m m nwami m ipn mmm dagblad ■Hill I |l||HU|lh il» WAIVES G0II1IT Vier ton voor minima Nel Kester (D'66) vecht zich terug Schiedam staat voor nieuwe bezuinigingen Oubollige huldiging H W SGKE1AISCIE GQURANT IHb BklH Bin IH V VB flafiBpsB oktoberi9es Val van vijftien meter Verduister de mist in IN SCHIEDAM Man bekoelt woede op vrouwen en agent Ton voor aanpakken bodemveront reiniging Van Tilborg bevriest tarieven Strenge naleving veiligheidseisen Sieraden gestolen Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110.3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209. raadscommissies al op 4 en 5 november aan de orde ge steld. VlaardingenDe jaarlijkse tiendehuldiging van sport- kampioenen in Vlaardingen werd gisteravond kwalitatief mis schien naar een hoger niveau getild (de drempel om voor een ontvangst in aanmerking te komen was aanzienlijk verzwaard); het etiket 'oubollig' zal deze traditionele manifestatie waar schijnlijk nooit meer kwijtraken. Kwinkslagen van burgemeester Fred van Lier, een door Sjaak Maat routineus gepresenteerd rad van avontuur en het in re cordtijd naar voren roepen van de verschillende kampioenen, meer stelde het gebeuren in de kantine van het stadskantoor niet voor. De triathlon-atleet Michel de Maat werd door de regionale sportverslaggevers uitgeroepen tot Vlaardingens sportman van het jaar. Hij trad daarmee hij in de voetsporen van tennister Ca roline Vis, die vorig jaar deze pfijs ten deel viel. Meer over huldiging van de sportkampioenen op pagina 15 De charmante judoka Chita Gross, Nederlands kampioene in de klasse tot 56 kilo, wordt door Madern gefeliciteerd. Schiedam Er is voorlo pig iets meer dan vier ton nodig om een plaatselijk minimabeleid in Schie dam van de grond te til len. Bijna de helft van dat bedrag (175.000 gulden) moet worden gestort in het Fonds Bijzondere No den. Verder zal de ge meente ongeveer een ton opzij moeten leggen voor haar aandeel in schuldsa nering van minima. Dat zijn de voornaamste con clusies uit een rapport van een projectgroep van de sociale dienst. Het Fonds Bijzondere Noden kan een belangrijk instrument zijn om hulp te bieden in probleemsi tuaties. Die pot zou bijvoorbeeld moeten worden aangesproken voor schuldsanering van cliënten van de sociale dienst De project groep vindt dat het college van B en W, na ingewonnen advies bij de sociale dienst binnen een maand over een aanvraag moet oordelen. Ook voor bepaalde stu diekosten zou het fonds kunnen worden aangesproken. De behandelingskosten van schuldsanering komen voortaan niet langer voor rekening van de Schiedam Een 25-jarige Schiedammer heeft twee Schiedamse vrouwen en een politieagent 'onder handen' genomen, omdat zij zich niet zo gedroegen als hij graag wilde. Het begon allemaal op de Groe- nelaan, waar hij van een 3l-jarige Schiedamse op klaarlichte dag de portemonnee probeerde af te pakken. De vrouw verzette zich, waarop de man haar enkele rake klappen gaf. Even later voltrok zich een soortgelijk tafereel. Toen moest een 25-jari- ge verkoopster het ontgelden. Zij hield aan de con frontatie een pijnlijke wang over. De politie wist de man, die onmiddellijk daarop de benen nam, te traceren aan de hand van een getui genverklaring. Eenmaal op het politiebureau be koelde de man zijn woede op een politieagent. Die verloor tijdens een handgemeen de vulling van een kies. Nadat een dokter en een psychiater de woe dende man op het bureau hadden onderzocht, be sloot men hem naar Sint Joris in Delft te brengen. Begroting 1986: Maassluis In de begroting van de gemeente Maassluis voor het jaar 1986 is voor het eerst een be drag van 100.000 gulden opgeno men om de gevolgen van de bo demverontreiniging in de stad aan te pakken. De gemeente be seft echter dat dit bedrag lang niet toereikend is als het gaat om het oplossen van het probleem. Als er werkelijk tot sanering wordt overgaan in de Steendijk- polder en de Vertowijk dan gaat dit de Eerste stad aan de Water weg miljoenen guldens kosten. En die