■■III m B IBBBIIBl scudamsche gdwnt Aangepaste woning: nieuw begin voor mevr. Winterswijk Scheuring in Stadsomroep lIHBBVPBliBIl 111 IflflBDlNBB BAOBlflB A 1 HVn I rl|l|H pBn IHSi WllEBl'tB E9IMST oo Ferroeem overkapt busstation bij CS EINDELOZE VARIATIE IN VERSTELBARE BEDDEN. f^R) wmm IBifl HhllH H W hH DONDERDAG 10 OKTOBER 1985 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardtngén. Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen- Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209.1 Winkeliers Verzuimden beroep aan te tekenen Vrachtauto geschaard Aandacht voor Vrije Liggers Samenwerking met Ziekenomroep oorzaak Cras Coppens gBg slaapcomfort BSB Ben Vuijck begrijpt bewoners VOP niet Schiedam De jachtbouw is verleden tijd voor Ferroeem,, een bedrijf dat jaren gele den opzien baarde met de bouw van beton nen pleziervaartuigen. Peter Weeda, opge- 'groeid aan de Vlaardingse Vaart'en al van- gf.'zijn kinderjaren 'botengek', heeft zijn hobby moeten afstoten, want de markt kon ér'maar niet echt geïnteresseerd in raken. Weedas bedrijf Ferroeem is gaan innoveren op een manier, die opzien baarde, toen B en W van Schiedam er dinsdag langs kwamen. In de Schie lagen de laatste betonboten, die door Ferroeem zijn gebouwd, maar in de werkplaatsen stonden grote bakken waarin op fra mes van dikke lagen ijzerdraad specie werd gestort: het bedrijf vervaardigt tegenwoordig balkons, van een formaat dat voor bij uitstek voor renovatie geschikt is; i,30 meter breed, tot zes meter lang. Ook boeien voor op zee zijn een nieuw ontwerp van Ferroeem. Het meest in het oog springend is echter het karwei, dat Ferroeem voor gemeentewerken Rotterdam mag gaan klaren. Het nieuwe busstation voor het Centraal Station krijgt een overkapping van 650 vierkante me- tercDïe kap zal bestaan uit beton uit één stuk. Het is du idelijk, dat zo'n reusachtige overspanning ter plekke Rem Koolhaas' OMA: andere koek dan balkonnetjes zal worden gegoten. Ferroeem doet dat naar een ont werp van het Office for Metropolitan Architecture (OMA) van de fameuze architect Rem Koolhaas. „Dat werk zal begin 1986 starten," zegt Weeda's rech terhand Sjaak van de Akker. „Aanvankelijk was de klus gepland voor november, december, maar in ver band met het weer zouden wij dan zo'n groot scherm moeten aanbrengen dat het 54.000 gulden meer gaat kosten. Dan kunnen wij beter twee, drie maanden wachten." Van de Akker is eigenlijk beeldend kunstenaar. Hij werkt met betonijzer in galerie De Lachende Koe in Rotterdam is een betonnen koe van hem te zienen zodoende kwam hij in contact met Peter Weeda, die hem een deeltijdbaan aanbood. Van de Akker: „De ge meente Rotterdam heeft lang moeten wennen aan het idee van een betonnen overkapping, want, zei zij, dat wordt veel te zwaar voor de metro die onder bet nieu we busstation ligt. Ja, toen Rotterdam dat dacht, had den ze nog niet van Ferroeem gehoord." Weeda: „Onze betonsoort is inderdaad wel 2waar. maar door een veel fijnere korrel is het zo'n homogene massa dat wij dunnere platen kunnen aanleveren, die dus uiteindelijk lichter zijn dan gebruikelijke betonpla ten. Er zit een vrij hoog aandeel cement in het zand. Dat doen wij vanwege het slechte milieu in Nederland: een hoge zuurgraad in het regenwater, die doorgaans betonrot in de hand werkt." Met hetferrocement (ferro betekent ijzer, waarvan de gaasbewapening is gemaakt) zeggen Weeda en Van de Akker alle