Wilton troeft concurrentie af Stunt slager Bénard VARAGID5 f|É^IÏ Van der Spek toch uit raad If Maassluis trots op monumenten VARAGSDS Sociaal culturele sector in beweging MJSB8MS8 DAGBLAD SEHItOAMSCHf COÜRAHT «Si WMIlitE CBMHflWI Hoogendijk keert niet meer terug 'Daar wil niks mee te hebben: Onvrede binnen D'66 over kandidatenlijst Inbreker wisselt direct KOMENDE WEEK- ©INTERVIEW METPISA-DUO 'Als wij iets leuk vinden is het ook leuk' ©VEROVERT GERARD JOLING DE WERELD? Waanzinnig u«~ - - zanger uit Schagen. KONSUMENTENMAN Klachten over spaarpolissen Geval van suggestieve misleiding. KOOP 'M LOS IN DE WINKEL: F 1,50- Bus wel, auto's niet door valkuil DONDERDAG 31 OKTOBER 1985 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209. Vlaardingen Wethouder mrM.L. Hoogendijk-van Holst Pellekaan (WD) keert na de raadsverkiezingen van 1986 niet "meer terug in de plaatselijke politiek. Zij heeft haar partij deze week op de hoogte gebracht van haar beslissing. Mariëtte Hoogendijk -.vil meer tijd hebben voor haar privé-le- ven. Hoogendijk maakt al jarenlang deel uit van de Vlaarding- se politiek en is nu van mening dat ook de jongeren binnen haar partij een kans moeten krijgen. In 1984 werd Mariëtte Hoogendijk wethouder. Zij volgde par tijgenoot Floor Quast op, die zich om gezondheidsredenen moest terugtrekken uit de actieve politiek. De liberale blijft zich wel beschikbaar houden voor een plaats in,de Provinciale Staten in Zuid-Holland. Tot 1987 maakt zij kans om de de Staten terug te keren. Zij weet echter nog niet of ze zich in 1987 opnieuw beschikbaar zal stellen voorde Provin- cïale Staten. In 1968 werd Mariëtte Hoogendijk lid van de WD-raadsfrac- tie in Vlaardingen. In 1970 verliet zij op eigen verzoek de raad, om er in 1976 weer in terug te keren. Jarenlang was zij fractie voorzitster en in 1984 volgde zij Quast op als wethouder, Hoog endijk beheerde do portefeuilles maatschappelijke dienstverle- .ning, economische aangelegenheden, grondbedrijf en woon ruimteverdeling. Maassluis Wim van der Spek (CDA) heeft alsnog besloten om na de verkiezingen van 1986 niet terug te keren in de Maassluisse gemeenteraad. Tijdens het fractie-overleg stelde hij zich weliswaar beschikbaar voor een nieuwe periode, maar bij nader inzien is hij op die beslissing teruggekomen. „Ik heb het besluit steeds vooruit geschoven. Mijn werkgever, de Nederlandse Onderwijs Televisie, is verhuisd van Den Haag naar Hilversum en er zit niets anders voor mij op dan mee te verhuizen. Ik zal dus uit Maassluis vertrekken en het had geen zin die be slissing langer uit te stellen. Ik had wel opnieuw in de raad kunnen gaan zitten en dan halverwege af moeten haken. Dat leek me geen goede oplossing." Wim van der Spek staat bekend om zijn volstrekte in tegriteit, „Ik heb aan het werk in de raad ontzettend veel plezier beleefd. Het kost enorm veel tijd, maar dat had ik er graag voor over. Ik vind het echt heel erg dat ik Maassluis moet gaan verlaten. Ik woon er nu 15 iaar en voel een Maassluizer in hart en nieren." Miljoenenopdracht voor Schiedamse -werf Schiedam Met de opdracht die de Schiedamse scheepswerf Wilton-Feyenoord nu in de wacht heeft gesleept van rederij Townsend Thoresen is ruim 300.000 manuren werk gemoeid. Het werk moet in de periode februari en mei 1986 worden uitgevoerd. „Zo'n 400 tot 500 van onze mensen zullen het kar wei moeten klaren, bijgestaan door onderaanne mers", aldus Martin van Doom, publiciteismede- werkervan Wilton-Feyenoord. Het werk omvat de verbouwing van twee schepen van rederij Townsend-Thoresen, de Baltic Ferry en de Nordic Ferry. De 6.455 ton metende schepen worden verbouwd tot passagiers-vrachtschepen voor de dagelijkse dienst tussen het Belgische Zee- brugge en Felixstowe. Martin van Doom: „We hebben in het verleden wel meer werk voor Tow- send uitgevoerd, maar zo'n opdracht hebben we nog niet eerder van de rederij ontvangen. We zijn al gewend