CDA zet Rosman boven Van Lingen m Radar klaagt over woningbureau MOM MSHNG5 8U81 AS SCHIEDAMSCHE CSORANI NIEUWE WHHfllKË COURANT Gemeentelijke diensten dicht rond kerstdagen Gewapende overval opgelost Toestand archieven zorgelijk Drie werknemers krijgen zilver verhuur woningen Cees Schewe komt alsnog in dagelijks bestuur SSSW Els Hellwig omhooggetild: nu verkiesbaar PvdA: bij ons meer openheid CDA Maassluis houdt zich aan advieslijst Onderscheiding brandweer lieden Ravage in drukkerij Dief vernielt auto □WATERWEG VRIJDAG 13 DECEMBER 1985 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen, Postbus 110,3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209, Vlaardingen Een 27-jarige Schiedammer, die door de Rot terdamse politie is aangehouden, heeft bekend op 4 december in Vlaardingen een geldloper onder bedreiging met een vuurwapen een geldcassette met vierduizend gulden afhandig te hebben ge maakt De man was in Rotter dam ondergedoken, omdat hij na een weekend verlof niet was te ruggekeerd naar het huis van be waring. Door een goed signale ment en doordat de auto van de verdachte in de buurt van de plaats van het misdrijf was gezien kwam de recherche op het spoor van de Schiedammer. In het huis waar de man was on- gedoken werd een grote hoeveel heid hagelpatronen gevonden. De man, die Lhbewaring is ge steld, bekende ook een inbraak in Schiedam, waarbij hij vijfduizend gulden- buïtmaakte. Zowel de geldcassette als het wapen dat de Schiedammer bij de overval ge bruikte zijn nog spoorloos, -'Provinciale waterstaat hoort in verdachtenbank' Dordrecht „Hoe durft het openbaar ministerie voor dit feit te dagvaarden? Er is vol strekt geen bewijs voor schuld of ernstige verwijtbaarheid. De conclusie moet luiden: vrij spraak". Op deze wijze gaf de Rotter damse advocaat mr. A.F.L. Geerdes voor de rechtbank in Dordrecht aan, hoezeer hij met officier van justitie mr. C.H. Kemp van mening verschilt over een dodelijke aanrijding die in februari plaatsvond bij Maasdam. Een 35-jarige Schie dammer werd daarbij op slag gedood en een andere inzitten de raakte 2waar gewond. Ter wijl de officier een gevange nisstraf van een maand en een jaar rijontzegging, waarvan drie maanden voorwaardelijk vorderde tegen de 24-jarige verdachte uit Rotterdam, be toogde zijn raadsman dat ei genlijk provinciale waterstaat in het verdachtenbankje zou moeten staan. De aanrijding vond in de nacht van 19 februari plaats op het gedeelte van de provincia le weg bij Maasdam, dat sinds de opening van de rondweg om het dorp is afgesloten. Vol gens de politie was er sprake van een 'slecht aangeduide verkeerssituatie, die vroeg om ongelukken'. - Vlaardingen De toestand van de archieven, van gemeentelijke instellingen in Vlaardingen is zorgelijk. Dat stelt de gemeente lijk archiefinspecteur in zijn ver slag over vorig jaar. Door de be zuinigingen, die de archieven hard treffen, wordt het er alle maal niet beter op. Bij de dienst gemeentewerken wordt met-vakbekwaam perso neel ingezet om de achterstand bij het beheer van het archief weg te werken. In de Stadsge hoorzaal is de archiefruimte zo gèbrekkig, dat de belangrijke pa pieren overgebracht zouden moeten worden naar de Archief dienst. Die heeft echter geen ruimte. De archiefruimte van de politie, stelt de inspecteur, is klein en overvol en voldoet niet aan de eisen. Bij het GEWB is de deur voor de ruimte waar de belangrij ke stukken worden bewaard niet voldoende brandwerend en de ladekasten van de gemeentelijke kredietbank zijn versleten en niet afsluitbaar. Ook de gemeen tebibliotheek heeft te weinig ruimte voor het archief. Maassluis Drie werknemers van het Maassluisse bedrijf Cin- du-Key en Kramer kregen van middag een onderscheiding op gespeld door burgemeester Hans van Es. Willem Anna Koaistra, Jan Merk en Johannes Beste ld reurtje verdienden die zilveren