Vrije Ligger overwintert in Rotterdam Politici positief over renovatie Stationstraat IIMINOS DAGilAO SCMfOAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT i" wwmi Gouden FNV-speld voor wethouder Duimelaar Schiedam geniet van zakkendragers Inbraken Vlaardingen wil fietspad langs gevaarlijke dijk Gemeente Schiedam verkeersveilig Ex-voorzitter CDA kandidaat voor PvdA Jaap Tuk over arbeid en bijbel Tasjesrovers aangehouden Paaltjes om... Drie gewonden Winkeldief vlucht Zender door brand ontdekt MAANDAG 14 OKTOBER 1S85 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen'. Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209, Nieuwe bezwaren tegen Foppenpias Maasland De gemeente Maasland blijft zich onvoor waardelijk verzetten tegen het onder water zetten van de Foppenpolder. Omdat herhaalde protesten zonder resultaat zijn gebleven zal het gemeentebestuur mor gen-» de raad voorstellen een bezwaarschrift in te die pen. Volgen? het door de reconstruc tiecommissie Midden-Delfland vastgestelde ontwerp deelplan Lickebaert, krijgt de polder een recreatieve fimktie ais Foppen- plas. Het gemeentebestuur van Maasland daarentegen wil de agrarische bestemming niet prijs geven. Inundatie is niet in het belang van de Maaslandse gemeenschap, aldus de gemeente. Maasland vreest vooral de grote recreatieve druk van buitenaf. In de week ends zal dat inbreuk maken op het normale maatschappelijke le- Maasiarid wil de Foppenpolder behouden als agrarisch gebied meteen hoge natuurwetenschap pelijke waarde. In het gebied zijn goed functionerende boerenbe drijven gevestigd, die hun bijdra ge leveren aan het draagvlak van de veehouderij in Midden-Delf land. Inundatie betekent volgens Maasland ook, dat het landbouw gebied in de Aalkeetbuitenpolder betrekkelijk geïsoleerd komt te liggen van het centrale land bouwgebied in Maasland en Schipluiden. Ook de Kroon, al dus het Maaslandse bezwaar schrift, heeft uitgesproken dat de Aalkeetbuitenpolder en de Fop penpolder, gescheiden door de Boonervlïet, uit landschappelijk en geografisch oogpunt één ge heel vormen. ,,Het is van vitaal belang", aldus het Maaslandse college van bur gemeester en wethouders, „dat er Maassluis Met geld, sieraden en cheques ging een inbreker aan de haal, die in de nacht van zater dag op zondag via een raam een huis aan de Albert Sehweitzer- dreef in Maassluis binnendrong Een nacht eerder werden uit so ciëteit de Schuurhof een tuner, een versterker en een draaitafel gestolen. De gezamenlijke waar de van die buit bedroeg tweedui zend gulden. in Midden-Delfland landbouw bestaat die een voldoende grote omvang heeft Dit maakt het mo gelijk dat de verzorging en toele vering op een reële schaal kan blijven plaatsvinden." Maasland wijst in het bezwaar schrift tevens op de grote natuur wetenschappelijke funktie van de Foppenpolder. Als vogelwei degebied wprdLzij van uitzonder lijke betekenis geacht „Inundatie zal een eind maken aan dit uiterst waardevolle weidevogelgebied." Vlaardingen In navolging van Maas sluis wil ook Vlaardingen een fietspad langs de Maassluissedïjk. Want er mag dan een mooie route dwars door het Lieke- baertbos lopen, bet kan beter, vindt de ge meente. Met dat pad door het bos kunnen fietsers de gevaarlijke, smalle dijk wel voor een groot gedeelte, maar niet hele maal mijden. In afwachting van provinciale subsidie willen de twee gemeenten alvast de aan sluiting van het Maassluisse fietspad op het Vlaardingse gedeelte van de dijk ver beteren. „De oversteek daar is levensge vaarlijk", zegt de Vlaardingse verkeers- deskundige Roel Blom. „Dat is met be trekkelijk eenvoudige middelen en voor weinig geld op te lossen." Vlaardingen wil echter veel mee»- doen voor fietsers en bromfietsers op ae dijk. Want het pad door het bos mag dan mooi zijn, het is niet verlicht. „En natuurlijk vindt niet iedereen het even leuk om daar in het donker te fietsen", zegt Blom. Bo vendien maken met name bromfietsers nauwelijks gebruik van dat fietspad. Die rijden gewoon over de dijk." Blom heeft er goede hoop op, dat gedepu teerde staten over de brug komt „In Maassluis is dat ook gebeurd." Bij de aan leg wil de gemeente wel gebruik maken van gedeelten van de bestaande route door het oeverbos, waar dat fietspad langs de dijk loopt. Blom: „Dus zo veel geld hoeft het nou ook weer