steunt motie rijksweg 19 ren van Los problemen in de Steendijkpolder op Studiecentrum vult gat Sehiedamseweg mmmm RHUS BflGIUD SCM1E0AMS0HE GOUBANT MEllWriroWEG ClllflSI Zijdeveld onthult 'lobby'in Den Haag Roosen en Dik Trom Huisman! SINTS JONGSTE PIET HEEFT GROOT GEHEIM Roosen en Hafkamp krabbelen op OUDSTE BOEKHANDEL DICHT - Schuur in brand Aanrijdingen Bedreigde travestiet: voorwaardelijke straf Maarten van Bergen doet beroep op gemeenteraad WATERWEG jggionate r.dactie. Brede Hawnstraat-6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110,3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 352066. 3505S7 - sportredactie: 345209. VRIJDAG 29 NOVEMBER 1985 Schiedam Met een opmerkelij ke veerkracht, waarvoor hij zelfs van- WD-leider Verhulsdonk een compliment kreeg (hoewel wethouder Hafkamp zei dat een trampoline ook veert: „Nou en?"), herstelde. CD A-fractievoorzitter Piet Roosén zich gisteravond re delijk van de oceaan van verwij ten, die dinsdag over hem was heengespoeld. Hij mocht dan in het beklaagdenbankje van de ge meenteraad staan, voor zichzelf „namens het CDA", bleek hij een een verkwikte advocaat En ook wethouder Hafkamp, die het zo moeilijk had gehad en hét ook gisteravond wel weer met Kléin Links aan de stok kreeg, werd door zijn WD-fractie aar dig afgedekt Verhulsdonk sprak zelfs zijn woorden van maandag avond tegen en ontkende dar hij Hafkamps woonwagenplan had gekraakt. En zo kwamen de twee Koppen van Jut toch nog redelijk ongeschonden door de begro tingsbehandeling heen. De begroting werdunaniem goedgekeurd, ook de meerjaren begroting, óók de door de bewo nersverenigingen Schiedam- Zuid, -Oost .en -West gewraakte vernieuwing van dé taxatie bij de onroerend-goedbelasüng (ogb) aangenomen dus, ondanks een amendement van de CPN, dat al leen door de eenmansfractie van D'66 (Adri Reijnhout) gesteund werd. Pluche Er" werden nog meer besluiten genomen. Alle vier'de moties van hét CDA werden 'wegens over bodigheid' verworpen. Deze han- Vertegenwoordigers van de oude wijken in Schiedam houden een spandoek op om te protesteren tegen het nieuwe systeem van de onroerend-goedbefasting: ogb, premie op verkrotting. dalden over een enquête over ka- bel-tv (alleen D'66 steunde dit voorstel), verder over een jaar lijkse rapportage door de politie, opname van ouderen in het be leid en verhuizing van de ge meenteraad. „Te duur" vonden PvdA en WD het voorstel el ders vergaderruimte te regelen. Rruseker (CPN) was verbijsterd: „Hoe durf je ermee te komen, in deze tijd van bezuinigingen? Wil het CDA soms op pluche stoelen Vlaardingen Aan weerszijden van Vlaardings 'koopcentrum' is er iets mis Aan rie Voorstraat gaat sigarenmagazijn Ambacht weg; het tweede slachtoffer van de omstreden afsluiting van Voorstraat en Emaus. Aart Pontier sluit aan de Smalle Havenstraat de oudste boekhandel van de vissersstad, omdat de loop eruit is aan de Westbavenkade en omgeving. Henk Hoek (59), de eigenaar van de sigarenzaak, is na Jan de Benzineman de tweede winkelier in Ambacht die zijn saak sluit, na de afsluiting van Voorstraat en £.maus. zitten? Wil het CDA soms een sjieke zaal met kroonluchters?" Vier moties werden aangeno men. Schiedam spreekt zich op dit moment uit tegen aanleg van rijksweg 19 en verzoekt de Twee de Kamer, die er dinsdag 3 de cember over beraadslaagt, zich thans in elk geval eveneens erte gen uit te spreken. Behalve de PvdA steunde ook, een week voor pakjesavond, de VVD-frac- tie deze motie van Klein Links. Met CDA en VVD tegen besloot de Schiedamse raad, dat aanne mers, die meewerken