WATERWEG 17 olAlDADIGo Ex-zakkendrager: 'Thuis was je te moe om te eten' Peter Kloet is bescheiden LOKAAL én Anthonis- gilde oudste nieuwste vereniging van Schiedam PERSOONLIJK Kornet-trio kiest voor aartsrivaal^ Historische panden houden open huis f! Vernieuwd zwembad opent met feestje Nacht van de mode: feest in temiishal Chatelain naar EK i r i Rotterdams Nieuwsblad woensdag RW 2 oktober 1985 Zakkendragers sjouwen meel uit molen De Vrijheid naar de schuit Antonius, die in de Noordvestgracht in Schiedam gemeerd is. PPSC'er Cor Tïmmars wii even iets recht zetten Eerdere berichten dat hij bij Excel- sior'20 niet meekon, berustten op een perti nente onwaarheid Zegt de flegmatieke middenvelder zelf SFC gaat zondag meï een Vfp-bus naar de verre en belangrijke uitwedstrijd teg-a^ Aeolus De opening van het nieuwe kanCjor van SFC-bestuurslid Hendrik Offenberg ging gepaard met loei ende sirenes en brullende taxi's Jan Groenevald (OSS'26) verdiende via z'n tref fer ;in de wedstrijd tegen Goudswaard se Eoys enkele kilo's/meters bier Het wordt nu toch écht tijd dat Bas Post (DVO'32) iets aan z'n co. ditie gaat doen Misschien een blokje om met Wïm Poulus en Jan Volfe- bregt Nooit geweten, dat Henk Safari, Harry van Kapel en Frans 'sojgné' Lansber gen van jazz hielden Lansbergen ïs trou wens onlangs vader geworden Van een dochter Peter van der Gugten (VCS) doet hem dat binnenkort na Wil Eric Gudde voortaan wel even zwaaien als er een paar oude bekenden op een terrasje z'n naam om het hardst schreeuwen? Zodra Dallas, Dynasty en Falcon Crest van start gaan, is het jroor Kees Bol jr. weer pluis voor de buis Yvonne en Rob van der Gaag kiezen komend voorjaar voor hun caravan en niet voor de soft- en honkbalwedstrijden vait Schiedam Caroline Gouka (UVG) gaat ze-' ven dagen per week naar huis Karei van' der Berg (Schiedam) wordt zelfs op zondaa" winkelend in de stad gesignaleerd Frane en Rein Hengst zijn nog steeds moeilijk uit elkaar te houden De dames van Asvion vinden Ronald Jacobs ook al een 'kanon' V Luub Hafkamp hoopt bïnenkort ook een balletje te slaan op het kunstgras veld van 2E! 5? veteranen van Asvion dronken zondag bij de wethouder het gebruikeltika kopje koffie Babbelend over een fusie 1 tussen Asvion en Spirit? Chïel GoedBn- aorp, de hoofdredacteur van PPSC's pro- grammablad, heeft zeker geen ruitjeabroek Het tweede damesteam van VZC-water polo is wegens een gebrek aan speelsters opgeheven Bij Oranje Nassau is men af volop bezig met de voorbereidingen van de - korfbalinterland Nederland—België op 27'5 oktober Er wordt een tribune geplaatst en^ een tent van J00 vierkante meter Ook zal - driehonderd meter dranghekken worden neergezet Nel Vogel (Hollandiaan) doet elke avond ome' Jan de groeten Baldadia"^ groet u ook. i Schiedam Voor elke ton bier, die je vroeger ge sjouwd had, kreeg je als loon een kan bier in natura. roepen de hedendaag se zakkendragers, als Jan Hagendoorn deze histori sche anecdote vertelt, „ha, wij weten genoeg. Wij gaan door." Later op de avond wordt er in derdaad bier geschonken. Niet dat er tonnen bier gesjouwd zijn, maar stilgezeten hebben ze ook niet. Bij de in vol floodlight staan de Schiedamse molen De Vrij heid zijn balen meel geladen op de Antonius. Dat schip vaart er vandaag mee naar Leiden en 'komt morgen aan. tijdens de 3- oktoberfeesten ter herinnering 'aan Leidens ontzet. Ook in de •"Tachtigjarige Oorlog moet hon gerend