VO Sinistere kettingbrief rampen 'Koerier moet van Eten van de afhaalfrans VLAAHOfNBS OAOOIAQ SGIiOfliSCM GOORANT NIEUWE WATERWEG Clllllï Drie loco's Schipluiden wel, Schiedam niet blij met kroonbesluit m Wensen Maassluis en Rozenburg niet gehonoreerd Keurings dienst: veel slecht vlees Na negen dagen'Nou, ik leef nog' Werkgroep tegen apartheid: Schade aan tuinhuisje Slaven burg's actief voor Esso,C A en Veronica Jongens betrapt Brugmanstraat verbaast zich De Vries in comité MFERWEG DINSDAG 3 DECEMBER TQ85: Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209. Schiedam Een geheimzinnig gebed, volgens de kettingbrief geschreven door de Venezolaanse mis sionaris Saul Anthooi de Capir, heeft Gerda, een dame uit Schiedam-Oost, slapeloze nachten bezorgd. „Ik vind het maar een eng ding, misdadig bijna", zegt zij over de kettingbrief, waarvan zij een exem plaar thuis in de brievenbus aantrof: aan haar gea dresseerd, a fzender anoniem. Het 'gebed' voorspelt groot geluk voor degene die van de brief twintig kopieën maakt en doorstuurt aan kennissen. Maar wie de brief negeert en hem langer dan negen dagen laat liggen, kan volgens de inhoud van de brief enorm onheil venvaehten. Gerda heeft uit de brief begrepen, 'dat het ongeluk kan variëren van ontslag tot zelfs de dood. „Nu ben ik gelukkig niet bijgelovig, maar toch; je schrikt even van Ziet idee dat er kennelijk iemand is die jou kent en die jou die schrik wil bezorgen", zegt ze. Zij heeft geweigerd kopieën van de merkwaardige brief te maken en na negen dagen kan zij opgelucht vaststellen: „Nou, ik leef nog." Als aandenken aan deze macabere grap wil zij wel één kopietje bewa ren; het origineel is vandaag op het hoofdbureau van politie aan de Lange Nieuwstraat overhandigd. Hoofdinspecteur Jan van Hof, tevoren op de hoogte gesteld: „Ik heb nog niet eerder van zo'n brief ge hoord, maar mogelijk anderen in het korps weL Het lijkt mij moeilijk een onderzoek in te stellen, als de brief anoniem verstuurd is en als er nergens een adres op staat"Als het ook geen regelrechte chanta ge is, waarbij iemand geld wordt afgetroggeld, ziet Van Hof althansop dit moment geen aanleiding om er de recherche op te zetten. Geld wordt in de kettingbrief inderdaad niet ge- vraagd; het wordt zelfs afgeraden geld te sturen. „Geluk kan men niet kopen" staat in de brief. Bo ven de tekst staan kinderlijke krabbels, die de sug gestie moeten wekken dat de mysterieuze missiona ris uit Venezuela magische tekens heeft gebruikt Wie de brief niet binnen 96 uur na ontvangst heeft doorgestuurd en dus de ketting verbroken heeft, krijgt ongeluk in plaats van geluk. Een paar voor beelden uit onder andere Barcelona en de Philippij- nen moeten die waarschuwing kracht bijzetten. Dood en verderf spreken eruit Dit is geen grap!" staat in de aanhef. Gerda: „Een ziek type moet dat zijn om zoiets te be denken." Zij weet ook van iemand in Rijswijk, die de vreemde kettingbrief ontvangen heeft Ook die persoon kopieerde hem niet en is nog gezond en gelukkig. Vlaardingen Twee loco-gemeentesecretarissen worden vanavond in de gemeenteraad van Vlaardingen beëdigd. Het zijn de 54-jarige A. van Beuzekom, hoofd van de afdeling fi nanciën en belastingen en mr. M.M. Jacobs (44), hoofd van de. afdeling algemene zaken. Vlaardingen krijgt daarmee voor het eerst in de geschiedenis drie loco-secretarissen. Van Beuzekom volgt J. van der Lugt op, die per 1 januari ver vroegd uittreedt Gemeentesecretaris mr P.C. Franken hoeft zich vanaf die dag geen zorgen meer te maken als hij eens een keertje mei vakantie wil. Hij heeft dan drie vervangers: Van Beuzekom, M. Baas en mr M.M. Jacobs. Vlaardingen De provincie