Scholieren op de bres voor leeftijdgenoten wmm mm smmmmmmm r I Dr. Wolfs begrijpt reactie Steendijkpolder niet Minister Smit versnelt procedure oeververbinding Schrij versavonden in nieuw jasje Hardleers 'Voordeurdelerswet; goed ingevoerd' I i HIEUW! IftïïlWEE G0I1AM? Op herhaling Drumbands zorgen voor sfeer Na gesprek Europoort -Bol lekbekïangen Enge realiteit Inbraak in showroom ."ÏW WATERWEG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110,3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 352066, 35G557 - sportredactie: 345209. Schiedam De leerlingen van de Schiedamse Willem de Zwijger-mavo spannen zich de komende weken in voor leeftijdgenoten die worden vervolgd in onder an dere Ethiopië, Peru en Indonesië. De actie wordt gehouden in het kader van het jongerenjaar 1985. Amnesty International heeft en kele jongerenprojecten van de grond getild en de leerlingen van de middelbare school maken zich nü sterk voor hun onderdrukte I eeftïjdgenootjes. „Er wordt bijvoorbeeld actie ge voerd voor Maria G. Joaquim uit Oost-Timor", aldus Bep Dela- haye, die namens Amnesty Inter- natjonalde actie op de school coördineert. „Ze was zeventien toen ze plotseling verdween. Sinds 1979 is er niets meer van haar vernomen. Maria was actief in de studentenorganisatie op Oost-Timor. Hoogswaarschijnlijk hpbben Indonesische militairen haar gevangen genomen." Het is de bedoeling dat de leerlin gen van de school brieven gaan schrijven naar de regeringen in de verschillende landen. Bep De- lahaye: „De jongeren zetten zich in voor duizenden leeftijdgeno ten die gevangen zitten vanwege hun godsdienst of politieke over tuiging of etnische afkomst De Schiedamse jeugd verzet zich er tegen dat jongeren worden ge marteld of ter dood worden ver oordeeld." Op zaterdag 9 november staat de stand van Amnestys met infor matie over de actie op het Hof van Spaland in Schiedam. Vanaf 11.00 uur zijn scholieren en me dewerkers van Amnesty Inter national aanwezig. Vlaardingen Volgend jaar komt er wederom een Nacht van de Mode in het tenniscentrum aan de Zwanensingel in Vlaar- dingen-Holy. „Maar we gaan dan wel eerder met de voorbereidin gen beginnen", aldus organisator Frits Maasland. „Nu liep het pro gramma te veel uit en dat moeten we volgend jaar zien te voorko men." Het evenement, dat ruim 2000 naar het tenniscentrum lokte, voorziet duidelijk in een behoef te. „Ondanks het uitlopen van het programma vermaakte ieder een zich best Volgend jaar moe ten we de zaken alleen nog beter aanpakken", aldus Maasland. '-P. MAANDAG 28 OKTOBER 1985 Maassluis Een afgeladen Wet houder-Smithal in Maassluis vormde zaterdag het gezellige en Inspirerende decor voor vele tientallen drumbands uit heel Nederland. Ze waren naar de Eerste Stad aan de Waterweg ge komen om hun kunnen te tonen. De majorettes waren thuisgeble ven, want het ging deze keer dui delijk om de muziek. En het pu bliek genoot met volle teugen van zoveel enthousiasme bij de deelnemers. Onder de aanwezigen was onder meer burgemeester Hans van Es, die in de ochtenduren het festival officieel had geopend. Het was de eerste keer dat Maassluis als gast heer optrad van het jaarlijks te rugkerende evenement De orga nisatie verliep vlekkeloos en ook alle deelnemende korpsen waren zeer te spreken over de ont vangst Het was goed vertoeven in de wethouder Smithaf In Maassluis. 'Geld beter benutten Maassluis Dr. E.H.E. Wolfs, directeur van de genees kundige- en gezondheidsdienst (GGD) Nieuwe Water weg-noord, kan de boosheid van de commissie bodem onderzoek Steendijkpolder in Maassluis niet begrijpen: „Ik heb als een intelligent en relativerend mens een reactie gegeven op de actuele situatie in Nederland. Mijn mening is dat er in ons land een te grote prioriteit wordt gegeven aan het opruimen van verontreinigde stukken grond. Het geld kan volgens mij beter worden benut voor de bestrijding van aids, de opvang van ver slaafden of de bejaardenzorg. Dat is veel harder nodig. Dat heb ik proberen duidelijk te maken in mijn