WATERWEG 'Soms pakken ze mijn werk niet eens uit' SPORT 19 oBALDADIGo Interland slokt Wim Verheij op KINDERTONEEL IN DE TEERSTOOF i Zondagschrijver Van Deutecom: at Kantklossen en brooddeeg Selecties Jeugd gratis Arlecchino geniet van maffe reacties Schiedam Kinderen hebben het vermogen om toneelspelers volle dig op het verkeerde heen te zetten. Als pro fessioneel acteur is het nujgelijk voor pakweg negentig procent te anti ciperen op reacties van een jong publiek. Daarop kan dan weer wor den ingehaakt, zonder dat de rode draad van het verhaal hoeft te worden losgelaten. Af en toe gaat het echter fa- lïkarit fout. Els Willékens en Peter van Heeringen van de Amsterdamse toneelwerk- groep Arlecchino weten er van mee te praten. Vrijdag middag staan zij in het Schiedamse Teerstoof Thea ter weer voor zo'n onbere kenbaar, jong publiek. Peter schudt de gekke voorbeel den zo uit z'n mouw, „Wat vind je van deze maffe reactie? We pro beren een bepaalde spanning op te bouwen en vragen de kinde door Joop Breedveld ren in de zaal op bijna bezweren de toon zich voor te stellen dat er een schat bij hen op school onder de grond zit. Staat een kleine meid op en zegt: Nee hoor, dat kan niet, dan had meneer Scho thorst het wel geweten. Op zo'n moment glipt alles, dat zo zorg vuldig was opgebouwd, door je vingers. Om nog maar te zwijgen over de moeite die je hebt om je lachen in te houden." Arlecchino is een nieuw toneel gezelschap, dat direct afstamt van het hoofdstedelijke Vestzakthea ter. Dat theater heeft zich de laat ste tien jaar gespecialiseerd in spelprojecten voor scholen. Om dat een aantal leden van het ge zelschap de theaterplanken weer onder zich wilde voelen, werd begin dit jaar tot een afscheiding besloten. „Maar het had eerlijk gezegd ook een financiële achter grond," geeft Els Willekens toe.' De subsidiekraan voor de school projecten druppelt nog slechts na. Reden genoeg om de bakens te verzetten. Een scene uit 'Bakker Bombazyn'. Het publiek in de Teerstoof krijgt vrijdagmiddag om twee uur clownesk, beweeglijk toneel voorgeschoteld. Het eerste stuk van Arlecchino gaat over 'Bak ker Bombazijn en de Bolle Ban kiers'. Als Bakker Bombazijn in geldnood komt, omdat zijn oven kapot gaat en er tot overmaat van ramp ook lekkage in zijn kelder ontstaat, moet hij geld lenen bij de bankiersfamilie Bolle van Bul- kestein. Met het instuderen van hun eer ste stuk is Arlecchino niet over een nacht ijs gegaan. „We hebben voor de première in september zo'n veertien try-outs gedaan. Die waren nodig om de psycholo gische effecten te doorgronden, om er exact achter te komen hoe kinderen kunnen reageren. Zo zijn we er in geslaagd al te grote verrassingen uit te sluiten." Peter is het met die woorden van Els eens, maar is gelijk bang dat de indruk ontstaat dat alles nu vast staat, zodat improviseren niet meer nodig is. „Zo is het perti nent niet We hebben gekozen voor een open spel, wat betekent dat we proberen op alle reacties van de kinderen in te gaan. Die spelopvatting maakt veel toneel spelers onzeker. Wij benadruk ken juist het boeiende van al die onverwachte dingen." Anders Kindertoneel is een slap aftreksel van toneel voor volwassenen. Bij Arlecchino hoef je niet met zo'n stelling aan te komen. „Het is ui teraard anders," geeft Peter toe, „maar het vereist dezelfde vak kennis." ,3ij kinderen moetje di rect inspelen op hele duidelijke reacties, terwijl je bij ouderen de emoties moet ontdekken die ach ter hun zwijgzaamheid schuil gaan." Dat de acht leden van Arlecchino hun vak uiterst serieus nemen, mag blijken uit het feit dat uit voeringen op cassettebandjes worden opgenomen en daarna worden geëvalueerd. Ook articu latie-, bewegings- en improvisa tietrainingen worden dagelijks uitgevoerd. Hun werkweek be staat steevast uit zes dagen en de acht schromen er niet voor om alle