n wagenkamp Delflandseweg Rolstoelers in de kou VARA VIERT FEEST VARA Uitstapje van gemeenteraad VLOS peilt kennis over Filippijnen Provincie: geen sleep- vergunning Sint op 16 november Dweilavond kasteleins Sehiedamse minimum-energiewoningen ultra zuinig bMl Pop-school trekt in Maassluis miiiiiiiiiimmiiiiinuiiiimiiiiiimiiiimiiiiiiiummm Maasluis moei woon wagenbewoners onderdak bieden Maassluis De provincie geeft Maassluis geen sleepvergunni- ging om de woonwagenbewo ners, die zijn neergestreken op 't Hoofd, uit de stad te verijderen. „De provincie heeft het beleid aangescherpt", aldus Ruurd Veenhoven van de afdeling alge mene zaken van de gemeente. „Wij hadden al een kamp moeten hebben en de provincie geeft aan steden, die het kamp niet klaar hebben, geen sleepvergunning meer." De provincie heeft Maassluis ge adviseerd op korte termijn een geschikte locatie te vinden voor de woonwagenbewoners. Anders wijst de provincie zelf een locatie aan in de stad, zich daarbij beroe pend op een artikel uit de woon- wagenwet „We zijn dus min of meer gedwongen om een goede plek te zoeken. Maar dat valt in Maassluis niet mee. Aan de Maas dijk. waar ze vorig jaar stonden, denken we eigenlijk niet meer. Het terrein is van Delfland en die geven niet zo maar meer vergun ningen en we hebben de bewo ners vorig jaar beloofd dat het om een eenmalige zaak ging. We zoe ken een ander terrein, maar daar zijn er niet veel van in Maassluis. Allen op de Haven en 't Hoofd kunnen ze zonder dat er bezwaar tegen kan worden ingedeind staan, maar juist die locaties zijn niet erg geschikt-" In de college-vergadering van dinsdag zal vermoedelijk een de finitief besluit worden genomen. Tijdens de raadsvergadering 's avond zal de gemeenteraad dan worden gevraagd een krediet be schikbaar te stellen voor het tref fen van sanitaire voorzieningen als een toilet, douche, eletriciteit en stromend water. „Vorig jaar kostte dat 18.000 gulden", aldus Veenhoven. „Toen hebben we de spullen gehuurd, maar misschien kunnen we nu beter iets kopen, want het wordt denken wij een jaarlijks terugkerende affaire." Schiedam Sinterklaas en zijn pieten worden zaterdag 16 november in Schiedam verwacht. Hun schuit zal als vanouds buitengaats voor anker gaan, waarna het ge zelschap overstapt in het schip van de Rode Valken. Met die boot vaart de sint tot dichtbij het stadhuis door. Schiedam De Sehiedamse car navalsvereniging De kasteleiners pakt de zaken dit jaar minder groots aan dan het vorige jaar. Zo komt er dit jaar geen single op de markt en worden de festiviteiten beperkt gehouden. „We willen de kosten dit jaar in de hand houden", aldus Bert van Hees van de Horeca Onderne mers Schiedam. Maar natuurlijk gaat de traditionele dweilavond niet verloren. Dat is ieder jaar zo'n scuces, die avond houden we er zeker in. We hebben al enkele vergaderingen achter de rug over de opzet van dit jaar. We komen wat langzaam op gang, maar we zullen onze stem zeker weer la- ten hpren tijdens het carnaval" Doorbraak in sociale bouw Schiedam/Utrecht Het Sehiedamse ex periment met 76 mi nimum- energiewoning-en be tekent een regelrech te doorbraak in de sociale woning bouw. De totale woonlasten (huur en energiekosten) voor die huizen zijn beduidend lager dan voor normale wo ningwetwoningen. Ook mensen met een klein budget kun nen er voortaan in wonen. Dat zijn de voornaamste conclu sies uit een evaluatieonderzoek dat het Projeetbeheerbureau Energieonderzoek (PEO) naar de vorig jaar opgeleverde woningen heeft gedaan. Het energiegebuik voor een grote vijfkamereenge- zinswonïng ligt gemiddeld rond de 425 m3 (25 gulden per maand), terwijl voor huizen die volgens de geldende eisen zijn getsuleerd rond 1.800 m3 per jaar nodig is. PEO stelde gisteren m Utrecht, waar de revolutionaire uitkom sten werden gepresenteerd, dat het nu aan de landelijke overheid is om op de onderzoekresultaten in te spelen. Den Haag moet gaan morrelen aan de grenzen van de bouwkosten van de sociale wo ningbouw, vindt PEO. Ook moet er voldoende ruimte overblijven voor extra energiebesparende maatregelen. De Sehiedamse woningen onder scheiden zich op legio punten van andere energiezuinige woningen. Bij het ontwerp is gekozen voor relatief goedkope technieken die desondanks voor opzienbarende besparingen zorgen. Vijf punten springen er uit: isola tie van de fundering, waardoor