'Deze muis krijgt nog een staartje' DOELTREFFEND Vlaardingen wijst verwijt FNV af Posthoorn weet het niet meer louden Dijkmolen moet de wind van voren houden Jongerencentrum bij KetelVaert VLAAIDiNGS DAGBiU SCHKMMSCff C8MMNT MBWI MraWEE COURANT Vrachtwagen gekanteld Schiedam verwacht gunstiger contract Gif zorgt voor onrust Late aangifte 'Weinig tij d om me te profileren' Stadsomroeper in de revisie Koekoekslaan-effect Geen schuld gemeente aan lekkend gifdepot WATERWEG DINSDAG 8 OKTOBER 1985 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110,3131 BC Vlaardingen- Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345203. Vlaardingen Mevrouw J. Heemskerk-van den Bogert heeft het aan zichzelf te wijten dat zij van de sociale dienst in Vlaardingen geen uitkering krach tens de wwv krijgt. Dat schrijven burgemeester en wethouders aan de Federatie Nederlandse Vakbe weging (FNV), die woedend is op het gemeentebe stuur. Met hun besluit gaan B en W regelrecht in te gen een unanieme uitspraak van de adviserende wwv-commissie De parttime-medewerkster van de GSD krijgt in middels in haar nieuwe woonplaats Hillegom wel een wwv-uitkering. De FNV ziet daarin een beves tiging van haar stelling, dat Vlaardingen volkomen ten onrechte de aanvraag van mevrouw Heems kerk heeft afgewezen. „De gemeente zit fout Anders had Hillegom dat be sluit wel overgenomen", zegt secretaris Bart van der Gein. „Dat is te doen gebruikelijk in dit soort za ken." Mevrouw Heemskerk verhuisde naar Hillegom, nadat haar man een betrekking had aanvaard in Amsterdam. Zij nam zelf ontslag, omdat de reistijd te lang zou worden, maar meende toch aanspraak te kunnen maken op een uitkering. De wwv-eommis- sie was het met haar eens, maar B en W legden dat advies naast zich neer. Het college betwijfelt of de verhuizing wel nodig was. En: „Ook in geval van verhuizing had het in de rede gelegen een zodanige woonplaats te kiezen, dat de afstand van deze nieuwe woonplaats naar Vlaar dingen te-overbruggen zou zijn geweest en geen ontslag genomen had behoeven te worden", schrij ven B en W aan de FNV. „Zij is door eigen toedoen werkloos geworden." De bond neemt de zaak hoog op, want zij ziet in het besluit een wijziging van het sanctiebeleid. In de protestbrief aan de gemeenteraad wordt er zelfs voorzichtig op gezinspeeld, dat de gemeente in uit keringszaken voor vrouwen andere maatstaven aanlegt dan voor mannen. „Daar is geen sprake van", aldus het gemeentebestuur. De commissie voor maatschappelijke dienstverlening buigt zich donderdagavond over de antwoordbrief aan de FNV. Schiedam Wethouder Her man Posthoorn raakt gister avond, in de discussie over hei flexibel zwangerschapsverlof, helemaal de draad kwijt. Als Ie mand zwangerschapsverlof heeft Wassenaar Een vrachtwagen, bestuurd door een 35-jarige man uit Maassluis is gistermiddag op de kruising Rijksstraatweg/Ho- zenweg in Wassenaar omgesla gen. De kruising is daardoor min stens een uur geblokkeerd ge weest Het verkeer moest worden omgeleid. De vrachtwagen sloeg om door dat de wielen blokkeerden bij het remmen. Daarbij raakte nie mand gewond. De opbouw van de wagen, die 700 kilo vlees ver voerde, is beschadigd. Schiedam Het is onverteer baar, dat Schiedammers via de energierekening een soort belas ting moeten betalen aan Rotter dam. Dat zei CPN'er Ulferd Bru- seker gisteravond in het vragen- halfuurtje van de Schiedamse ge meenteraad. Het Rotterdamse energiebedrijf moet de lagere elektriciteitstarieven doorgeven aan de afnemende gemeenten, pleitte Bruseker. Door de verlaging van de verre keningsbelasting incasseert Rot terdam dit jaar een voordeel van 18 miljoen gulden. De energiebe drijven van Den Haag, Dor drecht, Delft. Gouda en Rijnland zijn van plan dat voordeel terug te geven aan de verbruikers. Rot terdam voegt het voordeel echter toe aan de toch al niet lage win