vlamdnks mam Van Lingen trekt CD A-lijst; Roosen op nummer vier Delflandseweg massaal tegen komst woonwagens SGHKBAK» COtSRANI Voorlichting over inbraakbeveiliging Neeltje Lepolder 100 jaar Zwarte lijst werpt drempel op De Essentie wil kunstenaars helpen Boeren Zuidbuurt krijgen inspraak p'66 zwijgt Taxi vernield Platanen verhuizen Halve fractie wordt vernieuwd EBB: geen grote bijdrage voor beperking fluorose Achtervolging over rijksweg Fietsende jeugd gecontroleerd In hals gestoken Bus klem Regionale redactie! Brerif> - Vlaardingen. Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 3S2Q66, 350557 - sportredactie: 345209 MAANDAG 2 DECEMBER 1985 Vlaardingen De Vlaar- 3' 1. dmgse politie pakt de node- iaarClmgS6 politie: loze alarmeringen veel minder drastisch aan dan haar Schiedamse collega's. Tot een zwarte lijst komt het niet. Maar he't is ook commissaris Anton Spel duidelijk dat er iets gedaan moet worden, om te voor komen dat de politie met grote regelmaat voor niets uitrukt. -„Dat kost veel te veel tijd en mankracht", al dus Spel. De man die in Vlaardingen het probleem moet aanpakken is de 39-jarige brigadier Leo Sluijter, die vanaf jamiari het nieuwe bureau Voorlichting en Voor koming Misdrijven bemant „Veel winkeliers monteren zo maar een zwaaiJicht en een sire ne aan de muur en vaak is dat inferieure, onbetrouwbare ap paratuur", aldus Spel. Een van SI u ij te is taken wordt het de winkeliers in te lichten over be-, tere methoden van inbraakbe veiliging. Met de oprichting van het bu reau Voorlichting en Voorko ming Misdrijven gaat een lang gekoesterde .wens van de ge meentepolitie in vervulling. Tot dusver gaf de politie alleen maar voorlichting als daarom werd gevraagd. „Maar vanaf ja nuari ben ik ervoor vrijge maakt Dus wat let mij om bij voorbeeld een buurt in te gaan als daar veel inbraken worden gepleegd", zegt Sluijter. De bri gadier, die al sinds 1972 bij de Vlaardingse politie zit en ach tereenvolgens bij de surveillan cedienst en bij. de recherche werkte, is volgens de commissa ris geknipt voor de nieuwe functie. „Hij moet geacht wor den het korps door en door te kennen." Neeltje Lepolder had PP haar honderdste verjaardag vier generaties op bezoek. Schiedam De Schiedamse' JNeeitje Lepolder beleefde za terdag een genoegen dat- slechts weinigmensen, bed', schoren is Op de dag voor naar honderdste verjaardag' had zij een dochter, een kleindochter1, een achter-- kleindochter en zelfs een- achterachtërkieindöchter on bezoek. Behalve de familie kwam ook' burgemeester Reinier Scheeres' langs bij de honderdjarige in be jaardencentrum De Harg. Hij bracht de felicitaties over namens het.gemeentebestuur en had ook een cadeautje bij zich: een boek van Hans van der Sloot met foto's van oude plekjes in Schiedam. Maassluis Don Schuurman, hoofdbestuurslid van D'66, is be gonnen mét een inventarisatie 'h£an de problemen, die spelen bij de afdeling Maassluis. Ineke ten "Broek èn Manda Kapil hebben een 'klacht ingediend bij het Hoofdbestuur over het kiezen door de leden van Jan Storm als lijsttrekker voor de komende raadsverkiezingen. Storm zou te l|at zijn geweest met aanmelden. Grver de loop van de gesprekken worden geen mededelingen ge daan! Pas als er concrete resulta ten zijn, wordt een verklaring ge- gpven. „De stoom moet van de ketel", aldus Jan Storm. Manda' KapiL „Het eerste gesprek is posi tief verlopen. Iedereen geeft zijn oï haar visie op de zaak en dan néémt hot hoofdbestuur een be- sSssing. De verwachting is dat dat zeker voor de feestdagen zal gebeuren.''