Vlaardingen stroomlijnt hele ambtelijk apparaat Solo maakt ligfietsen, later zonnecollectoren Vlaardingse acteurs ontstijgen amateurisme PvdA met volle maag in strijd om kandidatenlijst 1MHMB DAGBLAD SCHSEDflMSCHE GOURANÏ NIEUWE WATERWEG COURANT Kind speelt met vuur: woning uitgebrand Zijdeveld opent energiewerkplaats Zuid Gemeentebelangen nieuw in Schiedam W-. Brandende Wijze Kater orakelt SGZ 1986 binnen Vechten om auto Trainingspak van waslijn gehaald Kluisje gestolen auto in poldersloot IkheetFaber Echtpaar Stans 65 jaar getrouwd Forse buit bij chinees WATERWEG MAANDAG 6 JANUARI 1986 Regionale redactie: Breda Havenstraat 6. 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209. Vlaardingen De reorganisatie van het gemeentelijk apparaat is het laatste grote karwei, dat de gemeente raad voor de verkiezingen moet klaren. Burgemeester en wethouders zijn akkoord gegaan met het voorstel van de werkgroep heroriëntatie, om afdelingen op het stadhuis samen te voegen. De raad moet in maart be slissen over het plan om het ambtelijk apparaat te stroomlijnen. De afdelingen bevolking en huis vesting, waar de bevolking het meest mee te maken heeft, wor den volgens de plannen samen gevoegd tot één afdeling burger taken. Vlaardingeis kunnen dan voortaan voor alle vragen bij één balie op de begane grond terecht. De afdelingen spon, onderwijs, cultuur, maatschappelijk welzijn en volksgezondheid worden sa mengesmeed tot een afdeling welzijn. Dat vraagt van de afde lingshoofden andere kwaliteiten, stelt de werkgroep. In plaats van specialisten moeten zij managers worden. De operatie is vooral bedoeld om dubbel werk te voorkomen en minder onnodig werk te doen. Zo zal worden onderzocht of de ge meente in het vervolg meer met standaardteksten en -brieven kan werken. Er komt een onder zoek naar de mogelijkheid om de Kredietbank onder te brengen bij de sociale dienst. Over het plan om de VVV te verhuizen naar de Stadsgehoorzaal wordt in het rapport niet meer gerept De VVV blijft voorlopig in het stad huis en komt wellicht op den duur in de nieuwbouw voor de gemeentebibliotheek op het Weeshuisplein. De hele operatie, waarover op 27 januari een informatieve raas vergadering wordt gehouden, mag geen gedwongen ontslagen opleveren. Door de automatise ring zal het werk wel met minder mensen kunnen worden gedaan, maar de werkgroep spreekt zich er niet over uit wat er met die ar beidsplaatsen moet gebeuren. Een brandweerman bezig met het nablussen van de woning. Schiedam Een energie werkplaats, opgezet door jongeren uit clubhuis De Dijk, wordt zaterdag geo pend door de wethouder die er het meest mee be gaan is, Chris Zijdeveld. Solo heet de werkplaats voor metaalconstructie. De jongeren gaan er lig fietsen maken naar een ontwerp van de Kleine Aarde, een organisatie welke Zijdeveld een warm hart toedraagt. In een later stadium gaat Solo bo vendien zonnecollectoren ont werpen en de wethouder staat landelijk bekend als iemand die de mogelijkheden van zonneë- nergie weet te gebruiken. Boven dien worden de collectoren in eerste instantie bestemd voor volkstuinders, onder andere de pachters van een moestuintje aan de Westfrankelandsedïjk (naast clubhuis De Dijk), waar Zijdeveld afgelopen zomer de eerste spa in de grond stak. Later kunnen de zonnecollectoren ook geleverd worden aan campings en zwem baden. Zijdeveld opent Solo zaterdag om één uur 's middags. De werk plaats is ingericht in. het voorma lige consultatiebureau aan de Westerkade. De jongeren draaien er al een tijdje en hun eerste op dracht was het maken van een hekwerk voor wijkcentrum De Erker in Schiedam-West Aan vankelijk wilden de jongens een garage beginnen, maar wegens concurrentie in de Gorzen zat er geen brood in. Solo draait offi cieus al een jaar. Het rijk is in het jongerenjaar '85 over de brug ge komen met een subsidie van 30.000 gulden; die bijdrage geldt voor twee jaar, maar het wordt al te weinig genoemd. De mede werkers van Solo krijgen voor hun inzet een vergoeding van vijf gulden per dag, bovenop hun uit kering. Bewonersvereniging