Groente Steendij kpolder gevaar voor 'Met dank aan de vrouwen, die vaak allenig thuis zitten' Een festival van middelmatigheid VLAAROIN&e DAGBLAD SSIIEDA1SCHI COURANT lllll WATERWEG GSIIftiï Ouderen verliezen zich in nostalgie H "Eet niet uit eigen tuintje' Van Puyvelde nu nummer één voor Sivos OGB voorlopig lialf betalen Truck morst olie: gevaar óp rijkswegen Centrum blijft yoor werklozen Bromfietser omver gereden Vlaardings Theaterfestijn 1985 FNV huldigt 153 jubilarissen Mishandeling: 8 hechtingen in 't gezicht Kalkoenen verduisterd □WATERWEG MAANDAG 23 DECEMBER 1985 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110,3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209. Gyote belangstelling voor werk Jaap de Raat Sdhiedam „Jaap heeft vele Schiedammers er van be- wlist gemaakt in wat voor prachtige stad we leven. Hoeveel mensen lopen niet.met de ogen dicht op straat, blind voor de schoonheid van ons Schiedam". Woorden opgetekend uit de mond van Ria Janse, zaterdag uitge sproken ter gelegenheid van de opening van de over zichtstentoonstelling van werk van de Schiedamse kunstenaar Jaap de Raat- Samen met burgemeester Rei- nier Scbeeres onderstreepte zij in lovende bewoordingen het be lang van De Haat, die zichzelf overigens het liefst laat afficher en als Kethelse kunstenaar. „Deze tentoonstelling laat op in dringende wijze zien wat er was en nog is", aldus Ria Janse, die zo wel namens de jubilerende socië teit De Vrijheid 1945 als de even eens jarige Historische Vereni ging (10 jaar) het woord voerde. Scheer es was dan ook blij met het schilderij dat het gemeentebe stuur door Sociëteit De Vrijheid wegens haar 40-jarig jubileum kreeg aangeboden. Dat 'priegel- werk' .heeft De Raat vlak na de Tweede Wereldoorlog gemaakt vanaf molen De Drie Koombloe- men, uitkijkend over de stad. Scheeres roemde het stadsgezicht vanwege het historisch belang (Veel is niet meer'). Juist omdat ook molen De Vrijheid er op staat, vond hij het een waardevol cadeau met symbolische waarde. Voorzitter Ab Verwaaijen van de sociëteit opperde dat het schilde rij een plaats zou kunnen krijgen in de trouwzaal van het oude stadhuis. „Daar waar men vrij willig van de vrijheid afziet, is het Burgemeester Rei nier Scheeres heeft zojuist zijn cadeau ontvangen. Naast hem kunstenaar Jaap de Raat en aan de andere kant Ab Verwaaijen van Sociëteit De Vrijheid 1945. aardig nog eens over die vrijheid te mijmeren", gaf hij als reden voor dat plaatsje op. Museumdirecteur Hans Paalman greep de tentoonstelling aan om aan te tonen dat het Stedelijk nu op optimale wijze functioneert „Dit is de derde kersttentoonstel- lïng, naast die van de Kleine Pa rade en 40 jaar verzamelen in Schiedam. Het museum zit stampvol", zei hij trots. De belangstelling voor de ten toonstelling van Jaap de Raat was zaterdag overweldigend. Vooral veel oudere Schiedam mers grepen de gelegenheid aan zich bij het zien van de in totaal 80 tekeningen en schilderijen in nostalgie te verliezen. Schuife lend trok men langs de vele ge bouwen, stads- en poldergezich ten, zoals De Raat die sinds 1938 heeft vereeuwigd- Opvallend is de belangstelling van de kunste naar voor de Nederlands Her vormde Kerk in KetheL Hij liet zich niet minder dan zeven maal door dat gebouw inspireren. De tentoonstelling loopt tot en met zondag 19 januari. Maassluis Bewoners van de Steendijkpolder hebben een succesje geboekt. Zij hoe ven van de directeur van