mm iMiiiiE ciinii Veegwagen vernielt particuliere grond Zijdeveld verstopt zich achter Marcel Van Dam tlftliflis É1I81II SCHSEDAMSOHE COURANT Historisch jaarboek met 'levende verhalen' Personeel Springplank blij met nieuwe school 'Bom' blijkt zuurstof- fles mm ■maBBmsmat&uztm Toekomst Joegoslavisch gezin nog steeds onzeker Bewoners stellen gemeente aansprakelijk Music Box Ipp de kabel 'Bom' vernielt ruiten in Oost Aardappelen op rijksweg Ruim 2000 illegale videobanden Vrouw doodgeschoten: zes jaar met aftrek Apart fonds voor Steendijk- polder Aangescherpte motie tegen rijksweg 19 WATERWEG DONDERDAG 28 NOVEMBER 1985 "Hégionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209. Staa tssecretaris zwijgt Maassluis Het Joegoslavische gezin Miljus uit Maas sluis verkeert nog steeds in onzekerheid of het in Neder land mag blijven. Staatssecretaris Korte-ran Hemel heeft nog geen beslissing genomen over het verzoek om tenminste de uitspraak van het'hoger beroep te mogen afwachten. Het ministerie van justitie maakt weinig - haast met de zaak. Dat blijkt uit uitlatingen van Peter Gemmeke, medewerker van de PvdA-Tweede-Kamer- fractieVolgens hem liggen de stukken in een bureaula op af handeling te wachten, omdat de ambtenaar die zich met de zaak bezighoudt op vakan tie is. CDA-kamerlid mevrouw Evenhuis probeert eveneens uitzetting van het Joegoslavische gezin te voorkomen. Niet eerder dan volgende week kan er meer duidelijk heid in deze affaire verwacht worden, aldus Peter Ge mmeke. Het Joegoslavische gezin woont al vijftien jaar in Neder land, maar dreigt alsnog naar hun geboorteland te wor den teruggestuurd. In verband meiziekte van een fami lielid verbleef bet gezin langer dan de toegestane negen maanden in Joegoslavië. Reiden voor justitie om de ver blijfsvergunning in te trekken. Vlaardingen Het leukste van de negende editie van het Historisch jaarboek Vlaardingen, zei gemeente-ar- chivaris Theo Poelstra gistermiddag, is dat er levende verhalen van levende mensen in staan, „Verhalen die geschreven zijn in de stijl van het ego-document." Niet voor niets kregen de schrijvers gistermiddag, tijdens een bijeenkomst in het gemeente-archief, uit zijn han den de eerste exemplaren van het boek. Vlaardinger P.A.L.J. Daemen kreeg het jaarboek, waarvoor deze keer de jaren 1940 tot 1945 als onderwerp zijn gekozen, tot zijn verbazing als eerste overhan digd. „Oh, dank u, daar had ik niet op gerekend". 2ei hij, een tik je overdonderd. Daemen schreef een artikel over zijn ervaringen in het verzet Hij had er evenmin op gerekend, dat archivaris Poel stra hem al meteen naar zijn eer ste indrukken zou vragen. Dus zei hij na een tijdje bladeren, dat dat wel erg moeilijk was, maar dat hij het boek 'zonder meer af vond. realiteit blijft. Levenslang." Op dezelfde bijeenkomst presen teerde drukker Arie Ouwendijk de eerste twee series getekende prentbriefkaarten van plekjes in Vlaardingen. Ouwendijk was, vertelde hij, tijdens een vakantie in Engeland op dat idee gekomen en had Cor Maarieveld gevraagd om de tekeningen te maken. Er verschijnt elke maand een nieuw setje kaarten. De opbrengst van de kaarten komt ten goede aart he' streekmuseum Jan Ander son. Agenten bekijken de 'bom' in de baggerboot. Voorzitter Klaas van Netten van de historische vereniging zei zich voor te kunnen stellen, dat men sen zouden vragen: Moest dat nou zo nodig, weer een boek over de oorlog? Ja,- dat moest, zei Van NgUen en hij verwees naar de slotzinnen van het artikel van Theo Poelstra: „Er is ook in Vlaardingen