Van Tilborg krijgt 'n fles Haagse Kali 'Cliënt sociale dienst de dupe van regelgeving VARA Verhoging van tafel geveegd mm 1 Duitser ontsnapt uit politiebureau IMeifNGS HGSStD SSHKDAMSCHI SiUBSil NIEUWE IIIEilIG CD» Kerst-inn in Vrouwenhuis kti met PvdA mist frisse plannen Laatste keer Steun voor Jan Leis 4 F WA: Bob van Aalst blij ft nog aan Baksteen voor drie video's Maasland krijgt predikant erbij NU IN DE WINKEL MET: VARAGIDS VOOR KLEURBEKENNERS Russische toestanden in Maassluis Makelaar geridderd VRIJDAG 20 DECEMBER 1985 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110,3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209. Veel krenten voor Schiedams beste wethouder Schiedam Toon Hermans zong het al, in het liedje over vader- ging-op-stap. Hij zag ineens een vlekkie en hoe langer vader bleef kijken, hoe groter dat vlekkie werd. Cor van Tilborg, de VVD-wet- houder. die gistermiddag wegens zijn benoeming tot directielid van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) afscheid van Schiedam nam in het Stedelijk Museum, heeft het laatste jaar ook met zo'n vlekkie te maken gehad. Een smet op het glanzende bla zoen van de wethouder, noemde een raadslid onlangs Van Til- borgs politiek ten opzichte van de Sommelsdijksestraat, het straatje in de Gorzen dat tegen de zin van cfe bewoners gesloopt moet wor den. De Sommelsdijksestraat Keeft het aanzien van de wethou der menigmaal overschaduwd: 'd'e bewoners knabbelden met hun protesten wat af van het au reool rond Van Tilborgs hoofd. Gisteren is in het museum ge poogd het blazoen geheel schoon tè poetsen. Ten overstaan van de ambtenaren, die het meest met Cor van Tilborg (38) te maken I door Kor Kegel hebben gehad, prees burgemees tér Reinier Scheeres de oprecht heid, de doortastendheid, de war me persoonlijkheid en de tevens tóch zo zakelijke instelling van de nijvere liberaal, die zowel door zijn ambtenaren als door stadsbe stuurders wel wordt gezien als de beste wethouder die Schiedam de laatste jaren gehad heeft. Meneer Cor De ambtenaren zien hem met spijt gaan. Doorgaans merkt men niet zoveel van de relatie tussen liet gemeentelijk apparaat en de bewindslieden op de zesde etage van het stadskantoor, maar gis termiddag, voorafgaande aan de afscheidsreceptie, kon bij de toe spraken meer 'Cor' dan 'meneer Van Tilborg' worden geregi streerd. Als voormalig manager (hij heeft onder andere in de binnenlanden van Suriname gewerkt, was later dok betrokken bij constructie werken waaronder de metro- bouw) wist Van Tilborg al handig <?m te gaan met de penningen; bo vendien had Van Tilborg als raadslid al ervaring opgedaan voor hij in 1982 wethouder werd, dus als wethouder voor financiën heeft hij het niet al te moeilijk ge had. Zijn tweede hoofdtaak was de Schiedamse stadsvernieuwing en daarin heeft hij zich in een tijdsbestek van drieëneenhalf jaar de reputatie verworven kloek, voortvarend, standvastig, strijdlustig naar Den Haag toe te zijn. „Er is veel op gang geko men," beaamde de scheidend wethouder gisteren zelf, „en ik hoop dat jullie zo verder gaan." De ambtenaren hadden een aar dig afscheidscadeautje voor hem bedacht, passend bij de kerstpe riode: een anderhalve meter lan ge mik, barstensvol krentjes. Na een warm en tegelijk plechtig woordje van stadsvernieuwer Ju les Peppelaar was het diens colle ga Jan Goed, die het cadeau ver klaarde. Voor een wethouder