de rijksbelastingen in Den Haag komend jaar slechts de helft van hun ogb-aanslag te beta len. Het gaat om een voorlo pige heffing, totdat er een uitspraak is over de bezwa ren die de bewoners/hebben aangetekend De belasting- dienst had hen aanvankelijk geen uitstel gegund. De maatregel betekent dat de gedragslijn van de laatste jaren wordt doorgetrokken. Er is wel bepaald dat als er over een half jaar nog geen beslissing is over de heffing over 1983, dat de bewoners van de'gifwijk dan de reste rende 50 procent voor dat jaar moeten betalen. Op die manier wil rijksbelastingen voorkomen dat er een te gro te betalingsachterstand kan ontstaan. Schiedam/Vlaardingen Twee ëneenhalf uur lang zijn de brand weer en rijkswaterstaat zaterdag avond om kwart over acht bezig geweest met het schoonspuiten van rijkswegen 19 en 20, nadat éen vrachtauto van een trans portbedrijf uit Oude Tonge een lang oliespoor had veroorzaakt. Wegens het slipgevaar werden de besmeurde weghelften afgezet ■^oor verkeer. Op het Kethel- plein, waar rijksweg 19 uitkomt óp rijksweg 20, was de gladheid het ergst Via de Vlaardingse po litie kon de chauffeur worden achterhaald. Schiedam Het ontmoetings centrum van werklozen aan de Overschïesestraat blijft bestaan. Dat garandeerde PvdA-raadslid Lou van der Stel vrijdagmiddag in zijn functie van voorzitter van stichting de Trechter. Wat er ook met de Trechter mag gebeuren, het centrum zal niet verloren gaan, zo hield Van der Stel zijn luisteraars voor. Er werd in het ontmoetingscen trum een kerstfeestje gevierd, waar Albert de Bruin twee mooie liederen zong, waaronder 'Jeru- ;salem, Jerusalem*. Er gaan ver- schillende geruchten over de Trechter (bezuinigen, opheffen) ien Van der Stel wilde hier niet al ;te veel aandacht aan besteden, .'ómdat het maar geruchten zijn. 'Op de toekomst van de informa- 'tiewinkel aan de Broers vest en jde personeelssituaüe ging hij niet Tal te diep in. Maassluis Eigen ge kweekte groenten in de Steendijkpolder vormen een gevaar voor de volks gezondheid. Bewoners wordt door het openbaar lichaam dan ook met klem in een brief geadvi seerd niet langer groenten uit eigen tuin te consume ren. Met name de kwali teit van spinazie, andijvie, peen en radijs is bedroe vend slecht. Dat is gebleken uit een onder zoek dat de Dienst Centraal Mi lieu Beheer (DC MR) op tien loca ties in de gifwijk heeft uitge voerd. De DCMR maakte voor het onderzoek dankbaar gebruik van de keuringsdienst van waren in Haarlem en liet de contra-ex pertise in Den Haag uitvoeren. Beide onderzoeken hebben uitge wezen dat zich in de gewassen (vooral knolsoorten en blad groenten) verhoogde concentra ties cadmiums, tetodrins en dielo- drins bevinden. Om de connectie met de gifgrond aan te tonen werden tevens twee locaties bui ten de wijk onderzocht Daar werden de stoffen niet of in zeer geringe mate in de groenten aan getroffen. In 1983 waarschuwde de com missie Steendijkpolder de wijk bewoners er al voor, voorzichtig met eigen gekweekte groenten om te springen. De officiële in stanties negeerden die operoep en deden alsof er niets aan de hand was. De bewoners worden met klem geadviseerd ook inmiddels inge vroren groenten direct weg te gooien. De onderzoekresultaten zijn doorgespeeld naar inspecteur Anema van de volksgezondheid en inspecteur Van Wijnen, die een drinkwateronderzoek in de wijk uitvoert Schiedam Een 15 jarig meisje is zaterdagmiddag rond twee uur onder een