oorlogsleed dat nooit is verwerkt, ook niet valt te verwerken en dus een dagelijkse Vlaardingen/Schiedam De Britse commerciële satellietzen der Music Box is, volgens een me dedeling van het slation zelf, vanaf februari op de kabelnetten van Vlaardingen en Schiedam te zien. Volgens Music Box hangt de pre cieze startdatum af van de snel heid waarmee de ontvangstappa- ratuur kan worden geplaatst Strenge vorst zou voor enige ver traging kunnen zorgen. Schiedam Enkele ruiten aan de Ceisiusstraat zijn gisteravond gesneuveld nadat daar een zelf-1 gemaakte bom tot ontploffing kwam. Volgens de politie betrof het 'uit de kluiten gewassen' vuurwerk. De explosie was in een groot deel van Schiedam-Oost hoorbaar. De politie is inmiddels een onder zoek naar de dadere gestart en verwacht hen nog vandaag te kunnen arresteren. Vlaardingen Aan ruim tien jaar behelpen komt eindelijk een einde. De basisschool De Spring plank verwacht binnen twee jaar een gloednieuw schoolgebouw in de omge ving van de Prins Hen drikstraat te kunnen be trekken. Alex Brobbel en Corrie Tennekes, die sa men de schoolleiding vor men, halen opgelucht g adem. j| De twee geven uiting aan hun vreugde in een lorarenkamertje g van slechts enkele vierkants me- ter, waar ooit veertien man on- 5 derwijzond personeel moest in- schikken om te vergaderen over schoolzaken „We hebben het de laatste jaren niet gemakkelijk ge had", benadrukt Alex Brobbel. over de verder te volgen mars route weet hij nauwelijks iets te melden. „Er zal wel een werk groep worden geformeerd die een wensenpakket moet opstel len", formuleert hij ietwat vaag jes. „Er zou een kans bestaan dat het twee verdiepingen worden, maar waar het pand precies moet verrijzen weet ik niet" Zowel Brobbel als Tennekes zijn van plan om in de nabije toe komst hun licht op te steken in andere renovatiewijken waar een nieuw schoolgebouw is neer gezet. Op die manier hopen zij te voorkomen dat er praktische foutjes in de bouw sluipen. „Je hoort daar nogal eens klachten over", weet Corrio Tennekes. Het onderwijzend personeel van school die moet verdwijnen. De Springplank poseert voor de Schiedam Het verkeer op rijksweg 19 is gisteravond rond half negen geruime tijd gehin derd geweest door een lading aardappelen die van een vracht wagen was gevallen. In totaal 600 kilo werd over het wegdek uitge strooid De 40-jarige bestuurder uit Goes kon de politie niet vertellen hoe het kwam dat hij een deel van zijn lading was kwijtgeraakt. Zaken als lekkages en chronische ruimteproblemen lopen als een rode draad door de recente ge schiedenis van de sehooL „Maar schilder het nou niet te somber af, want het onderwijs had er echt niet onder te leiden", relativeert CorrieTennekes de sores. De huidige Springplank moet al leen al uit esthetische overwegin gen verdwijnen. „De renovatie in de buurt heeft het proces geloof ik wel een beetje versneld", schat Brobbel in. „Heel de buurt wordt opgeknapt, dan misstaat zo n oud pand. Zeg maar gerust dat het vloekt in zijn omgeving." Een bouwkundig onderzoek naar de staat van het statige pand was voor het ministerie van onder wijs al snel aanleiding om van. re novatie van de school af te zien. „Er is weinig aan te verspijkeren. Bijna alle muren zijn dragend, dus valt er nauwelijks iets aan de indeling te veranderen", ver klaart Brobbel de keus voor nieuwbouw. De schoolleiding is blij, maar geeft volmondig toe dat ze niet bepaald een actief beleid heeft gevoerd om bij het ministerie groen licht voor de nieuwbouw te krijgen. Brobbel zegt zelfs niet te