fi nanciën is een krent een voorde- handliggend symbool; niet dat Van TUborg een krent was, maar hij moest wel de krenten tellen. Wat de stadsvernieuwing betrof, Goed beschreef de krent als een uitgedroogde druif, te vergelijken met een verouderd stadsdeel waaruit de levenssappen ver dwenen zijn, maar die toch een geheel eigen smaak krijgt De re latie krent/stoelgang was volgens Goed te vergelijken met de rela tie tussen een oude wijk en de doorstroming, die bij stadsver nieuwing onder de wijkbewoners ontstaat- „Stadsvernieuwing is niet bepaald de krent uit de colle gepap, maar Cor, je hebt niet op je Vlaardingen Voor alleen staande vrouwen en voor hun kinderen houdt de vereniging Vrouwen in de Bijstand op eerste kerstdag een kerst-inn in het Vrouwenhuis in Vlaardingen. De vereniging weet dat het juist voor vrouwen in de bijstand, met hun lage uitkering, moeilijk is om van de kerstdagen iets gezelligs te maken. Dat is de belangrijkste re den geweest om voor een dag in het Vrouwenhuis een heel pro gramma te bedenken, met kof Ge, een broodmaaltijd, een video en een leuke kerstvertelling. De kinderen die meekomen kunnen een kerststukje maken of video kijken. Vrouwen die erbij willen zijn hoeven zich niet vantevoren op te geven, maar de vereniging zou het wel prettig vinden. Voor meer informatie kunnen Hanne- ke Kooiman (74.56.60) en Eveline Noordam (13.11.40) gebeld wor den. Het adres van het Vrouwen huis is Pieter Karei Drossaart- straat67. krent gezeten," besloot Jan Goed zijn beeldspraak. Een muzikaal trio begeleidde de receptie, die zeer druk bezocht werd door Schiedammers die veel met de stadsvernieuwing en financien te maken hebben ge had. Van Tilborg kreeg behalve de supermik nog een opmerke lijk geschenk. De WD-wethou- der vertrekt naar Den Haag, waar hij in de VNG-hïerarchie komt te staan boven het Schie damse D66-raadslid Adri Reijn- hout Deze gaf hem een fles krui denbitter, merk: Haagse Kak, vervaardigd door een distillateur met een in VVD-kringen niet on bekende naam: VanRïel. De grapjes waren niet van de lucht. Cor van Tilborg en zijn vrouw Anneke blijven in Schie dam wonen, op het Hargplein, en behouden dus een relatie, zei bur gemeester Scheeres: „Je krijgt binnenkort wel een belastingbil jet En op 19 maart mag je nog voor de Schiedamse raad stem men ookï" t> i Schiedam De leerlingen van de Goeman Borgesïusschool in Schiedam zijn zowel dank baar als teleurgesteld In beide gevallen heeft die gemoedsgesteldheid te maken met oud pa pier. De blijdschap werd gisteravond getoond, toen ongeveer 140 leerlingen en ouders met lam pionnen de wijk in trokken om huis-aan-huis kerst- en nieuwjaarskaarten te bezorgen. Op die manier wilden zij de bewoners uit de om geving van de school aan de Anthonie Muys- straat bedanken voor de enorme stapels oud papier, die ook dit jaar weer aan de scholieren werden afgestaan. De school zamelt al ongeveer tien jaar oud pa pier in. Van het geld dat die acties opleveren, wbrden extra's als excursies, reparaties en schoolmaterialen bekostigd. Volgens de schoolleiding levert dat jaarlijks zoveel geld op dat mede daardoor de ouderbijdragen rela tief laag kunnen blijven. De vreugde wordt sinds kort echter overseha- De scholieren gingen met lampionnen en wenskaarten langs de deuren duwd. Ouderraad, team en medezeggen schapsraad hebben er moeite mee dat het ge meentebestuur bij De Erker een