gewenste vormen te kunnen maken, liefst ronde. Een scheepscasco bij de ingang getuigt daarvan: het beton is zo glad, het lijkt wel kunststof. „Met onze schepen richtten wij ons op mensen die voor langere tijd gingen varen, twee jaar de Caribische Zee op of zo. Alleen, dat zijn vaak inventieve mensen die zelf veel aan een scheepje bouwen en verbouwen; inventiteit die uit spaarzin geboren wordt. Zo bleven wij dus met onze casco's zitten." Er werd gezocht naar andere toepassingen van ijzerbe- ton. Er zijn balkons gemaakt, die juist door hun lichte gewicht eenvoudig aan bestaande gevels kunnen wor den 'gehaakt* en goed bij renovatie te gebruiken zijn. Eén dezer dagen zal TNO er een test mee doen. Als het goed is, kan zo'n balkon 700 kilo dragen, zelfs als de temperatuur wordt opgestookt tot 1200 graden Celsius. Er zit een garantie van tien jaar op, maar Ferroeemem zegt dat de ervaringen in Australië en Nieuw-Zeeland Ieren dat ijzer be ton ruim veertig jaar meegaat zonder de noodzaak van tussentijds onderhoud. Orga De boeien, die Ferroeem maakt voorlanden in de Der de Wereld, trekken de aandacht van het eveneens Sehiedamse bedrijf Orga, de overbuurman van Ferro eem, gevestigd aan de andere oever van de Schie. In hun kantoor- en fabriekspand aan de Striekledeweg zeggen Orga-dïrecteur Rob van Beest en zijn collega Cars Dieterich geïnteresseerd te zijn: „Wij 2ijn gespe cialiseerd in radarwaarschuwing en navigatïetechnie- ken, voor booreilanden, maar ook voor boeien. Wat zou er mooier zijn dan een samenwerking met Ferro eem: zij maken de boeien, wij de beveiliging." Orga, 2elf na één jaar in de Spaanse Polder al aan uit breiding toe van het door Nol Heuvelhorst ontworpen gebouw, begon tien jaar geleden in een keldertje aan de Heinsiusstraat. Later verhuisde het bedrijfje naar de oude sodafabriek aan de Makkersstraat, maar daar waren de vloeren en het dak zo door soda aangevreten dat de situatie on houdbaar werd. In het nieuwe pand maakt men elek tronische apparatuur computergestuurde misthoorns onder andere, die tegen explosies bestand zijn. Orga werkt vooral voor de Nederlandse Aardolie Maat schappij Van Beest, over het voordeel van geprogrammeerde bewaking: „Op Ameland hadden ze vroeger een mist hoorn. die loeide gewoon de hele dag door, voor de ze kerheid. Nu is dat leuk, een misthoorn, als het mist Wij hebben dus apparatuur aangebracht waardoor het loeien alleen plaatsvindt, als er slecht zicht is en als er volgens de radar gevaar dreigt." Orga gelooft in de toekomst, „omdat de kapitein van een schip tegenwoordig meer op zijn radar kijkt dan naar buiten.' B en W contra Jan Buiva: Vlaardingen De winke liers van de Voorstraat en bet Emaus hebben ver zuimd om beroep aan te tekenen bij de gemeente .Vierdingen tegen de aanleg van de verbin dingsweg tussen het Emaus en de Voorstraat in Vlaardingen. Toen het be stemmingsplan gewijzigd moest worden waren er gèen protesten van de -kant van de winkeliers. Nu nog protesteren heeft dan ook geen zin meer, is de mening van het Vlaar dingse college van B en W. Op vragen van Jan Buiva (VVD) gaat het college van burgemees ter en wethouders verder in op het afsluiten van de Voorstraat en de reconstructie van het Emaus. Buiva toonde zich nogal verbolgen over de manier van werken en de gevolgen voor de winkeliers. Hij wil van de gemeente weten of er nog beroepsmogelijkheden zijn voor de winkeliers en of de scha de, geleden