voorkomende werkzaamhe den, tot het schoonmaken van de studio toe, in eigen hand te hou den. De aspiraties liegen er dan ook niet om, „Over drie of vier jaar moeten we aan de top", stelt Els zonder blikken of blozen. Om dat te bereiken moet volgend jaar maart het tweede, en juni het derde stuk in première gaan. Al dat harde werken 'zelfs 's nachts ben je er nog mee bezig' is het volgens Peter meer dan waard. Nog een anecdote tot be sluit: „Een paar geleden had ik een clownsact. Ik was een wat verlegen clown, die een meisje uit het publiek een kusje moest ge ven. Komt die kleine meid kor daat naar me toe en zegt: toe maar clowntje je hoeft niet bang te zijn. Ik zal je een kusje geven. Dat zijn momenten die je nooit vergeet" Vlaardingen In wijkcentrum De Heipaal in Vlaardingen start een cursus kantklossen voor be ginners en gevorderden. Begin ners leren de grondbeginselen van het kantklossen. De verschil lende knopen en technieken" worden uitgelegd en het is de be doeling dat de cursisten thuis werkstukjes maken. Mensen die de grondbeginselen van het kantklossen onder de knie hebben, kunnen doorleren. Klosjes en werkbord kunnen worden aangeschaft in het wijk centrum. De cursus start op 24 oktober om half acht 's avonds. De kosten bedragen 25 gulden voor vijf lessen. Een cursus in het boetseren en verven van brooddeegm De Hei paal begint op dezelfde dag, maar wordt gegeven in de middagu ren, van kwart voor twee tot kwart over drie. De deelnemers kunnen verschillende technie ken leren. Er zijn vijf lessen, steeds om de veertien dagen. De kosten bedragen 25 gulden. Klaverjastoernooi Vlaardingen Een wisselbeker is de hoofdprijs van het klaverjas toernooi, dat zaterdag in zaal De Deel aan de Baarnhoeve in Vlaardingen-Holy wordt gehou den. De wijkvereniging Hoeven- buurt is de organisator. De wed strijd begint om elf uur en het in schrijfgeld bedraagt ƒ7,50 per koppeL Scholieren korfballen Schiedam Leerlingen van Schiedamse basisscholen treden donderdag tegen elkaar in het strijdperk tijdens een mikro korf- baltoemooï in de Margriethal. Er wordt die dag in verschillende leeftijdscategoriën gespeeld. De organisatie van de sportdag is In handen van de Schiedamse Sportraad. Knotters zoeken vrijwilligers Schiedam De k netgroep Schiedam zoekt vrijwilligers, die willen meehelpen om de komen de wintermaanden in de polder bomen te knotten, te stikken en ên te planten, Belangstellenden moeten in verband met verzeke ring tenminste 16 jaar oud zijn. De werkzaamheden beginnen 26 oktober. Daarna trekken de knotters elke veertien dagen de polder in. Mensen, die geïnteresseerd zijn, kunnen informatie inwinnen bij de volgende telefoonnummers: 74.97.25,71.48.97 en 26.29.17. Maassluis In de vele catalogi over nieuw ver schenen boeken heeft zijn naam nooit gestaan. Wel op affiches van schrijversavonden en in persberichten van 'open podium-avonden' in Bot terdam, Schiedam en Maassluis. Hij zou graag anders willen, maar is nog; steeds amateur. Cor nells van Deutecom uit Maassluis is, zoals dat heet, een zondagschrij ver. Hij vertrouwt alledaagse din gen toe aan het papier en leest die voor op bijeenkom sten. Zo nu en dan vindt hij officiële erkenning voor zijn liefhebberij. Kortgeleden kreeg hij nog een prijs van de gemeentebibliotheek van Rotterdam, die ter gelegen heid van Nationale Biblio theekdag een verhalenwed- strijd had uitgeschreven. Hij was een van de 250 deelne mers en viel in de prijzen met 'Mijn zuster kan niet koken'. Op vrijwel al zijn pennevruchten valt het etiket satïrisch-humoris- tisch te plakken. „Ik ben, hoe kan het anders, een liefhebber van Carmiggelt. Ik probeer de kleine dingen van alledag in korte stuk jes samen te vatten en dan vooral op een satirische manier. Niet dat ik probeer mensen op de hak te nemen, maar ik zie nogal snel het relatieve, het komische of soms