m Schiedammers vinden Lévi Weemoedt slap 'Zou u uw moeder of vader zó huisvesten?' Zo lollig als Joop is, zo droog is Jacques I IMIÖiee DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NiEÜWE WATERWEE COURANT Schuur in vlammen op Sinterklaas blijft in binnenstad Sportieve rechercheur pakt dieven Voorstel na kritiek Van Lingen gewijzigd Bundel met Vlaardingse anti-sprookjes Gasfles ontploft Vingers geplet Schiedam-vraagt raadsleden: Elide van de elfde te vroeg: bedaarde feestjes Getuigen bij ongeval wijzen verkeerde aan Joop Hen ten 'gearresteerd Verdacht van reeks inbraken Bommelding in Oranjestraat Meisjes randen fietster aan Ravage na kopje koffie Zwerver betaalt MAANDAG 11 NOVEMBER 1985 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110,3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209. ■m De Maaslandse brandweer maakt het bluswerk van de Maassluise collega's af. Maassluis/1 Maasland Een' leeg staande schuur op de gemeente grens van Maasland en Maassluis is zaterdagmiddag grotendeels uitgebrand. Er deden zich daarbij geen persoonlijke ongelukken voor. Het vuur aan de Weverska de is vermoedelijk door'de jeugd aangestoken. De omvang van de schade is niet bekend, maar de schuur is rijp voorvèrdere sloop. Na de melding ruktè de Maas landse vrijwillige brandweer met twee wagens uit. Hun Maassluis- se collega's waren ook uitgerukt en iets eerder ter plekke. Schiedam Het reizen wordt Sinterklaas teveel, want na zijn aankomst aanstaande zaterdag blijft hij in de Schiedamse bin nenstad om uit te blazen. Vroeger deed hij nog wel eens een andere wijk aan, maar mogelijk heeft hij daar nu hulpsinterklazen voor. De echte Sint houdt vanaf half drie audiëntie voor kindertjes in het stadhuis op de Grote Markt. Vlakbij het stadhuis zet hij om half een voet aan wal en bij het stadhuis zal burgemeester Scheeres hem welkom heten. Tij dens een rondje door het stads centrum wordt de goedheiligman begeleid door drumbands Julia na, OBK en Harpe Davids. Vlaardingen Een rechercheur van de Vlaardingse politie, die tn zijn vrije tijd deel uitmaakt van een voetbalteam van HVO, zag zaterdagavond drie verdachte fi guren uit de kantine vertrekken met sporttassen, waarvan hij ze ker wist dat zij anderen toebe hoorden. Hij zette de achtervol ging in, met enkele ploegkamera- den. Twee van de drie konden gegrepen worden. Zij bleken broers te zijn, een 38-jarige Vlaar- dinger en een 26-jarige Rotter dammer. Ophalen van bedrijfsvuil niet duurder Schiedam Het gras is hem voor de voeten wegge maaid, maar Aad van Lingen kan trots zijn. Zijn kri tiek op de tariefsverhoging voor het bedrijfsvuil heeft erin geresulteerd, dat B en W hun voorstel aan de ge meenteraad hebben gewijzigd. Ophalen van het be drijfsvuil wordt niet duurder. Dat is precies wat CDA'er Van Lingen wilde. Vorige week nam hij in twee commissievergaderingen aanstoot aan de voorgestelde verhoging met Wz pro cent. Maassluis Een ontploffing van een gasfles zorgde voor de nodige paniek in de Taanstraat in Maas sluis. Bewoners waren het dak aan het vernieuwen, toen brand uitbrak en de gasfles tot ontplof fing kwam. De brandweer was echter zeer snel ter plaatse en kon voorkomen dat het huis af brandde. De schade bleef nu be perkt tot de bovenste verdieping van het huis. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Vlaardingen De 18-jarige leer ling-rubberverwerker A. Kooi man is in het Holvuekenbuis op- gen/men, nadat vrijdag enkele vingers van zijn linkerhand on dereen wals terecht waren geko men. Bij het bedrijf Rijnmond Rubber BV aan de Bellstraat was de jongeman rubber aan het plet ten. toen het ongeluk gebeurde. Vlaardingen Dat wordt weer knokken op de Antho ny Knottenbeltsingel. De aartsvader van de Vlaarding se treurigheid, Lévi Wee moedt, trad zaterdagmiddag op als een profeet van de doem: „Over een' tijdje zal wijk Ambacht zich afschei den van de gemeente Vlaar dingen^— met alle grenscon flicten vandien." Genodigden in het Visserijmu seum, die van buiten Vlaardin gen kwamen, wisten niet waar Lévi Weemoedt het over had. De Vlaardingse incrowd begreep echter ogenblikkelijk, dat de om streden afsluiting van de Voor straat en Plein Emaus de dichter had geïnspireerd tot vooruitzien. Het snelverkeer is al voor de wo ning van PvdA-wethouder Bas Goudriaan verdwenen, -thans mag het klootjesvolk er nog fiet sen zo oreerde Weemoedt maar binnen niet al te lange tijd zal het Vlaardingse socialisme van de fiets wegen ruiterpaden hebben gemaakt, en dan is het weer net als vroegen aan het eind van elk ruiterpad vindt men dan de rustiek gelegen villa van een politicus. Burgemeester Fred van Lier moet de dichter niet al te serieus hebben genomen, wam hij nam van harte diens nieuwe bundel in ontvangst:-'Daar Komt De Bruid trv-ïjover Jromven^-jén - andere sproókjes',' uitgegeven door het Amsterdamse Contact Er was grote belangstelling. De uitreiking, verzorgd door boek handel Den Draak, viel samen met de jaarlijkse party van Het Vrije Volk. Ondanks de regen waren ook Schiedamse politici, kunstenaars en andere promi nenten naar het Vlaardingse ge togen. Uit Maassluis kwam onder anderen wethouder Izaék van der Knaap, die zelf ook dicht. Maar zoals gezegd, een aantal gaf te kennen niets van Weemoedt te begrijpen. Alleen het Schiedamse VVD- raadslid,Annie Renskers kon be wonderend instemmen met het door hem voorgelezen 'Doorn roosje', een op Vlaardingen ge sneden anti-sprookje. Maar PvdA-fraetieleider Gé Brouwer verzuchtte: „Bah. De Schiedamse cultuur is toch heel anders." En de eveneens uit de Jeneverstad afkomstige CDA'er Ru Hartog mompelde over de schone slaap ster: „In Schiedam hebben wij al leen maar" schonen; geen slaap sters." „Oh, dat is dus Schiedamse cultuur," dachten Vlaardingers meteen daarna smalend. En zo bleek: Lévi Weemoedt mocht dan grensconflicten tussen Vlaardingen en Ambacht gepro feteerd hebben, die tussen Schie dam en Vlaardingen zijn nog lang niet voorbij. Het was van veel Vlaardingers trouwens ver bazingwekkend, dat 'Doorn- B roosje' in Weemoedts versie hen -g als nieuw en grappig voorkwam, want het is al eerder in kortere - vorm gepubliceerd. Extra reden voor de uitgever om geheel in stijl o te zeggen: „Bij het lezen van dit boekje wordt u zo treurig, dat u rijp bent om in Vlaardingen te gaan wonen," les van Wijk, ofwel Lévi Weemoedt, leest voor een talrijk gehoor uit zijn 'Doornroosje'. .Absurd," had hij gezegd, „veel te veel. De gemeente raad heeft vorig jaar een mo tie aangenomen, waarin staat dat tarieven voor burgerij en bedrijfsleven niet trendmatig aangepast moeten worden. En dan dit!" Van Lingen had er vanavond tijdens de raadsvergadering een pittig commentaar op willen leve ren, maar dat hoeft nu niet meer. ,,Ik heb in de commissies weinig bijval gehad," zegt Van" Lingen. „De PvdA en de VVD gaan mij natuurlijk niet in het openbaar steunen. En de kleine partijtjes... moet ik eerlijk zijn? Die begrepen geen bal van waarover het ging. Een punt als bedrijfs vuil interesseert de