tijdens de werkzaam heden, kan worden vergoed. Het college: „Voor eventuele schade die rechtstreeks een gevoig is van uitvoering van werkzaamheden bestaat in deze gemeente geen procedureregeling." De winkeliers kunnen wel een beroep doen op een andere scha deregeling die de gemeente .Vlaardingen kent „Als blijkt dat ■een belanghebbende ten gevolge van de bepalingen in een bestem mingsplan schade lijdt of zal lij den, welke redelijkerwijze niet of niet helemaal tot zijn last behoort kent de gemeenteraad hem op zijn verzoek een naar billijkheid te bepalen schadevergoeding toe," benadrukt het college nog eens, V erkeérsborde n Buiva opperde in zijn vragen ook de mogelijkheid om het trottoir tussen het Emausplein en het Burgemeester de Bordesplein open te stellen voor fietsers. Het "college toont zich nu bereid om de suggestie van de liberaal te on derzoeken. Het college ontkent echter in alle toonaarden dat er niet wordt gewerkt aan de ver bindingsweg Emaus-Voorstraat. Het college: „Er wordt naar ge- .streèfd om alles op een zo kort mogelijke termijn gereed te heb ben. Wel dient te worden opge merkt dat elke dag vernielingen zijn aangericht aan verkeersbor den en afzethekken. Tevens is de uitvoering van het werk sterk vertraagd doordat herhaalde ma len meetpunten en meetpiketten zijn weggehaald. Daardoor kon niet direct worden gestart met de geplande werkzaamheden. Voorts is enkele malen schade aangericht aan het materieel van de aannemer. De schade be draagt inmiddels enkele duizen den guldens." IBulva klaagt in zijn brief aan het stadsbestuur ook over gevaar voor voetgangers en fietsers door losliggende kabels op het voeroad van de Voorstraat en Dijkzicht Tiet zou volgens Buiva zelfs on-1 'mogelijk zijn om te lopen. •Het college: „Enige overlast is -nooit te voorkomen. Aangezien "3e PTT haar kabels in verband' met verlaging van het straatpeil ■diende te verleggen zijn deze ka- .bels enkele dagen gebundeld op het troittoir gelegd. Naar ons oor- Heel heeft dit niet'tot onaan- vaardbare situaties geleid." Conservatrice Marjan Goen neemt de schepen in de fles in ontvangst van de heer Stigter. Maassluis In het ge meentemuseum van Maas sluis opende dijkgraaf mr. A.P. van den Berghe gis teravond de tentoonstel ling over het hoogheem raadschap van Delfland Een kleurrijke expositie over het hoogheemraad schap door de eeuwen heen. Fraai middelpunt is een schilderij van kunstschilder Freek Los, die aan de hand van een postkaart, van Jacob Quack een historisch havenzicht van Maassluis schil derde. „Tegelijk symbolisch en misschien met een beetje humor is op het schilderij het oorlogs schip Delfland aangebracht", al dus de dijkgraaf tijdens de ope ning. Bij de opening, waar ook de bur gemeesters van Maasland en Maassluis bij aanwezig waren, voerde ook L. Steènkist, voorzit ter van de Historische Vereni ging Maassluis, het woord. Hij hield een warm pleidooi voor het behoud van stukjes karakteris tiek Maassluis. „Zulke dingen mogen nu eenmaal niet verloren gaan. Wees zuinig op ons verle den". De heer Stigter, lid van de vereniging van vrienden van het museum, bood conservatrice Marjan Groen twee flesjes aan met een boot daarin. „De vissers die Maassluis aandeden hadden maar één hobby: schepen in fles- twee werkjes als geschenk aan sen maken. Ik heb die hobby op- het museum dankbaar in ont- gepakt en twee modellen ge- vangst. maakt". Marian Groen nam de Op