Hollandse zuinigheid in cultureel jasje D66: het wordt een hele dobber «*A.\ 1y Kindercentra vragen raadsleden in forum VLAARfliNSS 0R0BIAÖ SCHIEDANUE BOÖBM NIEUWE WATERWEG CQUifANT Bellen helpt Bestuur af getreden na bemiddeling gemeente Inbraak in pompstation Vrouw bekent 75 winkel diefstallen Eerste café-avond in Harmonie New-waveeafé onder De Erker Van Lier zit forum voor Neemt u opvang serieus?7 Muziekgroep Peter Lahey klaagt bij gemeenteraad Valse dollars Twee dagen inbraakalarm ■WNERWEG Regionale redactie: Brede Havensiraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110,3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343223, 3520S6. 350557 - sportredactie: 345209. VRIJDAG 33 JANUARI 1986 Atie den Hoedt en Wi! van Rijn, de nieuwe gezichten van D66. 9VeeI tijd verloren Vlaardingen Jammer dat Nel Kester weg is, maar D66 gaat in Vlaardingen toch vol goede moed de ver kiezingen in. Met Wil van Rijn, een betrekkelijke nieuwkomer in de partij, als lijsttrekker. Het zal, na alle commotie over het lijsttrekkerschap en het opstap pen van zeven leden, een hele dobber zijn om de De mocraten aan raadszetels te helpen, denkt Van Rijn. „Maar ik ga er miin uiterste best voor doen." De overgebleven leden van D66 lelijk gezegd dat hij niet beschik- hebben weinig zin om op het het conflict met ae opgestapte leden in te gaan. „Het is rot, we zijn al lemaal down," dat wil voorzitter Ton van der Steen wel kwijt. En bij wil nog iets kwijt: „Niemand wilde de kop van Nel zien rollen. Dat mag Don Rodrigues gezegd hebben, het is gewoon niet waar," Van Rijn beweert dat hij al het mogelijke heeft gedaan om de Huidige fractievoorzitter voor de partij te behouden. „Nadat Nel tot lijsttrekker was gekozen waren er nog genoeg mogelijkheden om met elkaar verder te gaan. Maar dan hadden er goede afspraken gemaakt moeten worden. Dat was met Nel heel moeilijk. In de steunfractie werden zaken be sproken, werd bepaald hoe D66 zich in de raad zou presenteren 'en dan verbaasde ze ons weieens door met een ander standpunt te komen dan afgesproken was." Wat Nel Kester en Rodrigues van de nieuwe lijsttrekker vertellen dat hij nog nooit iets van zich heeft laten horen in D66 ver telt Wil van Rijn in feite van de opgestapte leden. „Allemaal mensen die binnen de partij een hele tijd op de achtergrond heb- ben gefungeerd. Toen de ruzie om het lijsttrekkerschap begon kwamen ze opeens! Ik had al snel in de gaten dat Nel in het ver keerde circuit zat. Ze omringde zïeh met mensen die niet actief waren in de partij Wij wilden dat Nel zou blijven." Wil van Rijn (41) is, tegen zijn .verwachting in, plotseling de aanvoerder geworden van een gehavend D66. Hij had aanvan- Schiedam Dank zij een tele foontje van een bewaker van Wiiton-Fijenoord heeft de politie -vannacht een 21-jarige Schie dammer en zijn Rotterdamse compaan op heterdaad kunnen betrappen bij een autokraak. Het ging om een auto, die stond ge parkeerd aan de Julianalaan. Uit een auto, die aan de Breed- straat stond, zijn twee geluids boxen ontvreemd. Aan het voer tuig werd voor ongeveer 2000 gulden schade aangericht. In de Korte Singelstraat werd een aan hangwagen gestolen. baar was voor een hoge functie. Maar hij is nu toch blij verrast door het vertrouwen dat de meerderheid van de ieden in hem heeft gesteld. Van Rjjn, ka derlid van dc industriebond FNV, denkt nog wel even tijd no dig te hebben om in te burgeren in politiek Vlaardingen. „Maar waar het om gaat," zegt nummer twee op de lijst, Atie den Hoedt, „is dat er een basis van vertrou wen moet zijn." En die is er, tus sen de overgebleven leden van D66. Daar laten zij geen twijfel