..'-. Schiedam—Een 36-jarige en een 46-jarige Schiedammer hebben rich vrijdagnacht rond drie uur in - de Jan Steensiraat over een taxi 'ontfermd'. De twee bekoel- ..cjpn hun woede op de wagen, om dat ze in de smalle straat met hun ëlgen auto niét konden passeren. Van de taxi werd een ruit inge trapt én een zijkant vernield. Schiedam -De Schiedamse politie is het beu om ook in 1986 weer zo'n slordige duizend keer uit te rukken voor. wat genoemd wordt een nodeloos inbraakalarm. Ih navolging van andere steden wordt een zwarte lijst opgesteld van particulieren, bedrijven en instellingen, waar het alarm afgaat terwijl er niets aan de hand is. Zes keer een vals inbraakalarm in één kalenderjaar betekent dat de politie voor een periode van drie maanden niet meer op een alarm zal reageren. De politie kampt al enkele jaren met dit probleem, dat het korps met onnodig veel extra werk op zadelt. Bovendien beschouwt hoofdinspecteur Van Hof al die keren dat een politieauto moet uitrukken als een 'verhoogd risi co'. „Het betekent dat we vaak met toeter en zwaailicht de weg op moeten, wat per definitie ver- keersgevaarlijk is." In een schrijven aan de bezitters van alarminstallaties merkt com missaris Piet van den' Hengel op dat het puntensysteem er voör moet zorgen dat het aantal node loze alarmeringen fors wordt te ruggebracht. „Wij vinden dat men niet langer de eigen verant woordelijkheid uit de weg mag gaan. Veel bedrijven en instellin gen zitten met een ondeugdelijke installatie en zijn soms te laks met de onderhoudsbeurten. Als poli tie willen we niet langer voor de gevolgen opdraaien", aldus Van Hof. Alleen al in Schiedam 20U onge veer tien procent van de aange slotenen over een niet goed afge stelde installatie beschikken. „In sommige gevallen moeten we in één jaar voor één bedrijf meer dan twintig keer uitrukken." Van Hof hoopt dat de 'ingebouw de drempel' de mensen er toe zal bewegen de technische gebreken aan hun installatie te verhelpen. „Zo lost het probleem zichzelf op", meent hij. „Ik kan me voor stellen dat men onze nieuwe koers niet toejuicht, maar uit oog punt van bedrijfsvoering was het voor ons absoluut noodzakelijk." ^.Vlaardingen Dertien plata- nen, die nu nog hun wortels hebben onder het Veerplein, -het' Westnieuwland en de Nieuwelaan, worden binnen kort verhuisd, naar het Vlaar dingse. marktterrein aan de Broek weg. Zij zullen daar de snel aftakelende populieren aan de west- en noordzijde van de markt vervangen. De zieke populieren langs het marktterrein zijn beschadigd aan wortels en stammen en volgens de plantsoenendienst is ook in de kruin van de bomen te zien, dat zij danig verzwakt zijn. De bomen worden ge rooid. Het komt de gemeente niet slecht uit, dat zij de platanen uit de binnenstad aan de Broek- weg kwijt kan. Er bestonden al plannen om het aantal bomen op het Veerplein uit te dunnen en aan de Nieuwelaan moeten de platanen wijken, als de grond daar bouwrijp wordt ge maakt voor de volgende fase van de nieuwbouw in het gé- bied Centrum-Zuid. Om te voorkomen dat de ver- plante platanen hun voorgan- gers achterna gaan worden er boombeschermers rond de stammen aangebracht. De hele operatie kost zo'n vijftiendui zend gulden. De populieren aan de oostzijde van het markt plein zijn nog redelijk gezond. Die mogen voorlopig blijven staan. Yvonne Da venport bij een klein deel van haar collectie. Schiedam „Zonder kunst kan ik niet