Nieuwelant met 'Politie reageert overdreven angstig' SINT HEEFT DRUK DAGJE Edison- plein twist over parkeer vakken moet n vallen CDA-lid: 'Woonwagens best, maar niet voor mijn deur' Oud Turks spreekwoord MOTIEKOORTS BEVANGT VLAARDINGEN Over benen gereden Gas ontsnapt bij Groote Lucht Auto in sloot Geen uitstel betaling ÖGB Sloper wil hinderwet vergunning DONDERDAG 14 NOVEMBER 1965 Havenslraa' 6' 3130 AC Vlaar^in9en- Postbus m 3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 352066. 350557 - mSS! Maassluis Alleen het CDA maakte bij monde van raadslid Gerda van Dijk bezwaar tegen de tijdelijke standplaats van de in Maassluis neergestreken woort- wagenbewoners nabij de Rein- t waterkelder bij het VDL-sport- terrein aan de Sportlaan. De an dere parpjen in de raad hacden geen enkele moeite met het voor- stel van wethouder Mees Duime- laar. Van Dijk: „Be heb geen moeite met het voorstel, ware het niet dat ik woon aan de Jeroen Bos- straat er» de woonwagens wel erg dicht in de buurt van onze wo ningen komen. Ik spreek niet al- leen voor mezelf, maar ook voor de bewoners. De woonwagens hebben al een tijdje bij ons in de buurt gestaan en dat viel qua overlast en hygiene niet mee. Vandaar dat ik er eerst verder in de fractie over wil spreken". De andere fracties keken het christen-democratische raadslid wal ongelovig aan, maar Van Dijk bleef bij haar eerder ingeno men standpunt. De woonwagenbewoners bivak- I keren nu nog op 't Hoofd, maar daar zijn zowel de bewoners van de wijk als de woonwagenbewo ners weinig gelukkig mee. De leefbaarheidsgroep 't Hoofd maakte dat gisteravond in de commissie ruimtelijke ordening nog eens duidelijk. Het is de bedoeling dat binnen een week de woonwagenbewo ners naar een nieuwe standplaats verhuizen. Het terrein moet nog geegaliseerd worden en ook een toiletwagen moet nog worden aangeschaft. Met de werkzaam- '.heden en de aanschaf van een toiletgroep is ruim 40.000 gulden •gemoeid. De bewoners mogen op de.tijdelijke standplaats blijven staan totdat het definitieve kamp in de Steendijkpolder is ingericht Schiedam Nu het weg dek hog. Met de renovatie van 305 woningen, waar mee in de Wattstraat be gonnen is, en met de ver bouwing van de voormali ge Theo Thijssensehool tot wooneenheden is al heel wat verbeterd in dit deel van Schiedam-Oost. De gemeente laat het er niet bij. want ook de straten zullen een opknapbeurt ondergaan. Maan- dagavond vindt er in het kruisge- bouw aan de Van Swindensingel een tweede informatieve bijeen komst plaats, nadat ook in mei al een inspraakavond werd gehou den over de inrichting. Belangrijk punt bij herbestrating blijkt altijd weer de parkeerruim- te, die uiteindelijk overblijft of gecreëerd wordL De één wil geen auto's voor zijn deur, de ander wil juist in de onmiddellijke nabij heid parkeren. Het Edisonplein laat het voornaamste conflict zien. Bewoners van het Edison plein aan de kar.t van de Ooster- straat hebber» inspraakambte- naar Donkers gevraagd, of he: geprojecteerde parkeergebiedje niet kan worden verschoven naar de andere kant van het oor- - spronkeiijke schoolplein, naar de kant van de Van Leêuwenhoeck- straat dus. Dat stuit niet alleen op bezwaren van mensen die hier wonen, ook de gemeente wijst erop dat in dat geval de cluster -van vijftien parkeervakken (waarvan elf nieuwe) ten koste gaat van de houten speel voorzie ningen voor kleine kinderen. „Het zal bijzonder jammer zijn als die, door het voorstel uit te voe- 'ren, verloren zuilen gaan," aldus de gemeente aan de bewoners 'van Wattstraat, Edisonplein en -Van S windenstraat. I-Een pleincommissie kan de zaak - bestuderen, maar zo'n platform moet dan wel door de bewoners >'zelf worden opgericht Op de tweede inspraakavond kan ,'inaahdag ook de bouw van twin- v.