CPN niet. Maar dat de VVD er geen werk van maakte! Ik heb tegen Prins gezegd: Piet, ik snap niet dat jij je niet druk maakt, als VVD'er voor de bedrijven." Voor komend jaar wordt nu alleen het zeehavengeld ver hoogd, met 3'A procent. Dat vindt Van Lingen niet erg. „Het treft alleen buitenland se rederijen, niet onze bur gers of bedrijven." Het CDA- raadslïd is benieuwd, hoe B en W de dekking van het nu ontstane tekort in de begro ting zullen aangeven. „Maar dat is een punt, dat pas later deze maand aan de orde komt." B en W hadden aanvankelijk de tarieven voor het bedrijfs vuil willen verhogen op grond van de 'analyse be staand beleid'. Dat is de amb telijke benaming voor de ombuigings- of bezuinigings operatie, die Schiedam in staat moet stellen meer geld in kas te houden. Schiedam De gemeenteraad krijgt vanavond een gewetens vraag te beantwoorden, wanneer het agendapunt over de nieuw- bouwplannen van Huize Franke- land aan de orde komt. De bewo nersvereniging Schiedam-West is het er niet mee eens, dat een groep bejaarden gedurende de bouw gehuisvest moet worden in 'wooncontainers', zoals secretaris Hans Coster het uitdrukt Schiedam-West stelt de raadsle den'de vraag: „Zou u uw eigen moeder of vader herhuisvesten in deze verplaatsbare wisselwo ningen?" Coster zei vrijdag het een schan de te vinden, dat de bejaarden minstens twee winters in de wis sel v/omngen moeten verblijven. Hij had een open brief aan de ge meenteraad klaar liggen, waarin de bewonersverenïging de stads- bestuurders verzoekt voor betere herhuisvesting te zorgen. Indien de financiële wil er is, moeten leegstaande woningen aangepast kunnen worden. De wisselwoningen worden, weet Coster, door de Raad voor het Bejaarden werk, het Gemeen telijk Woningbeheer en de stich- ü'ng Aanleunwoningen Liduina- hof (onderdeel van Frankeland) als voldoende geschikt be schouwd. „Maar", zegt hij, „u dient zich te realiseren dat deze units uitsluitend gebruikt zijn in het stadsvemïeuwingsproces bij renovatie van woningen; de be woning is dan beperkt tot de re- novatieduuren veelal niet langer dan drie maanden." Maar juist de bejaarden (gemiddelde leeftijd volgens West 75 jaar) zouden er zestien maanden moeten verblij ven. Het is niet in hun belang, vindt de bewonersvereniging „Het wordt hen opgedrongen." Het Liduinahof bevindt zich ach ter Huize Frankeland, tussen de Sint Liduinastraat en de West- frankelandsestraat. Er komen 153 woningen in de plaats van de hofjeswoningen dit itaart. Er is bijna veertien nntj«« i. gul den mee gemoeid. Coster vindt, dat de gemeente raad moet beseffen, dat de sa menleving heel wat dank is ver schuldigd aan de bejaarde bewo ners, die mede de schouders heb ben. gezet onder de wederopbouw na de Tweede Wereldoorlog. „Deze bewoners wonen thans in een beschermde woonomgeving, die zij bewust hebben gekozen en dat als afsluitende fase in hun le ven," zegt Coster, die de wissel woningen ziet als tochtige, voch tige containers.Juist in de win terperiode is het leven hier zeer onaangenaam. Onze jarenlange ervaringen met de stadsvernieu wing hebben dat geleerd. De be slissing om zeer beperkt of geen gebruik te maken van de units, tijdens de renovatie van het Fa- briplein, is dan ook ingegeven door de bijzonder slechte woon- en leefomstandigheden in de ver plaatsbare wïsselwonincen." - Schiedam/Vlaardingen Wie is de leukste thuis? Waar zal het carnaval het vrolijkst worden: bij de Leut- loggers in Vlaardingen of de Rietzeilers in Schiedam? En welk stempel