Joegosla visch gezin moet het land uit zorg over aan Tobias Onderwijs Schiedam claimt achterstand i Scholieren staken tegen kernwapens m Bibliotheek draagt VLAARBINGS DAGBLAD 8GHIEDAMSGHE CQURAII NIEUWE WflTEBWEO CDDBABT m Woudstra kandidaat Ted Burgemeester Van Es: 'Trieste zaak' Bolstoel- bus dankzij Tarieven mogen veel hoger Directies f geven j geen J vrijaf 'Doodzwijgen helpt niet' Inbraak Museum dicht WOENSDAG 30 OKTOBER 1985 Regionale redactie: Breds Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110,3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 352060, 350557 - sportredactie: 345209. - iraiiiiiaiiiiiiitiimniiuiiiiiiiiuiiiiiiiiiuMiiiiiiniiiiiiriiiimiuiuiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiniminiiiiHiiiiiiiiijfliuiiHiiriiiiuiiiiiiimutiiiiiwiiinijiiiniiiniiiiiiniiiiiiiiiRiiiiiniiiiHiiiinuiuiuiiiiiniiiiiiiuuirininiiiiMitnmiHiiiiiiuiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiNiiiuiBimitiiuniuiiiiiiitMiiiiiiiiHiiiNiiiiiiiini Maassluis Tenzij er op korte termijn een wonder gebeurt, zal het Joegoslavische ge zin Miljus uit Maassluis op 11 november Nederland moeten verlaten. De uitwijzing rdoor de officier van justitie is wettelijk ge zien terecht, omdat het gezin langer dan toegestaan is vorig jaar in Joegoslavië ver bleef. De reden voor het langdurige ver blijf in dat land, was dat de moeder van de vrouw een heupoperatie moest ondergaan .en dat er geen andere familieleden waren, die haar konden opvangen bij haar thuis komst. Dobrila Miljus: „Wij wisten niet, dat we niet langer dan negen maanden weg mochten uit Nederland. Als we dat wel geweten hadden, hadden we dat nooit gedaan. - Wij willen hier blijven, ook voor onze kinderen, die hier geboren zijn en dan vooral voor onze zoon, die hier zo goed aardt en zich Nederlander voelt. Tijdens die maanden in Joegoslavië zei hij ook steeds, dat hij terug wilde naar Nederland, hij voelt zich niet thuis in Joegoslavië. Hij is hier opgegroeid...". Werk Vijftien jaar geleden, kwam Rade Miljus naar Neder land om hier een toekomst op te bouwen. Hij kreeg een verblijfc- en werkvergunning en na twee jaar liet hij zijn vrouw Dobrila overkomen. Ook zij vond hier werk. In de daaropvolgende jaren werden hun kinde ren geboren en vooral de oudste, de elfjarige zoon, is opgegroeid als elke andere jongen van zijn leeftijd in ons land. Vorig jaar vertrok Dobrila met de twee kinderen naar Joegoslavië om haar moeder de helpende hand te bie den. Later kwam haar man ook over en met elkaar bleven ze volgens onze wetgeving te lang weg int Ne derland. Dat betekende tegelijkertijd, zondeT dat zij dit wisten, dat zij hierdoor hun verblijfsvergunning ver speelden. In juni van dit jaar keerde Hade terug naar Nederland, zocht en vond werk in Maassluis en kreeg kort daarop de sleutel van een woning in deze gemeente. In augus tus arriveerde Dobrila met de kinderen eveneens weer in Nederland, maar na enkele weken kregen ze de schok van. hun leven. De politie deelde de familie Miljus mee, dat zij niet lan ger recht hadden op een verblijfsvergunning. Rade en Dobrila probeerden via een kort geding opnieuw een verblijfsvergunning te krijgen, maar de rechter kon formeel niet anders doen dan een onverbiddelijk 'neenuit te spreken. Nu proberen zij hun toekomst in Nederland veilig te stellen door in hoger beroep te gaan tegen de uitspraak van de rechter. De uitslag hiervan zullen zij echter in Joegoslavië moeten afwachten, omdat een dergelijke procedure üink wat tijd in beslag neemt en zij 11 no vember moeten vertrekken. "Volgens de heer Bcuwens van c tepolïtie kan alleen de staatssecretaris de uitspraak van de rechter verzachten. Inmiddels heeft burgemeester J.van Es van Maassluis zich het lot aangetrokken van de familie Miljus en vertelde hij desgevraagd: „Ik wil geen valse