Verontreinigingen erger dan verwacht Bibliotheek niet extra beveiligen mttu B H nwm M IPA Itflftioiifis iftiiili HIIBl nillO" SillQIIlCllG8IRAI! J HU||| rKnlRl iiifiwatebwesciiiflif- aiitermeulen 'CDA maakt enorme ruk naar rechts' Oortjes op schema ggim IhI H WB H BHWÜ ai NQVEMBfS 1985 Rijnmond: 'Saneringnoodzakelijk' Boerenerf middenin Maasland: bouw mag Bestuur contra college: Inbraken opgelost Inbrekers bekennen Ruit kapot Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110,3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 352066. 3505S7 - sportredactie: 345209. Vlaardingen Na veel aarzelen, na lang wikken en wegen heeft Jo Schriel (59) be sloten zijn lidmaatschap van het CDA op te zeggen. Dat gaat de fractievoorzitter van het Vlaardingse CDA aan het hart Direct na de oorlog werd hij lid van de ARP en ai die tijd was hij actief in de politiek. Maar na 1 november, toen het CDA/WD-kabinet besloot tot plaatsing van kruisraketten, was het voor Schriel afge lopen. „Dat besluit is genomen op strategische grond en. Van een principiële benadering is geen sprake." Schriel vindt het verschrikkelijk dat hij niet meer in een christelijke politieke partij actief kan zijn. Maar in wat hij noemt het 'grauwe CDA' voelt hij zich aller minst thuis. Het landelijk beleid van de christen-demo craten stuit hem tegen de borst, niet alleen waar het gaat om de kernwapens. „De minima zijn in grote nood, dat is mij wel duidelijk geworden toen wij als CDA plaatselijk het plan voor een steunfonds gingen uitwerken. Maar landelijk voert de partij daar alleen maar een globaal beleid in. Het CDA is niet bezig en lijkt ook niet bereid het zwakke op te zoeken." Geen wonder dat Schriel bij de behandeling van het plan voor een steunfonds met het zweet in zijn handen zat pvdA'er Leo ten Have uitte felle kritiek op het landelijk beleid waar het CDA mede-verantwoorde lijk voor is. Die kritiek trof doel bij Schriel. „Ook al functioneer ik alleen maar in Vlaardingen, ik ben aan spreekbaar voor het landelijk beleid. Ik kan daar niet alleen maar wollige taal over uitslaan, dat hou ik niet vol." Strijdig De fractievoorzitter heeft meer kritiek: het beleid dat het CDA voert ten opzichte van Zuid-Afrika noemt hij strijdig mee het bijbelse woord 'rechtvaardigheid'. „Door contacten met Zuidafrikaanse domitiee's heb ik enigszins een idee gekregen hoe verderfelijk en on christelijk dat regiem is. Maar voor het CDA zijn de economische belangen doorslaggevend. Terwijl wij nu toch op een punt gekomen zijn waarop je zou moeten zeggen: Tot hier en niet verder." Schriel was lid van het christen-democratisch beraad, een groep CDA'ers Schriel zegt 'grauwe partijvaarwel die de partij kritisch volgde. „De partij heeft die groep dwarsgezeten, getorpedeerd. Het CDA waardeert niet, dat er vleugels zijn. Het wordt een partij van het grau we midden en dat betekent de dood in de pot." Geruchten in "Vlaardingen wilden, dat de man die vier jaarlang plaatselijk het gezicht van het CDA bepaalde, op een onverkiesbare plaats op de lijst zou zijn geko men. Dat hij daarom opstapte. Zo ver is het volgens Schriel echter nooit gekomen, üp de lijst die de selec tiecommissie aan het bestuur voorlegde kwam zijn naam niet voor. Maar hij zegt wel „Ik had nog moeten zien of ze mij op een verkiesbare plaats hadden gezet. De verschuiving naar rechts die landelijk plaatsvindt zie je ook in Vlaardingen Dissonant Schriel zou op de nieuwe lijst, zegt hy. een dissonant zijn geweest. „In dat clubje zou ik niet kunnen functio neren. De partij heeft een enorme ruk naar rechts ge maakt." In '82 al ontstond in CD A-gei ederen heftige kritiek op de fractie. Op een ledenvergadering werd een motie van afkeuring tegen de tractie ingediend en het had maar een haar gescheeld, of die motie had het gehaald. Alle leden die die motie steunden kwamen in het bestuur en staan nu hoog op de kandidatenlijst Aart Kool, Maarten Vermeer, Henk van dei' Linden. Leo de Snaaijer, Agnes van Aid enne en Cor van Dum, om er maar een paar te noemen De kritiek spitste zich toe op hel ver