papierbak heeft laten plaatsen. De school ondervindt ge duchte 'concurrentie' van de bak. Onlangs is daartegen in een brief aan de gemeente be zwaar gemaakt. Daarin wordt voorgesteld de bak naar de Anthonie Muysstraat te verplaat sen, zodat het oud papier voor de school be houden blijft Cor van Tilborg neemt de reuzekrentenmik in ontvangst van amb tenaren Jan Goed, Han de Kluyver en Eddie Karrenbelt. Maasland Het reinigingsrecht in Maasland gaat volgend jaar niet omhoog. Het voorstel van burgemeester en wethouders voor een verhoging met tien pro cent werd unaniem van tafel ge veegd. CDA en Open Groepering wezen op andere mogelijkheden het gat te dichten. Hierbij sloot de WD zich later aan. Vorig jaar haalde het college ook Maasland Ook dit jaar heeft de PvdA Maassland, die geen zetel heeft in de gemeenteraad, het spreekhalfuur gebruikt om haar eigen algemene beschouwingen voor te lezen. Lijsttrekker Wiebe Gouma had in de begroting voor 1986 vergeefs naar verfrissende plannen gezocht De PvdA'er wees erop, dat Maas land in de wintermaanden hon derd werklozen telt. „Dat lijkt niet veel, maar het zijn er wel vijf keer zoveel als vijfjaar geleden." De PvdA mist een Maaslands werkgelegenheidsplan. Volgens Gouma zou een dienstverlenend bedrijf, opgezet door de gemeente in samenwerking met het bedrijfsleven, veel goeds kunnen doen. „Denk maar aan onder houdswerk bij verenigingen, toe zicht bij kinderopvang, druk werk voor scholen en verenigin gen. Noem maar op." Maasland Drie raadsleden en één wethouder zaten gisteravond hun laatste begrotingshandeling van Maasland uit Toos van Kra nenburg (Open Groepering), Jea- nette Hoek (VVD) en CDA-frac- tievoorzitter Wout van Geest ke ren na de verkiezingen van 1986 niet meer terug. Ook wethouder Jacques Kwakkelstein (CDA) is niet meer verkiesbaar. Voor me vrouw Hoek was hegisteren in verband met haar verhuizing al de laatste raadsvergadering. al bakzeil. Toen verlaagde de raad het reinigingsrecht. B en W wilden dat bedrag nu terugpak ken om iets aan de gestegen kos ten te kunnen doen. CDA en Open Groepering vinden de fi nanciële positie van Maasland echter zo gunstig is, dat zij een lastenverzwaring voor de burger onnodig vinden. Het afstemmen van de verhoging onstond een gat in de begroting van 17.000 gulden. CDA er W. van Geest zocht de oplossing in het aanwenden van de rente op de gasuitkeringen. Na enig aan dringen onthulde burgemeester Mieke Bloemendaal dat die uit kering weieens enkele tonnen zou kunnen bedragen. Met de rente van dat bedrag, vonden CDA, Open Groepering en VVD, moest het gat maar worden ge dicht. Tralies doorgezaagd Maassluis Een als 'zware crimineel' omschreven Duit ser is gisteren in Amsterdam opnieuw gearresteerd, na dat hij dinsdag uit het politiebureau van Maassluis was ontsnapt De Maassluisse politie heeft zijn ontsnapping niet aan de grote klok willen hangen, omdat de Duitse gevangene op een nogal klassieke en eenvoudige wijze wist te on tkomen: door de tralies door te zagen. De man maakte gebruik van het half uurtje buiten spe len', zoals het luchten van de gevangenen op de binnen plaats wel wordt genoemd. De luchtplaats is afgesloten van de buitenwereld, maar de misdadiger zat er niet mee. Jn een mum van tijd had hij de tralies doorgezaagd en kon hij door het gat in de muur klauteren. Via de West- land se weg moet hij zijn gevlucht. Rotterdamse rechercheurs, die