Leiden vanuit Schiedam 'van meel zijn voorzien, dus Schiedam feesteen beetje mee. Maar er is een tweede aanleiding, waarom jonge Schiedammers zich als zakkendragers hebben uitgedost. Het was gisteren de (her)oprichtingsavond van het Anthonisgüde. Dat gilde van zak kendragers bestond al in de vijf tiende eeuw. blijkt uit geschriften van een toenmalige stadsklerk, die het gilde met kaarsen voorop in een processie zag lopen. In het Zakkendragershuisje te Schiedam strooit Jan Hagen- doorn wat pepernoten uit de gil- degeschiedenis. Hagendoorn is een bekende Schiedammer, een strijdbare bewoner van de bin nenstad, en het gilde heeft hem .gevraagd de deken te worden. Vroeger werd een güde bestuurd door een deken en diens hoofd lieden en het vernieuwde Antho- nis blijft graag in stijl. Hagendoorn meldt dat de zak kendragers rond 1465 al een klein vermogen hadden ge vormd, bestaande uit varkens In die tijd werd van alles gesjouwd: tarwe, haring, pek, bier, hout en zovoorts. „In Schiedam werden de zakkendragers ook wel pein- ders genoemd, dat komt van hei Franse woord peine en dat bete kent: moeite," Deken Hagendoorn noteert de punten, die zakkendragers met drie dobbelstenen 'smakken'. In de tweede helft van de zestien de eeuw kwam aan het bestaan van het Anthonisgilde een voor lopig eind. De dragers hadden bonje met het stadsbestuur over hun loon. Om van het gezeur af te zijn hieven baljuw en schepe nen het güde eenvoudig op. „Er is dus niets veranderd", 2egt Ha gendoorn, die in Schiedam ook actief was in een opbouwwerk stichting waarvan de subsidie door de gemeente werd beëin digd. Maar zakkendragers bleven in de Jeneverstad nodig. Na de herop richting bestond het güde tot 1798. Deze keer kwam er op last van de Fransen een eind aan, maar het güde werd omgevormd tot een bus, een fonds waaruit zie ken betaald werden en begrafe nissen werden bekostigd. Als vereniging is Anthonis doorge gaan tot 1939. Na de Tweede We reldoorlog waren er in Schiedam door Kor Kegel weinig branderijen meer, moute rij De Koning was als één van de weinige over. Met een mannetje of tien zijn de dragers nog door gegaan tot de jaren vijftig. „En toen kwamen de vorkheftrucs," zegt Hagendoorn, „en die deden het sneller." Deze keer heeft de heroprichting van het Anthonisgüde, die dus zowel Schiedams oudste als Schiedams nieuwste vereniging is, nostalgische redenen. In mei, toen de molenmaand werd ge vierd, werd in Schiedam molen De Vrijheid extra in de schijn werpers gezet, want het monu ment bestaat tweehonderd jaar. Er werden historisch getinte acti viteiten ontplooid. In het Zak kendragershuisje werd 'gesmakt', net als vroeger: drie dobbelstenen gooien, kijken wie het hoogst scoort en wie dus gouwen mag. „Die dag was zo leuk", zegt Ha gendoorn, „later dachten sommi gen: kunnen wij zoiets niet vaker organiseren en er een traditie van maken?" In het stadsarchief van Schiedam was het medewerker J.M.M. Jan sen, die alles over het güde op- I diepte wat hij vinden kon. Dat I was al heel wat. Ook kwamen de I initiatiefnemers in contact met A. van Wijnen, een gepensioneerde die zelf zakkendrager is geweest en dus veel verhalen kon vertei len. „Het was allemaal aangeno men werk. Hoe zwaarder de zak- j ken waren, hoe eerder de schuit leeg was. Soms sjouwde je zakken van 125 kilo, daar zijn die baaltjes meel van vanavond niks bij", zegt Van Wijnen met een stem die zo hees is, dat het lijkt alsof