mmmms msm Nieuwbouw op plaats van Sherry de Terry spon Nel Kester keert 1 ^5 i'i O De Erker juiste plek voor feest Federatie Storm helpt slopers 50% 30/50% portfondsenbad loopt goed vol iigtoe SCHIEOAMSCKE COURANT mm WATERWEE COURANT Schiedam zet plannen op een rij Gemeente luistert naar Cuypers' Genootschap Greep in kassa 30 Soorten h voetbal- schoenen KORTING 20 Soorten tennis schoenen H KORTING II Monument naast politiebureau mag niet plat Alcohol leidt tot ongelukken De Graaf opent seholentoernee SP dringt aan op onderzoek m WATHtWEfi MAANDAG 20 JANUARI 1S66 Ftegionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110,3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229. 352066. 350557 sportredactie: 345209. himmm Maassluis/Vlaardingen/Schie- dam De winterse storm heeft de afgelopen nacht al een begin gemaakt met desloop van de ruï ne van de voormalige oliefabriek De Ploeg op het Schanseiland in Maassluis. De wind rukte een stuk van de dakgoot van de fa briek, waarvan de sloop vandaag is begonnen. Het stuk goot be landde op de auto van een 51-jari- ge bewoner van de Marnixlaan en versplinterde de achterruit De auto zat vol deuken en kras sen. Ook in Vlaardingen haaden poli tie en brandweer de handen vol aan de gevolgen van de storm. De Vuleaanweg en een gedeelte van de Koningin Wühelminahaven werden zondag afgesloten voor het verkeer. Stukken dak. die van de bedrijfsschool van Vlaar dingen Oost Bedrijven waaiden richtten een enorme ravage aan. Zeven personenauto's raakten beschadigd, Ook elders in de stad werden dentallen auto's geraakt door omgewaaide bomen. Van een bedrijfspand aan de Parallel weg waaiden golfplaten los. 3n Schiedam waaiden op de Schïedamseweg twee bomen om. Ook in de Westfrankelandse- straat was een boom niet tegen de hevige windstoten bestand El ders in de stad sneuvelden op verschillende plaatsen dakpan nen en ruiten en moest een zon nescherm het ontgelden. In de Graaf Florisstraat vielen enkele dakpannen op een daar gepar keerd staande auto. Een auto in de Van Maanen- straat kreeg een boom op zijn 5 dak. Een brandweerman zaagt de 1 zwaar gehavende wagen aan stukjes. Schiedam Eén van de meest opvallende bouwplannen, die in Schiedam momenteel in voorbereiding zijn, heeft be trekking op de Sherry de Terry-panden aan de Schie. Deze staan op een historisch stukje Schiedam, aan de rand van de Brandersbuurt, maar zelf zijn de panden van weinig ge schiedkundige betekenis. In het naslagwerk 'Bouwkundig bezit van de stad Schiedam' noemt de Historische Vereni ging de panden niet eens. Söderhoff is de maatschappij, die belangstelling heeft om hier nieuwbouw te realiseren. Er is een plan voor veertig woningen, die aan bepaalde stedebouwkun- dige criteria moeten voldoen. En kele jaren geleden was er een om streden plan om op deze plek een grootscheeps horecacentrum te vestigen; dat is gestrand. Uit het overzicht van nieuw- bouwpiannen in Schiedam komt naar voren, dat niet alleen de Sherry de Terry-panden tegen de vlakte moeten. Ook het pand Schie 98 wordt genoemd en dat is een monument op de hoek van de Raam. Dit gebouw heeft een vierzijdig schilddak, drie ver diepingen, luiken voor de boven ramen in de zijgevel en een ge velsteen met de Franse lelie aan de Schie-kanL Westvest De Westvest ondergaat ook ver anderingen. Terwijl de oliebol- ïenkraam op de hoek von BK- iaan en Nieuwe Haven de gevel rij onttrok aan het gezicht van weggebruikers op de doorgaande route, werden er oude distilleer- denjpanden gesloopt. Frans Vink uit Bergambacht wii hier vijf koopwoningen realiseren. Ver derop aan de Westvest, waar het bedrijf Ortomed was gevestigd (hoek Keetsteeg, aan de achterzij de van sportschool Peter Lager waard). wil een Helvoetse onder nemer tien woningen bouwen. Aan de kam van de Lange Ha ven is het de firma Castellum, die 26 woningen wil neerzetten op nummers 37 en 39. Zowel