heeft er bij de gemeenten Schiedam en Schipluiden op aan gedrongen om maatregelen binnen de be bouwde hom te nemen om de Harreweg, Schieweg en Zouteveenseweg voor het door- gaang verkeer minder aantrekkelijk te ma ken. De Kroon heeft, op aandrang van de ge meente Vlaardingen en een aantal particulie ren, een streep gezet door het plan van de provincie om de polderwegen in de spitsuren af te sluiten. Maatregelen in Schiedam en Schipluiden zijn de laatste mogelijkheid om iets aan het sluipverkeer te doen, aldus de provincie. Schiedam voelt er wel iets voor om maatregelen te nemen. Sa men met de gemeente Delft en de provincie streeft Schiedam er al sinds het begin van de jaren tach tig naar de wegen in ochtend- en avondspits te sluiten voor snel verkeer. Maar veel mogelijkhe den resten de gemeente niet om Iets aan het sluipverkeer te doen. „Wij hebben natuurlijk niet voor Schiedam - Inbrekers namen uit een tuinhuisje aan de Par kweg de Schiedamse en de Ne derlandse vlag weg. Ook worden een snoeischaar en een hegge- schaar vermist De waarde van de gestolen goederen is ruim 500 gulden. De schade die de inbre kers in het huis hadden aange richt was veel groter. De meubels werden vernield en dat leverde een schadepost van 3200 gulden OP- Ook de kantine van de volkstuin- dersvereniging op het complex in park Thurlede kreeg onuitgeno digd bezoek. Naast sigaretten en shag werden drank, batterijen en een versterker weggenomen. De aanwezige brandblusapparaten werden leeggespoten, De schade loopt in de duizenden guldens. niets gevraagd om afsluiting", verklaart de Schiedamse ver- keersdeskundige Hans van der Vlist „Alles wat 'wij er als ge- meente aan konden doen hebben wij al gedaan." De enige maatregel waar Schie dam nog aan denkt is het verleg gen van de grens van de bebouw de kom. Dat zou het mogelijk ma ken om op een nog groter gedeel te van de polderwegen de 50 kilo- metergrens in de voeren. Voor die stap is goedkeuring nodig van de provincie. Verder wacht Schiedam de verkeersplannen af van de reconstructiecommissie Midden-Delfland. In Schipluiden is het verzoek van de provincie aan dovemansoren gericht Die gemeente is juist een uitgesproken tegenstander van afsluiting van de wegen. Schip luiden heeft daarvoor dezelfde argumenten als Vlaardingen: Af sluiting van de wegen zou voor veel mensen betekenen, dat zij twintig kilometer moeten omrij- den. „Dat zou verschrikkelijk zijn voor de agrariërs die hun bedrijf hebben langs die wegen", aldus een woordvoerder van Schiplui den. Volgens de gemeente is er nauwelijks sprake van sluipver keer op Harreweg, Schieweg en Zouteveenseweg. Het eerste verzoek om schorsing van het besluit van de provincie kwam juist van Schipluiden, dat dan ook helemaal niet ongeluk kig is met het kroonbesluit. Vlaardingen De werkgroep Vlaardingen tegen Apartheid wil dat het blad Zuid-Afri- ka Koerier van de leestafel in het stadhuis verdwijnt. Het blad wordt elke maand gra tis door de Zuidaf rikaanse ambassade naar alle gemeenten in Nederland gezonden. De werkgroep benadrukt in een schrijven aan het college van burgemeester en wethouders, dat al in een eerder stadium is gepro beerd om de toezending van het periodiek te doen stoppen. „De ambassade heeft zich toen van dat verzoek niets aangetrokken. Daarna zou zijn besloten het blad dan maar niet weg te gooien, maar gewoon te handhaven", schrijft de werkgroep aan het col lege. Vlaardingen tegen Apart heid merkt verder op dat er op de leestafel in het stadhuis geen pro- paganda-materiaal van andere regingen ter inzage ligt en dat ook de periodieken van de lande lijke anti-apartheidsbewegingen niet aanwezig zijn. „Het