia liseerde know-how niet yoor. Met ons drieën kunnen wij zo'n specialist aantrekken. Hetzelfde geldt voor assuran ties of hypotheken." Personeel Voor de klanten van de drie banken zal de op handen zijnde fusie nauwelijks merkbaar zijn. Hooguit in de door Van de Geest genoemde know-how. De kantoren blij ven waar ze zijn, houden de zelfde naam en het publici- teitsbeleid blijft in eigen handen. Schiedam telt negen vestigingen, Vlaardingen ze ven en 's-Gravenzande drie. Het personeel dat momenteel to taal uit 146 medewerkers bestaat zal wel iets van de fusie merken. Van de Geest „De mogelijkhe den om zich te ontplooien wor den aanzienlijk uitgebreid en daar heeft de klant natuurlijk voordeel bij." Dc Nederlandse Bank, de bank der banken, stimuleert schaal vergroting. ,Jn de afgelopen vijf tien, twintig jaar zijn er driehon derd lokale en regionale spaar banken opgegaan in een stuk dertig samenwerwerkingsorga- nen,' vertelt directeur Van de Geest. „Als grote bank loopje ook minder risico." Samen zouden de drie banken een balanstotaal hebben van 753 miljoen gulden. De fusieplannen zitten echter nog in de onderzoeksfase. Het echte 'eenworden' wordt pas over twee of drie jaar gereali seerd. Schiedam Zes weken lang zal het verkeer op het Broersveld zich moeten behelpen, want van af dinsdag worden de riolering en degas- en waterleidingen ver vangen. Gemeentewerken en de Openbare Nutsbedrijven Schie dam beginnen aan de kant var» de Lange Kerkstraat. Het werk terrein zal telkens niet langer zijn dan veertig meter en zal steeds meer opschuiven richting Heren pad, vervolgens richting Hoog straat Toch zal vanaf 1 oktober ook het deel tussen de Blauwe Steeg en de Hoogstraat open liggen, want hier begint de ONS met het ver vangen van de leidingen. Elke donderdagavond na acht uur zal de straat weer berijdbaar zijn, zodat de weekmarkt op vrij dag gewoon doorgang kan vin den. Vlaardingen Alsof het een voetbalwedstrijd voor de Europa Cup was, zo heeft de Vlaardingse muziekvereniging Avalance zich voorbereid op het Nederlands kampioenschap drumcorps. De band trok zich zelfs terug op de CJV-boerderij in de bossen rond Eerbeek voor een trainingskamp. Het kampioenschap wordt zater dag gehouden in Dordrecht. Vanavond besluit Avalance de voorbereidingen met een tweeë neenhalf uur durende repetitie op de velden van de voetbalver eniging Fortuna in de Broekpol der. Een vierde plaats, achter de vaderlandse top, is haalbaar, denkt voorzitter Marco Burgers. Vlaardingen Ondanks extra politiecontrole worden bij Emaus en Voorstraat nog steeds vernie lingen gepleegd. Gisteravond werden verkeerborden vernield en wegafzettingshekken gesto len. Vlaardingen Een man, die gis termiddag bij een Vlaardings be drijfje een tweedehands auto had gekocht, heeft daar weinig ple zier aan beleefd, 's Avonds viel op de Schiedamsedijk zijn motor uit. Toen hij de auto opnieuw wilde starten merkte hii dat de motor in lichterlaaie stond. De auto was nog niet verzekerd. Schiedam Een inmiddels ge waardeerde traditie wordt ge handhaafd. Burgemeester en wethouders van Schiedam bren gen dinsdag 8 oktober een werk bezoek aan zeven bedrijven, drie in de Spaanse Polder en vier in industriegebied Mathenesse. Eer der al bezochten B en W bedrij ven in Schiedam-Zuid en 's-Gra- veland. Ook woonwijken kregen de afgelopen periode visite van Schiedams dagelijks bestuur. Het nieuwe werkbezoek begint 's ochtends bij scheepswerf De Hoop. Vervolgens is het college te gast bij jachtbouw Ferrocem, Orga Service International, dis tilleerderij De Kuyper, inge nieursbureau Terwisga en kwas ten- en borstelfabriek Brandsma Bremans. Omstreeks half zes is er, als laat ste programma-onderdeel, een ontmoeting met vertegenwoordi gers van het bedrijfsleven in de Spaanse Polder en Mathenesse. Die bijeenkomst vindt plaats in de bedrijfskantine van Schie- mond aan de Van Berckenrode- straat, in Mathenesse. Schiedam Een bewoner van het Frans Halsplein in Schiedam vond gistermorgen in alle vroeg te een inbreker in de huiskamer. De onverlaat had met zijn hand door de brievenbus de voordeur weten open te maken. De inbre- ker vluchtte bij het zien van de bewoner. Hij had toen al wel een aantal girobetaalkaarten bij zich gestoken. Omwonenden zagen vannacht rond twee uur drie mannen met videorecorders in de arm weglo pen b:j Foto De Waal aan de Rembrandtiaan. De politie ging nog op zoek naar de dieven, die de de etalageruit hadden ver nield, maar de zoekactie was ver geefs. Schiedam Rijnmond-voor zitter André van der Louw opent vrijdag 11 oktober de nieuwe bebouwing van be- drijfsgemeenschap Schie mond, ook wel omschreven als de dienst gemeentelijke sociale werkvoorziening. De nieuwbouw staat aan de Van Berekenrodestraat 6 en is reeds officieus in gebruik genomen. Vlaardingen De gemeente houdt zich bij de afsluiting van Voorstraat en Emaus niet aan de afspraken. Dat beweert de Kamer van Koophandel in een brief aan burgemeester en wethouders van Vlaardingen. De ge meente zou oen 'voor beroep vatbaar besluit nemen', voor dat met het werk werd be gonnen, beweert de Kamer. „Die vraag is door ons steeds ex pliciet gesteld en telkens bevesti gend beantwoord van de zijde van de gemeente", schrijft voor zitter mr.M. van den Bos. De brief van de Kamer is een ver volg op een telex, waarin de ge meente dringend werd verzocht de afsluitingen ongedaan te ma ken. Het was de gemeente be kend, dat de detailhandel zich zou verzetten tegen de maatrege len, schrijft mr Bos. „Het had daarom in de rede gelegen, dat bedrijven ook formeel in de gele genheid zouden worden gesteld om zich te verzetten." De Kamer vindt, dat de gemeen te de winkeliers, die steen en been klagen over dalende omzet ten, alsnog in de gelegenheid moet stellen om bezwaar aan te tekenen. Liever, achter, zag mr Bos dat Emaus en Voorstraat weer werden opengesteld en dat de gemeente met de belangheb benden ging overleggen over minder drastische maatregelen om het verkeer te weren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1