over bestaan. Er moet haast ge maakt worden met de verkie zingscampagne, vindt Van Rijn: „Wij hebben, door dat geharre war, al veel tijd verloren."' i Gehandicapten dupe van conflict GJVW ■Schiedam Ouders van gehandicapten, verenigd in de VOGG, weigeren zitting te nemen in het bestuur van het gespeciali seerd jeugd- en volwassenenwerk (GJVW), als niet eerst belangrijke veranderingen zijn doorgevoerd. Een interim-bestuur moet hiervoor zorgen, nu het oude stich tingsbestuur na een lange en slopende pe riode van conflicten is afgetreden. Wat al in 1984 onvermijdelijk leek, is dus gebeurd. Er is sinds die tijd zakelijke en nuchtere be middeling geweest door onafhan kelijke deskundigen, onder wie Hans Olde Monnikhof en na mens de gemeente Ben Hak- kenbroek, chef van de afdeling cultuur, sport en jeugd (CSJ). Maar de pogingen tot herstel heb ben niet kunnen voorkomen, dat zich hoogst emotionele vergade ringen hebben voorgedaan, waarna er weinig andere op zat dan dat het bestuur de biezen pakte. Het gevolg voor de verstandelijk gehandicapten, voor wie het GJVW was opgezet, is merkbaar. Het centrum aan de W.H. Vlie- genstraat, enkele jaren geleden zo feestelijk in gebruik genomen na de verhuizing uit de Dr Kuy- perlaan, wordt nog maar enkele avonden per maand gebruikt, doorgaans op dinsdag voor volks dansen en op vrijdag voor de so- zen van Myosotis. Naar verluidt is ex-voorzitter Harry Klootwijk uit Krimpen aan den I Jssel thans doende nieu we kandidaten te polsen voor een voorlopig bestuur. Olde Monnik- hof zou echter slechts incidenteel adviseur willen blijven. Uit eigen beweging heeft Leo Herwig voorgesteld om de Schiedamse Federatie voor sociaal-cultureel werk, waarvan hij coordinator is, zorg te laten dragen voor de fi nanciële administratie en het be heer van de (schaars geworden) penningen. Wantrouwen Een ruziesfeer is er in het GJVW al jaren. In de loop der tijd zijn vrijwilligers weggestuurd, na woordenwisselingen met onder anderen secretaris Koos Bakker. Kernvraag was steeds welke acti viteiten aan de W.H. Vliegen- straat moesten plaatsvinden, in het eigen honk, en in welke ge vallen aan integratie met niet-gc- hand kapten moest worden ge werkt (muziek, zwemmen, sport) en wat het GJVW daarover dan te vertellen zou hebben, Sommige ouders zouden op een Harry Klootwijk: ex-voorzitter. gegeven moment besloten, heb ben hun kinderen niet meer naar het GJVW te sturen, nadat een paar keer het woord 'pedofilie' had geklonken. Dit soort vage be schuldigingen is nooit in de zake lijke bemiddeling betrokken, met de opzettelijke bedoeling de rela ties niet te verergeren, maar juist daardoor kon het wantrouwen blijven sluimeren. Aldus de zienswijze van een betrokkene. Niettemin bracht wethouder Luub Hafkamp in augustus '84 in een telefoongesprek met deze krant de conflicten terug tot pro blemen van persoonlijke aard, die wel snel op te lossen zouden zijn. De Groep Bezorgden, die Koos Bakker: ex-secretaris. zich gevormd had, zat naar zijn veronderstelling met een stuk rancune. Er was volgens hem sprake van een zwaar overtrok ken toestand en de gemeente pro beerde het zakelijk aan te pak ken, zei Hafkamp toen. De WD-wethouder had de pro blematiek 'geërfd' van zijn PvdA-collega Herman Post hoorn, die destijds al van mening was dat de structuur van de GJVW verouderd was. De Vere niging van Ouders van Geestelijk Gehandicapten (VOGG) vindt dat die verandering er alsnog moet komen, aldus oud-WD- raadslid Anita Dirkzwager, die al tien jaar voor deze vereniging ac tief is. De VOGG heeft enkele activitei ten voor gehandicapten onderge bracht in wijkcentrum De Erker, na een 