aan de ra- kettenbasis in Woensdrecht, ge boycot moeten worden: „Een symbolische daad", aldus indie ner Bart de Leede (PSP/PPR), „om te laten zien waar Schiedam staat." Unaniem oordeelde de raad en die eensgezindheid was aller minst verwacht, hoewel ook niet verrassend nadat er een paar wij- zigingen in de moties waren aan- pphracht dat er meer geld voor de minima moet worden uitge trokken en dat er vóór 1 maart een herziening van het erfpacht systeem moet komen. Twee moties van Klein Links, gesteund door het CDA, over. het woonwagenkamp sneuvelden op 'tegens' van PvdA en VVD. Wel beloofde burgemeester Scheeres, dat de raadsleden in strikte ver trouwelijkheid de inhoud mogen bestuderen van de bezwaar schriften tegen het woonwagen- plan-Koekoekslaan Schiedam Was er dinsdag in de Schiedamse gemeenteraad al geciteerd uit Pietje Bell en Tijl Uylensptegel; ondanks de sugges tie om eens wat zware filosofen ter hand te nemen kwam CDA er Piet Roosen gisteravond met een zinsnede van Dik Trom. Over wethouder Zijdeveld ging het: ,,'t Is'een bijzonder kind en dat is ie." Zijdeveld, die het Roosen dinsdag moeilijk had gemaakt, toonde zich verguld met hel compliment, „Ik ben Roosen dankbaar voor wat hij zei over Dik Trom, temeer omdat ik ervan uitga dat hij deskundig is op dat gebied." De wethouder doelde op Roosens omvang. „Flauw", vond de CDA-fractieleider. Het woord flauw is gisteravond minimaal twintig keer gebruikt. Het Studiecentrum begint feestelijk maar koud aan zijn nieuwbouw. Vlaardingen De Sehiedamse weg dreunde ervan. De RETT- bushalte is er tijdelijk zelfs een meter of vijftig voor verplaatst, watsommige reizigers tot hun schrik pas merkten toen de bus voorbijreed ert verderop stopte of niet stopte. Wethouder Jan Madern sloeg gis termorgen de eerste (houten) paal voor de nieuwbouw van het Nederlands Studie Centrum. Op het laatste stukje onbebouwde grond aan de Sehiedamseweg, te genover bank Mees Hope, wordt de kantoorruimte van het NSC meer dan verdubbeld. Di- recteur.Wolter Brinks gaf aan dat die expansie hoognodig is, want het centrum groeit in een razend tempo uit zijn jasje. In. 1966 vestigden sociaal-peda goog drs D.J. Baars en econoom drs W.R. Brinks het studiecen trum aan de Vlaardingse Sehie damseweg. Het NSC organiseert congressen, seminars en thema dagen over onderwerpen die aansluiten bij de wereld van we tenschap, handel, techniek en cultuur. Uitgelezen deskundigen belichten in grote congreszalen de diverse onderwerpen. Het Ne derlands Studiecentrum organi seert in de komende maanden congressen en infodagen over be leggingen, management, woning bouw, innovatie, export, autover voer, overheidsfinanciën en or ganisatiestructuur. Mensen uit het bedrijfsleven, van de overheid en de technologie komen op dat kennisaanbod al en hebben er vaak veel geld voor over NSC-medewerkers zijn voortdurend op zoek naar infor matiebehoefte bij hel bedrijfs leven en op die manier ver spreidt het NSC meer dan 100.000 uitnodigingen per jaar. In de huidige vestiging aan de Sehiedamseweg 36 werken meer dan twintig medewerkers. Het nieuwe pand wordt tussen het bestaande pand en dat van buur man Klaasse Klaasse inge bouwd en levert NSC bijna een verdubbelde bedrijfsruimte. De kosten van de nieuwbouw bedra gen ongeveer een half miljoen gulden. De eerste van zestig palen ging met veel gedreun de grond in. Wethouder Madem heeft inmid dels routine als heier en de toe schouwers hoefden niet lang in de kou te blijven. In een wat gun stiger atmosfeer, bij een kopje koffie, vertelde de wethouder dat centra als het NSC