het koetshuis als het herenhuis staat op de monumentenlijst Jozef Orelio Voorts is er een plan voor nieuw bouw van 51 woningen van het type HVAT, die in Groenoord aan de Jozef Oreliosingel moeten komen. Opdrachtgever wordt de dienst gemenetewerken. In Ke- thel komt er één pandje bij, aan de Kerklaan 99, m opdracht van een particulier. In Sehiedam-Zuid bestaan plan nen voor twee woningen aan de Ploegstraat 22-24, 137 woningen op het GTB-terrcin ennog al tijd 82 woningen op het voor malige terrein van Veveo aan de Hagastraat De bodem moet hier nog steeds gesaneerd worden, maar het is ae vraag of dat in 1986 gebeurt Een hogere priori teit wat bodemsanering betreft heeft in Schiedam thans de drie hoek tussen Vellevest, Vlaardin- gerstraat en Ketelstraat. De ver ontreiniging is hier van dezelfde aard als aan het Spinhuispad het geval was. Eenmaal schoon, dan krijgt de Vellevest er 41 premie- B-woningen bij. Het Spinhuispad wordt voorzien van 128 koningen door gemeen tewerken én twee complexen van 28 en 52 woningen door Era. Eengezinswoningen komen nabij café De Goudsbloem, aan het Spinhuispad wordt de bebou wing zoals dat heet 'gestapeld'. In de Prins Mauntsstraat is hel wachten op 60 woningen van Fraanje (de door inbrekers ge bruikte Rijnmondschool werd hier gesloopt). Aan de Frangois Haverschmidtlaan komt één nieuw gebouw. En huize Franke- land begint weldra met 153 aan leunwoningen. In Oost tenslotte zijn er plannen voor drie HVAT- eomplexen van respectievelijk 18. 22 en 4, alle aan de Singel; 20 bejaardenwoningen aan de Watt straat; en 107 woningen in de tweede fase van de Stationsstraat. Vlaardingen De gemeente Vlaardingen heeft het Cuypers' Genootschap verzekert dat zij ze ker niet lichtvaardig zal besluiten over sloop van de Cuyperstoren van de rooms-katholieke kerk op Het Genootschap, dat de erfenis van bouwmeester Cuypers in ere wil houden, drong er enige maanden geleden bij burgemees ter en wethouders op aan alles in het werk testellen om de in 1869 gebouwde te toren te behouden. De gemeente kocht de toren in 1972 voor het symbolische lied rag van een gulden en nam daarmee de zorg voor het 'monument' op zich. Een grondige renovatie in '72 heeft echter niet kunnen voorkomen, dat de toren van Cuypers alweer ernstig vervallen is. De gemeente vreest dat een nieuwe renovatie een forse fi nanciële aderlating zou beteke nen. Het Cuypers' Genootschap meent echter, dat de renovatie voor de gemeente veel goedkoper kan uitvallen, als de toren op de mo numentenlijst zou worden ge plaatst. Het Genootschap wees ook op de mogelijkheid, om bij de' provincie subsidie te vragen in het kader van terugploeg- regeling De gemeente heeft die mogelijkheid inderdaad aange grepen en een architect onder zoekt de kosten die aan renovatie verbonden zouden zijn. In een brief probeert de gemeente het Genootschap gerust te stellen: „Uw argumenten zuilen zeker in aanmerking worden genomen." Vlaard ingenNel Kester, enige maanden geleden nog trots gepresen teerd door D66 in Vlaardingen als de nieuwe lijsttrekker, keert haar partij de rug toe. Bij een door het landelijk partijbestuur toegestane her nieuwde stemming hebben de leden haar opponent Wil van Rijn tot lijsttrekker gekozen. Schiedam - bieven mat dag in een PKO-laan gedaan. Hij v ment dat de verkc Een "^bekend ge- dagmid-, _jn itt de kassa ■et mo- een artt- De teleurstelling bij Nel Kester is groot Een paar maanden geleden moest het raadslid, de enige op de lijst van D66 met ervaring in de gemeentelijke politiek, grote moeite doen om het lijsttrekker schap te veroveren. Bij de eerste schriftelijke stemming kwam zij op de tweede plaats en alleen dank zij de steun van de oude garde in de partij werd zij op een ledenvergadering alsnog tot lijst trekker gekozen. De nummers twee en drie op de lijst. Wil van Rijn en Atie den Hoedt, hebben zich echter noc't bij hun verlies