de tentoonstelling zijn naast een groot aantal schilderijen ook landkaarten en originele docu menten te bewonderen. De expo sitie duurt nog tot 3 november. Maassluis Mevr. T. Winterswijk in Maas sluis kan haar geluk niet op. Gisteren ontving zij,uit handen van de voorzitter van de Alge mene Woningstichting Maassluis, Lidy Knoop, de sleutel van haar toekomstige woning aan de Kluwerij. Deze spiksplinternieuwe woning is voor haar op maat gemaakt, zodat zij nu met haar rolstoel op elk plekje in de woning kan komen. Hierdoor kan zij in tegenstel ling tot de afgelopen jaren, waar in zij op drie hoog in een flat aan de Mimosastraat woondeweer vrijwel volledig deel gaan nemen aan de dagelijkse activiteiten bin nen haar gezin. „Ik kan wel zeggen dat dit huis op maat gemaakt is. Het aanrecht is verlaagd, zodat ik weer zelf zal kunnen koken en ik kan nu ein delijk ook weer in de badkamer komen. Er is in dit huis ruimte om overal met een rolstoel te rij den en er zijn helemaal geen drempels meer. Niet alleen bin nen, maar ook in de tuin en aan de straatkant. Het lijkt wel of je Schiedam Een geschaarde vrachtauto heeft gistermorgen rond tien uur voor een verkeers opstopping op het Kethelseplein gezorgd. De wagen, bestuurd door een 38-jarige Schiedammer, raakte vermoedelijk door olie op hef wegdek in een siip'en ramde de vangrail over zo'n 50 meter. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. De brandweer moest er met twee wagens aan te pas komen om het asfalt weer schoon te spuiten. Een 18-jarige bromfietser uit Rot terdam verloor gistermorgen op de 's-Gravelandseweg de macht over het stuur en viel. Hij is met letsel aan een arm en beide benen in het Schielandziekenhuis opge nomen. f Een 17-jarige Sehiedamse reed een paar uur later met haar bromfiets op de BK-laan tegen een boom. Zij moest uitwijken voor een fietser. Na behandeling in het ziekenhuis kon zij weer naar huis. opnieuw begint, ik vind het ge weldig", aldus mevr. Winters wijk. Naast de felbegeerde sleutel ontving zij van de woningstich ting en de aannemer, bouwbe drijf Van der Waal uit Vlaardin gen, enkele opgemaakte planten bakken en een bank voor in de zonnig gelegen tuin. De aangepaste woning is inmid dels de zestiende in de reeks hui zen voor minder-validen in Maassluis. De 'standaard' vijfka merwoning werd omgebouwd tot een woning met vier kamers. Vanaf het allereerste begin is mevr. Winterswijk, samen met man en kinderen, nauw betrok ken geweest bij de totstandko ming van haar nieuwe huis. Dit huis maakt deel uit van een com plex van 44 woningwetwoningen en 23 premie-huurwoningen in VertoII. „In de flat, waar ik nu nog woon, sta ik bijna hele dagen met mijn rolstoel in een hoekje naast het raam. Ik kan hier geen kant uit met mijn rolstoel. Als je alleen al vanaf de galerij naar binnen wil, moet je over een enorme drempel heen. De gang is te nauw, evenals de deuropeningen en in de douc heruimte kan ik al helemaal niet komen. Daarom is het zo fijn dat ik een huis krijg waar ik weer zo veel mogelijk zelf kan gaan doen. Naast het nieuwe huis is een ber ging, die slechts door een deur van het huis gescheiden is. Ge lukkig krijg ik nu ook een elek trische rolstoel. Daarmee kan je veel makkelijker omgaan en bo vendien kan die 's nachts in die berging opgeslagen worden. Ik begin gewoon een heel nieuw le ven. Ik ben vorig jaar november, bij het slaan van de eerste paal geweest en pas vorige