brief." Dr. EB.E. Wolfs wekte de woede van de commissie bodemonder zoek toen hij in een brief aan de gemeentebesturen van Maassluis, Vlaardingen en Schiedam inging op vier onderzoeken naar de bo demgesteldheid die momenteel door de DCMR in Schiedam wor den uitgevoerd. Wolfs zette vraagtekens bij de opvattingen van Rijnmond en het nut van de bodemsanering ïn het algemeen. De politieke partijen in Maassluis hébben inmiddels afstand geno men van het schrijven van dr. Wolfs. „Ik snap niet dat de brief naar buiten is gekomen. Hij is bedoeld voor de colleges en de hoofden van diensten in de gemeenten. .Het is een intern stuk. Je moet het zien als het schrijven van een brief naar een goede vriendin. Die is ook anders van toon dan een brief aan een burgemeester. Mijn relatie met de beleidsmen sen in de drie gemeenten is erg intiem en vandaar de toonzetting yan mijn brief," aldus dr. Wolfs. Porlemonnee En over de situatie in de Steen dijkpolder in Maassluis. „Denk je nu echt dat de mensen zich zo veel zorgen maken over de volksgezondheid. Dat geloof ik niet, ze denken veel meer aan de portemonnee. De commissie bo demonderzoek zie ik als een ac tiegroep. Er wordt in Nederland te veel gepleit voor een schone bodem terwijl er maar zo weinig geld is te verdelen. Het geld dat er is, moeten we zo verstandig mogelijk benutten. Neem nu de zieken- en bejaardenzorg. Daar is veel te weinig geld voor, de werkdruk is enorm en ik zeg dan, gééf daar extra geld voor. Die bo dem komt dan later wel." In rijn brief stelt Wolfs dat de sa nering van de bodem wel over een eeuw kan worden uitge smeerd: „Ik bedoel natuurlijk niet alle gebieden in Nederland. Stuk A moet morgen schoonge maakt worden, stuk B overmor gen, maar de rest misschien pas over een eeuw. Ik ben slechts re lativerend bezig geweest in mijn brief." De commissie bodemonderzoek Steendijkpolder heeft inmiddels een klacht tegen dr. E.H.E Wolfe ingediend bij de regionale inspec tie voor de volksgezondheid. Ook _wördt deze week de vaste kamer commissie volksgezondheid ïn de Tweede Kamer geïnformeerd. „Het is een heel kwalijke zaak dat Wolfe nu stelt dat de mensen al leen aan de portemonnee den ken", aldus Nico Kikke, secreta ris van de commissie. „Natuurlijk denken de mensen aan het geld, maar veel meer nog aan de volksgezondheid. Je moet het zo zien: wij zitten met een probleem waar we niet om gevraagd heb ben. De mensen in de wijk zijn bang en willen het liefst vertrek ken. Dat kan niet omdat de hui zen onverkoopbaar zijn en sterk in waarde zijn gedaald. Je kunt het één niet loszien van het an der. Dat moet Wolfe begrijpi Gelukkig hebben de raadsled in Maassluis op een heel intelli gente manier gereageerd door de door Chris Woerts brief voor kennisgeving a£ te wij zen. Het is toch te gek dat een di recteur van de GGD, die nota bene hel college moet adviseren, 2ulke brieven gaat schrijven. Hij mag het dan over een intern stuk hebben, hij heeft het wel officieel gestuurd aan de colleges in de drie steden." Selectief Nico Kikke verwijt Wolfs verder het advies van Rijnmond over de vier locaties in Schiedam fout te hebben uitgelegd. „Het selectief lezen is aan hem", stelt Kikke. „Er is een verschil tussen dood of bijna dood. Je moet alles wel op de juiste merites beoordelen. Wolfe kan geen onderscheid ma ken tussen grappig en ernst en dat is voor een man in z'n functie een treurige zaak. En zo'n man moet dan waken over de volks-' gezondheid in het Waterwegge bied." De inspecteur voor volksgezond heid Hooymeijer, speciaal belast met milieuzaken, heeft inmiddels kennis genomen van de brief. „Ik heb hem doorgestuurd naar mijn collega's voor geestelijke gezond heid en volksgezondheid. Hun oordeel wil ik eerst afwachten al wil jk wel kwijt dat ik het tijdstip van schrijven wel uiterst onge lukkig vind. Voor er verdere stappen worden ondernomen wil ik eerst met mijn collega's over leggen." Herman Pieter de Boer boeide zijn publiek met enkele vermakelijke anecdotes. Schiedam De Schiedamse Filmclub, openbare biblio