Jaarlijks beroep 'Maassluisse politie handelde onzorgvuldig' VIMBIIIBS DISBUD SGKIDAM8EH COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Verwijten CDA aan adres Jo Schriel Toerisme in de lift Schiedamse burgerzin beloond door gemeente Rijnmond wil nu wel bos bij Kethel Luud Snel: KVP komt er mager af iNieuwlandsepolder-zuid: 18 ha verontreinigdl '/fft Vals voorwendsel Sinterklaas buit Onder invloed in de sloot DONDERDAG 5 DECEMBER 2985 Régionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen- Postbus 110,3131 BC Waardingen. Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209. Schiedam De kansen op recreatie ten noorden van Kethel worden groter, nu toch ook Rijnmond van plan is de Oostabtspolder een groene bestem- ming te geven, Rotterdam en Rijnmond hebben de omgeving van het Schiedamse woonwagenkamp altijd beschouwd als potentieel bedrijfsterrein; er werd zelfs een pe- peraure brug voor gebouwd om alvast een verbïn- ding voor vrachtverkeer te hebben. Die brug eïn- i digt op een grote zandvlakte, waar het opgespoten ha venslib nog ligt in te klinken. Rijnmondgecommitleerde Jan-Cees van Duin, voorstander van veel meer recreatie in dit gebied, heeft in de reconstructiecommissie Midden-Delf land een applausje ontlokt met zijn mededeling, dat o$c Rijnmond nu voelt voor bebossing van de Oost abtspolder. Rijnmond heeft zich hier steeds tegen vèrzet. Het nieuwe streekplan maakt gewag van de verandering van inzicht Nationale ombudsman dr. Rang: i4t f Vlaardingen Met een klap sluit het blad CDA-Nieuws de deur achter fractievoorzitter Jo Schriel, die dinsdagavond af- g 4 scheid nam van de gemeenteraad. Vice-voorritter Arjen van 'i (l der Velde maakt zich er boos over, dat Schriel het CDA van 'f 'verrechtsing' heeft beticht Schriel zei, toen hij zijn afscheid aankondigde, dat hij zich in de f nieuwe fractie toch niet meer thuis zou voelen. Zijn voornaam- ste beweegreden om op te stappen was, dat landelijk de 'grau- 'g 1 we middelmaat' het in het CDA voor het zeggen had. In Vlaar- y i dingen bespeurde hij eenzelfde tendens. f s „Dat verwijt wijzen wij met klem en verontwaardiging van de hand", schrijft Van der Velde. „Wij zijn er verbaasd over hoe u erin geslaagd bent de afgelopen periode te midden van de S; ;1 grauwe middelmaat uw werk te doen zonder op te vallen", I sneert hij naar de ex-CD A'er. Volgens Van der Velde heeft Schriel niet het recht zijn partij 'een ruk naar rechts te verwijten'. „Schriel heeft tijdens de vaststelling van ons nieuwe verkiezingsprogramma geen en- kei amendement ingediend." Vlaardingen Niet voor het eerst in haar geschiedenis heeft j de Vlaardingse gemeenteraad een motie aangenomen, waarin l I burgemeester en wethouders wordt gevraagd een dringend be- l roep te doen op regering en parlement om de aardgasprijs niet f te verhogen. „Dat is helaas een jaarlijks terugkerend evene- I ment", merkte wethouder IJsbrand van der Velden op. De wethouder liet al merken, dat hij van dat dringende beroep j weinig verwachtte. Van der Velden; „De ene na de andere ge- meente uit zijn ongenoegen over dit rijksbeleid. De veront- 5 waardiging van de gasdistributiebedrijven is groot. Het ver- f schil in behandeling tussen groot-en kleinverbruikers is niet te verkopen." Toch steunden, behalve de VVD. alle partijen de PvdA-motie. Eén liberaal viel bij de stemming buiten de boot: de onlangs ge- - kozen lijsttrekker en wethouder Jan Madern. Hij steunde de t f"', motie. „De enige echte liberaal", prees een PvdA'er. „Jammer dat we de kandidatenlijst al hebben vastgesteld", merkte VVD-fractie voorzitter George Neijssel droog op. Maassluis De nationale ombudsman, dr. Rang, heefteen klacht tegen twee agenten van het politiekorps in Maassluis gegrond verklaard. Een inwoner van Den Haag had de klacht twee jaar geleden jaar inge diend toen hij na een aanhouding volgens zijn zeggen onheus bejegend werd door de twee politieagenten. „De manier waarop klager in deze kwes tie door de politie is bejegend is in zijn ge heel onzorgvuldig, waarbij het nodeloze vastpakken van klager voor