Vier wethouders meer dan genoeg Onrust over 4 ton voor jongerenwerk in Noord Bedrijven redden het dankzij innovatie VUAIOiNSS DAGBLAD SCHIEOAMSCHE EOURANÏ NIEUWE WATERWEE COURANT Neijssel weer beschikbaar 'Uitgebreid onderzoek naar eten muizengif' Protest tegen vergunning Shell ■IN ONTWERP-VERKIEZINGSPROGRAMMA: Meer boeken voor migranten Eerste paal Politie plukt Radio Lokaal en Intersat uit de lucht Gevaarlij ke bessen Lullig kleine hordies Afsluiting Brand in auto □WATERWEG WOENSDAG 9 OKTOBER 1985 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209. -George Neijssel: 'Werkdruk wethouder nu al te hoog.' Vlaardingen George Neijssel en Jan van Hemert zijn beschikbaar voor een volgende raadsperiode. Neijssel is tevens bereid om de komende vier jaar weder om als fractieleider te funge ren. Overigens worden defi nitieve beslissingen pas op 18 november tijdens een beslo ten ledenvergadering geno men. Een kandidaatstellingseom- missie onder leiding van oud-gemeentesecretaris Nico Duinkerken werkt momen teel aan een kandidatenlijst Alle geprekken met poten tiële kandidaten zijn al ge voerd en met George Neij- seel en Mariëtte Hoogendijk (voormalig fractieleidster} worden eventuele kandida ten en de huidige raadsleden binnekort doorgenomen. „De commissie werkt in vol ledige anonimiteit Wij we ten helemaal niet wat voor lijst er uit de bus komt rollen. De leden hebben ook in deze kwestie het laatste woord", aldus George Neijssel. Een aantal van de zittende raadsleden heeft inmiddels al te kennen gegeven niet meer terug te willen keren in de gemeenteraad. „Wie dat zijn is nu nog niet belangrijk. De commissie weet het en wij horen het wel op de le denvergadering", aldus afde lingsvoorzitter Lenie van Halteren. Binnen de VVD zijn inmiddels wel kandida ten gevonden die bereid zijn om een eventueel wethou derschap op zich te nemen. „Er is voldoende keus", aldus George Neijssel. Het ligt voor de hand dat Jan Madern, die een goed lopende onderne ming heeft, in een volgend college niet meer als wethou der teruggkeert Vlaardingen „Nimmer mag zich de situatie herhalen dat dit gevaarlijke materiaal zich onder handbereik in een ruim te bevindt waar (jonge) kin deren verblijven." Zo regaeer- de wethouder Ary Maarleveld (onderwijs) op het bericht dat vorige week drie kinderen in het Holy-ziekenhuis moesten worden opgenomen nadat zij korrels muïzengif hadden ge geten. In een schrijven aan de leden van de commissie sociaal-cul- tureelwerk zegt Maarleveld een uitgebreid onderzoek toe: „Er vindt een onderzoek plaats naar de vraag hoe het gif in de ruimte terecht is ge komen. Duidelijk is in ieder geval dat in verband met klachten over muizenoverlast in liet wijkgebouw een in de bestrijding hiervan gespecia liseerd bedrijf is ingescha keld." Aan de hand van de uitslag van het ondezoek zal het colle ge de nodige maatregelen ne men. Utrecht - De Stichting Natuur en Milieu (SNM) heeft bij het be stuur van Rijnmond geprotes teerd tegen de conceptvergun ningen voor de nieuwe hycon-in- stallatie aan de Shell-raffinaderij in Rijnmond. Volgens SNM wordt in die vergunningen vrij wel zonder argumenten voorbij gegaan aan haar eerder daarte gen ingebrachte bezwaren. De aan Shell toegestane uitstoot van zwaveldioxyde en stiksto- foxyden - beide grote veroorza kers van zure regen - vindt SNM veel te hoog. Volgens SNM heeft het bedrijf aangekondigd dat de zwaveluit- worp