bevreemdt ons zeer dat u juist in het geval van het apart- heidsregiem van Zuid-Afrika, waarvan U naar wij aanne men een even grote afkeer hebt als wij, een absoluut eenzij dige propaganda toestaat", aldus de werkgroep. Het stadsbestuur zou de Zuidafrikaanse ambassade moeten laten weten geen prijs meer te stellen op toezending van haar propaganda, stelt de werk groep het college voor. „De aanwezigheid van de Koe rier op de leestafel is naar onze mening te veel eer voor het apartheidsregiem. Als gemeente kunt u een heel kleine daad stel len, één van de speldeprikjes die met elkaar moeten voorkomen dat de strijd legen de apartheid eindigt in. een totale burgeroor log", zo besluit de werkgroep haar schrijven. Opdrachten ter waarde van miljoenen guldens Schiedam Slavenburg's Bouwbedrijf in Schiedam heeft momenteel enkele projecten in uitvoering, waarmee tientallen mil joenen gulden gepaard gaan. De aannemer scoort hoog in de landelijke bouwmarkt, afgaande op de lijst die het bedrijf heeft gepresenteerd. In Breda is de eerste paal gesla gen voor het centraal kantoorge bouw van Esso-Benelux, een pro ject waarbij alleen al tientallen miljoenen guldens worden omge zet. In Rijswijk is Slavenburg's bezig met de totale renovatie van het complex van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC), eveneens een project dat financieel nauwelijks voor doet. .ijk de Esso-opdraeht onder Noemenswaardige bouwprojec ten zijn ook de nieuwbouw in Hilversum van de Veronica Om roep Organisatie, in opdracht van het Pensioenfonds van de KLM, en de nieuwbouw van het cen traal distributiecentrum van C A Nederland in Katwijk aan Zee en in Lisse. Olaf Kteppestö in 2ijn splinternieuwe keuken: „Thuis uit eten.". Oiaf Kleppestö opent vandaag zijn keuken Schiedam Na de afhaalchinees en de afhaalsurinamer heeft Rijnmond met in gang van vandaag ook een afhaalfrans binnen zijn grenzen. Olaf Kleppestö (37), voormalig bedrijfsleider en kok van de bistro ff osman Frères, begint aan de Tuinlaan 50 in Schiedam een Franse keuken, met de voordehandliggende naam La Cuisine, en onder het motto: 'Thuis uit eten'. „Je haalt als het ware de bistro bij je in huis", zegt Olaf Kleppestö in zijn nog glanzend blinkende keu ken, waar zojuist de eerste, hartige quiches uit de oven zijn gehaald en waar een geurig groentesoepje staat te trekken. Tien jaar lang heeft het oude maga zijn leeggestaan en Olaf Kleppestö is er enkele maanden mee bezig geweest om de grauwe muren om te vormen tot een beschaafd, wit interieur. Dagelijks kunnen de klanten er van vier uur *s mid dags tot acht uur ?s avonds terecht, niet om er te ko men eten. maar om er allerlei gerechten uit de Franse, keuken op bestelling af te komen halen. De bazerug, lamsbout en eendeborst, de zalmsalade, groentemousse, getruffeerde ganzelever en de 'sala de au fruits de mer' met bladerdeeg, Olaf Kleppestö maakt het klaar en thuis kan alles worden genut tigd. Net zoals bij de Chinees is het bij de eerste af haalfrans van de Rijnmond mogelijk, dat iemand zijn eigen pannetje meeneemt om het in plaats van met nasi met gebakken mosselen in proven- qaalse saus te laten vullen. Er staan ook kikkerbille tjes op het menu. „Er is grote behoefte aan een afhaalcentrum als dit", stelt Olaf Kleppestö, „met name onder alleenstaan den. onder bejaarden en ook onder mensen die 's avonds ineens onverwachts visite krijgen. Denk bij voorbeeld aan de kerstdagen: thuis bij de kerstboom kan men dan toch zonder zelf moeite te moeten doen heel exclusief eten." Om het betaalbaar te houden zorgt Olaf voor een steeds andere dagschotel onder de twintig gulden, een bedrag dat een beetje in de