Si iimisp Vakbondsschool meer dóór dan voor FNV Gemeentewerken 'gestroomlij ncT IDEE PVDA-RAADSLID: LENINGEN VERVROEGD AFLOSSEN v-WW: «ÜÜBB DABSIAB SCHfEDAMSCHE SOilROT NIEUWE WATERWEB SffllMNT ff ]l| John kroes Ï2C3 hülsta Bankpersoneel in toilet opgesloten Een ton buit bij gewapende overval Geen geweld ■Schiedam Het Gemeentelijk Woning-beheer in 'Schiedam en de vijf woningbouwverenigingen van :de SSSW kunnen jaarlijks een bedrag van één tot itwee miljoen gulden besparen, meent PvdA-raads- :lid Hans van Kleef, indien zij rijksleningen voor •woningwetwoningen vervroegd gaan aflossen. Actie tegen komst Jenaplan school Kampioenschap brandweer in Maasland Grondwet noopt Schiedam tot plaatsing van plakheiningen FCN'66 aan rand van de afgrond Omleiding Jongen ramt lichtmast Schiedamseweg drie maanden afgesloten WATERWEG DINSDAG 1 OKTOBER 1985 Regonate^redactre. Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110,13131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 f- sportredactie: 345209. Maasland De gewapende overval op de Rabobank in Maasland heeft gistermor gen een buit van ongeveer 100.000 gulden opgeleverd. Van de twee daders ontbrak vanochtend nog elk spoor. De poliEie heeft de indruk dat de overval zeer goed is voorbereid. Zo wachtten de daders, die alle bei een bivakmuts droegen, van af half negen alle vier de perso neelsleden van de om negen uur opengaande bank op, zodat ze niet konden worden verrast. Als eerste moest de bedrijfsleider onder bedreiging van twee van de in totaal vijf vuurwapens het pand binnen. Later ondergingen zijn drie collega's hetzelfde lot. Telkens als een bankemployee het gebouw binnenstapte werd die door één van de overvallers gevolgd en onder bedreiging van een pistool in het toilet opgeslo ten. Nadat het personeel com pleet was, werd een van de twee meisjes gedwongen met behulp van de sleutels zowel de kluis als de nachtkluis open te maken. In tussen hield de andere dader, eveneens gewapend met een pis tool of revolver, bij de overige personeelsleden in het toilet de wacht j i Beide mannen hebben geen li chamelijk geweld gebruikt Na dat zij er met het geld vandoor waren gegaan belde het perso neel meteen de politie. De rijkspolitie van het korps De Lier, waai- Maasland onder valt, heeft nog geen spoor van de over vallers. Aangenomen wordt dat de daders met een auto zijn weg gereden. Zoekacties direct na de overval hadden geen succes en ook een uitgebreid buurtonder zoek heeft gisteren en vandaag nog maar weinig aanknopings punten opgeleverd. De politie is op zoek naar men sen, die de afgelopen dagen of gistermorgen rond half negen mannen zich verdacht in de om geving van de bank hebben zien ophouden. Ook informatie over op dat moment geparkeerd staande auto's is welkom (tele foonnummer rijkspolitie De Lier: 01745-4341). Het overvallen bankgebouw aan de Vrouwe Liedewejjsingel ligt overigens schuin tegenover het Maaslandse politiebureau. Dat was op het moment van de over val onbemand. De overval in Maasland is de tweede in korte tijd in het West- land. Drie weken geleden ge beurde hetzelfde in Kwinlsheul. Ook in dit geval heeft de politie nog geen spoor van de overval lers. Vlaardingen De top van de diénst gemeentewerken is te zwaar. Dat stelt de Vlaarding- se> wethouder Bas Goüdriaan in! zijn voorstel om de struc tuur bij de dienst te verande ren. Er moet een adjunct-di recteur verdwijnen, ae afde ling architectuur wordt opge doekt en als het aan de wet houder ligt wordt in