ere-medailles, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, door de firma veertig jaar trouw te blij ven. De plechtigheid vond vanmiddag plaats in een drukbevolkte kanti ne van Cekadak aan de Adriaan van HeelstraaL Bestebreurtje schopte het in veertig jaar tot in specteur verzekerde garantiesys temen en Kooistra en Merk zijn beide voonwan/uitvoerder dak dekker. Schiedam De Rotterdamse Discriminatie Actie Raad (Radar) heeft hij het openbaarministerie een klacht ingediend tegen het Schiedamse woningbu reau MOM BV. Het woningbureau wordt ervan be ticht zich schuldig te hebben gemaakt aan discrimi natie bij de verhuur van woningen. Radar heeft geconstateerd dat MOM in anonieme advertenties voor verschillende huizen expliciet ver meldt dat 'geen buitenlanders' of 'af/een Nederlan ders' voor huur in aanmerking komen. De laatste tijd is in de advertenties een verklaring voor die be perking opgenomen:,4-van. de taal" Andere teksten die door het woningbemiddelingsbureau in adver tenties worden gebezigd zijn: „geen bezwaar tegen studenten, Europeanen, Engelsen, Amerikanen, Ita lianen, maar geen Turken of Marokkanen". De Ac tie Raad turfde verder 'geen bezwaar tegen Ind. meisjes'en 'mogen ook buitenlanders zijn'. Radar meent dat MOM daarmee artikel 429 uit het wetboek van strafrecht overtreedt Daarin staat dat discriminatie in de uitoefening van beroep of bedrijf strafbaar is. Justitie weet nog niet of zij tot vervol ging zal overgaan. Depolitie stelt een onderzoekin. De Raad is in actie gekomen, omdat MOM ook in de maasstad woningen en bedrijfsruimten onder derge lijke voorwaarden te huur aanbiedt Ze zegt ver baasd te zijn over de 'openlijke discriminatie' van het Schiedamse bedrijf. MOM wenst in een betrekkelijke anonimiteit te ope reren. Dat mag blijken uit het feit dat het bedrijf on der die naam niet in het telefoonboek is te vinden. Ook op het bureau huisvesting' van de gemeen te zegt men nog nooit van het in opspraak geraakte wo ningbureau te hebben gehoord. Als het bureau dan toch is getraceerd, deelt me vrouw Mom mee niet te hebben geweten Jets ver keerds te doen en omverwijld te zijn gestopt met het klakkeloos doorgeven van opmerkingen en verlan gens van huiseigenaren en andere verhuurders. Ze geeft toe dat haar bureau een stommiteit heeft be gaan. Ze legt er de nadruk op dat zij iedereen gelijk behandelt en dat ze zelf als Indonesische ook een buitenlandse is. Schiedam Cees Schewe, voorheen een onverteer bare figuur voor de wo ningcorporaties Onze Wo ning en Volkshuisvesting, komt per 19 december als nog in het dagelijks be stuur van de stichting Sa menwerkende Schiedam se Woningcorporaties (SSSW). Schewe is althans kandidaat gesteld voor de functie van secretaris. Schewe is reeds voorzitter van de arbeiderswonmgbouwvereniging Schiedam Vooruit. Hij staat be kend om zjjn directe aanpak, een kwaliteit die men voorheen in de SSSW niet gewoon was. De be stuurders lieten toen de oren hangen naar de directeur, die la- ter op non-actief werd gesteld wegens wanordelijke situaties, uitmondend in malversatie. Op de bestuurskwaliteit is alom kri tiek gerezen. Schewe zong in dit koor de bas. Het voorstel voor de bestuursver gadering van 19 december is om Jan Barendregt, waarnemend voorzitter, vast in die functie te benoemen. Sint Jozef-vertegen woordiger Aalsma is kandidaat penningmeester. Schiedam Na een uren durende punten telling-, onder aanvoering van oud-gemeen tesecretaris mr Melis Blok die in dit soort kwesties bijzonder nauwgezet is, kwam vannacht om tien over één in zaal Beatrix de uitslag: niet Aad van Lingen is lijsttrek ker geworden van het CDA, maar Siem Rosman, die voor de tweede plaats was aanbevolen. Rosman maakt hiermee een glorieuze come-back in de Schiedamse politiek. Ook in 1978 was hij lijsttrekker voor het CDA. Drie uur lang hadden de verza- stratief op nummer één plaatsten op hun stembriefjes. De volgorde van de kandidaten