buurt van de 'Chine se prijzen'blijft. Zijn naam doet weinig Frans aan en inderdaad blijkt Olaf Kleppestö van Noorse afkomst ie zijn. „Maar ik ga veel naar Frankrijk. Daar zie je dan al die traiteurs en dan denk je: tjonge, waarom is dat er bij ons niet? Ik denk dat niemand eerder op het idee is gekomen. In Den Haag weet ik er wel één te zit ten, in Amsterdam ook, en het zou kunnen dat er in Breda ook een afhaalfrans zit, maar dat weet ik niet eens zeker. Daar moet Nederland het mee doen. Vorig jaar schreef Mark van Vlierberghe in de ru briek 'Gegeten en gedronken' in het Rotterdams Nieuwsblad, dat het tijd werd dat er eens eentje in dit gebied kwam. Nou. hier bert ik." Olaf Kleppestö woont vlakbij, in de Tuinlaan 36, - „dus ik hoef niet op de tram te wachten", zegt hij. Hij gaai La Cuisine runnen met zijn vrouw en af en toe zal er een parttimer nodig zijn, maar daarmee moet het kunnen. Olaf rekent op.samenwerking met het belendende zalencentrum Irt De Rooie Kof fer, in het pand waar vroeger de Volksbond zat. Het gaat hier om een initiatief van Ton van Adrichem, dezelfde die van plan is het klooster aan de Waran- de te verbouwen tot hotel. De omwonenden aan de Tuinlaan en Lange Nieuwstraat zijn bang. dat er la waaierige bruiloften en andere party's gevierd gaan worden, maar volgens Olaf Kleppestö is daar geen sprake van en gaat het veel eerder om een verga dercentrum. De naam Olaf Kleppestö is in Schiedam niet onbe kend. Toen sociëteit QT! nog actief was, jaren gele den in de Teerstoof, verzorgde Kleppestö de gerech ten op de zogenaamde landenavonden. In de schare van kennissen, die hij hier heeft opgedaan, weet hij veel van zijn toekomstige klanten. Schiedam Drie jongens zijn door de Schiedamse politie aangehou den toen zij in de Alfred Vinckstraat probeerden een ijzeren ketting te stelen. Omwonenden hadden gezien dat de jongelui, in de leeftijd van 15 tot 18 jaar, bezig waren de ketting op een ijzeren hond te laden. De politie was echter op tijd aanwezig om de dieven in te rekenen. De ketting had een waarde van ruim 5.000 gulden. MÊk& Maassluis De provincie Zuid-Holland is niet van plan tegemoet te komen aan de wensen van de beide oevergemeenten om het veer Maassluis - Rozenburg aantrekkelijker te maken. De gemeenten wilden meer verkoopautomaten voor kaartjes; het veer zou vaker moeten varen en de tarieven zouden voor langzaam verkeer bevroren en voor auto's verlaagd moeten wor den. Geen van die wensen kan worden ingewilligd, schrijvengedeputeerde staten, die daaraan toevoegen dat het veer wel hun aanhoudende zorg heeft. Maassluis en Rozenburg dringen gevaar van vandalisme en dief- er bij de provincie al jaren op aan. dat het veer tussen de beide ge meenten voor zowel het lang zaam als het autoverkeer aan trekkelijker moet worden ge maakt In besprekingen kwam het echter niet tot overeenstem ming. De provincie heeft nu in een uitgebreide notitie alle wen sen als onmogelijk en onbetaal baar van tafel geveegd. Het veer Maassluis-Rozenburg: niet goedkoper en niet vaker. Het plaatsen van twee kaarten - verkoopautomaten, zoals de ge meenten wilden, kost op jaarbasis 12.000 gulden. Dat is te duur, vindt de provincie. Op de Maas- sluisse oever moeten de automa ten binnenkort, in verband met de aanleg van de Deltadijk, wor den verplaatst. Dan is Cr geen toezicht meer mogelijk en is het SchiedamBewonersadviseur Bert van Kan vindt het maar een rare zaak, dat de gemeente Schie dam verzuimd heeft de bewoners van de Brugmanstraat van tevo ren in te lichten over het opbre ken van het wegdek. De bewo- nersdeskundige van Schiedam- West spreekt van het zoveelste voorbeeld waarbij de gemeente