de zware zakken zijn longen in el kaar hebben gebeukt „De hele dag gouwde je, het zweet kreeg'de tijd niet om op te drogen. De zakken waren niet af gesloten, maar er werd niet dit gemorst 't Was meest mais, rogge - en gerst. Thuisgekomen zakte je in mekaar, je was zo moe dat je amper kon eten." Van Wijnen weet er nog veel van; hij wekt niet de indruk dat de jenever die hij vroeger met sloten tegelijk In de distilleerde rijen kreeg aangeboden zijn ge heugen heeft aangetast Maar er zijn dingen waar hij vroeger mis schien niet zo op gelet heeft, bij voorbeeld hoe ae inrichting van het Zakkendragershuisje was. „Als er mensen zijn, die daar iets over kunnen vertellen, vraag ze dan of zij contact met ons opne men", spoort Hagendoorn de aanwezigen aan. De deken prijst Jan Schaj^er aan, de filmer onder wiens bezielende leiding in de jaren zestig grote groepen jongeren het Zakken dragershuisje restaureerden. Na dat het Anthonisgilde was opge heven, was het Huisje aan de Oude Sluis in gemeentehanden overgegaan en die had het laten verpauperen. Schaper greep in en werd beloond met een 'eeu wigdurend' huurcontract op voorwaarde dat het ook openge steld zou zijn voor publiek. Dat is het elk weekend, 's avonds, maar er komen nooit veel mensen, Misschien verandert dat, nu het Anthonisgüde er is. Schaper kan de initiatiefnemers wel waarde ren, maar bestuurt niet mee. „Ik ben alleen de politieke adviseur", zegt hij. Deherenaelectie van Green Eagles bestaat uit Kees Brugrhan, Jaco van Dij'k, Gert- Jan van Dijk, Wïm i Kannegïeter Lieuwe van Loon, Edwin Moerman, Peter van der I Sluis, Hasan Uludag, Peter van der Waal en Robert Wever. Het damesteam wordt gevormd door Christa Bosch, Ria Cats, Yvonne Deege, Laura van Hoorn, I Tineke Koumans, Martine Kramer, Susan de Ligt, I Ada Staal, Marjolein Vlasblom en Annemïek Wassink. Peter Kloet instrueert zijn spelers tijdens de dramatisch slechte ont moeting tegen Rotterdam-Zuid. -i: Maassluis De basketballers van het Maassluise Elementum- /Green Eagles sloten de vorige competitie in de eerste divisie af met een gedeelde derde plaats. Dit seizoen echter gaan zowel coach als spelers er vanuit dat 'er meer in zit'. „We hebben voorlo pig maar één doel voor ogen: ho ger eindigen dan verleden jaar. Welke andere positie komt daar meer voor in aanmerking dan de eerste plek", streeft de nieuwe trainer-coach Peter Kloet slechts naar de titel. Een geheel ander uitgangspunt heeft damescoach Hans van Hoorn. ;,In vergelijking met vo rig seizoen ben ik drie basisspeel sters kwijtgeraakt", is hij traditie getrouw uiterst voorzichtig. „Die plaatsen zijn opgevuld door ju nior-speelsters, maar het is na tuurlijk nog maar de vraag of die zo snel kunnen overschakelen. Er is namelijk een hemelsbreed verschil. Ik verwacht echter dat ze het aankunnen." Margriet Kuyper (voorlopig ge stopt), Marga Lindhout (AMVJ Rotterdam) en Ingrid van der Kuil (inmiddels moeder van zoon Tim) verdwenen uit de selectie van Van Hoorn. Marjolein Vlas blom, Annemïek Wassink, Ada Staal en Ria Cats namen hun plaatsen in. Maria van Berkel Uit handen van burgemeester Van Lier van Vlaardïngen ont ving Maria van Berkel de ereme daille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. De Vlaardïngse ontving de konink lijke onderscheiding vanwege haar 40-jarig dienstverband bij VÏaardïngen-Oost Bedrijven, het voormalige HVO. Op 1 oktober 1945 kwam me vrouw Van Berkel in