CONSUMENTEN INFORMATIE mum» Bank van de toekoms*. staat vol apparaten Boormachines voor de echte klusser IM Tekort aan vitamine E komt vrijwel niet voor m HEI FERSCHIL TUSSEN DE KIMNT Eï ilEN HUIS-MN-HUIS FOLDER? DE KRANT WORDT GELEZEN. Wmmm li!' IIMMI - - - - - - - - - - - - - - Ook Revue over op de DX-code lil Prei iiss» '- Rotterdams Nieuwsblad dinsdag 7 januari 1986 onder redactie van L.Bakker, Els Kemper en Guus van den Oudenalder Echte doe-het-zelvers kiezen niet de eenvoudigste en lichtste boormachines. «EWtlMTTK •nwjtnH. m SLAG BOORMACHINES AEG SiE «20 RL 180 <20 0-1500 17 2.5 AEG Si 2£ Wl RL 180 too 0-950. 0-3000 U 15 D S A DECKER 0 HORTQUATT. 170 500 0-1750 2.1 IJ B. i DECKER M 910 *T (JUAri. «0 ISO 0.1100.0-2700 X* 4.8 4+ BOSCH C5S 470 ME 2oa 470 0-3000 XI 2.1 BOSCH CJi KO-1 tt£ 4CQ ft» 0-I0C0.0-J400 n 2.4 WTACWOYA-fJ- ISO (00 0-1050.0-1000 3.0 15 ME7ABO IK 420/25*41 430 <10 0-1400. 0-2800 14 16 HETASO SiEDV 200/23X4 L 490 100 0-950. 0-2400 18 15 SKANDtAjKRBS UW 74J 2 Ï5C SIS 6S0 150-1125. 300-2251 Z7 1» SUL 1497 H 270 500 0-900.0-26CO 15 16 ELEKTRO-RNEUMATÏSCHE BOORMACHINE AEG ENEIWTJC 2000 440 400 0-15» 15 BLACK A DECKER 0 42$ RE 4C0 430 0-9» L6 2.4 ■f BLACK A DECKERS* 9#*£ «0 500 0-9» 2J 4.9 BOSCH rtH-20 SIE 3» 450 CM 100 23 2.4 HfTACHI OH 14 V S S0 400 0-1 ICO 11 50' METABO iH£ 6020 SA+t .7» (CO 0-9» IS 4.0 SXAND1A/KRESS HM 10 400 sa) 0-1200 LS 1.9 SXSL7I0H 77$ 550 (HM U 4,0 ACCUBOORMACHINES AEG «S-IOM 42S 300. 600 IJ BOSCH MM 7.2 V 290 300.450 IJ HITACHI DTC 10 260 280.700 IJ O MAKITA iOfO DY/K j 250 600 u MAKITA 4010 SOW 170 600 IS) MAWTA i0l2 OWX 325 150.600 IJ D METABO SM I00j2 H+L 500 350. 1000 10 METABOMJCJ0*+l 130 150 u SKANDtA^RISSAS/70 150 400 M ML 2007 H 2» 100. KO IJ ZEER GOED; GOED; REDELIJK; Wie maar zo nu en dan een gat te boren heeft kan al voor onder de ƒ70 een lichte en simpele elektrische boormachine ko pen. Maar voor serieuze klus sers zijn die allereenvoudigste machientjes niet de geschikste. Echte doe-het-zelvers kiezen slagboormachines, hamerboor machine of boormachines die geschikt zijn om er schroeven mee in- en uit te draaien. Vooral van die laatste zijn er tegen woordig vrij veel snoerloos, dus op een oplaadbare accu .wer kend. De Consumentenbond heeft deze drie typen onderzocht. Op merkelijk bij deze test is dat met slechts twee uitzonderingen de zware duurzaamheidstest door aile machines goed werd door staan, het merendeel scoorde zelfs 'zeer goed' op dit punt. Slagboormachines kunnen alleen boren, maar ze kunnen daarbij ook kloppen om gaten te maken in harde steen en beton. De hamerbeweging wordt ver oorzaakt door twee getande rin gen die ai ronddraaiend 'opwip pen' en die beweging doorgeven aan de boorkop. Er zijn ook hamerboormachi nes, speciaal voor extreem hard materiaal bestemd. Deze boor machines werken niet met ge tande ringen maar elektrop- neumatiseh. Een op luchtdruk werkende zuiger slaat daarbij letterlijk de draaiende boor in het materiaal. Je kunt er beslist de allerhardste steensoort mee te lijf. Maar er is nog een voor deel. Je hoeft met zo'n boormachine veel minder hard te drukken dan met een slagboormachine. Je hebt speciale (extra sterke) boortjes nodig voor deze machi nes. Steeds vaker kom je tegenwoor dig oplaadbare accuboorma- chines tegen, ook wel snoerioze boormachines genoemd. Je kunt er mee boren, maar ze zijn vooral bedoeld op er schroeven mee in en uitte draaien. 