D66 bepleit parkeergarage Nijpend gebrek aan hotelaccommodatie 'Passen jullie goed op deze oude, goede, gekke stad?' KAMIGS «GBIIÖ SCHiEDAlSGHE COSRANT NIEUW IfilESWfl SOMAN Van der Stel loopt weg Geen vuurwerk op Kerkeiland EENMALIG AANBOD Schienoko stuit op weerstand Lijk gevonden in Wilhelminahaven Overvallers gearresteerd Vlaardingen jaagt op geld Kipclub versleten voor sociale dienst Schiedam De Kamer van Koophandel, de Verenigde Schiedamse Ondernemers en de winkeliersverenigingen Hoogstraat en De Dam hebben het stuk voor stuk knap moeilijk met het bestemmingsplan Schie noko, dat gisteren door de gemeenteraad is vastgesteld. Zij zijn fel gekant tegen de mo gelijkheid' die het bestemmingsplan biedt om winkels toe te staan langs gedeelten van het Spinhuispad en de Vijgensteeg. „Die winkels zijn niet levensvatbaar en zijn geen ondersteuning van andere win kelgebieden of het centrum", concluderen zij in een gezamenlijk bezwaarschrift. Koe en stier ontvluchten slachthuis Lage Weide bundelt klachten Bij de Rabobank heeft u alle vrijheid, wanneer hei om de uitbetaling van uw rente-opbrengsten gaat. Wilt u het per kwartaal? Dat kan. Of per maand of per jaar? Kan óók. Zelfs vóóraf, als u wilt! Bij het afslui ten van een Spaar-Vast-Rekening bepaalt u zélf op welk moment de rente-opbrengst wordt uitbetaald. Bij de Rabobank. Babobaak Q geld en goede raad WATERWEG DINSDAG 17 DECEMBER 1985 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110,3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343239, 352066, 350557 - sportredactie: 345209. Schiedam Lou vari der Stel is gisteravond de confrontatie met ajn fractie over de benoeming van een coördinator vanda- hsme uit de weg gegaan. Het Pvd A-raadslid is fel gekant tegen de komst van weer een man achter een bureau', maar de an- dere socialisten zijn daarmee juist in hun nopjes. Bij de behandeling van het agendapunt verliet Van der Stel de - raadszaal, om even later weer terug te keren. Zijn aversie komt de PvdA ers slecht uit, omdat juist zij tien maanden geleden het plan vooreen dergelijke functionaris lanceerden. Een verdeeld stemgedrag zou een smet werpen op het PvdA-initiatief. Behalve de PvdA is ook het CDA hoopvol gestemd over het ef fect van het werk van de nieuwe coördinator. Piet Roosen zei van hem een 'actief, grensdoorbrekend optreden' te verwach ten. Wethouder Luub Hafkamp hoopt na hooguit driejaar re sultaat te kunnen zien. „Ik vertrouw er op dat we even veel succes hebben als in Rotterdam". De aanpak in de Maasstad heeft model gestaan voor Schiedam. Vlaardingen De Vlaar dingse VVV moet regel matig nee verkopen aan klanten die een hotel of pension - zoeken. Die klacht staat te lezen in het recent verschenen jaar verslag over 1984. De ver eniging constateert een grote vraag naar hotelac commodatie, waar niet aan kan worden voldaan. Vlaardingen is met één hotel het Deltahotel aan de Maasboule vard slecht bedeeld, vindt de VVV. Een enkele toerist is nog te interesseren voor een overnach ting in kampeerboerderij De Hoogkamer, maar de meesten moeten worden doorgestuurd naar Rotterdam of andere plaat sen in de regio. Dat doet de infor- matrices verdriet „Gemiddeld VW in jaarverslag eens per dag wordt de VW er aan herinnerd, dat het wat dat betreft slecht gesteld is in onze stad", moppert de toeristenvere niging in het jaarverslag. De VW trok in het vorige jaar minder klanten dan in 1983. On tevreden is de vereniging echter allerminst, want de laatste maan den is er weer een kentering te bespeuren. Toen in '83 de ideale stek in de Visbank vanwege de bezuinigingen moest worden op gegeven, kwam de klad er een beetje in. Getuige het stijgende aantal klanten weten de meeste mensen nu wel, dat de VW in het stadhuis isgevestigd. De meeste bezoekers van de WV (6.649 van de 6.985} waren Vlaardingers. De meesten kwa men niet voor toeristische infor matie, maar voor een geschen kenbon. De infórmatrices kregen 336 echte toeristen aan de balie, waarvan 170 uit het buitenland. Maassluis Het afsteken van vuurwerk in Maassluis, is niet