1 I ALSTUBLIEFT Bod ifuiiiiGs urate GRAAG GEDAAN!' Van Embden boos op Vlaardingse raad SCIIEIAiSfiltt COURANT NIEUWE WÜIBIEG COURANT Bondsspaarbanken groeien verder M'N KOELKAST INDE KRANT. VANDAAG VERKOCHT. •Bouw parkeergarage A frol ivan start Amateurfilmers houden 'professioneel' festival Inval in videotheek Minister tijdens opening Zoomseweg Bananen-actie tegen Amerika EHBO- wedstrijd Diepe vleeswond Actie tegen lawaai bij keerlus j ■Sfj Militaria beurs: geen nazi- spullen □WATERWEG VRIJDAG 11 OKTOBER 1985 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 5130 AC Viaardingen. Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209. i Goudriaan en Madern nemen samen het paalslaan voor hun rekening. fBelangrijk moment 'yoor Vlaardingen9 yiaardingen Met het onderte kenen van de 'Intentieverklaring der partijen' werd gisteren het of ficiële sein gegeven voor de bouw van de eerste parkeergarage met jwinke] en woningen in Vlaardin gen aan de Afrol. Een uur later ploegen de wethouders Goudri- aan en Madem de eerste paal. Jpp het stadhuis maakte vooral burgemeester Van Lier een ui terst tevreden indruk. Ook wet houder Goudriaan, onder wiens supervisie de plannen zijn uitge werkt, toverde een voldane glim- ach rond zijn lippen toen de handtekeningen eenmaal waren gezet Alle pesterijen van de be woners van het centrum de laat ste weken het ingooien van ruiten, het vernielen van borden èn hekken ten spijt, niets kan cle bouw van de parkeergarages in het centrum meer tegenhou den. jOpluchting was er ook bij de ambten aran van de gemeente ÏVlaardingen. Roel Blom, de rech terhand van Goudriaan, keek tenminste voldaan rond tijdens de officiële ontvangst van de par ticipanten in hetstadhuis. „Het is voor Vlaardingen een be langrijk moment", aldus burge meester Van Lier. „We kunnen nu de binnenstad afbouwen zon der in de toekomst verkeerspro blemen te krijgen. We kunnen, onze gasten, winkelende mensen, dan op een goede manier ontvan gen." De bouw zal worden gerealiseerd door Van Wijnen Vastgoed BV. Patrimonium's Woningen zal de 1500 vierkante meter winkelop pervlak en de woningen realise ren en exploiteren. Bas van der Heijden zal het winkeloppervlak gaan huren en Actomat BV zal het beheer van de garage gaan voeren. De bouw van nog twee andere garages; aan de Dijksteeg en de Jouberstraat zal ook binnen af zienbare tijd van start gaan Daarmee komt een eind aan het vrij parkeren in de binnenstad. Er moet nu voor worden betaald en daar zijn vooral de mensen uit het centrum uiterst boos over. De protesten zijn echter voor niets geweest.... Vlaardingen Met een vette knipoog naar gere- nomeerde filmfestivals, zoals dat van Cannes, hou den de amateur-smalfil- mers uit de regio hun ei gen festival, compleet met een keur aan prijzen. Be- "halve drie juryprijzen, is er het publiek uitgekozen winnaar (de zaalprijs) en een prijs voor de beste vereniging (de clubprijs). Vlaardingen is dit jaar uitgeko zen als plaats waar de smal fil mers uit Maassluis, Brielle, Ca- pelle, Rotterdam, Spijkenisse, Dordrecht, Zwijndrecht en Vlaardingen zelf elkaar treffen voor een confrontatie van hun artistieke produkten. Het is niet voor niets dat de ama teurs morgen in de Stadsgehoor zaal neerstrijken. Leden van de Vlaardingse Smalfilmgroep F'68 dringen de laatste jaren steevast door tot de landelijke eindron den, waarbij de beste tien araa- teurprodukties van dat jaar wor den beoordeeld. Het evenement wordt 's middags om één uur geopend door burge meester Fred van Lier. In het voorwoord van het programma boekje mijmert hij over de stij gende belangstelling voor de Ne derlandse bioscoopfilm, maar waarschuwt ook voor de steeds prominenter rol die de video heeft weten te veroveren. Hoe dan ook, vanaf 13.15 uur worden tot 22.30, met uitzonde ring van enkele pauzes, 29 pro dukten van filmers uit de regio vertoond. De films zijn in zes soorten onderverdeeld: speelfilm, resifilm, documentaire, genre film, sfeerfilm en animatiefilm. De lengte van het aanbod va rieert van 3 tot 23 minuten. Vlaardingen en Maassluis zijn elk