steeds belang rijker v/orden en dat Vlaardin gen er trots op is het Studiecen trum binnen zijn grenzen te heb ben. „Een Vlaardings congres centrum zou helemaal prachtig zijn, maar;.." Eind april hoopt het Nederlands Studie Centrum de uitbreiding in gebruik te kunnen nemen. Het aanneembedrijf van Koos Sla venburg neemt de bouw voor zijn rekening. Maassluis Aan de Kortebuurt in het recreatiegebied tussen Maassluis en Vlaardingen is in de afgelopen nacht een opslagplaats van een Maassluisse aannemer deels in vlammen opgegaan. De oorzaak van de brand in de hou ten schuur was vermoedelijk kortsluiting. Het kostte de brandweer weinig moeite om de brand onder con- trole te krijgen. Schiedam Juist de twee financieel gezonde bouw verenigingen in Schiedam, Eendracht én Schiedam .Vooruit, raken hun wonin gen kwijt aan het Gemeen telijk W miingbeheer, als haar twee besturen niet bin nen enkeLe maanden beslui ten tot een fusie met de an dere drie Schiedamse wo ningcorporaties. Gisteravond uitte wethouder Chris Zijdeveld dit harde dreige ment, in de laatste fase van de be grotingsbehandeling door de ge meenteraad. Zijdeveld kwam met een verrassende duidelijk heid: 's ochtends was hij met zijn collega Van Tilborg in Den Haag geweesteen lobby, 2oals hij het noemde om het ministerie te vermurwen de gemeente Schie dam toch tenminste enige in vloed te gunnen in het reilen en zeilen van de SSSW. De SSSW is het uitvoerend apparaat van de vijf afzonderlijke bouwvereni gingen. Zijdeveld: „Als de besturen el kaar niet vinden binnen een af gesproken. termijn, is voor mij de tijd om. Dan gaan wij over tot harde actie. Dan komt de SSSW in een sterfhuisconstructie te ver keren. En die verenigingen die niet mee willen doen, zullen hier bij het risico lopen dat hun wo ningen overgaan naar de ge meente." In eerste instantie, dinsdag, had Zijdeveld zich nog verscholen achter een waarschuwing van toenmalig staatssecretaris Marcel van Dam om met de handen van de SSSW af te blijven. De wet- houderlijke woorden van gister avond gingen een radicaal ande re koei's op. Zijdeveld verklaarde dat door de 'gevoeligheid' van de materie, die tenslotte over de rug gen van 4000 huurders wordt uit gevochten. Waar Zijdeveld zich voorheen mild uitliet over de SSSW en de vijf aangesloten bouwverenigin gen, kwam hij gisteren met een bikkelharde historische analyse. In zijn terugblik zag hij dat bij de SSSW twee jaar geleden de ene directeur de andere Vermoord de', dat het bestuur daarna die ene directeur de das omdeed en dat vervolgens het bestuur 'hara kiri' pleegde. „Op alle mogelijke manieren hebben wij geprobeerd het nieuwe bestuur duidelijk te maken dat het beter moest: ik heb gesmeekt, gecommandeerd. Wij hebben de vuist op tafel ge slagen, geslijmd; wij hebben sui kerklontjes gebruikt en de zweep", aldus Zijdeveld. Zijn ge duld is nu echter op, bleek uit zijn betoog. Klein Links, die de SSSW-affaire had aangekaart, toonde zich ver bluft over de plotseling aan het daglicht gekomen voortvarend heid van de wethouder. Ulferd Bruseker (CPN): „Ik ben tevre den." Zijdeveld: „Dat komt om dat ik hier naartoe ging met het voornemen: nu zal ik het uit de wereld helpen ook, die onduide lijkheid- Tot ik de hamer op mijn kop krijg!" Waarop burgemeester Scheeres laconiek reageerde: „Dat scheelt niet veel, meneer Zijdeveld, want uw tijd is om," De burgemeester had de sprekers gisteravond van zeven tot één uur aan een tijdsli miet gehouden om op tijd met de begrotingsbehandeling klaar te,., komen. Alleen de dinsdag veel- geplaagde CDA-leider Piet Roos- en