verwachtingen wekken, dat zou de zaak er alleen nog maar erger op maken voor deze mensen. Ik vind het uiterst triest dat dit gezin, waarvan de vader werk heeft en waarvan de zoon hier vanaf zijn geboor te opgegroeid is, uitgewezen wordt Volgens de wet klopt de procedure, maar uit humanitaire overwegin gen wil ik proberen, ik zeg met nadruk proberen, want juridisch heb ik geen been om op te staan, dat de uitwij zing kan worden uitgesteld". Pienter Eén van de directieleden van de Meester Blom-school, schoolhoofd André Storm» bij wie de zoon van de fami lie Miljus op school zit: „Het is triest dat zoiets kan ge beuren. Zeker voor de jongen, want het gaat uitste kend met hem op school. Het is een pientere leerling en hij heeft erg goede contacten met zijn klasgenoten. H ij heeft hier prima kansen om door te leren." Binnen de fractie van de PvdA in Maassluis wordt eveneens nog naai' mogelijkheden gezocht om het Joe goslavische gezin in elk geval in Nederland te laten blijven, tot de uitslag van het hoger beroep bekend is, vertelde fractievoorzitter Anton Wustrow. Geholpen cfoor adjunct-dtrec teur Herman van Wamelen stelt wethouder Arij Maarieveldt de bibliotheek-computer in gebruik. Wethouder Maarleveld stelt computer in gebruik Vlaardingen „Wat ons betreft kan Jan Anderson nu ook een "bibliotheekje naast zijn winkeltjes zetten." Bi- bliotheekdirekteur John Lamens doelde met die woor den op de bibliotheek van de het pre-computer-tijd- perk. Zijn trots over het feit dat Vlaardingen als een der eersten zijn boekenbestand aan Tobias toevert rouwde, stak hij dan ook niet onder stoelen of banken. Tobias is de naam die fabrikant Datapoirit aan zijn bi bliotheekprogramma gaf. Delftse bibliotheek was er als spion/verkenner bij. Redenen voor tevredenheid hebben ook de 60 medewer kers van de bibliotheek. Geen gehannes meer met kaartjes, 'maar één druk op de knop en alle gegevens rollen over het beeldscherm. Gestuurd door -een simpele streepjescode zoekt de computer zijn weg door 180.000 banden. Tobias registreert zonder problemen de lidmaatschapsoverzichten, geleende boeken, platen en banden en geeft een nauwkeu rig overzicht van wat er 'in voorraad' is. Hij stuurt, waar nodig, zelfs het herinnerings kaartje. Van het ouderwetse kaartjes systeem stapte Vlaardingen rechtstreeks over op de com puterregistratie. Zonder het gebruikelijke tussenstation van de microfilm. De enorme hoeveelheid werk, die bij de omschakeling nodig was, werd gecoördineerd door adjunct-di- rekteur Herman van Wame len. Wethouder Arie- Maarleveld nam de computer gistermiddag officieel in gebruik. Hij las een treffend stukje uit bet werk van Bob den Uyi voor en vropg daarna om assistentie bij het bedienen van de appara tuur. Maarleveld moest erken nen dat ook hij 'computer-an alfabeet' is. "Dat kwam mooi uit. Het eerste "boek, dat op de nieuwe manier 'werd uitgeleend, was een vak technisch werkje over automa tisering en Maarleveld was er best blij mee. Ruim zestig ge nodigden volgden daarna de computerlessen, die twee des kundigen gaven. Het Plaatse lijk Educatief Centrumtoonde nog wat mogelijkheden die het nieuwe systeem biedt en een .vertegenwoordiger «van de De leden van de Vlaardingse bibliotheek hebben voortaan alleen hun kaartje met streep jescode nodig om boeken te halen. Voorlopig is de compu ter nog voorbehouden aan de hoofdvestiging aan de Fran- senstraat. De "andere vestigin gen volgen. Als alle vier vesti gingen overgeschakeld zijn is de Vlaardingse bibliotheek een investering van zes ton rijker. Maassluis Harm Woudstra, de voorzitter van de commissie bodemonderzoek in de Maassïuisse gifwijk Steenchjkpolder, staat op de kandidatenlijst voor de gemeenteraadverkjezingen voor het CDA. Voorgedragen door enkele leden van het CDA in Maassluis accepteerde Woudstra deze week