keerscirctilaüe- aaa mamossoBBmiaaBaam plan, dat mede door het CDA was gemaakt. Schriel vindt dat nog steeds een goed plan. „Ik heb ook tegen de selectiecommissie gezegd, dat ik geen woord zou slikken van wat ik ooit over dat plan heb gezegd Maar de achterban het weinig heeJ van het VCP. ..Er zou tussen die achterban en de fractie een enorme kloof zijn ontstaan, als wij met dezelfde ploeg verder waren gegaan.'' Een ruk naar rechts dus. volgens Schriel, maar hij vindt wel dat de selectiecommissie haar werk goed heeft gedaan „De kandidatenlijst die ze hebbc-n opge steld is een betere afspiegeling van het Vlaardingse kiezersvolk van het CDA Schriel heeft het politieke bedrijf tien jaar lang mot hartstocht uitgeoefend. En hij twijfelt nog steeds of hij er wel goed aan heeft gedaan om de politiek vaarwel te zeggen. „Het gaatje niet inje kouwe kleren zitten om er na zoveel jaar een punt ach ter te /etter Een overstap naar een andere partij zit er volgens Schriel niet in. „In mijn hart ben ik altijd AR gebleven Over het CDA heb ik altijd mijn twijfels ge had In december neemt de fractievoorzitter afscheid van de gemeenteraad. «Hmaammga— 1 amasBamBsmssai Maassluis De bodemverontreiniging op de locatie van de voor malige vuilstort in de Maassluisse gïfwijk Steendijkpolder is zeer ernstig. De bewoners van de Albert Schweitzerdreef zijn vandaag door het Openbaar Lichaam Rijnmond schriftelijk van de ernst van de situatie en de resultaten van het nader onderzoek op de hoogte gebracht. Rijnmond acht sanering van de verontreinigde grond noodzake lijk en binnen afzienbare tijd zal dan ook een saneringsonderzoek worden gestart. Er worden voor lopig geen beheersmaateregelen genomen omdat volgens de on derzoekersgeen direct gevaar be staat voor de volksgezondheid. Het grondwater in de vuilstort is zeer sterk verontreinigd met benzeen, xylenen en monoch- loorbenzeen. De C-waarde (zeer ernstige verontreiniging) wordt meer dan 10 maal overschreden. Daarnaast zijn verhoogde con centraties dichloorbenzeen, to lueen, ethylbenzeen, minerale olie. naftaleen, zink en nikkel aangetroffen. Ook het grondwater onder de stort is zeer ernstig verontreinigd. Er heeft inmiddels een grote mate van verspreiding plaats ge vonden naar het diepe grondwa ter, Het grondwater direct buiten de vuilstort is eveneens zeer sterk verontreinigd. In de bodemlaag van 0 tot 1,2 me ter beneden het maaiveld en di rect buiten de grens van de vuil stort zijn verhoogde concentraties (tussen de B- en C-waarde) ver ontreinigde stoffen aangetroffen van arseen, kwik, cadmium en chloorpesticiden. De verontreini gingen in de afdeklaag en in be perkte mate de vuilstort zijn ver moedelijk een gevolg van de aan wezigheid van havenslib. De commissie bodemonderzoek Steendijkpolder stemt in met het rapport van de DCMR. De com missie maakt wel een voorbe houd ten aanzien van de risico's voor de volksgezondheid. In het onderzoek is geen rekening ge houden met mogelijke toege voegde of de elkaar versterkende (synergetische) effecten. „DU kan leiden tot een onderschatting van de ernst van de situatie", wordt de bewoners voorgehouden. Richtlijnen Het saneringsonderzoek moet duidelijkheid geven over wat er met de grond gaat gebeuren. In middels zijn een aantal richtlij nen opgesteld door de DCMR. Zo moeten de verontreinigingen uit de vuilstort met het grondwater worden tegengegaan en de extra blootstelling aan verontreinigde stoffen door de bodemverontrei niging moet worden voorkomen. Rijnmond heeft inmiddels con tact opgenomen met het ministe rie van Volkshuisvesting, Ruim telijke Ordening en Milieubeheer (VROM). Nog dit jaar wil Rijn mond starten met het sanerings onderzoek. Ambtenaren van net ministerie houden echter de boot af. Zij willen eers de resultaten afwachten van de mate van de verontreinigingen in het haven- slib in de rest van de wijk. „Dan pas kan een saneringsonderzoek worden voorbereid en uitge- door Chris Woerts voerd", aldus het ministerie. De commissie bodemonderzoek en Rijnmond hebben inmiddels pro test aangetekend tegen het voor nemen van