Vakbond helpt zieke EHBO'ers PSP/PPR: band met CPN moet hechter piano's VUWHG5 BAG 81 AD OCBAMSGHE COURANT NIEUWE WAÏE8WEG COURANT wÊêÊèÈÊêêM ryssssDEiü Vertowijk schrikt van waarschuwingen Straten met parkeer- meters blijven leej» Dace boekt tweede milj oenenopdracht Shock ras «I vagüg; gsg magic yggg; jmga; ss ss t^sss sas Onvrede met Artoteek; Kunst gaat uitlenen GE»A A8ÜJK; Fê 'Ongelooflijk goed nieuws VSIJDAG 17 JANUAKI 1986 Maandag gesprek met directie Scbieland ziekenhuis .iiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiüiijiiiiiiiiiiimiiimifiiMiii Job Noordhuizen hekelt Vlaardings beleid DOOR KOR KEGEL Vlaardingen Kunst+ gaat de Vlaardingse Artoteek concurren tie aandoen. Galeriehouder Jos Noordhuizen begint l februari kunst uit te lenen. Zijn artotheek, die ongeveer 250 schilderijen om vat, wordt ingericht achterin de galerieruimte aan de Hoogstraat in.'Vlaardingen. De naam wordt: Kunst+Uitleen. Nóordhuizen noemt zijn plan voor de kunstliefhebber aantrek kelijk en vindtzijn condities gun stiger dan die van de Artoteek aan de Oosthavenkade. „Ik leen alleen uit, als mensen willen sparen voor aankoop," zegt hij. „Bij de Artoteek heb je twee abonnementen. Smaak A is een abonnement van ƒ50 per jaar en dan leen je kunst. Smaak B is er een van 180, samengesteld uit 50 voor het lenen en een koop tegoed van 130. Bij mij betalen de-mensen 25 per jaar voor het lenen, maar met de verplichting 25[per maand te sparen voor aan koop van kunst" Noordhuizen riet hier twee voor dalen aan verbonden: voor het le nen zijn mensen goedkoper uit en het sparen voor aankoop gaat sneller. „Voor 130 per jaar bij de Artoteek heb je niks. Daar koop je]geen leuk stukje kunst voor. Wil je iets aardigs hebben, dan kom je gauw op pakweg 500 en bij de Artoteek moetje daar dan vier jaar voor sparen. Bij mij .spaar je per jaar 300, dan heb je véél eerder iets binnen. Een litho van Corneille heb je bijvoorbeeld al na anderhalfjaar. Ik heb men sen gehoord, die zeggen: ja, 25 per maand, dat hijs ik wel. De [pest is, dat mensen zelden een -eenmalige kapitaaluitgave voor kunst doen. Sparen is dus de bes te methode. Dan voelen ze de pijn niet" In de privé-artotheek van Jos Noordhuizen komt zeer uiteenlo pend werk, van Vlaardingse kunstenaars als Anne van der Ploeg, Henk Horsten en Leo de Koning, maar ook van Appel en Alechinsky. Om de drie maan den mogen de abonnementhou ders van Kunsl+ het geleende werk ruilen. Wie stopt, krijgt het gespaarde bedrag voor kunstaan koop niet terug, „want dan weet ik wel hoe het gaat," zegt Noord huizen, „dan hebben ze ineens een wasmachine nodig en hoe ven ze geen schilderij meer, maar dan hebben ze wel een jaar tegen een spotprijsje geleende kunst in huis gehad.' Ja, mompelt hij, „tenzij iemand op de geelhonger ligt, wie ben ik dan om te zeggen: stik maar..." Wie in het bezit is van één abon nement, kan tot/600 sparen. Wie een duurder schilderij wil, moet twee abonnementen nemen. Noordhuizen wijst Op de rente subsidieregeling van het ministe rie van WVC, waarbij men kor ting krijgt op werken van meer dan 1250. „Ik dicht dus nu het gat tussen 0 en -1250," zegt hij. Eventueel kan men van de Kun- st+Uitleen overstappen op de WVC-regeling, waar Noordhui zen bij nader inzien toch wel voordelen in ziet Hij hoopt op honderd abonnementhouders in de loop van dit jaar. Voor bedrij ven riet hij een aardige mogelijk heid een kunstbezit op te bou wen. Noordhuizen doet zijn plan voor een eigen artotheek vergezeld gaan van een protest tegen het Vlaardingse kunstbeleid, dat het mogelijk maakt dat ook de (volle dig gesubsidieerde) Artoteek kunst verkoopt, via het abonne ment dat hij als smaak B aan duidt. „De vereniging van gale riehouders-heeft al vaker geful mineerd tegen verkoop door ar totheken. -Bibliotheken lenen tenslotte ook alleen boeken uit Ja, heel oude boeken ;kan je er wel eens kopen voor een gulden tje, maar stel je voor dat de Vlaar- dingse bibliotheek nieuwe boe- kén zou gaan verkopen, zoals de Artoteek kunst verkoopt! Den Draak, Aart Pontier en de andère boekhandels zouden direct op hun kop gaan staan. Volgens de bibliotheekwet is het zelfs verbo den. Ik vind, dat dat ook voor de Artoteek zou moeten gelden. Ik pleit er dus voor bii de gemeente: laat. datsmaak-B-abonnement vervallen." 