aan hei werk want al eerder hebben we passagierschepen in het dok gehad." Wilton-Feyenoord heeft een scherpe concurrentie strijd moeten uitvechten met andere bedrijven. „De opdracht komt precies op het goede moment", aldus Van Doorn, „We zitten in de afbouw van de bouw van de marine-opdrachten en dan moet er toch iets nieuws komen. De opdracht van Towseifd is voor ons als werf dan ook erg belangrijk." Met de renovatie van de twee schepen is een be drag gemoeid van ruim 40 miljoen gulden. Zo wordt er een geheel nieuwe aecomodatie voor de 650 passagiers gebouwd. Met het binnenhalen van de miljoenenorder bewijst de Schiedamse dok-en werfmaatschappïj wederom haar bestaansrecht. Martin van Doom: „De jaarcijfers gaven het een maand geleden al aan. Het is gewoon een goede zaak dat Wilton Feyenoord niet is weggesaneerd, maar dcor is blijven draaien. De orderportefeuille is voor 1986 redelijk goed gevuld. De toekomst ziet er zonnig uit" Papieren voor de ramen getuigen nog van de onvrede Voorstraat. Slager Leo Bénard, - uit wiens brein de openingsstuk ontsproot. ifi gaardingen Verbaasd en een tikkeltje geërgerd ■"stond een groepje winkeliers uit de Voorstraat gister- middag aan de kant, toen de wethouders Bas Goudri- l'aan en Jan Madern in een open auto door de straat -kwamen. „Daar begrijp ik nou helemaal -niks van", -mopperde er eentje. „Eerst willen ze de*gemeente een proces aandoen, omdat door de afsluitingen onze om zetten kelderen. Nou vragen ze die wethouders om een weg te openen. Nou, Ik wil daar in ieder geval niks mee te maken hebben." Slager Leo Bénard was echter alleszins tevreden met de 'stunt', die uit zijn brein was ontsproten. De verbindingsweg tussen Voorstraat en Emaus is vrijdag open gegaan. Die moet officieel geopend worden, vond Bénard en hij bedacht dat het leuk zou zijn, om dat te laten doen door de wethouders, waar de winkeliers het eerder zo mee aan de stok hadden De wethouders, die door midden stand en buurtbewoners persoo i- lijk verantwoordelijk werden gi - steld voor de afsluiting van dt twee straten. Vlaggen Die wethouders waren maar al te graag bereid om op het verzoek van slager Bénard in te gaan. "Dinsdagmorgen belde hij en 's middags werd in de buurt een brief bezorgd, dat de wethouders J. Madem en B. Goudriaan de weg de volgende dag om half één in gebruik zouden stellen. Er 'werden aan twee kanten vlaggen neergezet „Alsof er ik weet niet wat gaat gebeuren", werd er ge bromd in het groepje winkeliers. En daar verschenen de wethou ders in een antieke OpeL Zij draaiden vanaf het Emaus de verbindingsweg op, reden een lint kapot en gingen door de Voorstraat weer terug. „Hé, kijk nou, ze 2waaïen. Hoe komen ze d'r op." Het kleine winkelcentrum aan de Voorstraat is nog steeds in twee kampen verdeeld, bleek tij dens een receptie in de autosho wroom van Piet van der Kooy. „Wij hadden liever gehad dat de "straten niet afgesloten waren, maar lievere koekjes bakt de bakker niet", zei Klaas van Vliet. „Wij zijn in ieder geval blij, dat de overlast van het werk en van au to's die in de straat moeten keren voorbij is. Alle ergernis zal nog niet weggenomen zijn, maar la- ten wij zeggen: Zand erover." L,'Ongelukkig Goudriaan vond dat verstandig van de winkeliers, want zei hij: „Die afsluitingen worden nim mer ongedaan gemaakt" De winkeliers moesten maar zorgen, dat de klanten weer terug kwa men, vond Bénard. De winkeliers van het 'andere kamp', die niet zo gelukkig wa ren met de stunt van Bénard, be grijpen ook wel dat de afsluitin gen gehandhaafd blijven. „Daar maken wij ons ook niet meer druk over." Waar zij ach wel aan ergerden, was dat in de uitnodi ging werd gesteld, dat de wethou ders op uitnodiging van de win keliers de weg openden. „D1r is ons niks gevraagd. Bénard kwam wel bij ons langs om te vragen of wij mee wilden doen aan een ge zamenlijke advertentie in de krant Dan had hij ons toch gelijk kunnen vragen of