de nabije toekomst ook het werk van ae afdeling stedebouw geprivati seerd. Door de bezuinigingen, stelt Goüdriaan, blijft er nog maar één taak over en dat is het in stand houden van wat in de afgelopen jaren is gebouwd en aangelegd. „Er zal verder geen grote stadsuitbreiding meer kunnen worden. Er zullen, op een enkele uitzon dering na, geen pieuwe scho len imeer worden gebouwd., Het personeel va^ öe gemeen te is redelijk goed gehuisvest, dus ook in die hoek is er wei nig werk te verzetten", aldus Goüdriaan. De wethouder, die in zijn voorstel teruggrijpt op het GOP-onderzoek, vindt dat het aantal afdelingen tot vijf moet worden teruggebracht Naast het verdwijnen van de afde ling architectuur bepleit Goü driaan een samenvoeging van de afdelingen weg- en water bouw en bestrating en riole ring. Het bestaan van twee af delingen die beide werken aan wegen en rioleringen is vol gens de wethouder niet langer verantwoord, nu de stadsuit breiding haar voltooiing na dert. De verhouding tussen de hoe veelheid leidinggevend perso- neel en uitvoerenden is, zo staat in het voorstel, in de af gelopen jaren scheefgegroeid. Is die verhouding in het be drijfsleven 1 leidinggevende pp 6 12 uitvoerenden, bij ge meentewerken is dat onge veer 1 op 3. Gemeentewerken moet een flexibele organisatie worden, met grotere afdelin gen en kortere communicatie lijnen. „Dit alles niet uit het oogmerk van persoonlijk hob byisme of miskenning van ge meentewerken", zet Goüdri aan er nadrukkelijk bij. Hij is daar wel eens van beschuldigd. jVan Kleef: elk jaar 1 a 2 miljoen besparen vVan Kleef heeft een korte Imaar krachtige notitie ver- i Vaardigd, waarin hij wijst op J'de gunstige rentepercenta- ges van dit moment en de ongunstige rentestand van 1981 en 1982. I Leningen, die in die jaren zijn ge- sloten of aangepast (het gaat dan om woningwetwoningen, waar- voor in 1961, 1962, 1971 en 1972 leningen werden aangevraagd met een tienjaarlijkse herziening van cle renteconversie), kunnen volgens Van Kleef beter nu vroegtijdig worden afgelost om vervolgens, tegen de huidige en Ll&gere rente, een nieuwe lening .'fte ^bewerkstelligen. Herfinancie- ^ring heet dat. n het gemeentelijk bureau fi nancieel beheer kreeg Van Kleef de cijfers over de restantschuld ^vamhet Gemeentelijk Woningbe- "dieer en de SSSW en die komt, fper ultimo 1985, op 165 miljoen respectievelijk 65 miljoen gulden. jJgeryroegd aflossen en herfinan- .vaering moet, volgens Van Kleefs £ruwe schatting, een jaarlijkse be- £sparing van één a twee miljoen ^gulden opleveren, in ieder geval -/tót aan de nieuwe renteeonver- J siedatum na 1989. Dg Pvd A'er, die zich in Schiedam l een-ijzersterke reputatie op het t gebied van stadsvernieuwing 5 Heeft verworven, heeft de wette- lïjke en bestuurlijke mogelijkhe- J dén-onderzocht om tot vervroegd jj aflossen van leningen en herfi- 5 nancïering over te gaan. Hij ziet J gfeen barrières, want volgens het 'besluit leningen toegelaten in- f dJelHngen' kan dat te allen tijde, t Hooguit hebben B en W de be- I voegdbeid om dat aan woning- s £brporatïes te weigeren. van Kleef dringt erop aan snel gebruik te maken, van deze mo- gelijkheid, omdat anders andere gemeenten en corporaties een te grote claim leggen op de kapitaal- J markt en de rente daardoor on- 'gunstig beïnvloed wondt. Daar mee vervalt het effect. Van Kleef vindt dat de gemeente Schiedam niet hoeft te wachten op de SSSW, maar zelf al één en ander kan regelen voor het Gemeente lijk Woningbeheer. Overigens