WAÏÏRWEG SPORT Honderd woningen worden afgebroken i Het thuismuseum van Jazzfanaten moeten toch eens naar de Tender gaan HET WAAIGAT Mi KMPM wmmmm EtiBiSPmmwm mms op uw mm! Slobodan Dutina massief grenen hoogslaper MNMP ■HM A /ll'lreM Plan voor Boerhaaveplein Buitelaar is er nog niet uit IN O AD zoekt jeugd 6 hotelovernachtingen op de koop toe! Tegen raketten 55 Rita Young trakteert mmmM Voetbaltrainer heeft 18.343 speldjes Vogelshow in Zonnehuis Deze massief grenen hoogslaper biedt u de mogelijkheid van kombineren. Waai eens aandan laten wij U de vele mogelijkheden zien. BEV\ EBILB eeDDBBQI skandinavisch grenen meubelen Markt 57 - Vlaardingen - telefoon 010-343685 "Vogelasiel slaat aan bij de jeugd' - Rotterdams Nieuwsblad rjt.r 'r ^njdag ■NvV 22 november 1985 Vlaardingen Het comité Vlaardingen tegen kernbewape ning zit niet bij de pakken neer, nu de regering heeft besloten de 48 kruiraketten in Nederland te plaatsen. In het pandje aan het Weeshuisplein spreekt Piet Kruithof van de stichting Ver biedt de kruisraketten, over het thema: is de parlementaire demo cratie democratisch, Na inlei ding van Piet Kruithol is er' ruimte voor discussie. Om 19.45 uur wordt begonnen. De discus sie staat onder leiding van Klaas Schutter. - JflR Jan Könemann Jan Mulder Hans Loovens Schiedam Het Boerhaave plein, al jaren ec vetvlek op het glanzende blazoen van een zich herstellend Sehie- dam-Oost, wordt het komend jaar schoongepoetst. De dichtgetimmerde, onbewoon baar verklaarde huizen zul len onder de slopershamer vallen1 en in hun neergang het hele rijtje woningen tot aan de Van Marumstraat meetrekken. Zo ontstaat langs de Rotterdam- sedijk een kaalslag, waarop inte ressante nieuwbouw mogelijk is Bouwplannen zijn in ontwikke ling. Wie de woningen kent, zal zich er niet over verbazen dat behalve het Boerhaaveplein (aan één zij de) ook de woningen beneden aan de Rotterdanisedijk geamou- veerd moeten worden. De gevels laten enorme verzakkingen zien; kozijnen en deuren zitten er op tisch scheef in. maar in werke lijkheid 2ijn het de gevels die ge bogen staan. Van binnen is het in sommige huizen nog wel doen lijk, al zijn tocht, vocht en stank en schromelijke verwaarlozing ook hier de bekende verschijnse len uit een gemiddeld verpaupe- ringsblok. Samen zijn het honderd wonin gen, die voor de sloop bestemd zijn. De buurtbewoners klagen al sinds de jaren zeventig over de toestand van het Boerhaaveplein, want het is voor menig wijkbe woner een belangrijk passage- punt, dat sterk-ontsierd wordt door de grauwheid van de onbe woonbaarverklaring. In alles kun je iets moois zien, Aad Hof man zou er zelfs een mooi schil derij van kunnen maken, maar zo'n stukje ellende bij de entree van een levendige woonwijk vindt de buurt toch niks. Vlaardingen Rita Young pre senteert zondagmiddag het fami liefestijn'in zaal Middelhuyse in Vlaardingen. Het begint om 14.00 uur en zoals gewoonlijk doet er weer een een keur aan artiesten mee. Entree vijf gulden. Het rijtje woningen vanaf het Boerhaave plein tot aan de Van Ma rumstraat zal helemaal ver dwijnen. Schiedam Natuurlijk is Dick Buitelaar zaterdaga vond uit op een hernieuwde bekersenatie. Zeker nu NAC, een van de voormalige werkgevers van de joviale Brabander, de tegenstander is, zijn hem en SVV er veel zo niet alles aan gelegen om voor het eerst in jaren door te dringen tot de derde ron de. De sportinstructeur rekent er op, dat er morgenavond gewoon wordt gevoetbald, hoewel de weersomstandig heden van