met zijn zaak te maken hebben, hadden aanwijzingen dat hij zich wel eens in Amsterdam bij kennissen zou kunnen schuilhouden. Da t ''klopte. De Duitser werd gearresteerd en zit nu weer in de Maassluisse politiecel, waar men nu iets beter op hem let. Volgens korpschef De Jong heeft de man meer zaken op zijn kerfstok, waarmee Maassluis overigens niets van doen heeft. De verdachte wordt in de Eerste Stad aan de Waterweg vastgehouden, omdat de Maasstad zelf geen plek heeft in de gevangenis, bevestigt De Jong. Hoek van Holland De stich ting reddingsmuseum Jan Leis krijgt in de vorm van een schen king van 1500 gulden een steun tje in de rug bij het verkrijgen van fondsen, die uiteindelijk moeten dienen om het museum daadwerkelijk van de grond te krijgen. De Hoekse deelraad ging daar gisteravond unaniem mee ak- koord. De PvdA wjlde aanvan- kei ijk het bedrag als lemng voor- J stellen, maar ging op aandrang/ van voorzitter P.de Lint alsnog' overstag. Het reddingsmuseum heeft thans de beschikking over de vroegere reddingsboot Jam Leken een aantal andere histori sche en waardevolle zaken. Schiedam De sociale dienst in Schiedam dreigt kopje onder te gaan als gevolg van de toenemende complexiteit van de regelgeving uit Den Haag. De uitvoering van de regels staat onder enorme druk. Directeur Gérard Smits van de sociale dienst (GSD) schetst in het jaarverslag '84 een uitermate somber beeld. Alleen al dat jaar. dwarrelden er 34 circulaires van het ministerie op zijn bureau aan de 's-Gravelandseweg. Stuk voor stuk werden daarin beleidsaanpassingen uitgevaardigd. „Ondanks signalen van velerlei zijden, is de frequentie en de ver werkingstijd van wijzigingen en nieuwe regelgeving zo problema tisch geworden, dat de uitvoering in ernstig gevaar komt", consta teert hij in het verslag. Smits vindt dat de sociale diensten keu zen moeten maken ten aanzien van het moment van invoeren en de kwaliteit van de verwerking. „Er ontstaan daardoor onverant woorde risico's, waarvan de client niet zelden de dupe wordt." Zijn kritiek op de koers die mi nister De Koning vaart, gaat ech ter verder. Smits heeft moeite met de voortslepende onzeker heid over de richting die de her ziening van het stelsel van sociale zekerheid zal gaa De medewer kers van de dit weten nog steeds niet wat dat voor hen voor konsekwenties zal hebben. „Ze hebben er mee leren leven, maar bij alle werkdruk stimuleert het niet altijd", concludeert hij. Daarnaast lepelt hij Ln het verslag ook een groot aantal 'hoopvolle tekenen' op. Als belangrijkste noemt hij de grotere mogelijkhe den voor jongeren om een baan te vinden. „Echter ook ouderen en zelfs 63-jarigen lukt het soms nog een baan te vinden", laat bij daarop volgen. Als belangrijke ontwikkeling in 1984 noemt hij verder de instel ling van de Stuurgroep Vervan gend Werk, waardoor het den ken rond alternatieven voor ar beid is gestimuleerd. Ook de no ta's 'Minima zonder marge' en 'Fraudebeieid in Schiedam' ziet hij als instrumenten, die het werk van de sociale dienst ondersteu- Hoek van Holland Bob van Aalst blijft voorlopig aan als lid van het deelraadsbestuur van Hoek van Holland. De VVD'er heeft op 27 december in Rotter dam een gesprek met het bestuur van zijn partij. Dan worden de problemen besproken die tussen Van Aalst en zijn Hoekse werk groep zijn ontstaan. Eerder deze week meldde Van Aalst te zullen vertrekken. Bij de