de voordracht. Hij staat nu op de gros-lijst. Hei laatste woord is nu aan leden", aldus Harm Woudstra. „Ik heb al veel positieve reacties gehad uit de Steendijkpoider. ik denk dat het een goede zaak is dat iemand, die zo bij de zaak betrokken is, in de raad komt Niet als een soort belangenbe hartiger, want dat zou een slechte zaak zijn, maar meer als ie mand die veel van de situatie in de wijk afweet en weet welke problemen er spelen." Schiedam Schie dam is op onderwijs gebied eert probleem gemeente. De stad telt onder basis schoolleerlingen rela tief veel kinderen, die met een achterstand kampen als gevolg van sociale, economi sche of culturele om standigheden. Tot die constatering komt het gemeentebestuur in de begroting voor ko mend jaar. Schiedam is dan ook druk doen de zich op te werpen als stad die als onder- wijsvoorrangsgebied moet worden aange wezen. Een aanvraag daarvoor is in de maak. Het onderwijsvoorrangsbeleid is een nieuw, door het ministerie uitgedacht fenomeen. Dank zij een pakket van maatregelen wordt het in gebieden, waar de problemen zich ophopen door ex trasubsidies mogelijk gemaakt de achterstand weg te werken. De extra gelden komen, als de Schie- damse aanvraag wordt gehono reerd, ten goede aan samenwer kende scholen en welzijnsinstel- lingen. In de onderwijsparagraaf komt het college verder met 'een bij zonder verheugend feit' op de proppen. Het college steekt de vreugde over de plaatselijke ar beidssituatie in het onderwijs niet onder stoelen of banken. Aan de hand van prognoses verwacht het onderwijs dat de nieuwe for matieregeling en de inmiddels in gevoerde arbeidsduurverkorting er toe leidt dat niemand afvloeit en dat zelfs alle- wachtgelders herplaatst kunnen worden. De komende tijd zal druk wor den gestudeerd op de mogelijk heid om het openbaar onderwijs voor moeilijk lerende kinderen (mik) en het lom-onderwijs 'ver gaand' te laten samenwerken. De behoefte aan krachtenbundeling is ingegeven door het dalend ler- Hngaantal bij hetmlk-onderwijs. Schiedam Zodra Schiedam de richtlijnen van Den Haag op volgt, wordt de financiële positie van de stad meteen beduidend florissanter. Het ministerie van binnenlandse zaken vindt, dat zowel het rei- nigings- als het rioolrecht voor honderd procent kostendekkend zou mogen zijn. Schiedam voelt er echter weinig voor om de be volking te laten betalen wat het ophalen van het huisvuil wer kelijk kost Het tarief voor het ophalen van huishoudelijk af val en grofvuil dekt met 79,68gulden per perceel per jaar de kos ten slechts voor 66procent Dit betekent, dat Schiedam zichzelf komend jaar 1,1 miljoen gulden onthoudt De onbenutte belastingeapaciteit voor het rioolrecht beloopt zeifs 2 miljoen gulden. Het rijk vindt, dat vooreen aansluiting minimaal 125 tot 160 gulden zou moeten worden betaald, maar Schiedam brengt si echts 99 gulden in rekening. Wat de belas ting op onroerend goed betreft brengt Schiedam wel de maxi male bedragen in rekening. Vervolg van de voorpagina Vlaardingen - - De Vlaardingse scholieren moeten vnj- staking gaan tegen de voorgenomen plaat sing van 48 kruisraketten nabij de vliegbasis Woens- dreehtin Nederland. Een aantal jongeren in Vlaardingen heeft het inititiatief van de landelijke werkgroep Scholie ren tegen kernwapens voor de Vlaardingse scholen over genomen en hoopt nu op steun bij de schooljeugd. Het is de bedoeling dat de lessen op grote schaal gesabo teerd worden- Initiatiefnemer Patrick van Egek: „We gaan met een groepjes jongeren de scholen langs om de leerlingen te bewegen te gaan staken. We hebben vooral met enkele directies overleg gehad, maar die stonden met echt te springen om mee te doen. Toch zetten we onze ac tie door. We sluiten de scholen af met kettingen, hangen posters voor de ramen en we hopen.dat de leerlingen zich massaal