niet te kosten." Schiedam „Da's toch wel een knauw voor Schiedam, dat wij nou hier liggen", zei secretaris Rob Post van watersportvereniging de Vrije Ligger. Aan de Schie in Rotterdam, een paar meter voorbij de gemeentegrens, trokken de leden van die vereniging zaterdag hun bootjes op het droge voor de winter. Tegenover CDA'er Ru de Hartogh beklaagden zij zich over de manier, waarop zij door de gemeente Schiedam behandeld wor den. „Ze maken ons kapot." Met man en macht werden de boten uit de Schie getakeld. Schiedam Schiedam staat, samen met twaalf an dere Nederlandse gemeerd- ten, op de nominatie voor de eerste verkeersveilig- heidsprijs die volgend jaar door de ANWB wordt uit gereikt. Schiedam steekt wat betreft het aantal ongevallen in de pe riode 1980-1984 gunstig af bij andere middelgrote gemeen ten. Dc directe concurrenten voor Schiedam in de>e groep zijn Den Helderen Den Bosch. In de eindronde moeten de col leges van B en W aantonen welke activiteiten zij in 1983/'84 hebben ondernomen ten gunste van de verkeersvei ligheid. De ANWB wil de verkeersvei- ligheidsprijs uitreiken tijdens het nationale verkeersveilig- heidscongres op 25 april vol gendjaar. Vlaardingen Albert Kalden (47), ex-voorzitter van de Vlaar dingse afdeling van het CDA, is voorgedragen voor de kandida tenlijst van de PvdA, Kalden stapte twee jaar geleden uit het CDA, omdat hij zich niet langer kon. vinden in het kern wapenstandpunt, dat die partij landelijk innam. Met zijn kandi daatstelling voor de lijst van de socialisten maakt Kalden een verrassende come-back. De ex-CDA'er verwacht met, dat hij bij de PvdA gelijk op een ver kiesbare plaats terecht zal ko men. „Als je van een andere par tij komt wordt je natuurlijk zeker de eerste tijd een beetje argwa nend bekeken." Kalden bena drukt, dat hij de overstap niet ge maakt heeft om een plaatsje in de gemeenteraad te verwerven. „Als ik daar op uit was, had ïk be ter bij het CDA kunnen blijven. Dan was ik na de komende ver kiezingen zeker in de raad geko men. Bij de PvdA reken ik daar niet op." Schiedam Jaap Tuk van de Dienst Industriële Samenwer king Kerken houdt vanavond in de pastorie van de Sl Martin us- kerk een tweede lezing met als thema 'Een arbeider en zijn Bij bel'. Jaap Tuk, een Rotterdamse arbeider die vijftig jaai in loon dienst is geweest, heeft een. aantal bijbelverhalen geïnterpreteerd. Zo schreef hij 'Uittocht van een arbeider* met gedachen over het boek Exodus en 'Een arbeider en zijn Bijbel' met gedachten over het Marcus-evangelie. De bijeenkomst begint om acht Vlaardingen Met de aanhou ding van twee 14-jarige jongens heeft de Vlaardingse politie een reeks tasjesroven in de wijk Holy opgelost De twee bekenden de afgelopen weken vijf vrouwen het tasje uit de hand te hebben gerukt De jongens werden dit weekein de op heterdaad betrapt bij een diefstal van drie flessen limona de. Behalve aan tasjesroof beken den zij zich schuldig te hebben gemaakt aan de diefetal van een crossfiets en een inbraak in een kelderbox. De zes tennisrackets die zij bij die laatste inbraak had den buitgemaakt konden worden achterhaald. Tegen de twee is proces-verbaal opgemaakt. (ADVERTENTIE) Modieuze plooirok. Met platte overslagplooi. 100% polyester. in grijs, marine, raf, blauw of 4wart. Maten 38 t/m 48. Van 29r95 voor Maassluis Wethouder Mees Duimelaar (PvdA) ont ving vrijdagavond in zaal De Kern in Maassluis een gouden speld van de Industriebond FNV. Duimelaar werd op deze wijze onderscheiden vanwege zijn 40-ja- rig lidmaatschap van 'de bond'. Behalve de wethouder waren er nog 25 andere jubilarissen, die respectievelijk 25, 40 en zelfs 60 jaar ingeschreven staan bij de FNV. Tot de laatstgenoemde groep be hoorden de heren C. Hollaar, M. de Roode en C. Vlielander. Het was voor de eerste keer dat de In dustriebond FNV in Maassluis een feestelijke bijeenkomst als deze organiseerde en in zijn dankwoord names alle jubilaris sen merkte Duimelaar op dat het wellicht geen gek idee zou zijn dergelijke ontmoetingen vaker te organiseren vanwege het gezelli ge en sociale karakter. „Voor de ouderen is de strijd zo'n beetje gestreden. Voor de 25-jari- ge jubilarissen geldt dat ze er nu nog midden in zitten. Ik hoop dat de jongeren het over zullen ne men van de ouderen en ik wens hen een goede solidariteit toe. dat