in de komende jaren, zal da len tot 3000 3500 kg per uur Vlaardingen De leden van de VVD in Vlaardingen vinden dat het werk dat momenteel door vijf wet houders en de burgemeester wordt gedaan, best met een man of vrouw minder kan, Voorwaarde is wel dat de burgemeester dan enkele beleidszaken in zijn porte feuille neemt zoals perso neelszaken, voorlichting en inspraak. De fractie van de liberalen, met uitzondering van Jan van He mert, is fel tegen het inleveren van een wethouder, maar de le den van de WD drukten tijdens een ledenvergadering waarin het ontwerp-verkiezingsprogramma werd besproken toch hun zin door. „Wij vinden de werkdruk van de wethouders nu al te groot", aldus fractieleider George Neijssel van de liberalen tijdens de presentatie van het programma. „De wet houders maken nu al 60-70 uur per week en dat vinden wij te veel. Met een wethouder minder zal het er echt niet rustiger op worden. Ook wethouders hebben recht op een normaal leven en normale werktijden. Op het stad huis werken de ambtenaren ten slotte ook 38 uur." Jan van Hemert: „Werken met vier wethouders heeft volgens mij toch ook voordelen. Denk maar aan de1 verdeling van de wethouders tijdens de vorming van een college. In Schiedam werkt het met de PvdA en VDD ook met vier wethouders, dus waarom dan niet in Vlaardin gen." Woonlasten In het nieuwe programma van de liberalen nemen de woonlasten een belangrijk hoofdstuk in. George Neijssel: „De woonlasten mogen niet omhoog de komende jaren. Op het gas en de electrici- teit kunnen wij geen invloed uit oefenen, al hebben wij minister Van Aardenne wel laten weten het niets eens te zijn met de ver hoging van de prijs van bet aard gas. Maar de woonlasten moeten zo laag mogelijk blijven voor de inwoners van de stad." De WD wil verder dat het wo ningbedrijf weer huizen gaat bouwen. Om de tekorten bij dit onderdeel van de gemeente ver der terug te dringen. De gemeen te moet ook actief mee gaan bie den bij gedwongen verkoop van huizen om het verlies voor de stad zo laag mogelijk te houden. De keuze van het kopen van grond of het uitgeven in erfpacht moet altijd mogelijk zijn en de sportraad moet weer integreren met leden van de gemeenteraad. Het zijn maar een klein aantal puntjes uit het ontwerp-verkie zingsprogramma. „De leden heb ben uiteindelijk het laatste woord", aldus Neijssel. „Het is best mogelijk dat er in de komen de weken nog dingen verande ren. Maar we zijn best trots op het programma. De WD, nu samen met de PvdA in een coalitie, sluit samenwer king met andere partijen niet uit George Neijssel: „Wij willen een coalitie op een zo'n breed mogelij ke politieke basis. In het college moeten in elk geval enige grote partijen vertegenwoordigd zijn." Mag de aanhang van de liberalen in landelijke peilingen steeds minder worden, de WD Vlaar dingen denkt aan winst: „We gaan uil van meer stemmen dan vier jaar geleden. Ik reken op dertien zetels", blikt Geroge Neijssel optimistisch op de ver kiezingen van 19 maart 1986 vooruit Schiedam In het jongerenwerk in Schiedam bestaat on gerustheid over het bericht dat de gemeente Schiedam 400.000 gulden wil reserveren voor een jongerencentrum in het Kethelse industriegebiedje KetelVaert. Dit bedrag wordt te hoog genoemd. „Het staat in geen relatie tot wat de andere jongerenprojecten in Schiedam aan financiële steun van de gemeente hebben gehad", zegt Kees te Gus- sinklo, beroepskracht