Onderzoek Drieën- Huysen brengt geen klaarheid Kleverig asfalt Koos Albers in de file Man tegen gevel in de PKO-laan VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Bjrandersfeesten voor jaarlijkse herhaling vatbaar Beginneling nationaal kampioen standwerken Zeekadetten mishandeld •WH? 5 Elf pilsjes op de schaats Trouwpartij in de knel Gifwijk: 'Meer vertraging is onaan vaardbaar' Getuigen komen niet Oorzaak brand nog duister Geld weg 'Verbazing' weg bij Youp MAANDAG 30 SEPTEMBER 1985 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110.3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209. Nooit eerder was 't zo druk in Schiedam De beste standwerker: A. de Haan uit Diemen, Schiedam De jongste standwerker, die meedeed aan het nationaal kampioenschap in Schiedam, is vrijdag aan het eind van de middag tot winnaar uitgeroepen: A. de Haan uit Diemen. Hij had op uitnemende wijze het marktpubliek tijdens de Schiedamse brandersfeesten groen teschaven aangepraat, geheel in de stijl van B. de Regt, de Vlissingse standwerker die tweede werd. Monnïckendammer C. Jongert werd derde met zijn verkooppraatjes over gerookte paling. „Mijn lievelingsgerecht", zoals burgemeester Scheeres zei. Volgens insiders moet het voor veel standwerkers een zware klap zijn feweest, dat de jonge De Haan de wisseltrofee in de wacht sleepte, ommigen staan al tientallen jaren op de markt, zij werden nu gepas seerd door een vlotte prater die het pas vier maanden doet. Schiedam De Brandersfeesten zijn voor twee leden van het zeekadettenkorps op bijzonder onprettige wijze afgelopen. De zeekadetten hielden zaterdag in verband met de feestelijkheden rondvaarten vanuit de Voorha ven. Een groep jongelui wilde 's avonds om elf uur nog zo'n tocht maken, maar dat was vol gens de zeekadetten veel te laat Er ontstond daardoor aan boord van hun schip, de Spïca, een vechtpartij waarbij twee zeeka detten ernstig werden mishan deld- Eten 24-iarige zeekadet moest met vocht achter het net vlies van één van zijn ogen in het ziekenhuis worden opgenomen. Een 20-jarige jongen werd mis handeld en in het water gegooid. De politie heeft inmiddels twee arrestaties verricht, maar ver wacht nog meer jongens te kun nen aanhouden. Schiedam Chris Cop- pens heeft gelijk gekre gen. Meer dan 150.000 mensen hebben de afgelo pen dagen de Schiedamse Brandersfeesten bezocht. De voorzitter van de win keliersvereniging Hoog straat viel dan ook temid den van een voetje voor voetje voortsehuifelende mensenmassa op door zijn glunderende verschijning, terwijl hij met veel geduld naar zijn eigen winkel probeerde te komen. „Wat wil je nog meer?" Met een zwaaiende arm zette comitévoor zitter Gus Schram zijn enthou siasme kracht bij. De Brabander, die Schiedam wel eens wilde le ren feestvieren, glunderde al net zo als Coppens en het was pas middag, zaterdagmiddag, en er zou nog veel meer drukte komen. Hoorde je op de zondagsmarkt niet om de haverklap: „Het lijkt nog wel drukker dan gisteren." Dat was het ook. Maar zaterdag stond al één ding vast „Wij staan hier temidden van het bewijs dat dit voor herhaling vatbaar is," analyseerde VVV-directeur Ruud Pillard, staande op hon derd meter afstand van een gal mende Koos Albers. Voor hem vormde de massa het bewijs, niet eens de activiteiten waar die mas sa op afkwam. Het comité zal eer daags bezien of er naast de plus punten nog aspecten zijn, die ver betering behoeven, maar de le den vinden nu reeds dat de Schiedamse Brandersfeesten voortaan elk jaar gehouden moe ten worden. Vrijdag was het ineens gaan lo pen. De week tevoren was het op de