vraagt hij B en W schriftelijk, of de SSSW al dergelijke verzoeken heeft ingediend. Van Kleef ziet in de vervroegde Hans van Kleef: maakt zijn notitie de weg vrij voor het wet houderschap op stadsvernieu wing? allossing een uitstekende moge lijkheid om de financiële nood bij enkele corporaties (Volkshuis vesting en Onze Woning) enigs zins ie verhelpen. Zijn notitie heeft speculaties in Schiedam versterkt, dat hij na de raadsver kiezingen wel eens de stoel zou kunnen innemen van. wethouder voor stadsvernieuwing in Schie dam. De naar de Vereniging Ne derlandse Gemeenten vertrek kende Cor van Tüborg laat im mers die vacature open. Boven dien werd Van Kleef al eerder genoemd voor een wethouder schap. Zie ook pagina 21 Overheerlijk eendeveren hoofdkussen55,00 Voor het tweede kussen betaalt u27,50 Overheerlijk half-donzen hoofdkussen100, Voor het tweede kussen betaalt u50, Zolang de voorraad strekt Ai SO jaar voorlichting over wonen en slapen M permanente show van alle Hülala-slaapkamers Singel 51 (achter Broersvest) Schiedam, 010-267920 Vlaardingen De medezeg genschapsraden, ouderraden en directeuren van zeven ba sisscholen uit het centrum en de VOP in Vlaardingen zijn tegen de vestiging van een Jenaplan-sehool in één van de twee wijken. De stichting ter bevordering van het neutraal bijzonder onderwijs in Vlaardingen heeft een verzoek bij de ge meente ingediend om een Jenpalan-school in het scho lenplan op te nemen. Dit jaar lukte dat niet, maar de ge meenteraad heeft besloten dat in 1986 niets de realise ring van de school in de weg kan staan. Als mogelijke plaats zou het gebouw van de voormalige Colijnschool moeten dienen. De basisscholen in het cen trum en de VOP zijn nu in het geweer gekomen tegen de mogelijke komst van een Jenaplan-sehool. „Wij heb ben zeer verontrust kennis genomen van de plannen", stellen de gezamenlijke scho len in een brief aan de ge meenteraad. „Het is ons in ziens niet in het belang van de ouders, kinderen en per soneel om onnodige onrust in onze wijken te brengen", zo wordt gesteld in het schrij ven aan de gemeenteraad. De scholen vinden de reali sering van een Jenaplan school in de wijken volko men overbodig: „De onder wijsvoorzieningen in onze wijken functioneren op elke grondslag. De vestiging van een achtste basisschool op den duur kan ten koste gaan van één of meer bestaande scholen. In onze wijken wenst slechts een zeer kleine minderheid een school voor neutraal bijzonder onder wijs." In Vlaardingen bestaat, vol gens bestuursleden van de stichting neutraal bijzonder onderwijs, wel degelijk be hoefte aan een Jenaplan school Ouders van kinaeren van de Kleuterkeet, een kleuterschool van de stich ting, begonnen begin dit jaar een actie om in het schooljaar 1985/1986 van start te kun nen gaan met een Jenaplan school. De kleuters van de Kleuterkeet zouden dan kunnen doorstromen naar de Jenaplan-sehool. Zover kwam het niet omdat de ge meente Vlaardingen weiger de mee te werken aan de plannen. Hoewel aan alle ei sen was voldaan, er waren zelfs voldoende leerlingen, achtte het Vlaardïngse ge meentebestuur het raadza mer om nog een jaartje te waehten. VlaardingenOp de Zuïdbuurtseweg kwamen twee fietsers met elkaar in botsing. Een jongen raakte met zijn voorwiel, het achterwiel van een voor hem rijdende man, verloor de macht over het stuur en verdween pardoes in het water. De verwondingen vielen voor de jongen mee. Met wat schaafwonden en een nat pak kon hij de wal weer bereiken. De schrik