lijst is: 1. Siem Rosman, 2. Aad van Lingen, 3. Riet van Lambal- gen, 4. Ton Seis, 5. Piet Roosen, 6. Jo Prins, 7. Eb Hellwig, 8. Daniël Baart, 9. Jaap van Katwijk. De rest moet als onverkiesbaar wor den beschouwd. Toch leerde dat deel van de lijst, hoe de verhoudingen in het CDA liggen. Luud Snel, die in het be sloten deel van de vergadering met een eigen, alternatieve kan didatenlijst was gekomen, waar op hij zijn huidige voorman Piet Roosen zeer'laag had genoteerd, bereikte niet de score waarop hij had gehoopt Hij steeg slechts van vijftien naar veertien. Er was wel voor Snel gepleit, te meer omdat ook Rein van Raalte en Ru Har- tog na de verkiezingen uit de fractie verdwijnen en het CDA niemand overhoudt die in sport zaken onderlegd is. Daar vroeg Leen Schotting nog naar, wie nu sportdeskundige is, en mr Bert Janssen als voorzitter van de ad viescommissie wist met die vraag niet goed raad. Rosman, noemde hij. Maar dat geloofde niemand. Ru Hartog was achter gesloten deuren bijzonder emotioneel ge worden, omdat hij door de ad viescommissie lager was gezet dan Theo Schoenmakers. Toen zij samen in het bestuur zaten, la gen die twee al met elkaar over hoop. Later heeft het CDA het conflict uit de wereld geholpen, maar gisteravond stak het ineens de kop weer op. Hartog werd door de achterban gestraft voor zijn woede-uitbarsting, want hij duikelde van de veertiende plaats naar een nog lagere, de ze ventiende. De naam Jan Hagen doorn kan nu achter nummer zestien worden gevonden. Op de advieslijst stond hij nog op acht, maar Hagendoorn is een zeer om streden figuur. melde CDA'ers zitten wachten. Eerst was achter gesloten deuren vergaderd, want een meerder heid van de achterban was het met het bestuur eens dat de pers er niet bij hoorde te zijn. Vervol gens togen Blok en zijn secondan ten Henk Metaal en Hanneke Sondermeijer naar de CDA-frac- tiekamer in het stadhuis om daar in alle rust de punten te tellen. De meeste CDA'ers vonden het wel laat worden, maar zij waren te nieuwsgierig naar de uitslag om naar bed te gaan. Dat Rosman Van Lingen gepas seerd bleek te hebben, was niet de enige verrassing. Ook bleek dat Els Hellwig door de leden naar de zevende plaats was getild, zodat zij alsnog op een verkiesba re plaats terecht is gekomen. Af delingsvoorzitter Jan den Brin- ker, die in de adviescommissie had gezeten voorde lijst, had hier geen enkele moeite mee. Hij vond het zelfs 'fijn voor Els', maar zei: „De advieslijst, waarop zij lager stond, is voor haar een duidelijk signaal geweest Zij zal ervan geleerd hebben." Op vijf De huidige fractieleider Piet Roosen, aanvankelijk op vier, be landde op de vijfde plaats, een plek waaraan hij gewend raakt want dat was de twee vorige ke ren ook al zo. Roosen werd voor bijgestreefd door Ton Seis. Hij kwam aan extra punten, doordat de CDA-jongeren hem demon- Schiedam In opperste meewa righeid bekeek een PvdA-deie- gatie gisteravond de manier, waarop het CDA de kandidaten lijst samenstelde. De CDA-acb- terban werd gedurende drie uur aan haar lot overgelaten, omdat het 'stembureau' onder leiding van Melis Blok in het stadhuis de stembriefjes zat te tellen, met het ingewikkelde puntensysteem waarbij van de 28 kandidaten op de advieslijst steeds de nummer één van elk stembriefje 28 pun ten kreeg, de nummer twee 27 punten, enzovoorts. „Bij ons komt dat niet voor," zei den Aad Wiegman, Gé Brouwer, Wim Oomen en Hans van Kleef. „Bij ons wordt gewoon per gestemd, in alle openheid, en dat is voor de duidelijkheid en de motivatie ook veel beter. Dan hoeft niemand zo idioot lang te wachten en je ziet de lijst gedu rende de avond echt groeien. Het CDA daarentegen krijgt een to taaluitslag en dat kan kil overko men." Met CDA'ers ontwikkelde zich een discussie, of het PvdA-sys- teem inderdaad beter is. Het ge vaar van de stemming per plaats is, dat mensen 'afgebrand' kun nen worden, zoals