üg bejaarden woningen op de - hoek van Wattstraat en Singel ter sprake komen. Vanaf acht uur is iedereen Vlaardingen-- Het CDA moet er bij de protestants christelijke stichting tot huisvesting en verzorging van bejaarden op aan dringen, dat zij haar claim op een stuk grond aan de Oostha- venkade Iaat vallen. Dat zei PvdA'er Kees vari der Windt gis teravond. s De stichting wil aan de kade een verzorgingstehuis bouwen. De Pvd A vindt echter, dat er in Vlaardingen al teveel verzor gingstehuizen met een.christelijke signatuur zxjn. „Laat dat te- w-1Sj >vW6n door de stichting", bepleitte Van der Wmdt. Dan zou de verhouding tussen het aantal christelijkeen het aantal niet-christelijke verzorgingsplaatsen weer beter iri evenwicht zijn, meent de PvdA'er. George Neijssel (VVO): romance bloei! Vlaardingen Behalve door Omroep. Vlaardingen werd de behandeling van de begroting in de gemeente raad gisteravond ook opge- nomen door de gemeente zelf. Op video. „Dat wordt een informatiefilm voor mi granten", legde burgemees ter Fred van Lier voor aan vang van de vergadering uit. Met de film wil de werk groep- 'Kiesrecht buitenlan ders', dieonder voorzitter schap staat van de burge meester, migranten duidelijk maken hoe het in de ge meenteraad toegaat. De VVD had voor die werk groep een complimentje over, PvdA'er Kees van der Windt kwam, sprekend van de deelname van buitenlan ders aan de .verkiezingen van maart 1986, met een oud Turks spreekwoord, al zei hij het dan in het Nederlands: „Wendt uw ogen af van zijn gezicht en uw oren van zijn lippen'. Kijk naar zijn han den." Kaes van der windt (PvdA): schellen.van de ogen Schiedam Een 24-jarige brom fietser uit Rotterdam is gister avond even na zeven uur aange reden door een vrachtauto, be stuurd door een 34-jarige Frans man. De .vrachtauto reed ovér beide benen van de Rotterdam mer. Het slachtoffer is naar het Sehielandziekenhuis overge bracht Het ongeluk gebeurde op de kruising BK-laan/Ary Prins- laan. De automobilist had ver zuimd voorrang te verlenen, toen hij rechtsaf de Ary Prmslaan ins loeg. Vlaardingen De gemeenteraad van Vlaardingen overlaadde burgemeester en wethouders gisteravond bij de behandeling van de begroting voor 1986 met moties en amendementen. Zo veel zelfs, dat het alfa bet niet voldoende lettérs had om alle mo ties een naam te geven. Alleen het CDA, de grootste oppositiepartij, en D'66 dienden niet één motie in. Van de twee partijen in het colle ge, PvdA en WD, kregen de li beralen de meeste kritiek te ver duren. „Die partij heeft haar Vlaardingse kiezers in de steek gelaten", zei Arnold van Kalken van de PSP/CPN-fractie; terwijl toch juist WD-fractievoorzitter George Neijssel zich in zijn alge mene onlitieke beschouwing de meest tevreden man in de" ge meenteraad toonde. Hij vond dat zijn partij had laten' zien, dat je ook met twee mensen in het college van burgemeester en wethouders, 'een goede, eigen ïwfbaawW koers kunt varen'. Neijssel was Geeï"aar(,er uitermate gelukkig met de sa menwerking met de PvdA. Dat was aanvankelijk een verstands huwelijk, zei de WD'er, „maar zo af en toe lijkt: er een echte ro mance op te bloeien". PvdA'er Kees van der Windt wenste zich echter niet vast te leggen op voortzetting van die sa menwerking met de liberalen: „Wij hebben geen principiële voorkeur voor de ene of de ande re partij." De fractievoorzitter van de socialisten sprak zijn voor keur uit yoor een coalitie op 'smalle, stevige basis'. De PvdA valt met die voorkeur uit de toon bij anderé grote partijen in de raad; Over de