Schiedam bouwt meer dan Vlaardingen en Maassluis STAP JE DICHTER NAAR EEN BAAN Schlarmann stapt op als voorzitter Sivos VARA Maassluis saneert Vertowijk Reclameborden in sporthal MARINES DAGBLAD SGHILME COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT 'C BOX EN MOtöUEKPRtXiRAMMA EXTRA Zi Agrariërs en recreanten ontevreden Nietje in been Gouma voert lijst van PvdA aan Snelle groeiers moeten wijken jg® W; NU IN DE WINKEL MET: VARAGIDS VOOR KLEURBEKENNERS DONDERDAG 19 DECEMBER 1985 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110,3131 BC Viaardingen. Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209. Schiedam/Vlaardingen/Maassluis De gemeente Schiedam mag in 1986 meer woningen' bouwen dan I Vlaardingen en Maassluis bij elkaar. Naar verhouding bouwt Schiedam meer koopwoningen, terwijl in de j twee andere Watenveggemeenten j het zwaartepunt ligt op de woning- i wetsector. Op voorspraak van Rijnmond is de contin- gen tering vastgesteld ap 393 woningen voor Schiedam, 246 voor Vlaardingen en 119 voor Maassluis. „Veel te weinig", is de traditionele 1 reactie van de drie Waterweggemeenten, Zo- 1 als elk jaar hebben zij meer bouwplannen in gediend dan de rijksoverheid kan subsidiëren. „Wij hebben het dubbele aangevraagd", is de spontane reactie van scheidend wethouder Cor van Tilborg, nadat het Rotterdams Nieuwsblad hem de cijfers heeft verstrekt De 393 toegewezen woningen worden als volgt onderverdeeld: 188 woningwetwoningen, 82 premiehuur-profit, 36 premiekoop-A, 40 pre- miekoopeB, 6 in de vrije sector met een een malige bijdrage van 6500 gulden per woning, 41 in de vrije sector met een eenmalige bijdra ge van 20.000 gulden en 8 te verbouwen wooneenheden. Van Tilborg, het opruimen van zijn bureaula den onderbrekend: „Het aantal woningwet woningen is toch behoorlijk voor Schiedam, op dat punt laten ze ons gelukkig niet zakken. De stadsvernieuwing kan in vol tempo door gaan en ik ben er blij om, dat ik in die situatie weg kan. Tot mijn tevredenheid zie ik ook, dat-wij in de markt zijn voor de koopsector met de bijdrage van 20-000 gulden: dat zijn mooie bouwstenen, waarmee wij in de stads vernieuwing ook iets aardigs kunnen doen". Als goed nieuws wil Van Tilborg meteen kwijt, dat Wil ma met de tweede fase van de nieuwbouw op het GTB-terrein in Schiedam- Zuid kan beginnen, nu de voorverkoop een overweldigend succes blijkt te zijn, veel gun stiger dan eerder dit jaar in Schienoko, waar een plan flopte. Van Tilborg denkt dat Wilma begin '86 zal starteri, aansluitend op de eerste fase. Voorts zal de gunning plaatsvinden voor de sanering van de verontreinigde grond van- het GTB-terrein; de troep ligt opgeslagen aan de Nieuwe Waterwegstraat Er wordt nu een aannemer gezocht, die het ter plekke wü rei- nigen. „Dat zijn zo mijn laatste dienstmedede- lingen", aldus Van Tilborg, die vanmiddag af scheid neemt in het Stedelijk Museum. Van de 246 woningen, die Vlaardingend ko mend jaar mag bouwen, worden er 171 gerea liseerd in de woningwetsector, 30 als premie koop-A, 15 als premiekoop-B en 30 in de vrije sector met een bijdrage a twintig mille. De meeste van die woningen heeft de gemeente nodig om bouwplannen in de Oostwijk en in Hoty af te ronden, waarmee al dit jaar werd begonnen. Voor nieuwe plannen is, behalve het project Centraal Wonen aan de Willem Beukelszoonstraat, nauwelijks ruimte. De meeste open plekken in de stad blijven dus open. Aan de Nieuwelaan, waar de eerste fase van de nieuwbouw bijna is afgerond, kan wo ningbouwvereniging Samenwerking '77 niet verder. De huisjes aan de Nieuwelaan, waaro ver zoveel strijd is geleverd, hoeven voorlopig nog niet plat Ook met andere open piekken, waarvoor kant en klare bouwplannen liggen, kan de gemeente voorlopig niets beginnen. De Put, Dijkzigt en het gat op de hoek van Maassluissedijk en Markt blijven voorlopig groen. Het aantal toegewezen woningen is weer la ger dan vorig jaar, maar de politiek maakt daar nog nauwelijks woorden aan vuil. Sinds in 1983 de daling van de gesubsidieerde wo ningbouw inzette heeft de gemeenteraad