2e heb ben soms twee toerentallen, een laag om te schroeven en een hoog om te boren, Traploos re gelbaar zijn ze niet De tabel Behalve de prijs zijn bij al deze machines het vermogen, de toe rentallen, het gewicht en de snoerlengte (beide laatste voor boven je hoofd werken vooral), de prestaties bij het slagboren en bij het schroeven en tenslotte de duurzaamheid van belang. Al deze feiten staan in de hierbij afgedrukte tabel. Let er bij aanschaf ook op of er vervangingsaccu's leverbaar zijn voor uw type machine. Ze gaan namelijk kapot als ze niet regelmatig worden ontladen en weer opgeladen. Het complete onderzoek staat in het januari-nummer van de Consumenten gi ds. Ook de kleurennegatieifilms in kleinbeeidformaat van Revue (het huismerk van Foto Quelle) zijn nu voorzien van de DX- code. Voorlopig alleen de 100 ISO-films in 24 en 36 opnamen. De 200 en 400 ISO films volgen zeer spoedig en weer wat later ook de kleinbeeld diafilms. Alle andere grote merken hadden hun filmrolletjes als eerder voorzien van een DX-code op de kleinbeeldcassettes. Zoals bekend worden bij came ra's die voorzien zijn van DX- kontakten de filmgevoeligheid en het aantal opnamen automa tisch ingesteld via de gecodeer de films. Van het merk Revue is zo blijkt uit de herfst-winter catalogus van het fotohuisnu ook een compact-camera voor zien van de DX-contacten. Het is de autofocus (zelfscherpstel-, lende) Revue 650 AF met een winkelprijs van349. De Reclame Codecommis sie is onlangs heel boos ge weest op een bedrijf waar je per postorder allerlei net-niet-geneesmiddelen |kan bestellen. Een van de 'aanbevolen mi'ddeltjes was tarwekiemolie met vitami- ine E. De postorderfirma 1 prees de vitamine E aan 'vanwege de bijzondere rol die het in het menselijk li chaam zou spelen: „Het zorgt voor het geslaehtse- venwicht en het is onmis baar voor de voortplanting zowel bij mannen als bij vrouwen. Vele weten schapsmensen vragen zich dan ook af, of de daling van het geboortecijfer in de Westerse wereld niet mede wordt veroorzaakt door het gebrek aan vita mine E in onze voeding". Waar komt zo'n raar verhaal vandaan? Is het alleen maar on zin, of zit er misschien een grond van waarheid in? Het antwoord stond toevallig in Voedingsinformatie, het blad van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, vlak voordat de Codecommissie de postor- derfirma veroordeelde. Wijd verspreid Niemand hoeft bang te zijn voor een vitamine E-tekort, zeggen de voedingsdeskundigen. Deze vitamine komt zo wijd ver spreid in ons eten voor, datje er altijd wel genoeg van in voor raad hebt. Vitamine E werd in 1922 ont dekt; twee heren, Evans en Bis hop vonden in vet een stof, die noodzakelijk bleek te zijn voor de voortplanting van ratten... Sindsdien zijn er bij diverse ex perimenten verschijnselen van vitamine E-tekort bij dieren aangetoond. Bij mensen heeft men echter nooit tekorten kunnen vinden, behalve in speciale ziektegeval len. Vet wordt normaal via de Voortplanting dankzij vitamine E, beweert sommige reclame. Maar we krijgen er genoeg van binnen, dus extra slikken is overbodig. darmen opgenomen, maar er zijn