wij het hier mee eens waren. Geen woord, meneer, geen woord!" Waarderingsschildjes voor bewoners Maassluis „Deze mensen zijn met een stukje cultuur bezig geweest. Zonder subsidies, uit eigen wil hebben zij histori sche pandjes in de stad nieuw aanzien gegeven door ze zelf te restaureren en op te knappen. Maassluis is die mensen dank baar", aldus cultuur-wethouder Izaak van der Knaap in het sfeervolle gemeentemuseum tijdens de uitreiking van de waarderingsschildjes. Wethouder Izaak van der Knaap reikt het waarderingsschildje uit aan het echtpaar Schouten. Op de achtergrond kijken de andere bewoners trots toe. Vlaardingen De nummers twee en drie op de kandidatenlijst van D'66 houden hun kandidatuur in beraad. Wil van Rijn en Atie den Hoedt zijn er allerminst blij mee, dat de ledenvergadering maandag avond raadslid Nel Kester naar de eerste plaats van de lijst hebben ge tild. Van Rijn en Den Hoedt zakten daardoor een plaatsje. „Wij willen alle zaken nog eens op een rijtje zetten", vertelt Wil van Rijn, een nieuweling bij de partij die gisteren haar lijsttrekker presen teerde. ,Jk zou ruimschoots winnen, maar op die vergadering kwa men een heleboel mensen die je anders nooit ziet, om Nel te steunen. Daar zijn wij helemaal niet gelukkig mee." D'66-voorzitter Ton van der Steen sprak gisteren juist van een geluk kige uitkomst van de ledenvergadering. „Nel heeft raadservaring, zij heeft de afgelopen twee jaar keihard gewerkt Bovendien kreeg zij vier jaar geleden veel voorkeurstemmen. De hele partij staat vierkant achter de lijsttrekker", beweerde Van der Steen. Maar volgens Wil van Rijn is dat bezijden de waarheid. Ondanks al die verwikkelingen sprak Nel Kester de hoop en de ver wachting uit, dat D'66 met meer dan twee zetels terugkomt in de Vlaardingse gemeenteraad. De partij gaat een wijkgerichte campagne voeren, waarbij in elke wijk informatie wordt gegeven over actuele ontwikkelingen. „En dat willen wij niet alleen in verkiezingstijd doen", zegt Nel Kester. „Wij willen de mensen opzoeken en vertellen hoe wij over dingen denken, al valt dat voor een partij met weinig le den natuurlijk niet altijd mee." Twaalf families ontvingen gister- .avond de schildjes uit handen van de wethouder. Als waarde ring voor het feit dat zij de gevels van de huizen in de oude, histori sche staat hebben teruggebracht. „Maassluis is blij met deze men sen. We moeten de historie niet verloren laten gaan, maar juist behouden voor de volgende ge neratie", aldus de wethouder, De mensen die de schildjes in ontvangst namen wonen alle maal in het centrum van de stad. Aan de Zuiddijk, Noordvliet, Veerstraat, Haven en Nieuw- straat „Veel monumentale pan den zijn verloren gegaan. Jam mer, maar we kunnen er ook niet altijd stil hij blijven staan," hield Izaak van der Knaap zijn gehoor voor. „We moeten trots zijn op deze groep mensen die op eigen initia tief de woningen hebben opge knapt en de historie niet hebben vergeten. Veel hebben we kun nen redden, denk maar aan het Schuurkerkje, het pand aan de Zuidvliet waar nu de bistro in is gevestigd en ook de Bloemhofjes. Daar moeten we gelukkig mee zijn als Maassluis", stelde de wet houder. De Culturele Baad in Maassluis besloot enkele jaren terug tot het instellen van de waarde rings- schüdjes. De families van Beest, Bons, Holtkamp, De Jong, Krem- pel, Lagcher. Mulder, Nagelhout, Vemooy, Vlielander, Wakker en Schouten kwamen in het bezit van het schildje, dat aan de gevel van het huis kan worden beves tigd. Izaak van der Knaap dook tij dens de bijeenkomst ook nog even in het verleden: „Wat een heerlijke tijd moet toen geweest zijn. Mensen die zomaar een huis bouwdenzonder regelgeving, kunstenaars waren de ontwer pers. En wat zie ju nu. Nu geven we jongen kunstenaars een dure opleiding en stoppen ze vervol gens in een beeldende kunste naars regeling. Dat zou toch niet moeten. Ik weet hoe moeilijk het is om werkgelegenheid te