auto gefietst, toen zij door rood licht reed op de hoek van Churchillweg en Prinses Be atrix] aan. De 57-jarige automobi list uit Rotterdam kon haar niet ontwijken. Het meisje is met on bekend letsel in het Schielandzie- kenhuis aan de Stadhouderslaan opgenomen. Een 54-jarige Vlaardingse auto mobilist veroorzaakte een aanrij ding op de Burgemeester Knap pert! aan in Schiedam. De man sloeg bij het Rubensplein linksaf, maar gaf geen voorrang aan een 17-jarige bromfietser die recht door ging. Door de botsing kwam de Schiedammer te vallen. Hij en het 15-jarige meisje dat achterop zat moesten in het Schielandzie- kenhuis worden behandeld aan lichte verwondingen aan knie en hoofd, maar konden gelijk daar na weer naar huis. Vlaardingen Niemand van de Stadsgehoorzaalbemanning had echt gerekend op een uit verkochte zaal bij het Vlaar dingse Theaterfestijn. Dat de opkomst echter zo mager zou uitvallen had niemand ver moed. In de kleine zaal was er nog redelijk wat publiek, maar in de grote zaal stond Rita Young op een gegeven mo ment voor nauwelijks tien man te zingen. Theaterdirecteur Marten Putman keek bezorgd. „Ik weet echt niet meer wat ik nog zou moeten ondernemen om de mensen hierheen te krijgen", beklaagde hij zich wat pathetisch. De bijna driehonderd bezoekers hadden het overigens best naar hun zin. De meesten van hen hoorden bij de trouwe Harmo- nieclan' die ter gelegenheid van het festival nu door het hele eom- door Mari Timmermans plex kon circuleren. Prominente Vlaardingers waren er ook. Bur gemeester Van Lier en zijn vrouw hielden het op een gege ven ogenblik in de grote zaal voor gezien en namen een kijkje En de Harmonie. Wethouder Maarleveld deed dat ook en Cees Romers, voorzitter van de Cultu rele Raad, meldde zich in zijn Co- media Dell' Arte kostuum. Het festival van de middelmatig heid. Zo kan het Vlaardingse the aterfestijn de geschiedenis in gaan. Niet echt slecht, maar zeker ook niet echt goed. De meeste ar tiesten hadden veel zorg besteed aan hun optreden en dat was te merken. Inzet vergoedde het ont brekende niveau. Geen 'boven- ste-plank-theater' maar een se lectie hardwerkende amateurs die hun beste beentje voorzetten. Keus genoeg voor een gevarieerd avondje-uit. Opmerkelijk waren de optredens van liedjeszanger Boo, de Hott Bleuzzband, het ca baret van de 3 Heren en Wee- mocdts Buitenband. Ook opmerkelijk was de presen tatie. Die werd verzorgd door Sandor Gord en Nel Verhoe ff in de personen van Ome Ko en Tante Bep en Ome Ko praatten het Theaterfestijn asn etr- kaar. *Z Tante Bep. Echt briljante conver saties voerden ze niet en hun ge blader in allerlei papieren werkte enorm vertragend. Het idee ech ter van een jaren vijftig-echtpaar dat zijn gasten oerburgerlijk in de gezelligheid begeleidt, is best wel origineel. Dat Wally Preyll ver stek liet gaan was volgens Ko en Bep het gevolg van wat touwt rekkerij tussen zijn twee mana gers. Vervelend voor het publiek en voor de dansers van de Foxy Dance Gang. Gelukkig improvi seerde Rita Young er nog een punt aan. Marten Putman: „Je hebt met amateurs meer gedon der dan met vakmensen..." Minder goed was de programme ring. Dat Putman ervoor gezorgd had dat de lekkerste hapies tot het laatst werden bewaarcf. ken-v merkt de calvinist in hem. Het*, publiek echter moest tot na elven geduld oefenen voor het echt leuk werd. Verder is de Stadsge-C hoorzaal niet geschikt als insturf. Voor de optredende artiesten moet het knap vervelend zijn om om de haverklap de deuren te zien openzwaaien en het publiek .1 te zien weglopen. Volgend jaar heeft het Vlaar-^ dings theaterfestijn meer kans* van slagen als de programmering" wat minder eenzijdig en minder- gedoseerd zou zijn. Wat minder.