week heb ik een kijkje in de woning kun nen nemen. Ik wist niet wat ik Voorzitter Lidy Knoop van de Algemene Woningstichting Maassluis haalt mevrouw Win terswijk op, om haar naar de nieuwe woning te brengen. zag. Mensen die niet in een rol stoel zitten kunnen het zich niet voorstellen hoe je jezelf aan de kant voelt staan en dan zeker in een 'gewoon' huis. Ik ga proberen de draad weer op te pikken voor wat betreft de huishouding. Het zal in het begin wel even wennen zijn, maar nu zijn er tenminste de mogelijkheden. En nu kan ik ook zo naar buiten, de tuin m, of de straat Op. Het zal niet alleen voor mij, maar ook voor mijn gezin, heel anders worden", besluit ze glunderend. Verwacht wordt dat in november alle woningen van dit nieuwe complex opgeleverd zullen zijn. Schiedam De Vrije Liggers hebben zich nooit mogen verheu gen in grote aandacht van de ge meenteraadsleden voor hun wa tersportvereniging, maar dezer dagen lijkt het wel kermis. Van de PvdA is Truus de Nijs langs geweest, het CDA komt in de persoon van Ru Hartog zaterdag kijken en voorzitter Goof Hendriks verwacht er nog meer. De voorzitter van de Vrije Lig gers heeft dan ook blij nieuws. Van Rotterdam heeft zijn vereni ging ruimte gekregen langs de oever van de Schie, tussen de Rolbrug en de nieuwe brug naar de Oostabtspolder. Schiedam Er dreigt een scheuring in de Stadsomroep Schiedam. Vier medewerkers die zitting hebben in de pro grammaraad zijn opgestapt en van de dertig vrijwilligers zijn er nog maar een paar over. „Het begint zo langzamerhand op een dictatuur te lijken", benadrukt Mathijs Borije nog eens de vol gens hem slechte sfeer binnen de Stadsomroep. „Er moét op korte termijn iets ge beuren anders is het alweer afge lopen met de lokale omroep," weet de opgestapte medewerker bijna zeker. De problemen dateren alweer van een paar maanden terug. Een oproep voor vrijwilligers had veel respons, maar de dertig be schikbare mensen hoorden maar niets van het bestuur. Begin deze week was er een bijeenkomst, maar toen waren er nog maar achttien vrijwilligers over. Tij dens de vergadering stapten nog een aantal mensen op en toen bleef het bestuur met vijf overge bleven belangstellenden zitten. „De sfeer is danig verpest", aldus Rorije. „We kunnen niet in vrij heid werken en daarom zijn we eruit gestapt. Het was op het laatst gewoon niet leuk meer. Niet voor niets zijn al een groot aantal vrijwilligers afgeknapt op de mentaliteit die bij de omroep heerst." Albert Scheenloop, de voorzitter van de Stadsomroep, begrijpt weinig van hel gekrakeel van de opgestapte medewerkers. „De programmaraad is een advise rend orgaan. Over de werkwijze van de omroep hebben ze een aantal adviezen uitgebracht. Dat die niet allemaal door het bestuur zijn overgenomen is jammer, maar zo gaat het nu eenmaal in het leven. Het is geven en nemen. Het is belachelijk dat er wordt ge sproken over dictatuur. Er is in het bestuur een democratisch be sluit genomen en daar moet ie dereen zich bij neerleggen," Laag pitje Door de interne conflicten bij de Stadsomroep zijn de gesprekken met de Ziekenomroep Schiedam op en laag pitje komen te staan. Nu volgens Scheenloop de pro blemen grotendeels zijn opgelost kan er weer snel met de zieke nomroep over een vergaande sa menwerking worden gepraat: „Wij hebben de machtiging, zij de apparatuur", aldus Scheenloop. ..fin samenwerking zou ideaal zijn. Beide partijen willen dat