hebben we voor de toekomst no dig". adus Mees Duimelaar. De bijeckomst m De Kern bleek voor de meeste genodigden een gezellig avondje uit. Karei Zwaard zorgde voor de muzikale omlijsting waarop slechts enkele paren een dansje waagden. De bezoekers werden gastvrij ont haald op gebak, hartige hapjes en een drankje. Na afloop bleef een groot aantal van hen nog wat met elkaar napraten. Sommigen had den elkaar jaren niet gezien en dan valt er natuurlijk heel wat te vertellen. Vlaardingen Een 43-jarige man uit Schipluiden heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag twee verkeerszuilen op de Van Hogendorplaan in Vlaardingen omver gereden. De man was in beschonken toestand achter het stuur gekropen. Bij zijn aanhou ding bleek bovendien, dat zijn auto niet verzekerd was. Dat de Vrije Ligger in Rotterdam voor een vriendelijk prijsje een stuk grond heeft kunnen huren, terwijl dat in Schiedam niet kon, is volgens voorzitter Goof Hen driks tekenend. „Twee keer heb ben wij de gemeente geschreven om een stukje grond en twee keer hebben we nul op het rekest ge kregen. De enige mogelijkheid was, dat we een stuk grond zou den huren voor meer dan twintig gulden per vierkante meter. Dat is voor ons gewone jongens niet op te brengen." Geen wonder dat dc leden opge togen waren met het omheinde terreintje aan de Overschiese- weg. Al had de verhuizing naar buiten Schiedam voor Post toch een wrange bijsmaak. „Het is toch te gek, dat wij in Rotterdam asjeblieft moeten spelen. Maar ja. zo moeten wij dat doen, anders kunnen wij geen bootje betalen." Verrast toonde Hendriks zich, dat een havenmeester uit Schie dam kwam kijken hoe het de vrije liggers in de buurgemeente verging. „Dat vind ik nou fideel van je", zei de voorzitter terwijl hij de ambtenaar de hand schud de. Dc leden voelden zich geroe pen om in het bijzijn van de ha venmeester nog eens te bena drukken, dat zij een hechte club vormen. „Wij zijn en wij blijven vrije liggers." De Hartogh was zaterdag niet het eerste en ook niet het laatste raadslid, dat bij de Vrije Ligger op bezoek kwam. Post: „Wij heb ben besloten, dat wij eens met die mensen moeten praten. Dan be grijpen ze ten minste welke pro blemen wjj hebben." De vereni ging verzet zich nog steeds met hand en tand tegen het plan van de gemeente, om hen te dwingen een ligplaats te huren in een jachthaven. „Want dat kunnen Schiedam Bij een ongeluk op rijksweg 20 zijn zaterdag drte mensen gewond geraakt. Een 46- jarige automobilist uit Den Haag reed achterop de wagen van een 70-jarige Schiedammer, omdat deze volgens getuigenverklarin gen 'met zeer geringe snelheid reed', De Hagenaar ontdekte de auto te laat om nog met succes te kunnen remmen. De Schiedammer liep een been wond op, terwijl zijn 1 jaar jonge re vrouw met een gebroken been naar het Schieland ziekenhuis werd overgebracht Een 12-jarig zoon ge van de Hagenaar moest daar met drie gebroken tanden en een gescheurde lip worden op genomen. wij niet betalen." En Hendriks heeft de raadsleden gevraagd in november niet te besluiten tot de gevreesde drastische verhoging van de liggelden. „Een kleine verhoging, vijf procent ofzo, dat is op te brengen." Hendriks en Post en kornuiten waren uren bezig om, samen met kraanmachinist Jan Paulussen, de jachtjes uit het water te tillen. De kraan stond dwars op de weg en sommige automobilisten pro testeerden luid toeterend tegen die versperring. Dat het samen spel tussen de vrije jongens niet altijd even goed is bleek, toen Hendriks de sleutels van de win- terberging uitdeelde. „Da's vijf gulden", zei de voorzitter. „Wal? Vijf gulden", bulderde Post. „Zit er soms een gouwe randje an?" En hij mopperde: „Had mij effe gebeld. Dan waren we goedkoper uitgeweest. De zakkendragers hadden het zwaar. Schiedam Het commentaar was niet van de lucht bij het zakkendragersfeest, dat zaterdag in Schiedam werd gehouden. De nijvere mannen, die de ene zak na de. andere van de boot in de Schie naar de meelzolder aam de overkant van de Noordvest sjouwden, waren hét- mikpunt. „Zoals je het hier ziet, zo ging het dus vroeger niet", zei een oudere Schiedammer tegen zijn vrouw. Historisch of niet, de als authen tieke zakkendragers uitgedoste zwoegers trokken een massa kij kers en dat was nou net de bedoe ling. De mannen met de zwarte petten kwamen eerst