de laatste dagen dat optimisme nergens op baseren. „We hebben", merKt Buitelaar sarcastisch op na de uitschakeling van Oran je, „nu trouwens wel data zat om mee te gaan schui ven." In welke opstelling SW in Lreda van start gaat, weet Buitelaar nog niet. Jan Mul der is na zijn derde gele kaart voor één wedstrijd ge- Harry van Kapel schorst, terwijl Jan Korte? mann en Hans Loovens met lichte blessures kampen. De trainer is in ieder geval van plan het experiment met Harry van Kapel als rechter spits te herhalen. - „NAC heeft moeite het spel- te maken", aldus Buitelaar.; „Bovendien vermoed ikr flat Adrie van Kraay weer mee-, doet omdat ze hem achterin hard nodtg hebben voor de organisatie. Voorin 'dan twee spitsen met aan' Öél flanken doorkomende mid denvelders. Daar zullen- wij dan iets op moeten beden ken." Eén van de scheefgezak te huizen aan het beneden- dijkse deel *MÊËÊÊÊÊÊÊË van de Rot terdamse- mm dijk: verpau- pering tussen hollen en stil staan. Vlaardingen Vogelvereniging Icarus strijkt ook dit keer voor haar jaarlijkse vogelshow weer neer in het Zonnehuis. De negenendertigste show m successie wordt van woensdag 27 tot en met zaterdag 30 november ge houden in de recreatie- en ontmoetingszaal. De leden van Icarus strijden op deze show om het Bonds- kruis, een onderscheiding die na verschillende keurin gen wordt toegekend aan de vogel met het meeste aantal punten. De vereniging is inmiddels niet meer 20 somber over de toekomst als vorig jaar rond deze tijd. Toen kampte Ica rus met huisvestingsproblemen. Inmiddels is de toezeg ging van wethouder Madern binnen dat de vereniging over een nieuw onderkomen kan beschikken. Tijdens de tentoonstelling zijn vogels van allerlei pluima ges te bewonderen, waaronder kararies, tropische vo gels, parkieten, papegaaien, duiven en kwartels. De show wordt woensdagavond om acht uur geopend door wet houder Madern. Op woensdag, donderdag en vrijdag kan men er van tien tot tien uur terecht, op zaterdag van tien tot vijf uur. Schiedam -De Tender moet een begrip wor den in Schiedam, zei wethouder Posthoorn vo rig jaar bij de opening van het theatercafé. Elke donderdagavond levende jazzmuziek, daar zou wel een speciaal publiek voor te vin den zijn. Nu wordt in toenemende mate de hoop van de wethouder vervuld, want elke week zit het er vol (al hebben nog steeds veel mensen over 'het café van Passage' dan over de Tender), maar er doet zich iets raars voor. Waar zitten de jazzliefhebbers van weleer? „Lees ik in de krant dat er aan de Nieuwe Haven een jazzcafé komt," zegt John van Uffelen, de bedrijfsleider van het Passage theater, ais hij tegen middernacht de kitspuit neerlegt, klaar met enkele ambachtelijke kluqes en tn een stemming om nog een rondje jazz mee te pikken. „Lees ik dus." zegt hij, „dat er behoefte is aan een jazzsocieleit of café, of zoiets, en dan denk ik: ja, dat zal best, maar waarom komen die mensen dan niet hier?" Daar begrijpt Van Uffelen dus geen snars van. Zolang de Tender open is, komen er jazzgroepen, de laatste weken zelfs van een hoog niveau (achtereenvolgens Jos- sche Monitszs, Gijs Hendriks, Soesja Citroen, Dick de Graaf, Fred Leeflang en Loek Dikker en gisteravond het swingende kwartet van Armando Cairo) maar het publiek wat je ziet Iaat amper de hoofden zien, die in de jaren zestig en zeventig de mond vol hadden van jazz. Henk Guil- lot, Jan Roeling, Reinier Scheeres waar zijn ze? Dat vraagt Van Uffelen zich ook af. Scholieren, muzikanten, ambtenaren, wel