zullen de stad- sprinsen op het feest druk- ken? „Daar hebben ze een goeie aan, daar hebben ze een hele goeie aan", klonk het links en rechts in zaal Triangel, toen de Leutloggers daar vrijdagavond hun nieuwe prins aan de carnavalsvier ders presenteerden. De keus van de Raad van Elf was ge vallen op de Vlaardingse ca baretier Joop Vos, die zich het komende carnavalssei zoen prins Joop den Eerste mag noemen, Ruim een uur te vroeg, rond de klok van tien, werd hij door de Leut loggers ten tonele gevoerd. Na zijn proclamatie werd er eventjes stevig gehost en toen de leden van de Raad van Elf met verhitte koppen en hevig zwe tend vanonder de rand van hun camavalssteek een pilsje kwa men halen aan de bar, zeiden zij het nog eens: „Dat is een goeie." Toch kon men, zo aan het begin van zijn regeringsperiode, al met een kritiek vernemen op de prins. Die kritiek kwam uit de se naat van de Vlaardingse carna valsvereniging. Joop den Eerste was té leuk. Het schorre lachje, dat hij na elke van zijn elf carna- valsstellingen produceerde, viel bij de critici niet in goede aarde. „Een prins hoort niet leuk te doen. Dïe heeft alleen maar een symbolische functie." Maar ach, Joop den Eerste stond nog maar aan het begin en als hij het niet goed zou doen, was daar op de achtergrond altijd nog grootvorst Adrianus om de zaken bij te sturen. Dus ook die kriti sche leden van de senaat hadden er wel vertrouwen in, dat hij het zou leren. „En ik ben nou een maal amuseur", verontschuldig de de nieuwbakken prins zich. Zijn stellingen boezemden de Leutloggers in elke geval ver- Prins Joop: grapjurk... trouwen in: „Er kan heel wat ger stenat in het Buizengat." Zo mochten zij het horen. 't Was een curieus prinsenbal bij de Leutloggers. Een videoploeg zette de zaal in schel licht. Onder tussen werd er door de gastvere- nigïhgen wel stevig gemopperd op de tropische temperatuur in de grote zaal. Zij zochten koelte. Het prinsenbal werd vooral gevierd in de 'wandelgangen' en aan de bar. Zo leuk als Joop I was, zo'n ern stig heer was de nieuwe prins Carnaval van de Rietzeilers in Schiedam. Dat bleek Jacques den Duik te zijn, directeur van het reisbureau Duton. Zaterdag werd prins Jacques I geïnstalleerd in zaal Irene, de residentie van de Rietzeilers. Evenals in Vlaardin gen gebeurde het te vroeg, maar van daag. op de elfde van de elfde. is Irene volgeboekt met de ge bruikelijke maandagavond-acti viteiten. Sjakie Dulkie, zoals het publiek hem noemde, had een ernstige bui bij deze plechtigheid en alleen de elf zoenen voor zijn vrouw Jopie konden het ont spannend element erin brengen. Door een papieren aardbol kwam Jacques den Duik het podium op zetten, zodat de bereisde prins met recht kon zeggen: „De we reld staal achter mij." Eén van zijn neventitels is dan ook Heer van het Reizende Volk; de ande re zijn Admiraal der Strijensas- sche Wateren, Grootmeester in de Orde van de 54 Velden, Dijk graaf der Rotte Gronden en Su- rserklinker in de Orde van het Prins Jacques: nette man... Naast hem op de foto Rietje Konings, kijkend naar een reuzecheque van 2500 gul den.. Geestrijke Vocht (de Rietzeilers blijken goed geïnformeerd te zijn over hei privéleven van hun nieuwe prins). Jan van Haren, de 'burgemees ter' van de Rietzeilers, liet het verdere verloop van het bedaar de avondje aan Jacques I over. De stadsprins overhandigde 250Q gulden aan Rietje Konings voor de nieuwe keuken van Lente feest aan de Tuïnlaan en 1000 gulden aan de heer Nolman, voor de bewonersbus