weten wanneer daarvoor een aanvraag is ingediend. „Daar hou ik me niet zo mee bezig. Dat we ten ze op het stadhuis wel," Ook Schiedam De Schiedamse po litie heeft gistermiddag in een vi deotheek aan het Rubensplein sa men met de opsporingsdienst van Buma/Stemra een grote partij il legale videobanden in beslag ge nomen. Het was de grootste partij die tot heden in Schiedam is ont dekt. Van de 2600 banden die werden meegenomen naar het politiebu reau bleek ruim 80 procent uit het illegale circuit afkomstig. Te gen de eigenaar van de video theek is proces verbaal opge maakt. Vlaardingen Opwinding gis termiddag rond de Vlaardingse Koningin WÜhelminahaven, waar baggeraars bij hun werk een bom dachten te hebben opge vist. De politie haalde er het explosie ven opruimingscommando (EOC) bij, want een dag eerder was er in bagger uit de WÜhelmi nahaven ook al een bom gevon den. Die werd pas ontdekt toen de baggerboot al lang en breed op de Nieuwe Waterweg voer. Bij Hoek van Holland maakte de EOC dat projectie! onschadelijk. Geen wonder dus, dat de agenten die bij de boot van firma Herik uit Sliedrecht aan boord gingèn ook onmiddelïjk aan een bom dachten, toen zij het gevaarte za gen. Daar wilden zij hun vingers niet aan branden. De mensen van de EOC tilden het geval wèl zomaar uit de modder en toen bleek dat het loos alarm was ge weest. Wat baggeraars en agen ten voor een bom hadden aange zien, was een zuurstoffles van een duiker. „Die lijken veel op engelse brandbommen, dus zo vreemd was onze conclusie niet", ver klaart hoofdinspecteur Meijer van politie. De vermeende bom kon echter zonder gevaar bij het groot vuil worden gezet. Schiedam De ge meente maakt zich schuldig aan vanda lisme. Die beschuldi ging uitten bewo ners van de Som- melsdijksestraat, di rect nadat gisteroch tend een veegwagen van de Openbare Nutsbedrijven Schie dam-(ONS) het on langs door de buurt vernieuwde plavei sel aan stukken had gereden. „Nu kunnen wij wel weer op nieuw beginnen", aldus Bob Meulendijk, secretaris van de vereniging van huiseigenaren uit de straat. Volgens zijn buren gaat het om „opzettelijke pesterij" van de gemeente. De veegwagen van de gemeente heeft er namelijk niets te zoeken en komt er dan ook nooit. De Sommelsdijksestraat is, als één der laatste straten in Schiedam, particulier gebied. Eigenaar is on der andere de stichting Helpt Uw Medemens. Nu de buurt geklaagd heeft dat aannemer Leenderts in opdracht van de gemeente Schiedam twee woningen inwendig heeft ver nield en de gevels vervolgens heeft dichtgemetseld, denken de omwonenden dat de gemeente wraak wil nemen, omdat zij er wat van hebben, gezegd. „Die veegwagen is natuurlijk zoge naamd per ongeluk ons straatje komen binnentuffen", is het ster ke vermoeden. Volgens de voorlichter van de Openbare Nutsbedrijven Schie dam (ONS), Mari Dingenouts,_is er echter een 'menselijke vergis sing' in het spel. De bestuurder van de veegwagen had gisteren opdracht gekregen rtaar de Son- derdanckstraatte rijden, maar hij moet Sommelsdijkse- verstaan hebben. Een opzichter van de ONS heeft de schade opgenomen en is met Meulendijk overeenge komen, dat deze schriftelijk de ONS aansprakelijk stelt. De ge meente zal dan in de komende i-ragen, vermoedelijk maandag, de schade laten herstellen, aldus Dingenouts. Rotterdam De Rotterdamse rechtbank heeft een 26-jarige in woner van Maassluis veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes jaar met aftrek van voorarrest. De man schoot in augustus van dit jaar zijn vrouw dood met een schot uit een