zijnswerkers, je komt van alles tegen in de Tender en allemaal vinden zij de muziek uitstekend maar Van Uffelen kan zich moeilijk voorstellen dat er be hoefte bestaat aan een jazzcafé bij mensen die Passage/Tender be wust zouden boycotten. Het 2al wel een kwestie van onbekend heid zijn, denkt hij. De Tender is, kortom, nog niet in heel Schie dam een begrip. Overigens wel een belangrijke bijdrage tot het nieuwe image van Passage, dat de laatste tijd toch heel wat beter is dan jaren geleden. Van Uffe len: „Wij zijn op de goede weg." Onder de tenorsaxen van Ar mando Cairo en Jeldrïk IJland, de bas van Esiet Esiet en de drums van Don Mumford is hij echter moeilijk te verstaan. Wét? „Wij zijn op de goede weg!" rmC ¥WÈ QDQ 00 dölj aas bb Schiedam Om het on derwijsprogramma van 1985 af te sluiten houdt het Vogelasiel in Schiedam za terdag een open dag. Meer dan 1400 leerlingen van het basisonderwijs hebben het afgelopen seizoen een bezoek gebracht aan het Schiedamse asiel. In de oude molen aan de Polder vaart lieten de schotieren zich voorlichten over het vogelbestand van de Wa terwegregio en over de toekomst daarvan. Langzaamaan trotseren bepaalde vogelsoorten weer het Rijnmondmilieu, maar tegelijk konden de leerlingen zich ervan overtuigen dat er ook soor ten zijn die de Waterweg voorgoed de rug hebben toegekeerd. Beheerder Gerrit van de Hoek is van mening dat het educatieve programma van het vogelasiel vrucht bare resultaten heeft afge worpen. ..Je merkt ge woon dat het die kinderen interesseert. Het gebeurt zelfs heel vaak dat ze nog eens terugkomen met een Open Dag sluit onderwi jspro j ekt af zieke of gewonde vogel. Nou, dat zouden ze anders niet doen". Het vogelasiel wil eind fe bruari weer beginnen met het onderwijsprojekt. „In de ergste vorstperiode wil ik m'n handen een beeqe vrij hebben voor het bij voeren en zo." kondigt Van der Hoek aan. Vrijwilligers van het asiel geven op de Open Dag de nodige toelichting. Op de eerste verdieping van de oude molen draait een film over vogels in en rond Schiedam. De voedselpro blemen bij het naderende winterweer komen daarbij uitgebreid aan de orde. Het Vogelasiel bevindt zich in het vilkstuinen- complex De Vijf-luizen. Bij aankoop van een Polaroid camera (al v.a. 99,-) Gratis 6 hotelovernachtingen voor 2 personen •In ca.^300 hotels in 6 landen lp v de kado-set eventueel50% vh bruto-voordeelmgeld Schiedam Als de spelers van HMSH voor een uitwed strijd aanstalte maken om 2ich te gaan verkleden, maakt trainer Slobodan Dutina al tijd nog even een ommetje naar de bestuurskamer. Nie mand kijkt daar bij de Haagse tweedeklasser meer vanop, omdat men weet dat het de Joegoslaaf om een speldje van de thuisclub is te doen. In de meeste gevallen kan Dutina tot algehele geruststelling z'n elftal meedelen dat het gelukt is er één te bemachtigen. Nog dezelfde avond voegt fana tiek verzamelaar Dutina thuis dan de nieuwste aanwinst bij de andere gekleurde prikkers. Mo menteel zijn dat er 18.343 (I), on getwijfeld de grootste verzame ling voetbalspeldjes in de wereld. „Het is allemaal begonnen, toen ik elf was", vertelt de trainer, „Ik was baüenjongen bij de oefen wedstrijd van mijn club Rode Ster tegen Vasco da Gama. Toen de Brazilianen twee uur voor de wedstrijd met de bus arriveerden, kregen we een clubspeldje op onze trui geprikt. Zonder dat we erom hadden gevraagd. Daarna ben ik ze gaan verzamelen." Slobodan ('Bo') Dutina is er ge middeld twee uur per dag mee bezig. Om nieuwe speldjes in