'zwerftocht' langs Jeugd - haven Nieuwland en het inmid dels gesloten centrum De Kreek. De protestants-christelijke ouder vereniging Philadelphia, afde ling Nieuwe Waterweg-Noord, stelde zich tot dusver meer GJVW-gezind op dan de VOGG. Zij leverde zelfs een bestuurslid, te weten aud-CHU-raadslid Ad Sonneveld. Een tolangrïjke ani mator van het GJVW was de Ta felronde, een serviceclub die voor financiële middelen en be stuurskracht zorgde. Maassluis -Inbrekers hebben voor 4400 gulden sigaretten en vi deobanden meegenomen uit het benzinestation aan de Kwartel laan, Een inbraak in een woning aan de Johan Evertsenlaan kon door de politie worden verijdeld. Drie Hagenaars van 24, 21 en 16 jaar wenden tijdens hun werk ge stoord en gearresteerd. Vlaardingen Met de aanhou ding van een 26-jarige'Vlaarding- 5e heeft de politie een groot aan tal winkeldiefstallen kunnen op- Tossen. De vrouw werd betrapt toen zij bij de Hema vierhoesla- ;kens meenam. In de woning van de vrouw ontdekte de politie een groot aantal artikelen: van snoep Tot huishoudelijke artikelen. "De Vlaardingse bekende in de ■periode oktober 1985 tot heden •zoTn 75 winkeldiefstallen te heb- ben gepleegd. Haar buit had een totale waarde van ongeveer 3.000 gulden. De vrouw rekende tien Vlaardingse en twee Rotterdam- winkels tot haar 'werkgebied'. mm? Vlaardingen Het hoogst laaide de politieke discussie op, toen het over de verlangde toe gangsprijs ging. Hollandser kon het haast niet. Waar theaterdirecteur Marten Putman met stelligheid beweerde dat 'topkunst' gehono reerd moest worden, stelde PSP-voorman Ar nold van Kalken ijskoud dat kunst wat hem betreft gratis kon zijn. De openingsavond van Putmans politiek-literair café werd een succes. Al moet nog maar blijken of het de volgende keer, als er geen Kees van Kooten is, ook zo druk wordt in zaal De Harmonie. Of Vlaardïngers zich echt voor politiek en cultuur interesseren, wordt dus pas over twee weken bewezen. Van Kooten is top kunst, daar hebben mensen graag geld voor over. Maar wie betaalt er een tientje voor zes po litieke propagandapraatjes? Meer dan tweehonderd mensen dromden gisteravond samen in De Harmonie. Onder hen na tuurlijk alle mensen die iets in de Vlaardingse cultuurpolitieke melk te brokkelen hebben. Voor de pauze presenteerden zich de voormannen (geen vrouwen) van de politieke partijen. Zij zet ten de meest uiteenlopende visies over cultuurbeleid uiteen. Af en toe leek het of de heren uit hun partijprogram stonden te citeren. Kees van Kooien leest bekend werk voor. Niemand keek er verbaasd van op, dat SP'er Remi Poppe zei dat de gewone man 'uit de boot viel', PSP'er Arnold van Kalken 'zijn vriend Karl uit Trier' citeerde en VVD'er George Neijssel het over afbouwen van subsidies had. Zelfs Kees van Kooten ontkwam er niet aan om zich voor de pauze in het gesprek te mengen. Na de utopische woorden van Van Kal ken over een kostenloos theater, gaf Koot te kennen bijna niet meer 'op' te durven. Toen hij na de pauze toch in de spotlights zat. wist hij echter wel vijf argumen ten te geven, waarmee hij dat en treetientje de wereld uit rede neerde. Verder las hij uit zijn verhalen bundels voor, maar voor degenen die tot de trouwe lezerskring be horen was in feite alleen het stukje uit zijn nieuwe boek Nieu we Modernismen de moeite waard. Niet dat het niet leuk was, want alle leuke, ontroerende en tragische verhaaltjes kwamen aan bod. De koffer met poep deed het weer goed en de ruimden kende domoor met zijn homo vriend liet de lachsalvo's weer schallen. Om half elf was de eerste avond van politiek-literair café beëin digd. Boekhuis Den Draak had voor de gelegenheid een boeken- standje met stapels Van Kooten- literatuur neergezet en het pu bliek verdrong zich daaromheen. De signerende schrijver kwam handen te kort. Marten Putman lachte tevreden. 