Branders-activiteiten betrek kelijk rustig geweest, maar die extra koopavond van vrijdag leek ineens aantrekkelijker dan de gewone koopavond van don derdag en niemand wist waar het 'm in zat. „Ze willen alvast in de stemming komen voor mor gen," wisten cafébezoekers op de Koemarkt, Dat zou best kunnen, want volgens ooggetuigen moet menigeen aan de Branderszater dag begonnen zijn in een roes. Zo druk was het op de Hoogstraat, dat je er amper door kon. ■2 s—i-' i-jA- En toen kwam er ook nog een truck aan: onderdeel van een wedstrijdje vrachtwagentrek- ken. Vierentwintig uur later was een nog groter publiek in de stem ming: de Schiedamse jazznight leverde bij twintig cafés het beeld op van overvolle terrassen, bui ten nog meer mensen dan bin nen, terwijl binnen de bandjes aan het spelen waren. Ondertus sen liep een groot publiek rondjes door de stad, op zoek naar het leukste terras of naar een spora disch beschikbare stoel. Voor zover bekend is niemand erin geslaagd de hele jazznight uit te zitten, vervolgens in Musis Sa crum gaan bowlen tot zondag ochtend twaalf uur om vervol gens de zondagsmarkt uit te zit ten tot het vuurwerk 's avonds vanaf het stadskantoor toe. De enkeling, die het wei probeerde te volbrengen, werd halverwege knikkebollend aangetroffen en door vrienden geadviseerd thuis even een tukje te doen. De jazznacht, door Heineken ge sponsord, speelde zich af in vijf tien cafés maar enkele andere etablissementen hadden zelfstan dig een orkestje ingehuurd. Zo kon het voorkomen, dat op de Koemarkt geen jazzmuziek te ho ren was maar Bill Hatey-achtigc rock. Doof de open ramen van 't Vierkantje klonk de muziek. Voorafgaande aan de jazznight had er bij sommige horeea-ex- ploitanten verbazing over be staan, dat er op straat geen mu ziek mocht worden gemaakt. Heineken heeft echter de erva ring, zo luidde de verklaring ach teraf, dat jazzorkesten binnen moeten, spelen om werkelijk pu bliek 'vast' te houden. Een element, waar nadenkende braderiebezoekers (paradGX?) zich over verwonderden, was dat de naam Brandersfeesten ner gens recht werd gedaan. Hoog straat-voorzitter Coppens ver klaarde onlangs dat Schiedam van de naam Feestweek is afge stapt en dat Br an dersfeesten ty- piseh Schiedams klinken, van wege het jeneververleden met branders en distillateurs. Maar, zei menigeen, waarom zijn er geen activiteiten die met de nos talgie van de Jeneverstad te ma ken hebben? Op een Haring- en Bierfeest zie je haring en bier, op de Alkmaarse kaasmarkt zie je kaas. Maar de Brandersfeesten hadden alleen de open dag bij de Schiedamse brandweer geadop teerd, waar kinderen zich in sehuimbaden konden vermaken en dat heeft niets met de Jene verstad te maken. Eén ding was duidelijk: de toe schouwers bleven er niet voor weg. Morgenavond komt er bij het Zakkendragershuisje een soort toetje* het (nieuwe) Antho- nisgilde organiseert er activitei ten die wel met de jeneverhisto rie te maken hebben. Schiedam „Nee, ben je gek zeg, ik doe niet mee. Ik hou niet van bier. Als dat de voorwaarde is. datje in elk van de eJf cafés een pils opdrinkt dan hoeft het voor mij niet". Aldus een meisje, dat, eenzaam achtergebleven op het Groenendal, zat te wachten tot dat er een bonte stoet van klu nende feestvierders terugkwam. Klunen: het Friese woord is bij de elfstedentocht een begrip gewor den. Gisteravond vond ter gele genheid van de Schiedamse brandersfeesten een elfkroegen tocht op de schaats plaats. Start punt waren cafés 't Paadje en De Kuil, daarna ging het de Hoog straat over. Grote Markt, Lange Kerkstraat en terug naar het Broersveld bij het