PSO zonder naam in verkiezingen EHBO'ers Schieland blij veil ziek thuis Wustrow in voor wethouderspost 'Onderzoek niet door huisarts' BESTELBUS RAMT TRAM UIT RAILS VUAHDINES DAGBLAD SEHBAMSSHE OBBIINT NIEÜWE WATiBf IB COURANT D 66 LEENT VAN DER SPEK FRACTIEKAMER Man neergestoken bij huurconflict ÉNBRAKEN OPGELOST Fabriplein komt niet van keten af SP: HERVATTING ONDERZOEK BAARMOEDERHALSKANKER Halve dagopvang van start in Maassluis Gestolen fietsen in schuur •bij zwembad LEEN DBOPPERT KRIJGT OPDRACHT Politie boos op 5 mei-comité WATERWEG redaelfe B„n« H.TO..I 8. sS AC ySSgT Pn.tbu. 110. 3131 BC Vl»,»»,. gj DINSDAG 14 JANUARI 19861 352066, 350557 - sportredactie: 345209. Schiedam Ex-PSP'ere gaan in Schiedam alsnog meedoen aan de gemeente raadsverkiezingen op 19 maart. Zij willen een plaat selijke afdeling van de Partij voor Socialisme en Ontwa pening (PSO) oprichten en komen hiertoe morgen avond bijeen in het Schie- damse stadhuis. Het uit de PSP gestapte kamerlid Fred van der Spek zal aanwezig zijn op deze openbare bijeen komst, die om acht uur begint. Onder de aanstaande FSO'ers te Schiedam bevinden zich ex- PvdA-raadslid Hans Konings en de vroegere coördinator van het Bureau Alternatieve Hulpverle ning (BAH), John Zwart Zij ken nen elkaar uit de PvdA, waar zij behoorden tot de linkervleugel. Na de scheuring in J982 zijn zij overgestapt naar de PSP. Nu ook de PSP is gescheurd nemen Ko nings en Zwart het initiatief tot de oprichting van de PSO-Schie- dam. Morgenavond kunnen geïnteresseerden zich al als lid opgeven. De bijeenkomst kan in het stad huis op de Grote Markt plaats vinden, dankzij de bereidheid van D'66 om de fractiekamer voor enkele uren af te staan aan Van der Spek en aanhang. Politieke partijen kunnen zich niet meer opgeven voor de raads verkiezingen, want de termijn is daarvoor op 24 december geslo ten. De naam PSO zal dan ook niet voorkomen op het stembiljet Wel is het mogelijk dat Schie dammers zich op persoonlijke ti tel opgeven. In dat geval is er zelfs niet sprake van een lijst- Zwart of een lijst-Konings, maar van een naamloze groepering met enkele individuele burgers. Dat het echter gaat om PSO-le- den zal de oplettende kiezer snel duidelijk zijn. De lijst met PSO-leden is de der de nieuwe groepering, die in Schiedam aan de verkiezingen meedoet De andere twee zijn de Reformatisch Politieke Federatie (RPF) en Gemeentebelangen Schiedam, iiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiKiiiiiiiiiumiuiiiiiiiiiniinifiinuiiiiuiiiiiimiiKiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii •Schiedam Vlakbij het Schiedamse stadskantoor, eindpunt van lijn 4, is gisterochtend een tram van de rails gedrukt door een bestelbus van de Vlaardïngse firma CJeton. De bus werd totaal vernield. De tram kon later op de rails worden gezet maar gedurende anderhalf uur, juist in de spits, moest het verkeer worden omgeleid via Horvath- weg en Singel en via de Burgemeester Van Haarenlaan. Er ontstond een file tot op rijksweg 20. De politie spreekt van een vrij grote chaos. De bestuurder van de bestelbus had de tram wel gezien, had ook op de verkeerslichten geleten remde tijdig. Door de plas olie gleed de 3'/2 ton zware bus echter door en ramde de tram haaks. Er werd niemand ge wond. De trams konden gewoon doorrijden naar Schiedam-Noord en naar Rotterdam; lijn 4 maakte van een andere keerlus gebruik, iniiriii jiiitiim iiuitii tji i ii j in mui Hl Schiedam In de Noordmolen straat is een 31-jarige Schiedam mer met zijn