ontbreken in de begroting. Toch zal de gemeente de extra in komsten uit de Nutsbedrijven niet gebruiken om de saldi-reser- venu ruim 4 miljoen gulden extra aan te sterken. Integendeel, de tarieven voorelectricitiet, wa ter en de centrale-antenne-in richting gaan omlaag. De onroe- rendgoed-belasting, het reini gingsrecht en de hondenbelsting worden in 1986 niet verhoor Slechts de tarieven voor de 1 grafenisrechten en de havengel den ondergaan een kleine stij ging. De rioolrechten worden aangepast als gevolg van de hoge investeringen. In de begroting geeft de gemeen te verder aan dat het aan moge lijkheden ontbreekt om de werk gelegenheid in de stad te stimule ren. Een gebrek aan bouwrijpe bedrijfsterreinen is daar de oor zaak van. De situatie rond het ge meentelijk Zwembad Dol-Fijn blijft de gemeente Maassluis zor gen baren. Het nadelig saldo over 1985 bedraagt 532.000 gulden. Het college van burgemeester en wet houders verwacht dat in 1986 het gebruik vna het zwembad op het niveau van 1985 zal blijven. Toch ziet Lie gemeente zich genood- zaaktom de tarieven met 3,5 pro cent te verhogen. Een doorn in het oog van. het Maassluisse college blijft de bouwvallige situatie op het Ker- keiland. De gemeente zou graag overgaan tot wonintngbouw, maar die plannen worden gestag neerd door het ontbreken van een contigent, de hoogte van de grondprijs en de bodemveron treiniging. Voor de stadsvernieuwïngsacii- viteiien in 1986 is weinig finaciële ruimte. Het bedrag dat door het ministyerie is toegekend aan Maassluis, 560.000 gulden, is lang niet voldoende om de investerin gen te dekken. Ook de extra bij drage van Rijnmond, 377.075 gul den, is niet voldoende. De ge meente Maassluis streeft er ech ter naar om ook in 1986 de opge zette activiteiten voort te zetten. De financiële middelen ontbre ken echter om in 1986 de stads vernieuwing op het Kerkeiland aan te pakken. De begroting telt een totaal-be drag van 117.014.508 miljoen gul den. Een stijging ten opzichte van 1985 met 0.91 procent De gemeenteraad zal de begro ting op 25,26 en 27 november be handelen. De vergaderingen in het Maassluisse stadhuis begin nen om 19 uur. J Vlaardinger P. Santema had weinig geluk, de verduisterde maan bleef achter de wolken. Vlaardingen Dat was een hele teleurstel ling voor de Vlaardingse sterrekijker P. San tema. Hij had zich al een hele tijd verheugd op de totale maansverduistering, die gisteren tus sen vijf en acht uur zou plaatsvinden. Maar toen het uur daar was zat de lucht potdicht. „Bij de vorige verduistering speelde de regen mij parten, maar nu gaat het echt de mist in", mopperde Santema. Om half vier sleepte Santema 2ijn gigantische kijker, zijn windscherm en zijn stoel naar een afgelegen plekje in de Broekpolder. Een be kertje koffie erbij en wachten maar. Maar de amateur-astronoom had er al van aanvang weinig hoop op, dat hij nog een glimp van de maansverduistering zou kunnen opvangen. Santema had de meteorologische dienst van het vliegveld Zestienhoven gebeld om te vra gen of het nog op zou klaren. „Waar leven is is hoop", had men hem verteld, maa zelf geloof de hij er niet zo erg meer in. ..Kijk. daar boven dat bosje* naast het Holyzie- kenhuïs", wees Santema, „daar staat-ie op dit moment En als de verduistering volledig is staat de maan daar boven die bomengroep." Hij had de kaarten en de tabellen goed bestu deerd. Maar dat was gisteren allemaal voor niks, de grijze wolken bleven boven de polder hangen. „Dat wordt een jaartje wachten", zuchtte Santema. Schiedam De financiële zorgen van Schie dam zijn ook na twee ingrijpende bezuini gingsoperaties nog lang niet achter de rug. Er moet de komende vijf jaar in totaal naar schatting nog 18l/2 miljoen gulden extra wor den omgebogen om de gemeentelijke kasboe ken kloppend te maken. Het cijfermateriaal dat wethouder van financiën Cor van Tilborg de gemeenteraad heeft voorgelegd, geeft een enigszins vertekend beeld van de financiële positie van de jeneverstad, want die is feitelijk iets