met drie inzendingen vertegen woordigd. Schiedam De Schiedam se po litie heeft gistermiddag een inval gedaan in een videotheek in de Poortugaaisestraat. Er werden 1.000 illegale banden in beslagge nomen. De politie had al geruime tijd vermoedens dat er in de vi deotheek banden werden ver huurd, die niet aan de eisen vol doen. Er is proces-verbaal opge maakt De partij zal in elk geval worden vernietigd. Eerst moeten deskun digen vaststellen of het inder daad allemaal om illegaal materi aal gaat Daarvoor zullen zij elke band eerst moeten bekijken. Enkele maanden terug wilde de politie een voorbeeld stellen door een partij illegale banden onder een wals te vermorzelen. Die op lossing bleek echter niet bruik baar. De politie nam ongeveer dui zend illegale banden in t Schiedam De Wereldwinkel in Schiedam houdt vandaag en morgen een verkoopactie van ba nanen uit Nicaragua. De actie heeft tot doei te protesteren tegen het handelsembargo van Ameri ka tegen dat midden-Ameri kaanse land. Het initiatief is afkomstig van een reeks organisaties: de Novib, Stichting Ideële Import, SOS Wereldhandel en het Nicaragua Komitee Nederland. De verbouw en export van bana nen is een belangrijke steunpilaar van de Nicaraguaanse economie. Het handelsembargo is dan ook hard aangekomen, temeer omdat Amerika de voornaamste afne mer was. De Schiedamse wereld winkel wil, samen met zo'n 500 andere groepen in Nederland, proberen Nicaragua te helpen om de markt van West-Europa te 'veroveren'. De bananen worden vandaag op de Grote Markt verkocht Mor gen staat de wereldwinkel tussen tien en vier uur met een kraam op de Hof van Spaland. Schiedam De EHBO-afdelin- gen Schiedam en Vlaardingen houden morgen in de Blauwe Brug tamelijk ongewone wed strijden. Dertien ploegen van elke drie EHBO'ers "bestrijden' elkaar daar vanaf 14.00 uur. Het ongewone aan de wedstrijden is dat dit keer instructeurs, lotus slachtoffers en bestuursleden aantreden. De deelnemende groepen moe ten eerste hulp verlenen aan slachtoffers van een ongeval. Schiedam Een 36-jarige Schie damse heeft gisteren bij een on geluk op de kruising Broersvest- /Korte Singelstraat een diepe vleeswond in haar been opgelo pen. De vrouw moest met haar fiets uitwijken voor een automo bilist die uit de Korte Singelstraat kwam en het fietspad blokkeer de. De vrouw kwam ten val. Daarbij veroorzaakte een van de fietspomphaakjes de diepe wond. Zij is naar het Schielandzieken- huis overgebracht De politie is nog op zoek naar de bestuurder van de auto, die na het ongeluk is doorgereden. 'Doortrekken A4 naar Schiedam erg belangrijk' Schiedam/Vlaardin gen Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) geeft hoge prioriteit aan het doortrekken van de A4 (bekend als rijksweg 19) naar de Beneluxtunnel in Schiedam. Zij noem de betrouwbare ver bindingen met de Rotterdamse regio in haar toespraak ter gelegenheid van de Zoomseweg giste ren 'van groot be lang'. „De huidige toestand met als eni ge hoofdverbinding rijksweg 13 vormt in toenemende mate een risicovolle en daarmee ongewen ste situatie", aldus de minister. Over de manier van inpassing van de A4 in Midden-Delfland bestaat volgens haar overeen stemming met de provincie en de reeonstructiecommissie; over de doortrekking zelf is evenwel nog geen akkoord gesloten. „Ik hoop dat de Tweede Kamer zich snel uitspreekt, zodat er eindelijk aan jaren van onzekerheid een einde - kan komen", zei zij. De bewindsvrouwe opende het eerste stuk van de verlengde A4, de Zoomseweg, door een slag boom van de brug over de Vliet open te zetten. Ook nam ze de nieuwe snelbusdienst (lijn 174 van Westnederland) van Zoeter- meer naar Rijswijk in gebruik, die ook over de Zoomseweg gaat rijden. Voor de opening waren enkele honderden genodigden met bus sen en trams naar de Vlietbrug 'het Fortuin' vervoerd, waar de openingshandeling werd ver richt De politie liet alleen geno- digden tot de brug toe en weerde belangstellende toeschouwers. „Dat is gedaan omdat er kort na de opening al verkeer over de weg zou gaan rijden en er gevaar lijke situaties