ook wel het tragische van de din gen in. Een beetje filosofisch in gesteld, zeg maar. Ik heb altijd gevaren en flink wat van de we reld gezien. Al vanaf mijn puber tijd heb ik stukjes geschreven, ge woon omdat ik er plezier in heb." „Daarnaast maak ik ook car toons, die dezelfde strekking heb ben als mijn verhaaltjes. Voor het Cornelia van Deutecom: 'Liefhebber van Carmiggelt'. personeelsblad van Radio Hol land bij voorbeeld heb ik flink wat tekeningen gemaakt en daarin werden ook stukjes van mijn hand opgenomen." Een fragment uit 'Dunne muren': 'Gehorige Bats gaan nu een beetje tot het verleden behoren geluk kig, maar wij hebben er krasse staaltjes van meegemaakt Dank zij de papierdunne wanden be stonden er weinig geheimen tus sen de buren onderling en was privacy dan ook ver te zoeken. Wanneer de buurvrouw riep: door Annemieke van der Hou- Christlentje, doe je witte-kousjes aan, dan hoorde je het kind die kousjes aandoen. Toch werd die saaie sleur op zekere a von d door- in zijn broken. Door een ruzie van onze lieve buurtjes. Het vaatwerk suis de onafgebroken door de lucht om knetterend tegen de wand stuk te slaan. „Ik geloof dat hij nu de snelkookpan pakt", fluisterde mijn vrouw verrukt. Eindelijk le ken beide partijen moegestreden en verbrak alleen het bijeen ve gen van de scherven nog de stilte. De volgende avond, toen ik thuis kwam, wachtte mijn vrouw mij op met de woorden: „Ze hebben het weer bijgelegd hoor. Ik hoor de ze daarnet weer glimlachen." Van Deutecom: „Sinds vier jaar ben ik lid van een literaire werk groep in Rotterdam onder leiding van de schrijfster Paula Gomes. Het zijn allemaal amateurs en wij helpen elkaar verder op weg met het schrijven. Erg inspirerend. Het liefst zou ik mijn werk gepu bliceerd zien, maar het is ontzet tend moeilijk om bij uitgeverijen aan de bak te komen. Ik troost mezelf met de gedachte dat Har ry Mulisch aanvankelijk ook heel wat heeft moeten soebatten om zijn werk gedrukt te krijgen. Soms krijg ik wel eens werk te rug dat niet eens uitgepakt is, het maakt je af en toe een beetje moe deloos. Maar ik schrijf tenslotte voor mijn plezier en ik vind het erg leuk om voor publiek voor te lezen." „In het Schuurkerktheater bij voorbeeld gaat het erg leuk. Een 'goede sfeer, leuke mensen; ik ben er al vier keer geweest en hoop daar in de naaste toekomst nog eens op het podium te staan met nieuw werk. Je past je met dat voordragen uit eigen werk na tuurlijk wel een beetje aan aan het publiek, want sommige on derwerpen lenen zich wel voor het Schuurkerktheater maar be paald niet voor de Quibus in Schiedam. Ik kijk het gewoon even van te voren aan en intus sen blijf ik uitgeverijen bestoken met stukjes, je weet maar nooit", Rotterdams Nieuwsblad woensdag RW 16 oktober 1985 Yvonne Lomans Eric Gudde p Glenn Sonneville Aad Gudde De dag voor de derby SFC-Schiedam laai SFC's manager Aad Gudde een 'sand wich-man' over de Koemarkt iopen De telefoon bij Asvion is al meer dan een week kapot Yvonne Lomans is als sup porter zelfs een dikke tweehonderd meter verder nog woord voor woord te verstaan Joop van Rij, die bij VFC de 'hamer' let terlijk en figuurlijk heelt overgedragen, kreeg als afscheidscadeau zes glazen en twee flessen ambachtelijke genever aan geboden Coen Winkelman presenteert zaterdag op de feestavond van PPSC zijn nieuwe band The Rhytm Stars' Danny Molendijk is vandaag getrouwd met San dy Polderman Glenn Sonneville heeft van Martin de Jager een cursus pr aange boden gekregen Zodat hij bij een vol gend tv-optreden precies weet hoe hij de shirtreclame goed in beeld kan brengen Sjaak Maat keert na de jaarvergadering niet terug in het bestuur van Vlaardingen Een tip voor de FIOD: Eric Gudde werkt Jkennelïjk ook bij Sijthoff Pers De oefen- 'meester van Excelsior M verdedigde sa men met Arie Kurver en Ron de Bruyn in een