neergelegd. F ij be toogden dat Nel kester niet op haar politieke kwaliteiten, maar op charisma was gekozen Er volgden bemiddelingspogingen van het landelijk bestuur die uit eindelijk, zo blijkt nu, op niets zijn uitgelopen. Nel Kester is woedend op de par tij, die volgens haar nooit tol een herstemming had mogen beslui ten „Daar was geen enkele reden toe." Volgens Kester heeft het landelijk bestuur met het toe staan van de herstemming de sta tuten van o* partij overtreden. Een groot aantal leden van D66 in Vlaardingen zouden haar voorbeeld, om de paruj te verla ten, volgen. Schiedam Monumenten zorg is het oneens met de ge meente Schiedam over de sloop van het 125 jaar oude herenhuis aan .de Lange Nieuwstraat 51, naast het po litiebureau. Er was voor een rijtje verpauperde panden een bouwplan ingediend door herenmode Adam Jan- se. Om uitvoering mogelijk te maken besloot de gemeen te vorig jaar, dat het monu ment gesloopt mocht wor den. De commissie ruimtelij ke ordening had er een ex cursie gehouden en vond het pand niet mooi. Monumen tenzorg is nu in het geweer gekomen en daarom ligt de plannenmakerij stil. „Er is een patstelling ontstaan", al dus een woordvoerder van de gemeente. Het plan hield in om 29 zoge naamde HVAT-woningen te bouwen op het rijtje Lange Nieuwstraat 43-51. Dat zijn kleine woningen, bedoeld voor alleenstaanden of duo's. De gemeen te heeft al een tijd niets meer van de initiatief nemer vernomen; Janse heeft in het complex een ma gazijn, ook wordt een pand gebruikt als fietsenstalling voor de buurt. Ja. kinderen zijn gek! Als zij twintig baantjes getrokken hebben, gaan zij echt niet voor de fotograaf nog een eenentwintigste baantje doen. Dan blijven zij doodgemoedereerd op de rand van het bassin zitten, even uitblazend, terwijl hun ouders vanaf het terras toekijken op al dat zwemvermaak. Die ouders hadden het makkelijk, zaterdag op de open dag van het Sportfondsen bad in Schiedam-West. Zij zaten met een consumptie aan gezellige tafeltjes, terwijl de echo van het fraaie zwem bad het spelend gejoel versterkte—want lang duurde dat nu ook weer niet, dat uitblazen op de badrand. Het Sportfondsen bad (scholieren hebben hef meestal over het Spatbordenfonds) werd zaterdag zeer druk bezocht, Het liep goed vol, zou je kunnen zeggen, al klinkt dat bij een zwembad zo dubbelzinnig. kei voor hem uit het magazijn- moest halen. De rricin gmg met enkele duizenden guldens aan de haal. Uit een woning aan de Arehime- desstraat zijn een kleurentelevi sie, compact disc, sieraden en een wekker-radio gestolen. Men kwam binnen door de deur in te trappen. Inbrekers ontvreemdden uit het filmlokaal van de Rijnmond-, school een video-recorder. Men kwam binnen door een ruit te forceren. Uit het kantoor werden alle sleutels weggehaald. De eigenaar van een snackbar aan de Nieuwe Maasstraat ont dekte dit weekend dat enkele speelautomaten waren gefor ceerd en leeggehaald. Ook wer den sigaretten en aanstekers ge stolen Een 22-jarige Vlaard inger en een 17-jarige Schiedammer zijn zon dag aangehouden op verdenking van inbraak in ccn modezaak aan de Jan van Riebeeckweg. Zij hadden mbrekersgereedschap in hun wagen Maassluis Een 52-jarige Maas- sluizzer is vannacht met vijf ge broken ribben in het Holyzieken- huis opgenomen, nadat hij op de Westlandseweg in volle vaart te gen ccn lichtmast was gereden. Volgens de politie was er alcohol in het spel. Op de kruising van de Westland seweg en de Nachtegaailaan kwamen twee auto's met elkaar in botsing. Een 52-jange automo bilist die van de Nachtegaallaan kwam verleende geen vooirang aan een 24-jarige automobilist, die met grote snelheid over de Westlandseweg reed. Ook in dit geval bleek alcohol de boosdoe ner. ♦Schiedam Staatssecretaris Lou de Graaf van sociale zaken en werkgelegenheid is morgenmid dag op bezoek bij scholenge meenschap Sehravenlam m Schiedam. Hij is daar