Mms Museum laat zien wat en sinds 1945 verzameld is SPORT 191 Van Bree 'ramt' voor z'n plezier m Straat vernoemd naar 't voetvolk Bijl SW: korte winterstop ziek lil Debuut Michel de Nijs Antwoord op muziek Vijfwinkel terug bij MVC Houtenbos weer lijsttrekker Seholingsdag buitenlanders Jonge solisten in Immanuëlkerk "7/ Winters Beeld van Waterweg Rentree Vork in twee Autobedrijf Nooteboom Tel. 010-70 83 28- 70 88 64 Zwaluwlaan 84 Schiedam-Noord Van elke kunstenaar drie werken Rotterdams Nieuwsblad vrijdag RW 13 december 1985 Schiedam Kom je bin nen, zie je een 'Eugène Brands', hangt er nog een schilderij van Brands naast. Denk je: zo, had het mu seum dat ook?- Nou, nou. Hangt er nog een derde Brands! Loop je verder, zie je een schilde rij van Constant, dat kén je, want het Stedelijk Museum heeft dat al vaker geexposeerd en hangt er tweede doek van Constant naast En nog een. Ook weer drie. De hele entreezaal geeft zo een aardig beeld van elke kunste naar. (Aula door, kerststemming, tekeningen van architect Jan Gi- udici die het museum twee eeu wen geleden ontwierp.) Kom je in de volgende zaal en daar hangt een bekend doek van Schiedam mer Joop Schafthuizen. „Onze trots," zegt museummedewerk ster Josine Bokhoven. Er hangt zowaar een tweelingbroertje van het schilderij naast, afkomstig uit door Kor Kegel een collectie te Hilversum. En nog een klein Schafthuizende er naast Driestuks, Zo krijg je veel meer een indruk van hoe de kunstenaar in die tijd werkte, de stijl die hij toen han teerde. Dat geldt dus niet alleen voor Brands, Constant en Schaft huizen, het geldt voor elke kun stenaar, van wie werk hangt op de expositie '40 jaar verzamelen in het Schiedams museum'. Van avond wordt die expositie geo pend door wethouder Herman Posthoorn. De vroegere directeur van het Rotterdamse museum Boymans-van Beuningen, drs J.C. Ebbinge Wubben, houdt er een inleiding bij. Hans Paalman, directeur van het Stedelijk Museum Schiedam; „Ebbinge Wubben heeft gezegd dat een museum als het Schie- damse zich het beste kan bezig houden met eigentijdse kunst, want dat is haalbaar, in financieel opzicht en wat organisatie be treft In deze expositie laten wij zien, wat er sinds 1945 verzameld is, aanvankelijk door Daan Schwagermann, later door diens zoon, vervolgens door Pierre Janssen en tenslotte door mij." Het geeft een. aardig beeld van wat het museum In huis heeft Vooral nu het nieuwe depot toe gankelijk is en de mensen tussen de panelen een kleine indruk kunnen opdoen van wat er ver der aan schilderijen in de collec tie zit, zal het duidelijk zijn waar om het museum een keuze moest maken: er is eenvoudig te veel om alles te exposeren. Voordeel hierbij is, dat er gedurende het hele jaar werk uit het museum- bezit tentoongesteld kan worden in steeds wisselende samenstel lingen. „Een Kleine Parade," noemt Paalman de expositie. Er is werk van gemaakt Behalve dat naar de artistieke hoogtepunten uit de verzameling is gezocht, is ook bij de inrichting van de zalen reke ning gehouden met attractieve elementen. Zelfs voor de niet zo in kunst geïnteresseerde Schie dammers zal het een nieuwe er varing zijn om door zulke zalen heen te lopen. Beelden van Zadkïne staan er. ^Victory BorSmah', het eerste Cobra-schilderij dat het museum ooit kocht, hangt er. Er staan gip sen beelden, ontwerpen voor het Hildebrand-monument in de