het politiebu reau voor een gewelddadig slot heeft ge zorgd, dat bij een meer tactvolle benade ring van klager vermeden had kunnen worden", aldus dr. Rang in zijn rapporta- In 1983 werd de man uit Den Haag op weg naar huis met de weekopbrengst van rijn restaurant, na eerst gevolgd te rijn door een licht-groene auto. nabij station West aangehouden. De man wist niet dat er po litieagenten in de wagen zaten en nadat hij was gestopt en uitgestapt ontstond er al snel een woordenwisseling. Toen dat ge sprek op niets uit liep stapte de Hagenaar in zijn auto om naar het politiebureau te rilden en de zaak verder af te wikkelen. Voor het bureau wed de man klemgere- den en ontstond er worsteling. Buiten de -sJt schuld van de aangehouden man, maakt d r. Rang nu in zijn rapportage duidelijk. Advieslijst CDA: te weinig verjonging Schiedam De ver jonging van de CDA- fractie in de Schie damse gemeenteraad gaat nog lang niet ver genoeg. Dat vindt een deel. van de achter ban; alleen het zit tend raadslid Liduinis Snel durft zich- er openlijk over uit te spreken, vooruitlo pend op de ledenver gadering van 12 de cember. Luud Snel vindt de verkiesbare ilaats van Ton Seis {24) te weinig >m een werkelijke vetjonging in lè hand te werken. „Het hadden »r best wat meer mogen zijn." Dp de, advieslijst, die inmiddels vel door het CDA naar buiten is *ebracht, blijkt dat Theo Schoen makers {32) tegen eerder gewek te verwachtingen in onverkies baar staat: op een dertiende plaats. In 1982 stond Schoenma kers op nummer tien van de lijst jn als het CDA toen al het bloed- 'roepensysteem had afgeschaft, had hij inmiddels m de gemeen teraad kunnen zitten. Het ge bruik was echter dat een KVP'er sen KVP'er zou opvolgen, een ARP'er een ARP'er en een CHU'er een CHU'er. Recht streekse CDA-leden kwamen zo doende niet aan bod. De commis sie, die de advieslijst deze keer heeft opgesteld, gunt Schoenma- F kers ook nu de eer niet. On derver tegen woordigd Volgens Luud Snel is het voorts l>edenkelijk dat de KVP-invloed op de lijst sterk verminderd is. Onder de eerste zeven plaatsen bevinden zich vier gereformeer den, waarvan drie afkomstig uit de Anti-Revolutionaire Partij (Rosman, Van Lambalgen en Van Katwijk) en de jongere Seis; voorts één vertegenwoordiger van de vroegere Christelijk His torische Unie (Jo Prins) en slechts twee katholieken: lijst trekker Aad van Lingen en Piet Roosen. Snel herinnert zich dat toen de drie partijen nog afzonderlijk opereerden, de KVP de grootste was in Schiedam. Hij vindt de KVP nu ondervertegenwoor digd, „lei weL zonder dat ik nu meteen in die bloedgroepentheo- rfe wil vervallen", voegt hij eraan toe. Snel, zelf katholiek, is na twee raadsperioden op een onverkies bare vijftiende plaats gezet. Hij vindt dat jammer:Jk had graag nog een derde periode willen meemaken." Hij vermoedt dat de belangrijkste reden van de ad viescommissie om hem lager op de lijst te kandideren is, dat voor hem de combinatie raadslid- zelfstandig ondernemer een zware opgave is. Kandidatenlijst De twee hoogst geplaatste katho lieken, Van Lingen en Roosen, hebben zich voorgenomen geen commentaar te leveren vóór 12 december, wanneer de achterban in zaal Beatrix over de kandida tenlijst stemt Van Lingen wil over zijn positie (nummer één) al leen kwijt: „Ja, als je mij vraagt of ik het leuk vind, dan zeg ik, ja, natuurlijk vind ik het leuk, laten we daar niet geheimzinnig over doen, zo is 't toch?" Roosen zegt zich niet te voelen. „Ik ben niet teleurge steld. Ik ben nooit teleurgesteld. Ik heb alleen maar vrienden en ik heb geen enkele vijand." Roos en zegt zich niet te kunnen voor stellen dat sommigen hun tenen krullen, wanneer hij aan het woord is. „Ik hoor altijd heel an- 'dere geluiden." Nieuwe gif wijk in Maassluis Schiedam De behoefte van Schiedam om een toe ristisch trekpleister van allure te worden, begint al voorzichtig gestalte te krijgen. Dat is althans de inschatting van Gerard van de Bosch, de tweede molenaar van molen De Drie Koornbloemen. Het is-hem opgevallen dat er af gelopen zomermaanden een forse toename