in 1982 gebeur de met Hans Konings: die was bij elke plaats opnieuw kandidaat, maar werd steeds gepasseerd door een ander. Macht Nog voor de uitslag bekend ge maakt werd, kwam een zware delegatie van de PvdA pools hoogte nemen. Er was een frac tievergadering geweest van de PvdA en omdat de verkiezingen (19 maart) naderen, kwamen Gé Brouwer, Aad Wiegman, Hans van Kleef en Wim Oomen eens kijken wat de mogelijk toekom-., stige coalitiepartner voor vlees in de kuip heeft. CDA-voorzitter Jan den Brinkèr had eerder deze week gezegd, dat de advieslijst een handreiking was naar de PvdA, en de socialisten kwamen dat checken. Aanvankelijk zaten zij in de fraai Maassluis Zo hevig als de machtsstrijd van het CDA in Schiedam was, zo tam ging het er bij de lotgenoten in Maassluis aan toe. Een bijzonder drukbezochte ledenvergadering nam zonder al te veel tegensputteren de eerste vijf kandidaat-ge meenteraadsleden van de advieslijst over. Dat betekent dat Isaac van der Knaap de kar weer zal trekken. Daarna volgen Leo Speel, Joke van de Rest, Harm Woudstra en Gerda van Dijk. Voor Jos van der Linden was het een bijzonder plezierige avond. Hij rukte op van 8 naar 6 en is daarmee vrijwel zeker van het raadslidmaatschap. De CD A-fractie telt momenteel ze ven leden, Plaatselijk Rode Kruis voorzitter L. Timmermans werd daarvan de dupe. Hij duikelde een plaats, maar blijft zicht houden op een raadszetel. De lijst wordt gecompleteerd door mevrouw Van der Doel (8, was 9), H. van der Knijf (9, was 7) en J. Bunt, die op tien blijft staan. In het confessionele kamp xn Maassluis kon een machtsstrijd worden voorkomen, omdat drie zittende raadsleden zich om uiteenlopende redenen niet herkiesbaar hebben gesteld. Er hoefde daarom niet te worden gedrongen om de hoogste plaat sen, De afhakers zijn Van Dinther (houdt het na twaalf jaar voorgezien), Van Spek (verhuist) en Kuiken (wegens drukke werkzaamheden). Voorzitter Oen Brinker telt de groe ne briefjes, waarmee de (eden kenbaar maken dat de be spreking van de ad vieslijst achter geslo ten deuren moet plaatsvinden. verbouwde zaal van Beatrix in een hoekje, maar de pauze duur de lang en er gebeurde na ver loop van een uur iets wonderlijks: de PvdA'ers gingen achter de lege bestuurstafel van het CDA zitten. „Zij grijpen de macht!" rie pen enkele CDA-ieden uit, waar op het PvdA-kwartet een stukje opschoof naar het podium. Melis Blok zag zich genoodzaakt staan de naast de bestuurstafel de uit slag mee te delen. Van Lingen herstelde zich snel, nadat Rosman tot lijsttrekker was benoemd. „Siem, jc weet dat ik je een uitgesproken aardige man vindt, ik heb nooit een com petitie met je willen hebben. Het is uitstekend zo en van mij valt nu een druk af." Toen bekend werd dat Els Hellwig de zevende plaats had gehaald, steeg een ap plaus op. Van Lingen: „Els, meid, leuk! Zalig voor ie! Ik ben ontzet tend blij voor je.' Als de fractie na 19 maan uit ne- gen leden mocht blijven bestaan, zijn de eerste opvolgers, wanneer s iemand uitvalt- Wout van Haften en Theo Schoenmakers. Siem Rosman: net terug en meteen weer lijsttrekker. Schiedam Gemeentelijke diensten in Schiedam zullen de komende feestdagen veelal voor het publiek gesloten zijn. De afde ling burgerzaken is dicht van 23 december tot en met 1 januari. Men kan, met uitzondering van de beide kerstdagen en nieuwjaarsdag, bij de burgerlijke stand wel terecht voor het doen van aangifte van geboorten en overlijden. De dienst gemeentewerken en het gemeente lijk woningbeheer zijn de gehele kerstweek dicht. De sociale dienst is vanaf eerste kerst dag tot nieuwjaarsdag gesloten. Het Stedelijk Museum sluit 25 december en 1 januari, maar men kan er 26 december tussen 12.30 en 17,00 uur wel terecht Debibliotheken doen het eveneens rustig aan. Filiaal Nïeuwland en de jeugdbibliotheek zijn zaterdag 28 december gesloten en gaan dins dag 24 en 31 december al om