dienst bij het Vlaardïngse bedrijf als admi nistratief medewerkster op de toenmalige loon- en sociale afde ling. Van 1953 tot 1970 was de in Vlaardïngen geboren Van Berkel 'secretaresse van het hoofd perso neelszaken en de bedrijfsjurist- Daarna drie jaar alleen voor de bedrijfsjurist en daarna weer voor het hoofd van de afdeling personeelszaken. Mevrouw Van Berkel is tevens belast met de or ganisatie van de jubilea in het be drijf en tevens is zij al jaren de stuwende kracht achter de Sin terklaasviering en de jaarlijkse dagtocht voor gepensioneerden. Buiten haar werkkring is zij ook actief geweest Van meisjesvere niging Obadja is zij zes jaar secre taresse geweest en 20 jaar lang -was zij lid van de christelijke ora toriumvereniging Gloria in Ex- celsïs Deo. Van de zendingscom missie van de Ned. Herv. kerk is mevrouw Van Berkel eveneens zes jaar lid geweest Schiedam De nieuwe, 32 me ter lange, glijbaan in Zwembad Zuid is al door honderden Schie dammers uitgeprobeerd. Dat is echter slechts een van de vele nieuwe voorzieningen waarmee het bad zich na de totale renova tie, die op 12 oktober zal zijn vol tooid, aan de zwemlustigen zal presenteren. Vanaf die dag kan men ook kennismaken met de zonnebank, sauna, solarium en hetzitterras. Voor.de officiële ingebruikname van het vernieuwde bad is een feestprogramma in elkaar ge draaid. Dat begint al om acht uur met diplomazwemmen. Aanslui tend kan er tussen tien en twaalf uur gratis worden gezwommen. Tussen twaalf en twee worden wedstrijden afgewerkt, waarna weer twee uur gratis kan worden gezwommen. Om vier uur begint het diplomazwemmen snorkelen. Vanaf 's avonds acht uur kan men deelnemen aan het 'moon- lightswïmming', dat van een spe ciaal sfeertje wordt voorzien door een discotheek. Speciaal voor de jonge Schiedam mers is er een knip-, plak- en knutselwedstrijd. Inzendingen daarvoor kunnen tot 10 oktober bij de kassa van het zwembad worden ingeleverd. iiNiiiiiiiiiininiiiniuiiNiiiiiiiiiiiiiiiiniiimiiiKiiiiimiiiiiiMiiiiiiniiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiniiiiiiii Vlaardïngen De 'Nacht van de Mode' in het Tenniscen- trum aan de Zwa- nensingel moet een voor Vlaardïngen onvergetelijke hap pening worden. Op zaterdag 19 oktober presenteren een groot aantal winkels uit Vlaardingen en Schiedam hun na- jaars- en wintercol lecties. Maar niet alleen de mode staat centraal, ook de ontspanning neemt een belangrij- ke plaats in. Bars, terrasjes en verschil lende podia moeten voor een sfeervol ge beuren zorgen. Mo deshows, haar- en make- updemonstratïes en optredens van artie- sen moeten de avond tot een feest maken. Hoogtepunt is het optreden van de Vlaardïngse zanger Lobo, die samen met zijn Pearls een show zal verzorgen. Het is voor het eerst dat er in Vlaardin gen zo'n groots opge zet festival plaats vindt In totaal ne men 22 bedrijven aan het festival deel. Om 20.30 uur gaat het feest van start en om ongeveer 4.00 uur wordt er een punt achtergezet. miiiiiiiiiimiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiliEiiiiititiiiiiiiiiiiiiiiiiiti De Heipaal In wijkcentrum De Heipaal in Vlaardingen bestaat het plan om deze maand een creativiteits- beurs te houden. Mensen die ei gengemaakte spullen zoals hand werk, houtsnijwerk, schilder kunst, poppen, brooddeeg en mo delbouw willen presenteren krij gen daarvoor de mogelijkheid in het wijkcentrum in Holy-Zuid. Mensen die belangstelling heb