1llilll1iUl^llilllil!IIIIIMlllllïllillU!!ilil!illflilil 'Schiedam De verpleegkundigen van de afdeling EHBO van het Sehieland ziekenhuis, die zich maandag en bloc ziek meldden uit onvrede met het functioneren van het waarnemend hoofd, praten maandagochtend met de directie. Zij worden bijgestaan door een verte genwoordigster van de FNV-bond Het Beterschap. Directeur Terpstra heeft al aan gekondigd daarna een definitie ve beslissing te nemen omtrent maatregelen op de EHBO „zon der aansziensdes persoons". Inzet is het slecht functioneren van het waarnemend hoofd, waardoor niet alleen de werk sfeer, maar ook de medische zorg in gevaar komt, aldus de ver pleegkundigen. Al in februari van het vorig jaar waarschuwden de EHBO mede werkers het hoofd van de me disch ondersteunende diensten (MOD) Jan Wartna hierover. Steef Nieuwenhuizen was toen aan het eind van zijn proeftijd van een jaar als waarnemend hoofd van de EHBO. Volgens de verpleegkundigen was Nieuwen huizen niet geschikt voor deze functie. Ze verweten hem autori tair optreden, eigenhandig ver richten van handelingen waaro ver een arts geraadpleegd moet worden en bet eigenmachtig ne men van beslissingen, zonder col lega's daarin te kennen. Nieu wenhuizen beloofde beterschap en de zaak werd door Wartna (MOD) als afgedaan beschouwd. Nieuwenhuizen had op dat mo ment niet de rang van eerste ver pleegkundige A,die voor de functie van waarnemend hoofd vereist is. Wartna beloofde Nieu wenhuizen in zijn leidinggeven te volgen en hem in september een nieuwe beoordeling te geven. De verpleegkundigen van de EHBO lieten het daarbij niet zit ten en stuurden in juni '85 een brandbrief naar directie en be stuur van het ziekenhuis, waarin zij stelden niet voor niets aan de noodrem te hebben getrokken. „Steef (Nieuwenhuizen) is niet geschikt ais hoofd en ook niet als waarnemend hoofd." De Verontruste EKBO-mede- werkers' vonden het onverstan dig dat Nieuwenhuizen voor zijn aanstelling niet psychologisch ge test werd: „Of hij wel of niet lei ding kan geven, is blijkbaar niet belangrijk, want deze functie schijnt hem gewoon beloofd te zijnWartna is met vakantie en derhalve niet voor commentaar bereikbaar. De medische spoedcontrole, die de directie van Schieland bij de ziekgemelde verpleegkundigen liet uitvoeren, heeft duidelijk ge maakt dat de EHBO'ers echt overspannen zijn en dat het maandagochtend zeker niet om alleen maar een actie ging. Partnerstad in ontwikkelingsland Schiedam De vriend: schappelijke betrekkingen die Schiedam heeft met een aantal Europese partnerste den zijn zinvol op het terrein van sport en cultuur, maar veel wezenlijker is het een stedenband met een gemeen te in een ontwikkelingsland aan te gaan. Dat vinden de PSP en PPR. Zij willen de mogelijkheden daartoe op korte termijn onderzoeken. „Het mes snijdt aan twee kanten", vindt Bart de Lee- de. „Door een project in een ontwikkelingsland te adop teren, leveren we een be scheiden bijdrage aan de op lossing van de problemen daar en we doen aan bewust making in Schiedam." Eerder maakte de CPN zich sterk voor een partnerstad in Rusland. Dat plan is als 'sym pathiek idee' ontvangen. Maassluis Bewoners van de Maassluise Vertowijk zijn hevig ge schrokken door de plaatsing van waarschuwingsborden op het braak liggende terrein aan de Hekelarij niet daarop de mededeling dat betre ding van het terrein gevaarlijk is. 