één van de vele boeken onder te brengen en om brieven te verstu ren. Hij heeft contacten over de hele wereld. „Maar in Nederland zelf eigenlijk weinig", zegt Duti na. „Ik bezoek veelvuldig een ruilbeurs, maar daar tref je voor namelijk munten, postzegels, si garenbandjes en suikerzakjes. Vroeger was het verzamelen van speldjes hier populair. Nu niet meer. Veel mensen moeten dus nog ergens op zolder of achterin in een kast of la speldjes hebben liggen. Die wil ik graag van ze kopen." Twee ton Dutina betaalde ooit 110 gulden voor de eerste uitgave van Rode Ster ('Als die vent er 300 had ge vraagd. had ik 'm ook gekocht') en hij schat de waarde van z'n verzameling op zo'n twee ton. Trots is de verzamelaar vooral op Slobodan Dutina thuis tussen de speldjes. Hij heeft er bijna negentien duizend 2S£ f*5 35 S&'&SËï de spelden van de voetbalbon den. De federatie van Thailand voorzag hem verleden week nog van haar exemplaar en van de 176 bij de FIFA aangesloten lan den mist hij er nu nog maar drie: Zuid-Vietnam, Barbados en Da homey. Niet alleen de duizenden speldjes maken van Dutina's flat in Schie dam een voetbalmuseum. Zijn huiskamer staat vol met verwor ven trofeeen, een paar van oud- international Jan van Schijndel door Hans Klippus (Dutina: „Hij zei dat ik altijd 2ijn favoriete speler was geweest") gekregen stokoude schoenen met lekker afgetrapte harde neuzen vallen op en aan de muur hangen de vanen van de verenigingen, waarvoor hij ooit speelde of die hij trainde. Het hangt aardig vol, ondanks het feit dat Bo Dutina negen jaar (vanaf 1970) een gewaardeerde kracht was bij SVV. „Ik heb hele goede herinneringen aan SVV", zegt hij. „Vooral de manier, waar op ik destijds in Nederland werd ontvangen, was geweldig. Toen ons eerste kind werd geboren, stonden ze hier op de trap op hun HOOGSTRAAT 104-106 SCHIEDAM TEL.2ÓÓ720 Schiedam NOAD gaat de jeug dafdeling nieuw leven inblazen. De Schiedamse tafeltennisvere niging heeft momenteel nog slechts enkele junioren, te weinig om nog in competitieverband uit te komen. Enkele seizoenen te rug speelde NOAD nog met een paar teams in de landelijke jeugd- competiüe. Volgens bestuurslid Leen de Ligt is de snelle afbrok keling van de jeugdafdeling aan diverse oorzaken te wijten. „Er was gebrek aan kader en er was geen actief jeugdbestuur." Nadelig is volgens De Ligt ook de nog niet eens zo lang geleden noodzakelijke ledenstop geweest. „Terwijl de seniorenafdeling ver grijsde, kwamen er geen nieuwe eden bij. We moesten daardoor steeds met dezelfde mensen wer ken", zegt hij. NOAD wil het ge mis van een jeugdafdeling zo snel mogelijk goed maken. Onder meer door eerste-teamspeler Roy Boedhram als trainer aan te stel len. „Roy is een speler van naam", aldus De Ligt „Daarmee proberen we de jeugd voor de trainingen te binden." De tafeltennisvereniging heeft ook de scholen aangeschreven, waarin op het bestaan van de jeugdafdeling werd gewezen. In middels zijn daarop al enkele re acties gekomen. „De belangstel ling voor tafeltennis loopt bij de jeugd niet terug", aldus De Ligt „Zeker niet in een stad als Schie dam. Misschien wordt er nog te veel gedacht dat wij al volzitten, maar dat is al lang niet meer." Naast het aanstellen van Roy Boedhram heeft het nieuwe jeud- bestuur meer plannen om de jeugd naar NOAD te balen. Er worden toernooien georgani seerd en in een later stadium ook j'eugdkampen. Tijdens de in janu ari startende vooijaarscompetitie, hoopt NOAD twee jeugdteams te kunnen laten