ben, kunnen contact opnemen met Tonny Blokland, tel. 010- 741736. Verschuivingen Bij de Maassluise heren waren de verschuivingen minder ingrij pend. De al geruime tijd gebles seerde Rob Schriel is afgekeurd voor basketbal. Junior Jos Da- vidse verdween naar schaduw- vereniging The Torna Hawks en coach Jaap Boon stopte. Edwin Moerman, Hasan Uludag en Pe ter Kloet, als technisch verant woordelijke man, zijn de nieuw komers. Proberen kampioen te worden, is dus het parool voor de Maassluise heren, „Toch ts voor mij niet alles verloren, als het niet lukt", aldus Kloet. „Ook dit jaar is het een erg onvoorspelbare competitie, waar in de meest onverwachte uitsla gen kunnen voorkomen." Na drie competitieronden delen de Eagles de eerste plaats met Argus, Blitz, Rowic en Stoepie Shooters, die alle eenmaal verloren. Met uitzondering van het debacle tegen Rotterdam-Zuid, is het op vallend dat Green Eagles hoge scores noteerde. Kloet: „Toch ligt de nadruk meer op de verdedi ging dan onder Jaap Boon het ge val was. Ik ga er vanuit datje in de aanval af en toe een steekje kunt laten vallen, mits de verde diging maar solide in elkaar steekt Nu al blijkt dat dat werkt. Ook in de oefenwedstrijden maakten we telkens tegen de honderd punten." Rooskleurig Collega Van Hoorn ziet de nabije toekomst eveneens vrij rooskleu rig tegemoet Na het toch enigs zins tegenvallende resultaat van verleden jaar (vierde in de pro motiedivisie), hoopt Hans van Hoorn nu op een positie in de middenmoot „Wat we nu aan ervaring moeten missen, kunnen we volgens mij goedmaken met snelheid, felheid en jeugdig enthousiasme. We zor gen voor een frisse inbreng", maakt hij zich voorlopig gein zorgen. Ondanks de positieve geluiden verwachten Kloet en Van Hoorn- de nodige moeilijke wedstrijdefl-!. Kloet ziet in Hoofddorp, Rotter dam-Zuid en Argus de vcóïsC naamste obstakels op weg naar; het kampioenschap. „Ik ver wacht vooral veel van HoofijLf,, dorp. Dat is echter meer omdat ïkl afga op de naam van de ploeg (gé», degradeerd uit de promotiedivi- sie, red) dan de manier waarop zor het spelletje spelen. Ik weet naV melijk heel weinig af van onzé te-j genstanders," I .*L- Maar zelfs wanneer Kloet \yö,', vertrouwd was geweest met 'de spelwijze van zijn directe opponè£ neten, dan nog zou er weinig zijn; veranderd aan de spelopvatting- die de Maassluizers dit jaar huldfc-, gen. De instelïng waarmee Kloet zijn spelers het veld in stuurt, is:" 'Laat de tegenstanders zich maar naar ons richten. Wij spelen graag op snelheid, kijken maai:., hoejullie daar op reageren.' Mogelijkheden Volgens van Hoorn hebben do- Green Eagles-dames tegendé nieuwkomers in de promotiedr-- visie (degradant MSV en de pro movendi Lisse, Sporty en Olyïü- pia) goede mogelijkheden, Hij - zegt: „De overige tegenstanders, waren vorig jaar al moeilijk, diisr dat zal nu wel helemaal lastig- worden. Temeer daar we nog maar heel weinig lengte in de- ploeg hebben. Het verdwenen drietal had een gemiddelde léng-; te van 1.82 meter." w Schiedam De Historische Vereniging Schiedam houdt zaterdag in verband met het 10-jarig bestaan open huis in de historisch meest belangwekkende gebouwen van de stad. Het is voor het eerst dat de bevolking op zo grote schaal de gelegenheid krijgt de interieurs van die oude panden te bekijken. Het open huis geldt voor tien panden. Men kan een kijkje nemen in de Evangelisch Lu therse Kerk aan de Lange Nieuwstraat; het