mensen bij wie dat niet ge beurt. Aangezien vitamine E juist in vet {speciaal plantaardig vet) 2it, nemen ze die vitamine ook niet op. Verder is bij te door Els Kemper vroeg geboren babies wel eens een vitamine E-tekort geble ken. Belangrijk Vitamine E speelt overigens ■wel een belangrijke rol. Het zorgt ervoor dat weefsel (met name celwanden) niet wordt beschadigd door bepaalde che mische reacties in het lichaam. Een ander verhaal dat over vi tamine E de ronde doet, is dat het 'hart- en vaatziekten zou kunnen voorkomen. Uit dier proeven is wel eens een gunstig effect op hartziekten gebleken, maar bij mensen is dat nooit aangetoond. Voor bescherming tegen atherosclerose (vaatver- nauwing) is evenmin genoeg bewijs gevonden. Olie De meeste vitamine E halen we uit plantaardige olie zoals maïs olie, tarwekiem-olie, soja-olie, arachide ofwel pinda-olie en zonnebloemolie. Allemaal soor ten die tegenwoordig ruim schoots in de supermarkten worden aangeboden. Er wordt vaak in gefrituurd. Het is tevens .de olie waarmee mayonaise wordt gemaakt, en die door de levensmiddelenindustrie ook in margines zoals Becel wordt ge bruikt. Maar vitamine E krijgen we ook, zij het in mindere mate, uit aardappelen, groenten en fruit, uit melk, eieren en kaas, uit vlees, vis en gevogeltje, en uit noten. Het lichaam heeft steeds een voorraad van verscheidene grammen E, die slechts lang zaam wordt aangesproken. Extra hoeft niet Uit niet blijkt, zo zeggen de voe- dingsspecialïsten, dat mensen extra vitamine E nodig zouden hebben. Het tientje dat u uit geeft aan een potje met tarwe- kiemolie-eapsules waar zoveel vitamine E m zit, kunt u dus be ter voor wat leukers bewaren! In 66% van de gezinnen komt regelmatig prei op ta fel, gemiddeld ruim zes kilo per jaar. In het najaar en in de winter gebruikt men prei het meest. Bij 15% van de huihoudens komt prei uit de eigen tuin. Het 'nieuwe geld' is in aantocht. V krijgt er in de ko mende jaren onherroepelijk mee te maken. In een se rie artikelen vertellen wij u wat er tot dusver over bekend is. Het 'nieuwe geld' is geen bankbiljet of munt. Het be staat uit plastic kaartjes. II stopt ze in een gleuf en ze sluiten in één keer de kassa van een winkel aan op uw rekening bij bank of postgiro. Er bestaan ook kaarten waar als het ware een elek tronisch portemonneetje in zit, telkens als u hem ge bruikt gaat er wat van uw geld uit, onzichtbaar geld. U kunt met uw plastic kaart ook echt geld krijgen, uit automaten. Wie op die manier betaalt of geld op neemt, dient op drukknoppen een geheime code aan te slaan, die hij uit zijn hoofd moet onthouden. U zult dit gaandeweg steeds meer tegenkomen. Bij de ban ken, in de winkels, overal waar met geld wordt ge werkt. De grote publiek-banken lopen bij de ontwikkeling van deze nieuwe geldsystemen voorop. Zij hebben elektronische apparaten aan de balies staan waarbij klanten die geld bij de kas komen halen zich kunnen legitimeren. Daartoe heeft men de Eurochequepasjes een magneetstrip gegeven, waarin de persoonsgege vens van de rekeninghouder zijn opgenomen. Klan ten van de ene bank kunnen al met hun magneetpas je en hun geheime code een bankfiliaal van de con current binnenlopen en daar geld opnemen. 'Gastge bruik' heet dit. Ondermeer hierover gaat deze eerste aflevering van onze serie 'Het nieuwe geld'. 