Bedreigde travestiet maakt jongeren bang met pistool Museum zet alle beelden in boek Schiedam leert Japanners hoe onderwijs gaat ViAMDiNOS QAB8IAI SGHIEDA1SCHE COURANT MiSIWf IfiltlWEI CBMB1II EIS: ZES MAANDEN VOORWAARDELIJK Vrolijke Facetten CDA kan kiezen uit drie lijsttrekkers Hoofdbestuur D'66 praat over klacht Brandwonden Scholieren kalm in EO-programma w Regionale WKTERWEG WOENSDAG 13 NOVEMBER 1985 Havenslraat 6, 3130 AC Vlaardingen, Postbus 110. 3131 BC Waardinnen. Telefoon: 010-343259. 352066, 350557 - sportredactie: 345209. Rotterdam. Leen. homosexueel en. tra- dronk thuis nog twee pilsjes, kon echter niet slapen en - J hooTnnt nnn J i r-,«« Atyi^rsf/lrtrt Tlon T2ncr«Vi UnaU t».m U^ll.nd ah La.k:. TT*- ..aIaaa J. 71 r Rotterdam Leen. homosexueel en tra- vèstiet, voelde zich door een groep Maas- landse jongeren tijdens de traditionele lui lak viering op 25 mei zo bedreigd, dat hij zijn pistool trok, in het water schoot en de jongeren toeriep: „Ik heb al vier mensen neergeschoten in het verleden, pas maar op." De jongeren schrokken inderdaad, Leen sloeg op de vlucht maar werd al snel door de politie ingerekend. Voor de Rotterdamse rechtbank hoorde de 31-jarige Maassluizer gisteren zes maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf tegen zich eisen. Na een avondje uit in Rotterdam was de man met de laatste trein van Rotterdam naar Maassluis gegaan. Hij dronk thuis nog twee pilsjes, kon echter niet slapen en besloot een wandeling te gaan maken. Bij discotheek Viietzicht in Maassland zag hij een groep jongeren. „Ik dacht dat er een ongeluk was gebeurd en wilde weten wat er aan de hand was. Ik wist helemaal niets van een luilakviering af." De jongeren vonden in Leen een dankbaar object om te pesten. In zijn rok, maillot, zijn oorbellen er, zilveren hangers, maakte Leen een zonderlinge indruk. Al snel vormde hij het middelpunt van sarcastische opmer kingen en beledigingen. „Ik voelde me bedreigd, ik kon geen kant uit, was helemaal ingesloten en toen hpb ik mijn pistool getrokken. Om indruk te maken. Ik wist niet dat er nog een kogel in het magazijn zat Toen ik dat merkte, heb ik in het water geschoten en daarna heb ik met het wapen gezwaaid. Dat maakte wel indruk, want de jongen die de grootste mond had. door Chris Woerts was als eerste vertrokken. Ik heb niet bewust gescho ten op iemand, Dat zou ik nooit doen. Wat dat betreft ben ik een lafaard/' Flikkert je Leen liep met het pistool op zak sinds hij tot drie keer toe was neergestoken door jongelui. „Ik had het pistool op zak omdat ik mi] steeds meer bedreigd voelde. In Amersfoort, Den Bosch, Hoek van Holland en Schie dam ben ik al gepakt En in Maasland voelde ik het zelfde, ze wilden het flikkertjeIn elkaar slaan, maar ze vergaten dat het flikkertje wel een pistool bij zich had." Leen wist zich niet meer te herinneren dat hij nog ge sproken had met agenten en om een pistool had ge vraagd. „Dat weet ik echt niet meer", aldus de ver dachte. „Maar ik was zeker niet dronken. En die agen ten stonden bij het gebeuren een paar honderd meter verderop te wachten tot ik in elkaar zou worden gesla gen. Dat hadden ze wel leuk gevonde De officier van justitie mr. Y. Lo: „Als ïkmet mijn toga Een volgende keer komt Leen er minder makkelijk vanaf." J De advocaat van Leen hield het op noodweer. „Ver dachte wist niet wat er aan de hand was, ging uit nieuwsgierigheid even kijken en raakte toen betrok ken bij de luilak vierende jongeren. Leen is vanwege" zijn geaardheid enkele malen mishandeld. De jonge ren, die Leen bedreigden, gaan ook niet vrijuit als ik de, verhoren