afgezaagde vuur- buks. Het vonnis was conform de eis van de officier van justitie. Huwelijksproblemen waren aan het fatale schot vooraf gegaan. Henk wilde proberen zijn'relatie met Jolanda te herstellen, maar de op Aruba geboren vrouw schudde op de vraag van Henk om het nog een keer te proberen, het hoofd gebogen, van nee. Toen schoot Henk in de woning aan de Ankerstraat zijn vrouw neer- Raad Maassluis: Maassluis Er komt toch een apart fonds om de ge volgen van. de bodemver ontreiniging in Maassluis op te vangen. Een aange paste motie van de VVD, gesteund door de PvdA, baalde hét op de laatste avond van de algemene beschouwingen meer dan royaal. De gelden uit het fonds bijzondere doelein den worden voor veertig procent gestort in een spe ciaal milieu-pot. Dit houdt in, dat ieder jaar ongeveer 400.000 gulden beschik baar kómt. John Scheerstra (VVD): „Sane ring kost veel geld. De commissie bodemonderzoek spreekt alleen voor de Steendjjkpolder al over een bedrag van 100 miljoen gul den. Ga daar maar eens aan staan. We moeten nu de daad bij het woord voegen. De gelden uit het fonds moeten beschikbaar komen." Anton Wustrow (PvdA) was het ermee eens, dat niet al het geld uit het fonds bijzondere doelein den in het milieupotie kan wor den gestort. „Veertig procent is redelijk. Want er moet wel ruim te blijven voor het opvangen van tegenvallers en het vormen van nieuw beleid. Ons hart ligt bij dat streven en daarom steunen wij de motie." Herman van Hoeven (RPF) drong erop aan om ook te denken aan de eigenaar-bewoners, die de prijs van hun huis fora zien dalen door de verontreiniging. Jaap van der Griend van de PPR/PSP-fractie onderstreepte die woorden. Het college schaar de zich na ampel beraad achter de motie, waarna ook de raad in stemde. De afdeling milieu van de ge meente Maassluis wordt even eens uitgebreid. Een motie van de PvdA, mede-ondertekend door de VVD, om iemand aan te trekken die volwaardig kan deel nemen aan overlegsituaties met deskundigen uit alle disciplines, werd overgenomen door het col lege. Burgemeester Hans van Es: „Vóór maart 1986 krijgt de raad een voorstel daartoe, waarbij we speciaal letten op het specialisme en de opleiding van de te benoe men persoon." Weinig verheugd De commissie bodemonderzoek toonde zich weinig verheugd met het aannemen van de moties. „Politiek is het een aardig gebaar, maar de problemen los je daar mee niet op. Stel dat een sanering 100 miljoen gulden kost, dan moet de gemeente toch tien mil joen gulden op tafel leggen. Dat moet dan toch uit de saldi-reser ve komen. Eerst was het een ton sti-uctureel, nu vier ton. Op die manier volg je de lijn van dokter Wolffs (de directeur van de GGD Nieuwe Waterweg-Noord, red) die stelt dat sanering makkelijk over honderd jaar kan worden uitgsmeerd. Geen reéle gedachte dus", aldus Harm Woudstra, de voorzitter van de commissie bo demonderzoek. De commissie noemde het wel een goede gedachte om de nood- gevallen'te helpen met de gelden uit het fonds. „Al moet je wel op passen, want als iemand geen hy potheek meer krijgt en 150.0DD gulden op tafel moet leggen en het geld moet komen uit het fonds, dan is het potje snel leeg. Het beste is als er vanuit het rijk een rijksgroepsregeling komt Daar los je de problemen structu reel mee op", aldus Nico Kikke, de secretaris van de commissie. j.1-r»-.