van verpleeg huis Driemaasstede. Maassluis Een 55-jarige vrouw uit Maassluis raakte op de Rozen- laan de macht over het stuur van haar auto kwijt en ramde een lantaarnpaal. Zwaar gewond moest de vrouw naar het zieken huis worden overgebracht. In het Hoiyziekenhuïs in Vlaardingen onderging de vrouw zaterdag nacht een spoedoperatie aan de milt. Het kostte de nodige moeite om de gewonde vrouw uit het wrak te krijgen. Brandweerlieden kwamen eraan te pas om de Maassluisse uit haar benarde po sitie te bevrijden. Verwarring ontstond toen getui gen van het ongeval de politie wisten te melden, dat de bestuur der van een BMW na het onge luk was doorgereden. Agenten wisten de man te achterhalen, maar na een onderzoek bleek dat de man niets met het ongeval te maken had. Schiedam Joop Henten, de consul van onder meer Her- mes DVS, beleefde gisteren een woelig ochtendje. Tijdens zijn vroege gang over de vel den, van de Schtedamse eerste klasser ging plotsklaps de alarminstallatie af. Luttele mi nuten later arriveerde de poli tie in sportpark Harga, waar Hen ten als een mogelijke in breker in de kraag werd ge vat. Nadat dit misverstand was opgelost, bleek dat het alarm waarschijnlijk was afgegaan door een veldmuis die aan de bedrading had geknabbeld. Maassluis De politie van Naaldwijk heeft met de aanhou ding- van een 18-jarige inwoner van Maassluis een groot aantal inbraken in hel Wesüandse dorp je opgelost. De jongeman werd op heterdaad betrapt bij een wonin ginbraak. De politie van Maassluis heeft de jongen inmiddels ook onder vraagd. In de eei-ste stad aan de Waterweg zou hij betrokken zijn geweest bij een grote reeks inbra ken in woningen. Ook 2ou hij te maken hebben gehad met de brand die in de zomer bakkerij De Boode aan de Noordvliet in de as legde, „We zijn nog met de ver horen bezig, maar hopen de zaak snel rond te krijgen'aldus een woordvoerder van de Maassluise politie. Schiedam Een bommelding bij bank Mees Hope aan de Oran jestraat heeft zaterdagmiddag rond vier uur nogal wat bekijks opgeleverd, omdat de politie overging tol wegafzetting en om leiding van het doorgaand ver keer. In het bankgebouw zou een bom liggen, was de politie ver teld. Na een korte zoekactie bleek het loos alarm, „maar je hebt er wel rekening mee te houden," al dus adjudant Van de Loo. „Het was vast één of andere dwaas, die interessant wou doen." Vlaardingen Acht meisjes van gemiddeld achttien jaar hebben m de buurt van het Kolpabad een 15-jariae fietster aangehouden om geld van haar af te persen Het meisje had het niet bij zich en moest al haar 2akken leegmaken, evenals haar tas. De aanrandsters scholden haar uiten zetten het op een lopen, via de Broekweg. De politie beschikt over een signale ment Vlaardingen Op hun gemak hebben inbrekers een enorme bende kunnen aanrichten in een bedrijf aan de George Stephen- sonweg. Tussen het vernielen van bureaus, het intrappen van deuren en het opensnijden van een kluis door vonden zij tijd voor een kopje koffie in de kanti ne. Ook nuttigden zij er brood. De buit bestond uit elektronische ap paratuur en geld. Vlaardingen Hij kon kiezen: 1500 gulden betalen of in de ge vangenis blijven zitten, omdat hij met teveel drank in zijn lijf in een auto had gereden in de Van der Driftstraat. De officier van justi tie stelde de 53-jarige Nederlan der voor deze keus, omdat de man geen vaste woon- of verblrjf- plaals heeft Hij zwerft meestal door Fi: Jand. De man betaalde. -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1