lees. Leen moest iets doen om uit de handen van de jongeren te blijven. Daarom hou ik het op nood weer. Leen in zijn laatste woord: „Ik wist echt niet wat er aan - - i. j_.w. ,^xi3iü.xiictiiujn luga iijniaaisiewoora: „ik wist eent niet wateraat op straat ga lopen, komen er ook mensen op mij af. Datde hand was. In mijn 31 jaar heb ik alleen maar ellen werkje m de hand. Het is niet vreemd dat zulk gedrag de, pijn en rottigheid meegemaakt Ik voorzie dat het agressie oproept. De verdachte heeft met het vuurwa- de komende jaren niet veel beter zal gaan pen geschoten en gedreigd en niet zomaar. Een voor- Réchter mr. W.K. Heijeirdoel over dertien dagen uit- ïf zie ik als een ernstige waarschuwing. spraak. waardeijke straf z. Havengebied mikt op stukgoedsector Schiedam Voor het lijsttrek kerschap van het CDA worden drie kandidaten genoemd: de huidige fractieleider Piet Roosen, zijn voorganger Aad van Lingen die ook vorige keer CD A's num mer één was, en Siem Rosman, de lijsttrekker uit 1973. .Dé kandidatuur van Rosman is een kansrijke, overeenkomstig het gezegde: twee honden vech ten om een been, de derde loopt ermee heen. Rosman wordt alge meen gezien als een kundig be stuurder, die neutraliserend kan werken in de telkens terugke rende concurrentie tussen Roos- en en Van Lingen. Van Lingen was fractieleider in het begin van deze raadsperiode. Hij wilde wel aanvoerder blijven, —als hij tenminste tweederde steun kreeg. Op één stem na haalde hij die meerderheid niet, waarna au tomatisch Piet Roosen overbleef, die een minderheid achter zich vond. Met het vooruitzicht dat zich op- rneuw een confrontatie tussen beide heren kan voordoen, scoort Siem Rosman hoge ogen. De CD A-afdeling erkent hem als het meest kundige partijlid, want hij werd ""als enige Schiedammer kandidaat gesteld voor de Twee de Kamer. Vorige keer raakte Rosman jzijn raadslidmaatschap kwijt ten gevolge van hoogmoed. Hij léék voor Rijnmond verkies baar eri wilde op de lijst voor de Schïedamse gemeenteraad een - 27e plaats: een grapje, omdat zijn rivaal Gé Brouwer door, enkele pVdAfërs op nummer 27 was ge zet Brouwer revancheerde zich, Rosman bleef mikken op Rijn- mond - en viel builen de boot. jï: Met instemmend geglimlach hoorden de Japanners aan, hoe in Schie dam onderwijs wordt gegeven. Schiedam Het viel burgemeester Scheeres niet mee. Hij had zich voorbereid op een redelijke beheersing van de Engelse taal door het Japanse gezelschap. Er zaten tenslotte twee leraren Engels bij. Maar de Japanse onderwijsspecialisten begrepen er geen tittel of jota van. Ge lukkig was er een tolk die alles omzette in een murmelend taaltje en telkens als Scheeres wat had gezegd en dat vertaald was, knikten de Japanners grijnzend. Reinier Scheeres ontving de 21 man sterke delegatie uit Fukus- hima gisterochtend in het Schie- damse stadhuis, waar korte lezin gen volgden over het Nederland se onderwijssysteem. De Japan- nets, zowel leerkrachten als on- derwijsbestuurders, willen zich deze week verdiepen in het inge wikkelde Nederlandse onder wijs. Wethouder Posthoorn nam na de ontvangst het woord van de burgemeester over. Rond lunchtijd was in het stadskantoor te ruiken, dat er anders dan an ders gegeten werd. Na een videofilmpje en een voor dracht togen de Japanners naar de onderwijsbegeleidingsdienst (OBD) in Vlaardingen. Vanoch tend stond een toespraak van cn- derwijsconsulent Lex Tïgges op het programma, handelend over de multi-culturele school, vervol gens een jeugdjournaal voor leer lingen van de bovenbouw van basisschool De Peperklip in Schiedam-Oost, en enkele, lessen naar aanleiding