maar doet, zonder een beetje re kening te houden met de reacties uit de woonomgeving. De bewoners van de Brugman straat waren wel op de hoogte, dat er panden gesloopt zouden gaan worden. Aannemer Mes be gon met de werkzaamheden en pas toen bleek, dat ook de straat opgebroken zou worden.. Het wegdek zal straks enkele maan den een provisorisch deklaagje krijgen, waarna lot definitieve herbestrating wordt overgegaan. Ook in Schiedam-Zuid, in straten tussen de Nieuwe Maasstraat en de Groenelaan, bestaat dergelijke onduidelijkheid over de plannen van gemeentewerken. Schiedam Drs J.L.J. de Vries, directeur van de'Sint .Willi-, brordusstichting in Schiedam en voorzitter van de federatie van het katholiek onderwijs in Rijnmond, heeft zitting geno men in heteomite 'Eigen bestuur voor Rijnmond'. De Schiedammer zet zich samen met 23 andere prominenten in voor het behoud van het openbaar lichaam Rijnmond. Het comité is samengesteld uit vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, de gezondheidszorg, het onderwijs en de politiek. In het comité heeft ook Harm Woudstra zitting, de voorzitter van de commissie bodemonderzoek Steendïjkpolder in Maas sluis. stal levensgroot aanwezig, waar schuwen gedeputeerde staten. De provincie gaat ervan uit, dat de gebruikers van het veer op vol doende plaatsen terecht kunnen om kaartjes te kopen. Een kwartierdienst en een tien minutendienst in de spits kan met de twee veerboten die nu in de vaart zijn niet tot stand wor den gebracht. Niet voor niets is bi; de reorganisatie in 1982 de overzeifrequentie verlaagd, be toogt de provincie. „Inzet van een derde veerboot zou tot onaan- vaarbaar hoge kostenstijgingen leiden." De provincie is ook niet van plan de tarieven voor het langzaam verkeer te bevriezen. De 10-over- toehtkaarten en de abonnemen ten moeten juist geleidelijk aan duurder worden gemaakt, omdat daar nu teveel korting op zit, al dus gedeputeerde staten. Ook voor verlaging van de tarieven voor autoverkeer voelt de pro vincie niets. Zij verwacht dat gro tere exploitatietekorten op het veer het gevolg zullen zijn van zo'n tariefsverlaging. Bovendien verwachten gedeputeerde staten niet, dat lagere tarieven ook tot meer vervoersaanbod zouden lei den. Gedeputeerde staten hebben hun standpunt aan Maassluis en Ro zenburg overgebracht De notitie wordt vrijdag besproken in de vergadering var. de commissie voor verkeer van de provincie. Schiedam Dé kring Schiedam van de keu ringsdienst van slacht dieren en vlees, waar onder behalve Schie dam ook Vlaardingen, Maassluis en Maasland resorteren, heeft bij bed rijf scontroles ook vorig jaar weer een flink aantal kwalita tief slechte stukken vlees ontdekt. Do meeste wetsovertredin gen werden in vleeswinkels geregistreerd. Bij de 204 steekproeven in 103 ambach telijke vleeswinkels turfden de controleurs 25 keer een slechte kwaliteit vlees en 12 maai een zeer slechte kwali teit. De 129 controles in de 64 overige vleeswinkels lever den procentueel een verge lijkbaar bedenkelijk beeld op: 19 slecht, 5 zeer slecht Controles in restaurants en cafetaria's brachten aan het licht dat ook daar vaak een loopje wordt genomen met de wettelijke kwaliteitseisen. Van de 86 steekproeven werd in ruim een kwart van de gevallen <14 slecht en 8 zeer slecht) een bedenkelijke kwaliteit geconstateerd. Een frappante uitkomst is verder dat slechts in 91 ge vallen het predikaat 'zeer goed' kon worden toege-, kend. Dat is mir.der dan tien procent van het totaal aantal onderzoeken. Verreweg de meeste stukken vlees moes ten het doen met de beoorde lingen goed, redelijk en ma lie

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1