resulaten van het beleid van de a/gelopen jaren, waarin de PvdA een belangrijk stempel drukte op de politiek" in Vlaar dingen, was.Van der Windt net als Neijssel uiterst tevreden. „Vlaardingen is leefbaarder ge-, worden", zei hij. „Veel mensen, doen wat schamper over onze stad, maar als zij eenmaal hier zijn, vallen hen de schellen van de ogen." Van der Windt haalde fel uit naar het CDA'. Het plan van de christen-democraten om te komen tot een steunfonds voor de minima werd over de hekel gehaald! „Lapmiddelen", scham perde Van der Windt De PvdA vroeg in moties om subsidie voor Vlaardingen voor Ontwikke lingssamenwerking, voor de lo kale omroep .Vlaardingen en om geld voor de nieuwe atletiekbaan van Fortune CDA'er Jo Schriel nam de zwak- ke punten in de begroting onder de loep. Hij noemde het niet te recht, dat de winsten van het GEWB worden gebruikt om het huishoudboekje van de gemeente kloppend te maken. Verder wees hij op de zorgelijke positie van het gemeentelijk grondbedrijf. Schriel hekelde de WD, die naar zijn zeggen nauwelijks iets had gedaan om het verkeerscir culatieplan, waar de liberalen zo op tegen waren, bij te stellen. „Die kans heeft de VVD niet ge grepen." SGP'er Rien Lens velt was het van harte met Schriel eens. Hij noemde de verkeerssituatie in Vlaardingen om dol van te wor den. Lensvelt beschuldigde de VVD ervan een draai van 180 graden te hebben gemaakt „Het resultaat een verdeelde midden stand, versneld invoeren van be taald parkeren,afgesloten stra ten, veel files, honderden bekeu ringen en ten slotte een valkuil in de Schiedamseweg." Lensvelt- vroeg in een motie om een breder fietspad langs de Vaart aan de kant van de Holywijk. Met flexibel keuzepakket naar diploma 'scholengemeenschap1 De Vlaardingse politie was slechts korte tijd bij De Groote Lucht aanwezig. Volgens Voorlichter Vos schatte ze de situatie 'volstrekt verkeerd in'. Slaapverwekkend v „Een slaapverwekkende verto ning", was de mening van SP'er Remi Poppe over de algemene beschouwingen.; Hij diende zes' moties in; die naar zijn zeggen al lemaal zo uit de verkiezingspro gramma's van PvdA, VVD en CDA zijn gehaald. „Als die partij en die moties niet steunen, dan is het dus: prik... boem; daar gaat hetverkiezingsballonnetje." Arnold van' Kalken vari 'de PSP/CPN voerdeiwat moties be treft het klassement aan -in de Vlaardingsegemeenteraad. Hij diende er zeven in. Daarin vroeg hij om een parkeergarage, voor fietsen, een klein amfitheater op het Veerplein of het Liesveld en om een nieuwe nota over mini mabeleid. Een aantal straatna men in Vlaardingen moet vol gens Van Kalken, geschrapt wor den. De Van Riebeeckslraat, de Trompstraat en het Van Heuts- zpark zijn hamen, die volgens de PSP'er in de huidige tijdniet meer. 'kunnen'. „De vërzetshel-, den van orize tijd hebben andere namen." De gemeenteraad praat vandaag verder over de begro ting. SchiedamWaren het in een eerder', stadium' Schie- land eri de Hargahof die zich fuseerden tot de protes tants-christelijke scholengemeenschap Ter Schie, deze keer is er een vergelijkbaar proces in de rooms-katho- lieke zuil van het Schiedamse onderwijs: per 1 augustus 1986 gaan Nieuwelant en Liedewyde samen, voorlopig met behoud van beide namen in dé titel van de nieuwe scholengemeenschap. „Eenvoorbeeldige fusie", vindt drs.Thea de Rïjcke, directrice van Liedewyde, die in de nieuwe organisatie adjunct wordt van Nieuwelant-directeur C.J.J. Schoenmakers. Zij noemt het, heel toepasselijk, een schoolvoor beeld van een goede fusie, omdat. er geen ontslagen zullen zijn. De -emoties, die er rond elke samen voeging wel zijn, hoeven dus niet Vervolg van voorpagina