vier uur dicht De hoofdbibliotheek is die twee dagen even eens gesloten, maar is zaterdag 28 december wel tot 13.00 uur open. De andere vestigingen sluiten van 23 december tot en met l januari. De kantoren van openbare nutsbedrijven zijn behalve kerst en nieuwjaarsdag ook op vrij dag 27 december gesloten. Voor storingen in de levering van gas, drinkwater, electriciteit en cai-signalen blijft men wel bereikbaar. De huisvuildiensten in Kethel en Woudhoek- Noord verschuiven van 25 naar 24 december en van 1 januari naar 31 december. In de pe riode 23 december tot en met 3 januari wordt nergens in Schiedam grofvuil opgehaald. Het bureau verkiezingen is maandag 23 de cember geopend voor het registreren van po litieke partijen die aan de komende verkie zingen willen meedoen. Het gemeentearchief sluit van 23 december tot en met 3 janauri. Inbrekers komen via balkondeur Vlaardingen Inbrekers heb ben hun slag geslagen in huizen aan de Merellaan, de Begonia straat en de Baronieweg in Vlaar dingen. Uit de woning aan de Merellaan verdwenen een televisie en een videorecorder. Een stereotoren, elpees, bandjes en een fototoestel verdwenen uit een huis aan de Bcgomastraat. De inbrekers for ceerden een balkondeur. Uit een woning aan de Baronie laan werden een videorecorder, een horloge en een zegelring ge stolen. De totale waarde van al die' gestolen goederen bedroeg ruim achtduizend gulden. Maassluis De vrijwillige brandweer van Maassluis houdt vanavond haar jaar lijkse korpsavond in de kantine van de brand weerkazerne. Tijdens die bijeenkomst reikt burge meester Hans van Es on derscheidingen uit aan brand weercom manda nt Van 'tWout en de heer Broekman. Beiden zijn 25 jaar aan het korps verbonden. Derde jubilaris is de heer Rijpsma. Hij is de helft van die periode bij de Maassluisse spuitgasten actief en wordt daar voor onderscheiden. VrijwiUigersmedailles zijn er voorts voor Kleywegt en Speyer .(beiden 20 jaar bij de brandweer). Van Reeven (15 jaar) en Verkade en Wassink (10 jaar). Brandweercommandant Van TWout reikt aansluitend diplo ma's en getuigschriften uit en maakt de bevorderingen bekend. De bijeenkomst begint om acht Vlaardingen Inbrekers heb ben vannacht een enorme ravage aangericht in een drukkerij aan de Kuipershof. Er werd een ruit ingeslagen en een aantal bureau's werd vernield. De schade be droeg ongeveer drieduizend gul den. De buit van de inbreker was aanzienlijk minder waard. Hij ging er vandoor met negenhon derd gulden en een heleboel pak ken koffie. Uiteen kantoor aan de Zuidbuurt verdwenen zevenhonderd gul den en een telefoonbeantwoor- der. De deur van het pand werd geforceerd Radio's werden ge stolen uit twee auto's die gepar keerd stonden op het Mendels- sohnplein. Een winkelende vrouw op het Liesveld raakte haar portemonnee met tweehon derd gulden kwijt. De portemon nee werd vermoedelijk in een onbewaakt ogenblik uit haar tas gestolen. Een 27-jarige en een 32-jarige man uit Spijkenisse werden door de politie aangehouden, omdat zij in de binnenstad in een paar win kels uit stelen waren gegaan. Zij verzamelden een reiswekkertje, kinderkleding en levensmidde len. De twee werden verhoord en, nadat proces-verbaal was op gemaakt, naar huis gestuurd. Schiedam Een 34-jarige Rot terdammer, die zijn auto gisteren even parkeerde aan de Horvath- weg bij station Schiedam/Rotter dam-west, schrok zich bijna een ongeluk toen hij terugkwam. Aan één kant van zijn auto wa ren alle ruiten met een trottoirte- gel ingegooid, de portieren waren beschadigd en de bekleding zag er ook niet meer piekfijn uit. Een dief had zijn cassetterecorder ge stolen en was daarbij allerminst zachtzinnig te werk gegaan. Uit de woning van een 49-jarige vrouw aan de Burgemeester van Harenlaan werden sieraden en achthonderd gulden gestolen, De dief maakte gebruik van een vab i se sleutel.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1