leven." Zo ver klaarde de een tikje nerveuze Yvonne Davenport zon dagmiddag de naam van haar galerie in de Schiedamse Korte Kerkstraat: De Essentie. Dat is kunst voor haar, legde zij uit. Schiedam Piet Roosen (59), fractieleider van het CDA in de Schiedamse gemeenteraad, is ondanks zijn kandidatuur voor. het lijsttrekkerschap door het ■afdelingsbestuur op de vierde plaats gezet. Lijsttrekker wordt nu Aad van Lingen (57), die ook in 1982 'het gezicht' van het CDA was. Hij wordt gevolgd door Siem Ros- man (54), die in 1978 lijsttrekker was, vier jaar later Rijnmond verkoos boven Schiedam en nu een come-back viert in de Schie damse politiek, en Riet van Lam- halgen (59), een stijlvolle, zakelij ke dame die de derde plaats op dé lijst inneemt. Ook Rosman was kandidaat ge steld voor de eerste plaats op de lijst, maar naar verluidt zou hij hei zelf vervelend hebben gevon den om zowel Roosen als Van Lingen te passeren. De vierde plaats van Roosen wordt alge meen beschouwd als een duide lijk signaal, dat de oppositie van het CDA tegen de PvdA/VVD- coalitie iets te stroef verlopen is. De lijst is nog niet definitief; don derdag 12 december vergaderen de leden hierover in zaal Beatrix aan de Langt? Kerkstraat. Dé lijst is zelfs nog niet officieel door het bestuur gepresenteerd. Niettemin is er sprake van een verjongings kuur voor het CDA, waarbij jon geren als Ton Seis en Theo Schoenmakers een prominente positie zoiiden bekleden. Ook de bekende binnenstadsbewoner Jan Hagendoorn is op de lijst met stip gestegen; Hagendoorn heeft doorgaans een aanzienlijke in vloed op de duur van vergaderin gen. Het bestuur heeft zich kennelijk voorgenomen de bezem door de verouderde CDA-fractie te.ha len. De huidige fractie telt negen zetels. Van de zittende raadsle- den zou behalve Van Lingen, Van Lambalgen en Roosen al leen Jaap van Katwijk gehand haafd worden. Als een verrassing wordt de niet direct verkiesbare plaats van Els Heil wig gezien; zij heeft zich redelijk actief ingezet in de sector welzijnswerk en volksgezondheid en was ook be trokken bij de sector stadsver nieuwing. Zij is echter ook één van die CDA'ers die de Schie damse gemeenteraadsfractïe een feestelijK imago bezorgen door een vorm van uitbundigheid, die in schril contrast staat met de se rene rust van types als Siem Ros man en Riet van Lambalgen, Nog lager dan Hellwig staan op' de kandidatenlijst de huidige- raadsleden Wout van Halten, Ru Hartog, Luud Snél én Rein van- Raalte. Hun positie moet als on verkiesbaar worden beschouwd, Van Raalte was de laatste jaren herhaaldelijk afwezig. Snel kon niet goed op tegen wethouder Hafkamp, Hartog kon zich in de blauwe maandag dat hij deel uit- maakt van de fractie onvoldoen de doen gelden en Van Haftens belangrijkste kwaliteit berust op het feit dat hij in Kethel woont en als 2odanig een flinke achterban heeft. Vlaardingen/Maassluis De stichting Europoort/Botlekbelan- gen (EBB) in Schiedam is niet van plan in de toekomst een grote financiële bijdrage te leveren aan de bestrijding en beperking van fluorose in Midden-Delfland. Dat heeft de stichting laten weten aan gedeputeerde staten van Zuid- Holland en de reconstructiecom missie Midden-Delfland. Landbouw en veeteelt in vooral de Zuïdbuurt hebben sterk te lij den onder de fluqr-uitstoot door de bedrijven in het Rijnmond- en Botlekgebied. De koeien worden ziek van de fluor in grond en drinkwater. In de periode 1985-1989 levert de stichting voor het laatst een jaar