Groenendal. Het publiek op de extra koop avond keek de ogen uit, temeer omdat de kiüners met onregel matige tussenpozen voorbijkuier- den als kikkers op het droge. De eerste was binnen twintig minu ten met zijn rondje klaar. Ande ren deden anderhalf uur over die elf pilsjes. Schiedam Koos Albers was bijna een uur te laat voor zijn optreden, zaterdagmiddag op de Koemarkt, De zanger had vastgezeten in een file op de rijksweg, deelde comitévoorzit ter Gus Schram mee. Wat, een file? Was het dan zo druk op de wegen naar Schie dam? Trokken de Braridersfees- ten zo sterk aan, dat het verkeer op de rijkswegen muurvast stond? Niet helemaal. Druk was het wel. Schiedam beleefde een topdruk te, verspreid over het hele week end, die nooit eerder in de stad vertoond is. Een groter succes kunnen de organisatoren van de Brandersfeesten zich niet den ken. Als al die feesten geconcen treerd waren geweest op één dag, had de rijksweg ongetwijfeld wél volgestaan. Maar de file, waar Koos Albers in vastzat, was bij Leiden. Daar was een ongeluk gebeurd waar zeven auto's bij betrokken waren. Koos Albers kon er niet door. Toen hij eenmaal in Schiedam gearri veerd was, raakte een menigte van honderden mensen al direct m de ban van zijn stem. ,,Goed hè," hoorde ie om de haverklap. ..en toch zo heel anders dan op tv." Toen. Koos Albers wegreed vanaf de Koemarkt, stonden er hele rij en fans om hem een handje te drukken. „Dag Koos, bedankt hoor!" Schiedam Het was zat ei dag middag zo verschrikkelijk druk in de stad, dat de politie eraan te pas moest komen om een trouw-, partij in de Singelkerk nog enigs zins op tijd te laten beginnen. Het" jonge paar en hun familieleden; konden hun auto's met geen rao-" gelijkheid in de buurt van de kerk parkeren. Met vereende krachten en met behulp van au- tokrikken slaagden agenten erin om enkele geparkeerde auto's 'opzij te dribbelen'. Op die manier kon er toch wat parkeerruimte worden gecreëerd. Maassluis „De uitspraak dat er geen direct gevaar voor de volks gezondheid bestaat geldt alleen voor de korte teimijn. Het niet kunnen vaststellen van mogelij ke gevolgen van aangetroffen verontreinigingen op de volksge zondheid op korte termijn, wil niet zeggen dat er op langere ter mijn geen risico's kunnen ont staan." De commissie bodemonderzoek Steendijkpolder schrijft dat in een nieuwsbrief aan de bewoners van de Maassluisse gifwijk. „Het is pertinent niet de bedoeling op ongerustheid op te wekken. Dui delijk is dat de grond aan de op pervlakte nog steeds vetvuild is met zware metalen, arsenicum, olie, oplosmiddelen en bestrij dingsmiddelen. Wij zijn en blij ven van mening dat een situatie die uit volksgezondheidsoogpunt ongewenst is, dient te worden op gelost Ook de overschrijdingen van B- en C-waarden van be paalde stoffen in de grond en het grondwater, alsmede de raogelj- ke aantasting van de drinkwater- kwaliteit moet vermeden wor den. Hoe kun je dergelijke situa ties anders vermijden aan door sanering," stelt de commissie bo demonderzoek in het rondschrij ven aan de bewoners. De commissie heeft Rijnmond in middels te kennen gegeven dat nieuwe vertragingen in het on derzoek voor de bewoners on aanvaardbaar zijn. In de rappor tage van het nader onderzoek naar verontreinigingen op de lo catie van de voormalige vuils tort is wel enige vertraging ontstaan. Het lukt Rijnmond niet om alle onderzoeksresultaten op tijd te bestuderen en samen te vatten in een rapport Eind november worden de bewoners nu op de hoogte gesteld van de resultaten van het nader onderzoek. Vlaardingen Een uitgebreid onderzoek heeft geen nieuw licht geworpen