- dans, wat meer cabaret. Een wat afgewogener verdeling over bei- de zalen zou ook geen overdaad - zijn. Het Vlaardings Theaterfes tijn in 1985: een zesje. Theo Berger zette de kaderleden in het zonnetje. Vlaardingen „Zoveel leden zouden er nou eens op een vergadering moeten komen", zuchtte een jubilaris in de deuropening, terwijl hij zijn blik over het publiek in de stampvolle zaal liet gaan. De industriebond FNV bood 153 le den die 25, 40 of 50 jaar lid waren in zaal Triangel in Vlaar dingen een feestje aan. Niet al die leden waren even over tuigd. „Ik heb weieens gedacht om eruit te stappen", beken de een man. „Zeker als de vrouw zei, dat het zo duur werd. Maar dan dacht ik: waar zouden wij nu zijn zonder de bond?" Voorzitter Aggy Benner zei het al aan het begin van de avond. Het feest was voor de jubilarissen èn hun partners. ;,Want de bond kost geld en daar moet over ge kibbeld worden. Dat besluit neem je niet alleen". De Vlaar dingse afdeling van het FNV heeft dit en volgend jaar een lan ge lijst van jubilarissen af te wer ken. Veelal mensen die vlak na de oorlog lid werden. Bestuurder Piet Schele kwam langs om hen te bedanken voor hun jarenlange steun aan het vakbondswerk. Al hadden de leden hun vrou wen meegenomen, een theek ransje werd het allerminst Een enkeling was zelfs behoorlijk grof in de mond. „Dan hebbie ook niet stilgelegen", brulde een jubilaris, toen Aggy Benner ver telde dat zij getrouwd was en drie kinderen had. Maar zij gaf,gelijk lik op stuk: „Juist wel". Aggy ging onverstoorbaar voort en zei, dat het feestje rond half twaalf afgelopen zou zijn. „Maar dat be tekent niet dat jullie dan gelijk de zaal uit gedonderd worden". Het werd, tussen de bingo en de dansjes door, vooral een feest van herinneringen. Aan vijftien jaar geleden bij voorbeeld, toen Arie Groene veld nog op een jubileum- avond in de Stadsgehoorzaal kwam. Daar traden Conny Van- denbosch op en het Metropole Orkest In Triangel zorgde het trio Bart Mulder voor de muziek en al waagden sommigen een dansje, er was ook commentaar. „Nee, ik ben daar niet kapot van. Geef mij maar goeie popmuziek, d at hoor ik liever". Begeleidend bestuurder Theo Berger nam de gelegenheid te baat om kaderleden var de afde ling in het zonnetje te zetten. Piet Bauman, Herman vanTeijlingen, Arie Voets, Jan Broos en Piet Kik kregen een horloge. „Dan komen jullie voortaan tenminste op tijd op de vergaderingen". Van Teijlingen bevestigde nog eens wat Aggy Benner al had gezegd: „Ik vind het wel fijn dat ik een cadeau heb gekregen, maar ik wil ook nog de echtgenotes be danken, die zo vaak allenig thuis zitten, omdat wij zonodig naar de bond moeten". Als laatste werd Riet Steehouwer naar voren geroepen. „Die is vijf tig jaar lid en dat is voor een vrouw in een typische mannen bond een dusdanig grote uitzon dering, dat wij daar best eens ex tra de aandacht op mogen vesti gen", zei Berger. „Vroeger kwa men vrouwen in dc bond nooit zo naar voren, maar daar is geluk kig verandering in gekomen", zei Riet Steehouwer. „Ik hoop dat die ontwikkeling doorgaat". Schiedam Onder de jongeren, die elke avond samenscholen op het W;lhelminaplein, was er za