Haarlemmerhout Er zijn de ob jecten en schilderijen van Jaap Wagemaker en Jaap Mooy, een roesug lijkende kunst waarin fietsonderdelen en afval van de Hoogovens is gebruikt Er zijn ob jecten van Auke de Vries, de ma ker van de beruchte 'waslijn' in de Nieuwe Maas, die door sommi gen afschuwelijk lelijk wordt ge vonden en door anderen gewel dig gedurfd. Zijn werken in het Schiedamse museum zijn, aldus Josine Bokhoven, geïnspireerd door de scheve hekjes die je in alle hollandse weidelandschap pen ziet als je met de trein reist „Het is figuratiever dan je denkt," zegt zij lachend, met een peilende blik of de beschouwer inderdaad het figuratieve erin kan zien. Op kaartjes naast de schilderijen en beelden staan namen van de kunstenaars en titels. De kaartjes met zwarte en gele streepjes (de Vlaardingen Schilderkunst als antwoord op muziek. Zo laat het werk van Carla Ein- wachter zich het best omschrijven. De 40-jari- ge kunstenares exposeert vanaf vanavond tot en met II januari schilderijen en tekeningen in de galerie/artotheek in het Cultureel Cen trum Hollandia. ABe geëxposeerde werken hebben met mu ziek te maken. In een aantal gevallen diende één muziekstuk als inspiratiebron, andere ke ren liet zij zich door achtergrondmuziek inspi reren. Over haar tekeningen zegt Einwachter dat die nooit van tevoren zijn bedacht „De schilderijen hebben meestal wel een schets als voorganger, maar al werkend nemen de kwasten toch vaak weer onvoorziene wen dingen", verklaart zij haar onconventionele werkwijze. Een steeds terugkerend thema in haar werk: de altijd aanwezige wegen, die elkaar kruisen, samengaan en weer uit elkaar gaan. Die we gen zijn voor haar symbolisch voor de manier waarop het met mensenlevens gaat Haar recentste werk bestaat uit een serie ufo's waarin de wegen op nogal agressieve manier langs elkaar heen schieten. „Als vreemde voorwerpen in een eindeloze ruimte. Op weg naar...niets", verduidelijkt Einwachter. De tentoonstelling wordt vanavond om acht uur geopend. kleuren van Schiedam) geven aan welk werk eigendom is van het museum, de twee bijbehoren de van elke kunstenaar zijn bruiklenen. Paalman, tijdens een rondleiding door het museum, laat tien dat elke kunstrichting waarin het j museum verzameld heeft, op de Kleine Parade wel vertegen woordigd is. Een dia-klankbeeld in de aula gaat vooral in op Co bra, ook geeft het een algemeen i beeld. Volgens educatief mede- j werker Dingenus van der Vrie zou het nuttig zijn om er nog wat klankbeelden bij te maken, die veel meer ges? -wialiseerd ingaan op bijvoorbeeld constructivisme, fundamentele schilderkunst, ab- stract-expressionisme, realisme enzovoorts. De argeloze bezoeker hoeft niet bang te zijn door dit soort dure woorden overvallen te worden. Het is een mooie ten toonstelling en rond de Kerst is er alle tijd om naar het museum op I de Hoogstraat toe te gaan. Het werk hangt er tot 26 januari. Schiedam Debutant Michel de Nijs en Peter van der Mij den zijn morgen bij PPSC de meest opvallend gezichten. Van der Mijden vervangt te gen Roda Boys als centrum spits Gerard Bos (wissel), ter wijl de jongste De Nij*s (20) als meest verdedigende midden velder de taken van voor de geblesseerde Jan van de Marei overneemt. Voor deze cruciale uitwed strijd heeft oefenmeester Cor Habermehl bewust z'n verde diging intact gelaten. „Dat is toch het sterkste deel van de