sten, die het energiebedrijf daar maakt „Dac kan zo niet door gaan", oordeelde Bruseker en hij wenste van burgemeester en wethouders te horen wat zij van plan zijn daaraan te doen. Wethouder Chris Zijdeveld liet echter niet het achterste van zijn tong zien. „Het is natuurlijk sym pathiek om tegen meneer Bruse ker open kaart te spelen, maar dat verzwakt onze positie in de onderhandelingen met Rotter dam, die al geruime tijd gaande zijn." Want Schiedam wil wel de gelijk alles in het werk stellen om een gunstiger contract af te slui ten met het Rotterdamse energie bedrijf. Zijdeveld: „Wij willen niets liever dan zelfstandig onze energieprijzen vaststellen. In het nieuwe contract krijgen wij waarschijnlijk ook meer vrij heid." en hij of zij zegt.." Daar slikte Posthoorn de rest van zijn woor den in. „Dat is toch wel het toppunt van ematiipatie", brulde collega-wet houder Zijdeveld boven het ge lach van de raadsleden uit. Post hoorns zette zijn woorden echter opwaardige wijze recht „Tja, mijn mensbeeld is zo langzamer hand een beetje uitgehold. Ik weet het echt niet meer. m DE 011 TC SUtOEBIJEN NEOEMIANO: DIRK VAN DEN BROEK BASVANDERHEYDEN DIRKSON en DIGROS Ex- verslaafden kraken klooster Schiedam Acht Schiedammers hebben het voor malig klooster aan de Warande gekraakt. De acht zijn onlangs afgekickt bij de therapeutische ge meenschap Essenlaan, gevestigd aan de Nieuwe Ha ven in Schiedam. Zij verlangen een gezamenlijke woning, zodat rij geleidelijk kunnen wennen aan hun 'terugkeer' in de samenleving. Enkele krakers in het voormalige klooster aan de Warande. Nieuwe bebouwing en be planting rond deze Dijkmolen in Maasland moet bijzonder kritisch worden gevolgd. De windmolen legt om goed te kunnen werken een grote ruimteclaim op de di recte omgeving. Dit vanwege de noodzakelijke 'vrije wind vang'. Dit is één van de aanbevelin gen in een lijvig rapport van provinciale waterstaat Zuid- Holland, voor het grootste deel geschreven door G. Ot- tevanger. die onlangs op het Haagse provinciehuis is ge presenteerd. Het rapport geeft een inven tarisatie van molens, gema len en andere waterstaatkun dige elementen in Midden- Delfland en de cultuur-histo rische waarden ervan. Aan de hand van het rapport moet beter kunnen worden bepaald voor welke molens en gemalen geld beschikbaar zou moeten komen. Er zijn richtlijnen vastgesteld, waar door een objectievere waar dering mogetijk wordt, stelt Ottevanger in zijn inleiding. Volgens de dijkgraaf van Midden-Delfland, mr. A.P. van den Berge is er nu een goed overzicht van de staat van onderhoud en waarde van de nog bestaande en in hun soort bedreigde water staatsmonumenten. „Daar kan het beleid dan op wor den gericht en slopershamer en bulldozer selectiever ge hanteerd." Hierbij speelt, al dus de dijkgraaf, de functie binnen een historische omge ving een belangrijke rol. foto Richard Hogeveen rr Vlaardingen Iedereen moet weten hoe slordig de gemeente met gif omspringt, vindt de ou dercommissie van de peuter speelzaal in buurthuis Oost in Vlaardingen. Drie peuters moes ten vorige week "m het zieken huis worden opgenomen, nadat zij van muizengif hadden ge snoept. De ouders wijzen de ge meente aan als de grote boosdoe ner. Zij verlangen opheldering. ,,Dit mag nooit meer gebeuren' vindt W. Schneider. Het buurthuis had wel geklaagd over muizen, maar was er niet in gekend dat er doog'es met gif wa ren neergezet „Dat is op zich al bedenkelijk gif in een open baar gebouw maar het is hele maal te gek dat het ook in de speelzaal lag",- -'indt beroeps kracht Aad Hofman. Het buurt huis had het nog zo uitdrukkelijk gezegd: geen gif in de peuter speelzaal Maar toch werden ook daar vier doosjes met blauwe pil letjes verstopt „Dat is hoogst kwalijk. Pure nala tigheid, Deze muis krijgt nog een staartje", zegt Hofman. „De ge meente moet maar eens uitleg gen, hoe dit