zouden ontstaan", aldus een politiewoordvoerder. De feitelijke opening van de brug was iets vertraagd omdat Rijks waterstaat nog tijd nodig had om een stuk vangrail te plaatsen. Ongeveer een half uur na de ope ning reden de eerste auto's vanuit Rijswijk de Zoomseweg op. Om vijf uur kon ook verkeer op de andere rijbaan vanaf de A13 (Rotterdam-Den Haag) en de A4 (Amsterdam-Rijswijk) het indus triegebied van Rijswijk via de nieuwe weg bereiken. De nieuwe weg bespaart de bedrijven in de Plaspoelpolder 12 miljoen gulden per jaar, zo heeft de stichting Weg becijferd. Dat is het gevolg van minder tijdrovende files bij de Hoombrue. Lopend over de weq, waarover een half uur later de auto's razen. 9Kind en Dier9 op Wereldspaardag985 Schiedam/Vlaardingen Zowel voor de Schie damse als de Vlaardingse Bondsspaarbank is 1984 een jaar geweest waarin de opgaande lijn overdui delijk waarneembaar was. De jaarlijkse aankondi ging van Wereldspaardag is voor de beide banken traditiegetrouw aanleiding naar het afgelopen jaar om te kijken en alvast het een en ander over het ko mende aan te kondigen. Beide banken boekten succes in 1984. De Schiedam se bank zag het spaartegoed stijgen met ruim 4,5 miljoen en blijft de kapitaalkrachtigste van het in oprichting zijnde samenwerkingsverband tussen Schiedam, Vlaardingen en het Westland. Vlaardin gen wist zijn reserve te handhaven op 37,7 miljoen en kan zich daarmee tot de meest solide banken van het land rekenen. Wereldspaardag valt dit jaar op 15 oktober. Bij iede re Bondsspaarbank is dan weer gelegenheid een zo genaamde Toprekening te openen. Een spaarreke ning die de extra hoge rente van 6,5 procent ople vert Gedurende de hele 'spaarweek' liggen er aller lei cadeautjes voor de klant en natuurlijk ontbreekt de traditionele kalender daar niet bij. Die kalender werd dit jaar getekend door Francien van Wester ing die het thema 'Kind en Dier' nog kleurrijker uit de verf doet komen. In het komende jaar gaat Schiedam zijn oudste bij kantoor helemaal renoveren. Het kantoor in de Le liestraat werd in 1919 gebouwd en de Gorzenaren hebben er' de vloertegels bijna van opgesleten. Het gebouw wordt nu tot de fundamenten afgebroken en ervoor in de plaats verrijst een ultramodern bankgebouwtje, waarin de eerste geldautomaat van Nederland een plaats krijgt De Vlaardingse bank krijgt er in 1986 twee nieuwe^ kantoren bij. Aan de Floris de Vijfdelaan verrijst een nieuw kantoor en de vestiging in de Diepen- brockstraat maakt plaats voor een nieuw bijkantoor in dezelfde buurt De vestiging in de Loper krijgt een grote opknapbeurt en wordt de tweede Bonds spaarbank met een geldautomaat. Eind 1986 be schikt Vlaardingen over 8 en Schiedam over 9 ves tigingen, Schiedam De RET zit in de problemen nu mevrouw Van Alphen van het actiecomité Kerklaan heeft geklaagd over de overlast van draaiende busmotoren bij de keerlus op het eind van de Zwaluwlaan. Juist omdat het zo'n stille buurt is, zou het lawaai van die motoren hin derlijk zijn, constateert de bewoonster in haar bezwaarschrift De bus sen kunnen daar soms geruime tijd met draaiende motor staan te wachten. Van de keerlus wordt zowel gebruik gemaakt door bus 52. die daar de eindhalte heeft, als bus 53 die daarna nog verder rijdt. De RET heeft de gemeente verzocht de situatie daar te mogen aanpassen met het oog op de nieuwe winterdienstregeling. Gemeentewerken zegt dat verzoek vanwege het bezwaarschrift niet te kunnen honore ren. „We kunnen voorlopig niets doen", wordt van die zijde meege deeld. Ex-bewoner Drieën Huysen neemt het op voor Poppe Vlaardingen Oud-voorzitter A. van Embden van de bewonerscommissie van Drieën Huysen haalt in een brief aan de gemeenteraad van Vlaardingen uit naar VVD-fractieleider George Neijssel en de andere leden van de gemeenteraad. Alleen voor Remi Poppe beeft Van Embden vriendelijke woorden over. Tijdens de Iaatse raadsvergade ring werd, op initiatief van Pop pe, uitvoerig gesproken over de problemen in het verzorgingste huis. De grote partijen (VVD, PvdA) hadden weinig oor voor Poppe en vonden een berisping