Schiedam- Zuid steunt Solo van harte en heeft al afspraken lopen over het isoleren van woningen in de wijk, als de huurders daar zelf niet toe in staat zijn. Om onder tussen wat te doen te hebben zijn de jongeren met de ligfietsen be gonnen. Het eerete exemplaar mag Zijdeveld bij de opening ge bruiken: liggend en fietsend zal hij naar binnen gaan. Sten Roomers, Frits Jordans en hoofdrolspeelster Henny van de Berg stellen een strategieop. DOORMARI TIMMERMANS Vlaardingen Als Herman Heijermans dit had mogen meemaken! Vlaardingse ac teurs en actrices maakten za terdagavond van de Wijze Kater een ster. De woorden die regisseur Fred Vaassen vorig jaar bij de Midzomer- n ach td room sprak werden dit keer waargemaakt: „Wat het acteren betreft bestaat er voor mij geen verschil tussen professionals en amateurs." Shakespeares Midzomer- nachtdroom vertoonde hier en daar nog wat storende foutjes, maar de Vlaardin- gers hebben met de Wijze Kater bewezen de perfectie te benaderen. Benaderen, niet bereiken. Schoonheidsfoutjes zijn er altijd. Een bijna uitverkochte Stadsge hoorzaal beleefde oprecht plezier aan Heijermans* toneelstuk. De Wijze Kater orakelde er lustig op los en haalde in zijn kattenbe- wustzijn venijnig uit naar de idio te normen van de 'beschaafde' mens. Zeker in een decadente hofhouding gelden door vleierij en onderlinge machtsstrijd nufti- geen absurde leefregels. De kater werd met glans gespeeld door Henny van der Berg, die zeker het grimeursteam in de eer moet laten delen. Varianten In de toneelstukken van Heijer mans is genoeg ruimte voor eigen regïevarianten. Fred Vaassen en zijn assistenten hebben die regie vrijheid uitstekend benut. Ge bruikmakend van verrassend ei- eentiidse toneelvonsten wisten ze de 'Wijze Kater1 tot een toneel stuk te maken waar ook in 1986 de mensen voor in de rij staan. Heijermans schreef niets over golfplaten decors, over The New World Symfonie van Dvorak, over een rolstoel voor de zieke koningin, over het komische ac cent van haar lijfarts en over al die schitterende vondsten waar aan het publiek zoveel plezier be- e. Die paar minpuntjes gemakkelijk door de de slechte verstaanbaarh leefde, men zag vin gers: de sieente verstaanbaarheid aan de rand van het podium, de amateuristische dictie van som mige teksten, overbodige gebaar- ontoepasselijke mimiek en qes, i de voorspelbaarheid van 'katten- spreekwoorden'. Een daverende ovatie viel de Vlaardingse acteurs ten deel. SGZ-direkteur Putman overhan digde als 'bluesbrother' alle be trokkenen bloemen en consta- teerde dat het Vlaardingse toneel zijn sporen verdient De Wijze Kater gold tevens als nieuwjaar- spremiere en Putman sprak de wens uit dat 1986 een nog succes voller theatetjaar dan 1985 zal worden. En 1985 was in de ogen van Marten Putman een uitste kend jaar wat dat betreft Aan de Vlaardingse toneelgezelschappen zal het zeker niet liggen. Schiedam Een 1 jaar oud kind, dat met lucifers bij een kleding kast zat te spelen, neeft zaterdag morgen in een woning aan het Herenpad in Schiedam een uit slaande brand veroorzaakt De benedenwoning brandde volle dig uit In een poging het snel om zich heen slaande vuur te blussen liep de vader van het kind brand wonden in het gezicht op. Hit moest daarvoor in het Schieland ziekenhuis worden behandeld. Een. 23-jarige buurman raakte aan zijn vinger gewond. Behalve de woning moesten ook aangrenzende panden en een magazijn worden ontruimd we gens aanzienlijke rook- en water schade. Bewoners van de woning boven het brandende pand moesten met kunst en vliegwerk via balkons een veilig heenkomen zoeken. De brandweer, die met twee wa gens was uitgerukt, kwam te laat om nog wat van de woning te redden. Schiedam/Maassluis Aan de gemeenteraadsverkie zingen in Schiedam neemt komend voorjaar een nieu we partij deel: Gemeentebelangen Schiedam. Initiatief nemer is Wim Schenkelaars, lid van het CDA en secre taris van carnavalsvereniging De Rietzeilers. Hij stond op een bijna verkiesbare plaats op de kandidatenlijst van het CDA, maar tijdens de beslissende vergadering viel hij echter uit