hij ons aansluiten. Zo trekken we dan van school naar schooi." In Rotterdam wordt vrijdagmiddag een massale jonge- rendemonstratie gehouden tegen de voorgenomen plaat sing van de kruisraketten. Patrick van Eijck: „We reke nen zeker op 500 Vlaardingse jongeren die mee gaan naar Rotterdam." Patrick van Eijck verwacht dat aan de oproep om mee te doen aan de actie massaal navolging zal ondervinden: „We hebben al een actie vergadering gehad en toen rea geerde iedereen heel enthousiast. Het onderwerp leeft ge woon onder jongeren." Rector Jansen van de Groen van Prinstererschool heeft alle ouders een briefje gestuurd met de mededeling dat er geen vrijaf wordt gegeven aan de leerlingen. „Wij zijn van mening, dat een ieder voldoende ruimte heeft gehad om zijn of haar mening kenbaar te maken. Dan denk ik alleen maar aan het volkspetitionnement," aldus rector Jansen. „De actie die nu op poten wordt gezet, heeft denk ik heel weinig effect Er zijn maar heel weinig leerlingen, die serieus aan de actie mee doen. De meeste kinderen zien het toch als een lekker dagje vrij en dan schiet zo'n actie volledig haar doel voorbij," Vooraf heeft de directie van de scholengemeenschap geen overleg gevoerd, met de initiatiefnemers van de ac tie: „Wij hebben met niemand contact gehad, hebben wel van de actie gehoord en daarop zelf de ouders via een kort briefje op de hoogte gebracht van ons standpunt" Vlaardingen „Stel het ge drag van ultra-rechtse ele menten in de samenleving overal en altijd aan de kaak." Met die oproep heeft PSP'er Arnold van Kalken zich ge richt tot de Vlaardingse ge meenteraad. Aanleiding tot de brief van Van Kalken vormt een dreigbrief van een fascisti sche groep, die zich Freyja noemt De Kaapverdiaame Arbeiders Vereniging Ne derland ontving dat pamflet, waarin migranten in Neder land 'vogelvrij* worden ver klaard. Via zijn werk bij de Dienst in de industriële sa menleving vanwege de ker ken (DISK) kreeg de PSP'er de brief onder ogen, „Hiertegen moet iels worden ondernomen", vindt Van Kalken. Hij heeft het pam- flat en de reactie van de Kaapverdiaanse vereniging met een begeleidend schrij ven gestuurd aan de ge meenteraad. „De raadsleden moeten dit onder hun neus krijgen en er notie van ne men", vindt hij. „Doodzwij gen heeft geen zin." Schiedam Inbreken» hebben uit een leerhandel aan de Hoog straat een draagbare radio en portemonnee met 350 gulden ge stolen. Men kwam binnen door aan de achterzijde een raam te forceren. Ook in de Wereldwin kel aan de Hoogstraat werd inge broken. Het hele pand werd doorzocht, maar er werd niets weggenomen. De nieuwe bus waarmee drie rolstoelgebruikers kunnen wor den vervoerd. Vlaardingen Met dank aan Ted de Braak. Het Vlaardingse 'Rode Kruis ontving gisteren uit de opbrengst van zijn bekende 1- 2-3-televisieshows een gloednieu we rolstoelbus, waarmee drie rol stoelgebruikers vervoerd kun nen worden. De Vlaardingse afdeling van het Rode Kruis bouwde gistermiddag bij hun onderkomen aan de Em- mastraat een klein feestje ter ge legenheid van de overdracht. Voorzitter B.van Toledo nam het nieuwe voertuig in ontvangst om het gelijk weer over te dragen aan de afdeling vervoer. Het Rode Kruis beschikt nu over twee rolstoelbussen. Dankzij de aanwinst kan voortaan één bus worden ingezet bij calamiteiten, voor het vervoeren van gewon den en materieel. Voor het maken van een rit kan dagelijks tussen 4 en 6 uur *s mid dags telefonisch (351403) een af spraak worden gemaakt Maassluis Hel Nationaal Sleep vaartmuseum in Maassluis is tot 15 november gesloten. De komende twee weken wordt ge bruikt om de expositie Tn touw in de tropen' in te richten. De ex positie, die een beeld geeft vand® sleepvaart ïn het toenmalige Ne- derlandsch Indië, wordt 16 no vember geopend.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1