eigen mes neerge stoken, waarbij zijn ruggemerg zodanig beschadigde dat hel lin kerbeen blijvend verlamd zal zijn. De man was in een woning op de eerste verdieping onder be- dreiding met zijn mes komen 'be middelen' voor de huisbaas, zelf odk aanwezig tijdens het inci dent. De huisbaas lag al maanden over hoop met zijn 24-jarige huurder en diens 25-jarige vrouw, die on danks enkele waarschuwingen het pand niet wilden verlaten. „Ek zal dat wel voor je regelen", had de man de huisbaas beloofd. Bij de vechtpartij die ontstond wist de huurder de man het mes akte troggelen en stak hij er zelf mee in een poging tot verweer. Dé neergestoken man is in het Dijkzigtziekenhuis behandeld. De politie heeft zowel huisbaas als huurder gearresteerd. t Vlaardingen Met de aanhou ding van drie 19-jarige Vlaardïn- gers hebben recherche en de af daling jeugdzaken van de politie een inbraak opgelost in een slage rij aan de Van Hogendorplaan. Twee van de mannen stalen op 3$december voor twintigduizend gülden aan electronische weeg schalen uit die winkel. De derde dié werd aangehouden was de heler. Hij had de weegschalen nog in zijn bezit De apparaten wérden in beslag genomen en de drie mannen ingesloten. Aan de hand van signalementen die door bewoners van de Riouw- laan en de Hoogstraat werden ge- géven heeft de politie een 27-jari- ge Rotterdammer aangehouden. Qe man bekende, dat hij zich schuldig had gemaakt aan twee inbraken in woningen. Hij maak te daarbij voor ongeveer duizend galden aan geld en goederen buit en richtte-voor zeshonderd gul den breekschade aan. De inbra ken werden gepleegd op 8 janua ri; Vlaardingen De Socialis- tiese Partij is gisteren in Vlaardingen een landelijke campagne gestart, die beoogt het in 1982 afgebro ken bevolkingsonderzoek op baarmoederhalskanker te hervatten. Twee SP-leden boden wethouder voor volksgezondheid IJsbrand van der Velden een recente bro chure aan van de Hulp- en Infor matiedienst van de partij. Betty Vugts wees Van der Velden op het belang van hervatting. „Het huidige sterftecijfer van 350 vrou wen per jaar kan tot bijna nul worden teruggebracht", hield zij hem voor. De SP kant zich tegen het voor nemen van staatssecretaris Van der Heijden om het onderzoek door de huisarts te laten uitvoe ren. „Dat werpt vooral voor de sociaal zwakkeren een onnodig hoge drempel op," meent Vugts. Alleen al het feit, dat het onder zoek voortaan ook door mannen kan worden uitgevoerd draagt volgens haar niet bij aan de ani mo van vrouwen om een uit- strijkje te 3aten maken. Samen met gemeenteraadslid Arnold van Wezel deed zij een beroep op Van der Velden om de raad tot een kritische houding richting Van der Retjden te be wegen. De SP beijvert zich al sinds 1982 voor de herinvoering van het be volkingsonderzoek, maar heeft de acties geïntensiveerd nu de opzienbare resultaten van een onderzoek in de proefregio Nij megen bekend zijn geworden. Daaruit zou onomstotelijk blij ken, dat het bevolkingsonder zoek zowel het ziekte- als het sterftecijfer aanzienlijk doet da len, De partij vindt dat niet alleen levens kunnen worden gered, maar dat bovendien honderddui zenden vrouwen gerust gesteld kunnen worden. „Voorkomen is beter dan genezen", concludeer de Vugts. Van der Velden beloof de haar de brochure te zullen be studeren. Schiedam Het Fabriplein wordt nog tot ongeveer 1990 ontsierd door bouwketen. Ge meentewerken zegt het plein nodig te hebben voor het op slaan van bouwmaterialen voor de verschillende nieuw- bouwplannen