er maar één keer uitvoerig over gesproken. Nu lijkt het erop of Vlaardingen zich bij die ont wikkeling heeft neergelegd. De hoop is volle dig gevestigd op daling van de rente, waar door het voor projectontwikkelaars aantrek kelijker wordt om te bouwen. Dat is volgens wethouder Bas Goudriaan en zijn ambtena ren de aangewezen weg om de binnenstad en de open plekken in Holy bebouwd te krijgen. Maassluis verdeelt zijn nieuwbouw over de Vertowijk en de Steendijkpolder. Van de 119 toegewezen woningen in het contingent ko men er 99 in de Vertowijk, te weten 59 als wo ningwetwoningen en 40 als premiekoop-A- h ui zen. De resterende 20 woningen (vrije sec tor met de eenmalige bijdrage van 6500 gul den) gaan niet naar Verto, maar zullen in de Steendijkpolder worden neergezet Cor de Jonge van de afdeling stadsontwikke ling in Maassluis: „Wij hadden voor de Verto wijk gerekend op 116 gesubsidieerde wonin gen in 1986 met nog 3, overgehouden van dit jaar: 119 dus alleen voor Verto. Dat zijn er nu 99 geworden. Er zijn keiharde voorwaarden gesteld door de rijksoverheid om dat allemaal in de Vertowijk te zetten, want er ligt nogal wat aan subsidies, voor liefst zeven miljoen. Het plan is Verto in vier jaar tijd te realiseren. Maar nu komen wij er al twintig tekort. Ik signaleer dat alleen maar even". Maassluis Maassluis begint in januari met het afgraven van de verontreinigde grond op het Ver toterrein tussen Lange Boone straat en Wagenstraat De Verto wijk zou in vier jaar bebouwd moeten worden, maar door de beperkte woningbou wcon tingen ten dreigt nu al vertraging. De gemeente verwacht twee maanden nodig te hebben voor de sanering van het Vertoterrein. De 8.500 kubieke meter grond, die vervuild is met olie en poly cyclische aromatische koolwater stoffen, wordt afgegraven en door verhitting gereinigd. De schoongemaakte grond wordt vervolgens gestort in de Kapel polder. Met een scherm in de bo dem wordt voorkomen, dat het grondwater doordringt naar het reeds bebouwde gedeelte van de Verto. Na de afgraving wordt de grond opnieuw gecontroleerd en geëga- t liseerd. Vervolgens wordt net terrein opgehoogd en bouwrijp gemaakt In maart hoopt Maas sluis met de bebouwing te begin- nen. De noodwegen het tijdelijke voetpad over het Vertoterrein worden afgesloten. Midden-Delfland Ook in het gebied waar land- en tuinbouw plaatsvindt moet volgens de re constructiecommissie Midden- Delfland ruimte worden gescha pen voor recreatie. Dat bleek gis teren bij de behandeling van het -deelplan Gaag. Het deelplan Gaag omvat grof- 'Weg het gebied tussen Den Hoorn, De Lier, Maassluis en Schipluiden. In het plan staat aangegeven waar land- en tuin- bouwbedrijven komen, waar bos- sen worden aangelegd en welke wegen en paden in het gebied openbaar moeten zijn. -Land- en tuinbouw zijn het be- •langrijkst in het deelplan, De - agrariërs vonden het plan bar te genvallen. G.J. Koop: „We heb ben bij andere plannen nogal wat 1 moeten incasseren ten behoeve van de recreatie. Nu is er een kans om voor agrariërs iets op po- ten te zetten, maar dan zien we dat van bedrijven belangrijke de- I len in beslag worden genomen door bossen. Volgens Koop is er meer dan voldoende ruimte in de andere delen van Midden-Delf land om te voldoen aan de be hoefte aan recreatie. Waren de agrariërs het niet eens met de plannen; de vertegen woordigers van de recreatie wa ren ook al ontevreden. Volgens G.J. de Vink van de stichting Re creatie ontbreekt een aantal we zenlijke voorzieningen. Hij zei de belangen voor de landbouw te onderkennen. Maar hij had op meer ruimte voor fiets- en wan delpaden, picknickplaatsjes en andere minder intensieve vor men van recreatie gehoopt De 1 Vink vond de bezwaren van na- tuurverenigingen en boeren niet terecht Er was gesteld dat door de wandelpaden het vee last zou hebben van de 'mensen en de troep die zij achterlaten. „Zwaar overtrokken", vond De Vink. Schiedam Een 23-jarige inwo ner uit Poortugaal heeft zich gis termorgen met een nietpistool in het linkerbeen geschoten. De man was in de Dwarsstraat bezig panlatten