van OJC De Dijk in Schiedam-Zuid. De Brandsma Bros: Halbe, Cees, Marius, Qebele, Martin en Jan, poserend voor drie vorkheft- uit hun waaenpark. Schiedam Burgemeester Scheeres is gisteren onder de indruk gekomen van de ver nieuwende maatregelen, die enkele Schicdamse bedrijven de laatste jaren hebben getrof fen om het hoofd boven water te houden. „Met succes hebben zij de innovatie toegepast", concludeerde Scheeres na het werkbezoek, dat hij samen met de vier wethouders en en kele ambtenaren aflegde. De ingrijpendste veranderingen troffen B en W aan bij het bedrijf Ferrocem aan de Jan van Rie- beeckweg, dat vroeger vooral bo ten van beton bouwde maar te genwoordig balkons ontwerpt van een heel lichte betonsoort, en bij de kwasten- en borstelfabriek Breman aan de Nieuw Mathenes- serstraat Breman leverde vroe ger aan RSV-bedrijven. Toen dat concern uit elkaar knalde, moest Breman door vervaardiging van nieuwe produkten proberen er bovenop te klimmen. Burge meester Scheeres bleek erg be gaan met het lot van Breman, want, verklaarde hij, „mijn opa heeft ook een borstelfabriek ge had." b»j Het werkbezoek begon scheepswerf De Hoop, aan de rand van de Óostabtspol- der. „Er is wel iets veranderd,' vond directeur J. Klein Hesse- VlaardingenDrieduizend gulden hebben burgemeester en wethou ders van Vlaardingen beschikbaar gesteld om de collectie Turkse en Arabische boeken en audio-visueel materiaal in de gemeentebiblio theek uit te breiden. Het aantal boeken voor migranten in hun eigen taal is nu erg beperkt, vindt de gemeente. B en W hopen dat, als er een grotere keuze is, meer migranten gebruik zullen maken van de bibliotheek. De migrantenor ganisaties mogen meepraten, over de titels, die voor het extra gdd worden aangeschaft link. „Mijn vader moest altijd naar de gemeente toe om te vra gen of ze alsjeblieft eens wilden komen kijken. Tegenwoordig komt de burgemeester uit zich zelf." Vervolgens gingen B en W langs Ferrocem, gevestigd in het oude deel van industriegebied 's-Gra- veland, dat volgens Scheeres ten onrechte vaak Spaanse Polder wordt genoemd, Hij wees erop dat ten westen van de Sehie 's- Graveland ligt, ten oosten ervan de Spaanse Polder. Daarvan is een deel nog Schiedams grondge bied. B en W gingen er langs het bedrijf Orga, dat Nederlands be langrijkste leverancier van navi- gatiebewaking voor booreilan den blijkt te zijn. „Op het Neder lands deel van het Continentaal Plat missen wij zowat geen order meer." aldus directeur Rob van Beest Vervolgens reed het busje van B en W naar industriegebied Ma- thenesse, een stadsdeel waar na de sluiting van Gusto lange tijd verpaupering dreigde, maar waar de laatste tijd verbeteringen worden aangebracht bedrijfsge- meenschap Schiemond is er nu gevestigd, ook wordt het wegdek van de Maasdijk aangepast en daarna komt de Buitenhavenweg aan de beurt „U ziet dus dat wij na 75 jaar een belofte inlossen," zei Schiedams 'economische bur gemeester' tegen de staf van De Kuyper. Het verderop gevestigde inge nieursbureau Terwisga bleek B en W niet al te bekend te zijn, of schoon het 24 werknemers sterke bedrijf zich toch 'hofleverancier' van Shell, Philips, Esso, ICI, de NAM enzovoorts noemt op het gebied van stalen pijpen, kranen, cirkelzagen, fittingen en aller hande klein stalen materiaal. Voor ziekenhuizen wordt basis materiaal voor injectienaalden gemaakt De heren Raadtgever en Rood en burg gaven een