en wethouder Zijdeveld mochten ervan afwijken. Overigens overschreden. B en W de tijdsafbakening pok behoor- lijk De pauze duurde meer dan een half uur, omdat het college hoger in het stadskantoor be raadslaagde 'over een paar nieu we moties en over een reddings- actie voor Scheeres; zie elders op deze pagina. Schiedam Wat hij zei, was gisteravond niet eens zo belangrijk. Maar. vriend en vijand wreef zich gister avond van verbazing de óren uit: Cpes Huisman kwam met een interruptie! De PvdA'er, ook wel be kend als Cees de Zwijger, kwam, drieëneenhalf jaar na zijn installatie, met het destijds door hem beloofde vuurwerk. Het knalde, inderdaad. Be onbekende stem deed ieder een overeind veren. En daarna ging men over tot de 'orde van de dag Met zijn zeven jaren is Arturio al een heel slimme Piet, want Sinterklaas heeft hem onmiddellijk tot zijn jongste Hoofd piet gepromoveerd- Al tijdens zijn eerste bezoek aan Nederland, aanstaande zon dagmiddag in de Quibus, draagt Arturio het grote boek. Hij zal in het café aan de Lange Haven in Schiedam de microfoon voor Sint goed neerzetten, zijn staf vast houden en bovendien mag hij peperno ten strooien. Voor alie zoete kinderen zijn er surprises gemaakt, maar Arturio wil niet verklappen wat daar in zit, „Dat is een geheim", zegt hij, „maar er is ge noeg en wij hopen dat er veel kinderen komen. Papa's en mama's mogen ook mee." Het feest begint om twee uur. Er is een speciale bedienpiet voor limona de en warme chocolademelk. Een pia nopiet zorgt voor muziek. De goochel- piet doet duistere trücs. En Arturio moet alles in de gaten houden. Dat de winkelsluiting een direct gevolg is van de verkeersmaatre gelen is. volgens eigenaar Hoek onmiskenbaar. „De mensen gaan de Schiedamsedijk niet meer over om bij mij een slof sigaretten of een doos sigaren te halen. Die afsluiting, heeft mij meer dan honderd klanten gekost. Daar door werd het onmogelijk om een fatsoenlijke opbrengst uit de win kel te halen. Er moest geld bij." Hoek opende de: winkel enkele jaren geleden, omdat zijn rij school hem onvoldoende geld op leverde, De sigarenzaak bezorgde hem en 2ijn vrouw een kleine bij verdienste. Hij was één van de winkeliers die het hardst protes teerde tegen de afsluiting. Ook de oudste boekhandel van Vlaardingen gaat zijn winkeldeu ren sluiten. Het filiaal Smalle Ha venstraat van boekhandel Aart Pontier houdt gedurende de maand december een opheffings uitverkoop en met ingang van het nieuwe jaar staat de winkel leeg. Boekhandel Pontier heeft nu nog drie vestigingen in Vlaardingen. Een kantoorboekhandel in de Loper, ertegenover een 'gewone' 1 boekhandel en dan de oudste, bij de Visbank, De Westhavènkade hoort niet meer in de looproute van het winkelend publiek en het oudste boekendomein van Vlaardingen wordt over het hoofd gezien. Vlaardingen Twee Vlaarding se vrouwen, eerrvan 66 en een van 26 jaar. zijn gisteravond na aanrijdingen op de Van Hogen- dorplaan in het Holyziekenhuis gebracht. De 66-jarige vrouw lette onvol- doende op het verkeer toen zij dc laan overstak. Een 26-jarige auto mobilist kon niet meer tijd:g rem men. De verwondingen van de vrouw bleken mee te vallen. Na behandeling kon zij weer naar huis. r Een 27-jarige Vlaardingse auto-. mobilist keek niet goed uit, toen hij op de Van Hogendorplaan zijn auto wilde parkeren. Hij zag een bromfietster, die rechts van hem reed. over het hoofd. De 26-jarige vrouw kwam ten val en werd met een gebroken sleutelbeen overgebracht naar het zieken huis. Rotterdam Een 31-jarige tra vestiet is door de rechtbank van Rotterdam