zaalvoetbaltoernooi de kleuren van Sijthoff's handelsdrukkerijen En werd er volgens aloude overleveringen prompt voor twee minuten uitgestuurd Wïm Bru- ning wordt binnenkort bij Excelsïor'20 aangesteld als geestelijk adviseur van de selectie Bijna het volledige bestuur van de Schiedamse sportraad genoot maan dagavond volop van het prof boksen in de Margriethal Cor van Hoeven drinkt liever een biertje bij Excelsior dan bij Rozen burg Rinus van Dijk van Her mes DVS had het om heel andere redenen uitste kend naar z'n zin In de bar-bïstro van Hans Kornet mag over bepaalde onder werpen niet langer hardop worden ge sproken Over éen van de twee telexen is inmiddels een grote stofkap geplaatst Wil grensrechter Martin Bouwmeester voortaan niet meer juichen als SVV scoort Dick Buitelaar kan in de bestuurskamer op de dansvloer prima uit de voeten Ge hoord na SVV-Roda JC Een knulletje van een jaar of zeven tegen SVV's trainer: 'Goed gedaan Buit' Baldadig is altijd goed bezig. Vlaardingen Bondscoach Ben Crum heelt voor de inter land tegen België de volgende selectie samengesteld: Hanne- ke Cosijn, Shirley Ellbracht. Petra Geelhoedt, Rinl Koer- weer, Margrlte van der Kolk, Arianne van Leeuwen, Joke Meeuwsen, TienBke Roffel, Kees de Boer, Hans Heems kerk, René Kruse, Aad Rey- gersberg, Koos Snel, Jan Tut tel, Eric Wolslnk, en Bram van der Zee (Allen Weerbaar). De Belgische selectie, die voor het eerst onder leiding staat van Daniël de Rudder, wordt gevormd door: Vera Broeckx, Leent je Maitheysses. Ilse Poi- nart, Vivianne Verbeeck, Moni que Blemlnckx, Duke CorrtelJs- sens, Sonja Roels, Chris Pol- lier, Frank Erken, Mare Watt- heyses. Marc Nicolay, Eric Ver- swijver, Jerry Aerts, Danny Goossens, Frank Hardies en Fons Isenborghs. De Nederlandse bondscoach Ben Crum (links) en zijn Belgische collega Daniël de Rudder bleken bij een potje handje drukken nog volledig aan elkaar gewaagd. Vlaardingen Heel voorzichtig, zeker niet hardop, denkt Wim Verheij aan ruisende palmbomen, coba libres en andere subtro pische verrassingen. De voorzitter van Oranje Nassau moet bij kans dol zijn geworden van de aanhoudende stroom aan aktïvi- teiten, die zonder uitzondering verband hielden met het halve eeuwfeest. Wat rest, is de organisatie van de interland Neder landBelgië en een groot zaaitoernooï. Daarna kan in ieder ge val voorlopig de -stoom van de ketel en kan Verheij zich weer richten op zaken die écht met korfbal te maken hebben. besluit hij net zo relativerend als uit hij net jn stukjes. Vooral de rompslomp rond de traditionele tweestrijd tussen Oranje en onze zuiderburen heeft Verheij de voorbije maanden nadrukkelijk in be slag genomen. Toen in decem ber bekend werd, dat de orga nisatie was toegewezen aan de afdeling Rotterdam en 'zijn' Oranje Nassau in het bijzon der, werden de radertjes in werking gesteld. „We heb ben", zegt Verheij, in het da gelijks leven inspecteur bij een landelijk ochtendblad, „vooraf alle afdelingen bestookt met allerlei informatie. Dat is niet overal goed gevallen, maar het werkte wel." Na de toezegging werd een zo geheten regelings commissie (Evert Vastenouw, Fred Troost, Aad Mulder, Jan Ver meer, Ronald Pieck en Wim Verheij) geïnstalleerd, die bin nen een sluitende begroting van 12.000 gulden alles piek fijn in orde moest maken. „Ik wist niet", speelt Verheij geen verstoppertje, „dat er aan een interland zo veel eisen worden gesteld. Ik heb in een dolle bui eens gezegd, dat wij best zo iets wilden organiseren, maar toen wist ik natuurlijk hele maal niet wat daarvoor komt kijken. Je realiseert je nu pas hoe veel tijd er in gaat zitten." Te klein ,,We zijn", vervolgt hij, „ont zettend blij met ons mooie clubhuis, maar dat bleek in eens veel en veel te klein voor al die genodigden. We hebben die lijst eerst willen screenen, tot wc vijf weken geleden de opdracht kregen