snelle rondleiding, want B en W waren een beetje achterop het tijdssche- ma geraakt Broers Bij Brandsma BV keken B en W gek op, meteen al, bij het voor stellen. Scheeres; Brandsma. Scheeres; Brandsma. Scheeres; Brandsma. Scheeres; Brandsma. Scheeres; Brandsma, Scheeres; Brandsma, Het leek wel een film opname, die niet wilde lukken en steeds overnieuw moest. Maar ïn werkelijkheid was het burge meester Scheeres die zich aan zes verschillende Brandsma's voor stelde. Het is een familiebedrijf aan de Nieuw Mathenesserstraat, gerund door de gebroeders Oebe- le (34), Halbe (33), Martin (30), Cees (29), Jan (24) en Marius (19) Brandsma. Hun vader, Halbe se nior, trad enige tijd geleden ver vroegd uit en deed hel bedrijf aan zijn zoons over. Evenals buurman Breman gaf Brandsma te kennen, dat het be drijf uit zijn jasje groeit. Voorals nog is in de nabijheid een open terrein gehuurd van autodealer Victoria. Vader Brandsma begon destijds met één vorkheftruck, nu is de BV één van de grootste verhuurbedrijven van Neder land. „Wij hebben nu 200 hef trucks. Het plan is om te groeien tot 250 en dan. eens te kijken, of wij nog verder gaan of dat wij ons stabiliseren," aldus Oebele Brandsma. De bijeenkomst voor bedrijven bij Schiemond werd eind van de middag niet druk bezocht; dat viel Scheeres een beetje tegen. Maar hij hoopt dat de werkbezoe ken het Schïedamse bedrijfsle ven duidelijk maken, dat het ge in eentebestuur geïnteresseerd is in de ontwikkelingen. Zie ook pagina's 19 en 30. Hij heeft er gisteren overleg over gevoerd met zijn collega's Frans Ekel (van Aladdin In Nieuw- land), Johan Janssen (van club huis Sint Joris Doele) en Piet Penning (ex-voorzitter van een stichting die in Noord ooit een OJC van de grond probeerde te tillen, tevens werkzaam bij de werklozenstichtmg Trechter). Volgens Kees te Gussinklo wa ren de jongerenwerkers 'verbijs terd', toen zij over de nieuwste ideeën van de gemeente hoorden. Het bedrag wordt vooral te hoog genoemd, omdat het slechts gaat om een verbouwing en niet om nieuwbouw. De stichting Samen levingsopbouw Schiedam-Noord (SSSN) heeft het oog laten vallen op een niet nader genoemd, leeg staand bedrijfspand tussen de Kerklaan en deKerkv/eg. Te Gussinklo: „Vooropgesteld, ik ben vóór een jongerencentrum in Schiedam-Noord, want voor die gasten is daar nu niets. Ik heb er best geld voor over. Maar niet zo veel". De jongerenwerker vindt vier ton niet in verhouding staan tot wat de andere centra hebben gekregen voor verbouwingen. De Dijk kreeg onlangs 15.000 gul den, centrum De Kreek een ver gelijkbaar bedrag, Oost ongeveer 10.000 gulden en voor Aladdin (in de voormalige Mastenbroek- school) was een ton beschikbaar. Te Gussinklo: „Tel eens op. Dan kom je op nog geen anderhalve ton, voor centra die hun bestaan in de loop der jaren hebben be wezen. Daar heeft de gemeente nooit veel aan gedaan. Maar nu in Noord kan ait ineens. Vier honderdduizend gulden vooreen wijk, waar eerst een jongerenpro ject geflopt is en waar de SSSN al die tijd daarna niets aan heeft ge daan. Zo'n wijk krijgt meer dan tweeëneenhalf maal het bedrag, dat de andere jongerencentra met elkaar moeten delen." Te Gussinklo (de jongeren in zijn wijk noemen hem de laatste tijd Kees Gusto, zodat de naam van de vroegere scheepswerf weer opgedoken is, nu aan de West- frankelandsedijk) heeft gister avond uit boosheid contact ge zocht met gemeenteraadsleden. Vlaardingen