alleen aan bepaalde data gebonden. Rotjes, vuurpijlen en aanver want vuurwerk mogen uit sluitend op 31 december en 1 januari worden afgestoken, maar bovendien is dat zelfs op die dagen niet toegestaan op het Kerkeiland. Het verbod geldt voor het ge bied langs de Haven en bin nen de lijn Keucheniusstraat, Troelstraweg, Elektraweg. Maassluis Verzamelaars van curiosa of geschiedschrijvers kunnen tot 15 januari op het stad huis van Maassluis gratis het in formatiepakket TJaats voor 'n kerncentrale?' afhalen. De ge meente biedt die mogelijkheid, omdat er een grote voorraad van die informatiepakketten over is. De pakketten hebben betrekking op de mogelijke vestigingsplaat sen van kerm'nstallaties. Hoewel de inspraakprocedure daarover al in het najaar is afgesloten, ver moedt de gemeente dat de infor matie voor verzamelaars en ge schiedschrijvers interessant kan zijn. Na medio januari wordt het restant als oud papier afgevoerd. Winkeliers te zwartgallig' Schiedam De Schïedamse po litie heeft gistermiddag, na tips van werknemers van het bedrijf Mofas, langs de Nieuwe Water wegstraat het lijk van een man opgedregd uit de Wilhelminaha- ven. Volgens de dokter, die erbij werd gehaald, moet de man ,al zo'n veertien dagen in het water hebben gelegen. Over de identiteit van de man tast de politie in het duister. Van daag wordt sectie verricht. De po litie gaat er vooralsnog niet van uit, dat de man slachtoffer is van een geweldsmisdrijf. Schiedam/Maasland Met de aanhouding van 17 mannen en vrouwen (23 tot 40 jaar) uit Den Haag, Delft en Schiedam heeftde. politie een groot aantal roofover vallen op postkantoren en ban ken in Den Haag, Delft, Oude Wetering en Maasland opgelost De buit van de overvallen be droeg ruim twee miljoen gulden. Negen mannen zitten nog vast - Een klein deel van de buit is te ruggevonden. De rest is opgegaan aan gokken en vakanties. De overvallen en grote inbraken, in Schiedam bijvoorbeeld voor twee ton aan jenever en in Baren- drecht voor drie.ton aan tapijten, zijn in '84 en '85 in wisselende combinaties van verdachten ge pleegd. Vlaardingen Het moet een beetje wrang zijn voor het open baar lichaam Rijnmond. Vlaar dingen lag dikwijls met dat be stuur overhoop, maar nu de op heffing nadert wil de gemeente nog wei snel vijfduizend gulden subsidie van Rijnmond lospeute ren voor het inzamelen van klein chemisch afval. De reinigingsdienst wil een wa gen aanschaffen, waarmee het klein chemisch afval op afroep gratis bij de mensen thuis wordt opgehaald. Ook kleine bedrijven zouden van die dienst gebruik kunnen maken, maar aan hen wil de gemeente wel geld in re kening brengen. Rijnmond heeft een potje om der gelijke initiatieven te subsidiëren. Vlaardingen wil daar nog snel gebruik van maken. „Het ver dient mede gelet op de ophef fing van Rijnmond aanbeve ling een verzoek om een bijdrage reeds nu, vooruitlopend op een definitief besluit omtrent de wijze van inzameling, bij Rijnmond in te dienen", staat in het voorstel, dat door twee wethouders is on dertekend. Vlaardingen De Kipclub heeft met haar plan om op tweede kerstdag op de Markt voor het stadhuis een gebra den kip te verdelen onder minima wel wat losgemaakt Na de eerste berichten werd initiatiefneemster Annet Braad vaak gebeld door mensen met een uitkering, die klaagden over de eenma lige uitkering en de hoge gas- prijzen. „Die mensen dach ten dat ik van de sociale dienst was".„ De Kipclub wil met haar ac tie duidelijk maken, dat de minima structureel te weinig geld hebben. Annet „Met de kerst krijg je een bedrag waar je misschien iets leuks voor kunt kopen, maar de rest van het jaar heb je je t mond te houden". Door met zijn allen één kip te verdelen wil de club die zaak onder de aandacht brengen. Veel geld wordt er aan het protest niet gespendeerd. Er worden 's avonds om acht uur tafeltjes neergezet op de Markt, maar mensen die mee willen eten moeten zelf een stoel en een bord meene men. Ellen Hollaar en Annet Braad met scharrelkip Henk. Die gaat op tweede kerstdag niet in de pan. Schiedam Het is dat D66-voorzitter