'Verboden toegang. Gevaarlijk ter rein'. En een ander bord schreeuwt toe: 'Op dit terrein is het dragen van beschermende kleding verplicht'. „Doodeng", is de recatïe van mevrouw J. Kouwenhoven, lid van de bewonerscommissie in de wijk. Op het braakliggende terrein wordt momenteel verontreinigde grond afgegraven. De grond wordt afge voerd naar een centrale waar de giftige stoffen eruit worden gehaald. Daarna wordt de grond gestort in de Kapelpolder in Maassluis. „De mensen in de wijk zijn echt geschrokken van de borden. Kinde ren hebben op het rerrein gespeeld en kunnen nog steeds zo het ter rein op", aldus mevrouw Kouwenhoven, Pas na 1 februari wordt de gezuiverde grond gestort in de Kapelpol der. Verantwoordelijk wethouder Izaak van der Knaap zegde dat de leden van de commissie milieu toe. „Er moeten nog een aantal voorbe reidingen worden getroffen. Zo moet precies in kaart worden ge bracht waar de grond afkomstig uit de Verto wordt gestort in de Ka pelpolder. Om later terug te kunnen vinden waar het zand gebleven De waarschuwingsborden laten aan duidelijkheid niets te wensen over. Ruïne De Ploeg tegen de vlakte DOOR CHRIS WOSRTS Maassluis De ruïne van de voormalige oliefabriek De Ploeg op het Schanseiland in Maassluis wordt gesloopt. Maandagmorgen al start hijs-, montagebedrijf en handelsmaatschappij Hijmo BV uit Rotterdam in alle vroegte met de werkzaamheden die, indien het weer meewerkt, tot half maart duren. Schiedam De PSP/PPR wil na de gemeenteraadsverkiezin gen de banden met de CPN nog nauwer aanhalen. Als het aan de gecombineerde fractie ligt, krijgt de toch al als zeer goed ervaren samenwerking tussen de drie kleine linkse partijen gestalte in gezamenlijke fractievergaderin gen. Op die manier denken zit tend. raadslid Bart de Leede (PSP) en PPR-kandidaat Gé van der Ploeg veel onnodig werk te kunnen voorkomen. „Het komt vaak voor", consta teerde De Leede gisteren bij de presentatie van het verkiezings programma, „dat wij, de CPN en D66 zich in urenlange discussies vastbijten in een onderwerp. Met gezamenlijke fractievergaderin gen kan niet alleen veel tijd wor den gewonnen, maar ook kennis warden gebundeld." Het liefst was hij de verkiezingen zelfs in gegaan met één 'echt' linkse lijst Dat idee stuitte af op de CPN, die bang is dan een deel van haar tra ditionele achterban kwijt te ra- kea De PSP/PPR gaat met drie hoofdthema's de strijd om de ze tels aam vredespolitiek, milieu en 'mensen in knelsituaties'. „Je hoort vaak", zegt De Leede over de eerste poot van het program, „dat vredespolitiek plaatselijk nauwelijks kan worden ingevuld. Dat bestrijden wij." De twee par tijen pleiten daarom voor een ac tieve rol van de gemeente. Als concrete punten worden ge noemd' subsidiëring van groepen die zich met vredeswerk bezig houden, aandacht voor vredese- dueatie in het onderwijs^ en een boycot van bedrijven die mee werken aan de bouw van de kruisraketbasis in Woensdrecht. Herman Noordegraaf (links) houdt het na negen jaar voor gezien. Gé van der Ploeg moet de PPR in Schiedam een nieuw gezicht geven. De Leede ziet ook wel wat in een wethouder, die 'vredespolitiek en ontwikkelingssamenwerking' in zijn portefeuille heeft Milieu Onder het hoofdstuk milieu wordt een lans gebroken voor een meer decentrale energieop wekking en (een oud stokpaard je) het autovrij maken van de binnenstad. Aan het minderhedenbeleid in Schiedam schort nog het een en ander, menen beide partijen, „Het blijft nog te veel steken in verbale ondersteuning van de kant van de gemeente", aldus De Leede. Hij verlangt een actiever rol van de gemeente op het ter rein van kwijtschelding van be lastingen. Ook het opzetten van een