Tropische vissen dood Kunst in theatercafé een schot in de roos estuur Furie-ade: hogere subsidie Brouwer: 'Subsidie soms net kunstmest" Bejaardentehuizen houden PvdA buiten mm redt drenkeling Chemicaliën blijven taboe I ÏIIIIlllS DAGBIH SGIffDAMSEHE CD1IBANÏ NIEUWE WATERWEG COURANT Na vernielingen in De Vliet: Kuiten kapot geschoten SKI KLEDING Inbreker op herhaling aap de [Vie: 'Het is niet meer op te brengen' Ratten en muizen in Schiedam Weemoedt spreekt vanuit piramide Ruk aan stuur, auto te water VOORDELIG WINKELEN? KIJK NT. MAANDAG 27 JANUARI 1986 REgïonale redactie: Bréde Havenstraat 5, 3130. AC, Vlaardingen. Postbus 110. 3131 BC Vlaardingen- Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209. Vlaardingen Vijf Vlaardingers werden gistermiddag in de-buurt van; het bedrijfsterrein van de kutistmestfabriek Windmill aan gehouden, nadat' zij met lucht buksen op ruilen van werkkèten hadden geschoten. De vijf. jon gend, 18 en 19 janr oud-hadden de buksen nog bij zich toen zij wer den opgepakt. Tegen de vijf werd proces-verbaal opgemaakt we- gen^ vernieling en overtreding van de wapenwet. SchiedamPvdA-lijsttrekker Gé Brouwer heeft vorige week een op merkelijke uitspraak gedaan, die hij later ijlings heeft genuanceerd om trammelant te voorkomen. Hij herinnerde zich maar al te goed de tu multueuze reacties, toen hij vorig jaar zei dat bewonersverenigingen slechter functioneerden. Wat Brouwer deze keer zei, was: „Subsidie is net kunstmest. Het lijkt even te werken, maar daar na loogt het uit." Hij zei dat, voorafgaande aan de overhandiging van de nota An ders Tuinieren aan wethouders Zijdeveld en Hafkamp. Men had het over biologisch tuinièren, waarbij op een stuk grond steeds andere gewassen worden geteeld om uitputting van de bodem te voorkomen. Kunstmest wordt door Brouwer gezien als een slecht middel om mee te kweken, want er is steeds meer van nodig en de gewassen worden er steeds labieler van. Subsidie werkt net zo, zei hij. Zijn nuance kwam pas enkele da gen later, desgevraagd. „Soms" benadrukt hij, „soms werkt subsi die zo, dat mensen al te gauw gaan denken: oh, de overheid be taalt weLEr zijn ook'allerlei soor ten activiteiten die je subsidieert omdat zij anders niet kunnen worden uitgevoerd. In de wel zijnssector zie jé dat de activitei ten voor een belangrijk deel door vrijwilligers worden gedragen. Dan vergeet men soms, ook het gemeentebestuur vergeet dat wol eens, dat zolang je niet alles be taalt de betreffende activiteit kan stranden." En dan wordt de subsidie 'kunst mest', aldus Brouwer. Hij wil daarmee niet gezegd hebben, dat er voor vrijwilligers beroeps krachten in de plaats moeten ko men om van continuïteit verze kerd te zijn. Brouwer: „Nee, ik bedoel dat als iets slecht gaat, het niet meer gesubsidieerd moet worden. Motiveren lukt niet met geld. Een gewas houd je niet langdurig op de been met kunst mest." iKiiinii]iHiiKiiiiiiiiiiiitniiiiiiiiiJiimiiiini]i!imiHi[imiiiuiiiiimjiiiiiiiiiiiiHiniiiiiiiiiiii]iiiiimiiiiiiiiiKniiiiifiiiiii]i|tiiiiiiiiifiiiiiiuiNfiMVHiiniii|i: •Schiedam De.PvdA vindt het - verbijsterend, dat enkele bejaar dentehuizen en de dienstencentra in Schiedam de deur dichthouden voor politieke voorlichting. „Je hoort altijd, dat de politiek zo ver van de mensen af staat en dat vooral bejaarden er moeite mee hebben ergens naartoe te gaan, omdat de afstand zo moeilijk te overbruggen valt. Daarom wilden wij eens naar de bejaarden toe om hen op speciale avonden te vertellen wat de PvdA zoal doet en om hen te vra gen wat hun wensen zijn. En dan mag je er niet in. Dat was voor mijzelf een zeer nare verrassing," aldus PvdA-lijsttrekker Gé Brouwer. Dat de PvdA niet welkom is, zegt Sk» jacks: op onze laatste rest-kolllektïe van 1986 nu korting 20-50% Ski overall's: nog enkele dames-overali's met 20% en een redelijke keuze heren-overall's met 20%' korting. Ski broeken/salopette/ rennhose: al deze broeken nu 20% korting MOONBOOTS Ze zijn er weer volop in •prijzen van 49,90 tot 99,- Vlaardingen Nog maar nauwelijks was een 23-jarige j Vi aardingcr zaterdagavond j door de politie op vrije voeten i gesteld, of hij werd alweer op heterdaad betrapt bij een