om dan maar naar een andere locatie uit te zien, want iedereen moest er in kunnen. Voor de jubileum receptie hadden we gebruik kunnen maken van de hal in de Casimir scholengemeen schap en daar kunnen we nu gelukkig wer terecht. Dan denk je alles rond te hebben, maar moesten we toch weer contacten gaan leggen." Daar bleef het uiteraard niet bij. De leden van Oranje Nas sau Verheij schat het aantal spontane medewerkers uit ei gen gelederen op negentig door Donaid Bax Vlaardingen De Jeugd tot zestien jaar kan de korfbalinter land NederlandBel gië dank zij een spon sor (Huroa) gratis bij wonen, mits het plaats bewijs zaterdag 26 ok tober tussen 10 en 18 uur bij het clubgebouw van Oranje Nassau wordt afgehaald. Oude ren betalen voor een zitplaats 7,50 gulden en voor een staanplaats 3.50 gulden. moeten bijvoorbeeld zondag 27 oktober zelf maar de stroom van auto's in goede banen zien te leiden. De Vlaardingse poli tie kan ngeen extra krachten leveren, omdat overwerk niet meer wordt uitbetaald. Een andere eis was het plaatsen van een tribune, zoals voorts het speelveld helemaal afgezet moet worde en Verheij op zoek ging naar driehonderd meter dranghekken. Tent Omdat de kantine voor en tij dens de wedstrijd uitsluitend toegankelijk is voor genodig den, zal tijdelijk een tent met een oppervlak van driehon derd vierkante meter op het complex aan de Cladius Civi- lislaan worden geplaatst. En dat allemaal voor rekening van de organisatie. Tel uit je winst: 3.000 gulden voor een tribune en 2.000 gulden voor een tent. Een wezenlijk deel van de begroting, die voor 5.000 gulden door sponsors wordt gedekt. Verheij: „Dan is er nog de vraag hoe veel men sen komen er. Dat waren er gemiddeld tussen de 1.000 en 3.000." Over medewerking van de ei gen leden heeft Verheij totaal geen klagen. „Dat is een nor male zaak bij Nassau", ver keert Verheij niettemin in een gelukkige omstandigheid. „Punt is alleen, dat degenen die zich opgeven om iets te doen natuurlijk dolgraag die wedstrijd willen zien. Dat zal voor 75 procent niet lukken, omdat je die mensen over je hele complex en daar buiten nodig hebt. Zo worden op alle hoeken kassa's geplaatst om iedereen die z'n wagen toch wat verder weg moet neerzet ten niet nog eens een extra groot stuk te laten lopen." Waard In de zinsneden van de prae- ses klinken af en toe wat scep tische woorden door. Denk echter niet, dat Verheij popu lair gezegd z'n zakken vol heeft van die interland. „Je gaat er mee naar bed en je staat er mee op.' Ik lig er 's nachts aan te denken en dan kom ik m'n bed uit om het op 'te schrijven, omdat ik het an ders misschien vergeet. Maar het is een klus die al die moei te waard is. Als die interland net zo'n succes wordt als alle andere jubileumaktiviteiten, heb ik al die tiestanden er graag voor over gehad. Pas daarna staan de korfbalzaken weer voorop. Dat is nu een beetje verwaarloosd..." Ben Crum rekent op winst Vlaardingen Ben Crum gaat er vanuit, dat Nederland over een dag of tien opnieuw de Belgen achter zich zal laten- De nationale bondscoach ba seert zijn optimistische ver wachtingen voor een deel op de uitstekende resultaten, die in Londen tijdens de World Games werden behaald. Bo vendien heeft Oranje een goed op elkaar ingespeelde forma tie, terwijl de Belgen op het terrein van Oranje Nassau met liefst vijf nieuwe gezichten zullen aantreden. „We zijn", aldus Crum, „bezig een hechte groep te vormen, die in Londen bijzonder suc cesvol ïs geweest In Arianne van Leeuwen, Rini Keerweer, Bram van der Zee en Eric Wolsink heb ik een flink aan tal bepalende mensen. De uit breiding met nieuwe, jonge ge zichten is eri nog niet. Daar is nu het wachten op, maar dat neemt.niet weg, dat we ook met deze groep nog een tijdje vooruit kunnen. Ik rfken dan ook Op een overwinning.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 2