'Met je magneetpas kom je bij de Nutsspaarbank, na sluitingstijd, in de ruimte waar de geldaf- glfte-automaten staan opgesteld. Nadat je het speciale pasje in de automaat hebt gestoken moet nog de PlN-code (per soonlijk Identificatie nummer) worden ingetoetst, wit men geld kunnen opnemen. Die code moet geheim blijven dus laat niemand meekijken bij die handeling. Elektronische geldafgifte- en identificatie-aparatuur bij de 'bank-van-de-toekomst' in Zeist. De banken zijn 1986 ingegaan met volop plannen voor het 'nieuwe geld'. Onze redactie heeft onder hen een uitvoerige rondvraag gedaan om u een idee te geven van de stand van zaken nu, en de experimenten die onder nomen worden. De toekomstige banken zullen vol staan met elektroni sche apparaten voor zelfbediening. Apparaten om geld op te nemen, om het eigen saldo na te gaan, enzovoort. 'Minibank'. Eind 1985 waren er 16, daar komen er spoedig meer van. De klanten kunnen er 24 uur per etmaal terecht met een magneetstrippas-om geld op te nemen. In sommige kantoren kunnen ze ook zelf elektronisch hun saldo opvragen. De Verenigde Spaarbank heeft in Zeist al zo'n 'kantoor van-de-toekomst' geopend om er ervaring mee op te doen. Een bank met video-apparatuur, be taalautomaten (snelkas), perso nal computer voor financiële adviezen, een voorlichtings lichtkrant en Viditel. De bestaande 'snelkassen' in de andere kantoren van de Vere nigde Spaarbank krijgen, voor zover ze het nog niet hebben, dit jaar allemaal een elektronisch identificatie-apparaat aan de balie. De identiteit van de klant die geld komt halen, wordt daar aan de hand van z'n bankpas met-magneetstrip, en de gehei me code die de klant zelf in toetst, vastgesteld. Verscheidene kantoren van de Verenigde Spaarbank hebben geldautomaten onder de naam De Nutsspaarbank te 's-Gra- venhage heeftal sinds 1982gel dautomaten, die ook 24 uur per dag werken. Nu zijn er 6 Nuts- kantoren in Den Haag, 3 ip Lei den en 2 in Zoetermeer mét zo'n apparaat. In de komende twee jaar worden er nog 13 automa ten bijgeplaatst. De Nutsspaarbank heeft eind 1985 de betaal- en Europassen van de klanten uitgerust met een magneetstrip, voor deze gel dautomaten en voor gastge bruik elders. Men denkt verder aan uitbreiding metsaido-infor- matie en automatisch overboe ken, het plaatsen van een prin ter om zelf een afdruk van je bankrekening te maken en nog meersnelkassa's. Korter wachten De Amro-bank is vorig jaar be gonnen met het plaatsen van snelkassen in de 80 drukste kantoren. ,.In de praktijk is daardoor al sprake van een 60 procent kortere wachttijd aan de balie", zegt een woordvoer der van de bank. Identificatie apparaten aan de snelkasbalie zullen de wachttijd binnenkort nog meer verkorten. Als proef hebben twee kantoren (Kneu terdijk in Den Haag en Stations weg in Leiden) ze al. Rabobank Nederland heeft 50 kantoren een geldautomaat en binnenkort zullen het er 60 zijn. Algemene Bank Nederland heeft in 1982 de eerste geldauto maat in Amsterdam geplaatst „Met die proef zijn goede erva ringen opgedaan, ai loopt het publiek niet te hoop", zegt een woordvoerder van de bank. In middels is de proef uitgebreid tot 9 gelduitgifte-automaten die ook geschikt zijn voor gastge bruik