de overheid. „De situ atie is ernstig", aldus Harm Woudstra, de voorzitter van de commissie bodemonderzoek. „Daarom willen zij zo snel moge lijk starten met het saneringson derzoek. Straks gat het ene on derzoek weer sneller dan het an dere en dan zou je weer moeten wachten. Dat kost alleen maar extra tijd en daar is niemand bij Op de verontreinigde locatie staan in totaal 170 koopflats. Uit het onderzoek van Rijnmond blijkt dat de controle op de stor tingen op de vuilstort vaak te wensen overliet. „Uit de verkre gen informatie is gebleken dat, mede door een gebrekkige afras tering, buiten de normale op- Maasland De meer derheid van de Maas- landse gemeenteraad heeft zich uitgespro ken voor de bouw van dertien woningen in het centrum. De hui zen komen te staan op het terrein van de voormalige Doelman boerderij. In een eerdere raadsverga dering was dit collegevoor stel aangehouden om een on derzoek te doen naar de fi nanciële haalbaarheid van het alternatieve voorstel van raadslid P. Houtenbos (Open Groepering). Hij meende toen dat een compromis van acht woningen, eveneens te verzorgen door een particu liere aannemer, de naar vo ren gebrachte bezwaren van raadsleden en omwonenden grotendeels zou wegnemen. Zijn voorstel bleek na uitvoe rige beschouwing door de ge meente echter nog minder rendabel te zijn, dan dat van het college. De meeste raadsleden veran derden hun eerder ingeno men standpunt over de bouw nieL De meningen binnen het CDA bleven verdeeld, „De argumenten van voor- en tegenstanders liggen ech ter niet ver van elkaar af", wist CDA-fractievoorzitter Van Geest. Hij stemde samen met partijlid L. van Ruijven- Van Leeuwen tegen omdat zij dachten dat er bijna nie mand zou willen wonen op een afgesloten binnenterrein met het zicht op de oude boerderij. Mevr. E. G roosman van den Brandhof, fractievoorzitter van de WD, sprak voor haar hele fractie toen zij op merkte dat het uitvoerige overleg tussen gemeente, be woners en projectontwikke laars haar voldoende ver trouwen had gegeven in het welslagen van het centrum- plan. ÏJ.: y* mngsuren, wanneer geen contro le door de gemeente werd uitge oefend, is gestort." Ook de stor tingen van de afvalverwerkings bedrijf Poldervaart worden in het rapport vermeld: „Door het bedrijf zijn grote hoeveelheden misproducties van bitumineuze producten gestort Krachtens de verleende hinderwetvergunning was dit verboden." De onderzoe kers sluiten niet uit dat er nog an dere stoffen illegaal zijn gedumpt op de vuilstort. „Gelet op de on voldoende controle op de inhoud van de aangevoerde containers valt met uit te sluiten dat vele an dere bodem vcron trei n igende stoffen zijn gestort De bewoners worden tijdens in- De koopflats aan de Albert Schwèiizerdreef staan op sterk verontreinigde grond. De bewo ners zijn door Rijnmond op de hoogte van de ernst van de situ atie qebracht. format!ebijeenkomsten op don derdag 28 november en dinsdag 3 december door Rijnmond en de commissie bodemonderzoek voorgelicht over de resultaten van het onderzoek. Het is nog met zeker of ook de wethouders Izaak van der Knaap en Elly Coenen op die avonden aanwezig zul lest zijn De werkzaamheden aan de 'oortjes', die moeten uitmonden in de aanleg van een op- en afrit voor rijksweg 20 verlopen vol gens rijkswaterstaat volledig vol gens schema. Hoewel grote hoe veelheden zand inmiddels zijn aangebracht, moet er volgens rijkswaterstaat aan .de oostkant in de Poldervaart nog twee tot drie meter werden gestort. Aan de westkant moet ter hoogte van het sportpark nog een laag van ongeveer een meter worden neergelegd. Rijkswaterstaat denkt tot medio december nodig te hebben om het zandiichaam verder af te werken. Vervolgens worden de werk zaamheden voor ruim vier maan den stilgelegd. Pas in mei zal met het feitelijke asfalterings- werk worden begonnen, waarna vanaf november de auto's over de weg kunnen rijden. Het zal dan nog een jaar duren voordat de toplaag kan worden aange bracht. Rijkswaterstaat-woord- voerder De Vries zegt zoveel speelruimte nodig te hebben, omdat daar een zetting