naar het zakken dragershuisje, om onder het toe ziend oog van de gildemeester tc dobbelen. Alleen omdat dat vroe ger nou eenmaal ook zo ging, want echt nodig was het met. In oude tijden bepaalden de stenen wie hel karwei mochten doen. „Toen kwam er soms we! vijftig man, terwijl er maar voor twintig werk was", wist een toeschou wer. Deze keer waren er maar acht Schiedam men» op de oproep afgekomen, dus was er 'werk' voor iedereen. Toen het wat later op sjouwen aankwam waren de opmerkin gen helemaal niet meer van de lucht. De een wist te vertellen, dat de zakken meel vroeger twee keer zo zwaar waren en een an der zei, dat de echte zakkendra gers met hun zware last zonder hulp uit de boot en over de loop- plank wisten te komen en dan ook nog eens 'los handje' de lad der naar de zolder op gingen. „Dat ging van 's morgens vroeg tot 's avonds laat door Zoals deze jongens het doen houden ze het nog geen uur vol." Het publiek begreep natuurlijk best, dat de gelegenheids-zakken dragers niet datzelfde gemak aan de dag konden leggen. „Boven dien, vroeger deden ze net voor dc centen en nu voor de lol." De omstanders genoten van de grim mige. meelbcstoven koppen van de dragers, die soms bijna leken te bezwijken onder hun last, en vooral van de gelegenheid die de nagebootste historie bood om eens lekker herinneringen op ie halen. Maassluis Met een spci- ale bus waarop af itches hingen met de tekst; 'Het LOS met de K&mer naar de buurt' arriveefd'' vrij dag een aantal tweede-ka merleden in de Station straat in Maassluis. Zij kwamen op uitnodiging .n het landelijk ombuds- beam stadsvernieuwing (LOS) met eigen ogen de sterk verwaarloosde hui zen in ogenschouw ne- Politici worden door buurtbewoners voorgelicht over de toestand van de huizer, in de Stationsstraat. Vlaardingen Met scheuren in overhemd en colbert bleef de bedrijfsleider van een su permarkt aan de dr Wiardi Beckmansingel achter na een worsteling met een winkeldief. De man had twintig pakken koffie in een doos gedaan en wilde zonder te betalen de winkel verlaten. Toen de bedrijfsleider hem daarop aansprak begon de dief wild om zich heen te slaan. Hij wist te ontkomen, maar de pakken koffie moest hij bij zijn vlucht laten vallen. Schiedam Door toe val is de Schiedamse politie een illegale zen der in de Lekstraat op het spoor gekomen. Dat gebeurde nadat de brandweer zaterdag nacht moest uitrukken, omdat in een woning in de Lekstraat kortslui ting in de bedrading was omstaan. De spuit gasten slaagden er in de schade tot hevige rook ontwikkeling beperkt te houden. Onderzoek wees uit dat de brand moest zijn ontstaan om dat er van een ondeug delijke aansluiting op het electriciieitsnet sprake was. De politie ontdekte in de woning een complete studio plus zendinstallatie. Die werd in. beslag geno men. Het doel van het- LOS en de bewonersvere: niging Stationstraat was de kamerleden er van te overtuigen dat deze huj- zen met overheidssubsidie nog te redden zijn. Dc kamerleden (VVD, PvdA, CDA, D'66. PPR en PSP) reu- geerden na een rondleiding door (ie straat positief op de plannen - en verlangens van de bewoner? De bewoners, voor het overgrote deel buitenlanders, zijn eigena ren van deze huizen en zeggen over onvoldoende financiële middelen te beschikken om hun woningen uit eigen zak te laten opknappen. Wanneer niet op korte termijn met ingrijpende verbeteringen wordt begonnen, zal alleen de sloper nog zijn ham den vuil kunnen maken aan de Stationstraat. „We hebben uitgebreide infor matie gekregen van de bewoners en ik zie wel wat in het plan. Daarvoor is overheidssubsidie nodig en naar mijn mening kan deze straat behouden blijven. Ik denk niet datje kan zeggen datje hiermee precedenten schept voor andere huiseigenaren, dat vinei ik een dooddoener. Je moet het zien als een experiment Dat de ge meente met zulke argumenten om de zaak tegen te houden, vind ik te bureaucratisch", aldus het PvdA-kamerlid D.W.A. de Pree, De plannen die hel LOS het Maassluise gemeentebestuur kort geleden heeft voorgeschoteld worden op dit moment op het stadskantoor bestudeerd. AÏ eer-, der trokken de Stationstraat-be woners aan de bal bij de gemeen te, maar toen kregen zij nul op het request omdat er geen geld voor een project als dit beschik baar was.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1