heeft kunnen gebeu- Niet niks Ouders en kinderen hebben er heel wat mee te stellen eehad. De maagjes van de kinderen werden leeggepompt en drie dagen lang kregen zij vitamine-K-injecties en werd er bloed geprikt „Da's niet niks voor kinderen van twee, driejaar", zegt H.P. Rijkui- ter. Zijn zoontje was woensdag de eerste die niet lekker werd. Hij viel een paar keer van zijn fietsje en toen begrepen de leidsters, dat er iets mis was. „Die van mij was het minst bescheiden geweest in zijn snoeperij", kan Rïjkuiter er achteraf toch nog een klein beetje om lachen. Maar het is dan ook, en daar zijn de ouders dolgeluk kig om, goed afgelopen. Maar een heleboel leed had voor komen kunnen worden, als er door de leidsters van de peuter speelzaal sneller was gereageerd. denken de ouders. .Dan waren al die injecties niet nodig geweest", zegt mevrouw Schneider. Niet dat de ouders de leidsters iets kwalijk nemen. „Zij hebben naar beste kunnen gehandeld. Maar je mag je afvragen of een leidster, een stagiaire en een moeder ge noeg zijn om vijftien peuters in de gaten te houden als er paniek uit breekt", zegt Rijkuiter. AJ om half tien werd een van de kinde ren gezien met een doosje in zijn knuistjes, pas anderhalf uur later werd alarm geslagen. Voor Aad Hofman is de 'nare kwestie' aanleiding om de ge meente te vragen of het wel ver antwoord is peuterspeelzalen met zo'n minimale bezetting te laten draaien. „Want dat geldt natuur lijk voor de hele stad, in alle peu terspeelzalen is bezuinigd op per soneel. En een panieksituatie kan zich overal voordoen. Je mag je afvragen of peuterspeelzalen nog wel veilig zijn. Laat de gemeente daar maar eens een onderzoek naar doen", meent hij. Vlaardingen Een 42-jarige Vlaardinger heeft, ruim twee we ken nadat hij tijdens de voetbal wedstrijd Fortuna 8 - RK Wik 7 door een tegenstander op zijn lin keroor werd geslagen, bij de poli tie alsnog aangifte gedaan we gens mishandeling. De man heeft mogelijk blijvend letsel aan zijn oor. Behalve de politie zal ook ae afdeling Rotterdam van de KNVB een onderzoek instellen. Arie Zwamborn: Schiedam - Veel te laat naar zijn zin is Arie Zwambom (47) gister avond geïnstalleerd als FvdA- raadslid in Schiedam. De vroege re voorzitter van de bewoners vereniging Schiedam-Zuid neemt voor acht maanden de fakkel over van het omstreden raadslid Jos van der Lugt, die meer dan een jaar zijn zetel onbe zet liet. „Da's heel vervelend, als een raadslid niet produktief is", vindt Zwamborn. „Er blijft nu weinig tijd om me te profileren." Toch denkt hij dankzij zijn erva ring in de wijken een nuttige bij drage te kunnen leveren in de Schiedamse raad. „Bovendien is dit een goede gelegenheid om wat ervaring op te doen", vindt Zwamborn. Als het aan hem ligt komt hij na de verkiezingen te rug in de raad. „Maar daarover beslist natuurlijk de partij." Vorig jaar voerden zij in Rot terdam aan de Essenlaan een soortgelijke actie. Ze verwij ten de gemeente dat, hoewel zij al geruime tijd als wo ningzoekenden ingeschreven staan, zij nog niets van die kant hebben vernomen. Woordvoerder Harry Groen- woudt spreekt het liefst over een 'symbolische kraak'. „Het gaat ons niet zozeer om juist dit pand, maar om het feit dat we een woning nodig hebben." De rijksoverheid wordt verweteh dat van die kant al vier tot vijf jaar op zogenaamde re-entry-hui- aen wordt gestudeerd. „Via volksgezondheid en allerlei com missies schiet dat allemaal niet op. Daarom heeft de Bouman- stichting de gemeente Schiedam een klein half jaar geleden ge vraagd ons met voorrang te be handelen en een gezamenlijk on derkomen aan te bieden. De ge meente was eerst positief, maar van die kant worden we nu ook al maanden aan het lijntje gehou den", verklaart Groemvoudt het waarom van de actie. Confronlalie Het voormalig klooster staat sinds mei leeg. Vastgoed Van Dorst, handelaar in