klachtenbureau in het kader van het anti-discriminatiebeleid en een actiever beleid ten aan zien van de Schiedamse woon wagenbewoners passen in dat beeld. De twee partijen voorzien dat het nog een hele klus wordt een goed doortimmerd minderhedenbe leid in Schiedam van de grond te tillen. „Helaas hebben we op dat punt de laatste jaren een mono- polite-posïtie gehad", constateert Herman Noordegraaf teleurge steld. „De nota culturele minder heden had er al twee jaar moeten zijn, maar is er nog steeds niet. Dat wordt een ware martelgang." Noordegraaf vertrekt na de ver kiezingen na negen jaar uit de ge meenteraad. De PPR schuift nu de 3I-jarige psychologie student Gé van der Ploeg naar voren als belangrijkste kandidaat Hij komt ha De Leede als nummer twee op de lijstte staan. Op het Veerplein stelde wet houder Madern de eerste par keerautomaat officieel in ge bruik. Vlaardingen Er wordt veel minder geparkeerd in de straten en op de pleinen in de Vlaarding se binnenstad waar het betaald parkeren is ingegaan. Dat werd gistermorgen meteen duidelijk, toen wethouder Jan Madern op het Veerplein de eerste parkeer automaat officieel in gebruik stel de. „De straten waar het parkeerre- gime niet van kracht is worden de dupe", mopperden de mensen van de werkgroep betaald parke ren, die naar de bescheiden plechtigheid waren komen kij ken. „Daar staan nu veel meer auto's." Duidelijk werd dat de winkeliers en bewoners van het centrum niet zo blij riin met de modem ogende meters tn parkeerauto maten, die deze week zijn ge-, plaatst. Winkeliers stonden mee warig hoofdschuddend voor hun 'etalageruiten te kijken naar dat kleine groepje op het Veerplein, Automobilisten die, met de macht der gewoonte, het Wees huisplein opreden, maakten ge lijk rechtsomkeert als zij de par keerautomaat zagen. „Kijk, daar gaat er weer één, Da's nou ultra kort parkeren", lachte een toe schouwer. De bewoners zouden graag extra controle willen op fout-parkeren in de straten, waar mensen hun auto nog gratis kwijt kunnen. Dat komt er echter niet van, liet wet houder Madern weten. De Vlaar dingse parkeerwachters zullen hun handen vol hebben aan de controle op het parkeren bij de meters en automaten. „Maar wij zien vooralsnog geen enkel be zwaar", zei Madern. Het legen van de 106 automaten en zes metets laat de gemeente over aan de NV Geldtransport Nederland. Met dat bedrijf is een proef contract voor een maand af gesloten. De kwartjes, guldens en rijksdaalders worden door de NV rechtsstreeks uit de automaten in de geldtransportauto gezogen en naar de bank gebracht De bewoners, winkeliers, kerke- raad en de leden van de gemeen teraad zijn in de loop van van daag geïnformeerd. Alex Koop man, die met buurtbewoners al enkele jaren actie voert om het onooglijke gebouw weg te krij gen, reageerde enthousiast toen het Rotterdams Nieuwsblad hem op de hoogte bracht van het be sluit: „Dit is ongelooflijk goed nieuws. Hartstikke mooi dat er nu eindelijk eens iets gaat gebeu ren. Ik ben blij voor iedereen in de wijk. Samen hebben we ten slotte actie gevoerd." De ruïne is al sinds de brand in 1980 een doorn in het oog van de vele wijkbewoners. Alex Koop man: „Naast het mooiste stukje Maassluis, de Grote Kerk, stond direct ook het lelijkste stukje. Daar komt nu een eind aan. De ruïne leverde steeds meer gevaar op voor de omwonenden. Als het weer slecht was, hield je je hart vast. Vaak kwamen spontaan stukken steen naan beneden." Eenvoudig is het voor de bewo ners zeker niet geweest' „Direct na de brand zijn we gestart met actievoeren, maar we kregen he lemaal geen respons van de ge meente- De zaak dreigde dood te bloeden, maar twee jaar geleden zijn we weer begonnen. Mede door de hulp van opbouwwwer- ker Gerard Neesen is het nu toch gelukt." Ook Neesen is