Vlaardingen De voorlichtingsdienst van De Groote Lucht vindt dat de Vlaardingse politie gisteren 'over dreven angstig' heeft gereageerd op het ontsnappen van een geringe hoeveelheid slibgïstingsgas uit één van de gashouders bij de rioolwaterzuiveringsinstallatie. De media is door informatie van de politie aanvankelijk een verkeerd beeld voorgespiegeld van de ernst van de situatie. Tot die conclusie komt voorlich ter Vos. Zonder overleg met de op dit punt deskundige voorlich ters van De Groote Lucht gaf de politie door dat er sprake was van een gaswolk, die in zuidelijke richting dreef. Om die reden Capdle aan den IJssel Een 50- jarige inwoner van Vlaardingen is gisteravond op .de Lylantse- baan in.Capelle met zijn auto in de sloot geraakt. De man was om streeks acht uur de weg kwijtge raakt, probeerde te parkeren en raakte met de auto te water. Hij wist zich op het droge tc brongen. werden Rotterdam, Zestienho ven en omliggende gemeenten gewaarschuwd voor de naderen de wolk. Foute informatie", meent Vos. „Het is volstrekt onmogelijk dat er een wolk is ontstaan. Dat kan alleen als iets openbarst In dit ge val ontsnapte het gas door een kleine opening. Bovendien kon de lekkage na een paar minuten worden verholpen." Volgens Vos is ook de door de politie genoem de hoeveelheid gas, die moet zijn ontsnapt, overdreven. Het ging niet om ruim 500, maar circa 300 kubieke meter. Bovendien was het geen puur methaangas, maar dat voor slechts/?Q procent uit methaan bestaat „Dat percentage is nog lager dan in aardgas. Daarin zit 80 procent methaan."' Vos verklaart dé consternatie uit de stringente voorschriften, die uit de hinderwetvergunning voortvloeien. De hinderwet schrijft voor dat in geval van alarm zowel de milieudienst Rijnmond als de gemeentepolitie moeten worden ingeseind. „De politie is er op afgegaan, maar was in feite ten onrechte aanwe zig", meent Vos. Het feit dat de politie vodr enige tijd de wegen in de omgeving van De Groote Lucht heeft afgesloten, vindt hij eveneens getuigen van een 'vol strekt verkeerde inschatting'. „Men had het zelf kennelijk ook al snel door, want de politie was al na een kwartier vertrokken. Des te vreemder is hei dan dat de poHtievoorliehting toch met ta melijk alarmerende berichten naar buiten treedt." In het bed rijf is geen moment sprake geweest van paniek. „Het werk is geen se conde onderbroken. Nee, het hele verhaal is flink omgeblazen." Maassluis De bewoners van de Maassluisse gifwijk Steendijkpol- der krijgen van de inspecteur van belasting, gëen uitstel van beta ling van.de onroerend-goedbelas- ting ovér dit jaar. De bewoners hadden massaal om uitstel gevraagd, omdat zij den ken. voor vermindèring in -aan merking te komen gezien de gif problemen in de wijk en de daar mee samenhangende waardever- mindering van de huizen. Over de jaren .1983 én 1984 heeft dé in specteur wel ontheffing ver leend.' Harm Wotidstra, de voorzitter van de. commissie bodemonder zoek, heeft geen goed woord over van de beweeggreden van de in specteur „Hij laat het fiscale régi me voorgaan. De bewoners moe ten maar betalen. We zijn bij de minister in beroep gegaan tegen de beslissing van de inspecteur." Vlaardingen/Maassluis Was al bekend dat sinterklaas zaterdag in Schiedam arriveert, dezelfde dag doet hij ook Vlaardingen en Maassluis aan. Als de waterstand meewerkt, meert hij zaterdag om 9.40 uur af aan de Vlaardingse Oosthavenkade. In een open rijtuig gaat de goedheiligman dan naar hei stadhuis. Daar staat burgemeester Van Lier hem op te wachten en na de gebruikelijke zanghulde begint de bejaarde aan een rondrit langs de diverse win keicentra. De sint nuttigt zijn