een koude brug wordt voorko men, isolerende luiken voor de ramen, buitengevelisolatie van 18 cm, een gecombineerde installa tie van ventilatie, warmteterug- winnmg, warmwatervoorziening en bijverwarming en een vaste zonwering. Potdicht Danzkij het 'potdichte' karakter van de woningen moesten er ex tra ventilatiemaatregeien wor den getroffen om schimmel-en vochtproblemen te voorkomen Dat is gelukt, menen PEO en wethouder Chris Zijdeveld, dankzij een vernuftig systeem waarbij verse ventilatielucht in de kamers wordt ingeblazen en overtollige lucht wordt weggezo gen. Het evaluatieonderzoek richtte zich op vier hoofdzaken. Aller eerst werd het warmtegedrag van de woningen bekeken. Een vreemd verschijnsel daarbij was dat sommige bwoners 190 m3 en anderen 900 m3 aardgas gebruik ten. PEO schrijft dat grote ver schil vooralsnog toe aan kinder ziekten in de installatie. De kwa liteit van de binnenlucht in de kierloze huizen noemt PEO goed. De waardering van de bewoners was in het begin van het onder zoek hoger dan aan het eind. Uit eindelijk hadden relatief veel mensen klachten over tocht en een te lage kamertemperatuur. Volgens PEO is dat niet onrust barend. De Sehiedamse ervarin gen hebben er voor gezorgd dat er binnenkort een sterk verbe terde verwarmingsbron op de markt zal verschijnen. Tenslotte is een kosten-baten analyse gemaakt. Daaruit" blijkt dat de stookkosten in Schiedam gemiddeld met maar liefst 7? gul den per maand zijn gedaald. Een bedrag dat de huurverhoging ruimschoots compenseert. PEO en verantwoordelijk wet houder Chris Zijdeveld pleitten er gisteren voor dat het ministe rie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening de maxi maal toegestane stichtingskosten verhoogd, zodat er ruimte komt voor energiebesparende maatre gelen. Het bedrijfsleven zou een duit in het zakje kunnen doen door een goedkoper pakket maatregelen op de markt te bren gen. De Vlaardingse raadsleden en het college bezoeken het Omni- versum in Den Haag. Vlaardtngen De Vlaar dingse gemeenteraad en het college van burgemeester en wethouders waren gisteren voor een werkbezoek in Den Haag. Tijdens het uitstapje, waar geen journalisten bij aanwezig mochten zijn, werd ondermeer een bezoek ge bracht aan do Vereniging voor Nederlandse Gemeen- "ten (VNG) en de Bank voor de Nederlandse Gemeenten. De hoofddirecteur van de VNG, drs. E.L. Berg, hield een causerie over het doel en de werkzijze van de instel ling. Aansluitend volgde een discussie. Ook tijdens het be zoek 'aan de Bank voor de Nederlandse Gemeenten werden de raadsleden en het college uitvoerig voorgelicht over tal van actuele zaken. Tijdens het werkbezoek werd ook een bezoek ge bracht aan het Omniversum en het museum voor onder- wijs. Vlaardingen De VLOS heeft een manier uitgedacht om te toetsen welk effect hun acties voor de Filippij nen de komende jaren in Vlaardingen zullen hebben. Bij de start van de actie werd aan 200 volwassenen de vraag voorgelegd waar het eilandenrijk ligt. De helft van de ondervraagden wist het juiste antwoord. Verder werd die groep gevraagd de president van het land te noemen, In dit geval wist slechts 32 procent de naam Marcos te ffeven. VLOS-medewerkstcr Ingrid van Laar zegt te hopen dat veel meer Vlaardingers straks, als de acties over drie jaar zijn beëindigd, het juiste antwoord weten. Volgens haar is dit een prima manier om uit te zoeken of de acties, die vooral op bewustmaking van de Vlaardingers zijn ge richt, het beoogde effect re- sorteren. Een simpel trapliftje zou voor de Stads-^ gehoorzaal al een hele verbetering zijn. Gemeente: Geen geld voor aanpassing openbare gebouwen Vlaardingen „De plannen liggen er al vanaf '76, maar er gebeurt nog steeds niets." Jeroen Moorman van Gemeentewerken kijkt al vanaf zijn indiensttre ding in 1978 tegen een stapeltje onuitgevoerde aanpas singen aan. Voor rolstoelers zijn tot op de dag van van daag een groot aantal openbare gebouwen onbegaan baar. De bibliotheek, stadsgehoorzaal, woningbedrijf, politiebureau en energiebedrijf 2ijn voor rolstoelende burgers niet te bereiken, Het Vlaardings Overleg Revali datie (VOR), de organisatie waar in alle gehandicaptenverenigin gen samenkomen, is nog te druk bezig met de rolstoelroute om voor de begaanbaarheid van ge bouwen te ijveren. Voorzitter Jos van Reisen van het VOR: „De ge meente heeft een