In Holy- Noord gaat vrijdag 11 ok tober de eerste paal de - grond in voor de bouw van 75 woningen in de Vlaardingse wijk. De eer ste paal wordt geslagen door de heer F. Buis. Hij is al jaren hoofd-calcuïa- tie van het bouwbedrijf Van der Waal, dat ook belast is met de bouw van de huizen. Architecten bureau Van Pelt en Lou ter in Vlaardingen zorgde^ voor het ontwerp van de woningen. Radio Lokaa! moet in de Goeman Borgesiuslaan de apparatuur inleveren. tuur, ter waarde van 1.500 gul den, van Radio Lokaal in beslag genomen. De politie vermoedt dat de piraat binnenkort weer zal uitzenden. Radio Lokaal is al ver scheidene malen het zwijgen op- gelegd. Schiedam De Schicdamse po litie heeft gisteravond twee ra diopiraten uit de lucht geplukt, Bij een actie om vier uur 's mid dags werd een inval gedaan in een pand aan de Goeman Borge siuslaan. Daar werd de appara- Even later werd ook een inval gedaan bij Radio Intersat, dat opereerde vanuit de Portugaalse- straat. Daar trof de politie voor 5.000 gulden apparatuur aan. De piraat verzorgde programma's voor ethnische minderheden. In beide gevallen had de buurt over overlast geklaagd. Schiedam Gemeentewerken Schiedam waarschuwt tegen het eten, of zelfs maar in de mond nemen van bessen, die in de herfst weer aan heel wat heesters Ln Schïedamse plantsoenen, maar niet alleen daar, zullen groeien. In sommige gevallen zijn de bessen giftig, tot zeer giftig voor mensen. De waarschuwing is volgens gemeentewerken op z'n plaats, omdat nog niet zo lang geleden enkele kinderen in het zieken huis moesten worden opgenomen na het eten van giftige bessen. Zelfs het in de mond nemen van de bessen om ze vervolgens door pijpjes weg te blazen kan al gevaar voor de gezondheid op leveren. Kinderen zouden zich gemakkelijk laten verleiden tot het eten ervan, omdat de bessen er vaak 'schitterend uitzien'. Schiedam De zes borden die de gemeente Schiedam wil plaatsen om plakkers, ondanks het verbod in de algemene politieverorde ning, toch in de gelegenheid te stellen om hun ei kwijt te raken zijn veel te klein. Dat betoogde Ulferd Bruseker in de Sehiedam- se raad. Ter illustratie had hij een bord van anderhalve vierkante meter meegenomen naar de ge meenteraad „Moet u kijken, dat is toch een lullig, klein bordje", zei de CPN'er. Bruseker vond dat de bordjes maar weer eens aanga ven, „waarin een middelgrote stad klein kan zijn." Burgemees ter Reinier Scheeres beloofde, dat de borden niet met de meetlat-ip de hand op de centimeter pas zouden worden gezaagd. „Maar het is ook niet de bedoeling om grote borden te plaatsen, want voor je het weet hangen er dan weer allerlei reclamebiljetteh op." Vlaardingen De oprit van Plein 1940 naar de Schiedamse- dijk in de richting van de Korte- dijk in Vlaardingen is de komen de drie weken voor alle verkeer gesloten. Er wordt een rioolpers leiding door de dijk gelegd. Ge durende de werkzaamheden rijdt bus 52 van de RET over de Julia- nasingel en de Binnensingel, in plaats van Over de Hoflaan. Schiedam Door kortsluiting in het motorcompartiment is een bestelauto gisteravond op rijks weg 20 uitgebrand. De 44-jarige bestuurder uit Den Haag kwam met de schrik vrij. De brandweer kwam met een hogedrukstraal te laat om nog wat van de wagen te redden. In de Savomin Lob manlaan werd een Opel Kadett ter waarde van 7.300 gulden gestolen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1