onder de talrijke fietsers was aanvan kelijk groot, maar toen de verwondingen mee bleken te vallen, kon hartelijk om het voorval worden gelachen. De fiets werd uit het water ge haald en had vrijwel geen schade opgelopen. De fiets wordt uit het water gehaald. Schiedam De vakbonds school in Schiedam begint vanavond in het FNV-ge- bouw aan de Stadhouders- Jaan met een cursus voor le den van alle bij de FNV aangesloten bonden en hun huisgenoten. Tijdens de cursus, die 25 avonden duurt, warden actuele onderwer pen behandeld, zoals werkgele genheid en werkloosheid, sociale wetgeving, zeggenschap, veilig heid en gezondheid, vrede en ontwapening. De cursisten leren aan de hand van een uitwisseling van erva ringen, maar ook met behulp van Daarnaast zal aan dacht worden besteed aan het maken van een verslag of brief en wordt de cursisten gevraagd deel te nemen aan een discussie en die ook te leiden. De cursus loopt van oktober tot april en kost 50 gulden. Volgens mede-initiatiefnemer Hans Coster gaat het niet zozeer om een school voor de vakbond. Hij praat liever over een school door de vakbond. „Het is niet de bedoeling eindeloos te keuvelen of te ouwehoeren over de vak bond. De visie van het FNV klinkt toch wel door." Hij ziet de cursus, die desnoods met een tweedejaar een vervolg kan krijgen, als 'een praehtgele- fenheid om bijgespijkerd te wor- en en je blik te verruimen'. De cursus is overigens niet alleen aan Schiedam voorbehouden. Tegelijkertijd wordt in 70 plaat sen in Nederland met een verge lijkbare FNV-cursus begonnen. De Schiedamse school gaat er evenwel prat op 'dat de bijeen komsten in het verleden steeds zeer succesvol zijn gebleken, met een aanpak die aanspreekt en landelijk zéér hoog scoort'. De Vakbondsschool kan nog en kele cursisten gebruiken. Men kan zich opgeven bij Hans Coster, tel. 26.10.61 of Aad Schipper, tel. 73.90.18. Maasland De jaarlijkse West- landse brandweerwedstrijd wordt ditmaal in Maasland ge houden. Er doen zaterdag niet minder dan veertien ploegen, samengesteld uit tien korpsen, De organisatie van Westlandse titelstrijd is in handen van het Maaslandse korps, dat zelf als eerste ploeg van start gaai. De wedstrijden worden gehou den op het mobilisatïecomplex aan de Hofsingel te Maasland, dat voor deze gelegenheid ook voor het publiek toegankelijk is. De deelnemende korpsen rijn Maasland, Naaldwijk, Waterin gen (met twee ploegen). Den Hoom, Monster (twee ploegen), 's Gravenzande (twee ploegen). Maassluis (twee ploegen), Maas dijk, Schipluiden, De Lier en Honselersdijk. De wedstrijden beginnen 's morgens om negen uur. Iedere ploeg heeft een speeltijd van precies een half uur. Maaslands burgemeester mevrouw W.H.J. Bloemendaal-Lindhout reikt om half zes de prijzen uit Dit gebeurt in de land- en tuin bouwschool aan de Comman deurskade. Schiedam Het worden korte, houten schuttingen, iets lager bij de grond dan de bekende verkie zingsborden. Schiedam zal er verspreid over de stad een paar plaatsen en de functie ervan is, dat elke belangengroep of indivi duele burger er informatie op mag plakken mits de inhoud ervan niet racistisch of fascistisch is en geen reclame voor commer ciële activiteiten bevat. Het is op basis van de grondwet, dat de Schiedamse gemeenteraad aanstaande maandag hiertoe een besluit neemt De grondwet spreekt van vrijheid van me ningsuiting en elders in het land kwamen gemeenten op het idee, dat plakborden nodig zijn om daadwerkelijk aan die vrijheid gestalte te geven. De