ploeg", meent hij. „Het belooft een pittig potje te worden te gen een fysiek sterke tegen stander, die ongetwijfeld de nederlaag uit de eerste compe titiewedstrijd wil goedmaken." De opstelling: Suurmond, Weater- veW, Winkelman, Rob da Nijs, Al ders, Van Harmeien, Michel de Nijs, Kolmeyer, Timmers, Van der Mijden en 't Hoen. Maassluis Cees Vijf winkel is terug bij MVC. Hij volgt bij de heren van de Maassluise volleybal vereniging trainer-coach Gerard van der Deijl op, die door de enorme bles- suregolf noodgedwongen als speler verder gaat. Vijfwinkel heeft in het verleden bijzonder goed werk afgeleverd met de Maassluise dames, die toen nog in de nationale sub-top speelden, maar inmiddels zijn afgegleden naar de promotieklasse van het district 17. Ook was Vijfwinkel werkzaam bij PVC, waar hij met de heren van de eerste naar de eredivisie promoveerde. Bij MVC moest hij destijds afha ken door een steeds drukker wordende weik- kring. Schiedam Als de 2ieke Ad- die Bijl zondag niet kan spe len, speelt Leo van Hagen bïi Hermes DVS vrije verdediger. De positie in de punt van de aanval wordt dan in de uit beurt tegen Papendrecbt opge vuld door Aad van Zijl. Trai ner Hans Kostense: „Dat zou jammer zijn, die omschakeling, omdat het net zo lekker ging.'' De vierde uitwedstrijd in sue- - cessie bezorgt de oud-SVV'er de nodige vlinders in de. buik. - „Als we daar een puntje pak- 1 ken, ben ik dik tevreden, want dan blijven we toch bij de kop- groep", zegt hij. „Tegen Xer xes bleek opnieuw, dat we tweemaal drie kwartier gecon centreerd moeten zijn. Ik - hoop, dat iedereen dat weer kan opbrengen. De opstelling: Eggolmeijer, Visser, Bijl/V«n Hagen, Lansbergen, Burger Viergever, Bakker, Vlasveld, Van dar Tuyn, Van Hagen/Van Zijl en De Roos. Niet alleen de kunst In het museum is mooi, delen van het gebouw ook, zoals deze gang in de linkervleugel. Museumdirecteur Hans Paalman legt uit, hoe de expositie tot stand is gekomen. Maasland Voor de komende gemeenteraadsverkiezingen heeft de ledenvergadering van de Open Groepering in Maasland Piet Houtenbos als lijsttrekker gekozen. De 37-jarige stedebouwkundige voerde vier jaar geleden ook al de lijst aan en kan bogen op acht jaar ervaring als raadslid voor de dorpspartij. Marian Siebelink staat op de tweede plaats. Zij wordt gezien als opvolgster van Toos van Kranenburg, die na twaalf jaar niet meer beschikbaar is voor. een verkiesbare plaats. Marian Siebelink is juriste en se cretaris van de stichting Rechts winkel Maassluis. Bij verkieting wordt het haar raadsdebuu t. Op de derde plaatsstaat Dirk Ha- nemaaijer, directeur van de christelijke basisschool De Ark in Vlaardingen. Hij is voorzitter van de.Open Groepering Schiedam Het mïgrantencen- trum aan de Parkweg belegt zon dag een seholingsdag voor bui tenlanders. Vanaf twee uur wordt daar aan de hand van spre kers, video's en dia's informatie verstrekt over scholing en ver vangend werk. Woordvoerders van het arbeids bureau, het Bureau Vervangend Werk, de sociale dienst en het Centrum voor Beroepsorientatie en Beroepsoefening vertellen - wüke mogelijkheden er voor werkzoekende buitenlanders zijn. Die middag zijn een Turkse enjMarokkaanse tolk aanwezig. Aansluitend begint om half vier een informatiemarkt Uit allerlei sectoren zijn organisaties aanwe zig om voorlichting te geven. De markt wordt om ongeveer vijf uur