lijkse bijdrage van 25.000 gulden; 10.000 gulden daarvan wordt ge bruikt voor onderzoek en bege leiding van fluorose. Het reste rende bedrag dient als tegemoet koming in de kosten, die de boe ren in het gebied maken om hel nadelig effect van de fluor met anti-fluoridekorrels te bestrijden. Volgens de recönstruetiecommis- sie, die gistermiddag in Schiplui den vergaderde, is het bedrag een d ruppel dp een gloeiende plaat. De commissie 35 van plan een brief te schrijven aan gedeputeer- destaten (GS) en hei openbaar li chaam Rijnmond om haar onge rustheid óver dit besluit te uiten. Bij GS zal erop worden gewezen, dat het van groot belang is de be drijven tot andere gedachten te brengen. Vlaardingen Na een wilde achtervolging heeft de Vlaar dingse politie zaterdagochtend, samen met collega's uit Naald wijk, een 23-jarige Vlaardinger aangehouden die dronken ach ter het stuur was gestapt. De man werd door de agenten tot stoppen gemaand, toen hij in een bestelwagen slingerend en veel te hard over de Reiger laan reed. Hij stoorde zich ech-_ ter niet aan het stopteken," maar ging juist nog harder rij den. De man reed de rijksweg op in de richting van Wester- lee Daar werd hij door de in middels gealarmeerde politie van Naaldwijk klein gereden. Man en auto werden overge bracht naar het- Vlaardingse politiebureau. Tegen de auto mobilist werd proces-verbaal opgemaakt, zijn auto werd in beslag genomen en zijn rijbe wijs is voorlopig ingevorderd. Schiedamse en Vlaardingse kunstenaars dromden samen in de nieuwe galerie en hoorden Yvonne vertellen, dat het haar niet alleen te doen is om de expo sities. De fotografe wil ook kuns tenaars die daar zelf geen geld voor hebben in de gelegenheid stellen om gebruik te maken van haar professionele apparatuur. Geholpen door vrienden is Yvonne Davenport anderhalf jaar bezig geweest met de verbou wing van het drie verdiepingen hoge pand aan de Korte Kerk straat. „Stug doordouwend, als een bezige bij", complimenteerde Albert Slot van de Schiedamse kunstenaarsvereniging S'45 de galeriehoudster. „Die bijnaam", herinnerde de kunstdoeent zich, „kreeg zij op de academie al." Slot omschreef het werk van de eerste vijf exposanten Tom Waakop Reyeis, Piet Florusse, Henk Berends, Sya de Nooyer en Barbara Obst als 'een mooi boeket van images, dat de pluri formiteit van de kunst weerspie gelt'. Hij sprak de hoop uit, dat de kakelverse galerie een pleister plaats voor de kunst zou worden. Vlaardingen Dc- Vlaardingse politie is van plan regelmatig het gedrag van fietsende scholieren in het oog te gaan houden. Er ko men regelmatig klachten binnen, vooral van wat. oudere mensen, die zich ergeren, aan het ver keersgedrag van de jeugdige weggebruikers. De eerste contro le, vrijdag op de Van Linden-van den Heuvellsingel, leverde al meteen veertien bekeuringen op aan fietsers die zich niets aan trokken van een rood verkeers licht Vlaardingen/Maassluis Begin volgend jaar wordt een voorlich- cings- en inspraakcampagne ge start voor het deelplan Licke- baert, een gebied dat ztch uit strekt aan weerszijden van rijks weg 20. tussen Vlaardingen, Maasland en Maassluis. Het ge bied bestrijkt onder meer de Zuidbuurt en de Aalkeet-Bin- nen- en -Buitenpolders. Dit deelplan. dat in concept al is goedgekeurd door de reconstruc- tiecommissie Midden-Delfland, maakt deel uit van het ingrij pende reconstructieplan voor het gehele poldergebied tussen Schiedam. Rotterdam, Delft Rijs wijk, De Lier en Maassluis. Het deelplan wordt in de eerste week van januari verzonden aan betrokkenen en is voor belang stellenden kosteloos verkrijg baar. 