hiervan, twee in het Nederlands en één in het Turks. Vanmiddag zou op de openbare scholengemeenschap Buiten de Veste aan de Van dc-r Leeuwlaan ingegaan worden op het beroeps gerichte aspect van de opleiding. De Japanners wilden ook een paar lessen bijwonen in natuur- kundê, biologie, kantoorpraktijk en computerkunde. Morgen gaat de delegatie naar de haven- en vervoerschool in Rotterdam en 's middags naar de nieuwe basis school De Klinker in Woudhoek. Hier volgen zij een uurtje het be wegingsonderwijs, Morgenavond is er een informele afsluiting waarbij de Japanners (via hun tolken) zullen praten met twintig Schiedammers die nauw bij het plaatselijk onderwijs betrokken zijn. Maassluis Het hoofdbestuur van D '66praat morgen al over de klacht, die Manda Kapil heeft in gediend tegen het kiezen van Jan Storm als lijsttrekker door de le den van de de afdeling Maassluis van de partij. Kapil, die maandag ais lijsttrek ker werd afgezet, beroept zich op de statuten die bepalen dat een kandiaat zich tweemaal 24 uur van tevoren moet hebben aange meld. Manda Kapil: Jan heeft zich pas zaterdagavond om twaalf uur beschikbaar gesteld. Te laat volgens de statuten en bij D'66 zijn ze daan strikt in. Dat moet ook wel. Ik heb vernomen dat het hoofdbestuur ons een goe de kans geeft "Als de klacht van Manda Kapil inderdaad in be handeling wordt genomen, buigt een geschillencommissie zich over het interne conflict Manda Kapil: Jan Storm Is ge- bruikt door het bestuur van de partij. Ik heb veel reacties gehad van mensen. Ze vonden unaniem dat ik op een schandalige manier ivas behandeld." Schiedam „Scheeres, wordt een bruisende binnenstad alleen gemeten aan het aantal promillages en decibellen?" Die vraag aan de burgemeester van Schiedam wordt gesteld in het dit weekeinde verschenen periodiekje CDA-Facetten. De redactie was kennelijk in een vrolijke bui, want over het PvdA-pro- gramma staat: „De PvdA meent de alcoholverslaving te moeten bestrijden door de verkooptijd van de horeca te verlengen." CDA-Facetten vermeldt niet, of deze twee sneren in PvdA-rich- ting (Scheeres is van die partij lid) door de fractie en het afde lingsbestuur gedragen worden. Ongetwijfeld zal deze opstel ling van invloed zijn op de verkiezingsstrijd en de onderhande lingen tussen de partijen daarna. Schiedam Het. heeft nauwelijks zin voor Schiedam om door te gaan met het een paar jaar gele den in gang gezette stimuleringsbeleid voor het havenge bied. De tijden zijn sinds 1982, toen in gemeentelijke 'Op de bres werkgelegen- voor 'veelbelo vende offshore' acti viteiten werd geop teerd, drastisch ver anderd. „Het zou dom zijn. op offshore te blijven mikken," concludeerde burgemeester Reinier Scheeres gisteren bij de presentatie van een vervolg-werkgelegen heids- nota. „De ontwikkelingen in deze sector blijven zich kenmerken door ups en downs en zijn te veel overgeleverd aan de grollen van de energieprijzen." Schiedam zal zich de komende tijd vooral richten op het binnen halen van bedrijven, die in de zeehavenoverslag actief zijn. Scheeres voert daar twee rede nen voor aan. De eerste is dat be drijven dan gebruik kunnen ma ken van het omvangrijke servi ce-complex dat in Rotterdam al aanwezig is. Bovendien voorziet hij vooral voor kleinschalige acti viteiten in die sector reéle toe komstperspectieven. De wervingscampagnes van het gemeentebestuur zullen worden toegespitst op het stukgoed. Voor massagoed is minder interesse, omdat het dan vooral om zeer ar- beidsextensieve bedrijven gaat, die nauwelijks een bijdrage leve ren aan het oplossen van de werkgelegenheidsproblematiek. ,We