blij met het nu be reikte resultaat. „Samen met de bewoners hebben we er de schouders onder gezet Brieven naar de gemeente gestuurd met schadeformulieren. Stenen die van de ruïne vielen, vernielden de ruiten van de omwonenden. Zo kreeg de gemeente een hand vat om haast met de zaak te ma ken, Op die manier konden ze naar ADM iets doen." De besprekingen over de sloop van de ruïne werden gisteroch tend afgerond. Adviesbureau T. Goudswaard Partners uit Maasland voerde de onderhande lingen namens de eigenaar van De Ploeg, het van oorsprong Amerikaanse bedrijf ADM. „Ik ben blij dat er nu gesloopt gaat worden", aldus directeur Dirk Bok van ADM. „Maar ik ben niet blij over de medewerking van de gemeente Maassluis. Onder mee werken versta ik iets heel an ders." Tussen de gemeente de directie van ADM bestaat al geruime tijd onenigheid over wat er moet gebeuren na de sloop van de ruïne. T. Goudswaard Part ners en Nevaco Woningbouw hebben een plan gemaaxt voor het bouwen van woningen die passen in het het beid van monu-. mentale hart van Maassluis. De gemeente heeft de plannen terzij de geschoven omdat ze niet haal baar zouden zijn. Ook eventuele bodemverontreiniging speelt mee. „De mensen zeggen dat wij een grote voortuin krijgen bij de sloop, maar van mijn part komen er maar twee bomen te staan. Dat er gesloopt wordt is het belang rijkste. De burgemeester heeft ook een heel behoorlijke voor tuin en die krijgen wij nu ook." houdt Alex Koopman'zich afzij dig van het gekrakeel rond de verdere planvorming op het Schanseiland. Schiedam Dace BV uit Schiedam heeft voor de tweede keer binnen drie weken een miljoenenopdracht gekregen voor de levering van een compleet, sleutelklaar tuin- bouwproject. Het gaat om levering en montage van twin tig kassen bestemd voor onderzoekinstituten op vijf ver schillende plaatsen in Turkije. Met deze opdracht van het Turkse ministerie van land bouw, die geheel wordt gefinancierd door de Wereld bank, is een bedrag gemoeid van ongeveer 12,5 miljoen gulden. Enkele weken geleden boekte het bedrijf een soortgelijke opdracht voor ongeveer twaalf miljoen in de Verenigde Arabische Emiraten. Dace BV heeft dat gisteren bekend gemaakt. Voluit luidt de naam: Dutch Agro Contracting and" Engineering. Het is een handels- en exportorganisatie gespecialiseerd in het ontwikkelen1 en uitvoeren van agrarische sleutel klare projecten in het buitenland. Het bedrijf is gevestigd aan de s-Gravelandseweg 567. Het leveringsprogramma van het bedrijf omvat een grote verscheidenheid aan machines en apparatuur en comple te inrichtingen voor land- en tuinbouwbedrijven. Daar naast levert het agrarische kennis. Dace is twee jaar gele den opgericht als een gespecialiseerde werkmaatschappij van ae Lindeteves-Jacoberg Groep, een internationaal opererende organisatie van handelshuizen. (ADVERTENTIE Vlaardingen Een 40-jarige Vlaardingse is in shocktoestand in het Holyziekenhuis opgeno men, nadat haar man haar had mishandeld. De 38-jarige echtge noot wordt er bovendien van verdacht dat hij in een driftbui geprobeerd heeft zijn 2oon te la ten stikken door hem kussens op het gezicht te duwen. De man is door de recherche verhoord en na een nachtje op het bureau weer op vrije voeten gesteld. De reden voor zijn uitbarsting waren - problemen in de relatie. Voor een orgel, keyboard of piano van een bekend merk moet u bij Cees Keyzer zijn. Wij geven extra inruiipremie bij aankoop van een orgel tot ƒ5.000.-. Bij aankoop van een nieuwe piano kortingen van ƒ600.- tot 4.000.- U zoekt een keyboard? Cees Keyzer heeft een ruime keus en de laagste prijzen! HA TUVRt-U* BIJOVCROO TE HUZ1EKSPECIA UST VAM HO TTEBOAti ZWO Zuidplein 845 (naast Roobol) iel, 010-811000, parkeren in vak H.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1