plakheiningen („als het maar niet leidt tot schuitingtaal", aldus VVD'er Verhuisdonk) zijn veel goedkoper dan de vitrines, die de bewoners vereniging Schiedam - Zuid enkele jaren geleden in de wijk geplaatst wilde zien. Dat verzoek werd wegens het kosten aspect (vandalisme) afgewezen. Burgemeester Scheeres is van mening, dat de burgers met de plakborden een dienst wordt be- Schiedam Het voortbestaan van FCN'66 wankelt. Met min der dan tachtig leden heeft de Schiedamse voetbalvereniging nog maar drie elftallen en vier zaalteams in de competitie. Bo vendien kampt FC Nieuwland met een grote financiële schul denlast, die niet uit eigen midde len is weg te werken. De ledenvergadering van 15 de cember moet derhalve uitsluitsel brengen over de toekomst. Tij dens die bijeenkomst zal bijvoor beeld de vraag beantwoord moe ten worden of de leden willen fu seren of dat men vindt, dat FCN'66 toch op eigen benen ver der moet. Het nieuwe bestuur, onder lei ding van voorzitter Cees van der Vaart en penningmeester Leo Kattestaart, is tot op heden eigen lijk louter puinhopen tegengeko men. „Het zijn hele grote schul den", is het enige dat Kattestaart voorlopig kwijt wil. De schuldenlast is ontstaan onder het vorige bestuur. Een financië le verantwoording hebben de le den de laatste jaren niet gehad, want de laatste ledenvergadering stamt'uit 1979 (1). Volgens Katte staart hebben Peter Friederich c.s. meer uitgegeven dan er bin nen kwam. Kattestaart heeft (nog) geen mal versaties kunnen ontdekken. Hij ontkent noch bevestigt dat de uit luxe-uitgaven ontstane schulden last de 50.000 gulden te boven gaat Wel is het zo, dat trainer Piet Kattestaart nog een deel van z'n salaris van vorig seizoen te goed beeft. „Voor we met een fusie voorstel r.aar de leden gaan, willen we FCN'66 eerst weer op de rails zet ten", aldus Leo Kaltestaart. „We hebben een redelijke kantine- omzet en een eigen accommoda tie, maar verder zijn er naast de contributies geen inkomsten om het gat te dichten. Zelfs al zouden we op nul beginnen, dan nog blijft het moeilijk om zelfstandig door te gaan." Vlaardingen In verband met een koppeltijdrit wordt zondag 6 oktober een deel van de Maas- sluissedijk voor het verkeer afge sloten. Tussen 9.00 uur en 13.00 uur wordt de wielerwedstrijd verreden. Het parcours gaat langs de Geor ge Stephensonweg en de Maas- sluissedijk. De omleidingen wor den met borden aangegeven. Maassluis—-Een 16-jarige jongen uit Maassluis ging er gisteren, sa men met een vriendje, met de wagen van zijn vader vandoor. Het autorijden bleek heel wat moeilijker dan was aangenomen, want op de Zwaluwstraat ramde de jongen een lichtmast De be stuurder liep geen verwondingen op, maar Zijn passagier moest met hoofdletsel naar het ziekenhuis worden overgebracht. Daar ble ken de verwondingen overigens mee te vallen. De auto liep zware schade op. De lichtmast werd volledig vernield. Vlaardingen De gemeente Vlaardingen is met de RET en Westnederland in overleg over een alternatieve route voor de bussen, als begin volgend jaar de riolering in de Schiedamseweg tussen Callenburghstraat en Ver- ploegh Chasséplein wordt ver nieuwd. De verkeersader wordt geduren de drie maanden voor al het ver keer afgesloten. De gemeente raad moet morgenavond geld vrijmaken voor het werk aan de riolering. Eerder dit jaar werd voor de aanleg van de riolering het Verploegh Chasséplein al opengebroken en dat leidde tot de nodige klachten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1