van directeur Verburg niet no dig. Een ruzie tussen bewoner Van Embden en directeur Ver burg is er de oorzaak van geweest dat de hoogbejaarde man met zijn vrouw uit Drieën Huysen ver trok. „Waar haalt de heer Neijssel de (on)wijsheid vandaan dat de heer Poppe er schuld aan zou hebben dat wij vertrokken zijn uit Drieën Huysen. Weet hij meer van het probleem af dan ik?" Van Embden maakt zich erg boos op de liberaal en neemt het op voor Remi Poppe: „Poppe heelt er, in tegensteling tot cfe verkla ring van de heer Neijssel, bij mij zelfs herhaaldelijk op aangedron gen niet te vertrekken. De enige oorzaak van ons vertrek uit Drieën Huysen is de agressieve woede-uitbarsting van directeur Verburg." Van Embden blikt ook nog terug op de fatale ontmoeting met Ver burg. Als lid van de bewoners commissie had hij een onderhoud met de directeur over lekkage. „Ik donder je mijn kantoor uit, ik zegje de huur op, oud zielig man netje, en werd vervolgens met geweld uit zijn kantoor verwij derd. Zelfs in de gang werd ik nog nageroepen met beledigin gen. Daarom zijn we vertrokken. Wij voelden ons niet veilig en konden de spanningen niet meer aan." Ruzie De directeur van het verzor gingscentrum nam na de ruzie nieL de moeite contact niet het hoogbejaarde echtpaar op te ne men. Ook dat zit Van Embden dwars: „De eerste dagen na het incident heeft de heer Verburg niet de moeite genomen om mij te bellen, laat staan excuses aan te bieden, om de verhoudingen te normaliseren en ons op het ge mak te stellen. Pas na zijn terug keer van vakantie belde hij mij op, niet om een woord van ver- U heeft best nog wel een vriend(in), een goede kennis of een familielid, die onze krant nog niet leest. Laat ons even weten bij wie we deze krant kunnen laten bezorgen. Voor de moeite wacht u een beloning: I f f 4dres. f doteer O •"•iunda k„ een nostalgisch, echt koperen (orgel-lmansbakje (15X8 cm., 2 cm. hoog) 1 I Posicode;„. StUi 1 ?aar AvoT?? 'O/".., '-3Jsi I I I - I I I f f I I I ontschuldigïng te uiten, maar om zich erover te beklagen dat hij zich ongelukkig voelde door op merkingen van buitenstaanders aan het adres van zijn gezinsle den, Toen wilde hij een gesprek om alles glad te strijken. Over wat hij ons heeft aangedaan, wil de hij niets horen." Van Embden wees andere ver zoeken om gesprekken af. Hij wilde wachten op de resultaten van de onderzoekscommissie. „Buiten het medeleven van onze medebewoners was de heer Pop pe de enige die ons in deze moei lijke tijden heeft gesteund. Van degenen, die nu beslissen over de afhandeling van de zaak, inclu sief de heer Neijssel, heb ik geen enkele belangstelling, laat staan begrip, voor ons probleem onder vonden", besluit de Vlaardinger ziin brief aan de gemeenteraad. Vlaardingen Om erger nissen te voorkomen, heb ben de initiatiefnemers tot de Militaria beurs, die zondag in de Vlaardingse Lijnbaanhal wordt gehou den, de deelnemers ver zocht die dag geen nazi- Duitse voorwerpen uit te stallen. De gemeente heeft er op aangedrongen dat die spullen worden geweerd. Organisator K. Bouman heeft er geen enkele moeite mee dat ver zoek te honoreren. „Jan Ander son heeft in zijn museum wel ha kenkruizen, maar dat ligt toch even anders. Dat kan je verwach ten van een oorlogsdocumentatie, waarmee volledigheid wordt na gestreefd. Bij ons komen mensen nietsvermoedend naar binnen. Dat vereist een voorzichtiger aanpak." Het gaat slechts om een verzoek. Standhouders, die zich er niet aan storen, wordt vriendelijk ge vraagd die verzamelobjecten te verwijderen. Daar blijft het bij. Bouman verwacht zo'n 1.500 be zoekers. Hij baseert dat op het succes van de vorige beurs, die in april in de Lijnbaanhal werd ge houden. De Vlaardingse beurs is de grootste in zijn soort in Neder land. Liefhebbers kunnen er te recht voor een bloemlezing uit hel militaire verleden: emble men, ridderorden, helmen, wa pens en uniformen. „Zelfs objec ten uit de boerenoorlog. Maar dat ligt nu natuurlijk ook opeens heel gevoelig. Nee, die spullen gaan we niet weren."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1