de boot. Verder geen verrassingen in Schiedam, waar verder aan de verkiezingen meedoen D'66, WD, CDA, CPN, PvdA, RPF en PSP/PPR (ook nu met een ge combineerde lijst). In Maassluis mengen zich geen nieuwe partijen in de verkie zingsstrijd. Nu Harm Woudstra, de voorzitter van de commissie bodemonderzoek Steendijkpol- der op een verkiesbare plaats staat bij het CDA, is ook de op richting van een aoarte milieu partij overbodig geworden. De initiatiefnemers, die vorig jaar het idee opperden om de partij Stadsbelangen Maassluis op te richten, hebben er vanaf gezien om een voor de komende verkie zingen in te schrijven. Twee partijen die nu niet in de gemeenteraad zitting hebben, de SGP en het GPV, proberen op 19 maart een zetel te veroveren Voor de rest niets nieuws onder de zon. Ingeschreven hebben CDA, PPR/PSP (gecombineerde lijst), PvdA, D'66. WD en RPF. Maassluis Een vechtpartij ont stond aan de Burgemeester Zane- veldstraat in Maassluis, toen de eigenaar van een Opel Aseona ontdekte dat onverlaten probeer den zijn wagen te stelen. De eige naar stak er een stokje voor, maar kon niet voorkomen dat de twee jongelui na een korte worsteling de benen namen. Aan de Van Beethovenlaan werd nogmaals geprobeerd om een Opel Ascona te stelen, maar ook die poging mislukte. De dieven werden wederom in hun werk zaamheden gestoord en sloegen op de vlucht. Maassluis Baldadige jongelui gooiden zaterdagnacht zeven rui ten in van een doehetzelfwinkel aan de Noordvliet in Maassluis. Uit de winkel werd niets wegge nomen. Een bewoner van de Schubert- laan, die zijn trainingspak aan de waslijn te drogen had gehanden, moest tot zijn ontsteltenis consta teren dat het kledingstuk, toen hij het wilde binnenhalen, was gestolen. Maassluis Uit een woning aan het Gerard Douplein in Maassluis namen inbrekers een kluisje weg. In de safe zaten 25 gouden en zil veren sieraden, spaarbrieven en aandelen. De totale schade is nog niet bekend. Uit een woning aan het Berken dal werden eveens sieraden ont vreemd. Ook een gouden dukaat wisselde van eigenaar. Schiedam Socialiste Mar Olyslager legde gis teravond eer in met haar werk. De Sehiedamse PvdA'ers lieten zich in boerderij Landsvreugd de boerekool goed smaken. „Vanavond gezellig samen eten, morgen vechten over de kandidatenlijst. Het is toch leuk dat dat kan in onze partij", zei se cretaris Mari Dingenouts. De PvdA herstelde gisteravond de traditie om het nieuwe jaar te beginnen met een stevige stamp pot met worst. Maar eerst werd met trots 'onze kandidaat voor de Tweede Kamer', Hans van der Vlist gepresenteerd. De voorzit ter van de PvdA in de provincia le staten temperde dat enthou siasme. „Dat is een beetje voorba rig. Ik sta op de groslijst en ik zal wel op de kandidatenlijst komen. Maar ik ben niet uw kamerkan didaat" De belangrijkste taak van de PvdA in het nieuwe jaar is, zei Van der Vlist, „ons verzetten te gen de depolitisering van de sa menleving. Tegen het beeld dat door het huidige kabinet wordt opgeroepen, dat het er niet om gaat wélke partij er aan de macht is, maar dat wij samen de schou ders eronder moeten zetten." Van der Vlist trok van leer tegen het verhaal, dat ons land een eco nomische opleving zou beleven. Hij verwees naar de nieuwjaars rede van directeur Lam an van de Rotterdamse GSD, die gewaar schuwd heeft dat de armen in Nederland steeds armer worden. „Als wij morgenavond de balans hebben opgemaakt, de kandida tenlijst hebben vastgesteld, moe ten wij de mensen opzoeken en hen motiveren om toch vooral te gaan stemmen", zei Van der Scheldend partijvoorzitter Ruurd van der Veer laat zich de boerekool smaken. De brandweer moest zater dagmiddag de kou in om een auto te blussen die brandend en wel in de sloot langs de Broek polderweg lag. De auto bleek gestolen in Den Haag. De dief had vermoedelijk genoeg van de auto, duwde hem in het water en stak hem in brand. De politie heeft de eigenaar ver teld, dat de resten van zijn auto in Vlaardingen in de sloot lig gen. Schiedam Ik heet Faber. Met die mededeling en onder het kwistig uitdelen van de beste