die in de buurt de komende jaren worden uit gevoerd. De geplande opknap beurt van het Fabriplein zal dan ook noodgedwongen gefa seerd gebeuren. Eerst wordt het gedeelte onder handen ge nomen waar geen bouwketen staan en wordt het andere deel geschikt gemaakt om die te verhuizen. Pas als alle nieuwbouwactivi- teiten achter de rug zijn kan aan herinrichting van het plein worden begonnen. Dat zal nog tot 1990 duren. Projectleider Hans de Kluy- ver schrijft in een brief aan de bewoners dat gemeentewer ken geen andere oplossing ziet. In wijkcentrum De Erker wordt woensdag 22 janaurï om acht uur met omwonenden over dat plan gepraat. Bouw en woningtoezicht grijpt die gelegenheid aan om de buurt te informeren over de stand van zaken rond de particulie re woningverbetering op het Fabriplein. Met de bouw van 55 woningen op de locatie Van der Elst- straat/Huijsmansstraat wordt waarschijnlijk in sep tember 1987 begonnen. Enkele malen is nieuwbouwlocatie Gordonstraat aan de beurt en voor eind 1988 zit de Vlaardin- gerdijk/Fabrlstraat in de planning. Totdat ook die klus is geklaard staan er bouwke ten op het Fabriplein. 1 Betty Vugts overhandigt wethouder IJsbrand van der Velden een SP-brochure over baarmoederhalskanker. MaassluisDe-stichting Kinder opvang in Maassluis start binnen afzienbare tijd met de zogenaam de halve dagopvang van kinde ren in de peuterspeelzaal De Zon neschijn. Tussen 8.00 uur en 13.00 uur wor den kinderen in de leeftijd van twee tot vier jaar opgevangen. Bij de halve dagopvang zijn de kin deren langer aanwezig dan in de peuterspeelzaaL Ook zijn er meer verzorgden werkzaamheden, zo als eten lussen de middag en eventueel slapen. De ouderbij drage hangt af van het inkomen en is gelijk aan de tarieven van de peuterspeelzaal. Alleen de verzorgingskosten moeten extra worden betaald. Het college van burgemeester en wethouders tracht ook de inci dentele kinderopvang bij de slichting onder te brengen. Schiedam De politie heeft vijf jongens in de leeftijd van 12 tot 15 jaar gearresteerd. De 'bende' wordt ervan verdacht veel fietsen en bromfietsen gestolen le hebben. De politie kwam hen op het spoor na een tip van een zwemmer in het Sportfondsenbad die zondag, nabij het zwembad, zag dat de jongens mei zijn gestolen brommer door een poortje liepen. Onderzoek wees uit, dat een schuur achter het Sportfondsenbad vol stond met ontvreemde twee wieiers. Terwijl de politie binnen was, kwam één van de daders juist aanlopen. De politie noteerde de laatste dagen nogal wat inbraken. Bij kapsalon Sylvia aan de Lange Kerkstraat verdwenen twee fooïenpotten met 400 gulden. In de snackwagen van Leo Custers aan de Scheepvaartweg bestond de bui uit sigaretten en limonade. Uit nieuwbouw van Wïlma aan de Nicolaas Arie van der Burgsingel werden vier gaswandketels van 10.000 gulden gestolen. Voorts werd ingebroken in een woning aan de Alberdingk Thijmstraat (stereotoren weg), kinderdagverblijf Katja aan de Lange Havenen Windsor House aan de Mgr. Nolenslaan. f Schiedam De EHBO van het Sehielandziekenhuis draait sinds gisteren op on geveer de helft van het nor male personeelsbestand. De rest blijft zich ziek melden uit onvrede met het functio neren van het waarnemend hoofd van die afdeling. Gisteren heeft de directie alle af wezigenper telegram uitgenodigd om vanmorgen vroeg te komen praten. Directeur Terpstra wil de mensen weer zosnel mogelijk aan het werk hebben, maar eerst de twee partijen in dit conflict aan horen; „Daarna kan ik een