Boeren botsen met fietsers Oud-raadslid Mak lijsttrekker RPF F urie-ade gered voor Maassluis Natuurvrienden getroffen door j achtvergunning De 333 Both-woningen kunnen er weer tegen VIAAROINES OAGBiAD SCHfEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Verdwenen boerderijen van Vlaardingen Jongens gooien ruiten in Willibrordus voor de sloop Tweede overvaller gepakt iiiSl Minder werklozen, meer vacatures Kapitale buit Bromfietsen in beslag genomen Werknemers Dukdalf eisen herbezetting DONDERDAG 23 JANUARI 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110, 3131 SC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209 Maassluis wil teveel aan eenden afschieten Hoek van Holland/Maassluis De Vere niging tot Behoud van het Natuurgebied Oranjepolder is geschokt door het verlenen van een jachtvergunning voor het gebied, dat bekend staat onder de naam de Maas- sluise Plages. Het bestuur heeft een boze brief geschre ven aan de gemeente Maassluis. Daarin klaagt het over de gang van zaken, waar door de rust in het gebied drastisch wordt verstoord. De jachtvergunning is door de gemeente Maassluis verleend aan P. Sehoemaker.uit De Lier. De plaatsver vangend directeur van de sociale werkplaats in Maas sluis De Dukdalf mag tot 1991 buiten de broedtijd tus sen 24 juli en 31 januari allerlei soorten eenden en gan zen afschieten. Voorzitter Peter Ravensbergen van de natuurvereni- ging licht toe, dat er juist omdat er niet gejaagd wordt een enorme rust heerst in het plassengebied. Het is een uniek terrein met een grote rijkdom aan voedsel. De vogels waar niet op gejaagd mag worden schrikken ie dere keer weer van de herrie bij de jacht. En juist die dieren hebben rust nodig om kracht op te doen voor hun winterse trektochten naar het zuiden. Verbolgen is Ravensbergen ook over de gevolgde pro cedure. De afdeling faunabeheer van het ministerie van landbouw had de gemeente Maassluis geadviseerd in ieder geval contact op te nemen met de natuur vrienden eer het tot verlening van de jachtvergunning zou overgaan. Dat is niet gebeurd. Dertig jaar Maassluis zegt geen reden te weten de vergunning niet te verlenen. Er wordt al dertig jaar gejaagd, maar van de vergunningen is de laatste jaren weinig of geen ge bruik gemaakt. Daarnaast moet het natuurlijk even wicht worden hersteld. Uit politieke kringen in Maassluis is al vernomen, dat de commissie openbare werken naar aanleiding van de brief nog maar eens over de vergunning moet pra ten. De commissie vergadert 11 februari. De grond van de 'Maassluise Plasjes' valt officieel on der de gemeente Rotterdam. Volgens een nieuw plan krijgt het voor een gedeelte de bestemming recreatie. Ook het project Sun City, de vaste Westland Expo, moet in de omgeving een plaatsje krijgen. Maassluis heeft het terrein indertijd voor het doen van afgravingen gehuurd en in beheer overgenomen van Rotterdam. Vandaar ook de zeggenschap over een jachtvergunning. Aanvankelijk zou het land weer in oude staat moeten zijn opgeleverd, maar uiteindelijk zijn de plannen er weer weidegebied van te maken afgeketst In de klacht over de jachtvergunning staat de vereni ging dan ook met alleen. De manegehouder heeft uit veiligheidsoverwegingen bezwaar aangetekend tegen het verlenen ervan. „Er mag van mij best gejaagd worden, maar niet vlak bij mijn manege en paarden", verklaart Dijkman. „Als ze met hagel schieten en dat spul valt op het dak schrikken de paarden. Van de zeven klanten die er rij den liggen er dan gegarandeerd drie op de grond. Ook lijkt het me niet veilig voor de kinderen, die hier bui ten spelen". Tegen het jagen verderop heeft hij geen bezwaar. Hij is er van overtuigd, dat vooral het aantal eenden veel te groot is Dijkman staat ook een beetje vreemd tegen over de motieven van de natuurverenïging, „Zij heb ben bij mij ook wel eens geklaagd over de paarden. De dieren zouden de rust versloren." [iHiiimiiiiiiimiiJiiuiiiiiiiiiiimiiiiiHiiiiiiJiniijiijniHUiiiiiiiMiiniNNiiiiiiniitiiniiiiiniiMJimiiiniMimii]!