„„I-,.,an Ae. Hilcuufeft rfnnr Midden-Delfland Schiedam Er mag volgens Klein Links na 1977 veel veranderd zijn in de situatie rond.de vijf Schiedamse woningbouwvere nigingen, nog steeds durft wethouder Chris Zijdeveld niet daadwerkelijk in te grijpen in de SSSW. omdat staatssecretaris Marcel -van Dam het hem acht jaar geleden ver bood, Zijdeveld had zich al eerder achter Van Dams 'verbod' verscholen en zei dins- 'dag opnieuw, dat het gemeentebestuur geen enkele ruimte heeft om iets aan de SSSW-problematiek te verhelpen. Van Dam zei letterlijk", aldus Zijdeveld: „De woning corporaties zijn niet uw probleem, meneer de wethou der, maar het mijne." Welnu, legde Zijdeveld de ge meenteraad uit, „in die situatie zitten, we. De minister stelde zich heel hard op. Als wij de SSSW het moeilijk maakten, zouden wij zelfs het risico lopen dat een deel van ons woningbestand naar de SSSW overgeheveld zou worden. Daarom stellen wij ons zo terughoudend op. Natuurlijk, toen de problemen zich twee jaar gele den aandienden, hebben wij ons beraden wat er dan toch nog te doen was. En wij zijn al ver gegaan: wij hebben toen nieuw opgeleverde woningen niet over gedragen. Dat was al heel wat Maar om dan ook nog eens woningen van de SSSW terug te nemen, dat is nog een stap verder." Het zal dan ook niet onder Zijdeveld gebeuren, dat er de SSSW z dwangmatig woningen aan - onttrokken ten behoeve van het Gemeentelij Wo- SSSW zullen worden ningbeheer. Adri Reijnhout (D'66) vindt Zijdevelds uitspraken van dinsdag heel onbevredigend en zal er dan ook van avond op terugkomen. „Er is sinds 1977 veel misge gaan bij de bouwverenigingen, Van Dam zal bijvoor beeld niet voorzien hebben, dat Volkshuisvesting zo in het rood zou springen. Dat is een voorbeeld. Wat ik bo vendien van Zijdeveld niet heb gehoord, is hoe het fi nancieel toezicht was. Ik wil daarover duidelijkheid, of die nu komt van Van Tilborg of van Scheeres, die toentertijd de post financien had." Reijnhout noemt Zijdeveld ongenuanceerd in diens komische uitleg, dat Klein Links tot driemaal toe bijna dezelfde vragen over de SSSW stelde. Volgens Zijde veld ging het college van B en W door die hardnekkige vasthoudendheid twijfelen en duurde de beantwoor ding om die reden zolang. „Tenslotte, die jongens van Klein Links hebben er veel fuzz over gemaakt, ook in de pers. Maar dan blijkt dat onze eerste antwoorden toch kloppen. Ja, als er dan uit de nieuwe antwoorden de toon spreekt van: heren, is het niet genoeg geweest, stop nu met wéér nieuwe vragen dan heeft Reijn hout dat goed aangevoeld." Medewerking Vanavond, in de laatste etappe van de begrotingsbe handeling in Schiedam, komt ook een PPR/PSP-mo- tie tegen rijksweg 19 aan de orde, die mogelijk vandaag met de door Zijdeveld toegezegde PvdA-medewerking is aangescherpt. Zijdeveld sprak van een sympathieke motie, omdat Schiedam ermee stelling kan nemen te gen aanleg van de rijksweg door Midden-Delfland en over de gemeentegrens van Vlaardingen en Schiedam maar omdat Schiedam zich al eerder (onder andere in een motie vorig jaar van PvdA'er Gé Brouwer) uit sprak tegen BW 19, ziet Zijdeveld er veel heil in om er nu meer kracht in te leggen. De wethouder gaf aan dat de Schiedamse vertegenwoordigers in het overleg met rijkswaterstaat steeds hebben laten weten dat de rijks weg niet 'in te passen' valt, maar dat de vertegenwoor digers van minister Smit-Kroes antwoordden dat het niet om een inpassingsprobleem gaat, maar om een uit- werkingsprobleem. Het voorkomen van geluidhinder langs de Z-flats in Groenoord en verpleeghuis Driemaasstede zou dan ook een punt van later zorg zijn, als eerst de weg er maar komt. Zijdeveld bestrijdt die visie met klem.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1