rooskleuriger. Schie dam voelt er namelijk niets voor om nog verder in te te ren op de reservepositie, die momenteel 2,4 miljoen be draagt Volgend jaar moet de reservepot zelfs tot 3'/2 miljoen wor den aangevuld. Een bedrag dat nog steeds schril afsteekt bij de bijna 16 miljoen die Schiedam vijf jaar geleden als appeltje voorde dorst had. De noodzakelijke ombuigingen, waarvoor het college van B W pas volgende maand met concrete voorstellen komt, zullen zeker niet direct op de portemonnee van de Schiedammers worden afgewenteld. De tarieven voor belastingen en retributies blijven namelijk op het niveau van dit jaar gehandhaafd. De noodzaak van aanvullende ombuigingen is voor Van Tilborg niet bepaald een verrassing. De combinatie van lagere rijksuitkeringen en hogere kosten, samen met de noodzaak om vervangingsinvesteringen te doen, bepalen de smalle marges waarbinnen zowel de gemeentebegro ting '86 als de meerjarenbegroting '86—'90 moeten wor den opgesteld. Bij het opstellen van de laatste meerjarenbegroting uit deze 'regeerperiode' van PvdA en WD is er met name op gemikt de koopkracht van de burgers zoveel mogelijk te ontzien. Door bevriezing van de gemeentelijke tarieven, is Van Tilborg daar redelijk in j Vlaardingen Nel Kester heeft zich gis teravond terugge vochten naar de eer ste plaats van de kandidatenlijst van D'66 in Vlaardingen. De leden passeerden met die beslissing Wil van Rijn en Atie den Hoedt, die aan vankelijk de num mers één en twee waren van de lijst. Met steun van voor al de oude garde van de partij werd Kes ter, de enige kandi daat binnen D'66 die kan bogen op raad- servaring, tot lijst trekker gekozen. Het samenstellen van de kandi datenlijst voor de raadsverkiezin gen van volgend jaar heeft bin nen D'66 voor het nodige tumult gezorgd. Nel Kester meende aan spraak te kunnen maken op het lijsttrekkerschap, maar bij de eer ste, schriftelijke stemming kwam zij op de derde plaats van de lijst terecht. Dat was een enorme teleurstel ling voor het raadslid. „Ik begrijp niet dat een partij zijn mensen zo in de kou kan laten staan. Ik heb het vertrouwen van de leden niet meer", concludeerde Nel Kester uit die eerste stemming. Zij zag de tijd tot de verkiezingen in '86 al met zorg tegemoet „Want in de gemeenteraad nemen ze je ook niet serieus, als je van je partij geen steun krijgt" Maar de houding van de oudere leden van D'66 was gisteravond van doorslaggevende betekenis. In stemverklaringen betuigden zij hun steun aan het raadslid. Zo kwam Nel Kester alsnog op de eerste plaats van de lijsFterecht, Tweede staat nu Wil van Rijn. „Een prima man, die goed over kom i", aldus Nel Kester. Atie den Hoedt ts hevig teleurgesteld over de beslissing van de leden en overweegt haar functie in het be stuur ter beschikking te stellen. De huidige fractievoorzitter Ron Molenaar keen na de komende verkiezingen niet terug in de ge meenteraad. Hij kan zijn raads lidmaatschap niet meer met zijn werk combineren en heeft zich op een onverkiesbare plaats laten zetten. Verder schat hij in dat de verhogingen voor eieetriciteit, water en cai beperkt zullen blijven, wat overigens tarie ven zijn die buiten de gemeente om worden vastgesteld. Datzelfde geldt voor de gasprijs. De noodzaak tot vervangende investeringen trekt een flinke wissel op de cijfers voor de komende jaren. In de mc-etjarenbegroting lopen de middelen die voor nieuwe prioriteiten moeten worden gereserveerd op van 7 tot 13 miljoen gulden. Het huiswerk voor de begroting voor volgend jaar is nog steeds niet afgerond. Van Tilborg moet nog voor een be drag van iets meer dan twee miljoen gulden aan alterna tieve dekking ophoesten. „Maar in 1987 en de daaropvol gende jaren wordt het nog moeilijker de touwtjes aan el kaar te knopen," beseft Van Tilborg. Het college heeft dan ook bepaald dat er pas een krediet voor een nieuwe prioriteit mag worden gevoteerd als daar direct een onge veer even grote besparing tegenover staat. Begroting niet meer 's middags Schiedam De