^^ Een foto uit 1973, toen Willem Mak nog deel uitmaakte van de Protes tants-Christelijke Groepering (PCG). Op de voorgrond Leendert Knip- scheer, de toenmalige aanvoerder van de SGP, en aan de andere zijde van Mak diens toenmalige fractiegenoot Rein van Raalte, nu lid van het CDA. Schiedam Zondagsrust? Je moet die dag eens door sportpark Harga lopen, een. drukte van belang. De Re formatorisch Politieke Federatie (RPF), die in Schie dam meedoet aan de raadsverkiezingen op 19 maart, heeft echter het 'handhaven5 van de 'zondagsrust' als 'een belangrijk punt in haar programma opgenomen. Andere prioriteiten zijn behoud van het christelijk onderwijs, aanpakken van de straatvervui ling en de verantwoordelijkheid voor het milieu, het stimuleren van de middenstand en het te rugdringen van grote overheids bemoeienis. Ruimte voor het par ticulier initiatief, is het motto. Öe RPF doet deze keer zelfstan dig aan de verkiezingen mee, on afhankelijk van verwante groe peringen als het Gereformeerd Politiek Verbond (GPV) en de Staatkundig Gereformeerde Par tij (SGP) die in Schiedam geen kiesverenigingen meer hebben. De RPF hoopt echter dat de le den van die twee partijen ver trouwen zullen hebben in een partij, die eveneens een bijbels- principieel geluid wil laten horen als basis van haar eventuele raadswerk. Loopbaan Lijsttrekker van de RPF is het vroegere gemeenteraadslid Wil lem Mak (63). Hij zat van 1971 tot 1974 in dc Schieaamse gemeente raad en niet van 2973 tot 1976, zoals in de mededeling van de RPF staat. Als opvolger van de verhuizende Eijkenaar maakte hij toen deel uit van de fractie van de Protestants-Christelijke Groepering (PCG), een plaatse lijk samenwerkingsverband van de Anti-Revolutionaire Partij (ARP), waarvan hij zelf lid was, en de Christelijk-Historische Unie (CHU). In die periode had Mak zijn zetel naast die van Leendert Knipscheer, die jaren lang het gezicht van de SGP in Schiedam bepaalde.^ Na de oprichting van de RPF is Mak al gauw geïnteresseerd ge raakt in die partij. Pas later is hij actiever geworden en binnenkort hoopt hij nog meer tijd te krijgen, want als buitendienst-ambtenaar van de huurcommissie voor Rot terdam, Brielle en Schiedam maakt hij gebruik van de vut. De volgende kandidaten op de RPF-lijst zijn N.J. Klaassen en J. Ridderhof, die in 1982 lijsttrekker was voorde RPF. Vlaardingen Twee jongetjes van 23 en 14 jaar zijn gistermid dag door de Vlaardingse politie aangehouden, omdat zij ruiten stonden in te gooien bij de voor malige Dr Brugsmaschool aan de Billïtonlaan, De twee, die beken den elk drie ruiten te hebben in gegooid, werden door de afdeling Jeugdzaken van de politie ernstig onderhouden en vervolgens op school afgeleverd. De ouders werden ingelicht over de balda digheid van hun kinderen. Uit het plaatselijk educatief cen trum aan de Comelis Houtman straat werd een video-recorder ter waarde van 19Q0 gulden ge stolen. De dief zag zijn kans schoon in de pauze tussen twee DOOR KOR KEGEL Midden-Delfland Veel boeren in het pol dergebied Midden-Delfland zijn er hele maal niet voor, dat over hun weiden fiets paden worden aangelegd. Vooral in het deelplan Gaag (rond Maasland) zijn enke le fiets- en wandelroutes geprojecteerd, maar de agrariërs hebben daar verschillen de bezwaren tegen. Zij zijn bang dat recreanten