beëindigd. MaassluisDrie solisten tussen 11 en 16 jaar geven morgenmiddag in de Immanuelkerk in Maassluis een concert met advent* en -kerstmuziek, Des tree - Longayroux (hobo), Letitzia Sciarone (viool) en Marjolein de Wit (fluit) worden vanaf vier uur ter- tijde gestaan door de Maassluise organist Koos Bons, die een aantal kerstliedimprovisaties ten gehore zal brengen. De door Bons georganiseerde kindermatinees rijn, wegens het succes daarvan, inmiddels een jaarlijks "terugkerende gebeurtenis geworden. iv >9. Maassluis Winter in Rot terdam, Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis staat centraal op de tentoonstel ling Winters Beeld, die van af zaterdag in het gemeente museum van Maassluis te zien is. De collectie bestaat vooral uit typisch winterse stadsge zichten, veelal vervaardigd door mensen uit de regio Waterweg. Zo is er bijvoor beeld een schilderij te zien" J van Bakels waarop de Si Laurenskerk in de sneeuw staat afgebeeld. Hij schilder de de kerk direct na het bombardement in de Twee de Wereldoorlog. Om Het winterse aspect te bena drukken, kan men in het museum ook oude schaatsen en een koek en zopïetentje aantreffen. Wethouder Isaac van der Knaap opent de tentoonstel ling om drie uur. De werken zijn tot en met 12 janauri in het gemeentemuseum zien. Tot die datum kan men ook nog terecht voorde tentoon stelling grafiek van de Am sterdamse kunstenares Je anne Bieruma Oosting. Zij schonk haar collectie enige jaren gleden aan Maassluis, omdat het museum is gespe cialiseerd in figuratieve kunst van kunstenaars die rond de eeuwwisseling zijn geboren. Leen van Bree rust even uit in da meubelfabriek. Ook in de zaal veld pikt de volleyballer af en toe een blaasje. Vlaardingen De mogelijkheid, dat Vlaardingen ooit z'n opwachting zal maken in de eredivisie, is te verwaarlozen. Ambities hebben, is een vreemd begrip in de Westwijkhal, waar slechts vrijheid en blijheid het voor het zeggen heb ben. Zo lang niemand bij het voormalige Volley5!»» en Brole- co de (on)zalige gedachte krijgt om niet langer genoegen te nemen met een kleurloze stek in de op één na hoogste afde ling, zal die instelling wel niet veranderen. Schiedam Aan het rijtje Schuttersveld, Tamboerstraat en Of- ficierenpad worden maandag twee na men toegevoegd, die eveneens met de schutterij te maken hebben: het Heraut pad en het Vendel hof. Herauten waren de boodschappers van de burgerwacht, een vendel was een com pagnie voetvolk. De twee straten, die naar hen vernoemd wor den, komen langs de nieuwbouw op het Schuttersveld, vlak bij de Noordvestsin- gel. De gemeenteraad stemt hier ongetwij feld mee in, want het advies van de straatnamen- commissie is overge nomen door Zijde- velds commissie voor ruimtelijke ordening. De gemeenteraad buigt zich ook over twee straatnamen in Woudhoek, die de PTT voortdurend in de war brengen. Ove rigens niet alleen postbodes, maar ook familie en kennissen van de bewoners. Een deel van de Alet- ta Jaconsstraat gaat Mina Kruseman- straat heten. Ook de huisnummers wor den gewijzigd. De si tuatie moet daarmee overzichtelijker wor den. Een treffend voorbeeld is Leen van Bree. De afgestu deerde jurist, die z'n dagelijks j brood bij elkaar scharrelt in de meubelfabriek van f z'n vader, denkt weliswaar met weemoed terug aan een jaar of vijf gele den, toen Martinus met over macht kampioen werd in de eerste