hebben prima locaties voor de stukgoedsector", betoogde Scheeres. Allereerst zal het voor malig terrein van scheepswerf Nieuwe Waterweg en het Mofas- terrein voor zeehavehoverslag geschikt moeten worden ge maakt De provincie heeft al de helpende hand toegestoken door een investeringssubsidie beschik baar te stellen voor de bouw van een kademuur. Scheeres ziet ook mogelijkheden op het Gusto-terreln. Zowel om vang als diepte van het terrein le nen zich voor havenoverslag. Te gen geringe kosten kan boven dien een spoorwegaansluiting worden gemaakt. Het voormalig terrein van Tankercteaning is al voor het grootste deel uitgegeven. Scheeres zegt heilig te geloven in de nieuwe aanpak. „We hebben in ieder geval al een aantal veel belovende comacten gelegd", liet hij weten. Zie ook pagina 17 Schiedam Een 25-jarige Schie dammer is gisteren met ernstige brandwonden opgenomen in het Zuiderziekenhuis in Rotterdam, De man liep de derdegraads ver branding op bij een brand in zijn huis aan de Professor Kam er- li ngb Onneslaan. De oorzaak van die brand was vermoedelijk een gasexplosie. Een wandelaar, die de klap hoorde, stormde het huis binnen en waarschuwde politie en brandweer. De schade aan het woning bleef beperkt. Piet van Stuivenberg (links) krijgt het boekje van museumdirecteur Hans Paalman. In het midden bur gemeester Scheeres. Twee jaar na Sleen Brons: Schiedam De nestor van de Schïedamse beeldhouwers, Piet van Stuivenberg, had het boekje gisteren nog geen vijf minuten in zijn handen, of achterin de mu seumaula klonk het al opgetogen: „Ik weet wie de maker is. Het wandmozaiek bij kleuterschool De Harlekijn is van Pauline Mer- kes, tegenwoordig Pauline Slap- pendal geheten. Ik ken haar nog van de kunstlessen vroeger." Het was Ria Janse die dat zei, bekend van de Historische Vereniging Schiedam en (voorheen) mu seum Boymans-van Beuningen. Ria Janse stapte met haar vondst naar Pim Schenkelaars, die sa men met educatief medewerker Dingenus van der Vrie het boek je 'Kunst op straat, beeldenroute door Schiedam' heeft samenge steld. Hij reageerde laconiek: „Dat zetten wij er dan wel bij in de tweede druk." Een beetje be teuterd keek hij wel. Maanden lang hebben Dingenus en Pim gespeurd naar gegevens over de Schïedamse beelden, wandplas tieken en gevelrelléfe; een paar feiten zijn niet boven water te krijgen, ondanks de samenwer king tussen museum, stadsar chief en gemeentewerken; en meteen na de presentatie van het boekje is er dan iemand die roept nog iets meer te weten. Piet van Stuivenberg kreeg het eerste exemplaar van dit trekje overhandigd van museumdirec teur Hans Paalman, omdat hij de enige beeldhouwer uit Schiedam is die ook ver buiten de stad be kendheid verwierf. In Schiedam en ook elders staan beelden van hem in de open lucht, onder meer op de Grote Markt en in het Juli- anapark. Burgemeester Reinier Scheeres feliciteerde de bejaarde kunstenaar met 2ijn boekje. Uitleg Paalman legde uit hoe het komt dat er in Schiedam weinig monu mentale plastieken staan, verge leken met andere gemeenten. In de jaren zeventig was het een Rotterdamse commissie, die Schiedam met plaatsing van beelden adviseerde, maar die keek wat neerbuigend aan tegen de eenprocentsregeling: hierbij wordt één procent van de bouw som van een nieuw pand opzijge- legd voor kunst Tegenwoordig is de situatie anders, maar nu is net de rijksoverheid die bezuinigt, waardoor plaatsing van beelden financieel voorlopig onmogelijk lijkt. Zo komt het, dat in de jaren vijftig en zestig de meeste beel den zijn neergezet Twee jaar geleden vestigde Mari Timmermans in deze krant de aandacht op de tientallen beel den, die in Schiedam, Vlaardin gen en Maassluis staan. Zijn serie Steen Brons leidde tot een op merkelijke conclusie: in Schie dam bestond nagenoeg geen in- formatie over de in de stad ge plaatste beelden. Schiedam hac er geen enkel naslagwerkje over Met het initiatief van het mu- seum is'daar dus verandering ir gekomen, en hoe: nu is Schiedam zelfs rijker gedocumenteerd dar' Vlaardingen en Maassluis. 