in- I braak. Do man was op donderdag gearresteerd voor diefstal en had twee dagen in de cel doorgebracht. In de nacht van zaterdag op zondag pro beerde hij in te breken in een bedrijfspand aan de Emma- straat Agenten hadden hem echter in de gaten. De Vlaar- dinger bekende kort tevoren ook nog een auto te hebber» opengebroken. t ft C ÜSii o Leen Droppert bij twee van zijn kunstwerken: Archetypen. Vlaardingen Opgetogen was het Vlaardingse culturele wereldje za terdagmiddag bij de opening van de expositie van Leen Droppert in ga- lerie/theatercafe Harmonie. De stad heeft er een mooie expositieruimte bij, zei wethouder. Arij Maarleveld en hij liet zijn blik glijden langs de kunstwerken in de overwegend witte ruimte. Directeur Marten Put man glunderde. Hij kreeg een van de werken van Droppert cadeau: een bronzen beeld met de titel Verboden vrucht. Putman had alle reden om te glunderen, want het gaat hem voor de wind. Zijn plannen om van de Stadsgehoorzaal een echt cultureel ontmoetingscentrum te maken krijgen steeds meer ge stalte. In zo'n centrum horen ex posities, vond hij, en dat heeft Putman nu voor elkaar gekre gen. Dat gaat wel ten koste van de galerie/artotheek aan de Oost- havenkade. Maar daar werden openingen nooit zo druk bezocht als zaterdag in de Harmonie. Droppert, met zijn grijze ring baardje. blauwe kiel en zijden sjaaltje net Terpen Tijn die uit een Bommelstrip was gestapt, was ook vol lof voor het initiatief. Hij vond dat zijn werk in het the atercafé uitstekend tot zijn recht kwam. Exposities in een café, waar mensen elkaar vrijblijvend kunnen ontmoeten, vond hij een schot in de roos. Dwarsprofiel heet de keuze die de Vlaardingse kunstenaar uit zijn werk heeft gemaakt en die tot 15 februari in de Harmonie te zien is. Een grillige verzameling van plastieken, schilderijen en te keningen die, zó vermoedde Droppert, bij de toeschouwer wel eens voor verwarring zou kun nen zorgen. Onprettig vond hij dat niet, al omschrijft hij het doel van zijn kunstenaarschap als „het ordenen van de chaos tot een leefbare omgeving." Droppert heeft onlangs de op dracht gekregen om een beeld te maken voor de hoek Nachtegaal- laan/SportJaan en daarmee was, vond de wethouder, aangetoond dat het toch tobben blijft met de cultuur in Vlaardingen. Op die straathoek stond ooit een beeld houwwerk, dat in de oudejaars nacht van 1956 op 195? door bal dadige jeugd omver werd getrok ken. „En nu, na dertig jaar," zei Maarleveld. „hebben we pas de kaakjes bij elkaar om daar1 een. nieuw kunstwerk te plaatsen." Maassluis Verslagenheid in dienstencentrum De Vliet in Maassluis, waar vrijdag nacht onverlaten voor een enorme ravage zorgden. Niet alleen werden de lakens van de drie biljarts vernield, ook werd de stekker uit de zuustofaanvoer van het aquarium getrokken, waardoor tientallen vissen stikten door een gebrek aan zuurstof.' De onverlaten namen uit het winkel-' tje ook nog sigaretten weg. „Een laffe daad", aldus een be stuurslid van het dienstencen trum. „Wat heeft het nu voor zin om de stekker uit het stopcontact te halen en zo de vissen dood te laten gaan?" De politie van Maassluis heeft nog geen spoor van de daders. Wel ls vast komen te staan dat de inbrekers rond kwart over twee over twee 's nachts binnen zijn geweest. De tijdklok van het aquarium is toen stil blijven staan. „Pure baldadigheid", weet een woorvoerder van de Maas- sluisse politie met stelligheid te vertellen. De inbrekers zijn ver moedelijk al in de middaguren in het dienstencentrum geweest. Toen hebben zij de achterdeur van slot gehaald waardoor ze 's nachts ongehinderd naar binnen konden. Voor 2000 gulden schade is aangericht door de vandalen. Bejaarden in Zonneweelde ziin ernstig gedupeerd door de prak tijken van mannen die wens kaarten en verbanddooq'es te koop aanboden. Na betaling van vijf of tien gulden verdwenen de mannen met het geld om te wis selen, waarna ze niet meer terug keerden. Brouwer eind vorige week ge hoord te hebben tijdens een be spreking van de campagnecom missie van zijn partij. Hier heeft mén de weigering van de diverse besturen als onbegrij pelijk ervaren. Weliswaar wor den sommige tehuizen bestuurd vanuit