van maar liefst drie meter wordt ver wacht. „Dan heb je zeker een jaar nodig om het karwei af te ronden," meent De Vries. Maassluis Het bestuur van de openbare bi bliotheek in Maassluis wil niet bezuinigen op de post boekenuitgaven. Het college van bur gemeester en wethouders wilde van het boe kenbudget geld afknabbelen, om de beveili ging tegen diefstal beter te maken. Daardoor zou er minder worden gestolen en zou er dus per jaar minder worden uitgegeven aan het opnieuw- aanschaffen van verdwenen boe ken. De leiding van de bibliotheek is het met die visie van het stadsbestuur niet eens. Zij zien door het voorstel het boekenbestand verder afnemen en dat zou wel eens funest kunnen zijn voor het voortbestaan van de leesinstel- ling. De gemeente Maassluis denkt er heel anders over. Ambtenaar Jan Deursen hield de leden van de commissie cultuur deze week voor dat invoeren van het beveiligingssysteem juist het boekenbestand ten goede komt: „Per jaar wordt er voor 24.000 gulden aan boeken gesto len. Die titels moeten dus weer worden aange schaft. De beveiliging kost 15.000 gulden en de verwachting is dat er dan geen boeken meer worden ontvreemd. De bibliotheek wint er dus op, want er kunnen nu extra boeken wor den aangeschaft." De leden vna de commissie konden die rede nering met volgen. Het CDA was voltallig te gen het voorstel om de bibliotheek extra te be veiligen ten koste van het boekenbudget en de PvdA reageerde verdeeld. Pieter Hoogen- raad (PvdA) wil voordat hij zich schaart ach ter het collegevoorstel een nadere toelichting over het verdwijnen van boeken en de finan ciële consequenties. ..Dan pas wordt de zaak echt duidelijk. Nu 2itten we te praten over cij fers. maar ik wil het wel eens uitgewerkt op papter zien." Fractiegenote Lvdia Knoop kon wel instemmen met het voorstel, evenals de VVD. j Keuken- en theedoek voor de prijs van één... i Elias en Jorzolino keuken- en theedoe- I ken voor een extra lage prijs Van i 100% katoen, in pastelkleuren:, bleu. roze, beige of lindegroen Alléén vrijdag 1 keukendoek en 1 theedoek samen van JStSO voor Schiedam De pol me van Schiedam heeft met de ar rostic van dertien jeugdige inwoners een reeks inbraken en vernielin gen opgelost. De zaak kwam aan het rollen mei de aanhouding van een 16- jangc Schiedammer wegens het stelen van een bi omfiets. De jon gelui namen ui', '.veilingen en keidei boxer, gereedschappen, brommers, fiets-'"1 en audio-appe- raiuur weAan een groot aantal panden in de stad werden forse vernielingen aangelicht. De schade loopt in de tienduizenden guldens Een deel van de buit i.> bij de verdachten teruggevonden Aangehouden zijn ook drie helers die hebben bekend go wieren v.m de jongelui te hebhen afgenomen Schiedam Met de aanhouding van vier Schiedammers in vel band met de overval het afgeln- jien weekeinde op de uitbater van bar Melody, heeft de Schie- damse politie nog een aantal in braken kunnen oplossen De vier dadei-s bekenden betrokken le zijn geweest by mbiaken in café Sport (tweemaal), café Weslwyk in Vlaai dingen en woningen aan de Alx-1 Tasmanlaan een de Van Hoogendorplaan Schiedam Een 17-junge Schie dammer en een 19-jarige Vlaar dingen hebben een reeks inbra ken m scholen en keldetl>oxen in Vlaardingen en Schiedam be kend. Uit vijf scholen in Schie dam namen zy video-a ppera tuur, flessen wijn en videobanden weg Uit tien kelderboxen verdwenen jassen, hengelsportenikelen, fiet sen, cumpingarukelen en brom fietsen. Schiedam Een Schiedammer, die zijn auto had geparkeerd aan de Singel, bemerkte bij terugkeer dal een zijruit van de wagen was ingeslagen. Uit de wagen namen de dieven een fototoestel met een waarde van 375 gulden weg. De schade aan de wagen was vele malen hoger. In totaal werd er voor 1200 gulden vernield. Vlaardingen Muziekvereni ging Harpe Davids bestaat vol gend jaar 65 jaar. Om dat jubile um met passende feestvreugde te kunnen vieren is er geld nodig Dat hoopt Harpe Davids le ver dienen met de verkoop van chry santen, De plantjes 'moeten f 2,50 kosten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1