van met name buiten landse toeristen is geweest Voor al de molens oefenen grote aan trekkingskracht uit, weet hij in middels uit ervaring. In het blad Schiedams Molen- nieuws stelt Van de Bosch dat vooral de Vlaardingerstraat en Korte Haven belangrijke toeristi sche punten zijn. „Hier worden de meeste foto's geschoten van ons molenbezit en de monumen ten langs de Korte Haven." Het gastenboek in molen De Vrij heid onderstreept zijn woorden. Er is in de vakantieperiode geen dag voorbij gegaan zonder dat be zoekers de trappen opgingen om de molen te bekijken. Enigszins trots meldt hij dat twee Franse loeristen, die hun vakantie in eerste instantie volledig op grote buurman Rotterdam hadden af gestemd, maar die Schiedam zo'n leuke stad vonden dat ze er ble ven om alles te bekijken. „Schie dam zit als het gaat om toerisme duidelijk in de lift", concludeert Van de Bosch. De redactie van het blad is het met de positieve benadering van de molenaar eens. „Schiedam is aangeland in het tijdperk van de positieve nostalgie", meldt het re- dakttoneel commentaar. VlaardingenTientallen uitzin nig gillende kinderen beleefden gistermiddag in zaal De Harmo nie alvast een voorproefje van pakjesavond. Niet alleen kwa men sint en piet langs, maar ook Sinterclara en Co, twee mislukte artiesten die weieens voor een volle zaai wilden spelen en zich als de goedheiligman en zijn knecht hadden verkleed. Maar die twee werden door de kinde ren al snel onverbiddelijk ont maskerd. Sinterclara en Co bestonden het zelfs om de 'echte' sint en piet op te sluiten in de kelder van het stadhuis, toen die twee Spanjaar den daar een tijdelijke verblijfs vergunning kwamen vragen. Maar de bisschop en zijn knecht waren al snel weer bevrijd en kwamen eerder in De Harmonie dan Clara en C'o. Dus de kinde ren wisten w« hen te wachten stond, toen die twee "bruten* bin nenkwamen. Clara en Co werden haast ture luurs van alle vragen van de kin deren. De verrassing was groot bij de twee artiesten, toen het CLara en Co gingen, omstuwd door de kinderen, zowaar een potie staan huilen. doek openging en de 'echte' sint met zijn pielen op het podium bleek te staan. De kinderen ke ken daar helemaal niet van op. Zij hadden de oude baas immers geholpen om op het podium te klimmen? Gillend holde het jonge publiek naar Clara en Co, om hen de pruik van het hoofd ie trekkvn. Een dozijn sterke argumenten "m u Z'ch nader te info™en! 1) Gunstige prijs 8) Energievriende lijke woning. Goed geïsoleerd, dus lage stookkosten. Ruime woon kamer, open keu ken (afsluitbaar i rnogelijk). XO) Drie Slaapkamers en mnnoi;ruu.„:.i Het nieuwe Maassluis... Komfortabe! wonen in een prettige omgeving Koningshoek is het nieuwe centrum van enkele: 5 winkelcentra, honderden winkels, het moderne Maassluis, waar rustig wonen supermarkten, speciaalzaken, boetieks etc. perfekt samengaat met alle faciliteiten van etc,, kerken en onderwijsmogelijkheden vot een moderne gemeente. We noemen er slechts alle gezindten. iji,, vanaf f 153.000,. v.o.n, 2) Premie-C oftewel 1 6.500,- belastrnq. vrij. 3 3) Maandlasten eerste jaar slechts f 695,-. 4) Gunstige llnancie- ring o.a.zeerlaqe rente. 5) Eigen grond. 6) Vrijt vestiging. 7) G./.W.-garantie (Garantie Insiluut Woningbouw). Vraag gratis brochure en/of hypotheekberekening middels onze computer. if ütlft Itrr r... is. ^laajjuarjier en mogelijkheid van een vierde. 11) Voor-en achter-of zijtuin met berging. 12) Allematieven mogelijk. r. 5 winkelcentra, honderden winkels, Kastanjehof s-io. 3155 sv narkten, speciaalzaken, boetieks etc. teI- 01899-UOU Een project van Aannemingsbedrijf Den Hartog 's-Gravendeel. Maassluis Er komt een beperkt nader onderzoek naar de ernst van de verontrei nigingen in de Noord Nieuwelandsepolder- zuid in Maassluis. Het betreft een gebied van ruim 18 hectare, omsloten door de Cho- pinstraat, Haydnlaan, Lepelaarplantsoen, Merellaan en Koningshoek. Ook het stad huis staat voor een deel op de matig ver ontreinigde grond. Uit het historisch onder zoek, dat nu is afgesloten, blijkt dat in het grondwater verhoogde