'Schiedam Wijkcentrum De Erker start zaterdag een nieu we activiteit Vanaf die datum kan men eens in de veertien dagen' in het new-waveeafé Doun Sters terecht. In het café wordt, zoals de naam al doet vermoeden, vrijwel uitsluitend new-wavemuziek gedraaid. Initiatiefnemers Aad van Rijnsbergen en Marcel van de Brug mikken op de vergeten groep van 'oudere jongeren', die niet van discotheken ge charmeerd zijn, maar toch van een swingend uiigaangsavond- je houden. Regelmatig zal een band in Doun Sters optreden. Zaterdag bijl Pact of Innocen ce het spits af. Het café is van acht tot twaalf uur open. Vlaardingen Burgemeester Fred van Lier 2al als eerste poli ticus een inleiding houden op de door de Nivon en PvdA geor ganiseerde cursus lokale politiek. De eerste burger van Vlaar dingen praat op woensdag 12 februari in De Hoogkamer met de cursisten over de manier waarop mensen in de gemeente raad komen, de werking van de raad en het belang van de vele raadscommissies. Van Lier legt ook uit hoe een college van burgemeester en wethouders tot stand komt. Een week later, op 19 februari, bespreekt Jan Madera, wethou der voor onder meer personeelszaken, het verkiezingspro gramma van de WD. Hetzelfde doet op 26 februari raadlid Cees Bot met het programma van het CDA en John Ranshuy- sen (PvdA) sluit de rij op 4 maart als hij de onderwerpen be handelt die de socialisten ter harte gaan. De cursus lokale poli tiek wordt op 12 mart afgesloten met een verkiezingsforum on der leiding van burgemeester Van Lier, Aanmelden voor de cursus kan bij Bep ComeJis.se (tel. 341538). Mirella van der Ham (tel. 354176), Ronald Ridderhof (tel. 354233) en Herman van der Lee (tel. 747456). De kosten bedragen tien gulden. De bijeenkosten beginnen steeds om 20 uur. Schiedam Het belooft een pittig avondje te worden. De werkgroep Kindercentra Schie dam organiseert een politiek forum op maan dag 24 februari in de Blauwe Brug, waar elke partij zich kan uitspreken over de vraag: „Wordt kinderopvang door u serieus geno men?" De wachtlijsten bij de Schiedamse kinderdag verblijven en peuterspeelzalen, en het gebrek aan middelen om de opvang te verbeteren, leiden al jaren tot discussies voor welzijns- wethouder Luub Hafkamp is het één van de lastigste problemen- Om klaarheid te krijgen, vooral over wat PvdA en VVD nu eigenlijk willen, vatte de werkgroep Kindercentra Schiedam eind vo rig jaar het plan op om de raadsverkiezingen van 19 maart aan te grijpen: de periode voor de verkiezingen dwingt raadsleden vaak tot beloften of op zijn minst duidelijkheid. Marja van Wolferen, voorzitter van de werk groep, is dan ook zeer benieuwd naar de fi nanciële voorstellen van de verschillende po litieke partijen. Zij heeft de lijsttrekkers ge schreven met het verzoek aan het forum deel te nemen: één vertegenwoordiger per partij, dus vijf in totaal (PSP en PPR tellen voor één). Marja van Wolferen hoopt dat die avond alle Schiedammers, die straks hun stem uitbren gen en die kinderopvang wenselijk vinden, naar de Blauwe Brug komen. De werkgroep heeft alvast een flink aantal betrokkenen uit genodigd, zoals het maatschappelijk werk, de sociale dienst, GGD, de kruisvereniging, kin derartsen, huisartsen, het arbeidsbureau en de stichting Schiedamse Vrouwenemancipatie Organisatie (SVO). Wethouder Hafkamp is gevraagd de forum zitting te openen met een toespraakje en Mar ja van Wolferen houdt een inleiding. De aan vang is 24 februari bepaald om