schep pen, maar het moet toch mogelijk zijn om die mensen op de een of andere manier aan het werk te helpen." Naaldwijk Vlak nadat hij in Maasdijk drie inbraken had ge pleegd, is een 17-jarige jongen uit Maassluis gistermiddag ingere kend door de Naaldwijkse ge meentepolitie. De jongen was in twee woningen in de Kortenaar- straat en één in de Karei Door manstraat binnen 'gekomen door telkens de achterdeur te force ren. De politie kreeg hierover drie meldingen en nam een kijkje in Maasdijk. Daar werd de Maas sluizer aangehouden. Naderhand bleek dat hij alleen 600 Oosten rijkse schilling (circa 94 gulden) te hebben gestolen. Hij had dit bedrag al omgewisseld voor Ne derlands geld. Vcor Kleurbekenners Schiedam In de sociaal cultu rele sector in Schiedam staat vol gend jaar heel wat te gebeuren. Het college van B en W consta teert in het jaarprogramma 1986 dat verschillende 'politiek rele vante'de revue passeren. Begin volgend jaar is het de be doeling dat het educatief cen trum van start gaat. Er kleven nog wat kleine problemen aan de ingebruikname van het M.C.M. de Groothuis, waarin het cen trum onderdak krijgt. Zowel de inrichting van hel pand als de fi nanciering van de nog te benoe men functionaris voor het educa tief vrouwenwerk zijn nog niet rond. Het vorig jaar in gang gezette be leid voor werklozen moet vol gend jaar al weer worden afge bouwd. Het ministerie van wvc heeft de subsidiekraan abrupt dicht gedraaid. „Vooral voor de kleinschalige leer-werkprojecten bij de jongeren voorzieningen in het club- en buurthuiswerk is dat te betreuren," luidt het voorzich tig kritische geluid richting de partement. Schiedam hoopt nu .maar dat het protest van de VNG tegen die plotselinge beleidswijzi ging effect sorteren. Minister Brinkman krijgt echter ook een denkbeeldig schouder klopje, omdat hij geld heeft gege ven voor een onderzoek naar de problematiek van randgroepjon geren in de stad. Schiedam noopt op die manier voldoende inzicht te krijgen in de aard en omvang van dc problemen om concrete maatregelen te treffen. Ook start er volgend jaar een \mti-vanda- lisme'-prpject. De doelmatigheid van het wel zijnswerk moet worden ver hoogd, meent het college. Daar om zal volgend jaar worden be gonnen met het beter op eikaar afstemmen van club- en buurt huiswerk cn aanverwante be leidsterreinen. De beleidsmedewerkster eman cipatie/kinderopvang zal zich vooral bezig houden met regiona le projecten Vrouw en arbeid' en 'opvang slachtoffers sexueel ge weld'. Activiteiten in het kader van sportieve recreatie dreigen na 198G in de knel te komen, omdat het ministerie ook daarvoor de subsidie heeft stopgezet. Goed nieuws is er tenslotte voor plaatselijke popgroepen. Het ge meentebestuur denkt binnenkort met een plan te komen voor in richting van een oefenruimte. Vlaardingen Automobilisten blijven dc Sehiedamseweg zo aantrekkelijk vinden, dat ze er zelfs een fikse bekeuring voor over hebben. Sinds een paar we ken mogen alleen nog bussen over het stukje weg rijden en de politie heeft al meer dan 350 au tomobilisten geverbaliseerd. Dat levert natuurlijk wel wat geld op, maar het kost aan de andere kant handenvol geld om daar steeds agenten te stationeren. Daarom heeft de gemeente beslo ten een heel bijzondere vinding te benutten. Een fuik waar bus sen zonder problemen doorheen kunnen, maar waarin personen auto's onherroepelijk vastlopen. De 'fuik' beslaat uit een buizen- constructie, waar - de wielbasis van bussen wél, maar die van personenauto's niet overheen kan. De ongehoorzame automobilisten gaan de gemeente heel wat geld kosten, want met de ingenieuze valkuil was in de oorspronkelijke plannen geen rekening gehou den. „Je ziet welke kant de ont wikkelingen opgaan", reageert Nel Kester van D'66 op de nieu we maatregel. „Ik zie het er nog van komen, dat de Sehiedamse weg helemaal wordt afgesloten."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1