concentraties olie, zware metalen en gechloreerde koolwater stoffen zijn aangetroffen. Het dagelijks bestuur van het openbaar lichaam Rijnmond acht het niet noodzakelijk dat er een volledig nader onderzoek komt. Het dagelijks bestuur wil eerst de resultaten afwachten van het na der onderzoek in de Steondijk- polder, waar de grond ook niet verontreinigde baggerspecie uit de Rotterdamse haven is opge spoten. Het beperkte nader on derzoek is wel in het programma van 1986 opgenomen. Op de verontreinigde locatie staan enkele honderden wonin gen, waaronder vier flats aan de Merel laan. De betrokken bewo ners worden over de huidige stad van zaken niet door Rijnmond geïnformeerd. Pas bij het begin van het nader onderzoek krijgen de bewoners schriftelijke infor matie. De nieuwe gifwijk vormt de zo veelste tegenslag voor het Maas- si uisse gemeentebestuur, dat zich steeds meer geconfronteerd ziet mei milieuproblemen in de stad. Naast de Verto-wijk en de Steen- dijkpolder, de grootste gifwijk die ons land kent, is or nu weer een gebied van ruim 18 hectare bijge komen. De Eerste Stad aan dc Waterweg heeft ruim ruim 35 min of meer ernstig verontrei nigde locaties, Sneeuw en ijs ruimen Schiedam Het lijkt wel alsof de Bond Burgerzin Schiedam weer is opgestaan. De gemeente Schiedam gaat die inwoners belonen, die komende winter hun stoep netjes schoonhouden als er sneeuw gevallen is of als het gevroren heeft. Volgens de Openbare Nutsbe drijven Schiedam (ONS) beseffen deze sneeuw- en ijs- ruimers do 'burgerzin' terdege. Ook hier weer, zoals mei zoveel projecten van de gemeente, speelt het energiebesparend element een rol. Alles wal de Schiedam mers zelf kunnen bijdragen lot een schone stad, hoeft de ge meente niet op te luimen. De ge meente wijst erop dal zij zelf wel de straten bestrooit met pekel en zout, maar dat bewoners zeil het trottoir voor hun woning vrij van ijs of sneeuw moeten houden. „Na een schoonmdakbeuri staat Schiedam Twee mannen tus sen twintig en dertig jaar zijn gis teren onder het mom dat zy van het gasliedrijf waren binnenge drongen bij een 84-jarige be woonster van de Iepenlaan. Ter wijl één van de mannen de vrouw aan de praat hield, onder zocht de tweede het hele huis. Zij gingen uiteindelijk met sieraden en enkele honderden guldens aan de haal. De beloofde controlebcurten van geyser en kachel werden niet uit gevoerd. Schiedam Inbrekers, die ken nelijk geen geld hadden om Sin terklaasinkopen uit eigen zak te bekostigen, hebben uit een ban ketbakkerij aan de Troelstralaan voor zo'n driehonderd gulden aan boterletters, marsepein, chor co'adelettcrs en aanverwante ar tikelen gestolen. Ze kwamen aan hun buit door een winkelruit in te trappen. de wumng of hel bedrijf er aJs een zonnetje bij De bewoners eu eigenaars hebben hun visitekaar tje afgegeven", aldus een ONS- publieatio. De gemeente hoopt dat veel Schiedammers hun visitekaartje willen afgeven. Zij gaat erop let ten hoe groot tie burgerzin is en de mensen die hun straat het best schoonhouden kunnen na de wuuer een aai dig prijsje ver wachten De gemeente Schiedam hoeft ook wat nieuwe ideeen verzameld voor de gladheidsbeslrijding. Met dc afgelopen winter (een barre winter, volgens de gemeente) in het achterhoofd is opgemerkt dat or speciale strooiroutes moeten komen, onder andere naar de tramhaltes. Voor doorgaande fietsroutes heeft de ONS rolbezems aange schaft. Zelfs de havendienst is üi het strooi plan betrokken. Maasland - Een 35-jarige archi tect uit Delft is gistermiddag op rijksweg 20 met z'n auto zonder directe aanleiding van de weg af geraakt en in de sloot terecht ge komen. De politie vermoedt dat de oorzaak drankgebruik is. De man werd door omstanders uk het water gehaald. Een toe vallig passerende neuroloog ver- leende daarbij eerste hulp. Op zijn advies werd de bestuurder, die even buiten kennis was, in het Vlaardingse Hoiyriekenhiiis onderzocht Daar werd een lichte hersenschudding geconstateerd. Omdat dc man naar drank rodk, werd hem tevens de bloedproef afgenomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1