meedoen. Falen Leen de Ligt wijt het bijna weg vallen van de jeugdafdeling ove rigens niet alleen aan missers in eigen vereniging. „Ook het be stuur van de afdeling Rotterdam faalt. Er is geen actief jeugdbe-, leid, ze komen niet eens een keertje praten. Ze doen er niets aan en kijken slechts lijdzaam toe." Niettemin blijft De Ligt hopen, dat ook het bestuur van de afde ling meer aandacht aan de jeugd gaat besteden. Want ook andere verenigingen hebben te kampen met een gebrek aan jeugd. „De belangstelling is er echt wel", weet De Ligt heel zeker. „We moeten ze er alleen op wijzen de weg terug te vinden." Roy Boedhram traint de NOAD- jeugd op dinsdag- en vrijdaga vond van half zeven tot half ne gen. De trainingen worden ge houden in de Koopmansbeurs, op de hoek van de Lange Haven en de Dam. Binnenkort vinden de jeugdlrainingen ook op zaterdag smorgen plaats. beurt te wachten. Ik noem' dan ook Rinus Gosens even, die haal de me in de tijd dat ik met m'n knie sukkelde op om me naar Ted Troost te brengen, wachtte dan en bracht me weer terug. Twee keer per dag." Ondanks diverse aanbiedingen bleef Dutina SVV, waarvoor hij in totaal 107 keer scoorde, trouw. „FC Den Haag had ook belang stelling voor me", vertelt hij. „Dat was in de tijd van Evert Teunis- sen, want toen hij trainer van Fortuna was, speelde ik tegen die club altijd mijn beste wedstrijden. Ik heb met Den Haag nog een oe fenwedstrijd tegen Anderlecht in Brussel meegespeeld. We verlo ren met 4-2, maar ik scoorde wei beide doelpunten. Helaas begon toen uitgerekend de ellende mét mijn knie. Dat is nooit meer over gegaan. Ik ben er in het totaal drie keer aan geopereerd." Ook bij HMSH doet de trainer elke oefening mee. „Dat is be langrijk", zegt hij. „Ik heb eén trainer meegemaakt bij SVVjdié moest per brancard worden weg gedragen, toen hij een oefening met opkomende rechtsback voordeed. Een grotere afgang be slaat er niet. Spelers zijn wat" dat betreft net kleine kinderen 'en wij hadden hem gevraagd of hij het zelf even wilde laten zien." Dutina wil de naam van de. be treffende persoon niet noemen, maar het is duidelijk dat het<om Bob Maaskant, de huidige mana ger van NAC, gaat. Dutina zegt echter van zowel goede als slech te trainers te hebben geleerd. „Ik train echt kei- en keihard", zégt de 39-jarige Joegoslaaf. „Maar het belangrijkste is dan dat je tegen over de spelers mens blijft. Ik stél me bij HMSH ook niet echt als trainer op. Meer als oudere colle ga met meer ervaring." Motivatie Het werkt tot nog toe uitsteker}^, want HMSH gaat op kop in 'de tweede klasse A. „Ik ben vooral blij dat we ons na die onverwach te thuisnederlaag tegen Rooden- burg goed hebben hersteld. We hadden wel het geluk dat LENS de volgende tegenstander was'en de ploeg dus bij voorbaat al raolï- vatie had. Daar kwam nog bij dat uitgerekend LENS na een héle goede start een klap kreeg via die 1-5 tegen Tonegtdo en daarna maar één punt uit vier wedstrijd haalde. Daar was ik met HMSH ook bang voor." Slobodan Dutina is in het bezit van een A-diploma en hij wil bést het betaalde voetbal in, maar, zegt hij, zijn ambities zijn zeker niet ziekelijk. Hij ziet wel. Net zo als hij wel zal zien. wanneer hij terugkeert naar z'n vaderland. Want dat staat vast. „Ik blijf een echte Joegoslaaf', zegt Dutina resoluut „Ik hoop ooit nog eens als trainer in mijn eigen land te kunnen werken. En ik moet zeggen dat er nu al de nó dige belangstelling voor ny? is

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 2