te bevestigen, toen het nietpistool door nog onbekende oorzaak afging, Het zeven centi meter lange nietje moest in het Schieland ziekenhuis operatief worden verwijderd. Maasland Voor de derde keer in suceessie treedt Wiebe Gouma in Maasland op als lijsttrekker voor de PvdA. Tijdens de verkiezingen van vier en acht jaar geleden gelukte bet steeds net niet een raadszetel te bemachtigen. In 1982 ontbraken daarvoor slechts vijf stemmen. Het zit er tijdens de op 19 maart te hou den raadsverkie zingen dan ook dik in, dat de PvdA het nu wel zal red den. Door het uit breiden van 11 naar 13 zetels is de kiesdeler van 300 tot 250 verlaagd. De PvdA acht zelfs een tweede zetel niet ondenkbaar. Lijsttrekker Wiebe Gouma (39) is me taalbewerker van beroep. Tweede op de lijst is Wim Pas- schier (41). Maassluis De snelgroeiende populieren en wilgen in de Maas- sluisse wijk Sluispolder-Oost ma ken binnenkort plaats voor lang zamer groeiende soorten. Zo'n twintig jaar geleden plantte de gemeente populieren en wil gen, om de toenmalige nieuw bouwwijk maar zo snel mogelijk groen te krijgen. Om de wijk ook in de toekomst groen te houden worden de bomen, die een tame lijke korte levensduur hebben, vervangen door sterkere soorten. Essen, esdoorns, linden en lijster bessen nemen hun plaatsin. Twaalf zenders op Schiedamse buis De cursisten zijn blij met de certificaten. VlaardingenDe zeventien vrouwen die als eersten de cursus tekstverwerking volgden bij het edu catief een trum in Vlaardingen kwamen gistermiddag voor de laatste keer bij elkaar. Een feestje met koffie en koek, waar cursusleidster Loes Zwaard de certificaten uitdeelde. „Ik hoop datje er werk mee kun t vin den sprak zij tot de cursisten. Daar was het, benadrukte coördinator Tineke Brinkman nog eens, de vrouwen om begonnen: het vinden van een baan. Dat doel is weer een stapje dichterbij gekomen", zei Tineke Brinkman, ge taalde banen liggen niet voor het opscheppenmaar jullie hebben pas nog tips gekregen over sollicite ren. Jullie komen er vast", zei zij bemoedigend. Zij adviseerde de vrouwen om bij het solliciteren eens naar andere wegen dan de gebruikelijke. Schiedam Het aanbod van zenders op de Schie damse beeldbuis is met ingang van vandaag met twee uitgebreid. Nieuw is het engelstalig satelliet TV-programma Music Box, dat zich voorname lijk richt op de doelgroep van 15 tot 25-jarigen. Als extra service aan de abonnees is een mozaiekprogramma in het pakket opgenomen. Dit program ma omvat verkleinde beelden van programma's, die op hetzelf de moment via dc andere kana len worden uitgezonden. Op die manier kan de kijker in één oog opslag zien wat op elk van de elf andere zenders 'draait'. Het mo zaiekprogramma is nog slechts in een klein aantal nederlandse ge meenten op het kabelnet gezet. De uitbreiding van het pakket heeft tot gevolg dat de kanalen- indeling enigszins moet worden aangepast. Sky Channel verhuist naar kanaal 29 min. waardoor kanaal 3 vrij komt voor cai-infor- matie. België Vlaams (BRT 1) schuift op van kanaal vier plus naar 4. De veranderingen betekenen te vens dat video-apparaten op nieuw moeten afgeregeld. Men kan bij Openbare Nutsbedrijven informeren hoe dat in zijn werk gaat. Door de uitbreiding zullen abon nees met een verouderd toestel te weinig voorkeuzetoetsen hebben om direct op alïe zenders te kun nen afstemmen. Geen probleem, aldus de ONS. In dat geval moet de irxstellingsknop van een van de voorkeuzetoetsen gebruikt worden om de betreffende zen der te zoeken. In Schiedam zijn nu de volgende zenders te ontvangen: Nederland 1 en 2, BRT 1 en 2, Duitsland 1,2 en 3, en moziekbeelden, plus de vier zenders die als proef in het pakket zijn opgenomen: Sky Channel, Music Box, TV 5 en cai- informatie. Het mozaïekbeeld zoals dat vanaf vandaag op de Schiedamse buis tè zien is. Schiedam Nieuwland-vertegenwoordiger Jan Schlarmann is opgestapt als voorzitter van het stedelijk instituut voor opbouwwerk Schiedam (Sivos). Aanlei ding is een groot meningsverschil met andere bestuurs leden over de sollicitatieprocedure voor