op de ruzie, die op 27 juni in het bejaardencomplex Drieen-Huysen plaatsvond tus sen Bert van Embden, voorzitter van de bewonerscommissie, en directeur G. J. Verburg. Het da gelijks bestuur van de algemene stichting tot huisvesting en ver zorging van bejaarden (ASHVB) is er niet in geslaagd anderen dan de direct betrokkenen als getui- gen te horen. Voor disciplinaire maatregelen tegen de directeur ziet het bestuur geen aanleiding. Uit de stapel getuigenverklarin gen die de raadsleden hebben ge kregen wordt wel duidelijk, dat Verburg op 27 juni flink tekeer is gegaan tegen de 74-jarige Van Embden. Die was het er niet mee eens, dat lekkages door een dure renovatie zouden worden opge lost. In een gesprek dat Van Embden met de directeur, de ad ministrateur en de huismeesters had heeft Verburg, zo staat m een brief van de socialistiese partij, de voorzitter van de bewonerscom missie uitgescholden voor 'vieze oude man' en 'stomme vent'. „Ik sodemieter je eruit, ik zeg je de huur op", zou Verburg gezegd hebben. Van Embden was helemaal ont daan van de scheldpartij, maar achteraf wisten zowel de huis- meestere als administrateur Nij- boer niet meer te vertellen met welke woorden Verburg de be- Schiedam Op de oprit naar rijksweg 20 is de lading van een vrachtwagencombinatie vrijdagmorgen gaan schuiven, met als gevolg dat 66 kratten cola (ongeveer 700 liter) op het wegdek terecht kwamen. Openbare Nutsbedrijven is gerui me tijd bezig geweest om het kleverige asfalt weer schoon te krijgen. Een 41-jarige fietser uit Schiedam is zaterdag met een hersenschud ding in het Schieland-ziekenhuis opgenomen. Hij kwam op het fietspad langs de Nieuwe Dam- laan in botsing met een 19-jarige bromfietser, die de macht over zijn stuur was kwijtgeraakt. Op de kruising Burgemeester Knapperdaan/Jacob Catslaan werd een 2l-jarige bromfietser uit Rotterdam geschept door een 31-jange automobilist. Hij is met schaafwonden en een enkelfrac tuur in het Nolet-ziekenhuis op genomen. De bromfiets had geen verlichting. Bij een kettingbotsing op de oos telijke rijbaan van rijksweg 19, waarbij drie auto's betrokken waren, raakte een 50-jarige vrouw uit Rotterdam licht ge wond. De drie wagens werden zwaar beschadigd. MaassluisDe politie van Maas sluis tast nog geheel in het duister over de oorzaak van de brand, die twee weken geleden banket bakkerij De Boode op de Noord- vliet gedeeltelijk in de as legde. Met de arrestatie van een mani leek dc brandstichting opgelost, maar uit het verhoor bleek dat de man niets met de brand te maken had. „We zoeken nog steeds", al dus hoofdinspecteur De Jong. „Maar voorlopig hebben we geen nieuwe aanwijzingen." Vlaardingen De politie van Vlaardingen heeft een 42-jarige inwoner van Bergen op Zoom aangehouden. De man wordt verdacht van het oplichten van zijn Vlaardingse werkgever. Bij het bedrijf waar hij als admini strateur in dienst was had hij een groot bedrag aan geld weggeno men. jaarde man de deur uit had gezet. Volgens huismeesters en admini strateur was hc-t niet zo vreemd, dat Verburg zijn geduld verloor. „Een directeur moet zich vanwe ge zijn positie altijd beheersen, maar de heer Van Embden heeft de escalatie in de hand gewerkt Hij heeft veel gevoel voor drama tiek", oordeelde één van de huis meesters. In de rapportage waar de gemeenteraad woensdag over praai ontbreekt overigens de ver klaring van directeur Verburg. Teleurgesteld De afgetreden voorzitter van de bewonerscommissie is zwaar te leurgesteld over de gang van za ken. ,,Ik vraag mij af waarom ik r.og een gesprek zou hebben met meneer Verburg. Twee maanden heeft