wensen, kwam een man vrijdag avond apotheek 't Gouwe Hert in Schiedam binnen. Of iemand wellicht zo vriendelijk wilde zijn even duizend gulden te wisselen? Faber woonde immers in de buurt Nee? Tweehonderd gul den dan? Gelukkig. Hij zou het geld thuis even ophalen. De man ging kennelijk zo ontwapenend eerhjk te werk dat hij het equiva lent van de twee briefes van honderd alvast meekreeg. In 't Gouwe Hert hebben ze hem niet meer teruggezien. Diezelfde Faber had eerder die dag bij een garage een proefritje met een wagen gemaakt Hoewel hij in dit geval wel netjes terug keerde, miste de garagehouder later het kentekenbewijs. Faber had zijn visitekaartje die dag tweemaal afgegeven. Vlaardingen Met een bos bloe men en een taart in de hand bel de burgemeester Fred van Lier vanmorgen aan bij het echtpaar Stans-de Kramer in verzorgings tehuis Drieën-Huysen in Vlaar dingen. Frans Stans en Annetje Cornelia de Kramer vieren van daag, dat zij 65 jaar geleden in Nieuw Helvoet in het huwelijks- bootje stapten. Daar werd Anne tje op 24 april 1897 geboren. Frans Stans zag in 1900 in Den Haag het levenslicht Vlist. De socialisten hadden toen stevige trek gekregen en waren wat blij dat de boerekool op tafel kwam. En terwijl buiten het duis ter inviel en de sneeuw bleef neerdwarrelen, schepten zij nog eens op. „Heerlijk, heerlijk,1 zei den zij tegen Mar Olyslager, die de tafels langs ging om te vragen hoe het smaakte, En toen er geen kruimel meer in de pan zat ruim den 'de PvdA'ers broederlijk sa men de rommel op. Lijsttrekker Broederlijk gaat het er vanavond in de Blauwe Brug niet aan toe, daar ziet het althans niet naar uit- In de loop van het weekeinde werd het bericht steeds serieuzer, dat enkele PvdA'ers, die door de com missie-Sim ons een onver kiesbare plaats worden toege dicht, een gooi gaan doen naar hoge plaatsen op de lijst. Zo is men van plan Ruurd van der Veer, die met het voorzitter schap van de PvdA-afdeling Schiedam wil stoppen, al meteen bij het begin te kandideren, als concurrent van de tot dusver be oogde lijsttrekker Gé Brouwer. Op de advieslijst staat Van der Veer op een 24e plaats. Zelf zou hij ermee ingestemd hebben om voor het lijsttrekkerschap gekan dideerd te worden. Vier jaar geleden stond de PvdA bol van de persoonlijke tegenstel lingen; bij de stemming over de kandidatenlijst kwam in '82 de linkervleugel niet aan de bak. De media kregen het verwijt de zaak opgeklopt te hebben. Sindsdien doet de PvdA er alles aan om naar buiten toe de indruk te wek ken, dat er geen vuile was meer is. Toch laten de huidige ambities een duidelijke tweespalt zien, waarin een lijn-Brouwer is uitge zet en een vleugel-Van der Veer bestaat Het is een al ouder con flict, traditioneel bestaand tussen fractie en afdelingsbestuur. Er komt uit naar voren, dat de PvdA geen hechter bolwerk is geworden dan in 1982. Het bestuur krijgt daarvan de schuld. De commissie-Jan Si mons vindt bijvoorbeeld, dat het bestuur er te weinig aan heeft ge daan om meer mensen te zoeken voor de kandidatenlijst. De ach terban zou te weinig gemobili seerd worden. SchiedamUit de kassa van een chinees restaurant aan het Broersvest is dit weekend 5.000 gulden gestolen. Inbrekers na men tevens voor ongeveer 1.000 gulden cassettebandjes, sigaretten en sterke drank mee. Uit een bedrijfspand aan de Be thelweg is een grote hoeveelheid dekbedden, karpetten en dekens ontvreemd. Hoe groot de buit precies is kon de politie nog niet zeggen. Er werd eveneens inge broken in een voetbalkantine aan de Sportlaan. Hoewel daar niets werd meegenomen, werd wel voor ongeveer 1.500 gulden schade aangericht aan fruitauto maten, flessen en foto's. Uit een woning aan de St. Lidui- n astraat werden een videorecor der en tv gestolen. Bij een bezoek aan een woning aan de Schïe- damseweg ging men met een scanner en een pakketje girobe taalkaarten aan de haal. Bewo ners van de Talmalaan kunnen sinds dit weekend niet meer tele foneren. Behalve hun telefoon toestel werd ook een gereed schapskist met inhoud gestolen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1