'Op 20 januari zullen de agrariërs in het gebied -in de gelegenheid- worden gesteld kritiek uit te oe fenen op de plannen. Een dag la- tér, op 21 januari, is het woord aan de bewoners van Midden- Delfland. Op de 24ste tenslotte houdt het Bureau van Uitvoering van de reconstructiecommissie in de Foppenpolder in Maasland een open voorlichtingsdag, Bo vendien is er in de week vanjii7 tot en met 31 januari dagelijks een spreekuur, In principe is na 28 februari geen inspraak meer mogelijk. Als alles volgens plan verloopt, begint de uitvoering van hét plan-Licke- baert medio 1987:-. Schiedam Met .een pakket van 322 handtekeningen heeft een bewonersdelegatie van de Delflandseweg vrij dagmiddag .haar bezwaren tegen de mogelijke komst van een woonwagenkamp aan de Sehie kracht bijgezet. Maar liefst 97 procent van de bewoners is gekant tegen zo'n kamp op die plaats, liet woordvoerster mevrouw Schafer wethouder Luub Hafkamp weten. Hij nam de handtekeningen vervolgens onder een stortvloed van kri tiek aan zijn adres in ont vangst. Volgens mevrouw Schafer was het v/eer het oude liedje met Haf kamp. „We worden weer over vallen. We hebben de tram ge had, plotseling lagen ér volk stuintjes voor de deur en nu dit In Schiedam gebeurt het alle maal voordat je er erg in hebt", meende zij. De vele bejaarde bewoners van de Delflandseweg (gemiddelde leeftijd 70 jaar) maken er be zwaar tegen dat hun rustig woon- en leefklimaat van de laatste twintig jaar wreed verstoord dreigt te worden. „U zegt het be langrijk te vinden dat bejaarden zo lang mogelijk zelfstandig blij ven wonen, maar op die manier blijkt daar weinig van," wierp Schafer Hafkamp voor de voe ten. Dat het de buurt hoog zit Mevrouw H Schafer: „We zijn niet van i pian ook M maar enige >f concessie te fj doen." bleek uit haar onwrikbare opstel ling. „We zijn niet van plan ook maar enige concessie te doen." Behalve over het feit op zich uit ten de bewoners ook hun misnoe gen over de marsroute die Haf kamp volgt. Ze vonden dat zij te laat in staat werden gesteld in te spreken. Waarom gaat u wel eerst met de woonwagenbewo ners praten èn niet eerst met ons, luidde de terugkerende vraag, waarop Hafkamp steevast ant woordde dat de woonwagenbe woners de eerst betrokkenen zijn. Hafkamp bleef bij zijn standpunt dat het pas zin heeft te praten als er een plan op tafel ligt. „Als je uw werkwijze volgt en al daar voor gaat overleggen, dan ge beurt er helemaal niets meer in deze stad. Het voeren van beleid wordt dan onmogelijk gemaakt." Schiedam Een 47-jarige Schie damse is zaterdagnacht in Bar In tiem met een kapot bierglas in de hals gestoken. De vrouw moest met een hevig bloedende 'wond naar het Schieland ziekenhuis worden overgebracht Haar ver wondingen bleken mee te vallen, want zij kon na behandeling weer naar huis. De politie stelt een onderzoek in naar de toedracht van het voor val. Vlaardingen Een RET-bus kwam zaterdagavond op de Dr Wiardi Beckmansingel in Vlaar dingen klem te zitten onder de elektriciteitskabel en de waters lang van een oliebollenkraam. De brandweer moest eraan te pas komen om de bus uit het 'web!te bevrijden. De'kabels van de olie bollenkraam waren te laag boven de weg opgehangen. De brand weer hing de kabels iets hoger en de bus kon, zij het met enige ver- traging, zijn weg vervolgen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1