Marcel Houtkamp er zelf bij aantekent dat sommige, programpunten van zijn partij niet op korte term ijn te verwezenlijken zijn; dat zet de wens om een parkeergarage in het centrum van Schiedam in het juiste perspectief. D66 behoort tot de kleine minderheid, die voor een parkeergarage in de binnenstad is. Andere partijen willen hier niet aan, omdat zo'n garage een stedebouwkundig onding is: kil, guur en onvriendelijk. En wethouder Zij develd houdt vol dat er, zeker nu er een par- keergeleidlngssysteem is, voldoende open parkeerruimte bestaat Het D66-gemeenteprogramma 1986-1990 be vat programmapunten die er al waren toen Hans van Mierlo zijn partij de eerste keer nieuw leven inblies. Na bijna twintig jaar vin den ook de Schiedamse democraten nog steeds, dat er burgers moeten worden be noemd in raadscommissies en dat een opener stijl van besturen gewenst is. Daar is iets bijge komen: B en W moeten jaarlijks een beknopte beleidsnota huis-aan-huis verspreiden, vindt DG6. Voorts zou er over belangrijke kwesties van lokale betekenis steeds een opinie-onder zoek onder de inwoners moeten komen; of dit in de vorm van een referendum op Schie damse leest moet, zegt D66 er niet bij. De meeste programpunten waren al bekend uit het ontwerp-programma, zoals de behoefte aan een hotel en congrescentrum in de bin nenstad, de komst van een camping, een over dekt zwembad in Groenoord, een tweede ver bindingsweg naar Schiedam-Noord, een rookverbod in alle openbare gebouwen, ver betering van de omstandigheden waarin de woonwagenbewoners leven, de oprichting van een hulp- en informatiecentrum (HIC), de afkoopmogelijkheid voor alle Schiedamse erfpachters, geen stijging van de onroerend- goedbelasting, vergroting van de kinderop vang en vervanging van een canonherziening bij de erfpacht, die meer gelijke tred houdt met de ontwikkeling van inkomens en grond waarde. Voor een aantal van deze punten heeft het enige D66-raadslid Adri Reijnhout (38) zich sinds 1982 sterk gemaakt Als lijsttrekker mag hij dat opnieuw gaan doen. Adri Reijnhout: het gezicht van D66 in Schiedam. De ondernemers konden slechts bogen op steun v«n één gemeen teraadslid: de WD-er Piet Prins. Hij veegde de vloer aan met het raadsvoorstel, dat cijfermatig slecht onderbouwd zou zijn en louter op 'veronderstellingen en zienswijzen' zou berusten. Boven dien had hij moeite met de plotse linge haast om het voorstel door de raad te krijgen. De commissie voor stadsvernieuwing en ruim telijke ordening moest zich een hak uur voor de raadsvergade ring nog een oordeel velleri over de bezwaarschriften. In de gebundelde bezwaarschrif ten voeren de winkeliers aan dat bewoners" van Schienoko geen behoefte hebben aan een buurt- of wijkwinkelvoorziening. Er zijn op loopafstand voldoende winkelgebieden, menen zij. B W schatten een meer gedifferen tieerde winkelvoorziening juist positief in en geloven in het wer vend karakter voor de daar ge dachte woningbouw. Het college onderschrijft even min de kritiek dat de route Par- kweg-Spinhuispad-Vijgensteeg 'slechts een toevoerweg is voor bewoners van Nieuwland-Oost'. „Onjuist", aldus het college, „voor velen is deze derde toegang tot de binnenstad favoriet". Dat de huidige leegstand van winkels aan de Hoogstraat en Parkweg verdere uitbouw van het winkelarsenaal ongewenst maakt, onderschrijft het college helemaal niet Zij ziet in het ont breken van continuïteitin de winkelroute Parkweg-binnen stad juist de voornaamste oorzaak voor de kwetsbaarheid van'het winkelgebied. ,'Bovendien valt het met die leegstand wel mee", wist Gerard Verhulsdonk (WD) te melden. Hij had zondag ge turfd en kwam in de binnenstad tot twintig lege panden op een to taal van ongeveer 400. „Niet zo tragisch, lijkt me". Verhulsdonk verweet zijn partijgenoot 'rooi- lijn-aehtig denken' en vond dat de indieners van bezwaarschrif ten een 'te zwartgallig toekomst beeld hebben'. Schiedam Een losgebroken stier heeft gistermiddag in Schie dam voor paniek gezorgd. Het beest ontvluchtte het slachthuis en rende over rijksweg 19 naar het Vlaardingse