door klanten van andere banken. In alle kantoren zal men in de loop van dit jaar iden tificatie-apparaten aan de balie installeren. Hoofdzakelijk 'gastgebruik' Bij F. van Lanschot Bankiers is voorlopig één gelduitgifte-au-~ tomaat gekaatst (in Den Bosch). De bank is begonnen met de uitgifte van magneetstrippas- sen. waarmee men ook als 'gast' bij andere banken in de auto maat terecht kan. De Neder landse Credietbank (en zijn Directbank) geven alleen magneetstrip bankpassen uit voor gastgebruik elders. Men plaatst zelf nog geen automaten. Voorbereidingen voor gast-pas sen voor hun klanten treffen ook Staal Bankiers in Den Haag en de Paribas Bank. Voor zichzelf ziet men bij deze banken nog altijd meer in de persoon] ijke balie-service. Bij Pierson, Heldring Pier- son worden geldautomaten noch snelkassa's of bankpasjes voorbereid. Ook deze handels bank moet het van andere vor men van dienstverlening heb ben. Mees Hope heeft als proef aan de balie van het Haagse kantoor elektronische identifi catie-apparaten geplaatst. Men overweegt ook mee te gaan doen aan het gastgebruik bij an deren via magneetpassen voor de klanten. Tot in Spanje loe De Nederlandse Midden stand Bank heeft de Euroche quepasjes al eerder gemagneti seerd. De houders van zo'n pas konden afgelopen zomer in Spanje elektronisch benzine be talen via de computer van twee aan een proef meewerkende Spaanse banken. Vóór maart dit jaar zullen ook alle NMB-bank- pasjes de magneetstrip hebben. De NMB heeft vijf geldautoma ten in Groningen, Enschede, Hilversum, Eindhoven en Ca- pelle a.d. IJssel. Dit jaar volgen nog Haarlem. Den Haag. Heer len en Amsterdam, Over en weer is gastgebruik bij andere banken mogelijk. Grenswisselkantoren (Cre dit- en Depositie Kas) is niet van plan automaten te plaatsen of magneetpassen te verstrek ken aan zijn eigen bankklanten. „Wij hebben spaarders en hypo theek-leners die elders al een gewone bank- of girorekening hebben, dus we hebben er geen behoefte aan", aldus een voor lichter van deze bank. Wel studeert men op de moge lijkheid begin 1987 elektroni sche identificatie-apparaluur aan de balies te plaatsen voor een andere categorie klanten. Er komen bij de Grenswissel kantoren erg veel mensen geld opnemen of wisselen met bank pasjes, ook veel buitenlandse. Met elektronische 'pasjeslezers' zijn die beter te controleren dan met de hand. Bij het GWK-kantoor op Schip hol is wel een geldafgifteauto maat aanwezig, maar die is van American Express en alleen bestemd voor de bezitters van een American Express-kaart met magneetstrip. Zulke appa raten staan ook in de American Express-kantoren in Amster dam, Rotterdam en Den Haag. Voor Roparco geldt hetzelfde als voor de bankklanten van Grenswisselkantoren. „Voor onze spaarders is een elektro nisch systeem niet interessant", zegt men. Bij twee postkantoren In Bra bant zal de Postbank een proef gaan nemen met geldafgifte-au tomaten aan de muur. Aan de loketten wordt bij de kantoren in Tilburg en Goirle al gewerkt met identificatie-apparaten, waarin 'Giromaat' pasjes ge bruikt worden en de kianten hun geheime persoonscode moeten intoetsen. Fraudebe- strijdings-terminals noemt de Postbank ze. 2e komen ook in andere kantoren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 3