hek jes later» openstaan, zodat er koei en kunnen ontsnappen, zij vre zen loslopende honden, ook zijn zij benauwd voor het laten slinge ren van afval door picknickers en voor het vernielen van land- bouwmaterialen, gras of gewas sen. Voor de recreanten zijn er grote voordelen verbonden aan fiets paden dwars door het weidege bied. Een wandeling tussen de koeien en de weidevogels be koort menigeen. Omdat de meningen haaks op el kaar staan en er in de reconstruc tiecommissie Midden-Delfland waarschijnlijk nog stevig over ge discussieerd zal worden, organi seert de Midden-Delfland Vere niging een forumdiscussie, die dinsdagavond plaatsvindt in De Hoombloem, Koningin Juliana- plein 1 in Den Hoorn. Aanvang acht uur. Het forum wordt ingeleid door een voor- en een tegenstander van recreatief medegebruik van het agrarisch gebied, respectieve lijk G.J. de Vink van de stichting Recreatie en Janbart van der Kooij, voorzitter van de afdeling Maasland van de CBTB. Behalve hen zitten in het forum de mon dige tuinder G.J. Koop en D.W. Koster van het recreatieschap Midden-Delfland. Gesprekslei der is Gerard Peet, bestuurslid van de Midden-Delfland Vereni ging en lid van de reconstructie commissie. Centrale vraagstelling luidt: „Zijn de wandelpaden door weilanden en boomgaarden, zoals wij die in Zuid-Limburg kennen, in Mid den-Delfland onmogelijk?" De Midden-Delfland Vereniging houdt twee dagen later, donder dagavond, een lezing over de ver dwenen boerderijen van Vlaar dingen. Het betreft hier een her haling van de voordracht die Frits van Ooststroom, secretaris van de vereniging, eind vorig jaar hield voor de Historische Vereniging Vlaardingen. De be langstelling hiervoor was zo overweldigend, dat Van Oost- stroom opnieuw dia's zal verto nen over de boerderijen die hier vroeger stonden. Tientallen boerderijen moesten, wijken voor de stadsuitbreiding. Een groot deel van de Aal keet polders en de Holierhoeksepolder werden 'overspoeld' met huizen en flats: in de Broekpolder maak te het weidelandschap plaats voor een dik pak havenslib (de polder is er berucht door gewor den). Van Ooststroom, die zelf aan de Vlaardingse Vaart woont met een riant uitzicht op het resteren de weidelandschap van Midden- Delfland, voert het publiek aan de hand van dia's mee over de Kethel'veg en de voormalige Ho- lyweg, langs de Broekweg naar de Aalkeet-Buitenpolder (langs rijksweg 20) en de verder gelegen Vfietlanden en ook over de Maas- sluissedijk en de Zuidbuurtseweg. Hij laat zien dat veel zeventiende eeuwse boerderijen werden ge sloopt, maar ook dat de sporen uit het verleden nog zichtbaar zijn: een terp met boomgaard aan de Prins Bemhardlaan, de bomen van een oprijlaan aan de Holysin- gel, lindebomen bij het Kolpabad. De lezing begint acht uur 's avonds in De Meerpaal, Willem de Zwijgerlaan 2, naast het Holy- ziekenhuis. De toegang is gratis. De rooms-katholieke basis school Sint Willibrordus aan de IJsselmondesestraat in Schie dam wordt gesloopt. Het voor oorlogse gebouw moet plaats maken voor een school met vier lokalen. Op langere termijn is vier lokalen namelijk genoeg. Nu zijn er nog zes klassen en daar om blijven er twee gebruikma ken van de twee noodtokalen aan de Poortugaalsestraat. Schiedam Met behulp van collega's uit Rotterdam heeft cle Schiedamse politie gister avond een tweede verdachte aangehouden van de gewa pende overval op het post kantoortje aan de Westfran- kelandsestraat. Een 26-jarige overvaller werd maandagochtend op de vlucht al overmeesterd. De politie meent nu zijn kom paan in handen te hebben. Waar en hoe de man is aan gehouden wilde de politie niet zeggen en ook over de verdachte