theek, theater De Teerstoof en de boekverkopers in de stad hebben de krachten ge bundeld met de bedoeling een aantal schrijversavonden op te zetten. De Filmclub heeft die samenwerking aan gezwengeld. Die bijeenkom sten moeten volgens Gerard Brouwer van de club een iets ander karakter krijgen dan de traditionele schrijversa vonden, waarbij een auteur slechts komt voorlezen uit ei gen werk. De eerste sehrijversavond nieu we stijl werd zaterdag in het Vi deocafé van De Teerstoof gehou den. Herman Pieter de Boer deed aan de hand van videobeelden uit de doeken wat de inspiratie bronnen voor zijn boeken zijn ge weest Brouwer ziet in en rond het Vide ocafé het liefst een goedlopende sociëteit ontstaan. „De sociëteit is als fenomeen toch een beetje aan het uitsterven. We willen in feite het gat dichten dat begin dit jaar ontstond omdat QT stopte." Dat betekent dat behalve een maan delijkse schrijversavond in het café ook regelmatig groepen zul len optreden. Video moet als een soort draad door het programma worden getrokken. „We verkeren wat dat betreft in de gunstige omstandigheid dat we twee gescheiden ruimten hebben. Dat betekent dat op alle zaterdagen een documentaire of film kan worden gedraaid", aldus Brouwer. De Filmclub wil het begrip schrijversavond overigens niet te eng zien. Ook filmregisseurs of scenarioschrijvers komen voor een uitnodiging in aanmerking. Hoever de samenwerking tussen de vier zal strekken moet nog worden afgetast Begin volgende maand schuiven betrokken rond de tafel om te kijken hoe de ge meenschappelijke belangen op elkaar kunnen worden afge stemd.. De bibliotheek liet de komst van Herman Pieter de Boer vergezeld gaan van een kleine, op hem toe gespitste, tentoonstelling in de hoofdvestiging aan de Lange Ha ven. De Schiedamse boekverko pers boden in het Videocafé boe ken te koop aan. „De samenwer king is er dus al," constateert een tevreden Brouwer. „We moeten alleen kijken hoe die nog verder gestalte kan krijgen. Je zou bij voorbeeld kunnen denken aan een jaarlijkse schrijvershappe ning. We zijn heter in ieder geval over eens dat we moeten voorko men dat we elkaar gaan becon curreren." 'Vlaardingen Twee processen-verbaal' verzamelde êèn 21-jarige Schiedammer dit weekeinde tijdens een .'avondje stappen in Vlaardingen. Zaterdag rond middernacht kreeg hij zijn eerste bon, omdat hij - dronken achter het stuur werd aangetroffen. De man werd mee- genomen riaar het bureau en even later, met een rijverbod voor een paar uur op zak, heengezonden. Om half drie *s nachts zagen surveillerende agenten, dat hij zich van het rijverbod niets nad -aangetrokken. De Schiedammer was opnieuw achter het stuur v' 'gekropen en kreeg ten tweede male een proces-verbaal. i - Maassluis De realiteit werd wel heel erg angstig benaderd tijdens een grote oefening van het Rode Kruis in Maassluis. Op 't Stort bij ketting- en an- kerbedrijf Wim Pot werd een ramp nagebootst. Buurtbewoners kregen 's mor gens vroeg het verzoek om zich gereed te houden voor evacuatie en na een geweldige ontploffing met veel gewonden en zelfs vier doden, kon de hulpverlening goed op gang komen. De slachtof fers waren zo perfect geschminkt dat menige nieuwsgierige voor bijganger vq! afgrijzen het hoofd afwendde. Een vrouw, die niet wist dat het om een oefening ging, raakte zelfs lichtelijk ïn paniek bij het 2ien van zoveel leed. Gelukkig was het allemaal maar show, maar wel een heel nuttige, want na afloop waren de medewerkers Rozenburg „De minister heeft toegezegd om de pro cedure voor een nieuwe oeververbinding te versnellen. Nadat zij van diverse instanties adviezen heeft gekre gen, doet zij over een jaar a anderhalf jaar een princi pe-uitspraak", aldus burgemeester H.B. van der Goot van Rozenburg. Met mr.dr. J.Hansen, directeur van de stichting Europoort-Bot- lekbelangen, heeft Van der Goot namens deze stichting bij minis ter N. Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat opnieuw gepleit voor de Blankenburgtunnel als vaste oeververbinding tussen Ro zenburg en Maassluis. Beide leden van de subwerk groep Oeverbei angen, waarin be drijfsleven en lokale overheden zijn vertegenwoordigd, hadden om een gesprek verzocht naar aanleiding van het rapport van Rijkswaterstaat over de nieuwe oeververbinding. Deze 'afweeg- studie' tussen een tweede buis langs de huidige Beneluxtunnel en de aanleg van de Blanken burgtunnel (een ontsluiting in noordwestelijke richting) heeft een blanco advies opgeleverd. Het rapport van Rijkswaterstaat is gebaseerd op drie uitgangspun ten: de verkeers-technische, de financïeel-economische en de mi lieu-effecten. De Blankenburg tunnel scoort het hoogst vanuit verkeerstechnisch oogpunt. Het tunnelproject zou een betere structuur geven doordat er een nieuwe 'ruit' om Rotterdam ont staat. Milieu De tweede buis langs de Benelux tunnel komt het best uit de verf voor wat betreft de milieu-effec ten. Dit ligt, volgens Yan der Goot, voor de hand omdat een verbinding langs een bestaand tracé minder extra gevolgen heeft voor het milieu dan de aan leg in een nieuw-gebied. Vanuit financieel-economiseh oogpunt gezien, wordt geen voorkeur uit gesproken. Elke verbinding kost zo'n 235 5 242 miljoen gulden. „We hebben er de minister voor al op gewezen dat het uitdiepen van de economische belangen er bekaaid is afgekomenTDe Kamer van Koophandel heeft berekend dat door de aanleg van een Blan kenburgtunnel minder omgere den hoeft te worden. Dat is niet in geld uit te drukken", aldus burgemeester Van der Goot. De subgroep Oeverbelangen heeft er ook op aangedrongen om de besluitvorming te versnellen, omdat men nu bezig is met de verbinding tussen rijksweg 15 en rijksweg 57. Het is van belang om te weten of er wel of geen vertak king ten zuiden van Rozenburg moet komen. Ook heeft zij er nog eens op ge wezen dat een Blankenburgtun nel van belang is in geval van rampen. De werkgroep had eer der in een brief aan de minister geschreven dat de Botlektunnel de enige vluchtweg tot on aanvaardbare opstoppingen kan leiden. Schiedam -Burgemeester en wethouders van Schie dam wuiven alle kritiek van de hand, die het PSP- raadslid Bart de Leede onlangs uitte op de sociale dienst. Hij verweet de dienst fouten bij ae invoering van de voordeurdelers wet. De dienst zou zich te streng hebben opgesteld door cliënten bijvoorbeeld maar een week de tijd te gunnen een vragenformulier te retour neren. Bovendien hekelde het pacifistische raadslid in schriftelijke vra gen het feit dat de formulieren al waren verzonden op het mo ment dat de wet nog door de Tweede Kamer moest worden gé; loodst. Het college vindt dat De Leede te fel van leer is getrokken, vooral omdat de sociale dienst uiterst coulant is geweest met het toepassen van de regeltjes. Mensen die hun formulier te laat in leverden, kregen tot tweemaal toe een herinnering in de bus. Het merendeel van de 'te late' reacties kon later weer worden rechtgezet door de uitkering met terugwerkende kracht te her stellen. De kritiek op de geringe tijd om te reageren, vindt het college gezocht. „Zowel landelijk als lokaal is er vooraf uitgebreid aan dacht aan besteed", meent het college, dat besluit met de mede deling dat zij de sociale dienst niet op een onzorgvuldigheid heeft kunnen betrappen. van het Kode Kruis tevreden over het uiteindelijk resultaat De samenwerking met de politie en de brandweer verliep perfect en ook de ontruiming van de wonin gen verliep volgens plan. De oefening van het Rode Kruis verliep vlekkeloos. Schiedam Uit de show room van Bosman Intermeu- bel BV in dé De Hoopstraat in Schiedam hebben inbre kers een partij salontafels, bankstellen en lampen mee genomen. Men kwam binnen door een ruit te vernielen. De politie heeft nog geen in zicht in de grootte van de buit. Bij de firma Jansen aan de Koemarkt zijn twee winkel ruiten ter waarde van 35Ö0 gulden Ingegooid. Men ghig bovendien met 2500 gulden aan kleding aan de haal. In het pand werd ook nog voof 2200 gulden kleding verr nield.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1