terdagavond rond half acht één die zich schuldig maakte aan mis handeling. De 15-jarige jongen gooide een stuk trottoirtegel mid denin het gezicht van een 17-jari- ge bromfietser, die het groepje passeerde. De bromfietser kwam ten val, kreeg nog een aantal ste nen op zijn lyf en moest zich in het Sehielandziekenhuis onder doktersbehandeling laten stellen. Hij hield er acht hechtingen in zijn gezicht aan over. De jongen die de eerste steen wierp is enkele uren later gear resteerd. Schiedam Arm and van Puyvelde is, ondanks be zwaren van wijk Nieuw- land en Schiedam-Cen trum en ondanks tegen spel van gemeenteambte naar Jan Kemps, toch de belangrijkste kandidaat geworden voor de functie van stedelijk opbouwwer ker bij het Sivos. Het Sivos is de nieuwe stichting voor het opbouwwerk, dat een specialistische ondersteuning be tekent voor de bewonersvereni gingen Schiedam-Oost, -Zuid, - West, -Centrum en wijk vereni ging Nieuwland. Voorheen heeft Van Puyvelde als opbouwwerker in Sehaedam- Zuid geopereerd, toen nog in dienst van de SSWO, een stich ting waarbij Nieuwland niet was aangesloten. De SSWO werd door de gemeente wegbezuinigd. De nieuwe stichting Sivos kreeg de Nieuwlander Jan Schlarmann als voorzitter, op voorwaarde dat men het SSWO-verleden zou la ten rusten. Schiedam-Centrum kon zich daarin vinden: men had liever administratieve krachten dan (duurdere) opbouwwerkers. In Schiedam-Oost greep een groep bewoners de macht, die ook deze nieuwe lijn voorstond. Oude opbouwwerkers speelden daarin geen rol. Deze groep be woners pakte echter snel weer haar biezen, de oude garde stond op, zodat de kandidatuur van Van Puyvelde ook in die wijk weer gunstig kwam te liggen maar m het Sivos betekende dat een ommezwaai. Het was eerst Nieuwland, Centrum en Oost contra Zuid en West geweest, maar nu werd het Nieuwland en Centrum contra Oost, Zuid en West Schlarmann stapte vorige week op als voorzitter. Daarmee is de weg vrijgemaakt voor de rentree van Armand van Puyvelde als betaald opbouw werker (de laatste maanden heeft hij als vrijwilliger wijkacüvitei- ten begeleid). Van Puyvelde, als hij benoemd wordt, zal straks niet alleen Zuid ondersteunen, maar ook de andere bewonersverem- gingen begeleiden. De oude wijken hebben Nieuw land en Centrum erop gewezen, dat de gemeente Schiedam niet in de kaart moet worden ge speeld door de conflicten bread uit te etaleren. Gezamenlijkheid is het streven. Schiedam Dat er in deze perio de kalkoenen en konijnen wor den gestolen, is niet zo opmerke lijk, dat komt wel vaker voor. Maar dat zoiets gebeurt bij een paardeslager, dat is wél het ver melden waard. De slagerij op de Buitenhaven weg in Schiedam werd door inbrekers bezocht. Be halve drie konijnen en drie kal koenen werden ook enkele wor sten gestolen. Uit de nieuwbouw aan de Sta tionsstraat verdween gereed schap. Urbi Bouw BV deed aan gifte van diefstal van tientallen meters luchtslang, twee omvor mers. een compressor en nagel- schietapparatuur. Uit een woning aan de Érielsestraat nam iemand sieraden a 220gulden en een foto toestel mee. Een ongeveer 16-jarig meisje pro beerde enkele kledingstukken te stelen bij M&S-mode op de Hoogstraat Zij werd betrapt, liet het meeste vallen, maar kon toch met een onbetaalde trui ontko men. RQBEY GLANS TRAININGSPAK maten 128 t/m 176 in twee kleuren van 109,- nu bij Renard voor Geldig i/m zaterdag a s

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1