zelf wilde zij niets loslaten. De man wist maan dagochtend nog te vluchten, hoewel de politie er zeker van was dat een van de ban den van de vluchtauto was lekgeschoten. De overvallers vluchtten overigens met lege handen. Zij werden door de politie gestoord bij hun werk. Maassluis De Furie-ade lijkt gered voor Maassluis. Het bestuur is naarstig op zoek naar sponsors om het evenement financieel ook rond te krijgen. Jaap de Nie, jarenlang de drij vende kracht achter het maritie me spektakel in het hartje van Maassluis, is uit het bestuur ge stapt. Hij wil niet langer pro wer ken. „Het ging gewoon teveel geld kosten. Ik moet ook mijn brood verdienen en dat kan niet als ik drie maanden per jaar kwijt ben aan de organisatie van de Fu- rie-ade." Jaap de Nie, eigenaar van een re clame-bureau, wil het organise rende bestuur alleen van dienst zijn als daar een financiële ver goeding tegenover staat. „Ik wil feen belangenvermenging en aarom ben ik opgestapt. Het be stuur is volledig vrij om te doen en te (aten wat het zelf wil. Gaat het door met louter vrijwilligers, dan is het ook prima. Doet men een beroep op mij, dan werk ik mee, maar dan wel tegen een vergoeding." Het bestuur van de stichting Ma ritiem Maassluis heeft De Nie In middels gevraagd zijn ideeen en de daarmee samenhangende kos ten op paier te zetten. „Als be stuur hebben we besloten om door le gaan met de Furie-ade", aldus bestuurslid ir.G. Langelaar Gzn. „We moeten nog een begro ting opstellen en als wc met Jaap in zee gaan komt die post erbij. Met het gemeentebestuur hebben we gepraat en om meer subsidie gevraagd. Of dat erin zit, weten we niet. Daar zal dc gemeente raad over moeten beslissen. Het zou zonde zijn als de Furie-ade geen doorgang zou kunnen vin den." Vlaardingen Een bewoner van de Professor Telderstraat sleepte wethouder Bas Goudri- aan gistermiddag nog even mee naar de brievenbussen in het trappenhuis De woningen moch ten dan mooi opgeknapt zijn, die bussen waren veel te ondiep. „Bij andere huizen is dat beter ge daan." Goudriaan knikte maar wat. Per slot had hij juist, met de onthul ling van een bord en de overhan diging van een bosje bloemen aan mevrouw J.C. Fiegel. het groot onderhoud aan de 333 Both-wo ningen in de Vlaardingse West- wijk officiéél afgesloten, en om dan meteen weer opnieuw te be ginnen... De huizen moeten cr een paarjaar tegen kunnen. Mevrouw Fiegel, een tikje be duusd van het wethoudersbezoek en alle belangstelling die daar aan vast zat, had ook nog een vraag. Waarom was er niet —de huizen werden toch opgeknapt en geïsoleerdbij alle ramen dubbel glas ingezet? Omdat dan de ramen steeds zouden beslaan, legde een medewerker van het woningbedrijf uit. Wethouder Goudriaan bij de brievenbussen, waarop toch nog enige kritiek was. Schiedam In de regio Nieuwe Waterweg-Noord was het aantal werklozen aan het begin van dit jaar precies vijfhonderd lager dan een jaar geleden. In december was de daling van de werkloos heid miniem, zo blijkt uit de cij fers van het gewestelijk arbeids bureau. Onder mannen werd het aantal werklozen zelfs een likje hoger Het GAB kreeg het afgelopen jaar vijftig procent meer meldin gen van vacatures dan in 1984. Hei grootste deel van die be schikbare arbeidsplaatsen was te vinden in de sectoren industrie en handel en horeca. Vertegen woordigers, verkopers, caissières, winkelbedienden en kelners zijn erg in trek. In de sector metaal kan het arbeidsbureau niet vol doen aan de vraag naar goed ge schoold personeel. Vlaardingen Een inbreker die wist binnen te dringen in een wo ning aan de Brusselweg ging daar met een kapitale buit vandaan. Vcior zeventigduizend gulden