een christelijke visie (in het verlc-den zijn bewoners wel eens opgeroepen op confessionele partijen te stemmen), maar dan toch zou de PvdA op zijn minst verwachten dat zij voorlichting mag geven over het Sehicdamsa. stadsbestuur. De PvdA richt zich, nu dat niet mag, op andere plaatsen. Op 9 fe bruari is er een kennismaking met Turken en Marokkanen in migrantencentrum 't Parkweg aan de Parkweg. Op 6 maart houdt de PvdA een politiek eaf§; in zaal Irene a de Nieuwe Ha-„- von. En op 11 maart is er eerï avond in de Blauwe Brug. waar- - voor de PvdA kamerlid Arie vaq! der Hek hoopt te strikken. - iiiiiiii[iiiii]iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiHiuiiHinimiiiimii»iiiiiiiHimni»iniiiiiimnii»iiimHniiiim»iniminiiiiniiiiimni»mimiimiHimm»iim»H De brandweer takelt de auto op ce kant Schiedam Razendsnel optreden van de brandweer heeft zaterdaga vond een 47-jarige Schiedammer het leven gered. Zijn 40-jarige vrouw kon op een spekgladde Noordvestsingel haar auto niet meer in be dwang houden en reed de Schie in. De vrouw kon zelf uit de auto komen, maar haar man' raakte door de klap buiten bewustzijn. Een duiker sleepte hem op het droge. In de ambulance naar het Schielandziekenhuis wist men de man door rea nimatie weer aan het ademen te krijgen. Het slachtoffer ligt nog op de afdeling intensive-cam De politie stond er versteld van hoe snel dé brandweer ter plaatse was. Twee minuten na de melding lag er al een duiker in het water en die wist het bewusteloze slachtoffer binnen een paar minuten uit auto te halen. Schiedam De actie Schoont Schiedam, die een paar keer per jaar op verschillende - plaatsen in de stad. wordt ge houden, wordt door openba- re nutsbedrijven doorgaans met de nodige persberichten wereldkundig gemaakt. Be- grtjpelijk, want alleen door er ruchtbaarheid aan te ge ven. hebben dergelijke initi- atieven kans van slagen. Terughoudender is de dienst met informatie over het minder schone in Schiedam. Het jaarverslag 1984 komt. echter wel met markante cij- fers op de proppen. Zo zullen'" weinig Schiedammers weten dat er alleen al dat jaar 570" maal ratten en 257 maal mui zen in de stad werden gesjg- naieerd. Ook het feit dat ge-, durende hel hele jaar twee a drie man voortdurend met;: dc bestrijding van die dieren bezig zijn, is niet alom he kend. Maar daar houdt de ellende'* voor de ontsmeuingsdienst*" niet mee. 2e wordt ook re gelmatig met 'hinderlijke, in-„ secten' geconfronteerd. Een4-" wespen- (125) en vlooien-!; plaag (114) kwamen mes meest voor. Maar Schiedam-- mers meldden ook ongerief*! van houtworm (19), mieren! (13) en kakkerlakken (9). Vlaardingen Het gebruik' van chemicaliën bij de bestrijding van onkruid blijft taboe in Vlaardin gen. Raadsleden, met name van het CDA en de combinatie SGP/GPV/RPF. hebben er bij de gemeente op aangedrongen vaker gebruik te maken van her biciden. De stad zou verpauperen en wandelaars zouden uitglijden over „het welig tierende on kruid". De gemeente ziet echter geen reden om er mei de spuit op uit te trek ken. Op open ba re gazons, speel weiden en sportvelden gebruikt de plant- soenendienst helemaal geen che- rnist-he bestrijdingsmiddelen. Het gebruik van insecticiden en her biciden dient tot het uUeisie be perkt te worden, staat in het be leidsprogramma. Alleen ais de verkeersveiligheid in het geding is.wijkt de gemeente van die re- Weemoedt voor Schiedams pu bliek. r OOR CHRIS WOERTS iaassluisHet kostte Jaap de Nie de nodige moeite om uit het bestuiir te stappen van de stichting, die ai jarenlang is beiast met de organisatie dan de Furie-ade. ij was tenslotte de stuwende kracht achter het gebeuren, dat in enkele jaren uitgroeide tot een maritiem spektakelstuk van de eerste orde. Klein begonnen, groot gegroeid, Jaap de Nie stond aan de basis van toeristenattrac tie van allure, vergelijkbaar met het' Haring- en Bierfeest in Vlaardingen, „Natuurlijk heeft het veel moeite gekost om te stoppen. Het heeft, interne spanningen gegeven. want zo'n beslissing neem je niet zomaar. Ik heb ailes op eèn rijtje gezet en ten tot de conclusie ge komen dat hei zo niet langer kon. Ik heb ook gekeken naar het al gemeen belang. Ook dat