divisie, maar die destijds gemiste kans laat hem geen enkele traan wegpinken. Ver zadiging heet dat en de aan valler annex spelverdeler zal de laatste zijn om dat te ont kennen. „Ik speel nu vijf jaar in de eer ste divisie en ik weet van me zelf, dat Ik voor de eredivisie tekort kom", is hij eerlijk. „Ik heb ook geen ambities meer. Stel, dat je de eredivisie haalt, dan komen er spelers van bui ten en loop ik een grote kans om m'n plekkie kwijt te ra ken." Welke woorden niet al leen voor Van Bree gelden, maar ook voor spelers als Joop Tinkhof en Cees Lodder, voor wie het afbouwen al lang gele den is begonnen. Alleen als de tegenstander Ze venhuizen of Nijmegen heet, wil de trucendoos wijd open gaan en wordt aangetoond, dat Vlaardingen in goede doen heel wat mans is. „Als we compleet zijn, kunnen we in derdaad bovenin meedraaien", beaamt Van Bree. Ook dat is een utopie. Het vertrek van John Rol werd bijvoorbeeld Langs de Noordvestgracht, op het Schuttersveld, krijgen het Vendelhof en het Herautpad gestaag vorm. Verkoop en reparatie van atle merken auto's (nieuw en gebruikt) Scbadereparatie en -taxatieSnefservice voor uitlaten, accu's banden, schokbrekers, remservice, trekhaken etc. Autokeuring (APK). Autowasplaats. Benzinestation. Maassluis De problemen rond Frank Vork zijn opgelost. De 'klusjesman' van Excelsior M, die onlangs in de kantine z'n verjaardag vierde met een van huis meegebracht kratje bier, speelt zaterdag in. bet tweede elftal mee. Na een ge sprek met voorzitter Ab van Dijk kwam Vork, die hierover in het openbaar door penning meester Piet Vis werd terecht gewezen, terug op zijn eerdere beslissing om er mee te stop pen. Voor trainer Eric Gudde spe len deze kleine oneffenheden geen rol, omdat Vork sowieso uit tegen Barendrecbt niet 2ou meedoen. Gudde heeft nog geen opstelling prijs gegeven, omdat de laatste drie rampzali ge oefenduels hem aan het twijfelen hebben gebracht. De trainer; „We zullen Baren drecbt rond de middenlijn op vangen en proberen er met steeds wisselende mensen zo vaak mogelijk uit te komen." I De selectie: Van Eijk, Hustlage, Gor- I dijn, Put, Van Duijl, Van der Lely, I Ducaneatix, Van Stralen, De Reus, I Glimmerveen, Van den Bergh, Gou- Ka en Moerman. niet opgevuld, Lodder verkast binnenkort eveneens over de landsgrenzen en van het res tant is blijkbaar bijna iedereen blessuregevoelig. door Donald Bax Roelof Schutrup heeft een nieuwe operatie aan 2ijn ge teisterde knie ondergaan, Alex Moret is net hersteld van een blesure, Ron van Lübeck kampt al geruime tijd met een onwillige rug, Teus Monhemi- us is door een handblessure niet inzetbaar en de op de een of andere manier toch niet te verzadigen Tinkhof is ook al een menselijk wrak. Van Bree: „Ik denk, dat we dit seizoen hooguit twee keer met de hele groep hebben getraind." Dat Vlaardingen zich ieder jaar niettemin moeiteloos handhaaft in de sub-top, ïs ook weer niet zo verwonderlijk. Het speelt, met inbegrip van alle blessures, alweer zo'n vijf jaar in een nagenoeg ongewij zigde formatie, waardoor de automatismen zo vast als een huis zijn. „Maar, om heel eer lijk te zijn, heb ik er niet zo veel meer over als vijf jaar ge leden. Toen studeerde ik nog, kon ik dag en nacht volleybal len, maar nu gaat m'n werk voor", zegt Van Bree. De blonde routinier, al gaat die typering op Mark Korsloot na inmiddels voor elke speler op, kan