onroerend goed aan de Rotterdamsedijk, heeft vervolgens een exploitant in de hand genomen, die moet proberen een bestemming voor het monumentale pand te vin den. Volgens Groenwoudt dreig de het zaterdagmorgen tijdens een eerste confrontatie met de exploitant uit de hand te lopen. „Hij zou wel even een knokploeg op ons afsturen. Dankzij de poli tie en de makelaar is de druk ge lukkig van de ketel gehaald, want we zijn absoluut niet uit op een escalatie." Het gerucht dat er al een bestem ming voor het klooster zou 2ijn (de Schiedamse politie had het gistermorgen over een hotel) wordt dcor de krakers weerspro ken. „Ze stoeien nog met allerlei ideeen, maar hebben geen con crete gegadigden," meent Groen woudt Aanvankelijk leek het erop dat de kraakactie snel beëindigd kon worden. De makelaar zou een ge sprek met de gemeente entame ren. Van die kant werd echter te verstaan gegeven dat er pas on derhandeld kan worden als het pand leeg wordt opgeleverd, De krakers voelen daar niets voor, omdat er dan niet langer sprake zou zijn van een reeie onderhan delingspositie. Het vertrouwen in het gemeente bestuur is helemaal op een laag pitje komen te staan, nu de acht van het laatste plan var.uit het stadskantoor op de hoogte zijn ge bracht „De gemeente zegt ons twee of drie woningen te willen toewijzen, mits de Boumanstich- ting toezicht op ons blijft uitoefe nen. Daarvoor voelt de stichting niet en wij zeker niet," aldus Groenwoudt „Het is juist de be doeling dat we uit het kringetje van onmondige zielepoten raken. We moeten zelf weer verant woording op ons nemen. De ge meente duwt ons zo weer terug in de patientenrol." Vlaardingen Daar keek Vlaardingen dit weekeinde toch wel van op: was opeens het beeld van de stadsomroe per, dat al negen jaar de in gang van Brede en Smalle Ha venstraat siert, verdwenen! Een lege sokkel was alles wat er restte en er werd al van diefstal gerept. Maar daar was geen sprake van. Er was een auto tegen de omroeper ge botst. Het beeld van de Haagse kunstenares Sybille Krosch bad het zo zwaar te verduren gehad, dat het nog maar met één bout vast zat. Jongeren willen hun fantasie nogal eens botvieren op de omroeper. Niemand kijkt er vreemd van op, als hij plotseling met een pet getooid is of een sjaal om- heeft. Daar kan hij wel tegen maar het is ook een geliefde sport van de jeugd om aan het beeld te gaan hangen. Dat kan die ene bout niet meer hebben, oordeelde gemeentewerken, en zij haalde de omroeper nog voor het weekeinde van de sokkel. Vandaag of morgen wordt hij er weer stevig opge zet. Schiedam Om de straatjeugd in Schiedam-Noord onderdak te bieden wordt volgens wethouder Hafkamp 'in de buurt van het in dustriegebiedje bij Kethel' ge zocht naar een geschikt pand. Hafkamp verklapte de welzijns- commissie nog niet aan welk pand gedacht wordt, maar er zijn vermoedens dat de WD-wet- houder doelt op het voormalige gebouw van kinderdagverblijf Honki-Ponk aan de Kerklaan, ofschoon ook wordt gesproken van een leegstaand bedrijfspand in KetelVaert De omgeving van het industrie gebiedje KetelVaert zou geschikt zijn, omdat daar relatief weinig bewoners overlast zullen onder vinden van de soms nogal ru moerige jeugd. Als echter inder daad aan de Kerklaan 9 wordt gedacht, is niet te verwachten dat dit deel van Kethel dat over haar kant laat gaan. Het is nagenoeg dezelfde wijk, die eerder ruim zeshonderd bezwaarschriften in diende tegen een woonwagen centrum aan de Koekoekslaan, omdat het karakter van de omge ving zou worden aangetast. Ook bij een jongerencentrum valt een dergelijk Koekoekslaan-effect te voorzien. Vreemd genoeg infor meerde niemand in de welzijns- commissie hiernaar bij Hafkamp. De wethouder heeft er bij de stichting Samenlevingsopbouw Schiedam-Noord (SSSN) op aan gedrongen wel zo spoedig moge lijk duidelijkheid te geven om trent de locatie. Het wordt