Patri ciërshuis aan de Lange Haven, waarin tegenwoor dig het kantongerecht zetelt; de daar schuin tegen over staande Havenkerk, waar die dag regelmatig het kerkorgel wordt bespeeld; het vroegere Gere formeerde Jeugdhuis aan de Lange Haven 97 waar itellij een tentoonstelling van oude Schiedamse prent briefkaarten kan worden beziochtigd; het onderko men van Otter-Holding BV aan de Lange Haven 103, dat een goed inzicht geeft in hoe de Schiedamse patriciërs in vroeger tijd gehuisvest waren; molen De Walvisch waar men kan zien hoe daar nog steeds bakprodukten worden vervaardigd; de oud- katholieke kerk op de Dam; het stadhuis aan de Grote Markt; de Grote of Sint Jariskerk, het oudste Schiedamse bouwwerk, waar de tentoonstelling 'Afval, hoop voorde toekomst' kan worden bezich tigd en de Singelkerk, waarover paus Johannes- Paulus II mogelijk nog dit jaar beslist of de kerk tot basiliek wordt verheven. Alle gebouwen kunnen tussen tien en vier uur wor den bezocht. Schiedam Hoewel het voor de cricketkenners niet helemaal als een verrassing kwam, is de over stap van de broers Henk, Bas en Loek Kmet van Excelsior'20 naar aartsrivaal Hermes DVS toch als een bom ingeslagen. Het was een publiek geheim, dat het Kornet-trio totaal niet kon op schieten met trainer-coach Tony Opatha. Een vertrek van de op Thurlede geboren en getogen broers lag voor de hand, maar dat uitgerekend plaatsgenoot Her mes DVS de gelukkige club zou worden, gaf een verrassende wending aan deze transfer. „Een complex van factoren", geeft Henk, de oudste van de drie, als vage reden op. „Be heb geen zin om er dieper op in te gaan. De gang van zaken beviel me dit seizom niet De exacte re denen zijn bij het bestuur bekend. Het functioneren van Opatha heeft er natuurlijk mee te maken, maar stond niet centraal in mijn besluit" „Als Henk het niet wil zeggen", laat ook Koos Gouka niet het achterste van z'n tong zien, „heb ik als captain en bestuurslid eveneens niet de behoefte om volledige opening van 2aken te geven. Dat Opatha volgend jaar, was denk ïk voor Henk het sein om te vertrekken, met Bas en Loek in zijn kielzog", zegt Kor net, die eerlijk toegeeft dat het verlek van wicket-keeper Henk het zwaarste weegt. Over het hoe en waarom van de aanmelding bij Hermes DVS is de 28-jarige Henk Kornet minder vaag. „Sentimenten spelen bij mij geen rol meer. In een gesprek met captain John Beïjer werd me duidelijk, dat ze volgend seizoen alle zinnen hebben gezet op een_ kampioenschap. Het vooruitzicht,, om in de toekomst met twee Schiedamse clubs in de hoófd-L klasse te spelen, spreekt me wel aan." En: „Bovendien wü ik niet graag uit het Schiedamse cricketwi* reldje vertrekken. Niet alleen qua afstand, maar ook qua sfeer? en gezelligheid. Die jongens van? Hermes ken ik immers al jatéri.., In de hoofdklasse verwacht jk, volgend jaar een saaie competitie,- omdat er geen degradatie mogfe lijk is. Ik speel liever een klasse^ lager met een echt competitie- element." i Schiedam Cornells Chatelain is opgenomen in de Nederlandse;^', feltennisselectie, die van 8 tot en met 12 oktober in het Nederlandse; Deiden deelneemt aan de Europese kampioenschappen voor gehandi capten. Chatelain, die lid is van het Schiedamse De Ooievaars, is e$n" van de ruim tweehonderd deelnemers aan deze titelstrijd. Nederland heeftin totaal metvijftien speelstejsumsjielers ingeschreven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 2