ook. We zijn bij wethouder Post hoorn om geld geweest. Hij zegde ons toe te zullen zoeken naar fi nanciële middelen, maar slechts op voorwaarde dat de ziekenom roep en de Stadsomroep zouden samenwerken. Aan die samen werking zitten nog wat haken en ogen, maar we moeten er samen uit kunnen komen," Scheenlbop betreurt overigens het vertrek van de vier leden van de programmaraad: „Er gaat toch een hoop kennis verloren. Dat is jammer, want voor de omroep hadden ze van grote betekenis kunnen zijn." Overigens wil het bestuur van de Stadsomroep zo snel mogelijk de lucht in. Albert Scheenloop: „Komt de samenwerking met de (ADVERrhNTlE) Als u in bed rechtop wilt zitten om te lezen, ontbijlcn of tv-kijken, kunt u natuurlijk een stapel kusseps in uw rug nemen Gelukkig biedt uw Slaapvoorlichter een alternatief Of beter gezegd een hele reeks alternatieven: verstelbare bedden. Deze kunnen op een of meer punten „schar nieren" en geven u zo alle gewenste steun. Welk verstelbaar bed voor het meest geschikt is? Bij die vraag kunt u het advies van uw Slaapvoorlich ter best gebruiken. Kom eens kijken en laat u vrijblijvend infor meren. Dan loopt u niet het risico dat u met een miskoop thuiskomt Uw doop voorlichter siaatM»rtcrte»s Beddenspeciaalzaak - Slaapkamers - Slaapsystemen - Linnenshop. Hoogstraat 46-48 Schiedam tel.: 010-268717 5 moondogs gestolen doroeraogs koopavond Ziekenomroep snel tot stand, dan zie ik de uitzending al starten in de loop van november. Gaat het allemaal iets trager dan zal het emd december, begin januari worden. We willen zo vlug moge lijk gaan uitzenden. Darom wil len we ook gaan starten met het opleiden van mensen. Jammer dat een aantal vrijwilligers al i§ opgestapt, maar de mensen moe ten begrijpen dat we eerst eerj groot aantal problemen moesten oplossen." Vlaardingen Ben Vuijck, eigenaar van café De Arepol in de Prins Hendrikstraat in Vlaar dingen, wordt moe van al het gezeur van buurtbe woners over de overlast die zijn café zou bezorgen! „De mensen vergeten dat ook bezoekers van hef buurthuis ook herrie ma ken, dat eer ook mensen die de Lijndraaier bezoe ken hun wagen in de VOP neerzetten. Er wordt een hetze tegen mij ge voerd en ik word daar ontzettende moe van." Ben Vuijck zit nu alweer ja ren de in de Vetteoordsepol- der. Tot volle tevredenheid van de uitbater: „Ik heb er hard voor moeten werken om een goede zaak te krij- - gen. Ik verdien nu een goede boterham en dat is mijn ver dienste geweest. Het is echt belachelijk dat ze steeds weer bij mij terecht komen." De buurtbewoners ze heb ben het gisteravond de wet houders tijdens het periodie ke overleg nog eens laten weten willen het café weghebben. „Ik denk er niet over om te vertrekken", al dus Ben Vuijck. „Ik heb pas een nieuwe muziekvergun- ning gekregen en alles is ge controleerd. Ik hou me aan de regels. Door al die klach ten kan ik mijn werk niet normaal meer doen en dat is een trieste zaak. Het is een actie van een paar mensen. Alles krijg ik op mijn dak. Er wonen een ter ook veel jonge lui in de wijk, die pas laat thuiskomen en misschien best wel eens rumoer maken. Daar hoor je niets van, het vingertje gaat direct in mijn richting, Als er straks een te lefooncel in de Holy wordt vernield, krijg ik het ook nog eens op mijn dak. Zulke za ken kunnen natuurlijk niet. Het moet maar eens afgelo pen zijn met al die praatjes.'!

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1