u mij met dit probleem la ten worstelen zonder enige steun", schrijft Van Embden. „Het is uw taak als bestuur maat regelen te nemen. Die taak heeft u mijns inziens nog steeds ver waarloosd. Ik verwacht nog steeds een verklaring van het be stuur, ter genoegdoening van het aan ons door directeur Verburg berokkende leed." Volgens het bestuur van de ASH VB heeft Van Embden het aan zichzelf te danken, dat het conflict niet in een persoonlijk gesprek met de directeur is opge lost. „Tot onze spijt is dit door de heer Van Embden, ondanks her haalde pogingen onzerzijds, afge wezen", aldus het bestuur. De be schuldiging van de socialistiese partij, dat rij alleen maar heeft geprobeerd om de ruzie te sussen, wijst het dagelijks bestur van de hand. De politie en de brandweer hadden de grootste moeite de man ie pakken te krijgen. Schiedam Een 25-jarige Schiedammer heeft politie en brand weer zaterdagmiddag in de PKO-laan urenlang in spanning ge houden. De man had zich in het trappenhuis met een honkbal knuppel genesteld. Hij had een probleem met zijn benedenbuur man, liet hij weten. Toen de politie de woedende man wilde kal meren. vluchtte hij naar boven om op de bovenste etage naar buiten te stappen, Daar balanceerde hij geruime tijd op een be tonnen richel en bewoog zich voorzichtig langs diverse wonin gen. Tijdens die gevaarlijke tocht sloeg hij van de woningen die hij passeerde ruitjes in. Nadat de straat voor het publiek was afgezet, zette de brandweer een ladderwagen in. Nog voordat de ladder tot vlakbij de man was gemanoeuvreerd, slaagden twee agenten er in de man de woning in te sleuren. Aanleiding tot zijn woede, waarbij hij ook in zijn eigen woning vernielingen aanrichtte, was een al geruime tijd sluimerend pro bleem met zijn 44-jarige benedenbuurman. De twee zouden te vaak bij elkaar hebben aangebeld. De man werd met spoed naar het Nolet-ziekenhuis overgebracht. Later die dag is hij naar St. Joris in Delft vervoerd. Vlaardingen Dat ook het Vlaardingse publiek zich niet meer kan verbazen, ligt net als el ders aan het feit dat het volwas sen denkt te zijn. Youp van 't Hek orakelde daarover zaterdaga vond in de Stadsgehoorzaal een show vol en de uk verkochte zaal genoot van zijn cynisme. Dege nen die vorig jaar ook bij Youps programma waren hadden er echter nog een reden erbij óm hun verbazing niet tot ontwikke ling te doen komen. Youp van 't Hek had zijn pro gramma 'Verlopen en verlaten' weliswaar op meerdere plaatsen aan de actualiteit aangepast, maar wie de show een tweede keer ziet kan er nog wel om la chen, maar verbazen...nee. Wel konden de herhaal-gangers con stateren dat van 't Hek zelfverze kerder was geworden. Leuk was het nog wel en het publiek kreeg heel wat stof tot nadenken. Zo vol als de Stadsgehoorzaal za terdagavond zat, zo teleurstellend was de opkomst de avond ervoor toen Pleuni Touw en haar colle ga's het blijspel Topgirls speelden. Voor de inspeelvoorstelling was de zaal nog niet voor de helft uit verkocht. pleuni Touw toonde een facet van haar talent dat lang niet bij iedereen bekend is. Het serieuzere toneel lijkt haar even goed af te gaan als het lichtere genre. In ieder geval kunnen er maar tweehonderd Vlaardingers over meepraten. De Harmonie zat zaterdagavond weer helemaal vol. Het swingde 'de tent uit' met Candy Dulfers Funky Stuff. Het filmhuis beleef de ook drie suksesavonden. Drie spannende films van Brian de Palm aOp donderdag Greetings^ op vrijdag Dressed to kill en op zaterdag Blow Out. Vlaardingen Lc-.eft nog wel degelijk een bio- rcooD.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1