hoog tijd dat er voor de jongeren een goede accommodatie komt, er kent bij. Vroeger was er het cen trum Playboy's Place, gesitueerd in de bosjes tussen het Bachplein en het Noordeinde. Tegenwoor dig is de Trechter er gehuisvest met de werkplaats WESP. Voor de jongeren ging het speciaal voor hen gebouwde centrum dicht in verband met allerlei con flicten, waarvan de aard pas na sluiting duidelijk is geworden. Er zou hag verhandeld zijn, de jeugd ging er zich te buiten aan vleselij ke lusten, het moet een tempel van sex drugs rock 'n' roll geweest zijn. Er is volgens Hafkamp geen sprake meer van, dat de jongeren een plek in of bij de Blauwe Brug krijgen. Eventueel wordt alsnog naar een schoolgebouw gezocht, ofschoon de schoolbesturen ande re suggesties hadden dan jongere- nopvang, In Schiedam-Zuid gaat het heel wat beter. Clubhuis De Dijk noemt zich voortaan OJC. Niet dat er de gelden tegenover staan die bij een open jongerencentrum passen, want het centrum aan de Westfrankeiandsedijk krijgt qua subsidie een bedrag dat alleen op zogenaamde randgroepjongeren is afgestemd. Er gebeurt echter meer. de activiteiten nemen on der leiding van Kees te Gussin- klo toe, en om dat te onderstre pen werd gekozen voor de titel OJC. Sinds De Dijk weer open is, is de overlast bij de Heilig Hart- kerk in de Lekstraat minder ge worden. Al uw gewone bankzaken - zowel zakelijk als privé - efficiënt regelen, dat doen wij graag voor u. Nerals het verzorgen van speciale financieringen, verzekeringen, beleggingen. Of het leasen van wagen- of machinepark, de factoring van uw uitstaande vorderingen. Of het op internationaal niveau aantrekken van handelspartners, financieren van goederen transacties, verzorgen van valutazaken en betalingsverkeer. Want wij zijn niet alleen een veelzijdige, maar ook een dynamische bankparmer. Credit Lyonnais Bank Nederland 80 vestigingen. Hoofdkantoon Coolsingei 63, Postbus 1045,3000 BA Rotterdam. Telefoon 010-69 5911. Dordrecht, Albert CuypSingct 26B, 078-132277 Rotterdam,Stadhuisplein 15, 010-695911, Nieuwe Binnenweg 165, 010-362655/362556, Mijnsherenlaan 218-220010-842055. Schiedam, Lange Nieuwst raat 101, 0J0-269255 Vlaardingen, Westhavenptaats 40a, 010-352055 Zwijndrecht, Koninginneweg 62, Ü7b-126688 Wethouder Van Tilborg: Schiedam Toen het gif van het voormalig GTB-terrein in Schie dam werd i de- :n in een c pot aan de* Nieuwe Waterweg was de juiste verpakkingstech niek nog niet voorhanden. Met die woorden verdedigde wethou der Cor van Tilborg zich tegen kritiek van PPR-raadslid Her man Noordegraaf. Volgens Van Tilborg leveren de lekkages aan het depot geen direct gevaar op. „De wethouder bagatelliseert de zaak", vond Noordegraaf, maar van die kritiek wilde Van Til borg niet horen. „Toen het gif werd afgedekt, heeft iedereen er, om het maar eens op zijn Schie dams te zeggen, met zijn kokkerd bovenop gestaan. Het folie is ka- potgewaaid, maar daar dat kun je de gemeente niet verwijten. IJ kunt mij hooguit verwijten, dat ik over de hele affaire wat minder hysterisch doe dan u", sneerde de wethouder naar Noordegraaf. Het lekke depot, dat voor ruim drie ton wordt hersteld, heeft voor Schiedam ook gelukkige ge volgen. „Wij hebben de gelegen heid aangegrepen om nog eens bij het openbaar lichaam Rijnmond aan de bel te trekken, want wij willen van die gifgrond af", ver telde Van Tilborg. „Dat leidt er binnenkort waarschijnlijk toe dat wij de grond mogen saneren. Met die sanering is meer dan 3u miljoen gulden gemoeid en tien procent daarvan is voor rekening van de gemeente. Van Tilborg vindt dat maar een dure grap- „Maar dat moeten wij ervoor over hebben." De wethouder waarschuwde overigens voor al te veel optimisme over een defi nitieve oplossing: „Het kan dat de juiste saneringstechniek niet een- twee-drie voorhanden is.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1