aan spaar brieven en een bedrag van duizend gulden zal er in het kluisje dat de dief meenam. De inbreker vernielde het boven licht van de balkondeur met een bezem, die de bewoner daar had neergezet. Uit hei.kantoor van een bedrijf aan de Soendalaan werd een por temonnee met cheques en drie duizend gulden gestolen. Schiedam Elf bromfietsen van schooljongens heeft de Schie damse poli tie gistermorgen op de Mgr. Nolenslaan in beslag geno men. De bewoners van de laan klaagden al dagen steen en been over de jongens, die voor school tijd met hun brommers over de trottoirs reden en mensen lastig vielen. Een dag eerder werden op de Parkweg al zeven bromfietsen in beslag genomen. Ook daar zorgden de jongelui voor overlast. "We kunnen het werk amper aan DOOR CHRIS WOERTS Maassluis De 158 werknemers van BGSW De Dukdalf in Maassluis hebben gis termorgen het werk demonstratief neerge legd. Tijdens een ac tie-bijeenkomst in de kantine van het be drijf aan de Industrie weg werd het onge noegen geuit over het gevoerde overheids beleid inzake de her bezetting van arbeids plaatsen. „De werknemers hebben 12 vrije dagen ingeleverd om tot herbe zetting te komen. Dc staatssecre taris heeft echter anders beslist en nu komen de sociale werk plaatsen in de problemen. Herbe zetting is gewoon noodzakelijk," aldus actievoerder Ben Ba ren- d recht, „Het is gewoon onrechtvaardig wat er nu gebeurd. We kunnen het werk amper aan Moeten uit zendkrachten aannemen om al hel werk dat gedaan moet wor den, ook inderdaad gedaan te krijgen. Dat kan nooit de bedoe ling zijn geweest, We kampen met een enorm personeelstekort Maar je kunt klanten niet vertel len dat de bestellingen later ko men omdat er te weinig perso neel is", „Dan zegt de klant terecht: neem dan meer personeel aan. maar daar zit hel hem juist in. Dat mag juist van de staatssecretaris niet. Zo kom je in een neergaande spi raal. Nu hebben we nog leuk werk en dal willen we zo houden. Als de staatssecretaris zijn plan nen doorzet dan zitten we inder daad over een paar jaar weer wasknijpers te fabriceren in plaats van tuinmeubelen." Ziektewet De druk op de werknemers neemt ook toe' „Vonge week hadden wij zestien mensen in de ziektewet Dat is niet voor niets. Nu blijven de sterke krachten nog over, maar op lange termijn kunnen die het werk ook niet volhouden. Zelfs op de vergoe ding van het overwerk wil de staatsecretaris bezuinigen. Bela chelijk en eigenlijk ook a-soci aal" De peisoncelssierkte van Del Dukdalf moet dit jaar weer met vier peroneelsleden worden te ruggebracht „Terwijl wij zeker twintig mensen kunnen gebrui ken" aldus directeur Leen Lucar- die, die volledig achter de actie van het personeel staat Ben Ba- rendrecht: „Een unieke zaak dat de belangen van de werknemers en werkgevers» parallel lopen." Tijdens de bijeenkomst waren vertegenwoordigen» van de Ab vaKabo en de CFO aanwezig. Ook wethouder Elly Coenen was naar het bedrijf gekomen en ver klaarde in een emotioneel betoog pal achter de eisen van de werk nemers te staan. Vertegenwoor digers van de PPR/PSP, PvdA en VVD lieten eveneens hun ge zicht zien. De PvdA wil tijdens de raadsver gadering van 28 januari al met het college van gedachten wisse len over de problematiek. De so cialisten willen tot een intentie verklaring komen, gesteund door de voltallige raad, „Want", zo zegt fractievoorzitter Anton Wu- strow, „dat is het minste wat we voor de werknemers van de Dukdalf kunnen doen." De VVD heeft inmiddels al steun toege zegd. Bij 't Toeleveringsbedrijf in Vlaardingen en bedrijfsgemeen- schap Sehiemond werden geen schap acties gevoerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1