zichzelf moeilijk op peppen voor een potje volley bal tegen Hulst -of Avanti. „Dat zijn juist de moeilijke wedstrijden voor ons. Dan hebben we altijd problemen met de instelling. Dat merk je ook goed in deze periode. On langs was het Sinterklaas, was de zaal dicht, dus werd er die avond niet getraind. Vroeger was dat ondenkbaar en huur den we ergens anders een zaal." Rivaliteit Refereer echter heel voorzich tig aan de rivaliteit met VCS, tegenwoordig opererend onder de naam van sponsor De Blaakse, en de oogjes van Van Bree twinkelen. „Ik ben de enige Vlaardinger in deze ploeg. Ik weet ook, dat Vlaar dingen is voortgekomen uit SVC, destijds in Schiedam de grote concurrent van Juliana, 1 dat nu VCS heet. Wim Broe- ren, onze voorzitter, is bijvoor beeld een SVC'er. Vind je het gek, dat ik dan wil winnen?" „Toch heb ik bewondering voor VCS. Ze hebben daar bij na elk seizoen een ander team en telkens stellen ze zich als doel om naar de eredivisie te promoveren. Dat hebben wij 1 duidelijk niet. Wij zouden er ook best een of twee bij kun- nen 4 hebben, die het niveau 7 omhoog krikken. Coneurren- -Jj tie dus, ook voor Leen van Bree. Want, als ik niet mag 5 set-uppen, dan ben ik aanval- Ier. Ik maak m'n minuten toch '*j wel en dat is geen goede zaak." „Er zijn er een paar, Albert Schaap en Mark Korslot, die gaan iedere wedstrijd tot de - bodem. Als we er elke week zouden staan, tja, dan zouden we een goeie ploeg hebben. Nu gokken we op de derde plaats, achter Zevenhuizen en Nijme gen, maar boven VCS. Ik denk, dat dat het enige doel is, zo hoog mogelijk eindigen. Vroeger was ik het hele week- einde stil als we verloren had- den, maar nu is er niks aan de hand als we punten verlie zen," Recreatief Het gebrek aan ambitie gaat echter ook weer niet zo ver, dat hij echt recreatief ergens in een achterafzaaltje wil vol leyballen. „Dan loop ik me constant te ergeren, dat weet ik zeker. En bovendien, in de eerste divisie kun je heel lang mee. Met de vereniging gaat het nu heel langzaam gelukkig wat beter. Er is weer een vol tallig bestuur, dat het gat met de overige teams wil verklei nen en dat aan de jeugd gaat werken." „Er wordt", vervolgt Van Bree, „weer positief gedacht. Het is jammer, dat we geen ei gen kantine hebben. Dat zou en de sfeer en de financiën verbeteren. Door het verdwij- nen van de sponsor worden bijvoorbeeld onze reiskosten niet meer vergoed, omdat het geld er niet is. En omdat de zaal duur is, is de contributie dus hoog. Als we van Zeven huizen hadden gewonnen, hadden we ook meegedaan om de titel. Maar wat heb je nu in 1 - de eredivisie te zoeken zonder sponsor.' Schiedam Hoewel in het betaald voetbal de competitie pas op 1 februari wordt hervat, is er voor de spelers van SVV eigenlijk nauwelijks sprake van een winterstop. Trainer Dick Buitelaar, die voor dit weekeinde geen oefen wedstrijdje heeft ingelast, geeft de selectie alleen tussen 7 en 12 januari een weekje vrij af* maar traint in de voorgaande periode bewust door. De sportinstructeur heeft zich om. de Schiedamse eerste divisie club nog beter van dienst te kunnen zijn tijdelijk van Breda la ten overplaatsen naar vliegveld Ypenburg, nabij Delft. Die 'transfer' biedt hem de mogelijkheid ook in de ochtenduren te trainen met jongens die overdag geen andere verplichtingen" hebben./ -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 2