behandeling door de gemeenteraad van de gemeentebegroting 1986 en meerjarenbegroting 19B6- 1990 is dit jaar tot drie avon den teruggebracht. Vorig jaar vergaderde de gemeen teraad ook 's middags over de begrotingscjfers. De openbare vergaderingen staan gepland voor 25 en 26 november (aanvang 20 uur) en 28 november (aanvang 19 Onderdelen van de be- worden tijdens ver van de diverse en 5 cliënt. fie gemeente tekent daar voor. Rentekosten De projectgroep heeft zich ook gebogen over de soms hoge rente kosten die door de Gemeentelijke Kredietbank voor een lening van 3.000 gulden worden berekend. Aan de hand van een nieuwe be rekening komt ze tot een verla ging van die rente met ruim 400 gulden per afgesloten lening. De cursussen en projecten, die ook in Schiedam op allerlei ge bieden worden opgezet om de achterstandssituatie weg te wer ken, sorteren wellicht weinig ef fect. Dat concludeert de project groep uit een onderzoek in Delft, dat heeft aangetoond dat de doel groep niet bereikt wordt In Schiedam zou in het kader van het project vervangend werk eveneens een onderzoek naar de effectiviteit van al die activiteiten moeten worden gehouden. Ook op andere terreinen moet nog het nodige worden uitge werkt. Zo gaat de sociale dienst nog dit jaar allerlei uitkeringsge gevens rangschikken. Aan de hand daarvan wil ze inzicht krij gen ïn de bedragen die resteren voor de eerste levensbehoeften. Verder wordt gewerkt aan een financiële verwijzingskaart, waarop de verschillende moge lijkheden voor reductie en kwijt schelding staan vermeld. Dit kwartaal komt de sociale dienst bovendien met suggesties om contributies voor verenigingen inkomensafhankelijk te maken. Het is nog uiterst twijfelachtig of de ideëen voor een isolatieproject in het kader van het vervangend werk kunnen worden gehono reerd. De projectgroep wijst iri haar notitie op de hoge eisen die daaraan organisatorisch worden gesteld. De projectgroep tiet nog wel mogelijkheden in het opzet ten van een klussendienst, die la ter tot een isolatieproject kan worden uitgebouwd. Vlaardingen Een 25-jarige Rotterdamse schilder heeft gis termiddag aan de Schiedamse Lorentzlaan een val van vijftien meter gemaakt. De man is met ernstig rugletsel opgenomen in het Dijkzigtziekenhuis. De werknemer van een schil- dersbedrijf, die werkte aan de re novatie van de huizen aan de Lo- renttiaan, moest samen met een maat een stelling verplaatsen. Die stelling hing met haken aan de dakgoot. Daarbij verloor hij zijn evenwicht Zijn val werd ge broken door een waslijn en een houten ladder. De man kwam vijftien meter lager in de tuin te recht. Schiedam De gemeente Schie dam heeft een 'krachtdadige' na leving van de verordening op verblijfsgebouwen in het vooruit zicht gesteld. Vanaf heden wordt streng bekeken of de gebouwen, die onder de verordening vallen, voldoen aan de bouw kundige, so ciaal-hygiënische* en (brand)vei- iigheïdscisen. Onder verblijfsge bouwen vallen alle panden waar grote groepen mensen wonen, werken, onderwijs genieten of recreeren. Schiedam heeft de verordening opgesteld, omdat de veiligheid van pensions, hotels en andere soortgelijke gebouwen in hel ver leden niet altijd optimaal zou zijn geweest. Het gemeentebestuur heeft een groot aantal houders van ver blijfsgebouwen aangeschreven met de mededeling dal zij als voortvloeisel van de verordening voorlaan een vergunning nodig hebben. De gemeente hoopt dat niet aangeschrevenen zelf zullen reageren en bij de afdeling alge mene en burgerzaken op de 'sGravelandseweg een formulier zullen halen. Schiedam Voor 17.000 gulden aan sieraden wist een dief ouit te maken bij een juwelier aan de Schiedamse Hoogstraat. De dader vernielde een rolluik en de etal- geruit. Uit de Sauer Bekkerschool aan de Eduard van Beinumlaan ver dween een kleurentelevisie, De inbreker lichtte een ruit uit de sponning. Uit de Rijnmond- school aan de Dr de Visserlaan verdwenen een cassetterecorder en een klok.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1