beslis sing nemen en dat zal zonder aan- ziens des persoons gaan". De verpleegkundigen vinden dal er onder de huidige omstandig heden niet te werken valt en dal de directie al langer dan een jaar niet naar hun klachten en waar schuwingen luistert. Zij zijn van morgen dus niet komen praten. De afdeling vindt het waarne mend hoofd, Steef Niemvenhuy- sen, niet geschikt voor zijn baan, „Hij maakt herhaaldelijk fouten en brengt daarbij niet alleen de werksfeer, maar ook de medische zorg in gevaar". Nieuwenhuysen is sinds juni vorig jaar officieel waarnemend hoofd van de EHBO. Aanleiding voor het ziekmelden was een tumultueuze werkbe spreking eind vorige week, waar in Nieuwenhuysen heftig dreig de met ontslag voor alle ver- Maassluis Anton Wustrow is de nieuwe lijsttrekker en kandi- daat-weihouder bij de komende gemeenteraadsverkiezingen voor de PvdA in Maassluis. Hij liet daarmee Robert Punt, tweede op de lijst en ook in voor het wet houderschap, royaal achter zich. Met 42 legen 10 en 3 blanco stem men werd Wustrow door de le den van de PvdA op de eerste plaats van de lijst gezet. Robert Punt werd vervolgens tweede, gevolgd door financieel deskundige Pieter Hoogenraad, die daarmee Lidy Knoop van de derde plaats verdrong. Yvonne de Groot passeerde ook nog Knoop, die zo genoegen moest nemen met de vijfde plaats op de verkiezingslijst. Martin Burger werd door de le den op een eveneens verkiesbare zesde positie gezet en Anton Bij- tenhoorn werd met steun van le den van het FNV op een vrijwel zeker verkiesbare zevende plaats gekozen. Het ging er in ontmoetingscen trum Koningshof vaak emotio neel aan toe. Direct al na het be gin van de vergadering voegden de leden een punt aan de agenda toe. Zij wilden ook een advies uit brengen over het vervullen van een wethouderspost Drie kandi daten waren door voor in de markt. Fractie-voorzitter Anton Wustrow, Robert Punt en Lidy Knoop. De laatste trok zich ech ter terug ten faveure van Wu strow. Punt handhaafde echter zijn kandidatuur, waarop Wu strow om duidelijkheid vroeg. „Ik wil de zaken met met mijn werkgever goed regelen. Word ik lijsttrekker en kandidaat-wet houder, dan wil ik per 1 februari mijn baan opzeggen. Ik wil niet met ruzie de school verlaten waar ik nu werk". De leden van e PvdA gaven daarop het vertrou wen aan Wustrow, die nu de eer ste man is om Mees Duimelaar, de zittende wethouder, op te vol gen. Duimelaar trekt zich terug uit de actieve politiek. Interruptie Een ,nterruptie van Robert Punt en Anton Wustrow was er voor nodig om Lidy Knoop op een vijfde positie op de kieslijst te houden. Geplaatst als derde zag zij eerst Pieter Hoogenraad era daarna Yvonne de Groot voor gaan. Toen er door de leden weer een tegenkandidaat naar voren werd geschoven grepen de twee zittende raadsleden in. Robert Punt „Ik moet dadelijk weer vier jaar in de fractie zitten en ik wil Anton Wustrow in gedachten verzonken tijdens de ledenverga dering van de PvdA. Later zou hij door de achterban van zijn partij gekozen worden tot lijsttrekker en kandidaat-wethouder. graag dat Lidy daar bij is. Zij heeft bewezen capabel te zijn en het gaat te ver om nu weer haar kandidatuur ter discussie te stel len". De leden vonden dat ook en kozen Knoop vervolgens op de vijfde plaats. Anton Bijtenhoom kon zijn ge luk niet op toen hij door de leden van een onverkiesbare negende naar een zevende plaats werd ge tild. Daar was wel een fel pleidooi van Nico van Dijk voor nodig en Bïjtenhoorn kreeg eveneens steun uit