veroordeeld tot vier maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf. Tegen de inwoner van Maassluis was zes maanden voorwaardelijk geëisL De man had tijdens de luilakvie ring in Maasland met een gela den pistool gezwaaid in de rich ting van jongeren, die de man. be ledigden en uitdaagden. Om in druk te maken schoot hij in het water en probeerde weg te ko men. Dat lukte na enkele scher mutselingen. De man werd opgepakt door'de politie. Voor de rechtbank ver klaarde hij niet geweten te heb ben dat het pistool geladen was. „Ik werd in het nauw gébracht, ze dachten een flikkertje te kun nen pesten, maar ze vergaten dat het flikkertje een pistool bij zich had", aldus de verdachte voor de rechtbank. Maassluis In een brandbrief aan de leden van de gemeente raad in Maassluis drukt Steen- dijkpolder-bewoner Maarten van Bergen de plaatselijke politici nog eens met de neus op de feiten. Door verandering van werk kring moet hij verhuizen naar Amersfoort Door de milieupro blemen in de wijk raakt hij ech ter zijn huis niet kwijt en loopt nu het risico door zijn werkgever, de Nederlands Christelijke Sport Unie (NCSU), te worden ontsla gen- In zijn noodkreet aan de gemeen teraad vraagt Van Bergen om hulp. Van Bergen; „Meer dan een jaar staat mijn huis nu te koop. Nu ontvang ik nog van mijn werkgever de volledige reiskos ten voor de 4800 kilometer woon- /werkverkeer per maand. Gelet op de zeer onregelmatige werktij den is het reizen pér openbaar vervoer onmogelijk. Na 1 januari heeft mijn werkgever de moge lijkheid om de reiskosten drie maanden .te verlengen, maar daarna is het één groot vraagte ken." Maarten van Bergen denkt er niet aan om rijn huis ver beneden de waarde te verkopen, „Gelet op uitspraken van makelaars zullen er slechts huizen in de Steendijk polder verkocht worden met een gemiddelde prijs van 100.000 tot 110.000 gulden. Een in mijn ogen onaanvaardbare prijs, omdat ik dan de dupe word van een ge meentelijke blunder." Lijdzaam De Maassluizen jarenlang ad junct-directeur van vormings centrum De Maaskant, spaan de raadsleden niét „Ik moet mijn te leurstelling uitspreken over U als gemeente-vertegenwoordigers. U accepteert lijdzaam de vertra- gingstaktiek van het gemeente lijk apparaat- Ik deel de in de wijk veel gehoorde opmerking: 'Je kunt wel zien dat er weinig gemeenteraadsleden in de Steen dijkpolder wonen'. Ik doe een be klemmend beroep op u om de on duidelijke situatie rondom de Steendijkpolder zo snel mogelijk op te lossen. Want juist van u mo gen de wijkbewoners verwach ten dat u voor hen op de bres staat De spanningen lopen op en de onzekerheid brengt in vele ge zinnen onnodige spanningen op velerlei gebied." In zijn schrijven aan de gemeen teraad krijgen de beleidsambte naren ook een veeg uit de pan. ,3ij het laten inschrijven in 1975 als woningzoekende werd door een ambtenaar zijn teleurstelling geuit over mijn principiële keuze voor het christelijk onderwijs. Door deze keuze kwam ik slechts in aanmerking voor een flatwo ning. Zou ik echter gekozen heb ben voor het openbaar onderwijs» dan was er een zeer reële kans op een eengezinswoning." Van Bergen wilde perse een een gezinswoning en kocht in 1977 een woning in de Steendijkpol der. Ook kreeg hij toen de verze kering dat er met de grond niets aan de hand zou zijn. „Bij na vraag werd gezegd dat ik niet zo belachelijk moest doen. Het ont kennende antwoord moest voor* mij voldoende zijn. Een verzoek om een schriftelijke verklaring was zoiets als een oneerbaar voorstel."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1