de nieuwe op bouwwerkers. Met name Schiedam-Zuid hecht aan de terugkeer van Armand van Puyvelde in het wijkwel- zijnswerk. Van Puyvelde was ook in dienst van de SSWO, de vorige op bouwwerkstichting, die moest worden opgeheven na bezuini gingen door de gemeente Schie dam. Het Sivos moet de zaak op nieuw van de grond tillen. Schlarmann laat politici en be- wonersverenigingen weten, dat hij alleen bereid was voorzitter van het Sivos te worden, als ieder bestuurslid het SSWO-verleden zou laten rusten. Nu echter som mige nieuwe bestuurders waarde hechten aan een opbouwwerker uit de SSWO-periode, wil Schlar mann geen verantwoording meer dragen. Overigens zouden er ook nog andere meningsver schillen in het geding zijn. Schiedam-Zuid heeft de laatste maand veel brieven geschreven over de ontwikkelingen, gericht aan de gemeente, het Sivos, de bewonersverenigingen Oost, West en Centrum, wijkvereni- ging Nieuwland en de werkgroep Wonen Leven in Nieuwland. De bewonersvereniging Zuid is volgens haar voorzitter Dien ie Nesse ontstemd over de manier, waarop Van Puyvelde wordt ge boycot Vorige maand heeft amb tenaar Jan Kemps, slechts aange steld als ambtelijk adviseur van het Sivos, hierin een doorslagge vende stem gehad. Onder ande ren Gé Brouwer (PvdA) en Ge rard Verhulsdonk (WD) hebben hier paal en perk aan gesteld. Kemps zou. aldus Nesse, hebben toegegeven te ver te zijn gegaan. Zuid vermoedt dat er mensen zijn met een persoonlijke rancu ne tegen Van Puyvelde, onder wie Kemps. Als opbouwwerker was Van Puyvelde veel te kri tisch en een lastig type voor amb tenaren. De oude wijken vinden dat juist nodig. De sollicitatieprocedure, zoals die was gestart, wordt door Zuid 'nat- Nesse d> öesprek te vmgerwei k' ge* vindt het dorr dat' bekwaam 10012' velde niet eer, wordt uitgen Of wijk Nieuv land zich in navol ging van Schllrmann uit het Si vos terugtrekt, is niet bekend. Ook Schiedai a-Centrum speelt een rol in he conflict. Jan Ha gendoorn, secretaris van het Si vos, zou verzu egen hebben zo komt naar vo:en uit de gevoerde corresponden'ie dat Oost en kele keren s< hriftelijk haar me ning heeft kenbaar gemaakt, zonder aanwezig te zijn op verga deringen. De ardoor werd het qu orum niet gehaald en zouden en kele besluiten ongeldig zijn. Zuid: „Is datdemc cratïseh? In de oude wijken ziet men dat als werkelijke reden voor het plotselinge 'vertrek van Jan Schl&rmann. Maasland Ten behoeve van de exploitatie van sporthal De Hofs tede heeft het Maaslandse ge meentebestuur weer een nieuwe bron van inkomsten gevonden. In de vorig jaar door staatssecre taris J. van der Heijden geopende bal wordt de plaatsing van recla meborden mogelijk gemaakt. De gemeenteraad is inmiddels akkoord gegaan met het plaatsen van twaalf borden van vijfhon derd gulden per bord per jaar. Met die zesduizend gulden wordt de exploitatie in gunstige zin be ïnvloed. Uitbreiding van het aan tal reclameborden is eventueel mogelijk. De aanvragers dienen zelf voor de borden te zorgen, terwijl de plaatsing door de gemeente zal geschieden. Geïnteresseerden uil Maasland zijn het eerst in de gele genheid om een reclanieruimtete huren. Na een maand wordt de mogelijkheid ook voor anderen opengesteld. Verder: Konsumentenman, Popinfo, Eigenwijs, Rndiotips, Snorkelstrip in kleur, een grote puzzel en een spannend kinderverhaal. MARTINE BUL terug op t.v. en hoe. Eerste Kerstdag haar solo show bij VARA-TV. De toekomstdromen van het dansduo DAPHNE EN DEBORAH. DAVID BOWIE, een grillig acteer talent. VARA Radio 3 helpt Radio Freedom op Oudejaarsdag. Bekende Nederlanders blikken terug. De elfstedentocht van JAN en INEKE KOOIMAN. Bij aankoop van dit dubbelnummer bovendien kans op het winnen van één van de 200 prijzen, w.o. een videorecorder. Lef op het wedstrijdformulier op de VARAGIDS. HOUD DEZE DUBBELDIKKE KERSTGIDS B i DE HAND VOOR SLECHTS Neem een proefabonnement: de eerste 15 nummers ter kennismaking f 10,-. U kunt ons-gratis-bellen van 9.00 tot 17.00 uur op 06-0228888 of anders op 035-711 911.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1