het FNV. Leen Lucar- die: „Het is goed dat iemand van het FNV op een verkeisbare plaats komt te staan. ïs dat niet het geval dan kan dat wel eens stemmen kosten. Daar moet de vergadering ook naar kijken". De leden van de socialistische partij kozen eieren voor hun geld en plaatsten Bijtenhoom boven af delingsvoorzitter Pieter Roelofs. Roelofs werd zo kandidaat acht op de lijst, Hans de Bruin negen en Marjorie van der Pas tien. pleegkundigen, die zich niet naar hem wensten te schikken. Directeur Terpstra heeft het GAK om een spoedcontrole van de thuisblijvers gevraagd. Vlaardingen De Vlaardïngse kunstenaar Leen Droppert heeft van de gemeente Vlaardingen opdracht gekregen om een beeld houwwerk te maken, dat moet worden geplaatst op het kruis punt Sportlaan/Naeh legaallaan in Vlaardingen-Ambacht. Ai in 1984 besloten burgemeester en wethouders in Vlaardingen een beroep te doen op de provin ciale^ regeling bevordering beel dende kunst Het rijk neemt dan 75 p'rocent van de kosten voor haan rekening, de gemeente Vlaardingen de rest De gemeen te heeft 10.000 gulden gereser veerd 'uit het fonds gemeentelijk kunstbezit In 1984 werd het ver zoek aan de overheid nog niet ge honoreerd. in 1985 kreeg de ge meente wel toestemming. Het ontwerp, dat inmiddels door de kunstenaar is ingediend, is goedgekeurd en momenteel zijn de voorbereidingen lot realise ring vna het beeld van start te gaan. In het voorjaar van 1987 moet het beeld worden onthuld. I 1 Hoek van Holland De poli tie van Hoek van Holland is boos op het 5 mei-comité, om dat dit comité via een incasso bureau de politie heeft betrok ken bij pogingen om alsnog de kansspelbelasting te innen bij enkele prijswinnaars van de vorig jaar gehouden loterij. Het comité ontkent namelijk dat er toezeggingen zijn ge daan dat de kansspelbelasting door het comité wordt betaald. Maar de prijswinnaars hebben verklaringen van mensen, die bij yerschil Jende gelegenheden hebben gehoord dat de win naars geen kansspelbelasting zouden hoeven te betalen. Een en ander heeft inmiddels gelejd tot een juridische proce- duré. Het 5 mei-comité heeft reehitsbijstand gezocht bij het incassobureau Utrecht BV, ter- wijlj de prijswinnaars hulp krijgen van het Buro voor Rechtshulp in Schiedam. Het incassobureau van het comité heeft degenen die een kleu rentelevisie en een auto heb ben Igewonnen, een ultimatum gesteld. Wanneer niet binnen achti dagen wordt betaald, zal tot dagvaarding worden over gegaan. Volgens het bureau Utrecht zouden „politieambtenaren be reid zijn onder ede een verkla ren af te leggen ten gunste van clïente." En die laatste bewe ring is bij de Hoekse politie erg onaangenaam overgeko men. „Volkomen onjuist", rea geert brigadier D. Ruis, de man die destijds namens de politie de persconferentie bij woonde. „In de eerste plaats zullen we als politiemensen een dergelij ke verklaring nooit aanbieden. We I doen dat alleen als we door de rechter worden opge roepen, Maar bovendien zou ik het ook niet kunnen. Ik herin ner 'mij namelijk niet wat er op dit punt op de persconfe rentie is besproken. Ik weet niet;of er wel of geen toezeg gingen zijn gedaan. Maar los daarvan ben ik erg veront waardigd over het feit dat in de brief deze zin is opgenomen zonder dat men enig contact met' ons heeft gehad", aldus brigadier Ruis, die inmiddels het bureau om opheldering heeft gevraagd. Daar ver klaarde men de informatie van'het 5 mei-comité te heb- t-m 'gekregen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1