half acht. Na de pauze is er gelegenheid vragen te stellen aan de forumleden. f •Schiedam De muziek groep Peter Lahey heeft uit eindelijk oefenruimte gevon den in wijkcentrum De Er ker. De 26-jarige slagwerker, als solist afgestudeerd aan het conservatorium en inval ler bij het Nationaal Ballet en het Nederlands Danstheater, werkt in Schiedam met ver standelijk gehandicapten. Een verzoek om repetitie ruimte te krijgen in de streekmuzïeksehool Nieuwe Walorweg-Noord aan de Lange Nïeuwstraat werd vo rig jaar echter afgewezen, ondanks Hans Mulders be leidsnota. waarin de direc teur uitspreekt dat de mu ziekschool ook muzieklessen voor gehandicapten zou moeten geven. Die afwijzing zit bij Peter La hey en enkele ouders van ge handicapten hoog. „Wii zijn verbaasd, teleurgesteld en gegriefd," aldus Paul Jeene, die lange tijd nauw bij de muzieklessen betrokken is geweest, als rechterhand van de Rotterdamse slagwerker. In het verleden is de muziek groep. na een conflict met het GJVW-bestuur, zelfstan dig gaan draaien, niet in het honk voor gehandicapten aan de W.H. Vliegenstraat, maar in centrum De Kreek, temidden van niet-gchandï- capten. De Kreek zou echter gaan sluiten in verband mei de bouw van De Erker en daarom vroeg de muziek groep om ruimte in de mu ziekschool. Dai werd afge wezen, in mei 1985. In prin cipe had de muziekschool het vereoek wel positief willen honoreren, maar na inge wonnen advies 'van Schie damse zijde' bleek dat niet mogelijk, De muziekgroep en de ouders, verenigd in de VOGG, vroegen zich af wie die Schiedamse zijde dan wel was. Men heeft met een schuin oogje naar de ge meente gekeken Later bleek andere en werd GJVW-voorzitter Harry Klootwijk verdacht. Die schreef namelijk in j'uni aan de muziekschool, met enige reserve omdat hij niet in de kwestie wilde treden, dat hij vreesde dat de muziekschool ruimte geweigerd had op grond van een stukje histo rie. Oude incidenten, waarbij Lahey en Jeene 'onbetrouw baar' waren genoemd, waren volgens Klootwijk reeds lang vergeten. Men zou weer vol ledig on speaking terms zijn. Maar misschien was dal de muziekschool wat onhandig en niet duidelijk genoeg uit gelegd. Klootwijk meldde dat hij wel degelijk enthou siast was over Lahey en dat het hem speet dat de muziek school geen ruimte toewees Ondertussen ging De Kreek dicht en heeft de muziek groep enkele malen thuis bij Aniia Dirkzwager (VOGG) moeten repeteren. Het zit ook haar hoog, dat de gehan dicapten hebben moeten 'zwerven'. De muziekgroep heeft zich tot de gemeente raad gewend met de klacht, dat de sehool geen plaats had. Het was nadrukkelijk niet de bedoeling ruimte in de school te huren, maar om na een experimenteel jaar de lessen te doen 'adopteren' door de muziekschool. La hey c.s. vragen het stadsbe stuur aandacht voor het be leid in dezen. Vlaardingen In de woning van een 32-jarige Vlaardinger heeft de politie 46 valse bakbiljetten van 100 dollar gevonden. De Vlaardinger werd in Rotterdam gearresteerd toen hij daar enkele valse biljetten uitgaf. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in naar de herkomst van de partij. De Vlaardinger is vandaag voor de officier van justitie voorgeleid. Vlaardingen Juwelier Frede- riks in de Brede Havenstraat heeft wegens verhuizing naar HeUevoetsIuis niet alleen een half lege winkel achtergelaten, ook de alarminstallatie staat nu al bijna twee dagen onophoudelijk te rinkelen. De politie slaagde er gistermiddag, na driemaal pools hoogte te hebben genomen, in het alarm tot zwijgen te brengen. Vanmorgen pakte het apparaat de draad echter weer vrolijk op.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1