m het ka der van een schoolverlaterstoer- nee, die door de CNV jongerenor ganisatie is opgezet Schravenlant is de eerste van tien scholen die wordt aangedaan Volgende week dinsdag en donderdag wordt in vormingscentrum Maaskant in Maassluis over de schoolverlaters proble matiek gesproken. De Graaf arriveert om 13.15 uur en doet vanaf twee uur mee aan een forumdiscussie. De bijeen komst, die tot vier uur duurt, wordt verlevendigd met een op treden van de popgroep UitNood. •Schiedam Willem Gundlach, apetrots natuurlijk, omdat ieder een zijn boelqe over tien jaar Fe deratie zo mooi vond, had het ge weldig naar zijn zin op de feesta vond, vrijdag. En hij was de enige niet. Vrolijk sfeertje, daar in Schiedam-West, waar (het jonge wijkcentrum De Erker al in korte tijd zijn bestaansrecht bewezen heeft; het is één van de aardigste accommodaties in de stad. Omdat De Erker een sociaal-culturele functie heeft, evenals de stichting Federatie van Schiedamse instel lingen voor sociaal-cultureel werk en samenlevingsopbouw, die vierde dat haar bureau aan de Qverschiesestraat tien jaar be stond, werd het feest dus op de meest geschikte plek gehouden. De grote drukte onderstreepte de functie, die de Federatie heeft in het Schiedamse welzijnswerk. Zelfs mensen die zelden in het kantoor aan de Overschiesestraat komen, sloofden zich lekker voor het jubileum uit neem bijvoor bet ld Hans van Eldert, mede- Twee wit ge- schminckte da mes wandelen langs de tafel bordje te zien vrijwillige dewerksters welzijns werk. werker van De Erker, die er ge woon eer in legde, zo gul en gre tig ging hij met uitgelezen hapjes rond. Leo Herwig. coordinator van de Federatie, onderstreepte lijfelijk dat geitewollensokken en ribflu weel geen handelsmerk meer vormen van de zachte sector; hij leek de directeur wel maan een heel ijverige, want als er ook maar even een activiteit op het podium was (zoals het aardige to neelstukje van twee 'vrijwillige medewerksters'), dan mobiliseer de Herwig iedereen om er vooral naar te gaan kijken. En de ma nier, waarop hij dat deed, beloof de dat er in de Federatie nog veel pit zit. Twijfels bij jaarrekening ASHVB Vlaardingen Opnieuw heelt de Socialistiese Partij haar vraag tekens gezet bij de jaarrekening van de algemene stichting tot huisvesting en verzorging van bejaarden (ASHVB) in Vlaardin gen. De SP heeft by de commissie voor onderzoek aangedrongen op 'een zeer grondig onderzoek'. De raadsleden Remi Poppe en Ar nold van Wezel vinden dat alleen daarmee de schijn van fraude kan worden vermeden. De SP is al geruime tijd bezig dui delijkheid te krijgen over het fi nanciële reilen en zeilen van de ASHVB, Tot nu toe is de partij daar, naar eigen zeggen, niet in geslaagd. Vragen van de SP zou den door het dagelijks bestuur van de stichting onbeantwoord worden gelaten. Uit de rapporten van het Verifi catiebureau trekt de SP de con clusie dat de servicekosten al ja ren veel te hoog zijn. Ei1 zouden kosten in worden doorberekend, die in de servicekosten niet thuis horen, zoals een aandeel in de kosten van directie en admini stratie, van de recreatiezaal en de kosten van tuinaanleg. Ook bij de hoogte van de huren in verzor gingstehuis De Wouthof heeft de SP haar twijfels. Die zouden zijn verhoogd, terwijl zij volgens de huurharmonisatieregels juist om laag moesten. Ook het verlies van zeshonderd duizend gulden, dat de ASHVB heeft geleden opv de exploitatie van de winkels in de verschillen de tehuizen, moet volgens de SP diepgaand worden onderzocht. Een particuliere ondernemer heeft de winkels inmiddels over genomen en Poppe en Van We zel vinden dat onbegrijpelijk. „Wij kunnen ons niet voorstellen, dat de verliezen zijn voortgeko men uit een normaal beheer van de winkel." De SP hoopt door de schriftelijke vragen eindelijk wel de waarheid boven tafel te krij gen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1