middagboterhadirnetje in Triangel enbezoekt daarna weer wat middenstandscentra. Het wonderbaarlijke van de sint komt weer goed uit de verf, als bij dezelfde dag om tien uur aan de Covert van Wijnkade in Maassluis aankomt. De wegen van de roodgetabberde.kindervriend zijn ondoorgrondelijk en zo komt het dat hij in Maassluis om 10.15 uur ook met een rondrit begint langs de Maassluise midden stand. Schledam/Vlaardingen' Mam moettransport Stoof heeft een hinderwetvergunning aange- vraagd voor de sloperij van for nuizen aan de Maasdijk 5,' haast de braakliggende grond van dé vroegere werf Gusto in Schie- dam-Zuid. Bij de dienst centraal milieube- heer Rijnmond in Schiedam lig gen meer aanvragen' uit dit ge bied. In Vlaardingen-Holy wil E.A. Koetsenfuyter een nieuwe' vergunning voor zijn snaekwa- gen aan de Zwanensingel; aan de Van Hogendorplaan heeft A. Breederveld er een nodig voor een snackbar annex petit-restau- rant In Schiedam zijn er aanvra gen van (Brammetje) Van der Vlies en A. Wetsteyn uit de Groe- nelaan voor respectievelijk de winkel in huishoudelijke artike len inclusief verkoop van vuurwerk en de doe-het-zelf- zaak. Tot slot hebben garage Kalfsbeek aan dé Nieuwe Haven en handelskantoor GAF in Ke- thel een nieuwe hinderwetver gunning nodig. al te hoog op te laaien. Het perso neel is inmiddels ingelicht en Nieuwelant en Liedewyde durf den gisteren de openbaarmaking aan. :v.. ji;: Nieuwelant/Liedewyde wordt een school'voor mavo, leao. Ito, lhno en ihno en heeft als zodanig meer te bieden dan Ter Schie. Een grotebijzonderheid, wordt, dat de fusie een flexibel onder wijspakket mogelijk maakt De leerlingen hebben bij hun keuze veel grotere vrijheden dan het standaardpakket biedt. Thea de Rjfcke spreekt in dit verband van een 'geprofileerde afsluiting' voor de eindexamenkandidaten. Ook het persbericht spreekt van een breed vormingsaanbod van afdelingen en vakken. Het over stappen is hinnen één school ge makkelijker dan van de ene af deling van de eneschool naar een andere afdeling van de tweede school. Een belangrijk voordeel is dat Nieuwelant en Liedewyde op korte afstand van elkaar huizen. De oorspronkelijke huishoud- séhool zit aan de Parkweg, de twee gebouwen van Nieuwelant staan aan de Mgr Nolenslaan en de Burgemeester Honneriage Gretelaan. Met elkaar vormen de gebouwen bijna een vierkant. Brugklassen De fusie is vanaf1 augustus al leen; merkbaar voor leerlingen, die zich aanmelden voor het eer ste brugjaar. Zij zullen, later, ook de eersten zijn die het diploma van - Nieuwelant/Liedewyde kunnen behalen. De opleiding van de hogere klassen wordt bp de gewone voet worden voortge; zet. Zij blijven in principe ook aangewezen .op de hun bekende directie en docenten. - Het individueel huishoud- en nij-, verheidsonderwijs (ihno) blijft als aparte afdeling bestaan', In kleine klassen (van twaalf tot zestien leerlingen) blijven de lessen ver zorgd worden op het individuele niveau van elke leerling. 'Alle andere, nieuwe leerlingen van de scholengemeenschap krij gen de eerste twee jaar dezelfde lessen: de brugperiode, met ori ëntatie op de bovenbouw. Hier dient zich het nieuwe aan: de leerlingen kunnen behalve eén diploma voor bijvoorbeeld mavo of leao ook een diploma 'scholen gemeenschap' behalen. Zo'n 'ge combineerd pakket theorie- praktijk maakt het onder meer mogelijk, dat een leerling kan toorpraktijk. (leao) en gezond- beiaskunde (lhno) op C-niveau kiest, terwijl voor Nederlands en Engels het D-niveau (mavo) wordt gedaan. En een leerling met wiskunde op C- of D-niveau (mavo) kan mechanische tech niek (Ito) op B-niveau doen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1