verkeersdes- kundige een uitvoerig rapport la ten schrijven over allerlei buiten problemen. Ik vind dat we nu vooral daar achteraan moeten zitten, want anders denken ze stra ks nog dat we het niet belang rijk vinden." Mevrouw van Reisen weet dat ook de toegankelijkheid van ge bouwen om een oplossing schreeuwt, maar in het VOR is r geen menskracht meer voor. „Nee, eerst het één dan het ander", meent het VOR. met de mededeling dat er toch geen geld voor is. De betreffende instanties bren gen het probleem hooguit in hun jaarverslagen ter sprake, waarop de gemeente doet of haar neus bloedt. Stadsgehoorzaaldirekteur Marten Putman: „Het gebeurt vaak dat gehandicapten bij een of andere voorstelling willen zijn Die vijf treetjes op de begane door Mari Timmermans Jeroen Moorman van gemeente; werken, de man die aanpassin gen in gebouwen in de gaten" houdt: „Zeker voor de Stads hoorzaal zou het eenvoudig z In feite hoeft er alleen een teauliftje te komen om die*vijf treetjes te overbruggen, Het zou zelfs nog goedkoper kunnen met een hellingbaantje- Dan is het he1 lemaal zó gebeurd." Bij nieuwe overneidsgebouwen is het probleem van de baan. Het gemeentebeleid voorziet wèl in aangepaste nieuwbouw. Als er- bijvoorbeeld ooit een nieuwe bi bliotheek verrijst op het Veer- plein zijn daar de toegankelijk- heidsproblenen ais sneeuw voor de zon verdwenen. I Voor bestaande gebouwen ligt bet allemaal wat moeilijker. Ge makzucht en geldgebrek zorgen er nog steeds voor dat groepen burgers geen normaal gebruik kunnen maken van de meest al ledaagse voorzieningen. Angstvallig Ook de politiek mijdt angstvallig het probleem van de ontoeganke lijke gebouwen. In leden1vergade ringen van de diverse partijen klinkt zo af en toe eens een nood kreet, maar die dringen nooit tot in de gemeenteraad aoor. Vorige week bijvoorbeeld bij de PvdA. Jo Nachtegaal bracht de kwestie ter sprake, maar wethouder Bas Goudriaan kapte het gesprek af grond zijn nog wel te gouwen, maar naar de filmzaal in de Har monie wordt het toch moeilijk." Putman vindt eigenlijk ook dat het gesjouw met gehandicapten onverantwoorde risico's met zich brengt, „Als er iets gebeurt, ben ik verantwoordelijk, en de rol stoelers die naar de film willen, doen dat expliciet op eigen risi co." Marten Putman heeft al herhaal de malen bij zijn baas het pro bleem aangekaart. Tijdens de grote verbouwing van 1978 is er zelfs een gehandicaptentoïlet ge plaatst; het is alleen jammer dat er niemand gebruik van kan ma ken. DE VARA WIL VERDER Wi Móet verder, want zeker in deze tijd moeten belangen weer ^'stevig verdedigd worden, ondanks 't feestgedruis. Z'jn dat ook uw belangen? Verdedig dan mee en steun de VARA a!s tientjeslid. Op z'n minst tot de VARA weer jarig is. Van harte VARA, maar nu verder, lni Daarom word ik tientjes lid. Naam: Voor!. Adres: Postcode: Plaats: Ik ontvang een VARA-accept/girokaart. Bovendien ontvang ik twee VARA-kaartspellen. Opsturen in gesloten envelop, zonder postzegel, naar: VARA, ANTWOORDNUMMER 3,1200 VB HILVERSUM VoorKleurbekenners Maassluis De pop-schoolveri- kiezing van Maassluis wordt een spektakel van de eerste ordé Vrijwel alle scholen hebben inge schreven voor het spektakel, dat vanavond om zes uur in Ko ningshof van start gaat. Hoogtepunt van het festijn moet een optreden worden van de imi tator van Prince, die dinsdag nog te zien was op de NCRV-televisie. De leerlingen van de minister de Visserschool komen met optre dens van Michael Jackson, Van essa, Dolly Dots en Madonna. De meester Blomschol doet dam* ze ker niet voor onder met imitaties van Rob de Nijs, Duran Duran, Madonna, Boy George, Elvis Presley en Mai Tai. Bij de Vlie- thorst zijn niet alleen de leerlin gen, maar ook de leraren actief. Een van de docenten van de school zal een perfecte imitatie weggegeven van de Amerikaan se harten veroveraar Prince. Naast het play-backen wordt de beste scbool-dansgroep gekozen, de mooiste miss-school en zijn er disco-dans kampioenschappen De scholen die aan de happening meedoen zijn: Wevershoek, Clip per, Koningin Julianschool, Mar1 nixschool, Van Egmondschooh Vliethorst, meester Blom-school, Dr. Kuyperscbool, Groen van Prinstererschool, Dreefsehool» Sieenendijkschool, PolderschooL Prins Willem Alexanderschool, de prinses Christïnaschool en de Kardinaal Alfrinkschool

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1