sportpark Vijf sluizen, waar hij uiteindelijk door de politie werd neergeschoten. Eerder op de dag had een koe al een mislukte poging gedaan om aan zijn slachters te ontkomen. De koe werd snel weer gevan gen, maar met de stier hadden de politie en het personeel van het slachthuis aanzienlijk meer pro blemen. Pas op Vlaardings grondgebied konden de agenten het beest benaderen. Na het ge nadeschot werd de zeshonderd kilo zware stier ter plekke in stukken gesneden en met een aanhanger teruggebracht naar het slachthuis. Vlaardingen Van de bewoners van de buurt Lage Weide in de Vlaardingse West wijk, die een enquête van de bewonersgroep "invulden, klaagt 85 procent over tocht, 80 procent over onvoldoen de isolatie en 70 procent over rot tend houtwerk. Vanavond be spreken de bewoners in Ontmoe tingscentrum West hoe zij met die gegevens in de band het ge meentelijk woningbedrijf (GWB) kunnen bewegen om groot on derhoud te plegen. De enquête heeft in ieder geval al een omvangrijke bewonersgroep opgeleverd/Daar was het de initi atiefnemers in de eerste plaats om te doen. Zij vinden dat het GWB de buurt maar laat ver krotten en dat daar nodig iets aan gedaan moet worden. Uit de enquête blijkt overigens, dat lang niet alle bewoners die kritiek op het woningbedrijf de len. De meesten vinden dat het GWB altijd snel reageert op klachten en 40 procent schrijft, dat die klachten ook naar tevre denheid worden verholpen. Daarbij zou wel altijd voor de goedkoopste manier worden ge kozen, aldus de bewoners, De vergadering over de onderhouds klachten begint om acht uur en wordt gehouden in het ontmoe tingscentrum aan de Floris de Vijfdelaan. Van Tilborg neemt afscheid: Schiedam Cor van Tilborg verlaat de Schiedamse gemeente politiek niet helemaal met een gerust hart. „De mensen die na mij .komen moeten blijk geven van stuurmans kunst, zodat het finan ciële schip Schiedam niet op de klippen loopt." Met die ietwat sombere toekomst- schets nam de YVD- v/ethouder gisteravond na elf jaar raadlid- maatschap afscheid. Van Tilborg treedt in het nieuwe jaar in dienst als directielid van de Vereniging voor Nederlandse Ge meenten (VNG). Cor, zoals hij voor deze gele genheid door burgemeester "Reinier Scheeres familiair werd aangesproken, werd bewierookt om de gedegen bezuinigingsoperatie die hij als wethouder van financiën heeft geleid. Zoals .Scheeres hem ook complimenteerde met zijn stadsvernieuwings beleid. „Maar", zei Scheeres, „complimenten horen tot het ritueel bij dergelijke gebeur tenissen. Ontdaan van alle franje zou ik willen zeggen: Cor, we zien je niet graag vertrekken, maar we rooien het ook zonder jou wel". Om de glans wat doffer te maken lepelde Van Tilborg een aantal onafgemaakte za ken op. „Ik vind het vooral jammer dat de 213 woningen van Sint Jozef in Schiedam- West nog niet rond zijn. Ik hoop dat daar snel duidelijk heid in komt". Vervolgens strooide hij kwis tig met loftuitingen aan het adres van de ambtenaren vanwege hun betoon van loyaliteit („ik ben niet aan de klus begonnen als de meest ambtenaar-vriendelijke wet houder"), de collega-raadsle den („er wordt hier niet na getrapt na een felle discus sie") en de collega-wethou ders, die het na verhitte de batten privé altijd weer goed met elkaar konden vinden. Een speciale dankwoord had hij voor 'politiek leermeester' Gerard Verhulsdonk. „Hij heeft me het relativeren bij gebracht. Gerard trof me elf jaar geleden aan als een jon ge wilde hond, die af en toe een beetje getemd moest worden". Namens het college van B en W overhandigde Scheeres hem een oude plattegrond van Schiedam uit 1649. „Uit de tijd .dat stadsvernieuwing nog moest worden uitgevon den", wist hij. Van Tilborg was tevreden. Een pakkende slotzin, uitge sproken met een brok in de keel, onderstreepte dat: „Bas sen jullie met z'n allen goed op deze oude, gekke, goede stad?" i (ADVERTENTIE) Een vaste hoge rente* en alle vrijhe id i c et w. rente-opbrengst? Adviesrente tot 63/4%, per 15-1l-*85. Wijzigingen voorbehouden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1