1 In het boe* .je staan 51 kunstvoor werpen, niet allemaal beelden. Er zijn ook staalplastieken en reliëfs en dergelijke. Het oudste beeld' is de siervaas bij het Emmaplein, aan de Singel, en de meest recen te zijn De Brandersknecht van Schiedammer Frits Henderickx bij de Korenbeurs en de 'bliksem' van Cees Bouw als versiering van bedriifsgemeenschap Schie- mond aan de Van Bereken rode straat. Handig formaat Het boekje heeft een handig zak formaat en is voorzien van een plattegrond met daarop de plaat sen, waar de kunstwerken zijn te zien. Daaruit blijkt dat er in het Prinses Beatrixpark niet één kunstwerk staat, dat Schiedam- Oost er maar één heeft (het koe- paard van Ad van Otterloo bij Trefpunt Oost) en dat de eerste in Woudhoek nog moet komen. Bij elke foto staan achtergrondgege vens over ontwerper, techniek, materiaal en ouderdom. Gerard van Soest, plaatselijk kunstenaar en nauw bevriend met Piet van Stuivenberg, fotografeerde alle kunstwerken. De prijs van het boekje is vijf gulden. Paalman noemde het een gemiste kans, dat Schiedam destijds hèt advies van toenmalig museum conservator Daan Schwager- mann in de wind had geslagen om Zadkine's De Vuurvogel te kopen. „Dan hadden wij nu ec&i beeld van internationale allure gehad," sprak de directeur. liiiminiiimiimiiiiiiüiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiii Maassluis Middelbare scholie ren uit Maassluis discussiëren morgenavond op televisie met minister Brinkman, kolonel Bos- schardt van het Leger des Heils en jongerenwe. xer Van Biijouw, Het televisieprogramma Ron- duït-toernee, onlangs in het Naaldwijkse centrum De Naald opgenomen, wordt morgenavond door de Evangelische Omroep uitgezonden. De Maassluizers worden bijgestaan door scholie ren uit Naaldwijk, Den Haag en Rotterdam. Producer Van der Eist had doel bewust gekozen voor jongeren van zestien tot twintig jaar. Hij kende ook het probleem dat daarbij zou opdoemen. „Wellicht, dat ze inderdaad nog iets te jong waren om goed te discussiëren. Er werd teveel vast gehouden aan de eigen mening. Daardoor sprong de discussie soms wat van de hak op de tak." Tijdens de montage werd dendrie uur durende opname geknipt tot een uitzending van Vijftig minu ten. Van der Eist kon zo weer enige lijn brengen in de gemaak te opmerkingen. Daardoor fs voor de televisiekijkers toch een - aardig discussieprogramma ont staan. „Nadat de jongelui aan de camera waren gewend, kwamen de tongen goed los. Al bleven het toch steeds dezelfde mensen dié iets zeiden", aldus Van der Eist. De Maassluise jongeren hielden zich tijdens de opnamen bijzonf- der rustig. Het waren veelal de Rotterdammers, die hun mondje roerden. Er werd in De Naald uitvoerig ingegaan op een stelling van Bosschardt, dat alle jongens of meisjes, 'rockers, kakkers oX new-wavers'. in hun hart precies hetzelfde zijn. Eén van de aan de opnamen deelnemende jongeren vertaalde dit als volgt: „De hele wereld draait om geld. Het al dan niet kopen van merkkleding, het ste len. het zwartrijden of het tobben met een uitkering komt neer op geld of het gebrek daaraan."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1