speelde enorm mee. Het is eigenlijk de enige attractie waar de' stad Maassluis eens dui delijk mee voor het voetlicht komt. Maar je kunt toch niet al leen maar om het algemeen be lang te dienen doorgaan. Je bent er drie maanaen constant mee bezig, zonder vergoeding, dat is niet meer op te brengen." Begrip Het bestuur heeft begrip voor het standpunt van Jaap de Nie. „We zijn nu aan het inventariseren", aldus ir G, Langelaar gzn. „De fi- nanciën spelen een belangrijke rol. We zijn bij de burgemeester op visite geweest en hebben hem onze problemen voorgelegd. Zo'n feest kost nu eenmaal enorm veel geld. De gemeente geeft ons. wel subsidie, maar we moeten bok precario-rechten betalen. Daar kan de gemeente ook niets aan doen, dat moet gewoon: Je kunt niet voor de Furie-ade een uit zondering maken want dan is het hek van de dam. We hebben de burgemeester om een hogere subsidie gevraagd. In. principe gaan we door. Mocht binnen twee maanden blijken dat het geen haalbare kaart is dan zullen we alsnog moeten besluiten om te stoppen. We wachten zeker niet tot de maand augustus, dan is het veel te laan We hopen niet dat het zover zal komen. Eén begroting is nog niet opge steld door het bestuur, maar nu het principe-besluit is gevallen om door te gaan, wordt ook weer aan her programma gewerkt: „We proberen de reddingsheli kopter van de Koninklijke Mari ne weer naar Maassluis te halen. We zijn misschien wat laat, maar hebben toch goede hoop dat er nog een plaatsje vrij is voor ons. Het is en blijft tenslotte een ont zettende trekpleister. Verder zijn we natuurlijk afhankelijk van de schippers. Pas een maand van te voren weet je eigenlijk welke schepen er zullen komen. Kan een schipper een reisje maken in het weekeinde van de Furie-ade, dan zie je zo'ri schip natuurlijk niet Een groot aantal bedrijven: heeft echter inmiddels wel mede werking toegezegd." Schiedam Alsof hij vanuit het binnenste van een piramide sprak, zo klonk de mechanisch versterkte stem van de Vlaar dingse dichter Lévi Weemoedt bij tijd en wijle in het videocafé van het Schiedamse -Teerstoof- theater. Zelf vond hij dat heel, erg eng klinken, maar het publiek liet er zijn avondje uit niet door vergallen. Weemoedt kreeg het publiek in de buurgemeente zonder moeite plat. Jlij kon een minuutje achte loos in zijn bundel bladeren, op zoek naar een gedicht dat hij per tinent moest voorlezen, de aan dacht bleef toch wel gevangen. Hij ontlokte het publiek zelfs ge giechel met weemoedige ver haaltjes en gedichten over dat verschrikkelijke Vlaardingen, waar Schiedammers over het al gemeen weinig van moeten heb ben. Dat hebben zij met Wee moedt gemeen. En buiten een verhaal over halsbrekende loe ren op du Koemarkt was toch vooral dc Vlaardingse Markt het decor van Weemoedis leed. „Ik ten (en sloue weer ver van huis en moet de banden even aanha len." Maasland Op de Parallelweg in Maasland kwam een twintigja rige inwoner van Maassluis met z'n auto een uitrit uiten zag daar bij een bromfietser over het hoofd. De man gaf op het laatste moment een ruk aan z'n stuur, waarna hij in <le naast de weg ge- legen sloot terecht kwam. gel af. In "84 werden helemaal geen chemische middelen ge biTj.kt. Dat jaar probeerde de plantsoenendienst het onkruid met thermische en infrarode be strijding dc baas te blijven,-maar dat was geen onverdeeld succes. De kosten waren zes maai zo hoog en het resultaat was matig. Vlaardingen wil tegen dc kritiek in de milieuvriendelijke beloids- lijn handhaven. Rotterdam' kampt met hetzelfde problec-m;; van opschietend onkr uid op trol- loirs en gaat de Róteb inschake- len bij het verwijderen daarvan. - Die operatie kost .zo'n anderhalf miljoen gulden. Een kostbare zaak, vindt de gemeente, maar toch overweegt ook Vlaardingen de gemeentelijke reinigingst- dienst in te schakelen om het om- krui d weg te schoffelen. Die aart! pak is arbeidsintensief en kan al leen in incidentele gevallen, van „een explosieve onkruidgolf". worden toegepast, stelt de ge meente. De directeur gemeente werken heeft opdracht gekregen attent te blijven op milieuvrien delijke l)estrijdingsmiddelen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1