deelraadsvergadering van gisteravond zei hij het te betreu ren, dat, overigens op zijn eigen initiatief, de kwestie in de open baarheid is gekomen. „Ik heb de werkgroep te hoog ingeschat en ben alleen verantwoording schuldig aan het Rotterdamse be stuur. Wanneer ik daar steun krijg, blijf ik", aldus Van Aalst Hij werd, behalve door de deel raad, ook door vele WD'ers op de publieke tribune aangehoord. Het publiek gaf hem nog onver wachte steun. Hij had in zijn ei gen werkgroep het etiket vi ouw-onvriendelijk' opgeplakt gekregen. Een vertegenwoordigster van de stichting kinderopvang, die lou ter uit vrouwen bestaat stelde evenwel dat men een uitstekende relatie met Van Aalst had opge bouwd. Maassluis Drie dure videore corderszijn vannacht gestolen uit de etalage van fotozaak Theunis- -sen aan de Veerstraat Rond vijf uur vanochtend gooide iemand een baksteen door de out waar na het een klein kunstje was de* video's te bemachtigen. Maasland Het aantal predi kanten voor de gereformeerde kerk van Maasland komt met in gang van volgende week weer op twee. Zondag is de bevestiging vands.J.Hage. De nieuwe predikant woont met zijn echtgenote en 3-jarig doch tertje al in Maasland. Ds. Hage is 34 jaar en in Vlaardingen gebo ren. De bevestiging van ds. Hage door ds. K. Jonker heeft plaats tijdens de morgendienst, 's Mid dags om kwart over twee doet de nieuwe predikant zijn intrede MART1NE BUL terug op t.v. en hoe. Eerste Kerstdag haar solo show bij VARA-TV. De toekomstdromen van het dansduo DAPHNE EN DEBORAH. DAVID BOWIE, een grillig acteer talent. VARA Radio 3 helpt Radio Freedom op Oudejaarsdag. Bekende Nederlanders blikken terug. De elfstedentocht van JAN en INEKE KOOIMAN. Verder: Konsumenlenman, Popïnfo, Eigenwijs, Radiotips, Snorkelstrip \p kleur, een grote pu2zel en een spannend kinderverhaal. Bij aankoop van dit dubbelnummer bovendien kans op hef winnen van één van de 200 prijzen, w.o. een videorecorder. Let op hef weastrijdformuÜer op de VARAGIDS. HOUD DEZE DUBBELDIKKE KERSTGIDS BIJ DE HAND VOOR SLECHTS Neem een proefabonnement: de eerste 15 nummers ter kennismaking f 10,-. U kunt ons-gratis-bellen van 9.00 tot 17.00 uur op 06-0228888 of anders op 035-711 911. Getooid met zware bontmut- sen brachten kozakken2angeré gisteren onvervalste Russische ballades ten gehore in de Grote Kerk in Maassluis, Dat viel in goede aarde bij de., enthousiaste toehoorders. Nor-- maal zou je met de kerst in zicht degelijk orgelwerk en"* psalmen verwachten in zo'n ker-/» kelijke omgeving. Maar de ko-«- mende dagen komen liefhebbers! van dat bekendere genre nog. voldoende aan hun trekken in de. divere Westtandse kerken. Vlaardingen De Vlaardingse. makelaar L.P. Spuijbroek is van-, middag door burgemeester Fred- van Lier in zijn eigen kantoor" aan de Sehiedaimeweg gerid-" derd. Spuijbroek, die m novem ber met pensioen ging, nam itf 1945 het administratie- en assur antiekantoor van Van Heijsf over en bouwde dal in veertig-' jaar uit tot een bv met tien vverk-J nemers, die in 1975 ook zijn naarrr kreeg. Naast zijn werk als makelaar veri vulde Spuijbroek tal van neven-1; functies, in onder veel meer de- commissie woonruimteverdeling1 in Vlaardingen. de cai-commissie* en was hij vice-voorzltter van- woningbouwvereniging Samen*" werking '77 en secretaris een vai£ de padvindersgroepen in Vlaar dingen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1